52009PC0198

Návrh rozhodnutí Rady o přijetí doplňkového programu výzkumu, který má být prováděn Společným výzkumným střediskem pro Evropské společenství pro atomovou energii /* KOM/2009/0198 konecném znení */


[pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

V Bruselu dne 22.4.2009

KOM(2009) 198 v konečném znění

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o přijetí doplňkového programu výzkumu, který má být prováděn Společným výzkumným střediskem pro Evropské společenství pro atomovou energii

DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1. SOUVISLOSTI NÁVRHU

Dne 19. února 2004 přijala Rada tříletý doplňkový program výzkumu, který má být prováděn Společným výzkumným střediskem pro Evropské společenství pro atomovou energii (2004–2006) a který se týkal reaktoru s vysokým tokem neutronů (High Flux Reactor, HFR) v Pettenu v Nizozemsku. Dne 26. listopadu 2007 přijala Rada jednoroční prodloužení tohoto doplňkového programu (o rok 2007). Program tudíž skončil dne 31. prosince 2007. Provoz HFR pokračoval po celý rok 2008 bez doplňkového programu výzkumu, zároveň bylo vyvinuto úsilí k tomu, aby jeho provoz a využívání byly postaveny na nezávislém a trvalejším právním režimu. Protože toto úsilí vyšlo naprázdno, bude nyní nezbytné zajistit další finanční podporu v rámci nového doplňkového programu výzkumu.

Toto sdělení se tudíž týká nového tříletého programu provozu HFR (2009–2011).

Komise používá HFR v souladu se smlouvou mezi Euratomem a Nizozemskem ze dne 25. července 1961. Podle této smlouvy se Komise jménem Společenství zavázala vybudovat potřebná zařízení a zajistit vybavení k jejich „optimálnímu využívání“ (včetně HFR). Smlouva byla uzavřena na dobu 99 let. K jejímu uplatňování uzavřely obě strany dne 31. října 1962 smlouvu o dlouhodobém pronájmu na 99 let udílející právo in rem („bail emphytéotique“).

Reaktor HFR hraje v Evropské unii významnou úlohu při podpoře bezpečných jaderných technologií, ve výzkumu materiálů pro termojadernou syntézu, v základním výzkumu a v lékařských aplikacích:

- Přestože byly omezeny prostředky na výzkum a vývoj v oblasti jaderné syntézy, zůstává HFR z hlediska bezpečnosti současných i budoucích reaktorů velmi aktivní. HFR se podílí na těchto programech: stárnutí reaktorů a řízení životního cyklu reaktorů, zlepšení bezpečnosti jaderných paliv, transmutace jaderného odpadu s cílem zlepšení podmínek pro konečné neškodné odstranění odpadu, studie pro novou generaci jaderných reaktorů (generaci IV) o bezpečnosti jaderných paliv.

- V základním výzkumu se neutronové svazky využívají ke studiu struktury materiálů. Tato oblast se stále vyvíjí a přispívá ke zjištění, jakými mechanismy dochází k narušování materiálů a jak lze tyto mechanismy zmírnit ke zvýšení bezpečnosti současných jaderných elektráren. Studovanými metodami jsou nedestruktivní vyhodnocovací techniky využívající neutronové svazky a vlastnosti neutronů. V síti Evropské unie probíhá koordinace prací, předávání a rozšiřování výsledků a podpora harmonizace.

- Reaktor se rovněž využívá pro komerční produkci radioizotopů pro více než 60 % z 10 milionů lékařských diagnóz stanovených každoročně v Evropě. Tímto výkonem je reaktor v této oblasti významným zařízením pro evropské farmaceutické společnosti. Dalším kladem je skutečnost, že díky zeměpisné poloze reaktoru v Evropě je jeho produkce rychle zasílána do evropských lékařských zařízení. To má zásadní význam pro momentálně nejčastěji používané izotopy s krátkým poločasem rozpadu.

- HFR je rovněž zařízením odborné přípravy pro doktorandy i promované vědce, kteří vykonávají výzkumné činnosti prostřednictvím vnitrostátních nebo evropských programů.

2. KONZULTACE ZÚČASTNĚNÝCH STRAN A POSOUZENÍ DOPADŮ

Z členských států, jež byly konzultovány vzhledem k jejich výzkumné činnosti v jaderné oblasti, svolily tři členské státy (Nizozemsko, Francie a Belgie) k tomu, že budou přispívat k financování HFR.

