7.9.2018   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 226/7


ROZHODNUTÍ KOMISE (EU) 2018/1220

ze dne 6. září 2018

o jednacím řádu výboru podle článku 143 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) 2018/1046

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) 2018/1046 ze dne 18. července 2018, kterým se stanoví finanční pravidla pro souhrnný rozpočet Unie, mění nařízení (EU) č. 1296/2013, (EU) č. 1301/2013, (EU) č. 1303/2013, (EU) č. 1304/2013, (EU) č. 1309/2013, (EU) č. 1316/2013, (EU) č. 223/2014 a (EU) č. 283/2014 a rozhodnutí č. 541/2014/EU a zrušuje nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012 (1), a zejména na čl. 143 odst. 4 uvedeného nařízení,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Nařízení (EU, Euratom) 2018/1046 nahradilo nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) č. 966/2012 (2), kterým byl zřízen výbor pro centralizované hodnocení určitých situací vylučování hospodářských subjektů a přijímání odpovídajících doporučení (dále jen „výbor“).

(2)

Nařízení (EU, Euratom) 2018/1046 rozšiřuje pravomoc výboru na vydávání stanovisek a doporučení, pokud jde o určení existence finanční nesrovnalosti, a výkon této pravomoci by měl být upraven jeho jednacím řádem.

(3)

Článek 143 nařízení (EU, Euratom) 2018/1046 určuje složení výboru, postup pro jmenování jeho předsedy a řešení střetu zájmů. Stanoví, že jednací řád výboru přijímá Komise a výboru je nápomocen stálý sekretariát zřízený Komisí.

(4)

Aby byla zajištěna kontinuita a řádné fungování výboru, je vhodné upřesnit postup pro jmenování a odvolávání předsedy a určit způsob jeho zastupování v případě jeho nepřítomnosti nebo neschopnosti vykonávat svou funkci.

(5)

Aby byla zajištěna kontinuita a řádné fungování výboru, je třeba stanovit podrobná pravidla týkající se jeho složení v různých situacích, zejména pravidla, jež se vztahují na jmenování dvou stálých členů, jejich zástupců a dalšího člena, který zastupuje příslušnou schvalující osobu.

(6)

Je nutné upřesnit, že jednání výboru se účastní pozorovatelé, zejména proto, aby se zajistilo, že výbor bude úplně a řádně informován.

(7)

V zájmu řádné správy je vhodné blíže upřesnit podpůrné funkce, jež výboru v rámci své činnosti poskytuje stálý sekretariát.

(8)

Musí být vysvětlen postup pro předkládání případů výboru, zejména pokud jde o minimální obsah předkládaného případu.

(9)

V zájmu hospodářských subjektů je třeba stanovit postup, který by měl zajistit, že bude respektováno jejich právo být vyslyšen.

(10)

Je vhodné upřesnit praktická opatření týkající se úzké spolupráce výboru s Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF) s ohledem na administrativní ujednání o spolupráci a rychlé výměně informací mezi Komisí a úřadem OLAF.

(11)

Je vhodné objasnit pravidla pro přijímání doporučení a stanovisek výboru.

(12)

Protože výbor nahrazuje výbor uvedený v čl. 73 odst. 6 nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012 a střídá výbor uvedený v čl. 108 odst. 4 téhož nařízení, je třeba zrušit dvě rozhodnutí Komise K(2011) 6109 v konečném znění a (EU) 2015/2463 (3) o jednacích řádech těchto výborů.

(13)

Každé zpracování osobních údajů výborem a jeho stálým sekretariátem musí probíhat v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 (4).

(14)

Na doporučení přijatá výborem se vztahuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 (5),

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

KAPITOLA I

OBECNÁ USTANOVENÍ

Článek 1

Předmět

Toto rozhodnutí stanoví jednací řád výboru uvedeného v článku 143 nařízení (EU, Euratom) 2018/1046.

Článek 2

Jmenování, ukončení výkonu funkce a odvolání předsedy a jeho zástupce

1.   Předseda výboru je jmenován Komisí na funkční období pěti let, které nelze prodloužit, v návaznosti na výzvu k vyjádření zájmu. Jeho funkční období začíná dnem stanoveným v rozhodnutí o jmenování. Toto rozhodnutí bude zveřejněno v Úředním věstníku Evropské unie – řada C.

