52008DC0899

Sdělení komise Evropskému parlamentu podle čl. 251 odst. 2 druhého pododstavce Smlouvy o ES týkající se společného postoje Rady k přijetí nařízení Evropského Parlamentu a Rady o statistice přípravků na ochranu rostlin /* KOM/2008/0899 konečném znení/2 - COD 2006/0258 */


[pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

V Bruselu dne 9.1.2009

KOM(2008) 899 v konečném znění

2006/0258 (COD)

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU podle čl. 251 odst. 2 druhého pododstavce Smlouvy o ES týkající se

společného postoje Rady k přijetí nařízení Evropského parlamentu a Rady o statistice přípravků na ochranu rostlin

2006/0258 (COD)

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU podle čl. 251 odst. 2 druhého pododstavce Smlouvy o ES týkající se

společného postoje Rady k přijetí nařízení Evropského parlamentu a Rady o statistice přípravků na ochranu rostlin

1. SOUVISLOSTI

Datum předání návrhu Evropskému parlamentu a Radě (dokument KOM(2006) 778 v konečném znění – 2006/0258 COD) | 11. prosince 2006 |

Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ze dne: | 11. července 2007 |

Stanovisko Evropského parlamentu, první čtení, ze dne: | 12. března 2008 |

Datum přijetí společného postoje: | 20. listopadu 2008 |

2. CÍL NÁVRHU KOMISE

Navrhované nařízení vytváří právní rámec a stanoví harmonizovaná pravidla pro sběr a šíření statistiky o prodeji a používání přípravků na ochranu rostlin. Zejména stanoví pravidla pro: četnost sběru dat (každý rok pro prodej – každých pět let pro používání), metody sběru dat, v rámci nichž mají členské státy značnou flexibilitu, formát a periodicitu oznamovacích povinností, které může Komise podrobně stanovit prostřednictvím postupu projednávání ve výborech. |

- Uvedené nařízení o statistice přípravků na ochranu rostlin je součástí legislativního balíčku, který obsahuje návrh směrnice Evropského parlamentu a Rady, kterou se stanoví rámec pro akce Společenství k dosažení udržitelného využívání pesticidů (KOM(2006) 373 v konečném znění), a návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh (KOM(2006) 388 v konečném znění), které jsou rovněž posuzovány v rámci postupu spolurozhodování (Rada ve složení pro zemědělství).

3. PŘIPOMÍNKY KE SPOLEČNÉMU POSTOJI

3.1 Obecné připomínky

Evropský parlament vydal stanovisko při prvním čtení dne 12. března 2008. Komise přijala v plném rozsahu, částečně, nebo v zásadě 12 z 26 pozměňovacích návrhů přijatých Evropským parlamentem během prvního čtení. Pět z těchto 12 pozměňovacích návrhů je již alespoň zčásti promítnuto ve společném postoji.

Komise přijala buď v plném rozsahu nebo v zásadě nebo částečně pozměňovací návrhy, které by návrh Komise objasnily a vylepšily. Tyto pozměňovací návrhy obsahují úpravy, které vysvětlují kritéria kvality pro úřední statistiku a rozsah důvěrnosti, lépe popisují cíle návrhu a zřetelněji jej propojují s dalšími návrhy právních předpisů o tematické strategii používání pesticidů, zejména s novým nařízením o uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh, pokud jde o uplatňování oznamovacích povinností a přezkoumání seznamu přípravků. K rozšíření oblasti působnosti nařízení na biocidy zaujala Komise rezervovaný postoj.

Komise zamítla zejména pozměňovací návrhy, které považovala za nadbytečné nebo v rozporu s nařízením Rady (ES) č. 322/97 o statistice Společenství[1] a s pravidly evropského statistického systému, dále za technicky neproveditelné, předčasné nebo zbytečně náročné z hlediska administrativní zátěže a zátěže respondentů.

Komise se domnívá, že společný postoj nemění přístup nebo cíle návrhu, a podporuje jej ve stávajícím znění.

