4.12.2019   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 313/1


ROZHODNUTÍ RADY (EU) 2019/2025

ze dne 18. listopadu 2019

o podpisu jménem Evropské unie a prozatímním provádění Protokolu o změně Mezinárodní úmluvy na ochranu tuňáků v Atlantiku

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 43 ve spojení s čl. 218 odst. 5 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Dne 13. května 2013 zmocnila Rada Evropskou komisi k zahájení jednání o změnách Mezinárodní úmluvy na ochranu tuňáků v Atlantiku (1) (dále jen „úmluva ICCAT“). Tato jednání byla úspěšně uzavřena v listopadu 2018.

(2)

Očekává se, že výsledný protokol o změně Mezinárodní úmluvy na ochranu tuňáků v Atlantiku (dále jen „protokol“), by měl zlepšit účinnost ICCAT a posílit ochranu a řízení druhů, které spadají do její oblasti působnosti.

(3)

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1380/2013 (2) stanoví, že Unie zajistí, aby činnosti v oblasti rybolovu a akvakultury byly dlouhodobě udržitelné z hlediska životního prostředí a byly řízeny způsobem, jenž je v souladu s cíli dosáhnout přínosů v hospodářské a sociální oblasti a v oblasti zaměstnanosti a přispět k dostupnosti dodávek potravin. Rovněž stanoví, že Unie uplatňuje přístup předběžné opatrnosti v oblasti řízení rybolovu a akvakultury a snaží se zajistit, aby byly při využívání živých biologických mořských zdrojů obnoveny a zachovány populace lovených druhů nad úrovně, které mohou přinášet maximální udržitelný výnos. Dále stanoví, že Unie přijímá opatření pro řízení a zachování zdrojů založená na nejlepším dostupném vědeckém poradenství, podporuje rozvoj vědeckých poznatků a poradenství, postupně odstraňuje výměty a podporuje postupy při rybolovu, které přispívají k selektivnějšímu rybolovu, k zamezení nežádoucím úlovkům a jejich snižování v co největší možné míře a k rybolovu s nízkým dopadem na mořský ekosystém a rybolovné zdroje. Dále nařízení (EU) č. 1380/2013 konkrétně stanoví, že tyto cíle a zásady má Unie uplatňovat při provádění svých vnějších vztahů v oblasti rybolovu. Protokol je v souladu s těmito cíli.

(4)

Jak je uvedeno ve společném sdělení Evropské komise a vysoké představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku, nazvaném „Mezinárodní správa oceánů: příspěvek EU k odpovědné správě oceánů“, a v závěrech Rady o uvedeném společném sdělení, hlavním prvkem činnosti EU v těchto fórech je podpora opatření na povzbuzení a zvýšení účinnosti regionálních organizací pro řízení rybolovu a v příslušných případech zlepšení jejich správy. Protokol je plně v souladu s těmito cíli.

(5)

Protokol by měl být podepsán jménem Unie.

(6)

Vstoupí-li protokol pro jiné smluvní strany v platnost před tím, než Unie dokončí své vnitřní ratifikační postupy, měl by být Unií prováděn od takového vstupu v platnost prozatímně až do dokončení postupů nezbytných pro jeho vstup v platnost pro Unii,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Podpis Protokolu o změně Mezinárodní úmluvy na ochranu tuňáků v Atlantiku (dále jen „protokol“) jménem Unie se schvaluje s výhradou jeho uzavření.

Znění protokolu se připojuje k tomuto rozhodnutí.

Článek 2

Předseda Rady je oprávněn jmenovat osobu nebo osoby zmocněné podepsat protokol jménem Unie.

Článek 3

Až do dokončení postupů nezbytných pro jeho vstup v platnost pro Unii je protokol prováděn Unií od jeho vstupu v platnost podle jeho článku 13 prozatímně, a to za podmínek stanovených v protokolu.

Článek 4

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem přijetí.

V Bruselu dne 18. listopadu 2019.

Za Radu

Předseda

J. LEPPÄ


(1)  Úř. věst. L 162, 18.6.1986, s. 34.

(2)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1380/2013 ze dne 11. prosince 2013 o společné rybářské politice, o změně nařízení Rady (ES) č. 1954/2003 a (ES) č. 1224/2009 a o zrušení nařízení Rady (ES) č. 2371/2002 a (ES) č. 639/2004 a rozhodnutí Rady 2004/585/ES (Úř. věst. L 354, 28.12.2013, s. 22).