16.8.2006   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 192/34


Usnesení Výboru regionů k „Politickým cílům Výboru regionů pro období 2006 – 2008“

(2006/C 192/07)

Výbor regionů,

s ohledem na strategické cíle Komise pro období 2005-2009 (KOM(2005) 12 v konečném znění);

s ohledem na víceletý strategický program šesti předsednictví 2004–2006;

s ohledem na sdělení Komise s názvem „Příspěvek Komise k období pro úvahu a poté: Plán D pro demokracii, dialog a diskusi“ (KOM(2005) 494 v konečném znění);

s ohledem na protokol o způsobech spolupráce mezi Evropskou komisí a Výborem regionů (DI CdR 81/2001 rev. 2);

s ohledem na usnesení Výboru regionů o pracovním programu Evropské komise a prioritách Výboru regionů pro rok 2006, (CdR 275/2005);

s ohledem na usnesení Výboru regionů ke znovuoživení Lisabonské strategie (CdR 518/2004);

vzhledem k těmto důvodům:

politickým cílem, od nějž jsou odvozeny veškeré politické priority Výboru regionů (VR), je posílit vazby mezi Evropskou unií (EU) a každým jejím regionem, oblastí, městem a obcí, a tím přiblížit EU svým občanům a dodat obsahu pojmům soudržnosti a solidarity;

územní samosprávy jsou orgány, do jejichž pravomoci spadá provádění značné části politik EU, přispívá jejich zapojení do určování priorit EU a také do vypracování a sledování právních předpisů EU k posílení demokratické legitimity EU;

si Výbor regionů přeje stanovit politické priority, které se v první polovině tohoto čtvrtého funkčního období zaměří na tři cíle: podporovat Evropu politickou a občanskou – posílit územní solidaritu uvnitř Unie – upevnit politickou a institucionální úlohu VR;

i bez vyhlídky na rychlé vstoupení v platnost Ústavní smlouvy, která přináší velmi významný posun vpřed pro VR a územní samosprávy EU jako celek, se musí VR v prvé řadě věnovat posílení funkcí, které mu udělují platné Smlouvy, tedy především zastupovat společně všechny územní samosprávy na úrovni EU;

přijal toto usnesení na svém 63. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 15. a 16. února 2006 (odpolední jednání ze dne 16. února).

PRVNÍ CÍL:

POSÍLIT EVROPU POLITICKOU A OBČANSKOU

Výbor regionů

1.

se domnívá, že dohoda o finančních výhledech na období 2007-2013, ke které dospěla Evropská rada ve dnech 15. a 16. prosince 2005, znamená konkrétní vyjádření nejmenšího společného jmenovatele evropských ambicí vlád členských států. Unie však potřebuje rozpočet a komunitární programy, které skutečně umožní přenést představu a potenciál Evropy na úroveň našich samospráv a tak přiblížit EU občanům.

Přispět k probíhající diskusi o budoucnosti Evropské unie

2.

je toho názoru, že by období úvah mělo umožnit zhodnotit pokrok obsažený v ústavní smlouvě co se týče evropské správy, jednoduchosti, transparentnosti Evropské unie a posílení místní a regionální úrovně, zejména v oblasti podpory zásad subsidiarity a proporcionality. Mělo by rovněž umožnit soustředit se na:

otázky, u kterých občané očekávají, že je Unie vyřeší,

vysvětlení a prokázání skutečné přidané hodnoty evropského projektu a nárůst interakcí mezi občany v celé Unii, díky příležitostem osobního a profesionálního rozvoje, jež jim EU nabízí.

3.

potvrzuje, že veškeré iniciativy, které se týkají smluv Unie musí vycházet z postupu založeného na dohodě, do kterého by byl VR zapojen, a touto cestou bylo dosaženo větší demokratické legitimity evropského projektu.

4.

bude pokračovat v podpoře respektování kulturní a jazykové rozmanitosti jako jednoho ze základních principů, na kterých spočívá proces evropské integrace.

5.

připomíná, že v souvislosti s obdobím úvahy o budoucnosti Evropské unie, k níž vyzvala Evropská rada v červnu 2005, žádal o upřednostnění decentralizované a strukturované diskuse, jež by měla být aktivní a dynamickou fází dialogu s občany.

