52008DC0904

Sdělení komise Evropskému parlamentu podle čl. 251 odst. 2 druhého pododstavce Smlouvy o ES týkající se společného postoje Rady k přijetí nařízení Evropského Parlamentu a Rady, kterým se zrušuje nařízení Evropského Parlamentu a Rady (ES) č. 1228/2003 o podmínkách přístupu do sítě pro přeshraniční obchod s elektřinou /* KOM/2008/0904 konečném znení/2 - COD 2007/0198 */


[pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

V Bruselu dne 12.1.2009

KOM(2008) 904 v konečném znění

2007/0198 (COD)

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU podle čl. 251 odst. 2 druhého pododstavce Smlouvy o ES týkající se

společného postoje Rady k přijetí nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se zrušuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1228/2003 o podmínkách přístupu do sítě pro přeshraniční obchod s elektřinou

2007/0198 (COD)

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU podle čl. 251 odst. 2 druhého pododstavce Smlouvy o ES týkající se

společného postoje Rady k přijetí nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se zrušuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1228/2003 o podmínkách přístupu do sítě pro přeshraniční obchod s elektřinou

1. SOUVISLOSTI

Datum předání návrhu Evropskému parlamentu a Radě (dokument KOM(2007) 531 – 2007/0198/COD): | 19.9.2007 |

Datum vydání stanoviska Evropského hospodářského a sociálního výboru: | 22.4.08 |

Datum vydání stanoviska Výboru regionů: | 10.4.08 |

Datum vydání stanoviska Evropského parlamentu, první čtení: | 18.6.2008 |

Datum jednomyslného přijetí společného postoje: | 9.1.2009 |

2. CÍL NÁVRHU KOMISE

Tento návrh je součástí třetího legislativního balíčku týkajícího se vnitřního trhu EU s plynem a elektřinou (dále jen „třetí balíček“), který zahrnuje dvě směrnice a tři nařízení.

Hlavním účelem balíčku je zavést předpisový rámec, který je nutný k tomu, aby v zájmu občanů i podniků Evropské unie otevření trhu bylo plně efektivní a aby se vytvořil jediný trh EU s plynem a elektřinou. To přispěje k udržování cen na co možná nejnižší úrovni a ke zvyšování norem služby a bezpečnosti zásobování.

Hlavní opatření za výše uvedeným účelem jsou:

- efektivnější regulativní dohled zajišťovaný nezávislými vnitrostátními regulačními orgány,

- vytvoření agentury pověřené zajišťováním efektivní spolupráce mezi vnitrostátními regulačními orgány a přijímáním rozhodnutí o všech relevantních přeshraničních otázkách,

- povinná spolupráce mezi provozovateli sítí za účelem harmonizace všech pravidel pro přepravu energie po Evropě a koordinace plánování investic,

- faktické oddělení výroby a přepravy energie za účelem vyloučení konfliktu zájmů, posílení investic do sítí a předcházení diskriminačnímu chování,

- zvýšená transparentnost a lepší fungování maloobchodního trhu,

- zvýšená solidarita a intenzivnější regionální spolupráce mezi členskými státy za účelem zajištění větší bezpečnosti zásobování.

3. PŘIPOMÍNKY TÝKAJÍCÍ SE SPOLEČNÉHO POSTOJE

3.1. Obecné poznámky

Společné postoje přijaté Radou k pěti textům, jež tvoří třetí balíček, obsahují všechny podstatné složky návrhu Komise, jež jsou nezbytné k zajištění řádného fungování vnitřního trhu s plynem a elektřinou i, pojato z širší perspektivy, k dosažení podstatných cílů vytyčených výše. Z tohoto důvodu je Komise může obecně podpořit (viz níže bod 3.2).

První čtení bylo zaměřeno na dosažení dohody v rámci Rady. Pozměňovací návrhy přijaté Evropským parlamentem tudíž nebyly formálně do společného postoje začleněny. Vyjednávání za tímto účelem se budou konat během druhého čtení. Některé pozměňovací návrhy přijaté Evropským parlamentem však byly ve společném postoji zohledněny (viz níže bod 3.3). Komise se domnívá, že více pozměňovacích návrhů, jež doposud zohledněny nebyly, by mělo být zohledněno při druhém čtení (viz níže bod 3.4).

3.2. Konkrétní připomínky

Hlavní změny oproti návrhu Komise jsou tyto:

3.2.1 Vytváření a změny kodexů sítě

Společný postoj mění návrh Komise týkající se postupu pro vytváření a změny kodexů sítě. Zavádí nové pojetí rámcových pokynů vypracovaných agenturou, které mají PPS používat při koncipování evropských kodexů sítě. (viz bod 3.3 pro hodnocení Komise)

3.2.2 Plán investic do sítě

Komise navrhla, že Evropská síť provozovatelů přepravních soustav (ENTSO) pro elektřinu by měla každé dva roky vypracovat plán investic do sítě. Rada to změnila tak, že se má jednat o nezávazný orientační plán rozvoje sítě. (viz bod 3.3 pro hodnocení Komise)

3.2.3 Sazebníky

Komise navrhla, aby regulační orgány schvalovaly sazebníky předem. Rada zahrnula možnost, aby se předem stanovila pouze metodologie, což je pro Komisi přijatelné.

3.2.4 Pokyny

Komise navrhla rozsáhlý seznam pokynů, jež zahrnovaly jak stávající pokyny, tak některá nová témata, mimo jiné i pokyny, jež budou založeny na kodexech sítě.

Rada především zrušila všechny výslovné odkazy na pokyny, které jsou už zmíněny v prvním seznamu kodexů sítě. Komise může s touto preferencí v rámci koncipování předlohy předpisu souhlasit.