3. PRÁVNÍ STRÁNKA NÁVRHU

Právním základem je článek 7 Smlouvy o Euratomu.

4. ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

N základě finančního výkazu tohoto nového doplňkového programu se očekávají příspěvky od tří zúčastněných členských států, totiž od Nizozemska, Francie a Belgie. Příspěvky od těchto tří členských států činí přibližně 35 milionů EUR. Tato částka zahrnuje rezervy na vyřazení reaktoru z provozu. Část těchto příspěvků podle tohoto doplňkového programu uhradí výdaje (včetně rezerv na vyřazení z provozu) vzniklé provozem HFR během roku 2008, tj. během období, kdy pro toto financování nebyl zaveden doplňkový program ani jiný mechanismus.

Komise potvrzuje prohlášení uvedené v zápisu ze zasedání Rady ze dne 27. června 1996, kterým prohlásila že „HFR může na základě přiměřeného financování přispívat k uplatňování programů Společenství, ať již v souvislosti s rámcovými programy nebo mimo ně. Tato účast bude probíhat buď na základě hospodářské soutěže, nebo formou ozařovacích služeb pro ústavy Společného výzkumného střediska v rámci jejich příslušných činností.“ To znamená, že Komise nebude přispívat na provozní náklady HFR finančními prostředky ze svého institučního rozpočtu, a to ani na náklady na údržbu nebo opravu reaktoru.

5. DALŠÍ INFORMACE

Nepoužije se.

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY

o přijetí doplňkového programu výzkumu, který má být prováděn Společným výzkumným střediskem pro Evropské společenství pro atomovou energii

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství pro atomovou energii, a zejména na článek 7 této smlouvy,

s ohledem na návrh Komise,

po konzultaci s Výborem pro vědu a techniku[1]

vzhledem k těmto důvodům:

(1) V rámci Evropského výzkumného prostoru reaktor s vysokým tokem neutronů (dále jen „HFR“) v Pettenu je a na určitou dobu zůstane významným prostředkem, který má Společenství k dispozici k tomu, aby přispíval k naukám o materiálech, k testování materiálů, k jaderné medicíně a k výzkumu bezpečnosti v oblasti jaderné energie.

(2) Provoz HFR byl podpořen sérií doplňkových programů výzkumu, z nichž poslední, rozhodnutí Rady č. 2007/773/Euratom ze dne 26. listopadu 2007 o jednoročním prodloužení doplňkového programu výzkumu, který má být prováděn Společným výzkumným střediskem pro Evropské společenství pro atomovou energii, pozbyl platnosti dne 31. prosince 2007[2].

(3) Provoz HFR pokračoval po celý rok 2008 bez doplňkového programu výzkumu, zároveň bylo vyvinuto úsilí k tomu, aby jeho provoz a využívání byly postaveny na nezávislém a trvalejším právním režimu. Protože toto úsilí vyšlo naprázdno, je nezbytné zajistit další finanční podporu v rámci nového doplňkového programu výzkumu.

(4) Provoz HFR s jeho nynějším provozním povolením může trvat nejméně do roku 2015.

(5) Protože HFR je nadále potřebný jakožto nenahraditelná infrastruktura pro výzkum Společenství v oblasti zlepšení bezpečnosti stávajících jaderných reaktorů, ochrany zdraví včetně vývoje lékařských izotopů pro lékařský výzkum, jaderné syntézy, základního výzkumu a vzdělávání i hospodaření s odpadem včetně možnosti studovat bezpečnostně relevantní chování jaderných odpadů pro novou generaci reaktorových systémů, mělo by se v jeho provozu pokračovat podle tohoto doplňkového programu výzkumu do roku 2011.

(6) Pro svůj zvláštní zájem na dalším provozu HFR by měly, jak samy naznačily, Nizozemsko, Francie a Belgie tento program financovat prostřednictvím finančních příspěvků do souhrnného rozpočtu Evropských společenství ve formě účelově vázaných příjmů.

(7) Příspěvky podle tohoto doplňkového programu by se měly také vztahovat na výdaje vynaložené během roku 2008,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Doplňkový program výzkumu pro provoz reaktoru s vysokým tokem neutronů v Pettenu (HFR), dále jen „program“, jehož cíle jsou uvedeny v příloze I, se přijímá na dobu tří let počínaje dnem 1. ledna 2009.

