25.6.2008   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 162/88


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k tématu Perspektivy evropského výzkumu v odvětví uhlí a oceli

(2008/C 162/22)

Dne 27. září 2007 se Evropský hospodářský a sociální výbor, v souladu s čl. 29 odst. 2 Jednacího řádu, rozhodl vypracovat stanovisko k

Perspektivy evropského výzkumu v odvětví uhlí a oceli

Poradní komise pro průmyslové změny, kterou Výbor pověřil přípravou podkladů na toto téma, přijala stanovisko dne 4. února 2008. Zpravodajem byl pan Zbořil a spoluzpravodajem pan Gibellieri.

Na 442. plenárním zasedání, které se konalo dne 13. a 14. února 2008 (jednání dne 13. února), přijal Evropský hospodářský a sociální výbor následující stanovisko 158 hlasy pro, 1 hlas byl proti a 3 členové se zdrželi hlasování.

Část I – Závěry a doporučení

A.

EHSV je spokojen, že se návrh revize technických základních směrů pro výzkumný program Výzkumného fondu pro uhlí a ocel, který předložila Evropská komise jako návrh rozhodnutí Rady, snaží dále zlepšit dobré výsledky, jichž bylo dosud dosaženo. Není třeba rozsáhlá revize, a to s ohledem na postoj Komise, která by si přála, aby byl tento program pro účastníky co nejméně komplikovaný.

B.

EHSV souhlasí s komisařem Potočnikem v tom, aby byl výzkumný program Výzkumného fondu pro uhlí a ocel i nadále oddělený od rámcového programu pro výzkum, doplňoval ho a pokrýval všechny aspekty spjaté s uhlím a ocelí.

C.

EHSV vítá skutečnost, že návrh rozhodnutí zjednodušuje administrativní postupy, mimo jiné tím, že ruší některá doprovodná opatření, která již pokrývá 7. rámcový program (rámcový program pro výzkum a technologický rozvoj), zvyšuje finanční podporu pilotním projektům a projektům pro zavádění do praxe ze 40 na 50 % a umožňuje vyhrazená nabídková řízení v rámci priorit vymezených odvětvím uhlí a oceli na základě jeho strategických potřeb, které odpovídají 7. rámcovému programu a zapadají do strategických výzkumných programů významných evropských technologických platforem.

D.

EHSV zdůrazňuje potřebu vyhovět žádosti příslušných průmyslových odvětví dát při řízení výzkumného programu Výzkumného fondu pro uhlí a ocel důležitější a proaktivnější úlohu jak Poradní skupině pro uhlí, tak i Poradní skupině pro ocel, což by jim umožnilo:

vykonávat jejich funkce tak, jak je stanoveno v rozhodnutí 2003/78/ES,

navrhovat seznamy expertů z průmyslu, výzkumných center a akademické obce, kteří by se měli účastnit hodnocení výzkumu a pilotních projektů či projektů zavádění do praxe,

stanovovat priority výzkumného programu jako doplněk k důležitým evropským technologickým platformám (ESTEP – European Steel Technology Platform (Evropská platforma pro ocelářské technologie), ZEP – Zero Emission Fossil Fuel Power Plants Platform, SMR – Sustainable Minerals Resource Platform) (1),

rozhodovat o tom, zda je třeba pro velmi specifické a důležité otázky vyhlašovat nabídková řízení,

v případě potřeby změnit definice uhlí a oceli, které se nacházejí v příloze k tomuto rozhodnutí.

E.

EHSV vyzývá Komisi, aby do jednacího řádu pro konzultace Výboru pro program pro uhlí a ocel (COSCO) znovu vložila připomínky a návrhy, které se týkají hodnocení výzkumných pilotních projektů a projektů pro zavádění do praxe, a to jak od Poradní skupiny pro uhlí, tak i od Poradní skupiny pro ocel.

1.   Část II – Obecné souvislosti

1.1

Dne 1. července 2004 se Evropský hospodářský a sociální výbor, v souladu s čl. 29 odst. 2 Jednacího řádu, rozhodl vypracovat stanovisko z vlastní iniciativy k tématu

Perspektivy evropského výzkumu v odvětví uhlí a oceli.

1.2

Poradní komise pro průmyslové změny, kterou Výbor pověřil přípravou podkladů na toto téma, přijala své stanovisko (CCMI/018 – CESE 845/2005) dne 13. června 2005. Zpravodajem byl pan Lagerholm a spoluzpravodajem pan Gibellieri.

