22.4.2005 |
CS |
Úřední věstník Evropské unie |
C 98/3 |
Zveřejnění žádosti o zápis podle čl. 6 odst. 2 nařízení (EHS) č. 2081/92 o ochraně zeměpisných označení a označení původu
(2005/C 98/03)
Toto zveřejnění zakládá právo podávat námitky podle článků 7 a 12d uvedeného nařízení. Jakákoli námitka proti této žádosti musí být podána do 6 měsíců ode dne tohoto zveřejnění prostřednictvím příslušného orgánu členského státu, členského státu Světové obchodní organizace (WTO) nebo třetí země uznané podle čl. 12 odst. 3. Zveřejnění je odůvodněno následujícími skutečnostmi, uvedenými zejména pod bodem 4.6, díky kterým se žádost považuje za odůvodněnou podle nařízení (EHS) č. 2081/92.
SUMÁŘ
NAŘÍZENÍ RADY (EHS) č. 2081/92
„SIDRA DE ASTURIAS“ NEBO „SIDRA D'ASTURIES“
No CE: ES/00260/28.10.2002
CHOP (X) CHZO ( )
Tento stručný výkaz je vytvořen za účelem podání informací. Podrobné informace určené především pro výrobce produktů chráněných CHOP A CHZO, získáte v úplné verzi specifikace, a to buď na národní úrovni nebo od úřadů Evropské komise. (1)
1. Příslušný orgán členského státu
Název: |
Subdirección General de Sistemas de Calidad Diferenciada. Dirección General de Alimentación. Secretaría General de Agricultura y Alimentación del Ministerio de agricultura, Pesca y Alimentación de España. |
Adresa: |
Infanta Isabel, 1. – E-28071 Madrid |
Tel.: |
(34) 91 347 53 94 |
Fax: |
(34) 91 347 54 10 |
2. Skupina
2.1 |
Název
|
2.2 |
Adresa
|
2.3 |
Složení producenti/zpracovatelé (X) ostatní ( ) |
3. Druh produktu
Třída 1.8: Ostatní produkty přílohy I: jablečné víno (cider).
4. Specifikace
(přehled požadavků podle čl. 4 odst. 2)
4.1 Název: „Sidra de Asturias“ nebo „Sidra d'Asturies“
4.2 Popis: Mezi produkty označené chráněným označením původu „Sidra de Asturias“ se řadí tyto:
Jablečné víno (cider): nápoj, který vzniká úplným nebo částečným alkoholovým kvašením čerstvých jablek nebo jablečného moštu. Obsah alkoholu je nejméně 5 % objemových.
Za suché se považuje jablečné víno (cider) s obsahem cukru méně než 30 gramů na litr; za polosuché jablečné víno (cider) s obsahem 30 až 50 gramů cukru na litr; za sladké pak jablečné víno (cider) s obsahem nejméně 50 gramů cukru na litr, nejvýše však 80 gramů cukru na litr.
Charakteristickou organoleptickou vlastností jablečného vína je výrazná chuť, která může být suchá, polosuchá nebo sladká; stálá přítomnost malých, středních a velkých bublinek pocházejících z oxidu uhličitého endogenního původu; čistá a vyvážená vůně připomínající čerstvá jablka nebo jablečný kompot; jde o čirý perlivý nápoj s různými odstíny žluté.
Přírodní jablečné víno ( přírodní cider): je nápoj, který vzniká úplným nebo částečným alkoholovým kvašením čerstvých jablek nebo jablečného moštu a vyrábí se tradičními metodami, bez přídavku cukru, a který obsahuje oxid uhličitý výlučně endogenního původu. Obsah alkoholu je nejméně 5 % objemových.
Pro přírodní jablečné víno je charakteristická výrazná chuť, která může být přirozeně lehce perlivá a vyvážený poměr mezi kyselostí a trpkostí. Má čistou a svěží vůni s různými ovocnými tóny a jemně kyselým nádechem. Jde o čirý perlivý nápoj s žlutými a slaměnými odstíny.
Oba produkty se připravují z různých odrůd moštových jablek tradičně pěstovaných v oblasti produkce.
Schválené odrůdy se v závislosti na kyselosti a koncentraci fenolů zařazují do osmi technologických skupin: sladké, sladko-trpké, trpké, polokyselé, polokyselo-trpké, trpko-polokyselé, kyselé a kyselo-trpké.
