28.6.2005   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 157/136


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady o založení víceletého programu Společenství pro podporu bezpečnějšího používání internetu a nových on-line technologií

COM(2004) 91 final – 2004/0023 (COD)

(2005/C 157/24)

Dne 26. března 2004 se Rada rozhodla konzultovat Evropský hospodářský a sociální výbor podle článku 153 Smlouvy o založení Evropského společenství ve věci výše uvedené.

Specializovaná sekce „Doprava, energie, infrastruktura informační společnost“, zodpovědná za přípravu práce Výboru v této věci, přijala své stanovisko 5. října 2004 (zpravodaj: pan Retureau, spoluzpravodajka: paní DAVISON).

Na své 413 plenární schůzi 15. a 16. prosince (jednání dne 16. prosince 2004), Evropský hospodářský a sociální výbor přijal následující stanovisko 147 hlasy pro, 1 člen se zdržel.

1.   Shrnutí návrhu stanoviska

1.1

Komise navrhuje spustit další program Bezpečnější internet, který však má reagovat na rychlý vývoj informační společnosti v podmínkách komunikačních sítí. Byl tedy pojmenován Bezpečnější internet plus (2005-2008).

1.2

Kromě návrhu rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady podaného Komisí, prostudoval Výbor předběžné vyhodnocení programu Bezpečnější internet plus (2005-2008), podané v pracovním materiálu Komise (SEC(2004) 148) a v (COM(2004) 91 final). Podporuje rozšíření záběru nového akčního plánu a jeho záměr reagovat na rychlý vývoj a množství variant internetového připojení, včetně velmi prudkého rozvoje širokopásmových připojení. Ve svých všeobecných i specifických připomínkách k tomuto tématu Výbor nabízí některé dodatečné návrhy politických a regulativních opatření, zejména:

technické a právní standardy (povinné i dobrovolné)

vzdělávání a školení uživatelů

povinnosti internetových providerů a jiných operátorů (společností vydávajících kreditní karty, provozovatelů vyhledávačů atd.)

zodpovědnost autorů softwaru a providerů zabezpečení internetu

ochrana zranitelných osob před podvody nebo pochybnými informacemi (různé chytáky, „volný“ prodej účinných léků, doporučení léčebných režimů od osob bez lékařské kvalifikace atd.)

2.   Návrhy Komise (shrnutí)

2.1

Navrhovaný program si klade za cíl podporu bezpečnějšího používání internetu a on-line technologií z hlediska koncových uživatelů, zejména dětí a mládeže doma i ve školách. K jeho dosažení předpokládá spolufinancování projektů prováděných asociacemi a jinými subjekty (výzkumnými skupinami, softwarovými firmami, školskými ústavy atd.), které umožní vývoj ochranných prostředků, např. hot line pomoci proti spamu a virům nebo „inteligentních“ navigačních filtrů.

2.2

Předchozí akční plán Bezpečnější internet (1999-2002) byl rozšířen na období 2003-2004.

2.3

Webové stránky Evropské komise uvádějí seznam projektů, které již byly dokončeny v rámci programu Bezpečnější internet do konce roku 2003. (1)

2.4

Tento návrh (pro léta 2005-2008) též pokrývá nové formy on-line komunikace, kterým dává podporu v oblasti boje proti protiprávnímu a škodlivému obsahu včetně virů a dalšího škodlivého nebo obtížného obsahu (např. spamu).

2.5

Hlavním důvodem, proč instituce Evropské unie považují akci za potřebnou, jsou následující:

rychlý nástup užívání vysokorychlostního a širokopásmového připojení individuálními uživateli, podniky, vládní správou a soukromými organizacemi (nevládními organizacemi)

diverzifikace prostředků a technologií přístupu na internet a nový obsah přístupný on-line, jehož podstatná část je nevyžádaná (e-maily, SMS) a jehož přitažlivost se zvyšuje (multimédia)

