5.9.2007   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 206/7


Konference výborů pro evropské záležitosti parlamentů Evropské unie (COSAC)

Příspěvek přijatý na XXXVII. konferenci COSAC

v Berlíně ve dnech 13.–15. května 2007

(2007/C 206/02)

1.   Budoucnost Evropy

1.1

COSAC oceňuje úsilí, které předsednictví vyvinulo, aby shromáždilo vlády všech členských států Evropské unie a zástupců evropských orgánů v Berlíně při příležitosti padesátého výročí podepsání Římských smluv. COSAC připomíná význam Berlínské deklarace, která, jak doufá, bude trvalým pozitivním motorem evropské integrace. COSAC vyzývá vnitrostátní parlamenty, aby přispěly k šíření informací o tomto dokumentu.

1.2

COSAC vítá snahu německého předsednictví o to, aby se na program Evropské unie vrátila otázka ústavní smlouvy. Diskuse o této otázce vstoupí do rozhodující fáze, až německé předsednictví předloží zprávu na červnovém zasedání Evropské rady. COSAC oceňuje pevný postoj předsednictví, které usiluje o dosažení institucionálního uspořádání dříve, než nastanou evropské volby v roce 2009.

1.3

COSAC podporuje myšlenku svolat ve druhé polovině roku konferenci zástupců vlád členských států s jasným mandátem a časovým rozvrhem, která bude mít za cíl dosáhnout řešení přísně dodržující podstatu a cíle Smlouvy o Ústavě pro Evropu, i když forma může být jiná. Takové řešení by mělo zohledňovat připomínky, které vznesly některé členské státy, a reagovat na ně, a dále posílit demokracii, transparentnost a účinnost rozhodování a ochranu práv občanů. Dále by mělo řešit výzvy související se změnou klimatu a energetickým zabezpečením. COSAC očekává, že vnitrostátní parlamenty i Evropský parlament budou i nadále plně zapojeny a že bude řádně zohledněn jejich názor. COSAC trvá na tom, že jakékoli institucionální uspořádání musí zohlednit významnou úlohu, kterou hrají vnitrostátní parlamenty v evropské integraci a v procesu formulování evropské politiky. Jejich budoucí úloha musí být alespoň tak silná, jako ta, kterou předpokládá ústavní smlouva. Protokol o úloze vnitrostátních parlamentů a protokol o používání zásad subsidiarity a proporcionality, které tvoří přílohu ústavní smlouvy, musí být zachovány a lépe a efektivněji prováděny, stejně jako nový systém, podle nějž předává Komise všechny návrhy přímo vnitrostátním parlamentům, vyzývá je k reakci, aby se zlepšil proces formulování politiky, a na jejich reakci písemně odpovídá.

1.4

COSAC připomíná, že Evropský parlament plánuje a připravuje setkání se zástupci občanské společnosti (Agora) a navrhuje společná parlamentní setkání vnitrostátních parlamentů a Evropského parlamentu, na nichž by si vyměňovaly názory a hodnotily výstupy Evropské rady a vyhlídky na reformu smlouvy při nadcházející mezivládní konferenci.

2.   Spolupráce s Evropskou komisí a Radou

2.1

Nový mechanismus, jehož prostřednictvím Evropská komise přímo zasílá všechny nové návrhy a konzultační dokumenty vnitrostátním parlamentům, tyto parlamenty vítají jako přidanou hodnotu. S cílem zlepšit uvedené uspořádání COSAC vyzývá, aby byl postup pro předkládání konzultačních dokumentů Komise standardizován. COSAC vítá snahu Komise poskytovat vnitrostátním parlamentům zdůvodněné odpovědi na jejich připomínky a podrobněji vysvětlovat své návrhy. COSAC vyzývá Komisi, aby na stanoviska vnitrostátních parlamentů odpovídala do dvou měsíců a aby zjevným způsobem reagovala, pokud větší počet parlamentů vyjádří připomínky týkající se konkrétního návrhu, založené na srovnatelných důvodech. COSAC by uvítala další vyjasnění systému, v jehož rámci Komise zamýšlí pracovat se stanovisky vnitrostátních parlamentů. Dále COSAC zdůrazňuje, že je důležité, aby konzultační dokumenty Komise byly přeloženy do všech úředních jazyků.

2.2

COSAC vyzývá Komisi, aby pokračovala ve své snaze lépe vysvětlovat své návrhy s ohledem na zásady subsidiarity a proporcionality v souladu s pokyny Protokolu k Amsterodamské smlouvě o používání zásad subsidiarity a proporcionality. Vnitrostátní parlamenty by rovněž uvítaly vysvětlení ohledně volby právního základu.

2.3

COSAC doporučuje vnitrostátním parlamentům, aby zveřejnily svá stanoviska týkající se konkrétních návrhů opatření EU prostřednictvím internetové stránky IPEX s cílem podpořit výměnu názorů mezi vnitrostátními parlamenty. Vnitrostátní parlamenty by měly mít přístup k odpovědím Komise na stanoviska jiných vnitrostátních parlamentů. COSAC vyzývá Komisi, aby zvážila možnost zveřejňovat svou korespondenci s vnitrostátními parlamenty na internetové stránce IPEX.

