52007PC0320

Sdělení komise Evropskému parlamentu podle čl. 251 odst. 2 druhého pododstavce Smlouvy o ES týkající se společného postoje Rady k přijetí směrnice Evropského Parlamentu a Rady o kvalitě vnějšího ovzduší a čistějším vzduchu pro Evropu /* KOM/2007/0320 konecném znení - COD 2005/0183 */


[pic] | KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ |

V Bruselu dne 29.6.2007

KOM(2007) 320 v konečném znění

2005/0183 (COD)

SDĚLENÍ KOMISE EVROPSKÉMU PARLAMENTU podle čl. 251 odst. 2 druhého pododstavce Smlouvy o ES týkající se

společného postoje Rady k přijetí směrnice Evropského parlamentu a Rady o kvalitě vnějšího ovzduší a čistějším vzduchu pro Evropu

2005/0183 (COD)

SDĚLENÍ KOMISEEVROPSKÉMU PARLAMENTUpodle čl. 251 odst. 2 druhého pododstavce Smlouvy o EStýkající se

společného postoje Rady k přijetí směrnice Evropského parlamentu a Rady o kvalitě vnějšího ovzduší a čistějším vzduchu pro Evropu (Text s významem pro EHP)

1. POSTUP

Návrh KOM(2005)447 v konečném znění byl předán Evropskému parlamentu a Radě v souladu s postupem stanoveným v článku 251 Smlouvy o ES.

Evropský hospodářský a sociální výbor vydal své stanovisko dne 17. května 2006.

Výbor regionů vydal své stanovisko dne 26. dubna 2006.

Evropský parlament vydal své stanovisko při prvním čtení dne 26. září 2006.

Na základě stanoviska Evropského parlamentu a podle čl. 250 odst. 2 Smlouvy o ES dosáhla Rada dne 23. října 2006 kvalifikovanou většinou politické dohody o společném postoji. Rada přijala společný postoj dne 25.6.2007.

2. CÍL NÁVRHU KOMISE

Znečištění ovzduší má silné nepříznivé účinky na zdraví. Podle nejnovějších vědeckých a zdravotních důkazů, které Komise předložila ve sdělení o tematické strategii o znečišťování ovzduší KOM(2005) 446, se jen v důsledku expozice jemným částicím PM2,5 ve vnějším ovzduší zkracuje statistický předpoklad délky života průměrného občana EU o více než 8 měsíců. Komise proto ve svém návrhu zavádí zvláštní environmentální normy pro jemné částice PM2,5 ve vnějším ovzduší. Jejich zavedení by mělo značně přispět k dosažení cíle tematické strategie o znečišťování ovzduší, tj. v letech 2000 až 2020 omezit v Evropě počet let života ztracených v důsledku vystavení částicím o 47 %.

Na základě iniciativy Komise týkající se „zlepšení právní úpravy“ návrh směrnice o kvalitě vnějšího ovzduší a čistějším vzduchu pro Evropu dále slučuje ustanovení rámcové směrnice a tří dceřiných směrnic o kvalitě vnějšího ovzduší s rozhodnutím o výměně informací do jediné směrnice s cílem zjednodušit, zefektivnit a omezit množství stávajících právních předpisů. Návrh kromě toho reviduje stávající ustanovení, aby bylo možné začlenit zkušenosti členských států. Za tímto účelem nařízení:

1. zavádí zvláštní monitorovací požadavky a nové environmentální cíle pro jemné částice PM2,5,

2. poskytuje určitou pružnost při provádění, neboť za konkrétních podmínek, které má schválit Komise, umožňuje prodloužení lhůt pro splnění některých mezních hodnot, jako je tomu u částic PM10 a oxidu dusičitého,

3. umožňuje členským státům soustředit úsilí, protože při posuzování splnění mezních hodnot umožňuje odečíst ze znečištění podíl přírodních zdrojů.

3. PŘIPOMÍNKY KOMISE

3.1. Všeobecné připomínky

Evropský parlament vydal stanovisko při prvním čtení dne 26. září 2006. Komise přijala plně, z části nebo v zásadě 29 z 59 pozměňovacích návrhů Evropského parlamentu navržených v prvním čtení. 16 pozměňovacích návrhů z 29 se již alespoň částečně odrazilo ve společném postoji.

Komise přijala veškeré návrhy, které by mohly vést k dalšímu zjednodušení, větší jasnosti nebo které by mohly zlepšit informace podávané veřejnosti: číslo 2, 6, 11, 13, 19, 21, 26, 27, 31, 37, 39, 41, 42, 65; nebo rozšířit oblast přezkoumání: 48.