dramatický nárůst nevyžádaného, potenciálně nebezpečného nebo nevhodného obsahu přináší nová nebezpečí všeobecné veřejnosti (viry: zabírání paměti, zneužití nebo ztráta dat, neautorizované používání komunikačních prostředků napadené oběti; spam: omezení kapacity přenosu i paměti, zaplnění elektronické schránky. Důsledkem je, že efektivní užívání internetu a komunikačních prostředků je buď omezené nebo nemožné a že dochází ke zvýšeným nákladům, které nenesou jejich původci, ale koncoví uživatelé.); některé významné kategorie uživatelů, jako děti, jsou ohroženy sexuálně explicitním spamem, nevhodnými zprávami a zájmem o navázání kontaktu ze strany pedofilů prostřednictvím on-line chatu

nevhodný obsah je snadno dostupný dětem vzhledem k omezené účinnosti stávajících filtračních systémů, které jsou k dispozici osobám, které o děti pečují

2.6

Hlavním cílem programu je ochrana dětí a podpora osob, které o ně pečují (rodiče, učitelé, pracovníci vzdělávacích institucí) a hájí jejich zájmy a zdravou morálku. Program se tedy týká nevládních organizací pracujících v oblasti sociálních záležitostí, práv dítěte, rasismu, xenofobie (2) a všech jiných forem diskriminace, ochrany spotřebitele, ochrany občanských svobod atd.

2.7

Program se týká i vlád, legislativních, soudních a policejních orgánů a regulativních institucí. Je třeba změnit jak zákony, tak právní postupy, a je nutné připravit a vybavit dostatečné množství pracovníků.

2.8

Dále je třeba vzít v úvahu, že se program týká sektoru, který potřebuje bezpečné prostředí, aby upevnil důvěru zákazníků.

2.9

University a výzkumníci mohou objasnit, jak děti nová média využívají. Nejlepším přístupem k účinné komunikaci v oblasti bezpečnosti je osvětlit veřejnosti, jak pachatelé využívají nová média, hledat nová technologická řešení a poskytovat nezávislou perspektivu při hledání rovnováhy mezi zájmy dotčenými regulativními a samoregulačními postupy.

2.10

Program má dvě dimenze. Na úseku společenského boje se zaměřuje na oblasti, kde regulace a trh samy o sobě nepostačují k zaručení uživatelské bezpečnosti. Na hospodářské frontě je cílem podpora bezpečnějšího užívání internetu a on-line technologií vytvořením ovzduší důvěry.

2.11

K vývoji právních a technologických opatření, softwaru a informací k potírání náporu zneužívání sítí a počítačů nevyžádaným obsahem, který může být morálně, společensky nebo ekonomicky škodlivý, se plánují zdroje ve výši 50 milionů euro.

3.   Všeobecné připomínky Výboru

3.1

Výbor se odvolává na svůj předchozí postoj k ochraně dětí užívajících internet a k prvnímu akčnímu plánu. (3) Vítá návrh nového akčního plánu obrany proti nezákonnému a škodlivému obsahu předávanému on-line (viz první část shrnutí na začátku tohoto dokumentu) a podporuje cíle a priority programu Bezpečnější internet plus jako jednu ze strategií zaměřených k lepšímu zabezpečení internetu. Výbor nicméně zdůrazňuje výjimečnou závažnost problému a potřebu mezinárodních opatření a legislativy k jeho řešení.

3.2

Podle názoru Výboru jsou internet a nové technologie komunikace on-line (například mobilní telefony a palmtopy s internetovým připojením a multimediálními funkcemi, které nyní zaznamenávají prudký rozmach) zásadním způsobem důležité pro rozvoj znalostní ekonomiky, e-hospodářství a e-správy. Je to pružný nástroj v oblasti komunikace, kultury, práce i volného času. Je tedy zcela nezbytné zajistit, aby komunikační sítě mohly fungovat bezpečně a bez poruch, neboť se jedná o základní veřejnou službu, která musí zůstat otevřená a přístupná a která musí budit důvěru všech uživatelů, aby mohla své rozličné funkce plnit co nejlépe. Vložení informací o bezpečnějším internetu do různých evropských „e“ programů a zejména profesní příprava je nejslibnějším směrem postupu a zároveň cenově efektivním prostředkem, jak oslovit co největší množství lidí.

