25.6.2008   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 162/79


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k tématu Řídící nástroje založené na rybolovných právech

(2008/C 162/16)

Dne 27. září 2007 se Evropský hospodářský a sociální výbor, v souladu s čl. 29 odst. 2 Jednacího řádu, rozhodl vypracovat stanovisko z vlastní iniciativy k

Řídící nástroje založené na rybolovných právech

Specializovaná sekce Zemědělství, rozvoj venkova, životní prostředí, kterou Výbor pověřil přípravou podkladů na toto téma, přijala stanovisko dne 22. ledna 2008. Zpravodajem byl pan SARRÓ IPARRAGUIRRE.

Na 442. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 13. a 14. února 2008 (jednání dne 13. února), přijal Evropský hospodářský a sociální výbor následující stanovisko 110 hlasy pro, 2 členové byli proti a 5 členů se zdrželo hlasování.

1.   Závěry

1.1

Výbor považuje za nezbytné, aby Komise po skončení období pro úvahu vyhotovila studii, která by jasně ukázala současnou kapacitu loďstva Společenství a kvóty nezbytné k tomu, aby bylo loďstvo konkurenceschopné za současného respektování udržitelnosti rybolovných oblastí Společenství.

1.2

Tato studie by se rovněž měla věnovat aktualizaci práv na rybolov, která členské státy nabyly na základě relativní stability, vzhledem k tomu, že od roku 1983 uplynulo 24 let.

1.3

Tato aktualizace by měla spočívat v periodickém přidělování kvót, například na dobu pěti let, aby je bylo možné přerozdělit, pokud by znovu docházelo k nerovnováhám.

1.4

Tato aktualizace by se měla věnovat tomu, jaká nejlepší možná řešení by mohla do budoucna zabránit stávající nevyváženosti kvót pro některé pelagické druhy ryb či druhy žijící při dně v určitých oblastech rybolovu, která pro většinu členských států vede k přebytkovým či nedostatečným kvótám.

1.5

V každém případě by mělo jít o reálné kvóty založené na ověřených vědeckých údajích. Proto je EHSV toho názoru, že je třeba vyvinout vyšší úsilí při vědeckém zkoumání zdrojů, protože v současné době se většina kvót stanovuje na základě preventivního přístupu, neboť dostatečné vědecké údaje nejsou k dispozici.

1.6

Na druhé straně je EHSV toho názoru, že kritérium relativní stability současně přineslo členským státům nabytá práva. Tato práva nelze bez odůvodnění zrušit, ale mohou být aktualizována vzhledem k potřebám udržitelnosti z hlediska zdrojů a konkurenceschopnosti loďstva Společenství, jež v současnosti vyžaduje společná rybářská politika.

1.7

EHSV je toho názoru, že pokud Komise usoudí, že je třeba věnovat se systému řízení založenému na právech rybolovu, musí tomu tak být na úrovni Společenství.

1.8

Výbor se domnívá, že patřičně aktualizovaná práva na rybolov mohou vést ke zmírnění výmětů a ke snížení nadměrného rybolovu.

1.9

Nicméně vzhledem k tomu, že jsou prioritou práva drobných rybářů, která jsou obzvláště důležitá pro ostrovní členské státy a ostrovní regiony, Výbor se domnívá, že drobný rybolov, chápaný jako rybolov, který provozuje rybářské plavidlo o celkové délce nižší než 12 metrů (1), by měl zůstat mimo systém řízení založený na rybolovných právech na úrovni Společenství.

1.10

Výbor je toho názoru, že kdyby Komise zavedla režim řízení zdrojů založený na právech rybolovu, měla by začít těmi lovišti, pro něž vzhledem k existujícím přebytkovým či nedostatečným kvótám vládne mezi dotyčnými členskými státy široká shoda.

1.11

V takovém případě se Výbor domnívá, že by náleželo Komisi stanovit, na jaké úrovni by se mělo o rybolovných právech jednat – na úrovni Společenství, členských států, organizací výrobců či podniků –, a zajistit kontrolu transakcí.