3.2 Podrobné připomínky

3.2.1 Pozměňovací návrhy Parlamentu přijaté Komisí a začleněné do společného postoje v plném rozsahu, částečně, nebo v zásadě

Pozměňovací návrhy 5, 10, 13, 18 a 32 byly začleněny do společného postoje v mírně pozměněném znění. Pozměňovací návrh 5 , který Komise přijala v plném rozsahu, jasněji formuluje cíle nařízení, byl v plném rozsahu začleněn do společného postoje Rady. Návaznost na rámcovou směrnici o udržitelném využívání pesticidů tvořená pozměňovacím návrhem 10 , který objasňuje cíle návrhu, byla Radou zachována, avšak striktně omezena na článek 14 uvedené směrnice. Tři odrážky pozměňovacího návrhu 10, včetně poslední odrážky týkající se záznamů o pohybu látek, která nebyla pro Komisi přijatelná, Rada zamítla. Pozměňovací návrh 13 , který Komise přijala v plném rozsahu, návrh propojuje s navrhovaným nařízením o uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh, přičemž jasně odkazuje na oznamovací povinnosti, které jsou v něm obsaženy. Tento pozměňovací návrh byl ve společném postoji zachován téměř beze změny. Pozměňovací návrh 18 , který odkazuje na ochranu důvěrnosti údajů a jejich omezené použití pro statistické účely, byl pro Komisi v zásadě přijatelný a do společného postoje byl začleněn s drobnými úpravami. Pozměňovací návrh 32 , který se týká obsahu zprávy Komise Parlamentu, který Komise přijala v plném rozsahu, Rada v podstatě přijala.

3.2.2 Pozměňovací návrhy Parlamentu zamítnuté Komisí, avšak začleněné do společného postoje v plném rozsahu, částečně, nebo v zásadě

Žádné.

3.2.3 Pozměňovací návrhy Parlamentu přijaté Komisí v plném rozsahu, částečně, nebo v zásadě, ale nezačleněné do společného postoje

Pozměňovací návrhy 3, 6, 11, 12, 19, 30 a 33 byly Komisí schváleny částečně, nebo v zásadě, avšak nebyly do společného postoje začleněny. Tři pozměňovací návrh 6, 11 a 33 se alespoň zčásti týkají zahrnutí biocidních přípravků do oblasti působnosti návrhu a následného přejmenování přípravků na ochranu rostlin na pesticidy. Komise rozšíření oblasti působnosti přijala za podmínky, že s Parlamentem dojde k dohodě o realistickém programu. Rada uvedené rozšíření nepřijala. Pozměňovací návrhy 3 a 30 , které se týkají norem úřední statistiky, Rada zamítla a místo nich přidala nový bod odůvodnění ((8a)) a článek (3a), jež se touto otázkou zabývají. Pozměňovací návrh 12 , jehož cílem je posílit návaznost na nařízení o uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh, byl považován za zatěžující a Rada jej zamítla. Pozměňovací návrh 19 , který vyzývá Komisi, aby pravidelně přezkoumávala seznam látek uvedených v příloze III, Rada nepřijala, přičemž navrhla flexibilnější přístup v novém čl. 4 odst. 2 písm. a).

3.2.4 Pozměňovací návrhy Parlamentu zamítnuté Komisí a Radou a nezačleněné do společného postoje

Pozměňovací návrhy 1, 7, 8, 21, 22, 26 a 34 , jejichž cílem je rozšířit oblast působnosti nařízení na odvětví výroby a dovozu-vývozu, na nezemědělská použití a na biocidy. Pozměňovací návrhy 14, 16, 25, 28 a 31 jsou podle Komise i Rady v rozporu s pravidly evropského statistického systému. Pozměňovací návrhy 15 a 23 , které vyžadují zvláštní oznamovací povinnosti pro výrobce a subjekty odpovědné za uvádění přípravků na ochranu rostlin na trh, se překrývají s podobnými povinnostmi v nařízení o uvádění na trh. Uvedené návrhy nebyly do společného postoje začleněny.

Pokud jde o rozšíření oblasti působnosti nařízení na biocidní přípravky, které Parlament navrhl, Komise si je vědoma obtíží, které by zahrnutí uvedených přípravků v současnosti znamenalo, a je toho názoru, že by pro uvedené rozšíření měl být dohodnut realistický program, aniž by pro něj v nařízení byla přesně stanovena lhůta. Možnost rozšíření oblasti působnosti nařízení do velké míry závisí na pokroku programu přezkoumání pro biocidy, pro který však ještě nebyl stanoven časový plán. Komise si význam biocidních přípravků plně uvědomuje a v rámci tematické strategie udržitelného používání pesticidů již zahájila zvláštní posouzení jejich dopadů. Na základě výsledků uvedeného posouzení dopadů by měla být doporučena zvláštní opatření na zhodnocení významu používání těchto přípravků. Komise nemůže nicméně v tomto stadiu předjímat, zda bude doporučen specifický statistický přístup nebo zda budou standardní vykazované jednotky dostačující. Z toho důvodu by měla být otázka biocidů oddělena od otázky přípravků na ochranu rostlin.