3.3

Poměrně nízké náklady připojení k internetu, včetně připojení širokopásmových, napomáhá svobodě vyjadřování a sdělování. Širokopásmová připojení nabízejí stále rychlejší přístup k multimediálnímu obsahu. Jen několik zemí s výraznými nedostatky v oblasti demokracie se snaží monitorovat zprávy a stránky přístupné jejich občanům za cenu neustálého omezování svobod. Podle mínění Komise je podstatné zaručit zvýšenou bezpečnost za současného zachování a prohloubení svobod informačních, sdělovacích a názorových.

3.4

Internet je však jako globální médium volného vyjadřování a informace využíván i k nelegálním činnostem, jako je pedofilie a šíření rasismu a xenofobie v ještě větším měřítku, než je tomu u jiných forem komunikace. Některá obsahová zaměření mohou být škodlivá určitým skupinám uživatelů, například nezletilým v případě pornografie a hazardu (které jsou v některých zemích zakázané) nebo osobám, které postihuje kriminální chování (zneužívání kapacity připojení, zneužívání dat nebo serverů). Výbor tedy podporuje rozšíření akčního plánu na všechny formy elektronické komunikace, které se dají využít k nechtěnému nebo nepřátelskému zásahu zvnějšku.

3.5

V této nové a prudce se rozvíjející oblasti se vyvinula komplexní regulace díky skutečnosti, že internet je mezinárodní a otevřená síť, přístupná každému přes kterýkoliv server a přes jakýkoliv osobní počítač, s neomezeným přístupem prakticky ze kterékoliv země světa. Mnohé země však mají dosud nedostatečnou legislativu, která připouští tvorbu a provoz webových stránek, které jsou v EU zakázané. Je důležité, aby EU spolupracovala především se zeměmi Severní Ameriky a Asie, kde je širokopásmové připojení velmi rozšířené, a prosazovala soustředěně mezinárodní opatření k ochraně těch nejzranitelnějších, k účinnému boji proti zasílání nevyžádaného obsahu (spamu), který ohrožuje vývoj elektronické pošty, a proti šíření virů jež má za následek podkopání základů digitálního hospodářství. Je nezbytné, aby akce měla evropský komunitární rozměr, zároveň však musí být potřebná opatření přijata jako součást přístupu globálního.

3.6

Vzhledem k nedostatku mezinárodních dohod může být zákaz určitého typu obsahu v některých zemích dokonce zpochybněn stížností WTO ve věci TBT (technických bariér obchodování) (4), což je otázka, která musí být diskutována v probíhajícím kole jednání.

3.7

Místní působnost práva a rozdílnosti národní legislativy jsou překážkou úspěšnému řešení problému. Stávající úroveň technologie umožňuje uživatelům zasílání všech druhů souborů přímo (tzv. P2P, peer-to-peer), včetně souborů šifrovaných jejichž obsah není možné kontrolovat. Jakákoliv počítačová síť nebo on-line síť se dá použít k ukládání a zasílání stále důmyslnějšího obsahu a k jakémukoliv serveru je možné se připojit bez prozrazení vlastní identity a bez zanechání stop. Šifrovací technologie jsou odolné proti dešifrování a někdy jsou kódy nerozluštitelné.

3.8

V důsledku módy osobních stránek a blogů, vývoje on-line obchodů, finančních služeb, množství vzdělávacích, informačních, vědeckých a technických stránek, a také on-line pornografie a hazardu vznikly po celém světě stovky milionů webových stránek. Do určité míry je však možné je kontrolovat kompilací klíčových slov pomocí vyhledávačů. Provideři internetových služeb mohou také monitorovat přímé připojení a stránky, které automaticky rozesílají obsah jako např. spam, reklamu nebo jiné nevyžádané zprávy, které mohou být adresátům obecně škodlivé (zahlcení přenosové kapacity, viry) nebo mají účinek na zvláštní skupiny, jako jsou děti (morální a psychologicky škodlivé účinky).