Článek 2

Finanční příspěvek považovaný za nezbytný k realizaci programu činí 34,992 milionů EUR. Rozpis této částky je stanoven v příloze II. Tento příspěvek se považuje za účelově vázaný příjem v souladu s čl. 18 odst. 2 nařízení Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002[3].

Článek 3

1. Řízením programu je pověřena Komise. Za tímto účelem využívá služeb Společného výzkumného střediska.

2. O provádění programu musí být soustavně informována správní rada Společného výzkumného střediska.

Článek 4

Komise každoročně do dne 15. září předkládá Evropskému parlamentu a Radě zprávu o provádění tohoto rozhodnutí.

Článek 5

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie .

Použije se ode dne 1. ledna 2009.

Článek 6

Toto rozhodnutí je určeno členským státům.

V Bruselu dne

Za Radu

předseda

PŘÍLOHA I

VĚDECKOTECHNICKÉ CÍLE

Hlavní cíle programu jsou tyto:

1. Zajistit bezpečný a spolehlivý provoz reaktoru s vysokým tokem neutronů (HFR) tak, aby se zaručila dostupnost toku neutronů pro pokusné účely.

2. Umožnit efektivní využívání HFR výzkumnými instituty v široké škále oborů: zlepšení bezpečnosti stávajících jaderných reaktorů, ochrana zdraví včetně vývoje lékařských izotopů k vyřešení otázek lékařského výzkumu, jaderná syntéza, základní výzkum a vzdělávání a hospodaření s odpadem včetně možnosti studia bezpečnostního chování jaderných paliv pro novou generaci reaktorových systémů.

___________________________________________________________________________

PŘÍLOHA II

ROZDĚLENÍ PŘÍSPĚVKŮ

Příspěvky na program pocházejí z Nizozemska, Francie a Belgie.

Rozdělení těchto příspěvků je následující:

Nizozemsko: 32,892 milionů EUR

Francie: 0,9 mil. EUR

Belgie: 1,2 mil. EUR

Celkem: 34,992 milionů EUR.

Tyto příspěvky se platí do souhrnného rozpočtu Evropských společenství a musí být účelově vázány na tento program. Příspěvky podle tohoto doplňkového programu se mohou také vztahovat na výdaje na provoz HFR během roku 2008.

LEGISLATIVNÍ FINANČNÍ VÝKAZ

1. NÁZEV NÁVRHU:

Doplňkový program výzkumu, který má být prováděn Společným výzkumným střediskem pro Evropské společenství pro atomovou energii

2. RÁMEC ABM / ABB

Oblast politiky a související aktivity, kterých se návrh týká:

Oblast politiky: Hlava 10 – Přímý výzkum

Aktivita: 10 04 Dokončení předchozích rámcových programů a další činnosti

3. ROZPOČTOVÉ LINIE

3.1. Rozpočtové linie (provozní linie a související linie na technickou a administrativní pomoc) (ex – linie B.A) včetně okruhů:

10 04 04 Provoz reaktoru s vysokým tokem neutronů (HFR)

Položka 10 04 04 02 [4] — Doplňkový program HFR (2009 až 2011)

Položka 6 2 2 1 — Příjem z provozu HFR, který se má použít na poskytnutí doplňkových finančních prostředků — Účelově vázaný příjem

3.2. Doba trvání akce a finančního dopadu:

1.1.2009 až 31.12.2011 (příspěvky podle tohoto doplňkového programu se mohou také vztahovat na výdaje vynaložené během roku 2008)

3.3. Rozpočtové charakteristiky:

Rozpočtová linie | Druh výdajů | Nové | Příspěvek ESVO | Příspěvky od kandidátských zemí | Okruh ve finančním výhledu |

Nepov. | Nerozl.[5] | ANO | NE | NE | č. 1a |

4. SHRNUTÍ ZDROJŮ

4.1. Finanční zdroje

4.1.1. Shrnutí položek závazků (PZ) a položek plateb (PP)

v milionech EUR (zaokrouhleno na 3 desetinná místa)

Druh výdajů | Oddíl č. | 2009 | 2010 | 2011 | Celkem |

Provozní výdaje[6] |

Položky závazků (PZ) | 8.1. | a | pm | Pm | pm | Pm |

Položky plateb (PP) | b | pm | Pm | pm | pm | pm | pm |

Administrativní výdaje jako součást referenční částky[7] |

Technická a administrativní pomoc (NP) | 8.2.4. | c | pm | Pm | pm |

CELKOVÁ REFERENČNÍ ČÁSTKA |

Položky závazků | a+c | pm | Pm | pm |

Položky plateb | b+c | pm | Pm | pm | pm | pm | pm |

Administrativní výdaje nezahrnuté do referenční částky[8] |

Lidské zdroje a související výdaje (NP) | 8.2.5. | d | pm | Pm | pm |

Administrativní náklady, kromě nákladů na lidské zdroje a souvisejících nákladů, nezahrnuté do referenční částky (NP) | 8.2.6. | e | pm | Pm | pm |