3.2.5 Změny návrhu provedené Radou

Rada v návrhu Komise navrhla tyto hlavní změny:

Hodnocení kvality: Rada do návrhu vložila nový článek 3a týkající se hodnocení kvality.Aspekty hodnocení kvality jsou již obsaženy v jiných základních právních aktech o statistice[2]. Komise toto objasnění pravidel hodnocení kvality podporuje.

Prováděcí opatření: Článek týkající se hodnocení kvality, který Rada do návrhu doplnila, je poměrně specifický. Z toho důvodu byl odstraněn odkaz na postup projednávání ve výborech týkající se zpráv o kvalitě a vykazovaných jednotek. Formulace o přijetí definice pojmu „ošetřená plocha“ Komisí byla přesunuta z přílohy II do článku 4. Formulace, která Komisi umožňuje harmonizovanou klasifikaci látek pozměnit, byla přesunuta z přílohy III do článku 4, přičemž řešení navrhované Radou je flexibilnější než pravidelný přezkum navrhovaný Parlamentem (pozměňovací návrh 19). Komise toto vyjasnění a zjednodušení týkající se prováděcích opatření podporuje.

Předmět zjišťování sběru dat o používání: Rada se rozhodla členským státům ponechat velký prostor pro uvážení, pokud jde o výběr plodin, které mají být předmětem zjišťování, a v příloze II stanovila nové prahové hodnoty pro sběr dat týkajících se používání přípravků na ochranu rostlin. Kombinace požadavků týkajících se reprezentativnosti pěstovaných plodin a používaných látek spolu s národními akčními plány prováděnými členskými státy v rámci tematické strategie udržitelného používání pesticidů může představovat dostatečnou záruku, že zjišťování bude dostačující a umožní uspokojivé porovnání výsledků mezi členskými státy. Kromě toho Rada v odůvodnění uvádí, že hodnocení výsledků nařízení po pěti letech případně umožní výběr plodin upravit. Komise tento kompromis tudíž podporuje.

Nové definice: V článku 2 byly některé definice mírně pozměněny a byly přidány definice nové, které mají zajistit větší soudržnost s ostatními základními právními akty, které se týkají statistiky. Komise s těmito změnami souhlasí.

Další změny: Kromě toho Rada odstranila z bodů odůvodnění všechny odkazy na výrobu a distribuci přípravků na ochranu rostlin a na možné rozšíření oblasti působnosti nařízení na biocidy. Body odůvodnění týkající se zásady subsidiarity a proporcionality a rovněž postupu projednávání ve výborech byly přepracovány a byl přidán nový bod odůvodnění ohledně předávání údajů, na které se vztahuje statistická důvěrnost. Uvedené změny jsou v souladu s celkovým postojem Komise, pokud jde o oblast působnosti nařízení, a Komise s nimi tudíž souhlasí.

4. Závěr

Změny, které ve společném postoji Rada uvádí, jsou pro Komisi přijatelné, jelikož představují realistický kompromis mezi na jedné straně potřebou spolehlivých a srovnatelných dat, které umožní měřit pokrok v oblasti udržitelnějšího používání pesticidů a snižování rizik, a na druhé straně obtížemi, s nimiž se většina členských států setkává při zavádění nového systému sběru dat a při sběru dostatečně podrobných a srovnatelných dat pro potřeby tohoto nařízení.

Změny, které Rada provedla, obecně staví na návrhu Komise, a Komise tudíž společný postoj přijímá.

[1] Úř. věst. L 52, 22.2.1997, s. 1. Nařízení ve znění nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1882/2003 (Úř. věst. L 284, 31.10.2003, s. 1).

[2] Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 453/2008 ze dne 23. dubna 2008 o čtvrtletní statistice volných pracovních míst ve Společenství (Úř. věst. L 145, 4.6.2008, s. 234).