3.12.2008   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 308/19


Zveřejnění žádosti podle čl. 6 odst. 2 nařízení Rady (ES) č. 510/2006 o ochraně zeměpisných označení a označení původu zemědělských produktů a potravin

(2008/C 308/08)

Toto zveřejnění uděluje právo podat proti zápisu námitky podle článku 7 nařízení Rady (ES) č. 510/2006 (1). Komise musí obdržet námitku do šesti měsíců ode dne tohoto zveřejnění.

JEDNOTNÝ DOKUMENT

NAŘÍZENÍ (ES) č. 510/2006

„NOCCIOLA ROMANA“

č. ES: IT-PDO-0005-0573-28.11.2006

CHZO ( ) CHOP ( X )

1.   Název

„Nocciola Romana“

2.   Členský stát nebo třetí země

Itálie

3.   Popis zemědělského produktu nebo potraviny

3.1   Druh produktu [podle přílohy III]

Třída 1.6 Ovoce, zelenina a obiloviny v nezměněném stavu nebo zpracované

3.2   Popis produktu, k němuž se vztahuje název uvedený v bodě 1

Ořech „Nocciola Romana“ označuje plody druhu Corylus avellana, kultivarů „Tonda Gentile Romana“, „Nocchione“ a jejich případného výběru, které musí být v zemědělském podniku zastoupeny nejméně z 90 %. Kultivary „Tonda di Giffoni“ a „Barrettona“ jsou povoleny v maximální míře 10 %. Ořech „Nocciola Romana“ musí vykazovat následující znaky:

Tonda Gentile Romana: tvar ořechu ve skořápce: téměř kulovitého tvaru s vrcholem mírně do špičky; vnitřní průměr kolísá od 14 do 25 mm; středně silná skořápka oříškové barvy, nepatrného lesku, s ochmýřením kolem vrcholu a početným znatelným rýhováním; jádra malá až střední, proměnlivého téměř kulovitého tvaru, barvy podobné barvě skořápky, většinou pokrytá vlákny, zvrásněného povrchu, s více či méně znatelným rýhováním, méně pravidelných rozměrů oproti ořechu ve skořápce; perisperm střední tloušťky, ne zcela oddělitelný při pražení; kompaktní a křupavá vláknina; jemná a přetrvávající chuť a vůně.

Nocchione: tvar ořechu ve skořápce: kulovitý, téměř elipsovitý; rozměry mezi 14 a 25 mm; silná skořápka: světle oříškové barvy, rýhovaná, málo chmýrnatá; jádro: malé až střední, o střední až vysoké přítomnosti vláken; perisperm: středně oddělitelný při pražení; chuť a vůně: jemná a přetrvávající. V obou případech se výtěžek po vyloupání pohybuje mezi 28 a 50 %. Ořechy musí být bez zápachu, pachu žluklého oleje, plísní a lístků. Při kousání musí být křupavé, tj. rozlomit se na první skousnutí, aniž by vykazovaly prvky měkkosti, a musí mít kompaktní vlákninu bez vnitřních dutin. Tyto vlastnosti musí mít i konzervované ořechy.

3.3   Suroviny (pouze u zpracovaných produktů)

3.4   Krmivo (pouze u produktů živočišného původu)

3.5   Specifické kroky při produkci, které se musí uskutečnit v označené zeměpisné oblasti

Činnosti sběru, skladování, třídění a kalibrování probíhají v rámci oblasti produkce.

3.6   Zvláštní pravidla pro krájení, strouhání, balení atd.

Uvedení ořechu Nocciola Romana ke spotřebě a balení produktu musí probíhat za těchto podmínek:

pro produkt ve skořápce: v pytlích nebo obalech z juty a lýka přizpůsobených různým úrovním prodeje podle hmotnosti: 25, 50, 250 a 500 gramů a 1, 5, 10, 25, 50, 500, 800 a 1 000 kilogramů;

pro vyloupaný produkt: v obalech nebo přepravkách z juty a lýka, vakuových taškách, vakuových obalech s hliníkovou fólií a kartónech vhodných pro použití v potravinářství o hmotnosti: 10, 15, 20, 25, 50, 100, 150, 250, 500 gramů a 1, 2, 4, 5, 10, 25, 50, 500, 800, 1 000 kilogramů.