2.   Předseda je zaměstnán na pozici zvláštního poradce Komise ve smyslu článku 5 pracovního řádu ostatních zaměstnanců Evropské unie. Jeho smlouva zvláštního poradce plně respektuje jeho nezávislost a nemá vliv na dobu trvání jeho funkčního období.

3.   Komise může předsedu odvolat, pokud již nesplňuje podmínky vyžadované pro výkon své funkce.

4.   Pravidla použitelná na jmenování, ukončení výkonu funkce a odvolání předsedy se vztahují také na jeho zástupce. Ustanovení odstavců 1 až 3 tohoto článku a ustanovení obsažená v článku 143 nařízení (EU, Euratom) 2018/1046 se vztahují také na zástupce předsedy.

Článek 3

Zastupování předsedy

1.   Pokud není předseda schopen vykonávat svou funkci, vykonává ji jeho zástupce.

2.   V případě neobsazení funkce předsedy je jeho funkce vykonávána jeho zástupcem až do jmenování nového předsedy.

3.   V případě, že předseda ani jeho zástupce nejsou zároveň schopni vykonávat svou funkci, je jejich funkce vykonávána služebně nejstarším stálým členem, který zastupuje Komisi.

Článek 4

Pravomoci předsedy

1.   Předseda zastupuje výbor.

2.   Předsedá jeho schůzím a organizuje jeho práci.

3.   Za tímto účelem mu napomáhá stálý sekretariát uvedený v článku 7.

4.   Může přenést své podpisové právo na kohokoli ze stálých členů výborů zastupujících Komisi, aby mohli podepisovat, na základě pokynů, které jim dá, jeho jménem a za něho dokumenty týkající se konkrétního případu nebo administrativních otázek.

5.   Po konzultaci se stálými členy stanoví harmonogram schůzí výboru.

6.   Vykonává ostatní pravomoci, které jsou mu svěřeny tímto rozhodnutím.

Článek 5

Jmenování dalších členů výboru a jejich zástupců

1.   Jedním ze dvou stálých členů výboru zastupujících Komisi je na základě čl. 143 odst. 2 písm. b) nařízení (EU, Euratom) 2018/1046 ředitel Ústřední finanční služby na Generálním ředitelství pro rozpočet. Generální ředitel pro rozpočet určí úředníka ve funkční skupině AD 11, nebo vyšší, aby tohoto stálého člena zastupoval.

Generální ředitel pro rozpočet jmenuje ad personam druhého stálého člena zastupujícího Komisi z řad úředníků Komise ve funkční skupině nejméně AD 14 a jeho zástupce z řad úředníků ve funkční skupině nejméně AD 11.

2.   Člen, který zastupuje příslušnou schvalující osobu (dále jen „předkládající orgán“) i jeho zástupce, jsou úředníky, nebo dočasnými zaměstnanci jmenovanými v souladu s jednacím řádem a vnitřními správními předpisy příslušného orgánu, instituce či subjektu uvedených v čl. 73 odst. 3 nařízení (EU, Euratom) 2018/1046. Vykonávají funkci alespoň vedoucího oddělení, nebo vedoucího delegace.

Článek 6

Pozorovatelé

1.   Pozorovatelé se účastní rokování výboru, aniž by se podíleli na přijetí doporučení.

2.   Právní služba Komise má automaticky funkci pozorovatele u každého případu předloženého výboru a z vlastního podnětu nebo na žádost předsedy předkládá připomínky. Z tohoto důvodu se jeden z jejích členů účastní všech rokování výboru. Právní služba je informována o všech písemných postupech.

3.   V případech, kdy žádost předkládajícího orgánu vychází především z informací poskytnutých Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF), se jeho zástupce účastní jednání výboru a podílí se na ústních a písemných postupech. Může předkládat připomínky z vlastního podnětu nebo na žádost předsedy.

4.   V ostatních případech může být úřad OLAF na žádost předsedy vyzván, aby poskytl informace nebo stanoviska.

5.   Vyjma předkládajícího orgánu mají ostatní schvalující osoby Komise, evropského úřadu zřízeného Komisí, výkonné agentury, jiného orgánu či jiné evropské instituce nebo subjektu, jichž se případ předložený výboru týká, funkci pozorovatelů. Tyto schvalující osoby se mohou účastnit rokování výboru, jsou informovány o písemných postupech a na žádost předsedy předkládají ústní a písemné připomínky.

