18.12.2018   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 322/27


ROZHODNUTÍ RADY (SZBP) 2018/2010

ze dne 17. prosince 2018

na podporu boje proti nedovolenému šíření ručních palných a lehkých zbraní a střeliva a obchodování s nimi v Latinské Americe a v Karibiku a proti souvisejícímu dopadu v rámci strategie EU proti nedovoleným palným zbraním, ručním palným a lehkým zbraním a střelivu do nich, nazvané „Zajistit bezpečnost zbraní a chránit občany“

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o Evropské unii, a zejména na čl. 28 odst. 1 a čl. 31 odst. 1 této smlouvy,

s ohledem na návrh vysoké představitelky Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Evropská rada přijala dne 19. listopadu 2018 strategii EU proti nedovoleným palným zbraním, ručním palným a lehkým zbraním a střelivu do nich, nazvanou „Zajistit bezpečnost zbraní a chránit občany“ (dále jen „strategie“), která stanoví pokyny pro činnost Unie v oblasti ručních palných a lehkých zbraní.

(2)

Strategie uvádí, že Unie bude hledat synergie s příslušnými americkými státy a regionálními organizacemi za účelem omezení nedovoleného šíření ručních palných a lehkých zbraní a obchodování s nimi.

(3)

Latinská Amerika a oblast Karibiku byly určeny jako regiony, na něž má šíření a nadměrné hromadění ručních palných a lehkých zbraní výrazný dopad.

(4)

Na šestém pololetním zasedání států, konaném v roce 2016 a věnovaném Akčnímu programu OSN pro prevenci, potírání a vymýcení nedovoleného obchodu s ručními palnými a lehkými zbraněmi ve všech jeho aspektech (dále jen „akční program OSN“), jenž byl přijat dne 20. července 2001, všechny členské státy OSN znovu potvrdily svůj závazek k prevenci nedovoleného obchodování s uvedenými zbraněmi. Státy uvítaly pokrok, jehož bylo dosaženo v posilování subregionální a regionální spolupráce, a zavázaly se ke zřízení nebo případně posílení takových mechanismů spolupráce, koordinace a sdílení informací, včetně sdílení osvědčených postupů, aby podpořily provádění akčního programu OSN.

(5)

Organizace amerických států působí (OAS) jako sekretariát Meziamerické úmluvy proti nedovolené výrobě palných zbraní, střeliva, výbušnin a dalších souvisejících materiálů a proti nedovolenému obchodování s nimi a koordinuje a provádí na americkém kontinentě regionální iniciativy pro boj proti nedovoleným ručním palným a lehkým zbraním.

(6)

Unie si přeje financovat projekt zaměřený na omezení hrozby nedovoleného šíření ručních palných a lehkých zbraní a střeliva pro ně a obchodování s nimi v Latinské Americe a oblasti Karibiku,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Za účelem provádění strategie EU proti nedovoleným palným zbraním, ručním palným a lehkým zbraním a střelivu do nich, nazvané „Zajistit bezpečnost zbraní a chránit občany“, a v zájmu prosazování míru a bezpečnosti má Unií podporovaný projekt OAS zaměřený na omezení hrozby nedovoleného šíření ručních palných a lehkých zbraní a střeliva pro ně a obchodování s nimi v Latinské Americe a Karibiku tyto konkrétní cíle:

posílit systémy v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení vnitrostátních vojenských a dalších institucionálních zásob prostřednictvím opatření zaměřených na lepší zabezpečení skladů a lepší kontrolu inventáře,

posílit vnitrostátní schopnosti pro účely likvidace zabavených, nadbytečných nebo nebezpečných ručních palných a lehkých zbraní a střeliva,

podpořit vnitrostátní kapacitu v oblasti označování a sledování ručních palných a lehkých zbraní a podnítit regionální spolupráci při sledování konfiskovaných zbraní a střeliva,

zlepšit mechanismy pro převod ručních palných a lehkých zbraní prostřednictvím vnitrostátních právních předpisů, hraničních kontrol a regionální koordinace a

prosazovat sociálně odpovědné chování ve vybraných komunitách a zaměřit se přitom na skupiny, které jsou výrazně zasaženy ozbrojeným násilím, mimo jiné prostřednictvím kampaní ve prospěch odevzdání zbraní nebo jiných strategií ke snížení lokálního výskytu násilných trestných činů.

Unie financuje tento projekt, jehož podrobný popis je obsažen v příloze.

Článek 2

1.   Za provádění tohoto rozhodnutí odpovídá vysoký představitel Unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku (dále jen „vysoký představitel“).

2.   Technickým prováděním projektu uvedeného v článku 1 je pověřena OAS.

3.   OAS plní své úkoly pod vedením vysokého představitele. Za tímto účelem uzavře vysoký představitel s OAS nezbytná ujednání.

Článek 3

1.   Finanční referenční částka na provádění činností v rámci projektu financovaného Unií podle článku 1 činí 3 000 000 EUR. Program je plně financován Unií s věcnými příspěvky Ministerstva zahraničních věcí Španělska a příjemce.

2.   Výdaje financované referenční částkou stanovenou v odstavci 1 jsou spravovány v souladu s postupy a pravidly, kterými se řídí rozpočet Unie.

3.   Na řádnou správu výdajů uvedených v odstavci 1 dohlíží Komise. Za tímto účelem uzavře s OAS nezbytnou dohodu. Tato dohoda stanoví, že OAS musí zajistit odpovídající zviditelnění příspěvku Unie úměrné jeho výši.

4.   Komise usiluje o uzavření dohody uvedené v odstavci 3 co nejdříve po vstupu tohoto rozhodnutí v platnost. Informuje Radu o veškerých obtížích v tomto procesu a o dni uzavření uvedené dohody.

Článek 4

1.   Vysoký představitel podává Radě zprávy o provádění tohoto rozhodnutí, založené na řádných čtvrtletních zprávách vypracovaných OAS. Rada na základě těchto zpráv provádí hodnocení.

2.   Komise podává zprávy o finančních aspektech projektu podle článku 1.

Článek 5

1.   Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem přijetí.

2.   Použitelnost tohoto rozhodnutí končí 36 měsíců po dni uzavření dohody podle čl. 3 odst. 3 nebo, pokud v této lhůtě k uzavření dohody nedojde, šest měsíců po dni jeho vstupu v platnost.

V Bruselu dne 17. prosince 2018.