Některé pozměňovací návrhy přijala Komise částečně nebo v zásadě. U některých návrhů je Komise toho názoru, že pro větší jasnost je znění třeba dále přepracovat. Ostatní pozměňovací návrhy obsahují body, které jsou přijatelné v zásadě, např. zavedení pohyblivého rozpětí pro cíle snížení expozice v pozměňovacím návrhu 49. Ne všechna ustanovení těchto návrhů lze však přijmout, protože by to narušilo rovnováhu mezi snahou zajistit pružnost provádění a současně ochranu veřejného zdraví.

Komise zamítla zejména pozměňovací návrhy, které by snížily úroveň ochrany veřejného zdraví pod úroveň stávajících právních předpisů nebo, pokud jde o cíl snížení expozice pro jemné částice PM2,5, pod úroveň stanovenou v tematické strategii o znečišťování ovzduší. Komise rovněž zamítla návrhy, které podle ní zavádějí požadavky, jež nelze ve stanovené lhůtě splnit nebo jež omezují oblast působnosti opatření vnitrostátních, regionálních a místních orgánů směřujících k účinnému provádění směrnice. Komise má za to, že pozměňovací návrhy Parlamentu by v důsledku vedly k nižší úrovni ambicí než původní návrh Komise.

Členské státy v rámci Rady o návrhu diskutovaly od září 2005. V porovnání s původním návrhem Komise obsahuje společný postoj velké množství změn. Pokud jde o formu, bylo znění zjednodušeno pomocí úprav, jako je např. odstranění pojmu koncentračního stropu a zavedení jednotného plánu kvality ovzduší. Projednávaly se rovněž některé hlavní prvky původního návrhu Komise, zejména posuzování kvality ovzduší, nové cíle pro jemné částice PM2,5 a pružnost provádění. Změny jsou podrobněji rozvedeny níže. Kromě větší pružnosti provádění směrnice zachovávají rovnováhu mezi úrovní ambicí a úrovní ochrany veřejného zdraví, jak stanovil původní návrh Komise. Politické shody bylo dosaženo kvalifikovanou většinou, Nizozemsko a Polsko hlasovalo proti návrhu a Švédsko se zdrželo hlasování.

3.2. Podrobné vyjádření

3.2.1. Pozměňovací návrhy Parlamentu, které Komise přijala a které byly v plném nebo částečném znění zahrnuty do společného postoje.

Ve společném postoji se vyskytuje obsah, pokud ne doslovné znění, následujících pozměňovacích návrhů, které Komise přijala zcela, v zásadě nebo zčásti: číslo 1, 2, 13, 14, 19, 21, 26, 27, 29, 31, 40, 42, 45, 48, a 65.

Většina uvedených pozměňovacích návrhů zohledňuje nahrazení pojmu koncentrační strop zavedenějším pojmem mezní hodnota. Jelikož oba pojmy mají tytéž právní důsledky, nepředstavuje to změnu podstaty, ale pouze zjednodušení textu a omezení počtu použitých norem.

Pozměňovací návrh 41 se týká požadavku, aby členské státy oznamovaly Komisi ustanovení o postizích. Komise přijímá návrh Parlamentu tento požadavek zrušit, protože téhož cíle lze dosáhnout v rámci článku 33 směrnice a obecného závazku stanoveného v příloze 10 Smlouvy o ES.

3.2.2. Pozměňovací návrhy Parlamentu přijaté Komisí, ale nezačleněné do společného postoje.

Pozměňovací návrh 6 se týká bodu odůvodnění, který klade velký důraz na doplnění stacionárních měření o modelování a orientační měření.

Pozměňovací návrh 11 popisuje důvody ustanovení uvedených v článku 22. Ve společném postoji se těmito ustanoveními zabývá bod odůvodnění 15.

Pozměňovací návrhy 37 a 39 navrhují začlenit průmyslová sdružení do seznamu příslušných subjektů, které je třeba informovat v rámci ustanovení o informování veřejnosti podle článků 24 a 26. Komise má za to, že zařazení je účelné a neodchyluje se od stávajících osvědčených postupů.

3.2.3. Pozměňovací návrhy Parlamentu odmítnuté Komisí, ale začleněné do společného postoje.

Neuplatňuje se.

3.2.4. Změny k návrhu provedené Radou – hlavní prvky

Ustanoveními o posuzování kvality ovzduší, nových cílech pro jemné částice PM2,5 a ustanoveními o pružnosti provádění, jak je navrhuje Komise, se zabývala Rada i Parlament zejména ve změnách 45, 49, 50, 60 a 81.

