52007PC0457

Návrh rozhodnutí Rady a Komise o postoji, který má Společenství zaujmout ve správní radě Mezinárodního střediska pro vědu a techniku, pokud se jedná o přístoupení Švýcarské konfederace k Dohodě o zřízení Mezinárodního střediska pro vědu a techniku mezi Spojenými státy americkými, Japonskem, Ruskou federací a Evropským společenstvím pro atomovou energii a Evropským hospodářským společenstvím jednajícími jako jedna smluvní strana /* KOM/2007/0457 konecném znení */


[pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

V Bruselu dne 31.7.2007

KOM(2007) 457 v konečném znění

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY A KOMISE

o postoji, který má Společenství zaujmout ve správní radě Mezinárodního střediska pro vědu a techniku, pokud se jedná o přístoupení Švýcarské konfederace k Dohodě o zřízení Mezinárodního střediska pro vědu a techniku mezi Spojenými státy americkými, Japonskem, Ruskou federací a Evropským společenstvím pro atomovou energii a Evropským hospodářským společenstvím jednajícími jako jedna smluvní strana

(předložený Komisí)

DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1. Evropské hospodářské společenství a Evropské společenství pro atomovou energii jednající jako jedna smluvní strana (dále jen „Společenství“) podepsalo dne 27. listopadu 1992 se Spojenými státy americkými, Japonskem a Ruskou federací Dohodu o zřízení Mezinárodního střediska pro vědu a techniku (dále jen „dohodu“). Společenství uzavřelo tuto dohodu prostřednictvím nařízení Rady (EHS) č. 3955/92 a nařízení Komise (Euroatom) č. 3956/92 ze dne 21. prosince 1992. V roce 2004 přistoupila do MSVT Kanada jako plnoprávný člen správní rady.

2. Mezinárodní středisko pro vědu a techniku (dále jen „středisko“) jedná jako mezivládní organizace se svojí vlastní právní způsobilostí v souladu se zákony a předpisy smluvních stran. Cílem střediska je poskytnout vědcům a inženýrům odborníkům v oblasti zbrojení, zejména těm, kteří mají znalosti a kvalifikaci v oblasti zbraní hromadného ničení nebo systémů nosičů řízených střel v Rusku a v dalších zemích bývalého Sovětského svazu, příležitosti zaměřit své schopnosti na mírové činnosti, přispívat k řešení národních a mezinárodních technických problémů a k širším cílům přechodu na tržní ekonomiku vnímavou vůči potřebám občanů.

3. Švýcarská konfederace oznámila dne 27. února 2007 správní radě střediska svůj úmysl stát se smluvní stranou dohody. Vyjádřila svoji vůli podporovat úsilí střediska zaměřené na nešíření kvalifikace a znalostí vztahujících se ke zbraním hromadného ničení. Za tímto účelem přednesla svůj záměr podporovat společné projekty a synergii mezi švýcarskými vědeckými obcemi, zejména federálními polytechnickými školami, a sítí vědeckých ústavů příjemců a partnerských organizací ze všech smluvních stran dohody. Projekty zahrnující švýcarské organizace budou sloužit mírovým a civilním výzkumným projektům v nejrůznějších vědeckých oblastech.

4. Přístup Švýcarské konfederace bude dále podporovat cíle střediska a také splňovat přání smluvních stran, aby se jejich počet zvyšoval, jelikož si jsou vědomy toho, že úspěch střediska závisí na silné podpoře vlád, nadací, akademických a vědeckých institucí a dalších vládních a nevládních organizací.

5. V souladu s článkem XIII dohody schvaluje toto přistoupení správní rada střediska. V rámci správní rady zástupci Evropského společenství a Evropského společenství pro atomovou energii (jednající jako jedna smluvní strana) musí schválit přistoupení. Ačkoliv obě dvě společenství jsou považována za jednu smluvní stranu v rámci této dohody, podle smluv zakládajících každé ze Společenství existují nicméně různé postupy v oblasti mezinárodních dohod. Aby tedy obě dvě společenství mohla vyjádřit svoji pozici k přistoupení Švýcarska ve správní radě střediska, je nutné rozhodnutí Rady a Komise.