Za Radu

předsedkyně

E. KÖSTINGER


PŘÍLOHA

PROJEKT ZAMĚŘENÝ NA BOJ PROTI NEDOVOLENÉMU ŠÍŘENÍ RUČNÍCH PALNÝCH A LEHKÝCH ZBRANÍ A STŘELIVA A OBCHODOVÁNÍ S NIMI V LATINSKÉ AMERICE A V KARIBIKU A PROTI SOUVISEJÍCÍMU DOPADU V RÁMCI STRATEGIE EU PROTI NEDOVOLENÝM PALNÝM ZBRANÍM, RUČNÍM PALNÝM A LEHKÝM ZBRANÍM A STŘELIVU DO NICH, NAZVANÉ „ZAJISTIT BEZPEČNOST ZBRANÍ A CHRÁNIT OBČANY“

1.   Úvod a cíle

1.1.   Úvod

Šíření nedovolených ručních palných a lehkých zbraní a střeliva je jedním z hlavních faktorů přispívajících k vysoké míře násilí a nestability v různých zemích Latinské Ameriky a Karibiku. Téměř polovina všech obětí vražd spadá do věkového rozmezí 15–29 let, přičemž používání palných zbraní je v dotyčném regionu velmi rozšířené a dvě třetiny (66 %) vražd jsou spáchány palnými zbraněmi. Ze statistických údajů sestavených v rámci projektu Small Arms Survey pro účely publikace Global Burden of Armed Violence, 2015 (Celosvětové zatížení v důsledku ozbrojeného násilí, 2015) dále vyplývá, že v období let 2010–2015 všech deset národů s nejvyšším podílem úmrtí souvisejících s ručními palnými a lehkými zbraněmi patřilo k americkým státům, přičemž podíl vražd spáchaných pomocí palných zbraní činil v každém z nich více než 20 na 100 000 obyvatel.

Vlády zemí Latinské Ameriky a Karibiku zaujaly odmítavý postoj k nedovolené výrobě zbraní a obchodování s nimi, a to v podobě podpory, již poskytují různým mezinárodním nástrojům, včetně Meziamerické úmluvy proti nedovolené výrobě palných zbraní, střeliva, výbušnin a dalších souvisejících materiálů a proti nedovolenému obchodování s nimi (CIFTA) či akčního programu OSN týkajícího se ručních palných a lehkých zbraní, a mezinárodnímu nástroji pro sledování. Vojenské a jiné bezpečnostní síly však udržují rozsáhlé zásoby ručních palných a lehkých zbraní a střeliva, které jsou často velmi špatně zabezpečeny nebo u nichž není jasně stanovena odpovědnost. Bezpečnostní síly zabaví každoročně v regionu tisíce nedovolených ručních palných a lehkých zbraní a tuny střeliva. Bylo vysledováno, že některé zabavené materiály pocházely z vojenských zásob v regionu i mimo něj, neboť dobře financované subjekty zabývající se nezákonnými formami podnikání, včetně organizací zabývajících se obchodem s drogami, nadnárodních gangů a mezinárodních překupníků zbraní, přemohly vnitrostátní schopnosti působící v oblasti zákazu zbraní.

Je prokázáno, že riziko násilí páchaného palnými zbraněmi se zvyšuje nejen šířením ručních zbraní, ale i dostupností palných zbraní pro širokou veřejnost. Zpráva o globální situaci v oblasti násilí z roku 2014 vypracovaná Světovou zdravotnickou organizací (WHO) poukazuje na základě průřezových studií provedených v zúčastněných zemích na skutečnost, že dostupnost zbraní je skutečně rizikovým faktorem páchání vražd. Zpráva rovněž uvádí, že palné zbraně obecně jsou na americkém kontinentě velmi rozšířené a zároveň jsou i zbraněmi, jež jsou při násilných činem používány nejčastěji. Ze zprávy dále vyplývá zjištění, že s různými formami násilí také úzce souvisí snadný přístup k palným a jiným zbraním a nadměrné užívání alkoholu.

Další otázkou, kterou je třeba se zabývat, je skutečnost, že dostupnost zbraní má jiný dopad na ženy než na muže. Široká dostupnost palných zbraní je jednou z příčin takového počtu případů vyhrožování, při nichž je použit tento druh zbraní, a zvyšuje úmrtnost v případě domácího násilí v domácnostech týraných žen. Podle Úřadu OSN pro otázky odzbrojení je mezi držiteli a uživateli ručních zbraní v konfliktních i nekonfliktních situacích neúměrně více mužů. Při většině případů násilí spáchaných muži na ženách jsou palné zbraně používány jako zastrašující či smrtící prostředek. Při použití palné zbraně je méně pravděpodobné, že oběť domácího násilí ponese viditelná zranění. Zároveň však existuje větší pravděpodobnost zastrašování. Palné zbraně slouží ve většině případů k zastrašování partnera/partnerky (69,1 %) a při používání tohoto druhu zbraně je méně pravděpodobné, že pachatel bude oběť bít či do ní kopat a podobně.

Používání jakéhokoli druhu zbraně je spjato s celou škálou násilného chování a jeho dopad na oběť přesahuje tělesná zranění. Výhrůžky a zastrašování mají psychologické následky a způsobují trauma a mnoho obětí násilí příslušným orgánům nenahlásí ze strachu z odvety. Kvalifikovaní pracovníci, jako jsou poskytovatelé zdravotní péče, sociální pracovníci a úředníci působící v oblasti veřejné bezpečnosti, musí být proškoleni, aby byli schopni reagovat na násilné akty, při nichž byly použity ruční palné a lehké zbraně.

Prostřednictvím angažovanosti společenství a vytvořením sítě komunitní podpory lze lépe pomáhat obětem trestných činů spáchaných palnými zbraněmi a přispívat k prevenci násilného chování, které může vést zejména k vraždám. Aktivní společenství napomáhá k budování důvěry a posilování transparentnosti, komunikace a odhodlání v tomto ohledu.

Odbor veřejné bezpečnosti Organizace amerických států (OAS) podporuje od roku 2009 prostřednictvím programu pomoci v oblasti kontroly zbraní a střeliva (PACAM) úsilí členských států OAS o kontrolu toku nedovolených ručních palných a lehkých zbraní a střeliva a o řízení institucionálních zásob. Na základě ustanovení úmluvy CIFTA byly v rámci tohoto programu provedeny projekty ve spolupráci s většinou z 34 aktivních členských států OAS. Výsledkem těchto činností bylo označení více než 290 000 palných zbraní a zničení dalších 60 000 zbraní a více než 1 700 tun střeliva v celém regionu.