1.12

Výbor se domnívá, že pokud dojde k překonání stávající nerovnováhy v souladu s kritériem relativní stability, bude to významný krok na cestě k systému řízení založenému na právech rybolovu.

2.   Úvod

2.1

Svým sdělením o nástrojích pro řízení rybolovu na základě rybolovných práv  (2) chtěla Komise zahájit přibližně roční diskusi (27.2.2008) o potřebě hledat řešení, která by umožnila účinněji dosáhnout cílů udržitelnosti z hlediska zdrojů a konkurenceschopnosti loďstva Společenství, jež obsahuje nová společná rybářská politika (SRP).

2.2

V zelené knize o budoucnosti společné rybářské politiky  (3) se Komise rozhodla hledat nové metody řízení, jako jsou například „tržní systémy pro přidělování kvót – například individuální přenosné kvóty a dražby –, které znamenají vytvoření trhu s rybolovnými právy a mohou zvýšit zájem jejich držitelů o dlouhodobě udržitelný rybolov“.

2.3

V průvodci reformou SRP  (4) Komise vyjádřila názor, že odvětví rybolovu nadále vykazuje zvláštní rysy, jež činí obtížným zavést v dohledné době normální hospodářské podmínky, jako jsou volná soutěž výrobců a svoboda investic. Těmito rysy je míněna strukturní nerovnováha mezi nedostatkem rybolovných zdrojů a velikostí loďstva Společenství a pokračující závislost určitých pobřežních středisek na rybolovu. Komise v tomto průvodci stanovila časový plán činností, který začíná v roce 2002 pořádáním seminářů o ekonomickém řízení, v nichž by se jednalo o režimu obchodovatelných rybolovných práv (individuálních či skupinových). V roce 2003 měla Komise informovat Radu o výsledcích těchto jednání. S jistým zpožděním oproti původnímu časovému plánu, v květnu roku 2007, se uskutečnil seminář o hospodářském rozměru rybolovu, kde se mimo jiné diskutovalo o rybolovných právech (5).

2.4

EHSV považoval za vhodné vypracovat toto stanovisko z vlastní iniciativy, jehož účelem je přispět názorem do diskuse, jakou Komise plánuje k tématu, jak pokročit v oblasti lepšího řízení zdrojů, což by mělo být základním pilířem SRP, pokud chceme dlouhodobě dosáhnout udržitelnosti z hlediska zdrojů a současně konkurenceschopnosti loďstva Společenství.

2.5

Cílem tohoto stanoviska je poukázat na stávající obtíže, jež brání účinnému ekonomickému řízení rybolovných zdrojů založenému na rybolovných právech, a nabídnout možná řešení pro překonání těchto obtíží.

2.6

EHSV souhlasí s Komisí, že je třeba vytvořit prostředí, které by bylo příznivější pro zavedení normálnějších hospodářských podmínek a odstranění překážek bránících normální hospodářské činnosti, jako jsou národní příděly možností rybolovu a princip relativní stability (6).

2.7

Proto je smyslem tohoto stanoviska především podrobit hlubší analýze kritérium relativní stability, která podle názoru hlavních profesionálních rybářských sdružení Společenství (7) a názoru Komise představuje jednu z hlavních překážek, jež brání zavedení systému rybolovných práv na úrovni Společenství, neboť definitivní prodej či převod vlastnictví práv mezi podniky členských států by změnil současné podíly v rozdělení kvót mezi členské státy, což by narušilo relativní stabilitu. Dále by mělo ukázat prvky, jež umožní zavést tento systém řízení, který již funguje na národní úrovni v některých členských státech a některých třetích zemích, jež se účastní soutěže na trhu Společenství.

2.8   Historické souvislosti

2.8.1

V roce 1972 (8) Rada zrušila na přechodné období, které mělo původně skončit 31.12.1982, zásadu rovného přístupu k rybolovným zdrojům členských států zavedenou v roce 1970 (9).