6.   Předseda může po konzultaci se stálými členy výboru vyzvat jiné pozorovatele, aby se zúčastnili rokování výboru, a vybídne je k předložení ústních a písemných připomínek.

Článek 7

Stálý sekretariát

1.   Stálý sekretariát výboru zajišťují úředníci a zaměstnanci generálního ředitelství pro rozpočet, pod nějž sekretariát administrativně spadá.

2.   Stálý sekretariát pod dohledem předsedy:

a)

ověřuje postavení předkládajících orgánů, jejich jmenovaných zástupců a pozorovatelů;

b)

ověřuje, zda jsou předložené žádosti úplné a obsahují všechny nezbytné dokumenty a informace, zejména informační dokument;

c)

zjišťuje, zda se případ týká dalších schvalujících osob, jež by mohly být navrženy jako možní pozorovatelé;

d)

organizuje jednání a nezbytné kontakty s předkládajícím orgánem, právní službou Komise a dalšími subjekty, které jsou, či mohou být spojeny s dotčeným případem, s cílem aktualizovat informace obsažené v předkládaných žádostech;

e)

stanovuje návrhy, které mají být předloženy k přezkumu výboru, a předává je předsedovi, ostatním členům a pozorovatelům, kteří jsou vyzváni, aby se podíleli na řešení případu;

f)

navrhuje předsedovi harmonogram schůzí výboru;

g)

sestavuje návrh pořadu jednání výboru a zasílá jej členům a účastníkům schůze výboru;

h)

ověřuje přítomnost osob a dokumentů, jež jsou nezbytné k zachování pravidel postupu při rokování výboru;

i)

účastní se rokování výboru a sleduje tato rokování;

j)

pořizuje u případu souhrnnou zprávu z každého jednání a předkládá ji členům;

k)

zasílá oznámení hospodářským subjektům;

l)

informuje předkládající orgán o doporučeních přijatých výborem;

m)

sleduje veškerou korespondenci zaslanou výboru nebo týkající se jeho činností;

n)

vede evidenci doporučení přijatých výborem a rozhodnutí přijatých příslušnou schvalující osobou;

o)

zajišťuje uveřejnění rozhodnutí o vyloučení a peněžitých sankcích uvedených v článku 140 nařízení (EU, Euratom) 2018/1046.

Článek 8

Prevence a řešení případů střetu zájmů

1.   Pokud se předseda nebo jeho zástupce, každý jiný člen nebo jeho zástupce, úřednici a zaměstnanci tvořící sekretariát výboru, jakož i kterákoli jiná osoba, která se účastní jednání výboru, nebo má povědomí o dokumentech týkajících se případu, nachází v situaci, jež by mohla vést k nebezpečí střetu zájmů, bude o tom informovat bezprostředně ostatní členy a sekretariát. Totéž platí, pokud se nachází v situaci, která by mohla být objektivně vnímána jako střet zájmů.

2.   Žádná z osob uvedených v odstavci 1 se nezúčastní rokování nebo přijetí doporučení. Do spisu je založen přípis, v němž se dává na vědomí, jakým způsobem bylo nebezpečí střetu zájmů řešeno.

Článek 9

Spolupráce mezi výborem a úřadem OLAF

1.   Na základě nařízení Evropského parlamentu a Rady (UE, Euratom) č. 883/2013 (6) úřad OLAF úzce spolupracuje s výborem, a to s ohledem na dodržování procesních a základních práv a na ochranu informátorů.

2.   Pokud žádost překládajícího orgánu vychází z informací předložených úřadem OLAF, před vydáním oznámení hospodářskému subjekt výbor konzultuje s úřadem OLAF za účelem zachování důvěrnosti soudních řízení a šetření prováděných či koordinovaných úřadem OLAF, včetně ochrany informátorů, a vnitrostátních šetření či soudních řízení, s nimiž je obeznámen.

3.   Oznámení hospodářským subjektům nebo jejich zprostředkovatelům, které vyplývá z šetření nebo které se vztahuje k šetření prováděným či koordinovaným úřadem OLAF, vyžaduje souhlas tohoto úřadu.