Celkové orientační finanční náklady zásahu |

PZ CELKEM včetně nákladů na lidské zdroje | a+c+d+e | pm | Pm | pm |

PP CELKEM včetně nákladů na lidské zdroje | b+c+d+e | pm | Pm | pm | pm | pm | pm |

Spoluúčast

v milionech EUR (zaokrouhleno na 3 desetinná místa)

Spolufinancující subjekt | 2009 | 2010 | 2011 | Celkem |

Nizozemsko | f | 16,446 | 8,223 | 8,223 | 32,892 |

Francie | 0,300 | 0,300 | 0,300 | 0,900 |

Belgie | g | 0,600 | 0,300 | 0,300 | 1,200 |

PZ CELKEM včetně spolufinancování | a+c+d+e+f | 17,346 | 8,823 | 8,823 | 34,992 |

* Výdaje za rok 2008 budou uhrazeny příspěvky za rok 2009. Příspěvky jsou účelově vázanými příjmy.

Tuto částku vypočítaly dotyčné členské státy s cílem uvést do rovnováhy předpokládané náklady reaktoru za období 2008 až 2011 při zohlednění očekávané úrovně obchodních příjmů. Komise v žádném případě neuhradí provozní schodek ani případné náklady na údržbu nebo opravu.

4.1.2. Soulad s finančním plánem

x Návrh je v souladu se stávajícím finančním plánem.

( Návrh si vyžádá změnu plánu a úpravu příslušného okruhu finančního výhledu.

( Návrh může vyžadovat použití ustanovení interinstitucionální dohody[9] (tj. nástroje pro flexibilitu nebo revizi finančního výhledu).

4.1.3. Finanční dopady na straně příjmů

( Návrh nemá žádné finanční dopady na příjmy.

x Návrh má finanční dopady na příjmy s následujícím účinkem:

Tento doplňkový program budou financovat tři členské státy – Nizozemsko, Francie a Belgie.

v milionech EUR (zaokrouhleno na 1 desetinné místo)

Před akcí [Rok n-1] | Situace po akci |

Celkový objem lidských zdrojů | p.m. | p.m. | p.m. | p.m. | p.m. | p.m. |

5. CHARAKTERISTIKY A CÍLE

5.1. Potřeba, která má být uspokojena v krátkodobém nebo dlouhodobém horizontu

HFR hraje v Evropské unii významnou roli při podpoře bezpečných jaderných technologií, v oblasti výzkumu stárnutí jaderných elektráren a prodloužení jejich životnosti, transmutace aktinidů s dlouhým poločasem rozpadu s cílem vyšší bezpečnosti skladování odpadu, zlepšování bezpečnosti paliv, studií k bezpečnosti paliv pro novou generaci reaktorů (generaci IV). V základním výzkumu se kromě toho neutronové svazky využívají ke studiu struktury materiálů. Tato oblast se stále vyvíjí a přispívá ke zjištění, jakými mechanismy dochází k narušování materiálů a jak lze tyto mechanismy zmírnit ke zvýšení bezpečnosti současných elektráren. V oblasti jaderné syntézy byla provedena řada projektů pro zkoušení konstrukčních a plodicích materiálů pro budoucí reaktory pro jadernou syntézu.

5.2. Přidaná hodnota zásahu ze strany Společenství, provázanost návrhu s dalšími finančními nástroji a možná synergie

Vlastníkem HFR je Komise. Tento doplňkový program je nutný k tomu, aby provoz reaktoru mohl pokračovat, neboť založení plánovaného společného podniku nebylo možné pro nedostatek podpory pro takový právní konstrukt ze strany potenciálních partnerů. Je třeba poznamenat, že vedle svého vědeckého využití je reaktor velmi důležitý pro zdravotnictví (výroba radioizotopů pro lékařské účely).