Lépe zapojit místní a regionální orgány do vytváření evropských právních předpisů

6.

se dovolává většího zapojení VR do rozhodovacího procesu Společenství v ranějších i pozdějších fázích a do hodnocení územního dopadu velkých politik Společenství, zejména prostřednictvím:

systematických konzultací místních a regionálních orgánů v raném stádiu vytváření evropských právních předpisů,

pokračování systematizace nové metody dopadové analýzy pro hlavní iniciativy Evropské komise a její začlenění do metodiky dopadové analýzy,

zvláštní pozornosti věnované transpozici právních předpisů Společenství a důsledkům pro právní předpisy místních a regionálních orgánů.

Lépe vysvětlit proces přistoupení k EU

7.1

se domnívá, že podpora občanů jakémukoli dalšímu přistoupení k Evropské unii je úměrná soudržnosti projektu o budoucnosti EU.

7.2

vybízí tedy Evropskou komisi, Evropský parlament a předsednictví EU, aby v úzké spolupráci s územními samosprávami rozvíjeli a podporovali informačních kampaně o procesu rozšíření Evropské unie na místní a regionální úrovni jak v členských státech, tak v kandidátských zemích.

7.3

tvrdí, že místní a regionální samosprávy mají hrát klíčovou roli ve výraznějším zapojení místních a regionálních pravomocí zastoupených ve VR do integrace nových kandidátských zemí. Tato úloha se jeví o to důležitější, že ve většině těchto zemí právě probíhají různé formy decentralizace. Navíc by měl VR dále podporovat územní samosprávy kandidátských států, zejména prostřednictvím mechanismu společných poradních výborů či jiných způsobů spolupráce, v přizpůsobování acquis Společenství v pokračujícím otevřeném procesu jednání o přistoupení.

DRUHÝ CÍL:

POSÍLIT SOLIDARITU ÚZEMNÍCH SAMOSPRÁV V EVROPSKÉ UNII

8.

shledává, že kompromis přijatý Evropskou radou o finančních výhledech na období 2007-2013 počítá s přidělením 0,37 % hrubého příjmu Unie na strukturální a kohezní politiku. Tato částka zdaleka nedosahuje výše, kterou VR považuje za nutnou pro zajištění konvergence evropských regionů v EU s 27 členskými státy (1), VR tedy vyzývá rozpočtový orgán, aby tuto částku přiměřeně upravil. VR se nicméně domnívá, že rychlé dosažení interinstitucionální dohody o finančních výhledech na první pololetí 2006 je nutné, aby mohly územní samosprávy započít plánovací činnost v projektech spolufinancovaných Unií.

Územní spolupráce

9.

se domnívá, že s ohledem na rozšíření a na novou politiku soudržnosti pro období 2007-2013 je z hlediska územních samospráv jednou z hlavních priorit pro posílení územní spolupráce v Evropské unii vytvoření právního základu Společenství; jeho přidaná hodnota bude spočívat v tom, že samosprávám umožní překonat překážky praktického rázu, na které v současnosti naráží spolupráce v EU.

zdůrazňuje význam nařízení o vytvoření Evropského uskupení pro teritoriální spolupráci a podporuje návrh Evropské komise a postoj Evropského parlamentu v očekávání konečné fáze jednání o nařízeních, která se týkají strukturálních fondů.

vyzývá Radu ministrů, aby usilovala o dosažení dohody o Evropském uskupení pro teritoriální spolupráci a o ostatních nařízeních, která se týkají strukturálních fondů.

Za lepší a decentralizovanější provádění Lisabonské strategie pro růst a zaměstnanost

10.

opakuje svou podporu Lisabonské strategii, jež je prioritní politickou strategií Evropské unie do roku 2010.

11.

zdůrazňuje úlohu evropských místních a regionálních samospráv v zajištění koherence mezi projekty financovanými politikou strukturálních fondů a Lisabonskou strategií (2) a připomíná nezbytnost decentralizovanějšího provádění Lisabonské strategie v souladu se závěry Evropské rady v Lisabonu (3); požaduje tedy, aby se místní a regionální samosprávy plně účastnily procesu revize integrovaných hlavních směrů pro růst a zaměstnanost a provádění národních reformních programů členskými státy a zavazuje se přispět k tomuto cíli organizováním územního dialogu vždy před jarním zasedáním Evropské rady, věnovaným hospodářským a sociálním reformám v EU.