6. Vzhledem k výše uvedenému Komise navrhuje Radě, aby

7. schválila přiložený návrh rozhodnutí jménem Evropského společenství;

8. zmocnila zástupce předsednictví Rady ve správní radě střediska, aby schválili přistoupení Švýcarské konfederace k Dohodě o zřízení střediska.

Návrh

ROZHODNUTÍ RADY A KOMISE

o postoji, který má Společenství zaujmout ve správní radě Mezinárodního střediska pro vědu a techniku, pokud se jedná o přístoupení Švýcarské konfederace k Dohodě o zřízení Mezinárodního střediska pro vědu a techniku mezi Spojenými státy americkými, Japonskem, Ruskou federací a Evropským společenstvím pro atomovou energii a Evropským hospodářským společenstvím jednajícími jako jedna smluvní strana

RADA EVROPSKÉ UNIE A KOMISE EVROPSKÉHO SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství, a zejména na čl. 300 odst. 2 této smlouvy,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství pro atomovou energii, a zejména na článek 101 této smlouvy,

s ohledem na nařízení Rady (EHS) č. 3955/92 ze dne 21. prosince 1992 o uzavření Dohody o zřízení Mezinárodního střediska pro vědu a techniku mezi Spojenými státy americkými, Japonskem, Ruskou federací a Evropským společenstvím pro atomovou energii a Evropským hospodářským společenstvím jednajícími jako jedna smluvní strana jménem Evropského hospodářského společenství a zejména na čl. 3 odst. 1, 3 a 4 uvedeného nařízení[1] a na nařízení Komise (Euroatom) č. 3956/92 ze dne 21. prosince 1992 o uzavření Dohody o zřízení Mezinárodního střediska pro vědu a techniku mezi Spojenými státy americkými, Japonskem, Ruskou federací a Evropským společenstvím pro atomovou energii a Evropským hospodářským společenstvím jednajícími jako jedna smluvní strana jménem Evropského společenství pro atomovou energii, a zejména na článek 3 uvedeného nařízení[2],

s ohledem na návrh Komise[3],

vzhledem k těmto důvodům:

(1) Evropské společenství pro atomovou energii a Evropské hospodářské společenství jednající jako jedna smluvní strana (dále jen „Společenství“) uzavřely dne 21. prosince 1992 Dohodu o zřízení Mezinárodního střediska pro vědu a techniku (dále jen „dohodu“),

(2) Dne 27. února 2007 oznámila Švýcarská konfederace správní radě Mezinárodního střediska pro vědu a techniku (dále jen "správní rada střediska") svůj úmysl stát se smluvní stranou dohody.

(3) V souladu s článkem XIII dohody schvaluje toto přistoupení správní rada střediska.

(4) Společenství je ve správní radě střediska zastoupeno předsednictvím Rady a Komisí,

ROZHODLY TAKTO:

Článek 1

Přistoupení Švýcarské konfederace k Dohodě o zřízení Mezinárodního střediska pro vědu a techniku uzavřenou mezi Spojenými státy americkými, Japonskem, Ruskou federací a Evropským společenstvím pro atomovou energii a Evropským hospodářským společenstvím jednajícími jako jedna smluvní strana se schvaluje jménem Společenství.

Článek 2

Zástupci předsednictví Rady a Komise ve správní radě Mezinárodního střediska pro vědu a techniku jsou zmocněni schválit přístup Švýcarské konfederace k Dohodě o zřízení střediska.

V Bruselu dne […]

Za Radu Za Komisi

předseda / předsedkyně předseda / předsedkyně

[1] Úř. věst. L 409, 31.12.1992, s.1.

[2] Úř. věst. L 409, 31.12.1992, s.10.

[3] Úř. věst. C XXX, s.X.