2.8.2

V důsledku této změny a za účelem ochrany pobřežních oblastí po skončení zmíněného přechodného období přijala Rada v roce 1976 tak zvané „haagské preference“ (10), které na interní rovině usilovaly o ochranu pobřežního rybolovu a v nichž Rada prohlašovala, že má v úmyslu dbát o „životně důležité potřeby“ místních společenství závislých na rybolovu.

2.8.3

Jednání mezi Komisí a členskými státy za účelem rozdělení celkových přípustných odlovů (TAC) pokračovala až do roku 1983, kdy bylo přijato nařízení (EHS) č. 170/83, kterým se zavádí režim Společenství pro zachování a řízení rybolovných zdrojů (11), v němž bylo stanoveno konečné rozdělení podle následujících kritérií: tradiční rybolovná činnost každého členského státu, zvláštní potřeby regionů, jejichž obyvatelé byli na rybolovu obzvláště závislí (s ohledem na „haagské preference“), a potenciální ztráta úlovků ve vodách třetích zemí jako důsledek rozšíření výlučných ekonomických zón na 200 mil.

2.8.4

Tento režim rozdělení, známý jako kritérium relativní stability, zaručoval každému členskému státu (12) neměnný podíl z celkových přípustných odlovů pro každý druh. Pojem „relativní stabilita“ vykládala Rada jako takovou stabilitu, která musí na základě okamžité biologické situace zásob zachovat zvláštní potřeby regionů, jejichž obyvatelé jsou zvláště závislí na rybolovu a příbuzných průmyslových odvětví (13). Znamená to, že byly zachovány „haagské preference“, jak v roce 1976 stanovila Rada, čímž byla do budoucna odložena platnost zásady rovného přístupu.

2.8.5

Podle ustanovení nařízení (EHS) č. 170/83 měla Komise do 31. prosince 1991 vypracovat zprávu o sociálně hospodářské situaci pobřežních regionů. Podle téhož ustanovení měla Rada rozhodnout o nezbytných úpravách, ačkoli bylo možné prodloužit platnost režimu podmínek přístupu a kritérií pro rozdělování kvót do 31. prosince 2002.

2.8.6

Vzhledem ke zprávě předložené Komisí zvolila Rada politické rozhodnutí prodloužit režim pro přístupové podmínky a kritéria pro rozdělování kvót do 31. 12. 2002. (14)

2.8.7

Nakonec nařízení Rady (ES) č. 2371/2002 o zachování a udržitelném využívání rybolovných zdrojů v rámci společné rybářské politiky stanovilo v článku 20, že rybolovná práva se mezi členské státy rozdělí způsobem, který každému členskému státu zajistí relativní stabilitu rybolovných činností pro každou populaci nebo loviště. V článku 17 znovu prodlužuje dočasné zrušení zásady rovnosti přístupu do 31.12.2012 a znovu se zabývá vypracováním zprávy o zrušení rovného přístupu.

3.   Obecné připomínky

3.1

Podle názoru EHSV se zdá jasné, že kritérium relativní stability, tedy neměnný podíl TAC přisouzený všem členským státům před 24 lety, nezohledňuje hospodářský a sociální vývoj obcí, které jsou v současnosti závislé na rybolovu a příbuzných průmyslových odvětvích. Současná kapacita loďstva Společenství, současné využívání zdrojů a investice uskutečněné v pobřežních regionech se jen málo podobají těm, které existovaly v roce 1983, kdy některé členské státy se zájmy v oblasti rybolovu ještě nebyly členy Společenství.

3.2

V nařízeních Komise o změně kvót (15) lze pozorovat, jak každý rok dochází v některých lovištích a v některých oblastech rybolovu Společenství k výrazným rozdílům mezi kvótami přidělenými členským státům a skutečnými úlovky těchto států, ať již jde o pelagické druhy ryb či druhy žijící při dně. Tyto nerovnováhy, které v některých případech vedou k „překročení kvót“, „nenaplnění kvót“, či dokonce pro nedostatek loďstva k „nevyužitelným kvótám“, se dotýkají většiny členských států pro ta která loviště a oblasti rybolovu a nevznikají pouze na základě biologické příčiny, ale také v důsledku uplatňování kritéria relativní stability.