3.7   Zvláštní pravidla pro označování

Obaly, přepravky a pytle musí být zapečetěny takovým způsobem, aby se zabránilo vynětí obsahu bez porušení pečetě. Na balení musí být tiskacími písmeny stejné velikosti uvedeny texty „NOCCIOLA ROMANA“ a „DENOMINAZIONE DI ORIGINE PROTETTA“ (Chráněné označení původu), a to vedle údajů sloužících k identifikaci obchodní firmy a adresy balírny, roku produkce obsažených ořechů, původní brutto a netto hmotnosti a loga. Není povoleno použití jakéhokoli jiného označení ani doplňujících přívlastků.

Image

Logo označení je kulatého tvaru a má tyto znaky: základ žlutavé barvy s hnědým okrajem, nahoře v půlkruhu text černé barvy „Nocciola Romana“ a dole v půlkruhu text černé barvy „Denominazione Origine Protetta“ s třemi listy zelené barvy s černým okrajem vějířovitě umístěnými špičkou nahoru, na nichž spočívá ořech hnědé barvy s černým okrajem. Základ ořechu je světle hnědé barvy a uprostřed ořechu je obrázek papežského paláce ve Viterbu žlutavé barvy. Produkty, pro jejichž přípravu se používá CHOP „Nocciola Romana“, byť i po přípravě a zpracování, mohou být uvedeny ke spotřebě v baleních s tímto označením, aniž by bylo připojeno logo Společenství, pokud:

 

produkt s potvrzeným chráněným označením je výhradní složkou příslušné kategorie zboží,

 

uživatelé produktu s chráněným označením mají k tomu povolení od Consorzio di Tutela della DOP Nocciola Romana (sdružení na ochranu CHOP Nocciola Romana) pověřeného ochranou ministerstvem zemědělství, potravinářství a lesního hospodářství podle vnitrostátních předpisů (články 14 zákona 526/99 a zákonné vyhlášky 297/2004). Sdružení je rovněž pověřeno jejich zápisem do příslušného rejstříku a dohledem nad správným používáním chráněného označení. Pokud takové uznané sdružení neexistuje, provádí uvedené činnosti ministerstvo zemědělství, potravinářství a lesního hospodářství jakožto vnitrostátní orgán zodpovědný za provádění nařízení (ES) č. 510/2006.

4.   Stručné vymezení zeměpisné oblasti

Oblast produkce, sběru, skladování, loupání, třídění a kalibrace ořechů „Nocciola Romana“ zahrnuje níže uvedené obce okresů Viterbo a Řím:

a)

v okrese Viterbo: Barbarano Romano, Bassano in Teverina, Bassano Romano, Blera, Bomarzo, Calcata, Canepina, Capranica, Caprarola, Carbognano, Castel Sant'Elia, Civita Castellana, Corchiano, Fabrica di Roma, Faleria, Gallese, Monterosi, Nepi, Oriolo Romano, Orte, Ronciglione, Soriano nel Cimino, Sutri, Vallerano, Vasanello, Vejano, Vetralla, Vignanello, Villa San Giovanni in Tuscia, Vitorchiano, Viterbo;

b)

v okrese Řím: Bracciano, Canale Monterano, Manziana, Rignano Flaminio, Sant'Oreste, Trevignano.

5.   Souvislost se zeměpisnou oblastí

5.1   Specifičnost zeměpisné oblasti

Oblast produkce ořechu „Nocciola Romana“ se vyznačuje půdně-klimatickými podmínkami velmi příznivými pro pěstování ořechů, neboť půda hor Cimini a Sabatini je typická sopečnými formacemi s tufy bohatými na důležité látky, leucitovými, trachytickými lávami s heterogenními slepencovými nánosy. Půdy jsou hluboké, lehké, chudé na vápník a fosfor, ale bohaté na draslík a mikroprvky; reakce je obvykle kyselá a/nebo slabě kyselá. Pokud jde o klimatické podmínky, teplotní poměry oblasti podle článku 3 vykazují průměrné minimální teploty 4–6 °C a průměrné maximální teploty 22–23 °C a roční dešťové srážky 900–1 200 mm. Mírnost zimy má zvláštní význam, neboť v měsících lednu a únoru prochází líska choulostivou fází rozkvětu.

5.2   Specifičnost produktu

Konkrétními znaky, které z ořechu „Nocciola Romana“ činí zvláštní a svého druhu jedinečný produkt, jsou křupavost a kompaktní vláknina bez vnitřních dutin. Při kousání se tyto tolik křupavé ořechy rozlomí při prvním skousnutí, aniž by vykazovaly prvky měkkosti, a tuto vlastnost si zachovávají jak v čerstvém stavu, tak konzervované.

