30.8.2008   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 224/18


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady o účasti Společenství v programu výzkumu a vývoje zaměřeném na podporu výzkumu a vývoje prováděného malými a středními podniky, který bude probíhat v několika členských státech

KOM(2007) 514 v konečném znění – 2007/0188 (COD)

(2008/C 224/04)

Dne 11. října 2007 se Rada, v souladu s článkem 172 Smlouvy o založení Evropského společenství, rozhodla konzultovat Evropský hospodářský a sociální výbor ve věci

návrhu rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady o účasti Společenství v programu výzkumu a vývoje zaměřeném na podporu výzkumu a vývoje prováděného malými a středními podniky, který bude probíhat v několika členských státech

Dne 25. září 2007 předsednictvo Výboru pověřilo specializovanou sekci Jednotný trh, výroba a spotřeba přípravou podkladů Výboru na toto téma.

Vzhledem k naléhavé povaze práce Evropský hospodářský a sociální výbor jmenoval pana CAPPELLINIHO hlavním zpravodajem na 445. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 28. a 29. května 2008 (jednání dne 29. května), a přijal následující stanovisko jednomyslně.

1.   Závěry a doporučení

1.1

Evropský hospodářský a sociální výbor (EHSV) podporuje cíle společného programu Eurostars a zdůrazňuje, že při přijímání nových politik EU v oblasti výzkumu, vývoje (VaV) a inovací a zavádění programů zaměřených a přeorientovaných na skutečné inovační potřeby MSP, je nutné vzít v úvahu různé kategorie a velikosti MSP a sektory, ve kterých provozují svoji činnost.

1.2

EHSV vítá návrh členských států na přijetí společného programu Eurostars na podporu MSP provádějících VaV a poznamenává, že tento program by měl být otevřený všem MSP ze zemí účastnících se tohoto programu, které mají zájem o účast na inovačních procesech.

1.3

EHSV zdůrazňuje potřebu určit nástroje, pomocí nichž budou do společného programu Eurostars zapojeny všechny členské státy účastnící se programu Eureka, které nejsou do Eurostars zahrnuty.

1.4

EHSV vyjadřuje obavy ohledně kritéria způsobilosti k účasti ve společném programu Eurostars (1), podle něhož je tato účast omezena na MSP provádějící VaV, které investují 10 nebo více % FTE (ekvivalent plného pracovního úvazku) nebo ročního obratu do výzkumné činnosti. Přestože se toto omezení vztahuje pouze na MSP provádějící VaV, který navrhuje projekt (project leader), je tato definice MSP provádějících VaV založená na kodifikovaných ukazatelích a opomíjí všechny různé typy „nekodifikovaných znalostí“ („non-codified knowledge“) (2), přestože vysoce inovační procesy často do vysoké míry charakterizují „tiché znalosti“ („tacit knowledge“) (3).

1.5

EHSV proto opětovně zdůrazňuje zásadu, podle které by projekty měly být vybírány na základě kvality jejich obsahu, odborné způsobilosti k řízení VaV a souladu s cíly programu, aniž by byl vyloučen vysoký podíl inovačních MSP, jež se do programu Eurostars chtějí přihlásit, a aby byla zachována spravedlivá soutěž při předkládání projektů. Dále by mělo být zajištěno financování školicích programů na přípravu odborných řídících pracovníků zabývajících se transferem technologií z výzkumu do prodejných produktů.

1.6

V tomto směru EHSV požaduje, aby byla v souladu s příslušnými procedurami společného programu Eurostars vyčleněna konkrétní rozpočtová linie pro nadnárodní iniciativy prováděné členskými státy ve spolupráci s organizacemi MSP, jejichž cílem je podporovat vhodné informování širšího okruhu MSP o výsledcích projektů Eurostars. Dalším způsobem, jak zvýšit spoluúčast všech MSP, které mají zájem o úspěch programu Eurostars, by mohlo být vytvoření společné databáze a mnohojazyčných sektorových platforem na internetu, které by podporovaly organizace MSP a sociální partneři.