Přestože bylo dosaženo smysluplných výsledků, pokud jde o označování ručních palných a lehkých zbraní, fyzickou bezpečnost a řízení zásob, mezi jednotlivými vnitrostátními kapacitami přetrvávají výrazné rozdíly, a to zejména mezi zeměmi Střední Ameriky a Karibiku. Téměř žádná země regionu dosud nezavršila systematické provádění protokolů v oblasti řízení zásob a vzhledem ke zdárné realizaci činností vyvíjených v rámci předchozího programu PACAM a k větší důvěře vnitrostátních orgánů v úlohu OAS v této oblasti se zvýšila poptávka po technické pomoci, poradenství a spolupráci.

Během provádění projektů v rámci předchozího programu PACAM, jakož i na nedávných zasedáních úmluvy CIFTA požádalo několik členských států OAS o technickou pomoc v oblastech, na něž je navržený projekt zaměřen. Mezi země, které požádaly o podporu při zlepšování schopností v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob, patří Belize, Guatemala, Salvador, Honduras, Kostarika, Jamajka, Dominikánská republika a Dominika. Belize, Guatemala, Salvador, Honduras, Kostarika a Panama požádaly o podporu za účelem zničení nadbytečných, zastaralých či zkonfiskovaných ručních palných a lehkých zbraní a střeliva. Vysoce poptávaná je odborná příprava a pomoc při označování a sledování ručních palných a lehkých zbraní; o pomoc v této oblasti požádaly Guatemala, Salvador, Honduras, Kostarika, Panama, Bahamy, Barbados, Jamajka, Dominikánská republika, Trinidad a Tobago, Guyana, Surinam, Uruguay a Paraguay.

Tento projekt bude rovněž zahrnovat složku prevence, sestávající z průřezových a kolaborativních opatření orientovaných na společenství, zaměřených na omezení rizikových faktorů souvisejících s násilím, přičemž přímými příjemci budou výše zmínění kvalifikovaní pracovníci a společenství a nepřímou cílovou skupinou budou pachatelé uvedených činů a jejich oběti.

Složka prevence bude prováděna v rámci jednoho vybraného společenství ze tří vybraných zemí. Je možné, že opatření bude nutné upravit tak, aby zohledňovala potřeby konkrétního obyvatelstva, způsoby angažovanosti společenství a odlišný soubor výzev a příležitostí, pokud jde o provádění kolaborativních iniciativ zaměřených na předcházení násilí páchaného palnými zbraněmi v různých společenstvích. Přestože země, na něž je toto úsilí zacíleno, nebyly dosud konkrétně určeny, pravděpodobnými kandidáty na podporu v rámci tohoto projektu jsou Guatemala, Salvador, Honduras a Jamajka, v nichž existuje velmi vysoká míra násilné trestné činnosti a souvisejícího užívání palných zbraní.

1.2.   Cíle

Odbor veřejné bezpečnosti má v rámci tohoto tříletého projektu za cíl posílit schopnost členských států OAS, pokud jde o kontrolu a omezení nedovoleného šíření ručních palných a lehkých zbraní a konvenčního střeliva v regionu a obchodování s nimi, jakož i schopnost vybraných společenství předcházet ozbrojenému násilí. Technická pomoc a spolupráce s členskými státy, které podporují celkový cíl projektu, bude vycházet z následujících cílů:

posílit systémy v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení vnitrostátních vojenských a dalších institucionálních zásob prostřednictvím opatření zaměřených na lepší zabezpečení skladů a lepší kontrolu inventáře;

posílit vnitrostátní schopnosti pro účely likvidace zabavených, nadbytečných nebo nebezpečných ručních palných a lehkých zbraní a střeliva;

podpořit vnitrostátní kapacitu v oblasti označování a sledování ručních palných a lehkých zbraní a podnítit regionální spolupráci při sledování konfiskovaných zbraní a střeliva;

zlepšit mechanismy pro převody ručních palných a lehkých zbraní prostřednictvím vnitrostátních právních předpisů, hraničních kontrol a regionální koordinace; a

prosazovat sociálně odpovědné chování ve vybraných komunitách a zaměřit se přitom na skupiny, které jsou výrazně zasaženy ozbrojeným násilím, mimo jiné prostřednictvím kampaní ve prospěch odevzdání zbraní nebo jiných strategií ke snížení lokálního výskytu násilných trestných činů.

2.   Výběr prováděcí agentury a koordinace s dalšími příslušnými iniciativami zaměřenými na financování

2.1.   Prováděcí agentura – Organizace amerických států (OAS)

OAS hraje ústřední úlohu v regionálním rámci pro předcházení nedovolenému šíření ručních palných a lehkých zbraní, střeliva a výbušnin v Latinské Americe a Karibiku. V roce 1997 přijal tento region jako první na světě regionální nástroj pro kontrolu uvedených zbraní tím, že podepsal úmluvu CIFTA. OAS zajišťuje úmluvě CIFTA technický sekretariát a zaujímá tak jedinečné postavení, pokud jde o koordinaci úsilí vyvíjeného na západní polokouli za účelem boje proti nekontrolovanému šíření nedovolených ručních palných a lehkých zbraní a střeliva, který je nezbytným krokem k posílení bezpečnosti občanů a omezení ozbrojeného násilí. V této roli prováděl Odbor veřejné bezpečnosti OAS projekty a programy na podporu členských států OAS při plnění jejich povinností, spočívajících v zajištění bezpečnosti vnitrostátních zásob palných zbraní, provádění legislativních opatření s cílem zařadit nedovolenou výrobu palných zbraní a obchodování s nimi mezi trestné činy podle vnitrostátního práva, ve vyžadování označování palných zbraní a výměně informací s dalšími signatáři úmluvy CIFTA ohledně informací o sledování a modelů nedovoleného obchodování. V rámci projektů OAS podporovaných mezinárodními dárci byla od roku 2007 poskytnuta 29 zemím regionu odborná příprava, technická pomoc a vybavení, díky nimž bylo označeno téměř 300 000 palných zbraní, bylo zničeno dalších 65 000 nadbytečných nebo zkonfiskovaných zbraní a zlikvidováno 1 700 tun nadbytečného, prošlého nebo nebezpečného střeliva. Žádná jiná regionální či subregionální organizace působící na celém americkém kontinentě nemá politický vliv, technické odborné znalosti ani zeměpisný dosah, aby mohla poskytovat podporu a pomoc všem 35 státům tohoto kontinentu.

(Jediným neaktivním členským státem OAS zůstává Kuba, jejíž budoucí status závisí na procesu dialogu, jenž by mohl být zahájen na žádost kubánské vlády v souladu s postupy, cíli a zásadami OAS).