5.3   Příčinná souvislost mezi zeměpisnou oblastí a jakostí nebo vlastnostmi produktu (u CHOP) nebo specifickou jakostí, pověstí nebo jinou vlastností produktu (u CHZO)

Vlastnosti ořechu „Nocciola Romana“ jsou úzce spjaty se zeměpisným prostředím produkce. Tento druh preferuje spíše kypré půdy s neutrální až kyselou reakcí a obsahem aktivního vápence nižší než 8 %, klima s průměrnou roční teplotou mezi 10 a 16 °C a ročními srážkami vyššími než 800 mm; oblast produkce oříšku „Nocciola Romana“ všechny tyto činitele prostředí vykazuje.

Mezi přírodními složkami má nepopiratelný význam zejména půdní složka, zvláště pokud jde o nerostné složení. Sopečný původ půd bohatých na draslík a mikroprvky má velký vliv na jakostní a organoleptické vlastnosti plodu, a tudíž na jeho křupavost.

Techniky produkce a konzervace rovněž předurčují jakost tohoto zemědělského produktu. Zmíněné techniky se vyvíjely v průběhu let a udělily větší význam kvalitativním aspektům plodu oproti aspektům kvantitativním. Současné techniky produkce dodržují zásady integrované ochrany proti škůdcům a jejich cílem je produkce plodu, který má minimální poškození v důsledku napadení hmyzem a který je z hlediska potravinářského bezpečný, neboť se v něm nenachází rezidua ani toxiny.

Rovněž technika sběru prošla vývojem, přičemž dbá, aby nedocházelo ke znehodnocení úsilí vynaloženého během celého cyklu produkce.

Je nutno uvést, že poněvadž se ořech sbírá ze země, může jeho delší setrvání na zemi zcela poškodit jeho dobrý stav; v posledních letech vynaložili producenti významné úsilí, aby dobu, po kterou ořech zůstává na zemi, minimalizovali, když přijali techniky, které stanoví více pochůzek.

Rovněž techniky prvotního zpracování a konzervace prošly nepřetržitým vývojem systémů. Přešlo se od vysoušení produktu s využitím slunečního tepla – nebylo vzácností vidět na humnech a náměstích velké plochy ořechů k sušení – k využití podnikových a/nebo družstevních sušiček, přičemž skořápky se využívají jako topivo, konzervace produktu probíhá uvnitř skladů a/nebo sil při řízené teplotě, resp. ve sklepích v případě vyloupaného produktu.

Pěstování lísek ve vymezené zeměpisné oblasti sahá do roku „… přibližně 1412, přičemž nejdříve existovaly jako keřovitá rostlina lesního podrostu, kterou dnes najdeme v téže podobě zvláště v kaštanových lesích“ (Martinelli v „Carbognano illustra“). V roce 1513 zřejmě ořechy „Nocchie“ zpestřily stůl papeže Lva X. (Clementi v díle „Storia del Carnevale Romano“). V katastru z roku 1870 je již v obci Caprarola zahrnuto několik desítek hektarů lísek pod označením „Bosco di Nocchie“ (lískový les). V roce 1946 plocha věnovaná lískám činila 2 463 hektarů v rámci specializované kultury a 1 300 hektarů v rámci smíšené kultury. Dnes plocha určená pro lísky překračuje 16 000 hektarů a do činnosti je zapojeno více než 3 500 hospodářských subjektů.

V průběhu staletí trpělivá, vytrvalá a dovedná lidská práce hrála významnou roli při udržování tradice této plodiny, což dokazují rovněž každoročně pořádané početné venkovské slavnosti a mnoho jídel, která se tradičně připravují z ořechů, například: spezzatino di coniglio in umido (králičí guláš), tozzetti, cazzotti, ciambelle (preclíky), ossetti da morto, mostaccioli (biskupský chlebíček), amaretti (pusinky), brutti-buoni, duri-morbidi, meringhe (smetanové pusinky), crucchi di Vignanello, morette (indiánky). Vše výše uvedené dokazuje tradičnost a význam této plodiny pro místní ekonomiku.

Odkaz na zveřejnění specifikace

Tento správní orgán zahájil vnitrostátní postup námitky tím, že zveřejnil návrh uznání CHOP „Nocciola Romana“ v úředním věstníku Italské republiky č. 32 ze dne 8. února 2006. Úplné znění specifikace produkce je k dispozici na internetové adrese:

http://www.politicheagricole.it/NR/rdonlyres/er7i7w5jzndci2dha45yirip72ysqfhgcjyvsidwnxunmilg6znjv2mx2vtnskdxzgiwr7cc45634w2uvvw3rj64bvc/20061130_Disciplinare_esameUE_nocciola_romana.pdf


(1)  Úř. věst. L 93, 31.3.2006, s. 12.