27.4.2005   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 101/16


Stanovisko Komise ze dne 25. dubna 2004 k plánu na zneškodnění radioaktivního odpadu v důsledku vyřazení jaderné elektrárny Dungeness A v hrabství Kent ve Spojeném království z provozu podle článku 37 Smlouvy o Euratomu

(2005/C 101/03)

(Pouze anglické znění je závazné)

Dne 24. září 2004 obdržela Evropská komise od vlády Spojeného království podle článku 37 Smlouvy o Euratomu všeobecné údaje k plánu na zneškodnění radioaktivního odpadu v důsledku vyřazení jaderné elektrárny Dungeness A z provozu.

Na základě všeobecných údajů a po poradě se skupinou odborníků vypracovala Komise následující stanovisko:

a)

Vzdálenost mezi zařízením a nejbližším bodem v jiném členském státě, v tomto případě ve Francii, je přibližně 50 km, přičemž Belgie je vzdálena 110 km a Nizozemsko 160 km.

b)

Při běžném postupu vyřazování z provozu nebude vypouštění kapalných a plynných odpadů příčinou ozáření obyvatelstva v jiných členských státech, které by bylo významné ze zdravotního hlediska.

c)

Pevný radioaktivní odpad ze zpracování odpadů bude uložen v zařízení mimo elektrárnu. Neradioaktivní pevný odpad a materiály, které dodržují uvolňovací úrovně, budou vypuštěny z regulativní kontroly ke zneškodnění jako běžný odpad nebo k recyklaci nebo opětovnému využití. Výše uvedené kroky se budou řídit kritérii podle základních bezpečnostních norem (směrnice 96/29/Euratom).

d)

V případě neplánovaného uvolnění radioaktivního odpadu, které může nastat v důsledku mimořádné situace typu a rozsahu uvedených ve všeobecných údajích, by dávky záření, jež by pravděpodobně obdrželo obyvatelstvo jiných členských států, nebyly ze zdravotního hlediska významné.

Komise zastává tedy stanovisko, že provedení plánu na zneškodnění radioaktivního odpadu v jakékoli podobě, který vznikne v důsledku vyřazení jaderné elektrárny Dungeness A ve Spojeném království z provozu, jak při běžném provozu, tak i v případě mimořádné situace typu a rozsahu uvedených ve všeobecných údajích, nevyústí v radioaktivní zamoření vody, půdy či ovzduší jiného členského státu, které by bylo ze zdravotního hlediska významné.