3.9

Internet používají gangy, vyděrači, autoři virů, piráti, průmysloví špióni a jiní zločinci. Potlačení tohoto typu zločinnosti je obtížné, i když mnohé státy mají zvláštní policejní oddělení ke hledání, sledování a bránění těmto aktivitám. V této oblasti by bylo zapotřebí důrazněji podpořit nezbytnou mezinárodní spolupráci.

3.10

Jak je možné čelit kriminálním aktivitám, jako jsou pedofilní webové stránky? Přestože jejich zákaz pravděpodobně není právně problematický, je důležité nasadit prostředky k rozkrytí kriminální sítě. Také je důležitá ochrana dětí před pedofily hledajícími data na on-line chatových místnostech, které jsou zvláště oblíbené mladými lidmi. Otázka, na kterou musí být nalezena odpověď tedy nezní, zda je legitimní takové aktivity zakázat a potírat, ale jaké prostředky jsou k tomu třeba.

3.11

Provideři internetových služeb nejsou schopni monitorovat a kontrolovat všechny webové stránky na serveru, ani zprávy mezi uživateli (zde se jedná o soukromou korespondenci). Pokud však k tomu dostanou příkaz příslušného soudce, policejního oddělení nebo úřadu zodpovídajícího za ochranu dětí, požaduje se, aby provideři okamžitě reagovali na požadavek nebo příkaz k odstranění takových stránek a k identifikaci osob, které je užívají, což znamená, že provideři musí po určitou dobu schraňovat údaje o publikovaných stránkách a o jejich návštěvách.

3.12

Společnosti dodávající kreditní karty, vyhledávače a provideři internetových služeb by nicméně měly provádět výběrové audity k vyhledání webových stránek nabízejících pedofilní nebo jiný kriminální obsah pomocí sledování klíčových slov a geografických oblastí. Výsledky by měly hlásit policii. Stejné techniky by se měly používat proti „zákazníkům“ odebírajícím „individuální“ dětskou pornografii nebo tzv. snuff movies (5) a platí kreditní kartou. V případě nutnosti by takové audity měly být nařízeny zákonem. Provozovatelé vyhledávačů by také měli ztížit surfujícím vyhledání dětské pornografie pomocí klíčových slov a frází.

3.13

To předpokládá, že ze strany veřejných orgánů budou dostupné potřebné prostředky boje, školený personál, rozsáhlá mezinárodní spolupráce a regulace na národní, evropské i mezinárodní úrovni, která rovnovážně zachová na jedné straně svobodu uživatelů internetu a na druhé straně zabrání jednotlivcům nebo skupinám v používání internetu k zasílání nezákonného obsahu a umožní uživatelům volitelně zablokovat přístup k nevhodnému nebo škodlivému obsahu.

3.14

Dále, má-li být program efektivní, musí přímo zahrnout všechny uživatele internetu. Uživatelé musí být poučeni a připraveni k potřebným opatřením a musí být seznámeni s prostředky, které je třeba použít, aby se chránili před zasíláním škodlivého a nevyžádaného obsahu, nebo aby byli zneužíváni k jeho dalšímu šíření. Podle názoru Výboru je jednou z priorit akčního plánu ve vztahu k informacím a odborné přípravě získat podporu uživatelů a zajistit, aby si uvědomili vlastní zodpovědnost a zodpovědnost za své blízké. Příkladem tohoto problému jsou neregulované zdravotnické webové stránky. Společnosti by se z důvodů vlastní ochrany měly rovněž zaměřit na přípravu zaměstnanců a zajištění bezpečnosti sítí elektronického obchodu a webových stránek. Kromě toho by měly vlády, soukromé instituce a instituce státní správy uplatňovat obdobnou bezpečnostní politiku, aby zajistily naprostou důvěrnost dat, zejména dat osobních. Zvyšování bdělosti by mělo být provázeno podporou kvalitního on-line obsahu a povzbuzením aktivit provozovaných off-line jako alternativy ustavičného „surfování“ a her, v nichž některé role mohou dlouhodobě ovlivnit nezralé jedince.