5.3. Cíle, očekávané výsledky a související ukazatele návrhu v kontextu rámce ABM

Hlavní cíle doplňkového programu HFR jsou tyto:

1. Bezpečný a spolehlivý provoz HFR v Pettenu; tato činnost zahrnuje normální užívání zařízení po maximální provozní dobu a dodávání toku neutronů pro pokusy;

2. Reaktor bude racionálně využíván v celé řadě oborů; základní témata výzkumu a vývoje za využití reaktoru HFR jsou ilustrována těmito příklady: zlepšení bezpečnosti stávající i nové generace jaderných reaktorů, ochrana zdraví včetně vývoje lékařských izotopů k vyřešení otázek lékařského výzkumu, výzkum materiálů k jaderné syntéze za využití reaktoru, základní výzkum a vzdělávání a hospodaření s odpadem včetně možnosti studia bezpečnosti jaderných paliv pro novou generaci reaktorů.

5.4. Způsob provádění (orientační)

x Centralizované řízení

( přímo ze strany Komise

( nepřímo na základě pověření pro:

( výkonné agentury

( subjekty, které Společenství zřídila, uvedené v článku 185 finančního nařízení

( vnitrostátní veřejné subjekty / subjekty pověřené veřejnou službou

( Sdílené nebo decentralizované řízení

( spolu s členskými státy

( spolu se třetími zeměmi

( Společné řízení s mezinárodními organizacemi (uveďte s kterými)

Příslušné poznámky:

6. MONITOROVÁNÍ A HODNOCENÍ

6.1. Monitorovací systém

Povinnosti Komise spočívají v řízení doplňkového programu, tudíž v podávání zpráv o i) technickém stavu provozu reaktoru, ii) jeho vědeckém využití, iii) jeho rozpočtové situaci, pokud jde o příjmy z členských států, a iv) provedených platbách.

Program je zahrnut do plánovacího cyklu ABM Společného výzkumného střediska a do ročního plánu řízení. Monitorování vyhlášených cílů se tedy zahrne do výroční zprávy o činnosti Společného výzkumného střediska.

Kromě toho vypracuje výroční zprávu SVS (Ústav pro energii). Tato zpráva se bude věnovat řízení doplňkového programu a bude se zabývat těmito tématy:

- podání technické zprávy s údaji o provozu HFR;

- souhrnný popis hlavních vědeckých úspěchů;

- stav činností týkajících se oprav a údržby;

- stav rozpočtu, pokud jde o příjmy z členských států a použití rozpočtu doplňkového programu (včetně rezerv na demontáž, poplatků na řízení, plateb provozovateli atd.);

- zpráva bude určena Evropskému parlamentu, Radě a správní radě SVS.

6.2. Hodnocení

6.2.1. Hodnocení předem (ex ante)

Běží o obnovení předchozích doplňkových programů. Příprava tohoto nového doplňkového programu byla předmětem interního posouzení ze strany zúčastněných členských států.

6.2.2. Opatření přijatá po průběžném/následném hodnocení (ex post) (na základě podobných zkušeností z minulosti)

Obsah vykazování bude zlepšen, jak uvedeno výše, v souladu se závazky uvedenými v rozhodnutí Rady.

6.2.3. Podmínky a periodicita budoucího hodnocení

Při ukončení tohoto doplňkového programu provedou zúčastněné členské státy interní posouzení.

7. Opatření proti podvodům

Audit a interní kontrolu výše uvedeného podávání zpráv provádějí úředníci Společného výzkumného střediska, přičemž se zabývají jak technickými, tak rozpočtovými aspekty. Účetní dvůr obdrží přístup ke všem auditům a interním kontrolám.

Kontrolu oběhu štěpných materiálů zajišťuje Euratom a MAAE.

8. PODROBNOSTI O ZDROJÍCH

8.1. Cíle návrhu z hlediska jejich finanční náročnosti

Prostředky na závazky v milionech EUR (zaokrouhleno na 3 desetinná místa)

Rok n | Rok n+1 | Rok n+2 | Rok n+3 | Rok n+4 | Rok n+5 |

Úředníci nebo dočasní zaměstnanci[11] (XX 01 01) | A*/AD |

B*, C*/AST |

Zaměstnanci financovaní[12] podle čl. XX 01 02 |

Ostatní zaměstnanci[13] financovaní podle čl. XX 01 04/05 |

CELKEM |

8.2.2. Popis úkolů, které vyplývají z akce

Jediným úkolem, který Společné výzkumné středisko vykonává, je řízení doplňkového programu. Tito zaměstnanci Společného výzkumného střediska (1 AD a 1 AST) jsou plně financováni prostřednictvím tohoto doplňkového programu.