Členské státy OAS navíc pověřily Odbor veřejné bezpečnosti OAS, aby vypracoval akční plán pro tuto polokouli zaměřený na prevenci a snížení počtu vražd. Plán má mimo jiné za cíl omezit dostupnost zbraní a přístup k nim. Plán bude prováděn prostřednictvím dvou nástrojů uvedeného odboru: meziamerického programu a sítě pro předcházení násilí a trestných činů. Složka tohoto programu spočívající v prevenci bude prováděna v souladu s pokyny programu a sítě a s ohledem na vedoucí úlohu mladých lidí, tři úrovně prevence na základe vědeckých poznatků, meziodvětvovou koordinaci, zapojení společnosti prostřednictvím posilování postavení společenství, podněcování mezinárodní spolupráce, prosazování kultury míru a hlediska rovnosti žen a mužů a dodržování lidských práv.

2.2.   Koordinace s dalšími příslušnými iniciativami zaměřenými na financování

Odbor veřejné bezpečnosti OAS obecně koordinuje své činnosti s dalšími agenturami a organizacemi, které získávají finanční prostředky od stejných i jiných dárcovských států a mezinárodních subjektů. Pokud jde o organizace, jimž Unie poskytuje podporu na práci související s činnostmi navrhovanými v rámci tohoto projektu, přímo relevantní pro tento projekt je globální program Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC) zaměřený na palné zbraně. Ústředními místy pro tuto koordinaci budou regionální kancelář UNODC v Mexiku a národní kanceláře v zemích, v nichž budou konkrétní projektové činnosti prováděny. Vzhledem k probíhající práci UNODC v této oblasti budou projektové činnosti sladěny s pilíři globálního programu zaměřeného na palné zbraně.

Pokud jde o vývoj v oblasti právních předpisů a politiky, bude Odbor veřejné bezpečnosti OAS na tomto poli nadále vyvíjet úsilí v rámci úmluvy CIFTA prostřednictvím výročních zasedání Poradního výboru a zvláštních pracovních skupin, které vypracovaly a nadále zdokonalují vzorové právní předpisy pro státy, které jsou stranami úmluvy. Cílem 4 tohoto návrhu je zlepšit mechanismy pro převody ručních palných a lehkých zbraní prostřednictvím vnitrostátních právních předpisů, hraničních kontrol a regionální koordinace, s důrazem na právní mechanismy. Aktivity budou zahrnovat regionální pracovní seminář za účelem vytvoření mechanismů pro legální přeshraniční převody zbraní a jejich sledování, rozvoje virtuálních koordinačních sítí pro účely sdílení informací o legálních převodech a nedovoleném obchodování, jakož i právní pomoc poskytovanou konkrétním státům. Při směrování práce v rámci projektu OAS v této oblasti budou hrát důležitou úlohu legislativní nástroje, které již vypracoval UNODC, jehož poradenství a zkušenosti budou využívány během procesu vývoje těchto regionálních rámců, mimo jiné tím, že zástupci tohoto úřadu budou přizváni k účasti na pracovních seminářích a k připomínkování práce na virtuální koordinační síti.

Pokud jde o preventivní a bezpečnostní opatření, Odbor veřejné bezpečnosti OAS se obrátí na UNODC s cílem uspořádat jednání, v jejichž rámci budou sdíleny zkušenosti týkající označování a sledování palných zbraní a souvisejících projektů. Vzhledem k tomu, že byl na tyto otázky kladen důraz v rámci předchozích projektů OAS, mohla by být již v rané fázi projektu umožněna výměna zkušeností tím, že by se zasedání Poradního výboru úmluvy CIFTA účastnili pracovníci UNODC.

Sběr a analýza údajů, které jsou dalším pilířem globálního programu zaměřeného na palné zbraně, poskytnou OAS významnou příležitost k tomu, aby s UNODC sdílela informace shromážděné v rámci projektových činností. V tomto ohledu má Odbor veřejné bezpečnosti OAS v úmyslu obrátit se na hlavní kancelář UNODC ve Vídni, jakož i jeho kontaktní kancelář v New Yorku a regionální kancelář v Mexiku s cílem koordinovat způsoby sdílení informací získaných v rámci projektových činností, které jim napomohou při analýze globálních modelů a trendů obchodování ze zbraněmi.

3.   Popis projektu

3.1.   Popis

Obecným cílem tohoto projektu je posílit kapacitu členských států OAS, pokud jde o kontrolu a omezení nedovoleného šíření ručních palných a lehkých zbraní a konvenčního střeliva v celé oblasti Latinské Ameriky a Karibiku a obchodování s nimi, jakož i snížit dopad těchto zbraní na zranitelné obyvatelstvo a společenství v tomto regionu. Projektové činnosti budou vycházet z předchozích činností prováděných Odborem veřejné bezpečnosti Generálního sekretariátu OAS prostřednictvím jeho programu PACAM a budou zaměřeny na zabezpečení institucionálních zásob ručních palných a lehkých zbraní a střeliva pomocí opatření v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob, na předcházení nedovolenému přeshraničnímu obchodování se zbraněmi a střelivem v rámci regionu a na identifikaci a sledování ručních palných a lehkých zbraní a střeliva, které byly zabaveny státními orgány, za účelem určení jejich zdroje. V rámci prováděni projektu proškolí OAS vnitrostátní agentury odpovědné za fyzickou bezpečnost a řízení zásob a poskytne vybavení a software pro účely vnitrostátní kontroly inventáře.

Součástí úsilí v oblasti řízení zásob bude rovněž pomoc poskytovaná státům při ničení konfiskovaných, nadbytečných a nebezpečných ručních palných a lehkých zbraní a střeliva. OAS posílí předchozí projekt, v jehož rámci bylo poskytováno vybavení a odborná příprava za účelem označování a sledování uvedených zbraní, tím, že bude poskytovat pomoc členským státům, které podporu v této oblasti dosud neobdržely, jakož i členským státům, jež ji obdržely a následně požádaly o dodatečnou odbornou přípravu a pomoc související s údržbou vybavení pro označování. OAS jakožto sekretariát úmluvy CIFTA využije své koordinační úlohy a poskytne členským státům poradenství a technickou pomoc při vypracovávání právních předpisů, které prosazují opatření zaměřená na prevenci, potírání a vymýcení nedovolené výroby ručních palných a lehkých zbraní a střeliva a obchodování s nimi, v souladu s ustanoveními úmluvy CIFTA. Pilotní program v oblasti prevence se kromě toho zaměří na vybraná společenství ve dvou či třech zemích, které jsou nejvíce zasaženy ozbrojeným násilím souvisejícím s šířením ručních palných a lehkých zbraní. Předpokládaný časový rámec provádění projektu je stanoven na 36 měsíců.