1.7

EHSV zdůrazňuje svoje obavy ohledně kritérií pro stanovení podílu MSP na celkových nákladech projektu týkajících se činností v oblasti VaV. Je důležité jasně uvést, že za současných podmínek společného programu Eurostars by se MSP měly společně podílet alespoň 50 % na nákladech projektu souvisejících s VaV. Toto kritérium by vyloučilo mnoho tržně orientovaných MSP, a při hodnocení programu Eurostars v mezidobí je proto třeba zvážit možnost snížení této hranice na 25 % (4).

1.8

Zainteresované členské státy a jejich vnitrostátní orgány by později během různých fází monitorování dopadu a šíření výsledků měly brát v úvahu zájmy vyjádřené organizacemi MSP v EU a v členských státech a jinými subjekty zainteresovanými ve výzkumu. Stálým nástrojem technické konzultace by se pro členské státy a další orgány EU nebo vnitrostátní orgány mohla stát pravidelná kontrola poradní skupiny EU pro MSP a VaV. V tomto směru by také Středisko pro sledování vnitřního trhu EHSV ve spolupráci s kategorií MSP mohlo sloužit jako člen poradní skupiny, který by mohl být konzultován, a to během fází monitorování, provádění a šíření.

1.9

EHSV zdůrazňuje, že společný program Eurostars by měl být prováděn transparentním a nebyrokratickým způsobem, aby mohly MSP snadněji získávat informace a především se zapojit do návazných činností s příbuznými institucemi VaV, které o to mají zájem. Financování projektů by tedy mělo být úhrnné; v případě, že úhrnná částka není slučitelná s národními programy, použije se paušální částka.

1.10

Pro účinné provádění programu Eurostars by měly být posíleny regionální inovační sítě tak, aby mohly poskytovat inovačním MSP služby úplného rozsahu, jež by jim daly faktický přístup k evropskému financování VaV. S cílem zvýšit povědomí o specifických programech financování MSP provádějících VaV by například měly být posíleny a lépe koordinovány vztahy mezi sítí Eureka, jinými existujícími veřejnými a soukromými subjekty a organizacemi MSP v EU, členských státech a regionech. Měla by být financována řada akcí pořádaných prostřednictvím organizací zatupujících MSP, jejichž cílem by bylo upozornit MSP a zainteresované organizace na smysl a důležitost inovací a úlohu, kterou budou inovace hrát v budoucnosti EU.

1.11

Výsledky výběru projektů do programu Eurostars (5) podle sektorů MSP by měly být zveřejněny sítí Eureka na internetu. K dispozici by také měl být užší seznam projektů s vysoce inovačním obsahem, které však nezískaly financování. Tento seznam by veřejným/soukromým investorům ukázal, zda je nezbytné další financování programu.

1.12

Účinná koordinace mezi vnitrostátními orgány řídícími MSP a politiky VaV a Eureka musí být důsledná a musí odpovídat potřebám, které vyjádřily organizace MSP a další zainteresované strany (mimo jiné včetně soukromých a veřejných výzkumných subjektů). EHSV vyzývá zainteresované evropské instituce, členské státy a slovinské a francouzské předsednictví EU, aby zajistily, že koordinace bude probíhat v souladu s očekáváními MSP a cíly programu.

1.13

EHSV naléhavě žádá, aby v souvislosti s účastí MSP v programech financování VaV a ve společném programu Eurostars byla zkrácena dlouhá doba od podání žádosti do jejího schválení Evropskou unií. MSP by tak byly povzbuzeny k předkládání více projektů.

1.14

EHSV zdůrazňuje, že pro lepší a vyšší využití financování VaV malými a středními podniky je třeba, aby EK prozkoumala možnost přesunu nevyužitých prostředků dostupných pro MSP pod kapitolou Spolupráce 7RP (což představuje 15 % rozpočtu 6RP na tematické priority) do programu Kapacity (CRAFT atd.), který se na MSP zaměřuje účinnějším způsobem.