8.2.3. Původ lidských zdrojů (statutární pracovní místa)

x Pracovní místa vyčleněná v současnosti na řízení programu, který má být nahrazen nebo prodloužen

( Pracovní místa předběžně vyčleněná v rámci procesu RSP/PNR na rok n

( Pracovní místa, o něž je třeba požádat v příštím procesu RSP/PNR

( Pracovní místa, jež mají být obsazena převedením stávajících zdrojů v rámci řídícího útvaru (interní přeobsazování)

( Pracovní místa požadovaná pro rok n, avšak neplánovaná v procesu RSP/PNR dotyčného roku

8.2.4. Další administrativní výdaje zahrnuté v referenční částce (XX 01 04/05 – Výdaje na správu a řízení), nepoužité

v milionech EUR (zaokrouhleno na 3 desetinná místa)

Rozpočtová linie (číslo a okruh) | Rok n | Rok n+1 | Rok n+2 | Rok n+3 | Rok n+4 | Rok n+5 a násl. | CELKEM |

Další technická a administrativní pomoc |

- interní (intra muros) |

- externí (extra muros) |

Technická a administrativní pomoc celkem |

8.2.5. Finanční náklady na lidské zdroje a související náklady nezahrnuté v referenční částce

v milionech EUR (zaokrouhleno na 3 desetinná místa)

Druh lidských zdrojů | Rok n | Rok n+1 | Rok n+2 | Rok n+3 | Rok n+4 | Rok n+5 a násl. |

Úředníci nebo dočasní zaměstnanci (XX 01 01) |

Zaměstnanci financovaní podle čl. XX 01 02 (pomocní pracovníci, přidělení národní odborníci, smluvní zaměstnanci, atd.) (upřesněte rozpočtovou linii) |

Náklady na lidské zdroje a související náklady celkem (NEZAHRNUTÉ do referenční částky) |

Výpočet – Úředníci a dočasní zaměstnanci |

1 AD a 1 AST se hradí z účelově vázaných příjmů přímo z tohoto doplňkového programu |

Výpočet – Zaměstnanci financovaní podle článku XX 01 02 |

p.m. |

8.2.6. Další administrativní výdaje nezahrnuté do referenční částky v milionech EUR (zaokrouhleno na 3 desetinná místa) |

Rok n | Rok n+1 | Rok n+2 | Rok n+3 | Rok n+4 | Rok n+5 a násl. | CELKEM |

XX 01 02 11 01 – Služební cesty |

XX 01 02 11 02 – Schůze a konference |

XX 01 02 11 03 – Výbory[15] |

XX 01 02 11 04 – Studie a konzultace |

XX 01 02 11 05 - Informační systémy |

2 Ostatní výdaje na řízení celkem (XX 01 02 11) |

3 Ostatní výdaje administrativního charakteru (upřesněte i s odkazem na rozpočtovou linii) |

Administrativní výdaje celkem, kromě nákladů na lidské zdroje a souvisejících nákladů (NEZAHRNUTÉ do referenční částky) |

Výpočet – Další administrativní výdaje nezahrnuté do referenční částky |

p.m. |

[1] Stanovisko ze dne 1. dubna 2009.

[2] Úř. věst. L 312, 30.11.2007, s. 29.

[3] Nařízení Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 ze dne 25. června 2002, kterým se stanoví finanční nařízení o souhrnném rozpočtu Evropských společenství (Úř. věst. L 248, 16.9.2002), s. 1.

[4] Musí se vytvořit nová rozpočtová linie.

[5] Nerozlišené položky, dále jen „NP“.

[6] Výdaje, které nespadají pod kapitolu xx 01 příslušné hlavy xx.

[7] Výdaje v rámci článku xx 01 04 hlavy xx.

[8] Výdaje v rámci kapitoly xx 01 kromě článků xx 01 04 nebo xx 01 05.

[9] Viz body 19 a 24 interinstitucionální dohody.

[10] Jak je popsáno v bodě 5.3.

[11] Tyto náklady NEJSOU zahrnuty v referenční částce.

[12] Tyto náklady NEJSOU zahrnuty v referenční částce.

[13] Tyto náklady jsou zahrnuty do referenční částky.

[14] Měl by být uveden odkaz na konkrétní legislativní finanční výkaz dotyčných výkonných agentur.

[15] Uveďte přesně druh výboru a skupinu, do níž náleží.