3.2.   Metodika

3.2.1.   Organizační struktura

Projekt bude provádět Odbor veřejné bezpečnosti OAS v koordinaci s členskými státy OAS, jimž je podpora poskytována. Tým Odboru veřejné bezpečnosti OAS pověřený řízením projektu bude sestávat z pěti zaměstnanců působících v ústředí OAS ve Washingtonu DC, přičemž prováděním projektu bude pověřen regionální tým technické podpory a najatý místní personál v dotyčných členských státech, a to na základě konkrétních činností, jež mají být prováděny.

Regionální tým programu PACAM bude sestávat z vedoucího/koordinátora týmu, odborníka na správu informací a databáze, pracovníka specializovaného na logistickou/správní podporu a tří technických pracovníků se zkušenostmi v oblasti bezpečnosti, identifikace, označování a ničení palných zbraní a s certifikací úrovně 3 pro likvidaci výbušného materiálu v souladu s pracovní dohodou Evropského výboru pro normalizaci týkající se norem způsobilosti pro likvidaci výbušného materiálu. Pro účely vysoce specializované odborné přípravy a úkolů může OAS rovněž krátkodobě najmout pracovníky z jiných technicky zaměřených partnerských organizací, kteří poskytnou podporu, včetně organizace Golden West Humanitarian Foundation, jež má rozsáhlé zkušenosti s vývojem patřičných inovativních technologií umožňujících vyřešit operační problémy související se střelivem, výbušninami, pozemními minami a ručními palnými a lehkými zbraněmi.

Řídící tým Odboru veřejné bezpečnosti OAS zajistí přímou koordinaci s vnitrostátními orgány členských států, které v předchozí době požádaly o podporu související s ručními lehkými a palnými zbraněmi a střelivem. OAS již uzavřela několik dohod o spolupráci za účelem pomoci členským státům v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob, jakož i označování a sledování ručních palných a lehkých zbraní, a tyto dohody budou východiskem technické pomoci. Tým programu PACAM zajišťující technickou pomoc bude schopen vyhovět žádostem o pomoc související s odbornou přípravou zaměřenou na vybavení pro označování ručních palných a lehkých zbraní a s údržbou tohoto vybavení bezprostředně po zahájení projektu.

3.2.2.   Technický přístup

Žádosti o pomoc související s fyzickou bezpečností, řízením zásob a ničením ručních palných a lehkých zbraní či střeliva bude muset předběžně posoudit člen řídícího týmu programu Odboru veřejné bezpečnosti OAS, jemuž bude poskytovat podporu technický tým programu PACAM. Na základě těchto posouzení navrhne řídící tým vnitrostátním orgánům národní akční plány, které budou prováděny za podpory technického týmu programu PACAM s ohledem na nejnaléhavější priority a dostupné finanční prostředky. Při činnostech zaměřených na ničení střeliva se zohlední věk, stav a zastaralost materiálu, přičemž přednostně bude zničen materiál, který vzhledem k možnosti neplánovaného výbuchu či odklonu nejvíce ohrožuje veřejný pořádek a veřejnou bezpečnost. Ruční palné a lehké zbraně budou určeny ke zničení pomocí analytických kritérií, mezi něž patří funkčnost, schopnost usmrcení a riziko odklonu. Likvidace zabavených či konfiskovaných zbraní se bude týkat pouze zbraní, které byly vydány justičními orgány a které již nemusí být předloženy jako důkaz v soudním řízení. Jednotlivé národní akční plány, které budou vypracovány, zohlední následující pokyny:

mezinárodní technické pokyny k problematice střeliva,

normy OAS pro palné zbraně: označování a evidence a

příručka Úřadu OSN pro otázky odzbrojení týkající se ničení ručních palných a lehkých zbraní, střeliva a výbušnin.

OAS uspořádá společně s výročními zasedáními Poradního výboru úmluvy CIFTA regionální pracovní semináře za účelem posílení regionální koordinace, pokud jde o vnitrostátní právní předpisy týkající se ručních palných a lehkých zbraní, mechanismy pro převody a hraniční kontroly. Díky podpoře těchto pracovních seminářů se rovněž zvýší účast příslušných vnitrostátních orgánů na zasedáních CIFTA a zajistí se fórum umožňující identifikovat společné problémy a řešení. Řídící tým Odboru veřejné bezpečnosti OAS bude přispívat k vypracování pořadů jednání CIFTA a rovněž bude koordinovat a provádět pracovní semináře. Tyto semináře se zaměří na konkrétní otázky v oblasti regionální spolupráce a koordinace s cílem určit společné potřeby sousedících zemí a subregionů, pokud jde o odbornou přípravu a technickou pomoc. Na regionálních pracovních seminářích bude kladen zvláštní důraz na rozvoj regionálního systému hlášení legálních převodů zbraní, který bude v souladu s úmluvou CIFTA a bude rovněž zohledňovat pokyny týkající se transparentnosti, jež jsou uvedeny ve Smlouvě o obchodu se zbraněmi, kterou podepsaly a ratifikovaly některé členské státy OAS a strany úmluvy CIFTA.

Následné kurzy odborné přípravy bude koordinovat řídící tým Odboru veřejné bezpečnosti OAS a prezentovat technický tým programu PACAM za účasti členských států na vnitrostátní a subregionální úrovni s cílem zlepšit komunikaci mezi vnitrostátními orgány s podobnou působností v určitých zeměpisných oblastech. Jeden kurz odborné přípravy bude určen celním a přístavním orgánům a bude zaměřen na vedení soupisů zabavených zbraní a střeliva s cílem prosazovat sledování zbraní a identifikovat modely obchodování se zbraněmi a tímto způsobem omezit pašování zbraní a podnítit k lepšímu hlášení případů zabavení. Poté, co bude vnitrostátní personál vyškolen, poskytne tým PACAM programové a počítačové vybavení na podporu uvedených činností. V kontextu této odborné přípravy poskytne tým PACAM příslušné informace týkající se identifikace a klasifikace ručních palných a lehkých zbraní a střeliva a souvisejících bezpečnostních otázek v zájmu předcházení nehodám, jakož i výtisky příruček věnovaných těmto otázkám pro účely distribuce.

Složka tohoto programu spočívající v prevenci se zaměří na jedno společenství v každé ze tří vybraných zemí. Odbor veřejné bezpečnosti OAS bude koordinovat posouzení společenství, přičemž prvním krokem bude metodika strategického diagnostického systému (Sistema de Diagnóstico Estratégico) – SIDIES, v němž budou posouzena stávající rizika násilí páchaného palnými zbraněmi na úrovni dotyčného společenství, včetně nejohroženějších skupin, jakož i silné a slabé stránky vybraného společenství z hlediska schopnosti chránit se. Budou zmapovány služby poskytované státem a občanskou společností obětem ozbrojeného násilí za účelem zajištění pomoci a ochrany a místním orgánům bude poskytnut seznam politických doporučení. Posouzení bude zohledňovat genderové aspekty a uplatňovat přístup založený na lidských právech.