1.15

EHSV žádá, aby se věnovala větší pozornost neúměrné regulační zátěži pro MSP, která může být až desetkrát vyšší než zátěž pro velké společnosti (6). Žádoucí je rovněž snížení správních nákladů a zjednodušení postupů pro předkládání návrhů malých a středních podniků, které se zapojují do programů VaV s dalšími evropskými a mezinárodními partnery. EHSV by také uvítal vyřešení otázky práv duševního vlastnictví (PDV) a evropských patentů (7), kde současná situace brzdí hospodářskou soutěž a inovace v Evropě. Dostupnost patentování a PDV (8) může být navíc vnímána jako důležité nepeněžní aktivum při upevňování partnerství podniků účastnících se mezinárodních projektů.

2.   Východiska stanoviska

2.1

V Evropské chartě pro malé podniky, kterou evropští vedoucí představitelé schválili v roce 2000, bylo ustanoveno, že „malé podniky je nutné považovat za hlavní hybatele inovace, zaměstnanosti i sociální a místní integrace v Evropě“ (9). V říjnu 2007 EK navíc ohlásila přípravu „aktu o malých podnicích“ pro Evropu (10), který stanoví soubor opatření na podporu podnikání, podnikatelské kultury a přístupu k odborným způsobilostem (11). Během roku 2008 Komise také prozkoumá řadu iniciativ týkajících se MSP (12), aby zvýšila účast těchto podniků v programech EU.

2.2

Z těchto základů vzešel návrh na specifický společný program Eurostars. Tento program spadá do článku 169 Smlouvy o založení ES a má doplnit činnost „Výzkum ve prospěch malých a středních podniků“ v rámci Sedmého rámcového programu pro výzkum (7RP), na kterou se zaměřuje. Řídí ho Eureka a zahájilo ho společně 22 členských států a 5 dalších států zapojených do sítě Eureka (Island, Izrael, Norsko, Švýcarsko a Turecko). V současnosti je do programu Eurostars zapojeno 30 států: Belgie, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Irsko, Island, Itálie, Izrael, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Nizozemsko, Německo, Norsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Spojené království, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko a Turecko.

2.3

V 7RP je přijata řada opatření, která byla navržena v přezkumu 6RP (13) za účelem setření rozdílů v politikách ve prospěch MSP. 7RP obsahuje strategii pro MSP, do které jsou začleněna kvalitativní i kvantitativní opatření na stimulování činnosti na celostátní i regionální úrovni. Jejím cílem je vytváření klastrů a sítí podniků, zlepšení celoevropské spolupráce mezi malými podniky s využitím informačních technologií, šíření osvědčených postupů při dohodách o spolupráci a podpora spolupráce mezi malými podniky (14).

2.4

23 milionů MSP registrovaných v EU představuje 99 % všech podniků a podílí se dvěma třetinami na evropském obratu. Jsou také tím, co podporuje klíčové aktéry udržitelného rozvoje (15). Aby se staly konkurenceschopnějšími, je však tyto podniky třeba zhospodárnit a přeskupit je tak, aby tvořily soudržný celek s nezbytným minimálním objemem. Tak budou schopné využít rozvoje specifických fondů rizikového kapitálu, vědeckých parků, inkubátorů a regionálních inovačních politik (16).

2.5

Zpráva Flash Eurobarometru navíc zdůrazňuje, že růst MSP pravděpodobně brzdí povaha Evropanů, kteří neradi přijímají rizika a chybí jim podnikatelský duch (17). Je proto obzvláště důležité podniknout kroky na zvýšení profesionálního image podnikatelů a zvýšit povědomí veřejnosti o jejich rozhodujícím významu pro inovace, hospodářský pokrok a blahobyt obecně. Lisabonských cílů lze dosáhnout pouze prostřednictvím zodpovědného, výkonného a nápaditého podnikání, které se může svobodně rozvíjet (18).