4.3 Zeměpisná oblast: Oblast pěstování jablek a výroby jablečného vína označeného chráněným označením původu „Sidra de Asturias“ zahrnuje území autonomní oblasti Asturského knížectví, zeměpisné a historické oblasti severního Španělska, kterou tvoří 78 obcí (concejos): Allande, Aller, Amieva, Avilés, Belmonte de Miranda, Bimenes, Boal, Cabrales, Cabranes, Candamo, Cangas de Narcea, Cangas de Onís, Caravia, Carreño, Caso, Castrillón, Castropol, Coaña, Colunga, Corvera, Cudillero, Degaña, El Franco, Gijón, Gozón, Grado, Grandas de Salime, Ibias, Illano, Illas, Langreo, Las Regueras, Laviana, Lena, Llanera, Llanes, Mieres, Morcín, Muros de Nalón, Nava, Navia, Noreña, Onís, Oviedo, Parres, Peñamellera Alta, Peñamellera Baja, Pesoz, Piloña, Ponga, Pravia, Proaza, Quirós, Ribadedeva, Ribadesella, Ribera de Arriba, Riosa, Salas, San Martín de Oscos, San Martín del Rey Aurelio, Santirso de Abres, Santa Eulalia de Oscos, Santo Adriano, Sariego, Siero, Sobrescobio, Somiedo, Soto del Barco, Tapia de Casariego, Taramundi, Teverga, Tineo, Valdés, Vegadeo, Villanueva de Oscos, Villaviciosa, Villayón, Yernes a Tameza.
Je třeba si uvědomit, že vymezená zeměpisná oblast má rozlohu 10 560 km2 a Asturie je jedním z nejhornatějších regionů Evropy, což výrazně snižuje rozlohu půdy vhodné pro pěstování jablek, která se nachází jen v malých údolích a na svazích vymezeného území (78 uvedených obcí).
Půdní a produkční podmínky asturské oblasti způsobují, že hospodářství jsou více či méně roztroušena mezi všemi uvedenými obcemi a osídlení i samotné parcely těchto hospodářství jsou malé a rozptýlené.
Tradiční pěstování moštových jablek má v Asturii extenzívní charakter se smíšeným využíváním jak moštových jablek, tak jablek z přírodních sadů. Díky zmíněné rozptýlenosti asturských hospodářství umožňuje kombinace chovu dobytka a pěstování moštových jablek vykreslit značnou část socio-ekonomických charakteristik asturské krajiny. Tato kombinace přináší dodatečné příjmy rodinným hospodářstvím, což určitým způsobem zabraňuje odchodu z venkova, vytváří činnosti, které chrání životní prostředí, a motivuje obyvatele zůstat.
Jak je běžné u umístění sadů moštových jabloní, vyskytovaly se v daných oblastech již v minulosti v podobě malých seskupení v rámci hospodářství, která zpracovávala mošt pro rodinnou spotřebu. Postupem času se od tohoto způsobu upustilo a v současnosti se sady soustřeďují v místech s dostupnou infrastrukturou a vhodnějšími službami pro vyvíjení zemědělské činnosti.
4.4 Důkaz původu: Produkty (přírodní jablečné víno a jablečné víno) s chráněným označením původu „Sidra de Asturias/Sidra d'Asturies“ se vyrábějí z odrůd moštových jablek schválených v nařízení a pěstovaných na místech zapsaných v rejstříku regulativního výboru (Consejo Regulador) a musí se zpracovávat v zařízeních, které jsou rovněž zapsané v rejstřících a umístěné v oblasti produkce/zpracování. Produkty musí projít kontrolou výroby a zpracování zaměřenou na: odrůdy, způsob pěstování, prvotní suroviny, lisování, způsob zpracování, balení a označování na etiketách, a to v souladu s postupem stanoveným pro systém jakosti, který vypracoval regulativní výbor.
Při získávání jablečného vína se ověří zejména, zda se v procesu sycení použil oxid uhličitý výlučně endogenního původu vytvořený ve fázi kvašení moštu a který se po předcházejícím čištění, lisování, filtrování a skladování přidá do lahví ještě před jejich naplněním. Kontrola celého procesu se řídí příručkou o jakosti regulativního výboru (Manual de Calidad del Consejo Regulador), kde je stanoven postup analýzy přítomnosti oxidu uhličitého metodou určení lehkých stálých izotopů a poměrem C13/C12, který umožňuje prověřit původ přidaného plynu.