Druhým krokem procesu bude budování kapacit, pokud jde o místní poskytovatele zdravotní péče, sociální pracovníky a úředníky působící v oblasti justice a veřejné bezpečnosti, aby mohli zajišťovat lepší pomoc a ochranu pro oběti násilných a trestných činů a usilovat o předcházení recidivity u pachatelů trestné činnosti. Při této činnosti bude kladen důraz na práci s obětmi a pachateli partnerského násilí. Bude zajišťována psychologická a psychosociální podpora, přičemž budou vytvořeny či posíleny skupiny vzájemné pomoci, a bude zohledněna otázka pracovního znovuzačlenění obětí uvedeného násilí. Oběti a jejich rodiny budou podněcovány, aby násilné činy a výhrůžky ohlašovaly, a úředníci působící v oblasti justice a veřejné bezpečnosti budou školeni, aby byli schopni na toto násilí lépe reagovat. Poskytovatelé zdravotní péče a odborníci z oblasti justice budou vyzýváni, aby byla do činnosti zahrnuta psychologická pomoc pro pachatele jakožto jedna ze strategií pro předcházení rizikům a nástroj pro prevenci recidivity.

Do činností bude zapojeno i společenství s cílem řešit jeho slabé stránky, identifikovat a posílit stávající ochranné sítě a spolupracovat s ustavenými oficiálními sítěmi pro prevenci. Součástí tohoto úsilí budou kurzy odborné přípravy určené představitelům dotyčných společenství a věnované technikám nenásilného řešení konfliktů, jakož i v případě potřeby kampaně zaměřené na omezení rizik souvisejících s ručními palnými a lehkými zbraněmi. Některá opatření mohou být zacílena na skupiny, jež budou na počátku procesu označeny jako nejzranitelnější, například ohrožené mladé osoby (například multisystémová terapie) či ženy (podnikání). Veškeré činnosti zaměřené na budování kapacit ve společenství budou hodnoceny prostřednictvím nejpříhodnějších nástrojů, jako jsou dotazníky či skupinové diskuse. Jakmile budou vybrána příslušná opatření, budou rovněž navrženy zvláštní nástroje k jejich vyhodnocení.

3.2.3.   Hledisko rovnosti žen a mužů

Vzhledem k tomu, že ozbrojené konflikty postihují ženy, muže, dívky a chlapce různým způsobem, zohlední tento projekt skutečnost, že ženy a dívky v Latinské Americe a Karibiku čelí diskriminaci na základě pohlaví a jsou ohroženy sexuálním násilím. S cílem prosazovat a podporovat aktivní a smysluplnou účast žen ve všech mechanismech pro předcházení násilí a řešení konfliktů bude do všech činností začleňováno hledisko rovnosti žen a mužů. Jedním z hlavních opatření bude zahrnutí žen do všech úrovní provádění projektu, počínaje Generálním sekretariátem OAS, pokud jde o technické otázky i cíle v oblasti řešení konfliktů a předcházení násilí. Toto úsilí počíná jejich zapojením na úrovni tajemníka pro vícerozměrnou bezpečnost a ředitele Odboru veřejné bezpečnosti OAS, až po úroveň technického personálu na vnitrostátní úrovni či v rámci programu PACAM působícího v oblasti fyzické bezpečnosti, řízení zásob a operací souvisejících s kontrolou a ničením ručních palných a lehkých zbraní, jakož i místního personálu s cílem prosazovat předcházení násilí. Činnosti v oblasti předcházení násilí se zaměří především na potřeby žen a dívek související s bezpečností a ochranou v rámci jejich společenství a s jejich zapojením do hledání řešení těchto výzev. V případě konkrétních činností se bude usilovat o partnerství s regionálními a místními organizacemi vedenými ženami, přičemž se bude vycházet ze slučitelnosti sociálních cílů těchto organizací s cíli projektu a z jejich předchozích zkušeností v technických oblastech projektu.

3.2.4.   Vnější koordinace

Kromě koordinace a spolupráce s vnitrostátními orgány celého regionu bude OAS při provádění projektu koordinovat činnosti s dalšími institucemi a organizacemi a bude s nimi spolupracovat. Níže uvedené subjekty mohou být schopny poskytnout podporu v konkrétních otázkách a pomoci propagovat iniciativu v regionu:

Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), ve vhodných případech včetně regionálních a vnitrostátních kanceláří: globální program zaměřený na palné zbraně, zejména pokud jde o kontroly tranzitu a zprostředkování;

program Středoamerického integračního systému (SICA) na kontrolu ručních palných a lehkých zbraní ve Střední Americe (CASAC): prosazování regionálních iniciativ určených zemím Střední Ameriky prostřednictvím účasti na regionálních pracovních seminářích a činnostech navazujících na předchozí projekty v oblasti ručních palných a lehkých zbraní financované ESVČ;

Prováděcí agentura Karibského společenství (CARICOM) pro boj proti trestné činnosti a pro zajištění bezpečnosti (IMPACS): koordinace s regionální integrovanou sítí pro balistické informace (RIBIN);

Interpol: technická pomoc při odborné přípravě v oblasti ručních palných a lehkých zbraní (iARMS);

Úřad pro alkohol, tabák, palné zbraně a výbušniny Spojených států amerických: technické odborné znalosti týkající se sledování ručních palných a lehkých zbraní (eTrace);

Kanadská královská jízdní policie (RCMP): technická spolupráce pro účely rozvoje odborné přípravy zaměřené na identifikaci a klasifikaci ručních palných a lehkých zbraní;

společnost Conflict Armament Research (CAR): koordinace a technická pomoc za účelem sledování ručních palných a lehkých zbraní prostřednictvím iniciativy iTrace;

organizace občanské společnosti působící v oblasti předcházení trestné a násilné činnosti, včetně středoamerické sítě pro budování míru a lidské bezpečnosti (REDCEPAZ – Red Centroamericana para la Construcción de la Paz y Seguridad Humana, Institut pro výchovu k udržitelnému rozvoji (IEPADES – Instituto de Enseñanza para el Desarrollo Sostenible – Guatemala), Interpeace (Střední Amerika), Violence Prevention Alliance (Aliance pro prevenci násilí – Jamajka) a North Coast Empowerment Group (Skupina pro posílení postavení na severním pobřeží –Trinidad a Tobago).

3.3.   Cíle projektu a související činnosti

Cíl 1: Posílit systémy v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení vnitrostátních vojenských a dalších institucionálních zásob prostřednictvím opatření zaměřených na lepší zabezpečení skladů a lepší kontrolu inventáře.