1.3

Na svém 419. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 13. a 14. července 2005 (jednání dne 13. července 2005), přijal Evropský hospodářský a sociální výbor výše uvedené stanovisko poměrem hlasů 57 pro, nikdo nebyl proti a 3 členové se zdrželi hlasování.

1.4

Po více než dvou letech od vydání výše uvedeného stanoviska EHSV prochází výzkumný program Výzkumného fondu pro uhlí a ocel několika změnami. Evropská komise dne 10. července 2007 po konzultaci s Výborem pro program pro uhlí a ocel (COSCO) přijala návrh rozhodnutí Rady o revizi technických základních směrů pro výzkumný program Výzkumného fondu pro uhlí a ocel.

1.5

Tuto revizi požadují rozhodnutí Rady 2003/76/ES, 2003/77/ES a 2003/78/ES ze dne 1. února 2003, jimiž byl vytvořen Výzkumný fond pro uhlí a ocel. Je třeba připomenout, že rozhodnutím Rady 2003/76/ES se také aktiva a pasiva ESUO převedla na Evropské společenství a čistá hodnota těchto aktiv byla poskytnuta na výzkum v odvětvích spjatých s průmyslem uhlí a oceli.

2.   Část III – Odůvodnění

2.1

Roční rozpočet Výzkumného fondu pro uhlí a ocel na výzkum v těchto dvou oblastech činí 50 až 60 milionů eur. Je financován z úroků z aktiv Smlouvy o Evropském společenství uhlí a oceli, jíž nyní uplynula doba platnosti. Program Výzkumného fondu pro uhlí a ocel je oddělený od rámcového programu pro výzkum a doplňuje jej. Pokrývá všechny aspekty uhlí a oceli, a to od výrobních procesů až k jejich používání. Zabývá se i využíváním a přeměnou zdrojů, bezpečností práce a ochranou životního prostředí prostřednictvím zlepšování využívání uhlí jako čistého zdroje energie a snižování emisí CO2 pocházejících z používání uhlí a výroby oceli.

2.2

Návrh rozhodnutí zjednodušuje některé administrativní postupy, mimo jiné tím, že:

ruší některá doprovodná opatření, která již pokrývá 7. rámcový program (rámcový program pro výzkum a technologický rozvoj),

zvyšuje finanční podporu pilotním projektům a projektům pro zavádění do praxe ze 40 na 50 % a umožňuje vyhrazená nabídková řízení v rámci priorit vymezených odvětvími uhlí a oceli na základě jejich strategických potřeb, které odpovídají 7. rámcovému programu a zapadají do strategických výzkumných programů významných evropských technologických platforem.

2.3

Účast je jednoduchá – návrhy lze předkládat kdykoli v termínu do 15. září každého roku. Pro rozpočet projektu ani pro počet zúčastněných partnerů v každém z projektů není stanoven žádný strop. Mohou se účastnit i třetí země, neobdrží však žádnou evropskou finanční podporu. Projekty hodnotí externí experti a vybírají se na základě kvality navrženého výzkumu. Sledování projektů probíhá každoročním vzájemným hodnocením.

2.4

Je také nezbytné učinit určité změny v pravidlech, která upravují členství v poradních skupinách a úlohu členských států ve Výboru pro program pro uhlí a ocel (COSCO), a to zejména vzhledem k nedávným rozšířením Evropské unie (pravidelnost revizí, délka mandátů, systém výběru návrhů a sledování projektů, aby se zabránilo střetům zájmů, atd.).

2.5

Tuto revizi požaduje legislativní rozhodnutí Rady, jímž byl vytvořen Výzkumný fond pro uhlí a ocel. Podle názoru Komise zatím Výzkumný fond pro uhlí a ocel funguje dobře, a tak není třeba rozsáhlá revize.

2.6

Mezitím ve své práci pokračuje Evropská platforma pro ocelářské technologie (ESTEP). Tisková zpráva platformy ESTEP z července 2007 předkládá první výsledky jejího dlouhodobého závazku pro udržitelnou budoucnost. Platforma ESTEP navrhla v prosinci 2003 program strategického výzkumu, a byla slavnostně zahájena v březnu 2004.