2.4

COSAC vyzývá Radu, aby zvážila možnost zveřejňovat na internetové stránce IPEX návrhy členských států v rámci druhého a třetího pilíře, zejména veškerých legislativních návrhů nebo iniciativ týkajících se vytvoření prostoru svobody, bezpečnosti a práva, jež mohou mít přímý dopad na práva a svobody osob.

3.   Roční politická strategie Evropské komise pro rok 2008

COSAC zdůrazňuje, že je nutné, aby byly vnitrostátní parlamenty informovány o projektech politik Komise v rané fázi. COSAC očekává, že po oznámení Komise o započetí kritického dialogu s vnitrostátními parlamenty o jejích politických prioritách, bude následovat konkrétní akce též v rámci COSAC. COSAC vyjadřuje přání, aby Komise zohlednila postoj vnitrostátních parlamentů při formulaci svého legislativního a pracovního programu na rok 2008.

4.   Změna a ochrana klimatu – úloha EU

4.1

Evropská veřejnost je velmi znepokojena změnou klimatu. COSAC podporuje názor, že je třeba vytvořit integrovanou politiku Evropské unie v oblasti klimatu a energie, která zajistí udržitelnost z hlediska životního prostředí, podpoří hospodářský růst EU a posílí její konkurenceschopnost na celosvětové úrovni.

4.2

COSAC zdůrazňuje, že EU je rozhodnuta hrát klíčovou úlohu v boji proti změně klimatu. Vítá dohodu týkající se komplexní politiky Unie v oblasti ochrany klimatu a v oblasti energie, které bylo dosaženo na jarním zasedání Evropské rady v roce 2007. COSAC schvaluje závazek EU snížit emise skleníkových plynů o 20 % do roku 2020 a vítá její ochotu zvýšit tento cíl na 30 % za předpokladu, že se i ostatní rozvinuté země zaváží ke srovnatelnému snížení emisí a přiměřeně přispějí i hospodářsky zdatnější rozvojové země s ohledem na své závazky a možnosti. COSAC vítá skutečnost, že orgány EU přijaly proaktivní postoj v jednáních o režimu mezinárodního klimatu, který povede k naplnění Kjótského protokolu.

5.   Východní dimenze – Rusko, východní Evropa, střední Asie

5.1

COSAC zdůrazňuje význam rozšiřování evropské oblasti bezpečnosti, stability a prosperity. COSAC proto vítá snahu věnovat zvláštní pozornost vztahům EU se sousedy na východě a se státy střední Asie s cílem dosáhnout v těchto oblastech prosperity a demokracie.

5.2

COSAC pobízí členské státy Evropské unie k soudržnějšímu a jednotnějšímu řízení evropské politiky sousedství s plným využitím nástrojů a zkušeností Rady Evropy. COSAC zdůrazňuje, že je nutné posílit evropskou politiku sousedství s cílem postupně pozvednout státy sousedící s EU na východě na úroveň politicky i hospodářsky srovnatelnou s úrovní v EU.

5.3

COSAC zdůrazňuje, že stabilita a bezpečnost na Ukrajině má význam pro celý region a že je zapotřebí silného a dlouhodobého zapojení EU do spolupráce s Ukrajinou. COSAC vyzývá všechny politiky, kterých se dotkla nedávná politická krize, aby vyvinuli maximální úsilí k dosažení společného řešení.

5.4

COSAC uznává, že je třeba zlepšit regionální spolupráci, zejména v Černomořském regionu, s nímž má EU od vstupu Rumunska a Bulharska do EU společné hranice. Tento region skýtá značný potenciál pro hospodářskou spolupráci a růst.

5.5

COSAC zdůrazňuje strategický význam střední Asie a vyzývá k tomu, aby se evropská strategie pro střední Asii zaměřila na vnesení stability, míru a prosperity do celého regionu v oblasti Kaspického moře.

5.6

COSAC si přeje podpořit dialog mezi Evropskou unií a Ruskem a doufá, že všechny překážky vyjednávání o dohodě o partnerství a spolupráci mezi Evropskou unií a Ruskem budou odstraněny při vrcholné schůzce dne 18. května 2007 v Samaře. COSAC v průběhu posledních týdnů sleduje se značnými obavami události v Moskvě, Petrohradě a Nižném Novgorodu. COSAC nicméně vítá páté kolo jednání o lidských právech mezi Evropskou unií a Ruskou federací, které proběhlo 3. května 2007. COSAC požaduje vytvoření jednotné evropské politiky vůči Rusku založené na solidaritě mezi státy Evropské unie, pokud jde o jejich vztahy s Ruskem, přičemž základem pro dialog mezi EU a Ruskem se stane účinná ochrana lidských práv a demokratických hodnot.