41997D0024



Úřední věstník L 239 , 22/09/2000 S. 0442 - 0443


Rozhodnutí výkonného výboru

ze dne 7. října 1997

o vývoji SIS

[SCH/Com-ex (97) 24]

VÝKONNÝ VÝBOR,

s ohledem na článek 132 prováděcí úmluvy k Schengenské dohodě,

s ohledem na čl. 92 odst. 3 uvedené úmluvy,

s ohledem na analýzu řídícího výboru pro SIS [dokument SCH/OR. SIS (97) 146 rev. 2],

ROZHODL TAKTO:

Práce na SIS II budou probíhat zároveň s obnovou stávajícího C. SIS pro fungování pro deset států. Systém však bude připraven na fungování pro patnáct států, aby severské státy mohly být začleněny na nové platformě, jakmile bude SIS stabilizován pro deset států.

Severské státy by se měly začlenit co nejdříve během roku 2000.

Při provádění tohoto návrhu je třeba dodržovat tyto zásady:

1. Souběžný vývoj SIS I a SIS II žádným způsobem neovlivní vývoj SIS II jako strategický cíl. Pouze s využitím SIS II lze uskutečnit řadu velmi důležitých provozních požadavků.

2. Tohoto cíle má být dosaženo omezeným výběrovým řízením, které zajistí Francie jako zadavatel.

3. Souběžný vývoj SIS I a SIS II předpokládá, že všechny státy se rozhodnou poskytnout potřebné finanční a lidské zdroje.

Ve Vídni dne 7. října 1997.

Předseda

K. Schlögl

--------------------------------------------------

SCH/OR. SIS (97) 146 rev. 2

Věc: Vývoj SIS

1. Ústřední skupina na svém zasedání dne 23. června 1997 posoudila sdělení vypracované stálou pracovní skupinou a řídícím výborem o dalším vývoji SIS [SCH/OR. SIS (97) 105 rev.]. Na tomto zasedání nebylo dosaženo shody o dalším postupu.

2. Na zasedání dne 8. července 1997 pověřil řídící výbor stálou pracovní skupinu, aby z technického hlediska znovu posoudila scénáře navrhované delegacemi a připravila přehled požadavků a nákladů.

3. Výsledkem intenzívní práce stálé pracovní skupiny v letních měsících bylo sdělení, které je přiloženo k tomuto dokumentu, o možnostech dalšího technického vývoje stávajícího systému s ohledem na účast severských států v SIS [SCH/OR. SIS (97) 425 rev.].

Během této práce a zejména při diskusích s konsorciem se ukázalo, že se o dalším vývoji SIS musí rychle rozhodnout. Nebude-li systém modernizován výměnou technického a programového vybavení, je pravděpodobné, že nebude připraven na změnu data v novém tisíciletí.

Z úředních stanovisek konsorcia vyplývá, že nelze zaručit vyřešení problémů stávajícího systému. Konsorcium je dále toho názoru, že na změny by se nevztahovaly stávající smlouvy o údržbě.

4. Z technických důvodů nebude možné začlenit severské státy do SIS před rokem 2000.

Řídící výbor poté, co posoudil sdělení stálé pracovní skupiny, doporučuje ústřední skupině, aby postupovala takto:

Neprodleně rozhodnout o níže uvedeném postupu a – s ohledem na platná rozhodnutí výkonného výboru – předložit tuto otázku výkonnému výboru k dalšímu rozhodnutí.

Práce na SIS II by měly probíhat zároveň s obnovou stávajícího C. SIS pro fungování pro deset států. Systém však musí být připravován na fungování pro patnáct států, aby severské státy mohly být začleněny na nové platformě, jakmile bude SIS stabilizován pro deset států.

Severské státy by se měly začlenit co nejdříve během roku 2000. Modernizace a rozšíření SIS bude mít tedy dvě etapy. V první etapě proběhne příprava technického vybavení a technických specifikací pro systém, který bude fungovat pro patnáct států, a realizace pro deset států. Ve druhé etapě dojde k začlenění severských států.

Při realizaci musí být dodržovány tyto zásady:

1. Souběžný vývoj SIS. I a SIS. II žádným způsobem neovlivní vývoj SIS. II jako strategický cíl. Pouze s využitím SIS II lze uskutečnit řadu velmi důležitých provozních požadavků. (Funkční rozsah SIS I zůstane po modernizaci zachován.).

2. Řídící výbor má za to, že jediný způsob, jak zajistit provedení tohoto scénáře, spočívá v omezeném výběrovém řízení. Toto řízení musí v souladu s čl. 92 odst. 3 Schengenské úmluvy zajistit Francie jako zadavatel.

3. Souběžný vývoj SIS. I a SIS. II předpokládá, že všechny státy se rozhodnou poskytnout potřebné finanční a lidské zdroje. Náklady na modernizaci SIS. I se odhadují přibližně na 16 milionů FRF (mimo nákladů na přizpůsobení vnitrostátních Schengenských informačních systémů).

Řídící výbor zdůrazňuje, že každý odklad rozhodnutí ohrožuje fungování systému po 1. lednu 2000.

--------------------------------------------------