Postup pro udělení osvědčení se uskuteční smyslovou kontrolou, kontrolou dokladů a odebráním vzorků produktu. Jablečná vína, která obdrží osvědčení, mohou být označena logem regulativního výboru (Consejo Regulador) a nápisem „chráněné označení původu Sidra de Asturias“ a jejich balení se označí etiketou s příslušným kontrolním číslem.
4.5 Způsob produkce: Jablečné víno se vyrábí z odrůd moštových jablek tradičně pěstovaných v oblastech produkce a zařazených do následujících technologických skupin: sladké, sladko-trpké, trpké, polokyselé, polokyselo-trpké, trpko-polokyselé, kyselé a kyselo-trpké.
Fáze výroby zahrnují umývání a mletí jablek. Získání přírodního jablečného moštu probíhá lisováním, kvašením, stáčením, čiřením, filtrováním za použití povolených produktů a látek a v konečné fázi plněním do lahví.
Jablečné víno může být syceno CO2 endogenního původu v souladu s požadavky stanovenými v tomto nařízení, požadavky specifikace a požadavky uvedenými v příručce o jakosti.
Požadavek plnění do lahví v oblasti vymezené pro výrobu produktu označeného CHOP „Sidra de Asturias“ má za účel chránit pověst označení, originalitu produktu, dodržení jeho jakosti a vlastností, za které dotčené strany nesou plnou zodpovědnost prostřednictvím regulativního výboru zřízeného za tímto účelem.
Za kontroly plánované v oblasti jsou zodpovědné dotčené strany, což zabezpečuje jejich systematické a důkladné vykonávání a zjednodušuje kontrolu a určování získaných produktů a také se vylučuje jejich mísení s produkty odlišného původu.
Skutečnost, že v jablečném vínu může být přítomný oxid uhličitý výlučně endogenního původu vytvořený vlastním procesem výroby, umožňuje využívat příslušné zařízení i na plnění lahví, a proto není vhodná přeprava do jiných podniků, která by mohla stížit kontrolu a „znehodnotit“ proces.
Povolené postupy
Zakázané postupy
Přírodní jablečné víno musí mít tyto fyzikálně-chemické vlastnosti:
Těkavé kyseliny: < 2,0 g/l kyseliny octové. Obsah alkoholu: > 5 % (v/v). Obsah oxidu siřičitého: < 150 mg/l. Tlak oxidu uhličitého v láhvi (20 °C): > 0,5 atm.
Přírodní jablečné víno musí mít tyto fyzikálně-chemické vlastnosti:
Těkavé kyseliny: < 2,0 g/l kyseliny octové. Obsah alkoholu: > 5 % (v/v). Obsah oxidu siřičitého: < 200 mg/l. Tlak oxidu uhličitého v láhvi (20 °C): > 3 atm.
4.6 Souvislosti:
4.6.1 Historické souvislosti
Asturie je mezi španělskými regiony na prvním místě v produkci jablečného vína, přičemž představuje 80 % domácí produkce. Historie tohoto regionu je úzce spjatá s pěstováním jabloní určených pro výrobu jablečného vína, o čemž svědčí spisy geografa Estrabóna již šedesát let před naším letopočtem.
4.6.2 Zeměpisné souvislosti
Asturští zemědělci završili v průběhu staletí postup výběru odrůd ze stromů pocházejících z jadérek neštěpených stromů, přičemž vybírali ty nejproduktivnější stromy, které byly nejlépe přizpůsobeny přírodním podmínkám a rodily jablka určená pro výrobu jablečného vína té nejlepší jakosti. Odlišné vlastnosti odrůd (sladké, sladko-kyselé, trpké, polokyselé, polokyselo-trpké, trpko-polokyselé, kyselé, kyselo-trpké a trpko-kyselé) a všech jejich směsí dodávají asturskému jablečnému vínu specifické polokyselé vlastnosti.
Rozlišení chráněného označení obou produktů (přírodní jablečné víno „sidra natural“ a jablečné víno „sidra“) je podmíněno platnou španělskou normou jakosti (O.M. 1/9/79), která rozlišuje oba druhy, přičemž „sidra“ může být sycená oxidem uhličitým jakéhokoliv původu.