12.

je toho názoru, že musí být věnována stejná pozornost všem třem pilířům Lisabonské strategie: hospodářskému, sociálnímu a environmentálnímu.

13.

vyzdvihuje, jak zásadním způsobem přispívá Lisabonská strategie rozvoji evropského projektu:

zlepšuje situaci na trhu práce, s cílem vytvořit více kvalitnějších pracovních míst,

umožňuje ženám, mladým lidem, starším osobám, dlouhodobě nezaměstnaným, osobám se zdravotním postižením a rasovým či etnickým menšinovým skupinám se snadněji začlenit do trhu práce,

vede boj proti chudobě a sociálnímu vyloučení v důsledku nerovností, diskriminace a nedostatku příležitostí,

posiluje vnitřní regionální soudržnost, zejména nutností více zohlednit potřeby venkovských oblastí a zajistit rovnováhu mezi městy a venkovem v budoucích programech pro město a venkov,

podporuje kvalitní veřejné služby a investice do kvality infrastruktur,

propaguje znalostní a inovační ekonomiku politickými prostředky, které lépe odpovídaly potřebám informační společnosti, vědy a rozvoje, vzdělávání a odborné přípravy, především rozšířením celoživotního vzdělávání,

očekává a doprovází restrukturace, jež jsou důsledkem globalizace,

podporuje podnikové kultury a vytváří hospodářské prostředí příznivé plnějšímu rozvoji malých a středních podniků.

Dokončit vnitřní trh

14.

je toho názoru, že dokončení vnitřního trhu musí být hybnou silou, která umožní růst zaměstnanosti a posílení konkurenceschopnosti a inovace EU.

15.

naléhavě žádá Evropskou komisi a členské státy, aby pokračovali s odstraňováním překážek mobility občanů, a to tím spíše, že rok 2006 je evropským rokem mobility pracujících.

16.

připomíná nutnost horizontálního a víceodvětvového referenčního rámce Společenství umožňujícího určit, v souladu se zásadami subsidiarity a místní samosprávy, rozsah a podmínky řízení služeb obecného zájmu, u kterých musí mít územní samosprávy možnost samy určit způsob realizace.

17.

opakuje, v souvislosti s očekávaným právním postupem přezkoumání návrhu směrnice o službách, svou výzvu vyloučit veškeré sociální služby obecného zájmu (zdravotnictví, služby spojené s bojem proti vyčlenění a úsilím o začlenění, sociální bydlení), často řízené územními samosprávami, z pole působnosti návrhu směrnice, neboť tyto služby nejsou komerčního charakteru a nemají dopad na výměny ve Společenství.

18.

se domnívá, že transevropské sítě v odvětví dopravy, telekomunikací a energetiky jsou základním předpokladem k zabezpečení zásobování a rovněž k dosažení plného potenciálu evropské ekonomiky, propojení rozšířené Evropy a zlepšení územní soudržnosti.

Posílit bezpečnost v Evropě

19.

žádá, aby byly zaručeny bezpečnost a zabezpečení všech občanů, a opakuje, že místní a regionální samosprávy jsou rozhodnuty přispět k odstranění příčin nebezpečí a násilí ve všech městech a regionech Evropy. Výbor v této souvislosti navrhuje:

upevnit spolupráci,

posílit institucionální rámec a dát místnímu a regionálnímu rozměru konkrétnější úlohu v přístupu Společenství,

vytvořit a správně uplatnit strategii usilující o podporu porozumění a solidarity mezi kulturami a mezi náboženstvími, která by doplnila snahy o boj proti sociálnímu vyčlenění,

zlepšit mechanismy Společenství pro koordinaci intervencí v oblasti civilní ochrany vytvořením regionálních středisek civilní ochrany v různých rizikových regionech, která by kromě jiného zodpovídala za vytvoření systému včasného varování, jenž by byl jedním z důležitých preventivních opatření,

vytvořit Evropské středisko pro sledování městské bezpečnosti, které by kompetentním evropským institucionálním orgánům dodávalo informace o vytváření politik, o podpoře a koordinaci výzkumu a o shromažďování, třídění a zpracování bezpečnostních dat, díky šíření vzorů a osvědčených postupů pocházejících z místních a regionálních samospráv,

naléhavě Komisi doporučuje zlepšit koordinaci mezi novým fondem solidarity a strukturálními fondy.