2.6

Specifická opatření, která přijímají členské státy na podporu MSP, však vždy nepodněcují a nepodporují nadnárodní výzkumnou spolupráci a nadnárodní transfer technologií. Evropské MSP se vzhledem ke změnám na trzích a internacionalizaci hodnotových řetězců musejí nyní přizpůsobit silné světové hospodářské soutěži a zapojit se do permanentního inovačního procesu v ještě širším mezinárodním kontextu. Společný program Eurostars by měl odměnit ty MSP a veřejné a/nebo soukromé výzkumné instituce, které vyvinou zvláštní úsilí na podporu projektů VaV, na šíření jejich výsledků, na transfer znalostí a usnadnění přístupu k nim. Měl by především odměnit projekty zapojující instituce a skupiny MSP a/nebo jednotlivé MSP, které se běžně účastní méně nebo mají potíže s přístupem k takovým programům. EHSV zdůrazňuje význam rozšíření přínosu společného programu Eurostars na všechny členské státy sítě Eureka, především na státy, které vstoupily do EU nedávno a mohou mít prospěch z nadnárodního přístupu.

2.7

Společný program Eurostars se zaměřuje na MSP provádějící VaV a klade důraz na tržně orientované projekty VaV a nadnárodní projekty, do nichž je zapojeno více partnerů (nejméně dva nezávislí účastníci z různých účastnících se států). Důležitým aspektem programu je přístup zdola nahoru, který zvyšuje spoluúčast MSP provádějících VaV a posiluje strategické inovace podniku. Za takových okolností mají MSP kontrolu a jsou schopné ovlivňovat výsledky probíhajícího výzkumu podle obchodních příležitostí.

3.   Cíle společného programu Eurostars

3.1

Podle článku 169 Smlouvy účast na výzkumných a rozvojových programech znamená, že účastnící se členské státy EU propojí své národní výzkumné programy tím, že se zaváží ke společnému výzkumnému programu. Komise na právním základě článku 169 stanovila čtyři případné iniciativy. Jednou z nich je Eurostars, společný výzkumný program pro MSP a jejich partnery.

3.2

Program Eurostars sestává z projektů navržených jedním nebo více MSP, které mají sídlo v účastnících se členských státech a jsou aktivně zapojeny do VaV. Projekty lze provádět v jakémkoliv vědeckém či technologickém oboru (musejí však mít civilní účel). Projekty musejí probíhat ve spolupráci, a to nejméně dvou účastníků z dvou různých států účastnících se programu Eurostars. Tito účastníci se musejí zabývat činnostmi souvisejícími s výzkumem, technologickým rozvojem, demonstracemi, školením a šířením souvisejících informací. Životní cyklus projektu je v souladu s povahou MSP krátký. Maximální délka projektu je tři roky a do dvou let od jeho ukončení musí být produkt, který je jeho předmětem, připraven k uvedení na trh.

3.3

Společný program Eurostars může mít značný pákový efekt pro financování Společenství. Členské státy a pět dalších států programu Eureka (Island, Izrael, Norsko, Švýcarsko a Turecko) přispějí 300 miliony eur. Společenství přidá třetinu příspěvku členských států, čímž rozpočet programu z veřejných zdrojů dosáhne 400 milionů eur. Uvažujeme-li, že míra financování projektů se bude pohybovat v rozmezí 50–75 %, může program Eurostars po dobu svého trvání zmobilizovat 133 až 400 milionů eur dalších finančních prostředků ze soukromých zdrojů (pákový efekt). Očekávaná účast se počítá na základě průměrných nákladů ve výši 1,4 milionů eur na každý projekt Eurostars. Při průměrné míře financování ve výši 50 % lze s financováním z veřejných zdrojů ve výši 0,7 milionu eur na projekt a s celkovým programovým rozpočtem 400 milionů eur financovat 565 projektů.