Oba druhy jablečného vína označené chráněným označením původu vycházejí z označení „sidra natural“ a v případě nápoje „sidra“ je povolené sycení CO2 získaným vlastním kvašením (z čehož vyplývá její výlučně endogenní původ) a přidání cukrového sirupu v malém množství. Prvotní suroviny, technologie výroby a výrobní zařízení jsou prakticky stejné, i když nápoj „sidra natural“ vznikal v historickém kontextu o mnoho let dříve. S rozvojem technologií a výzkumu se v 19. století objevuje „sidra“ sycená oxidem uhličitým.
Zeměpisný název „Asturias“ je historicky spjatý s výrobou a konzumací moštu ve Španělsku, a také zahrnuje oblast, ve které se zpracovává největší část produkce domácího jablečného vína.
4.6.3 Lidský faktor
Z hlediska příjmů ze zemědělského odvětví je výroba jablečného vína na třetím místě. Přírodní jablečné víno se vyrábí v tradičních lisovnách, jen v Asturii je na 106 registrovaných lisoven obchodního charakteru. V těchto lisovnách se velmi dbá na rodinnou tradici, více než 60 % těchto míst se dědí z pokolení na pokolení. Nejčastější právní formou je nezávislý podnikatel a jen 10 % tvoří akciové společnosti nebo společnosti s ručením omezeným. Přírodní jablečné víno představuje na asturském trhu 93 % produkce. Výroba jablečného vína se soustřeďuje do 10 podniků, jejichž příjmy představují 61 % celkových příjmů tohoto odvětví. Domácí trh spotřebuje 80 % výroby, 13 – 14 % je určených na vývoz a zbývajících 7 % se spotřebuje přímo v oblasti.
4.7 Kontrolní subjekt:
Název: |
Consejo Regulador de la Denominación de Origen Protegida (DOP) „Sidra de Asturias“. |
||
Adresa: |
|
||
Tel: |
(34) 985 89 32 08 |
||
Fax: |
(34) 985 89 31 70 |
||
E-mail: |
info@sidradeasturias.es |
Kontrolní subject pro chráněnéé označení původu (Consejo Regulador) splňuje požadavky normy EN 45011
4.8 Označování: Ve snaze zabránit zmatení spotřebitele se označování moštu řídí ustanoveními vyhlášky ze dne 1. srpna 1979, ve které se blíže určuje jablečné víno a ostatní nápoje vyrobené z jablek; článek 17 stanoví mimo jiné také povinnost uvádět na lahvích označení „sidra“ nebo „sidra natural“.
Na etiketách a kontrolních nálepkách lahví s jablečným vínem musí být zřetelně uvedené označení původu „Sidra de Asturias“ a údaje stanovené příslušnými právními předpisy.
Spotřebitel tak může jasně rozeznat druh jablečného vína podle vzhledu, protože uzávěry lahví jsou odlišné. Tlak v láhvi naplněné nápojem „sidra“ převyšuje tři atmosféry, což nezbytně vyžaduje jiný způsob uzavírání, jakož i jiné vlastnosti skleněné nádoby naplněné tímto jablečným vínem.
V každém případě musí být CHOP „Sidra de Asturias“ uvedené na etiketě všech chráněných jablečných vín, které splňují požadavky stanovené nařízením o schváleném používání a které jsou v souladu s obecnými předpisy o označování a balení; podle potřeby se použije označení „sidra“ nebo „sidra natural“.
Všechny nádoby s obsahem moštu označené CHOP musí být odeslané etiketou s kontrolním číslem vydanou regulativním výborem.
Etikety, které by mohly být pro spotřebitele z jakéhokoli důvodu zavádějící, nebudou schváleny.
4.9 Vnitrostátní požadavky: Chráněné označení původu „Sidra de Asturias“ musí splňovat požadavky stanovené těmito právními předpisy
— |
Oprava chyb v BOE ze dne 21. září 1979. |
— |
Ve znění: |
— |
nařízení ze dne 27. července 1984 (viz 2). |
— |
nařízení ze dne 24. září 1985 (viz 3). |
— |
Ve znění požadavků týkajících se přípustných odchylek od obsahu alkoholu stanovených v článku 17: vládní vyhlášky č. 1045/1990 [viz I, 9]. |
— |
Ve znění kapitoly III čl. 6 písm. A) bodu 2; písm. B) bodů 4, 5, 6, 8, 9 a 10 a písm. C) bodu 6: vládní vyhlášky č. 145/1997 [viz VIII, 7]. |
(1) Evropská komise – Generální ředitelství – zemědělství – Oddělení pro politiku jakosti zemědělských produktů – B-1049 Brusel.