Podpůrné činnosti:

činnost 1.1: posoudit situaci vnitrostátních institucí v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob alespoň v devíti členských státech OAS;

činnost 1.2: vyvinout programové vybavení pro kontrolu inventáře ručních palných a lehkých zbraní a střeliva a zpřístupnit toto vybavení a odbornou přípravu všem klíčovým členským státům OAS, a to prostřednictvím úmluvy CIFTA;

činnost 1.3: během pracovních seminářů v rámci akcí úmluvy CIFTA poskytnout klíčovým vnitrostátním orgánům odbornou přípravu zaměřenou na osvědčené postupy v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob, včetně kontroly inventáře a identifikace a klasifikace ručních palných a lehkých zbraní.

Očekávané výsledky:

bude završeno devět posouzení kapacit a potřeb v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob na vnitrostátní úrovni;

bude vyvinuto programové vybavení pro kontrolu inventáře, které bude poskytnuto alespoň devíti členským státům OAS;

budou uspořádány dva pracovní semináře o osvědčených postupech v oblasti fyzické bezpečnosti a řízení zásob, při nichž bude proškoleno celkem 60 vnitrostátních zaměstnanců z 15 členských států OAS.

Cíl 2: Posílit vnitrostátní schopnosti pro účely likvidace zabavených, nadbytečných nebo nebezpečných ručních palných a lehkých zbraní a střeliva.

Podpůrné činnosti:

činnost 2.1: poskytnout alespoň osmi členským státům OAS odbornou přípravu a technickou pomoc za účelem likvidace konfiskovaných, nadbytečných a nepotřebných ručních palných a lehkých zbraní a střeliva a zajistit monitorování této likvidace;

činnost 2.2: zajistit koordinaci s vládou Španělska s cílem poskytnout v madridské Vojenské inženýrské akademii 60 technickým pracovníkům z členských států OAS pokročilou odbornou přípravu zaměřenou na likvidaci výbušného materiálu.

Očekávané výsledky:

alespoň 200 vnitrostátních zaměstnanců z osmi členských států OAS bude proškoleno v oblasti bezpečného ničení ručních palných a lehkých zbraní, střeliva a výbušnin;

bude zničeno 300 tun střeliva a 30 000 ručních palných a lehkých zbraní;

alespoň 60 vnitrostátních technických pracovníků bude proškoleno ohledně likvidace výbušného materiálu do úrovně 3 podle norem pracovní dohody CEN.

Cíl 3: Podpořit vnitrostátní kapacitu v oblasti označování a sledování ručních palných a lehkých zbraní a podnítit regionální spolupráci při sledování konfiskovaných zbraní a střeliva.

Podpůrné činnosti:

činnost 3.1: uskutečnit za účelem pomoci související s údržbou a odbornou přípravou alespoň jednu návštěvu 18 členských států OAS, jimž bylo prostřednictvím OAS v předchozí době poskytnuto vybavení pro označování ručních palných a lehkých zbraní a související odborná příprava;

činnost 3.2: poskytnout členským státům OAS, které požádaly o zařízení a počítačové vybavení k posílení jejich schopností v oblasti označování a evidence, omezené množství dodatečného vybavení pro označování ručních palných a lehkých zbraní;

činnost 3.3: ve třech členských státech OAS, které v předchozí době neobdržely pomoc, zavést vybavení pro označování ručních palných a lehkých zbraní a poskytnout jim odbornou přípravu;

činnost 3.4: konsolidovat údaje týkající se ručních palných a lehkých zbraní, které zabavily vnitrostátní orgány a které byly zničeny během činnosti 2.1, s cílem vysledovat země původu a tranzitu a analyzovat modely nedovoleného obchodování.

Očekávané výsledky:

200 vnitrostátních technických pracovníků z 18 členských států OAS bude proškoleno v používání vybavení pro označování a evidenci ručních palných a lehkých zbraní;

poškozené vybavení pro označování bude opraveno nebo budou členským státům OAS poskytnuta nová zařízení s cílem zajistit, aby každý z 25 států, který se zúčastnil původního projektu OAS zaměřeného na označování ručních palných a lehkých zbraní, disponoval alespoň jedním funkčním zařízením;

třem členským státům OAS, které se tohoto původního projektu nezúčastnily, bude poskytnuto alespoň jedno zařízení pro označování ručních palných a lehkých zbraní a programové a související vybavení pro evidenci;

identifikační údaje z inventářů členských států OAS týkající se přibližně 30 000 zabavených ručních palných a lehkých zbraních budou poskytnuty společnosti Conflict Armament Research k využití a analýze v rámci iniciativy iTrace, jakož i mezinárodním donucovacím orgánům pro účely jednotlivých sledování palných zbraní prostřednictvím databáze Interpolu iARMS a systému eTrace Úřadu pro alkohol, tabák, palné zbraně a výbušniny USA.

Cíl 4: Zlepšit mechanismy pro kontrolu převodu ručních palných a lehkých zbraní prostřednictvím vnitrostátních právních předpisů, hraničních kontrol a regionální koordinace.

Podpůrné činnosti:

činnost 4.1: uspořádat regionální pracovní seminář v kontextu úmluvy CIFTA s cílem vyvinout mechanismus pro přeshraniční a regionální komunikaci sloužící k hlášení legálních převodů zbraní sousedním zemím a k usnadnění jejich sledování;

činnost 4.2: zřídit virtuální koordinační síť pro účely sdílení informací o nedovoleném obchodování se zbraněmi a činnostech souvisejících s jejich výrobou;

činnost 4.3: poskytnout členským státům OAS, které požádaly o podporu, právní pomoc týkající se vnitrostátních právních předpisů v oblasti kontroly ručních palných a lehkých zbraní.

Očekávané výsledky:

státy, které jsou stranami úmluvy CIFTA, budou koordinovaně pracovat na standardizovaném formátu pro hlášení případů sledování legálních převodů zbraní na americkém kontinentě a schválí jej;

bude vyvinuta a zprovozněna virtuální platforma pro hlášení převodů zbraní před jejich provedením (inspirována internetovým systémem PEN pro prekurzory chemických látek);

pěti členským státům OAS bude poskytnuta právní pomoc související s vývojem vnitrostátního systému pro kontrolu ručních palných a lehkých zbraní, střeliva a výbušnin.

Cíl 5: Prosazovat sociálně odpovědné chování ve vybraných společenstvích a zaměřit se přitom na skupiny, které jsou výrazně zasaženy ozbrojeným násilím, a využívat k tomuto účelu průřezová kolaborativní opatření určená k omezení rizika a recidivy násilných trestných činů v jednom vybraném společenství z každé ze tří zúčastněných zemí.