3.4

Příspěvek Společenství tedy vyplňuje mezeru ve financování VaV v raných stádiích, kdy má inovační činnost relativně vysoké riziko a nemusela by přitáhnout výhradně soukromé investory (19). Zásah Společenství ve formě veřejných investic na program Eurostars podnítí více MSP provádějících VaV, aby hledaly soukromé investice na rozvoj inovačních výrobků nebo služeb.

3.5

Co se týče financování, mělo by se zvážit zavedení daňových úlev pro investice do VaV v členských státech programu, které by byly atraktivní pro investory i při nejhorším scénáři, kdy by investoři mohli přinejmenším využívat těchto úlev. Přínosem pro MSP je alternativní forma financování.

3.6

Existují však obavy, že velká část MSP nebude mít možnost účastnit se iniciativy EU pro konkurenční inovace. Kritérium způsobilosti pro účast MSP provádějících VaV v programu Eurostars je to, aby MSP navrhující projekt investoval 10 nebo více % svého obratu nebo FTE (ekvivalent plného pracovního úvazku) do výzkumné činnosti. Přestože se toto omezení týká pilotního partnera projektu, může mnoho malých podniků předem vyloučit z předkládání inovačních projektů. Program by následně mohl přitáhnout pouze již konsolidované high-tech společnosti, které by mohly využít jiné, vhodnější formy financování.

3.7

V některých státech EU jsou navíc náklady na VaV velmi často zahrnuty do jiných provozních nákladů, a nelze je tedy stanovit odděleně (20). Definice ukazatelů VaV, kterou používá OECD, tedy vykazuje určité nepřesnosti, pokud ji použijeme pro malé inovační podniky, jelikož tyto podniky nemohou zahrnout tu část činnosti označovanou jako nekodifikované znalosti, již je obtížné kvantifikovat (21).

3.8

Podle OECD je dále „high-tech sektor“ definován jako odvětví, u nichž podíl VaV na obratu dosahuje více než 4 %. Tento sektor se i v nejvyspělejších ekonomikách podílí na HDP přibližně 3 %, což znamená, že k 97 % veškeré ekonomické činnosti a většině inovačních procesů dochází v sektorech definovaných OECD jako „mid-tech“ nebo „low-tech“ (22). Tato čísla naznačují, že vysoký podíl inovačních podniků by byl vyloučen, pokud bude přístup k programu financování omezen 10 procentním prahem pro VaV, jelikož se nepodaří spustit kladný přístup k inovacím, který je základem této evropské iniciativy.

3.9

Podle EHSV by tedy projekty měly být vybírány na základě jejich kvality a souladu s cíly programu a 10 procentní práh pro VaV by měl být zrušen.

3.10

Dalším požadavkem programu Eurostars je, aby účastnící se MSP provádějící VaV byly schopné provádět výraznou část výzkumné a vývojové činnosti. Neměla by být vyloučena spolupráce s jinými partnery, kterými mohou být jiné MSP, místní klastry, velké společnosti ochotné sdílet cíle programu, výzkumné instituce nebo vysoké školy. Pojem klastr by navíc měl zahrnovat i potřebu umístit MSP založené na VaV na univerzitní kampus/kampus vzdělávacích institucí třetího stupně, aby se zvýšila interakce mezi těmito dvěma stranami, z níž budou mít obě prospěch.

3.11

Co se týče příspěvků jednotlivých inovačních MSP účastnících se programu Eurostars je důležité vyjasnit, že MSP provádějící VaV musejí celkem pokrýt alespoň 50 % nákladů na VaV v rámci projektu. Toto kritérium by nicméně mohlo vyloučit ještě mnoho tržně orientovaných MSP, a při hodnocení programu Eurostars v mezidobí je proto třeba zvážit možnost snížení této hranice na 25 % (23).