Posouzení kvality ovzduší. Rada vyjádřila obavy týkající se nákladů na monitorování. Za tímto účelem byly zavedeny změny prahů posuzování PM10 a minimální požadavky na monitorování částic. Komise vzala obavy Rady na vědomí a zdůraznila význam řádných informací o posuzování pro vytvoření rovných podmínek během posuzování shody, pro vytváření politiky a případně pro informace o opatřeních k účinnému snižování znečištění. Ustanovení o posuzování PM10 a PM2,5 nakonec stanovené ve společném postoji jsou kompromisní a pro Komisi představují minimální požadavky, které stále ještě splňují výše uvedené cíle.

Společný postoj zavedl zásadní úpravy přílohy III směrnice, které podrobněji stanoví minimální požadavky týkající se způsobu, jakým se má posouzení provádět na území členských států. Příloha III obsahuje restriktivní definici specifických oblastí, v nichž se nemá posuzovat dodržování mezních hodnot směřujících s ochraně lidského zdraví. To by mělo podpořit harmonizovanější přístup k posuzování shody. Komise bude pečlivě sledovat provádění, aby zajistila, že toto prováděcí opatření žádným způsobem neomezí ochranu veřejného zdraví ani nebude na překážku zastřešujícího pojetí, podle kterého se mezní hodnoty uplatňují všude.

Kritéria pro umístění míst odběru vzorků znečišťujících látek s mezními hodnotami stanovenými v příloze III byla rovněž zjednodušena, aby se stejným způsobem vztahovala na všechny znečišťující látky. Komise by dala přednost původnímu návrhu, který přebíral ustanovení stávajících právních předpisů, protože změny by mohly způsobit přemístění stávajících míst odběru vzorků a narušit monitorovací trendy. Komise bude sledovat vývoj, protože změny mohou způsobit potíže při provádění dalších ustanovení, např. o informování veřejnosti, a v ustanoveních o informacích používaných pro vytváření politiky, a bude se tímto problémem případně opět zabývat v rámci regulativního výboru. Jelikož se však mezní hodnoty uplatňují všude, s výjimkou výslovně definovaných oblastí, přemístění stanic samo o sobě úroveň ochrany veřejného zdraví nezmění.

Společný postoj se rovněž zabývá časovým plánem, uvedeným v příloze VI, pro uvedení stávajícího vybavení monitorovací sítě v soulad s novými normami CEN, které stanoví referenční metody, jež byly v návrhu Komise představeny. Komise s navrženými lhůtami souhlasí, protože v případě potřeby umožní rentabilní provádění plánu modernizace sítě. Konstatuje však, že pokud jde o měření používaná pro posuzovaní, cíle kvality údajů podle přílohy I a ustanovení o prokázání ekvivalence přílohy IV, jsou nadále plně použitelná.

Norma pro PM 2,5 . Společný postoj nahrazuje koncentrační strop pro PM2,5 ve výši 25μg/m3 uvedený v příloze XIV, který má být dosažen do roku 2010, dvoustupňovým přístupem, jež zavádí nezávaznou cílovou hodnotu ve stejné výši do téhož roku a právně závaznou mezní hodnotu do roku 2015. Cíle snížení expozice byly rozšířeny z jednotného 20% snížení na pohyblivé rozpětí pro ukazatel snížení expozice s hodnotami v rozmezí 7–13μg/m3. Společný postoj rovněž umožňuje tři různé varianty pro stanovení základního ukazatele snížení expozice, čímž se získá čas k ustavení řádných monitorovacích stanic pro PM2,5. Komise tyto úpravy podporuje, protože nemění úroveň ambicí návrhu Komise a umožní efektivnější provádění.

Komise má za to, že v rámci environmentálního cíle dvojnásobného PM2,5 by cíl snížení expozice měl být hlavním motorem opatření, přičemž roční mezní hodnota by v zásadě sloužila jako strop, který by chránil občany v nejcitlivějších oblastech. Na základě současných znalostí je Komise toho názoru, že snaha o splnění přísnější roční mezní hodnoty PM2,5 ve výši 20μg/m3 do roku 2015, jak navrhuje změna 50 předložená Parlamentem, by vyústila v přehnané zaměření se na „kritická místa“ („hot spots“), tj. vymezené oblasti s vysokými koncentracemi, a to na úkor opatření ke snížení celkové expozice obyvatelstva. Změna 49 naproti tomu navrhuje omezit požadavky cíle snížení expozice pro většinu úrovní koncentrace, čímž by došlo ke snížení úrovně ambicí nových norem PM2,5 a nebylo by dosaženo zdravotního cíle stanoveného v tematické strategii o znečišťování ovzduší.

