5.5.2007   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 102/16


Zveřejnění žádosti podle čl. 6 odst. 2 nařízení Rady (ES) č. 510/2006 o ochraně zeměpisných označení a označení původu zemědělských produktů a potravin

(2007/C 102/11)

Toto zveřejnění uděluje právo podat proti zápisu námitky podle článku 7 nařízení Rady (ES) č. 510/2006 (1). Komise musí obdržet námitky do 6 měsíců po tomto zveřejnění.

PŘEHLED

NAŘÍZENÍ RADY (ES) č. 510/2006

„NOŠOVICKÉ KYSANÉ ZELÍ“

č. ES: CZ/PDO/0412/28.10.2004

CHOP ( X ) CHZO ( )

Tento přehled obsahuje hlavní body specifikace produktu pro informační účely.

1.   Příslušný orgán členského státu:

Název:

Úřad průmyslového vlastnictví

Adresa:

Antonína Čermáka 2a

CZ-160 68 Praha 6

Tel.:

(420) 220 38 31 11

Fax:

(420) 224 32 47 18

E-mail:

posta@upv.cz

2.   Skupina:

Název:

Zemědělské družstvo vlastníků Nošovice

Adresa:

Nošovice 128

CZ-739 51 Dobrá

Tel.:

(420) 558 64 14 81

Fax:

(420) 558 64 10 73

E-mail:

zdv.nosovice@tiscali.cz

Složení:

producenti/zpracovatelé ( X ) ostatní ( )

3.   Druh produktu:

Třída 1.6: Kysané zelí

4.   Specifikace:

(přehled požadavků podle čl. 4 odst. 2 nařízení (ES) č. 510/2006)

4.1   Název: „Nošovické kysané zelí“

4.2   Popis: Produkt je kysané zelí, které se vyrábí ze syrového zelí mléčným kvašením.

Vzhled: jemně řezané zelí. Barva: zlatožlutá; negativním jevem je změna barvy, zvláště šedá nebo slabě červená. Chuť: kyselá až jemně nahořklá. Vůně: zelná. Konzistence: jemná krouhanka. Fyzikálně-chemické vlastnosti (průměrné výživové hodnoty na 100 g výrobku): energetická hodnota 84 kJ, tuky 2 g, bílkoviny 7 g, glycidy 39 g, obsahuje v přirozeném množství vitamín C.

K výrobě kysaného zelí se používají následující suroviny: zelí bílé, sůl jedlá, kmín, semeno hořčice. Pěstují se a k výrobě jsou používány následující odrůdy zelí: Gloria, Ramco, Kingstone, Zerelina, Oklahoma, Theras. Surové bílé zelí musí být pěstováno ve vymezené oblasti, jejíž prostředí ovlivňuje vlastnosti konečného produktu, viz bod 4.3. Vlastnosti Nošovického kysaného zelí jsou získány přirozeným mléčným kvašením v jednotlivých kádích. Parametry kádí viz bod 4.5. Tradiční balení je 1/2 a 1 kg.

4.3   Zeměpisná oblast: Oblast v okolí obcí Nošovice a Nižní Lhoty, okres Frýdek-Místek, Moravskoslezský kraj. Oblast je ohraničena obcemi Nošovice, Nižní Lhoty, Vyšní Lhoty, Kamenité, Dobratice, Dolní Tošanovice, Dolní Domaslavice, Kocurovice, Pazderna, Dobrá, včetně těchto obcí.

4.4   Důkaz původu: Od počátku až po současnost se kysané zelí vyrábí dle nezměněné původní receptury.

Kontrolu dodržování specifikace provádí vedoucí zelárny každý den, kontrolují se zejména kvalita suroviny, technologický postup výroby a kritické body. Výsledky kontrol se zapisují do knihy kontrol a sanitárního deníku, které se archivují na provozovně. Kontroly dodržování specifikace jsou též prováděny nadřízeným kontrolním subjektem (Státní zemědělská a potravinářská inspekce), a to podle kontrolního plánu příslušného inspektorátu.

Výrobce vede evidenci sklizně zelí podle jednotlivých pozemků, evidenci každé kádě kysaného zelí, evidenci odběratelů hotových výrobků. Každé balení výrobku je opatřeno označením výrobce včetně adresy, což mimo jiné umožňuje vysledovatelnost výrobku.

Tato identifikace, dokumentace a návaznost (pěstování, výroba, prodej) zaručuje, že finální produkt Nošovické kysané zelí pochází kompletně z vymezené oblasti, tedy splňuje v každém jednotlivém vyrobeném exempláři podmínky pro přiznání ochrany označení původu.

4.5   Metoda produkce: Stručný popis pěstování zelí: říjen-listopad předchozího roku hnojení chlévskou mrvou, zaorání, v zimě klid, březen urovnání pozemku, duben setí, květen-červen okopávání, jednocení, plečkování, přihnojení, další okopávání, srpen-listopad sklizeň, po sklizni zapravení posklizňových zbytků, hluboká orba.