3.12

Stále je třeba dále objasnit vztah k jiným finančním nástrojům, které pokrývá CIP (Rámcový program pro konkurenceschopnost a inovace). Program financování je také nutné učinit flexibilnějším a přizpůsobit ho potřebám MSP a zvážit přitom kladné zkušenosti se záručními fondy výzkumu a vývoje s cílem umožnit podnikům přijetí dlouhodobějšího obchodního výhledu.

3.13

Lepší regulační rámec vytvořený po systematické konzultaci zastupitelských organizací MSP a dalších zainteresovaných stran sníží provozní náklady a rizika, zvýší výnosy a tok rizikového kapitálu a zlepší fungování trhů rizikového kapitálu. Z toho budu mít prospěch především inovační MSP. Toto financování doplní veřejnou podporu nejranějších (pre-seed) stádií, ve kterých se výsledky výzkumu mění na obchodní návrh.

3.14

Komise se zavázala podporovat opatření na zvýšení přeshraničních investic fondů rizikového kapitálu (24). Trh rizikového kapitálu je v Evropě roztříštěný, v současnosti funguje ve 27 různých prostředích. To negativně ovlivňuje jak získání financí, tak investice.

3.15

Je tedy třeba lepšího prostředí pro investice rizikového kapitálu a proto, aby členské státy mohly vytvořit pobídky pro zapojení soukromých investorů do mezinárodního výzkumu probíhajícího ve spolupráci (25) a podporovat zapojení služeb na podporu MSP zaměřených na podporu podniků, které úspěšně završí počáteční (start-up) fázi.

4.   Zlepšení koordinace společného programu Eurostars

4.1

Cílem programu Eurostars je pomoci MSP s jakoukoliv technologií nebo průmyslovým, právním a organizačním rámcem nezbytným pro rozsáhlou evropskou spolupráci členských států při aplikovaném výzkumu a inovacích. Následně zvýší schopnost MSP provádějících VaV uvádět na trh nové konkurenční výrobky, postupy a služby.

4.2

Internacionalizací projektu se lze vyhnout duplicitnímu úsilí o inovaci a měla by být příležitostí pro přijetí společných politik a vyvinutí zrychlené činnosti na snížení administrativní zátěže (26). S pomocí programu Eurostars by mohlo být mnoho MSP podníceno k využití mezinárodní spolupráce, ovšem pod podmínkou, že budou schopné navrhnout projekt a přímo ho vést. Účast na integrovaných projektech a v síti excelence by však měla být pečlivě plánována, aby byla účast na projektech vyvážená.

4.3

Kromě podpory VaV musíme rovněž uvážit způsoby, jakými mohou vlády bezprostředněji podporovat inovace poskytnutím vhodné infrastruktury. Existuje rozsáhlá skupina výzkumných „institucí“ (z nichž některé mohou být sdružení nebo výzkumné společnosti), jejichž úkolem je podporovat inovace, především inovace malých a středních podniků. Existují také vědecké parky a vědecké dílny, inkubátory, regionální a místní správní orgány a organizace pro transfer znalostí. Tyto subjekty významným způsobem podporují mladé high-tech MSP a dokonce i tradičnější MSP, které zvažují přechod k inovačním strategiím. Slovinské a následující francouzské předsednictví EU by měly sledovat, jak by mohla být na úrovni EU a na vnitrostátní úrovni rozvinuta koordinace programu Eurostars, aby byla dovedena na optimální úroveň a předcházelo se zdvojení funkcí a riziku nedorozumění mezi stávajícími agenturami MSP.

4.4

EHSV také několikrát doporučil použít výrazně větší část prostředků ze strukturálních fondů EU na rozvoj společných vědeckých infrastruktur specificky přizpůsobených pro MSP. Za tímto účelem by mohly být úspěšně využity i prostředky Evropské investiční banky (27).

V Bruselu dne 29. května 2008.

předseda

Evropského hospodářského a sociálního výboru

Dimitris DIMITRIADIS


(1)  http://www.eurostars-eureka.eu/

(2)  Hartmut Hirsch-Kreinsen, „Low-Tech“ Innovations, Industry and Innovation, únor 2008.