Podpůrné činnosti:

činnost 5.1: koordinovat a provádět diagnostická posouzení vzorců ozbrojeného násilí a souvisejících otázek ve vybraných společenstvích tří členských států OAS (v každé zemi jedno) s cílem určit obyvatelstvo, které je zasaženo vysokou mírou trestných činů páchaných ručními palnými a lehkými zbraněmi a v jehož případě je pravděpodobné, že se díky úsilí zaměřenému na prevenci sníží míra násilí, jakož i stávající služby poskytované státem i občanskou společností za účelem zajištění pomoci obětem trestných a násilných činů;

činnost 5.2: poskytnout poskytovatelům zdravotní péče, sociálním pracovníkům a úředníkům působícím v oblasti justice a veřejné bezpečnosti kurzy odborné přípravy, aby byli schopni lépe pomáhat obětem partnerského násilí a jiných forem ozbrojeného násilí, a poskytnout zejména představitelům dotyčných společenství, jakož i mužským vůdčím osobám kurzy odborné přípravy věnované technikám nenásilného řešení konfliktů za účelem předcházení recidivity mezi pachateli těchto činů;

činnost 5.3: uspořádat pracovní semináře v oblasti budování kapacit ve společenství věnované předcházení násilí, jejichž cílem je posílit ochranné faktory u obyvatelstva, jež bylo ve třech vybraných společenstvích identifikováno jako nejzranitelnější z hlediska násilí souvisejícího s palnými zbraněmi i násilí obecně;

činnost 5.4: vyhodnotit účinnost preventivních opatření projektu.

Očekávané výsledky:

budou provedena tři místní hodnocení [bude provedeno hodnocení, jehož součástí budou místní vzorce násilí páchaného palnými zbraněmi, aktuálně zranitelné obyvatelstvo, počet případů partnerského násilí, při němž jsou používány palné zbraně jako prostředek násilí a trestného činu, obětem ozbrojeného a jiného násilí budou poskytnuty místní služby zaměřené na pomoc a ochranu a bude vypracován seznam doporučení určený rozhodujícím osobám ve třech vybraných společenstvích];

budou posíleny tři sítě v rámci společenství s cílem zajistit faktory umožňující čelit riziku násilí páchaného palnými zbraněmi;

300 poskytovatelů péče ze státního sektoru i z řad občanské společnosti a úředníků bude proškoleno za účelem posílení schopností předcházet ozbrojenému násilí a snižovat míru tohoto násilí;

v jednom společenství z každé ze tří vybraných přijímacích zemí budou provedena a vyhodnocena vybraná opatření zaměřená na skupiny, které jsou z hlediska násilí páchaného palnými zbraněmi nejzranitelnější.

4.   Příjemci

Přímými příjemci u cílů 1 až 4 jsou vnitrostátní instituce a orgány odpovědné za kontrolu ručních palných a lehkých zbraní, střeliva a výbušnin v Latinské Americe a Karibiku. Pokud jde o fyzickou bezpečnost a řízení zásob, jakož i ničení ručních palných a lehkých zbraní, střeliva a výbušnin, příjemci podpory v oblasti rozvoje kapacit budou ministerstva obrany a ministerstva veřejné bezpečnosti Belize, Guatemaly, Salvadoru, Hondurasu, Kostariky, Jamajky, Dominikánské republiky a Panamy. Kromě těchto států budou přímými příjemci podpory na budování kapacit pro označování ručních palných a lehkých zbraní a jejich sledování ministerstva následujících zemí: Bahamy, Barbados, Trinidad a Tobago, Guyana, Surinam, Uruguay a Paraguay. Odborná příprava, sdílení informací a iniciativy zaměřené na regionální spolupráci a koordinaci pak budou určeny orgánům celého regionu odpovědným za kontrolu ručních palných a lehkých zbraní. Místní orgány ve třech zemích, které jsou nejvíce zasaženy násilnou trestnou činností a jinými formami ozbrojeného násilí, využijí odborné přípravy věnované předcházení násilí a snížení jeho míry. Konečnými příjemci činností zaměřených na naplnění všech pěti cílů budou občané Střední Ameriky a Karibiku a vybrané národy Jižní Ameriky, které čelí vysoké míře trestné činnosti a ozbrojeného násilí.

5.   Zviditelnění Evropské unie

Odbor veřejné bezpečnosti OAS zajistí, aby v rámci všech projektových činností byla různými prostředky uznána finanční podpora, již Unie poskytuje tomuto projektu. Podpora Unie bude vyzdvižena prostřednictvím tiskových zpráv, sociálních médií a rozhovorů ve zpravodajských médiích ohledně vysoce viditelných akcí. Na veškerém vybavení, vytištěných materiálech či programovém vybavení darovaných přijímacím zemím bude uvedena informace, že byly financovány Unií. V kontextu jasné strategie budování značky bude na všech pokrývkách hlavy, oděvech či pracovních uniformách personálu provádějícího projekt zobrazeno logo Unie či vlajka Unie. Informace o podpoře Unie budou řádně zveřejněny a zviditelněny na internetových stránkách OAS i v publikacích souvisejících s podporovaným projektem a programy.

6.   Trvání

Předpokládaný časový rámec provádění projektu je stanoven na 36 měsíců.

7.   Obecná struktura

Technické provádění projektu bude zajišťovat Odbor veřejné bezpečnosti OAS prostřednictvím dvou stávajících programů: programu pomoci v oblasti kontroly zbraní a střeliva (PACAM) a meziamerického programu a sítě pro předcházení násilným a trestným činům. Úloha tohoto odboru bude při provádění a podpoře úmluvy CIFTA prostřednictvím akčního plánu na období let 2018–2022 klíčovým faktorem v rámci podpory budování vnitrostátních kapacit.

8.   Partneři

Odbor veřejné bezpečnosti OAS bude tento projekt provádět v partnerství s vnitrostátními orgány odpovědnými za kontrolu ručních palných a lehkých zbraní, střeliva a výbušnin a s orgány odpovědnými za veřejnou bezpečnost v podporovaných zemích. Toto úsilí se v prvé řadě zaměří na subregiony v rámci Střední Ameriky a Karibiku, v nichž je míra ozbrojeného násilí nadále vysoká, avšak vnitrostátní zdroje a kapacity jsou nejvíce omezeny.

9.   Předkládání zpráv

Čtvrtletně budou předkládány popisné zprávy o pokroku a finanční situaci, aby bylo možné řádně sledovat aktuální pokrok a vyhodnocovat jej.