Pružnost provádění. Zatímco článek 22 návrhu Komise zavádí konečnou lhůtu, do níž lze prodloužit datum dosažení mezních hodnot PM10 (1. ledna 2010), společný postoj stanoví maximální lhůtu na tři roky od vstupu směrnice v platnost. Společný postoj zachovává podmínky, které je třeba splnit, aby mohlo být prodloužení povoleno. Ustanovení týkající se prodloužení lhůty pro benzen a oxid dusičitý změněna nebyla. Volitelná lhůta pro jemné částice PM2,5 byla odstraněna, protože datum dosažení bylo pro PM2,5 z roku 2010 podle původního návrhu Komise posunuto na rok 2015. Možnost požádat o prodloužení lhůty pro oxid siřičitý, oxid uhelnatý a olovo byla zrušena. Pokud jde o datum dosažení hodnot PM10, dala by Komise přednost původnímu návrhu, ale má za to, že toto prodloužení neohrožuje celkovou rovnováhu návrhu. Pozměňovací návrh 81 navržený Evropským parlamentem umožňuje lhůtu prodloužit až na 6 let od vstupu směrnice v platnost. Takové prodloužení by téměř jistě způsobilo zpoždění v provádění opatření a snížilo úroveň ochrany veřejného zdraví ve všech oblastech, protože by současně docházelo k překračování mezních hodnot PM10.

3.2.5. Změny textu související s novými postupy projednávání ve výborech

Komise trvá na svém postoji, pokud jde o pozměňovací návrhy 61–63 navržené Evropským parlamentem, které zavádějí odkaz na nový regulativní postup kontroly prostřednictvím výboru zřízeného v rámci směrnice, než dojde k interinstitucionální dohodě o společném znění určeném k zařazení do sekundárních právních předpisů EU. Do společného postoje bylo začleněno přeformulované ustanovení téhož bodu, ve znění naposledy dohodnutém v rámci orgánů v listopadu 2006. Od pozměňovacího návrhu 62 se liší rozsahem působnosti, protože nezavádí regulativní postup kontroly pro přijetí prováděcích opatření určujících doplňující informace, které mají být zpřístupněny členským státům podle článku 27. Komise tyto změny podporuje.

4. ZÁVěR

Všechny orgány EU sledují tytéž cíle, pokud jde o ochranu veřejného zdraví a životního prostředí, a zejména pokud jde o potřebu norem pro jemné částice PM2,5, včetně nového cíle snížení expozice. Větší pružnost provádění, kterou navrhla Komise, získala všeobecnou podporu. Hlavními překážkami dosažení dohody během prvního čtení byly rozdílné názory na přesný stupeň pružnosti, na potřebu upravit stávající normy pro částice PM10 a přísnost a právní povahu nových norem pro jemné částice PM2,5.

Členské státy ve společném postoji potvrdily původní postoj Komise zachovat stávající normy v nezměněné podobě a zároveň umožnit větší pružnost, pokud jde o dosahování mezních hodnot pro částice PM10 a o mírně upravené nové normy pro PM2,5.

Komise může společný postoj podpořit, protože rovnováha návrhu Komise mezi vážnými obavami o veřejné zdraví, které vyžadují přísná a průběžná opatření na zlepšení kvality vnějšího ovzduší v některých oblastech a zavedení ambiciózních právně závazných norem pro PM2,5, a pružností usnadňující provádění byla v každém případě zachována. Společný postoj rovněž zachovává jasný závazek za pět let přezkoumat normy týkající se jemných částic ve snaze dosáhnout toho, aby cíl snížení expozice byl právně závazný.

Společný postoj zahrnuje dodatečná ustanovení, jako je požadavek, aby Komise připravila pokyny k určení podílu přírodních zdrojů a zimního posypu silnic pískem na znečištění. Komise tyto dodatky vítá, protože usnadní harmonizovanější přístup k provádění směrnice v celé Evropské unii.

Komise by byla upřednostnila, kdyby v návrhu byla zůstala zachována některá konkrétní ustanovení, zejména ohledně minimálních požadavků na monitorování kvality ovzduší. Přesto uznává, že oproti ustanovením stávajících směrnic představuje společný postoj významný posun, a proto jej podporuje.