TŘETÍ CÍL:

UPEVNIT POLITICKOU A INSTITUCIONÁLNÍ ÚLOHU VR

20.

se zavazuje pokračovat v započaté reformě VR a dále naplňovat specifickou úlohu VR jakožto politického shromáždění místních a regionálních volených zástupců EU.

Závazky VR v oblasti interinstitucionální spolupráce

21.

se zavazuje v oblasti interinstitucionální spolupráce s:

21.1

Evropským parlamentem: dále šířit demokratické diskuse Evropského parlamentu, posílit vazby mezi navzájem si odpovídajícími strukturami a spolupráci v oblasti vytváření a sledování stanovisek VR.

21.2

s Komisí: uplatňovat protokol o spolupráci podepsaný v listopadu 2005, především co se týče aktivnější úlohy Výboru v raných fázích činnosti Společenství a také prohloubení spolupráce v oblasti komunikace ve snaze přiblížit Evropu občanům, což by mělo vést zejména k vytvoření dodatku k protokolu o spolupráci poté, co Komise přijme Bílou knihu o komunikaci. Navíc bude VR usilovat o pravidelné zařazení „hodiny dotazů“ pro Evropskou komisi do svých plenárních zasedání se záměrem více podporovat dialog mezi oběma institucemi o zásadních evropských otázkách a dosáhnout toho, aby místní a regionální samosprávy Evropy měly větší vliv na evropský rozhodovací proces.

21.3

s Radou: lépe naplňovat styčnou funkci prostředníka pro členy VR, kteří by měli zasedat také v Radě, posílit výměny s předsednictvími, vytyčit systematičtější spolupráci; vyzývá v této souvislosti předsednictví let 2006-2008, aby připravila období do roku 2009 předložením víceletého strategického programu, podobného programu na období 2004-2006, který předložilo 6 dotčených předsednictví.

21.4

s Evropským hospodářským a sociálním výborem: rozvíjet politickou spolupráci v tematických oblastech politik EU, kde mají sociální aktéři a územní samosprávy doplňkové aktivity a lépe využít synergií, které jsou výsledkem sdílení společných administrativních služeb a stejných prostor.

Posílit vliv VR

22.1

vyzývá své vlastní volené zástupce, aby využili možností, které nabízí nově vytvořený rozpočtový řádek pro financování jejich politických a informačních aktivit a lépe zajišťovali úlohu „velvyslance Unie“ u svých spoluobčanů a velvyslance svých samospráv u Unie.

22.2

ve snaze zaměřit se na témata, ve kterých je důvěryhodným partnerem a kde jeho činnost přináší skutečnou přidanou hodnotu rozhodovacímu a legislativnímu procesu Společenství se zavazuje učinit svá stanoviska operativnějšími v institucionálním kontextu, ale také čitelnějšími a přístupnějšími pro evropské občany, zejména přesnějším předkládáním základních politických poselství ve stanoviscích VR a předkládáním konkrétních pozměňovacích návrhů VR k legislativním návrhům Komise.

22.3

se zavazuje zlepšit sledování stanovisek a tím VR umožnit účast na všech fázích rozhodovacího procesu Společenství, zejména uplatněním přesnějších bodů v rámci návrhů předkládaných ke spolurozhodování.

23.

pověřuje svého předsedu, aby toto usnesení předložil Evropské komisi, Evropskému parlamentu, Radě, předsednictvím Evropské unie v období 2006-2008, tedy předsednictví rakouskému, finskému, německému, portugalskému, slovinskému a francouzskému.

V Bruselu dne 16. února 2006.

Předseda

Výboru regionů

Michel DELEBARRE


(1)  CdR 162/2004 fin.

(2)  Strana 11 (EN), KOM 2005 (24).

(3)  Bod 38. závěrů.