31.1.2022   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 20/272


PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ RADY (EU) 2022/133

ze dne 25. ledna 2022,

kterým se Francii povoluje zavést zvláštní opatření odchylující se od článků 218 a 232 směrnice 2006/112/ES o společném systému daně z přidané hodnoty

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na směrnici Rady 2006/112/ES ze dne 28. listopadu 2006 o společném systému daně z přidané hodnoty (1), a zejména na čl. 395 odst. 1 uvedené směrnice,

s ohledem na návrh Evropské komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Dopisy, které Komise zaevidovala dne 12. dubna 2021 a 20. září 2021, požádala Francie o povolení zavést zvláštní opatření odchylující se od článků 218 a 232 směrnice 2006/112/ES (dále jen „zvláštní opatření“), aby mohla zavést povinnou elektronickou fakturaci, a to pro všechny osoby povinné k dani usazené na území Francie. Tato povinnost by se vztahovala na faktury vystavené při transakcích mezi osobami povinnými k dani. Povolení se požaduje na období od 1. ledna 2024 do 31. prosince 2026.

(2)

Komise uvědomila o žádosti Francie ostatní členské státy dopisem ze dne 29. září 2021. Dopisem ze dne 30. září 2021 oznámila Komise Francii, že má k dispozici všechny údaje potřebné k posouzení její žádosti.

(3)

Francie tvrdí, že zavedení všeobecné povinnosti elektronické fakturace by přineslo výhody v boji proti podvodům a únikům v oblasti daně z přidané hodnoty (DPH). Povinnost vystavovat elektronické faktury spolu s předáváním dodatečných údajů o transakcích by správci daně umožnila ověřit v reálném čase, zda je přiznaná a vybraná DPH v souladu s vystavenými a obdrženými fakturami, čímž by správní orgány mohly lépe předcházet podvodům v oblasti DPH a bojovat proti nim. Rovněž by se zlepšil přehled o podnikatelské činnosti v reálném čase, což umožní, aby se hospodářská politika co nejvíce odvíjela od hospodářské reality.

(4)

Francie se domnívá, že povinnost vystavovat elektronické faktury by usnadnila dobrovolné dodržování daňových předpisů. Elektronická fakturace by rovněž umožnila zjednodušení povinnosti podniků v oblasti podávání zpráv o DPH, a to zavedením předvyplněného formuláře žádostí o vrácení daně. Elektronická fakturace by poskytla osobám povinným k dani i jiné výhody, jako je zkrácení platebních lhůt, snížení nákladů na tisk a poštovní poplatky, snížení nákladů a zmenšení zpoždění při zpracování fakturačních údajů nebo snížení nákladů na uchovávání. Úspory a výhody, které by osoby povinné k dani zavedením elektronické fakturace získaly, by z velké části kompenzovaly počáteční investici, kterou budou muset osoby povinné k dani vynaložit na přizpůsobení svých systémů.

(5)

Vzhledem k široké oblasti působnosti zvláštního opatření a jeho novosti je důležité vyhodnotit dopad zvláštního opatření na potírání podvodů a daňových úniků v oblasti DPH a na osoby povinné k dani. Proto pokud se Francie bude domnívat, že je nezbytné prodloužit platnost opatření, měla by Komisi předložit společně s žádostí o prodloužení zprávu, včetně posouzení dopadů zvláštního opatření, pokud jde o jeho účinnost v boji proti podvodům a daňovým únikům v oblasti DPH a při zjednodušení výběru daně.

(6)

Tímto zvláštním opatřením by nemělo být dotčeno právo osoby povinné k dani obdržet papírové faktury v případě pořízení uvnitř Společenství.

(7)

Zvláštní opatření by mělo být časově omezeno, aby bylo možné posoudit, zda je s ohledem na své cíle přiměřené a účinné.

(8)

Toto zvláštní opatření je přiměřené sledovaným cílům, neboť je časově omezené a bude zaváděno postupně. Od roku 2024 se má povinnost obdržet elektronické faktury vztahovat na všechny osoby povinné k dani. Povinnost vydávat elektronické faktury se má v roce 2024 vztahovat na velké podniky, v roce 2025 na podniky s 250 až 4 999 zaměstnanci a obratem nižším než 1,5 miliardy EUR a v roce 2026 na malé a střední podniky a velmi malé podniky, včetně osob povinných k dani, které využívají osvobození pro malé podniky podle článku 282 směrnice 2006/112/ES. Zvláštní opatření navíc nevede ke vzniku rizika, že by se podvodná činnost přesunula do jiného odvětví nebo jiného členského státu.

(9)

Zvláštní opatření nebude mít negativní vliv na celkovou výši daňových příjmů vybranou ve fázi konečné spotřeby a nebude mít žádný nepříznivý dopad na vlastní zdroje Unie pocházející z DPH,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Odchylně od článku 218 směrnice 2006/112/ES se Francii povoluje přijímat faktury vystavené osobami povinnými k dani usazenými na francouzském území pouze ve formě dokladů nebo zpráv, které jsou předávány v elektronické podobě.

Článek 2

Odchylně od článku 232 směrnice 2006/112/ES se Francii povoluje stanovit, že používání elektronických faktur vystavených osobami povinnými k dani usazenými na francouzském území není podmíněno tím, že příjemce usazený na francouzském území akceptuje použití elektronických faktur.

Článek 3

Francie oznámí Komisi vnitrostátní opatření, kterými se provádí zvláštní opatření týkající se odchylek uvedených v článcích 1 a 2.

Článek 4

1.   Toto rozhodnutí nabývá účinku dnem oznámení.

2.   Toto rozhodnutí se použije ode dne 1. ledna 2024 do dne 31. prosince 2026.

3.   Bude-li se Francie domnívat, že je nezbytné zvláštní opatření týkající se odchylek uvedených v článcích 1 a 2 prodloužit, předloží Komisi žádost o prodloužení, jakož i zprávu, která vyhodnotí, do jaké míry jsou vnitrostátní opatření uvedená v článku 3 účinná pro boj proti podvodům a daňovým únikům v oblasti DPH a pro zjednodušení výběru daně. Zpráva rovněž vyhodnotí dopad těchto opatření na osoby povinné k dani, zejména, zda pro ně opatření zvyšují administrativní zátěž a náklady.

Článek 5

Toto rozhodnutí je určeno Francouzské republice.

V Bruselu dne 25. ledna 2022.

Za Radu

předseda

C. BEAUNE


(1)   Úř. věst. L 347, 11.12.2006, s. 1.