3.3

EHSV se domnívá, že hlavním hlediskem při přidělování práv v rámci celkových přípustných odlovů musí být zajištění regenerace (a zachování) populací různých druhů ryb a ostatních mořských zdrojů na vyšší a udržitelnější úrovni. EHSV se vyslovuje pro zvýšení úsilí o zlepšení vědeckých poznatků o stavu populací ryb a o tom, jak lze příděly a rybolovné činnosti nejlépe řídit s cílem zajistit optimální výsledky pro samo zachování populací ryb i hospodářské prosperity rybářských komunit, jež jsou na nich závislé. Celkové příděly je nutné držet v rámci vědecky stanovených maximálních udržitelných výnosů a limity pro individuální příděly je nutné účinně kontrolovat a dbát na jejich dodržování.

3.4

EHSV je toho názoru, že Komise by měla vypracovat studii o současné kapacitě loďstev a kvótách nezbytných k zabezpečení konkurenceschopnosti loďstev a udržitelnosti zásob ryb. Tato studie by se rovněž měla věnovat aktualizaci práv na rybolov nabytých členskými státy na základě principu relativní stability, aby mohla analyzovat, jaká nejlepší možná řešení by mohla do budoucna zabránit stávající nevyváženosti kvót pro některé pelagické druhy ryb či druhy žijící při dně v určitých oblastech rybolovu. Cílem je dosáhnout dlouhodobé udržitelnosti zdrojů a konkurenceschopnosti loďstva Společenství, což jsou hlavní cíle SRP.

3.5

Na druhé straně je EHSV toho názoru, že kritérium relativní stability současně členským státům přineslo nabytá práva. Tato práva nelze bez odůvodnění zrušit, ale mohou být aktualizována vzhledem k potřebám udržitelnosti z hlediska zdrojů a konkurenceschopnosti loďstva Společenství, jež v současnosti vyžaduje společná rybářská politika.

4.   Zvláštní poznámky

4.1

EHSV se domnívá, že Komise by měla vypracovat žádanou studii co nejdříve, jakmile skončí diskusní období, neboť současná situace rybolovných zdrojů Společenství a konkurenceschopnost jeho loďstva by neměly čekat až do roku 2012 na novou zprávu Komise, jež by měla napravit stávající nerovnováhu mezi rybolovnými kvótami a loďstvem Společenství.

4.2

Tato aktualizace by měla spočívat v periodickém přidělování kvót, například na dobu pěti let, aby je bylo možné přerozdělit, pokud by znovu docházelo k nerovnováhám.

4.3

Výbor je toho názoru, že pokud na základě diskuse vedené za účelem nalezení řešení pro současnou situaci Komise usoudí, že je třeba zabývat se implementací systému řízení založeného na aktualizovaných rybolovných právech členských států, tato implementace by se měla zavést na úrovni Společenství.

4.4

EHSV je toho názoru, že po podpisu reformní smlouvy (Lisabonské smlouvy) v prosinci 2007 nastane velmi příznivé období k tomu, aby členské státy přijaly tento systém řízení rybolovu.

4.5

Výbor si je vědom obtíží, jež s sebou nese zavedení systému řízení na úrovni Společenství, který by byl založen na obchodovatelných rybolovných právech, ale domnívá se, že může představovat cestu, jak dosáhnout takové využívání živých vodních zdrojů, které umožní udržitelné hospodářské, environmentální a sociální podmínky (16), pokud se bude dbát mimo jiné následujících kritérií:

4.5.1

Proto, aby nebyla poškozena práva drobných rybářů (17), by drobný rybolov, na němž je závislých mnoho pobřežních obcí, a zejména ostrovní členské státy, měl zůstat mimo implementaci systému řízení založeného na rybolovných právech na úrovni Společenství.

4.5.2

Aby nedošlo k dominantním postavením na trhu při obchodování s rybolovnými právy, bylo by možné omezit je na určitý podíl z celkového ročního objemu pro jednotlivé druhy a každý členský stát.