3.15

Uživatelé by měli být vybaveni prostředky umožňujícími hlášení nezákonného obsahu, na který v síti narazí, pohotovostnímu specializovanému telefonickému centru, pověřeným organizacím nebo specializovaným policejním oddělením, aby uvedli do pohotovosti příslušný orgán a umožnili mu v případě nutnosti přijmout odpovídající opatření. Rodiče by měli být varováni před situací v zemích, kde jsou děti často zneužívány k pornografickým účelům, a to prostředky on-line, ale i jinými, například na vnějších hranicích Evropské unie, což by se mohlo stát součástí určitých programů spolupráce RELEX.

3.16

Výbor sice vyslovuje podporu specifickým cílům programu, tj. umožnit uživatelům hlášení nezákonného obsahu (na tel. čísla hotline), vyvinout technologie na filtrování nevyžádaného obsahu, klasifikovat obsah, bojovat proti spamu, podněcovat samoregulaci v odvětví a zvyšovat znalosti bezpečného používání internetu, přesto však ve svých specifických připomínkách navrhuje některé další cíle, které stojí za zvážení.

4.   Specifické připomínky Výboru

4.1

Již v minulosti Výbor vyzýval Komisi k omezení byrokracie v programech Evropské unie, zejména aby se mikroprojektům a místním nevládním organizacím usnadnil přístup k financování. Výbor podporuje monitorování, které se soustředí na konkrétní výsledky dosažené v rámci programu a na efektivnost navrhovaných řešení. Šíření těchto řešení by mělo být méně důvěrné.

4.2

Výbor věří, že stojí za zvážení legislativní kroky, které by přispěly k ochraně koncového uživatele, pokud možno v rámci tohoto programu nebo, nebude-li to možné, formou nové iniciativy Komise.

4.3

Autoři softwaru pro připojení k internetu, autoři operačních systémů serverů a autoři firewallů by měli nést plnou zodpovědnost za své produkty. Autoři by měli uživatelům zaručit, že použili pro vývoj nejlepší známé technologie a že produkt bude pravidelně aktualizován. Záruky dané uživatelům by měly být podpořeny samoregulací nebo, v případě že nebude existovat, legislativou na evropské úrovni.

4.4

Provideři internetového připojení by měli v oblasti elektronické pošty a přiložených souborů nabízet (jak se tomu v mnoha případech děje) snadno použitelné nástroje na ochranu proti viry a odfiltrování spamu. To by mohlo přinést obchodní výhody providerům, kteří berou vážně ochranu svých zákazníků. Vzhledem k tomu, že děti často jsou v oblasti internetu poučenější než rodiče, měly by být filtry spamu, antivirová ochrana, firewally a systémy rodičovského monitorování předem nainstalované a měly by být dostatečně uživatelsky přátelské, aby nevyžadovaly žádné odborné znalosti.

4.5

Program by měl také podporovat výzkum v oblasti specializovaného softwaru a jiných prostředků kontroly, jak je kód jiného bezpečnostního nebo ochranného softwaru odolný proti napadení. Výrobci by měli být pobídnuti, případně zavázáni k okamžité produkci záplat na všechny zjištěné nebo hlášené závady zabezpečení. Měla by se rozvinout účinnost hardwarových a softwarových firewallů a účinnost metod filtrování a zjišťování skutečného původu obsahu.

4.6

Výbor by rád viděl rozsáhleji publikované vyhodnocení účinnosti a výsledků, dosažených v předchozím programu Bezpečnější internet, setříděných podle typu problému, kterým se projekty zabývaly. Všechna propojení k uhrazeným projektům by měla zůstat aktivní a měli by o nich být lépe informováni jejich příjemci. Stránky Komise by též měly informovat o iniciativách a zkušenostech členských států i třetích zemí, které by napomáhaly šíření a výměně znalostí a užitečné spolupráci.