(3)  Pilotní projekt: http://www.pilot-project.org

(4)  A6-0064/2008 (pozměňovací návrh k návrhu), Evropský parlament, výbor Průmysl, výzkum a energetika, 2008.

(5)  http://ec.europa.eu/research/sme-techweb/index_en.cfm?pg=results

(6)  Models to reduce the disproportionate regulatory burden on SMEs (Modely snížení neúměrné regulační zátěže pro MSP), Evropská komise, GŘ pro podniky a průmysl, květen 2007.

(7)  The Cost Factor in Patent Systems, Université Libre de Bruxelles, pracovní dokument WP-CEB 06-002, Brusel 2006, viz od str. 17.

(8)  Zlepšení patentového systému v Evropě, KOM(2007) 165 v konečném znění.

(9)  Evropská charta pro malé podniky, zasedání Evropské rady ve Feiře, 19.–20. března 2000.

(10)  Malé a střední podniky – klíč k zajištění vyššího růstu a zaměstnanosti. Přezkum moderní politiky malých a středních podniků v polovině období, KOM(2007) 592 v konečném znění, 4.10.2007.

(11)  Luc Hendrickx, UEAPME expectations on the proposal for a European Small Business Act, 14.12.2007.

(12)  http://ec.europa.eu/enterprise/entrepreneurship/sba_en.htm

(13)  Úř. věst. C 234, 20.9.2005, s. 14; UEAPME Position Paper on a successor to the 6th Framework Programme for R&D (stanovisko UEAPME k programu následujícímu po 6. rámcovém programu pro výzkum a vývoj), 1/2005.

(14)  Přezkum moderní politiky malých a středních podniků v polovině období, KOM(2007) 592 ze dne 4.10.2007.

(15)  Provádění lisabonského programu Společenství: Financování růstu malých a středních podniků – evropský přínos, KOM(2006) 349 ze dne 29.6.2006.

(16)  Věda a technologie, klíč k budoucnosti Evropy, KOM(2004) 353 ze dne 16.6.2004.

(17)  Observatory of European SMEs, Flash Eurobarometer č. 196, květen 2007.

(18)  Investice do znalostí a inovace, ITN/325, Úř. věst. C 256, 27.10.2007, s. 8.

(19)  Annual Survey of Pan-European Private Equity & Venture Capital Activity (Výroční průzkum celoevropských aktivit v oblasti soukromého kapitálu a rizikového kapitálu), 2004.

(20)  Přehled investic do VaV v EU v roce 2007, str. 20, Společné výzkumné středisko (JRC) a generální ředitelství pro výzkum (GŘ RTD).

(21)  H. Hirsch-Kreinsen, „Low-Technology“: A forgotten sector in innovation policy, Fakulta ekonomiky a společenských věd, Univerzita Dortmund, 15.3.2006; UAPME, Towards an Innovation Policy for Crafts, Trades and SMEs, 27.10.2004.

(22)  Towards an Innovation Policy for Crafts, Trades and SMEs, UEAPME, 27.10.2004.

(23)  Evropský parlament, výbor Průmysl, výzkum a energetika, A6-0064/2008.

(24)  Commission proposes measures for more cross-border investment by venture capital funds (Komise navrhuje opatření na zvýšení přeshraničních investic fondů rizikového kapitálu) IP/08/15, 7.1.2008.

(25)  Provádění lisabonského programu Společenství: Financování růstu malých a středních podniků – evropský přínos, KOM(2006) 349 ze dne 29.6.2006.

(26)  European Commission proposals for administrative burden reductions in 2008 (Návrhy Evropské komise na snížení administrativní zátěže v roce 2008), MEMO/08/152, 10.3.2008.

(27)  (Úř. věst. C 65, 17.3.2006), Úř. věst. C 256, 27.10.2007, s. 17.