4.5.3

Výbor je toho názoru, že tento systém řízení by se měl zavést postupně a diferencovaně pro jednotlivá loviště Společenství, přičemž začít by se mohlo s těmi, pro něž vzhledem ke stávajícím největším rozdílům mezi přebytkovými či nedostatečnými kvótami vládne mezi členskými státy, kde se daný rybolov provozuje, široká shoda.

4.5.4

Komise by měla pro loviště dotčené systémem řízení rybolovných práv stanovit, zda se vyjednávání uskuteční na úrovni Společenství, členských států, organizací výrobců či podniků, a jasně určit, jak se tyto transakce budou kontrolovat.

4.6

Výbor se domnívá, že patřičně aktualizovaná práva na rybolov mohou vést ke snížení nadměrného rybolovu.

4.7

Výbor se domnívá, že pokud dojde k překonání stávající nerovnováhy v souladu s kritériem relativní stability, bude to významný krok na cestě k systému řízení založeném na právech rybolovu. Pokud bude tento systém patřičně regulován, aby se zamezilo dominantním postavením na trhu, umožní vyváženější a přesnější rozdělení zdrojů mezi různá loďstva Společenství, což přispěje k dosažení vyšší udržitelnosti zdrojů a konkurenceschopnosti loďstev Společenství.

V Bruselu dne 13. února 2008.

předseda

Evropského hospodářského a sociálního výboru

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  Článek 26 nařízení Rady (ES) č. 1198/2006 o Evropském rybářském fondu, Úř. věst. L 223, 15.8.2006.

(2)  KOM(2007) 73 v konečném znění ze dne 26. února 2007.

(3)  KOM(2001) 135 v konečném znění ze dne 20. března 2001 [české znění není k dispozici].

(4)  KOM(2002) 181 v konečném znění ze dne 28. května 2002 [české znění není k dispozici].

(5)  Seminář pořádaný Komisí v Bruselu ve dnech 14. a 15. května 2007.

(6)  KOM(2002) 181 v konečném znění, s. 25 [české znění není k dispozici].

(7)  EAPO a Europêche/COGECA předložily dva dokumenty (Ref. EAPO 07-29 ze dne 17. září 2007; ref. Europêche/COGECA EP(07)119F/CP(07)1053.3, ze dne 17. září 2007), kde vyjadřují svou obavu o rybolovná práva, na schůzi pracovní skupiny „Zdroje“ Poradního výboru pro rybolov dne 18. září 2007.

(8)  Podle aktu o přistoupení podepsaného Společenstvím a Dánskem, Velkou Británií a Irskem mělo přechodné období skončit 31. prosince 1982. Viz Úř. věst. L 73, 27.3.1972.

(9)  Nařízení (EHS) č. 2141/70, Úř. věst. L 236, 27.10.1970.

(10)  Usnesení Rady ze dne 3. listopadu 1976 (Úř. věst. C 105, 7.5.1981).

(11)  Úř. věst. L 24, 27.1.1983.

(12)  V roce 1983 byly členy Společenství Belgie, Dánsko, Francie, Irsko, Itálie, Lucembursko, Německo, Nizozemsko, Řecko a Velká Británie.

(13)  Body odůvodnění 6 a 7 nařízení (EHS) č. 170/83. Úř. věst. L 24, 27.1.1983.

(14)  Nařízení Rady (ES) č. 170/83, článek 4.

(15)  Z posledních tří let jde o nařízení Komise (ES) č. 776/2005, Úř. věst. L 130, 24.5.2005; nařízení (ES) č. 742/2006, Úř. věst. L 130, 18.5.2006 a nařízení (ES) č. 609/2007, Úř. věst. L 141, 2.6.2007.

(16)  Nařízení Rady (ES) č. 2371/2002 o zachování a udržitelném využívání rybolovných zdrojů v rámci společné rybářské politiky, Úř. věst. L 358, 31.12.2002 [české znění není k dispozici].

(17)  Drobným rybolovem je třeba rozumět rybolov popsaný v článku 26 nařízení Rady (ES) č. 1198/2006, tedy rybolov prováděný plavidly o celkové délce menší než 12 metrů.