Nošovické kysané zelí se vyrábí výhradně z hlávkového zelí krouhárenských odrůd, pěstovaných ve vymezené oblasti, kde se rovněž zpracovává. Zelí je krouháno na krouhanku, do které se přidává sůl, kmín a hořčičné semeno. Takto připravené zelí se ukládá do kádí, kde je klasickým způsobem ušlapáváno a následně se nechá kvasit nejméně 6 týdnů za teploty 18 °C. Jedná se o přirozené mléčné kvašení v jednotlivých kádích umístěných v kvasírně. Káď je válec o průměru 3 m a výšce 4 m, vyrobený ze sklolaminátu. Káď je zapuštěna 3 metry v zemi, 1 metr je nad zemí.

Všechny výrobní operace musí být provedeny v co nejkratší době, aby nedocházelo ke ztrátám buněčné vody, nutriční hodnoty a cenného vitamínu C. V případě čerstvého zelí je zpracování provedeno do 48 hodin. Čerstvou odrůdou je Gloria. Po vykvašení se výrobek vybírá z kádí a probíhá balení do obalů po 1/2 kg případně 1 kg. V případě zájmu spotřebitelů je možné provést menší či větší balení. Vše probíhá dle hygienických pravidel.

Zelí kvasí v kádích v klidu. Při převážení by mohla nastat oxidace, změna barvy zelí na šedou, vnitřní změna úložných podmínek s následnou změnou chuti. Proto se balení provádí v místě výroby.

Rovněž se provádí výroba ze zelí uskladněného. K tomuto účelu jsou vybrány pozdní odrůdy zelí s dobrou skladovatelností. Trvanlivé odrůdy jsou Ramco, Kingstone, Zerelina, Oklahoma, Theras. Skladování probíhá v celých hlávkách, v poloklimatizované hale, za teploty 5 °C. Kontrolu jakosti provádí vedoucí zelárny každý den. Kontroluje se jak vstupní surovina, tak finální výrobek. U čerstvého zelí, které je určeno ke krouhání, se sleduje hlavně, zda jeho kvalita není snížena znečištěním, poškozením houbovými chorobami či hmyzem. Při vyskladňování se zjišťují hlavně vzhled, barva, chuť, vůně a konzistence. Výsledky kontrol jakosti se zapisují do knihy kontrol a sanitárního deníku, které se archivují na provozovně. Kontroly jakosti jsou též prováděny nadřízeným kontrolním subjektem (Státní zemědělská a potravinářská inspekce), a to podle kontrolního plánu příslušného inspektorátu.

4.6   Souvislost: Zelí se v oblasti Nošovic pěstuje a zpracovává dlouhou dobu. Důkazem je mimo jiné to, že ve znaku Nošovic jsou nůše a zelný kráječ. Kysané zelí jakožto tradiční potravina i zboží k obchodu má v regionu nezastupitelný význam. Znalosti místních lidí s pěstováním a výrobou kysaného zelí se předávaly z generace na generaci a hrají významnou roli na výsledných vlastnostech produktu.

Výrobek je výjimečný svou chutí díky prostředí, v němž je pěstována základní surovina – zelí bílé. Zelí bílé je pěstováno v podhůří Beskyd, velkého horského hřbetu. Přírodní podmínky: podhorská oblast, údolí řeky Morávky, středně dlouhé léto, výrazné celoroční srážky, mírně chladné a vlhké klima, hlinité půdy s nízkým pH. Právě tyto podmínky dávají zelí osobitou chuť. Nadmořská výška obce Nošovice je 346 m nad mořem, nadmořská výška obce Nižní Lhoty je 359 m nad mořem.

Z půdního rozboru 24 vzorků z 10 pozemků s ornou půdou vyplynuly následující výsledky: zásoba přístupného fosforu 77 mg/kg, přístupného drasla 218 mg/kg, přístupného hořčíku 140 mg/kg. Celkem bylo při sledování pěti parametrů (CO3, P, K, Mg, Ca) provedeno 120 měření, sledovala se i hodnota pH a potřeba vápnění. V podrobném hodnocení je hodnota parametru pH poměrně nízká, všude kyselá, slabě kyselá nebo velmi kyselá. To také ovlivňuje hodnotu pH v syrovém i kysaném zelí, které je tedy přirozeným způsobem lahodně kyselé, bez nutnosti přidávání ostře okyselujících látek. Půdní podmínky velkou měrou ovlivňují dobrou chuť a kvalitu surového i kysaného zelí. Na výstavách je výrobek hodnocen kladně pro svou charakteristickou chuť, barvu, jemnou a pevnou konzistenci.

Zápis do rejstříku označení původu České republiky má číslo 178 a datum 1. února 2002.

4.7.   Kontrolní subjekt:

Název:

Státní zemědělská a potravinářská inspekce, inspektorát v Olomouci

Adresa:

Pavelkova 13

CZ-772 85 Olomouc

Tel.:

(420) 585 15 15 11

Fax:

(420) 585 23 05 30

E-mail:

olomouc@szpi.gov.cz

4.8.   Označování: –


(1)  Úř. věst. L 93, 31.3.2006, s. 12.