4.7

Je zcela dobře možné podniknout právní opatření. Providery internetových služeb, společnosti vydávající kreditní karty a vyhledávače je možné regulovat, a někteří již samoregulaci zavedli. Přísné trestní sazby by měly pracovat jako účinný prostředek proti webovým stránkám podporujícím terorismus, rasismus, sebevraždy nebo dětskou pornografii. Je třeba nasadit významné mezinárodní úsilí, aby bylo možné takové stránky identifikovat a zajistit všemi prostředky jejich zrušení; pokud to nebude možné, tak zahájit jednání o jejich zrušení se státem, na jehož území se provozují.

5.   Závěry

Výbor podporuje rozšíření programu Bezpečnější internet plus a byl to sám Výbor, který původně jeho přijetí požadoval. Výbor se však domnívá, že ohrožení zneužitím, zejména v případě dětí, je tak rozsáhlé a závažné, že naléhavě vyvolává nutnost doplňujících legislativních opatření a praktických kroků v následujících oblastech:

na všechny operátory by měla být vztažena všeobecná povinnost ochrany dětí a uživatelů obecně, zejména těch nezranitelnějších

filtrační systémy by měly být součástí instalace

na všech domovských stránkách a portálech umožňujících vstup do chatovacích místností by mělo být zřetelně uvedeno bezpečnostní varování

organizace provozující telefonní linky hotline pro hlášení webových stránek a on-line aktivit škodlivých dětem by měly získat podporu

mělo by se zabránit objednávání dětské pornografie a jiného nezákonného obsahu za použití platební karty a zabránit internetovým operacím, při které dochází k praní špinavých peněz

rodiče, vychovatelé a instituce zemí, kde zneužívání dětí k pornografickým účelům nabývá znepokojivých rozměrů, by měly být varovány cílenými opatřeními

je třeba účinněji zakročit proti propojení zneužívání dětí k pornografickým účelům s organizovaným zločinem

měly by se zřídit systémy, které by identifikovaly a poskytovaly informace o škodlivém obsahu a odstraňovaly rasistický obsah, informace o případech pokusů o podvod on-line prostředky a o pokusech o prodej přípravků, které mohou škodit zdraví, by měly být publikovány, aby se chránili zranitelní nebo neinformovaní jednotlivci

mezinárodní spolupráce a společná regulace v oblasti potírání spamu by měla být účinnější

je nutná mezinárodní spolupráce (zlepšení systémů včasného varování) a odstrašující trestní sazby za tvorbu počítačových virů a za nezákonné zneužívání soukromých a veřejných sítí ke kriminálním účelům (pronikání do sítě za účelem průmyslové špionáže, zneužívání přenosové kapacity a jiné formy zneužívání).

V Bruselu dne 16. prosince 2004.

Předsedkyně

Evropského hospodářského a sociálního výboru

Anne-Marie SIGMUND


(1)  http://www.europa.eu.int/information_society/programmes/iap/index_en.htm

(2)  Tato témata odpovídají předchozím návrhům Výboru.

(3)  Stanoviska EHSV k Programu ochrany dětí užívajících internet, zpravodajka paní Davison, Úř. věst. C 48, 21/02/2002, ke Sdělení Komise Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů: Sítě a zabezpečení informací – návrh evropského přístupu, zpravodaj: pan Retureau, Úř. věst. C 48 z 21/02/2002 a k Zelené knize o ochraně nezletilých a lidské důstojnosti v audiovizuálních a informačních službách, zpravodajka: paní Barrow, Úř. věst. C 287, 22/09/1997.

(4)  „Technical Barriers to Trade“, dohody o technických překážkách obchodu a poskytování služeb. Viz například případ USA vs. Antigua a Barbuda ve věci hazardních her provozovaných offshore, odvolání proti rozhodnutí panelu WTO (http://www.wto.org/french/tratop_f/dispu_f/distabase_wto_members1_f.htm) dokument 03-4429 strana WT/DS285/3, 26/08/2003. Kauza není uzavřena.

(5)  Filmy, u kterých se jedná o záznamy skutečného brutálního násilí, mučení a vražd.