2.7

ESTEP byla mezi prvními technologickými platformami, které učinily krok vpřed a zveřejnily svou vizi budoucnosti. Priority jejího programu strategického výzkumu se soustředí na udržitelný růst – zdůrazňují dlouhodobou konkurenceschopnost tohoto odvětví založenou na inovacích, spolupráci s partnery, skutečný zájem o ochranu životního prostředí a jeho těsné propojení s výrobci oceli; tímto přispívá k výzkumným programům EU.

2.8

Spolu s navrhovanou prioritou výroby energie s emisemi blízkými nule stanovenou v 7. RP se původní oblast působnosti platformy zaměřuje na určení a odstranění překážek, které brání zřizování vysoce účinných elektráren s téměř nulovými emisemi, jež radikálně sníží dopad využívání fosilních paliv na životní prostředí. Tato nová řešení budou zahrnovat zachycování a skladování CO2 stejně jako čisté technologie přeměny, které povedou k podstatnému zlepšení účinnosti a spolehlivosti elektráren a snížení nákladů.

2.9

Co se týče daného odvětví, odkazuje se na období existence Evropského společenství uhlí a oceli (ESUO, které zaniklo v červenci 2002), kdy se projekty výzkumu a vývoje, na které se vztahovaly relevantní programy na podporu výzkumu a vývoje, rozsáhle hodnotily a vybíraly za významného přispění zúčastněných výrobců oceli. Část programu týkající se uhlí se řídila stejnými pravidly jako příslušné technické základní směry. Tuto úlohu tohoto odvětví opravňovala skutečnost, že finanční prostředky ESUO přicházely výlučně z poplatků z odvětví uhlí a oceli.

2.10

Situace se výrazně změnila, když byl v roce 2003 vytvořen Výzkumný fond pro uhlí a ocel (rozhodnutí Rady 2003/76/ES, 2003/77/ES a 2003/78/ES ze dne 1. února 2003, vydaná v Úř. věst. L 29/22, Úř. věst. L 29/25 a Úř. věst. L 29/28 ze dne 5. února 2003). V té době byly zbývající prostředky ESUO převedeny na tento nový fond. Správou těchto prostředků a souvisejícím programem výzkumu a vývoje spolu s hlavními prvky předchozích výzkumných programů ESUO byla pověřena Komise.

2.11

Komise pojímá vliv odvětví uhlí a oceli na program Výzkumného fondu pro uhlí a ocel jinak než toto odvětví samo. Podle ustanovení rozhodnutí 2003/78/ES by se mělo Výboru pro program pro uhlí a ocel a oběma poradním skupinám (Poradní skupině pro uhlí a Poradní skupině pro ocel) umožnit, aby plně vykonávaly své funkce, které by neměly být omezeny tím, že se jejich vliv přesune z přímého hodnocení pouze na aspekty před vyhlášením nabídkového řízení.

2.12

Komise se nyní svým nedávným návrhem na revizi technických základních směrů pro program Výzkumného fondu pro uhlí a ocel snaží přizpůsobit formální postupy a struktury tam, kde je to považováno za prospěšné, postupům a strukturám 7. rámcovému programu pro výzkum (7. RP) EU. Případná harmonizace s pravidly a postupy RP by se proto měla přísně omezit na oblasti, kde lze jasně demonstrovat skutečné zjednodušení nebo vyšší účinnost. I když by se všude tam, kde je to možné, mělo využít existujících synergií mezi 7. RP a Výzkumným fondem pro uhlí a ocel, je třeba zachovat úlohu Výzkumného fondu pro uhlí a ocel jako doplňkového a nezávislého programu (viz Část I – B).

V Bruselu dne 13. února 2008.

předseda

Evropského hospodářského a sociálního výboru

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  Priority strategického výzkumného programu Evropské platformy pro ocelářské technologie (ESTEP) se zaměřují na udržitelný růst a zdůrazňují dlouhodobou konkurenceschopnost tohoto odvětví založenou na inovacích, spolupráci s partnery, ohleduplnost vůči životnímu prostředí a těsné propojení tohoto odvětví s výrobci oceli; tímto přispívá k výzkumným programům EU.

Priority platformy ZEP se podobně zaměřují na určení a odstranění překážek, které brání zřizování vysoce účinných elektráren s téměř nulovými emisemi, jež radikálně sníží dopad využívání fosilních paliv na životní prostředí. Tato nová řešení budou zahrnovat zachycování a skladování CO2 stejně jako čisté technologie přeměny, které povedou k podstatnému zlepšení účinnosti a spolehlivosti elektráren a snížení nákladů. Zohledněna bude i platforma SMR.