Rada však také zrušila možnost stanovit pokyny. Komise navrhla možnost stanovit pokyny pro maloobchodní trhy. Členské státy mají definovat postupy pro výměnu údajů a vystřídání dodavatele, ale Rada přesunula dotyčný článek do směrnice. Zároveň zrušila možnost stanovit pokyny. Komise může s obojím souhlasit, avšak domnívá se, že je nezbytné zachovat veškeré zbývající pokyny, aby se tak zajistilo řádné fungování systému pro stanovení právně závazných pravidel pro vnitřní trh s elektřinou.

3.3. Aspekty společného postoje, které odrážejí pozměňovací návrhy Evropského parlamentu

Více pozměňovacích návrhů Evropského parlamentu se odráží ve společném postoji, a to buďto se stejným zněním, nebo ve své podstatě. Jedná se o:

3.3.1 Způsobilost agentury vypracovávat rámcové pokyny a kodexy

Společný postoj Rady i pozměňovací návrhy Evropského parlamentu (pozměňovací návrh 32) mění návrh Komise týkající se postupu vytváření kodexů sítě. Zavádí nové pojetí rámcových pokynů vypracovaných agenturou, které mají PPS používat při koncipování evropských kodexů sítě.

Komise podporuje jasněji vymezenou úlohu agentury v postupu vytváření pravidel. Místo toho, aby předložila své stanovisko až poté, co PPS kodex navrhnou, vymezí agentura požadavky na kodex předem ve formě rámcových pokynů v konkrétní oblasti.

Evropský parlament také navrhuje, že agentura má přijmout závazné kodexy sítě (pozměňovací návrh 14), zatímco Rada zastává pozici, že učinit kodexy závaznými může pouze Komise. Komise nemůže podpořit pokus Parlamentu o posílení pravomoci agentury, neboť to je v rozporu s rozsudkem Evropského soudního dvora ve věci Meroni, podle něhož nemůže Komise delegovat pravomoc volného uvážení na jiný orgán.

3.3.2 Konzultace a monitoring ze strany ENTSO

Společný postoj i pozměňovací návrhy Evropského parlamentu mění návrh Komise ohledně konzultace a monitoringu ze strany ENTSO u elektřiny. Společný postoj vyjasňuje úlohu ENTSO ve srovnání s konzultací a monitoringem ze strany agentury. Pozměňovací návrhy Parlamentu jsou zaměřeny stejně, avšak jsou příliš restriktivní na to, aby podržely dostatečný manévrovací prostor pro konzultaci a monitoring ze strany ENTSO.

3.3.3 Náklady ENTSO

Společný postoj i pozměňovací návrhy Evropského parlamentu vkládají ustanovení, že regulační orgány musejí náklady ENTSO schválit, pokud jsou rozumné a přiměřené.

3.3.4 Využívání poplatků za překročení kapacity

Návrh Komise stanovil povinné využívání poplatků za překročení kapacity buďto na potvrzení přeshraniční kapacity nebo na investice do sítě. To se také navrhuje v pozměňovacím návrhu Parlamentu 23, kterým se nově vkládá souhlas agentury s využíváním poplatků za překročení kapacity ke snížení sazeb. Společný postoj znovu zavádí možnost využívat poplatky za překročení kapacity ke snížení sazeb.

Podle názoru Komise využívání poplatků za překročení kapacity ke snížení sazeb oslabuje pobídku k budování nové infrastruktury za využití poplatků za překročení kapacity. Ve společném postoji je však jasně upřednostněno využívání poplatků za překročení kapacity k ověření přeshraniční kapacity nebo k investování do sítě před snížením sazeb sítě. Pozměňovací návrh Parlamentu směřuje správným směrem. Pro Komisi je jako kompromisní řešení přijatelný společný postoj spolu s pozměňovacím návrhem Parlamentu.

3.4. Pozměňovací návrhy Evropského parlamentu schválené Komisí, ale neschválené Radou

3.4.1 Pravomoc agentury týkající se investičních plánů

Podle společného postoje přijímá ENTSO desetiletý orientační plán rozvoje sítě. Tento plán zkoumá agentura, a ta může navrhnout Komisi a ENTSO změny v plánu. Evropský parlament navrhuje, aby agentura přijala závazný plán investic do sítě poté, co jej vypracuje ENTSO. Komise nemůže souhlasit s tím, aby byla agentuře přiznána pravomoc volného uvážení k přijetí závazného investičního plánu. Komise by však mohla podpořit to, aby agentura přijala nezávazný investiční plán nebo hrála úlohu při monitorování konzistentnosti mezi národními investičními plány, jak byly schváleny vnitrostátními regulačními orgány, a desetiletým plánem rozvoje sítě sestaveným ENTSO.

3.4.2 Technická spolupráce se třetími zeměmi

V pozměňovacích návrzích Parlamentu se navrhuje, aby technickou spolupráci s PPS třetích zemí monitorovaly vnitrostátní regulační orgány a agentura.

3.4.3 Odstranění administrativních překážek pro zvýšení kapacity

V pozměňovacích návrzích Parlamentu se navrhuje, aby členské státy zrevidovaly své postupy pro odstranění administrativních překážek s cílem zvýšit propojovací kapacitu.

4. ZÁVĚRY

Komise zastává názor, že ve společném postoji zůstávají hlavní body z návrhu Komise. Komise se domnívá, že v podstatných věcech představuje společný postoj obecně dobrou rovnováhu a realizovatelný kompromis, jež umožní hladké fungování vnitřního trhu s plynem a elektřinou. Komise se však domnívá, že více návrhů přijatých Evropským parlamentem v prvním čtení by mělo být začleněno do textu až při druhém čtení.