Článek 10

Předkládání případů výboru

1.   Výboru je předložena doporučující žádost od kterékoli schvalující osoby Komise, evropského úřadu zřízeného Komisí, výkonné agentury či jakékoli jiné evropské instituce nebo subjektu.

Pokud předkládaný případ pochází od orgánu, který není součástí Komise, stálý sekretariát okamžitě stanoví potřebné kontakty, aby byla na obou stranách zajištěna důvěrnost jednání týkajících se dotčeného případu.

2.   Žádosti se podávají sekretariátu elektronicky, a to v důvěrné podobě, na tuto adresu: Panel-secretariat-BUDG@ec.europa.eu.

3.   Jestliže se předkládající orgán dozví o informacích uvedených v článku 136 nařízení (EU, Euratom) 2018/1046, předloží případ výboru, s výjimkou řádně odůvodněných případů, v co nejkratším čase od okamžiku, kdy se informace dozví.

4.   Doporučující žádost obsahuje všechny informace vyžadované ustanoveními čl. 142 odst. 3 nařízení (EU, Euratom) 2018/1046. Obsahuje rovněž ostatní relevantní informace uvedené v článku 136 výše uvedeného nařízení, a to včetně i případných zpráv úřadu OLAF. Zahrnuje řádně vyplněný informační formulář.

Článek 11

Svolání výboru

Výbor svolává jeho předseda za účelem:

a)

předběžného právního posouzení dle čl. 136 odst. 2 nařízení (EU, Euratom) 2018/1046 s cílem oznámit je dotčenému hospodářskému subjektu;

b)

přijetí doporučení dle čl. 143 odst. 6 nařízení (EU, Euratom) 2018/1046;

c)

projednání otázek týkajících se fungování výboru.

Článek 12

Písemný postup

Z podnětu předsedy nebo na žádost jiného člena výboru lze zjistit skutkový stav, provést předběžné právní posouzení a přijmout doporučení písemným postupem. Proti použití písemného postupu může kterýkoli z členů výboru podat námitku. Do tohoto postupu jsou zapojeni i pozorovatelé.

Článek 13

Právo hospodářského subjektu být vyslyšen

1.   Hospodářský subjekt má právo předložit připomínky dle čl. 143 odst. 5 nařízení (EU, Euratom) 2018/1046, ledaže existují závažné legitimní důvody pro zachování důvěrnosti vyšetřování nebo vnitrostátních soudních řízení.

2.   Dopis popisující skutkový stav a jeho předběžné právní posouzení, v němž výbor bere v úvahu pouze doklady, s nimiž se mohl obeznámit, je předán tomuto hospodářskému subjektu s výhradou použití ustanovení čl. 143 odst. 5 nařízení (EU, Euratom) 2018/1046. Toto oznámení se provádí v zásadě elektronickou poštou.

3.   Hospodářský subjekt předloží své připomínky sekretariátu písemně, a to elektronicky na tuto adresu: Panel-secretariat-BUDG@ec.europa.eu nebo na e-mailovou adresu, která je mu sdělena v oznamujícím dopise, s eventuálními přílohami ve formě standardního elektronického souboru vytvořeného pomocí běžného kancelářského softwaru.

4.   Písemné připomínky nepřesáhnou deset stran bez příloh, s výjimkou řádně odůvodněných případů vzhledem ke složitosti právních či faktických otázek.

5.   Hospodářskému subjektu je zpravidla udělena lhůta tří týdnů k předložení jeho připomínek. Tato lhůta začíná běžet ode dne následujícího po dni, kdy došlo k oznámení skutkového stavu a jeho předběžného právního posouzení. Pokud podle smlouvy hospodářský subjekt souhlasil s tím, že bude komunikovat s příslušnou schvalující osobou elektronicky, je oznámení zasláno dopisem touto cestou.

6.   Na odůvodněnou žádost hospodářského subjektu je výjimečně možné prodloužit lhůtu o dobu, která nemůže přesáhnout polovinu původně udělené lhůty.

7.   Po uplynutí stanovené lhůty, nebyla-li předložena řádně odůvodněná žádost o jejím prodloužení, nebo po uplynutí prodloužené lhůty kontradiktorní řízení skončí.

8.   Pokud předseda zjistí, že hospodářský subjekt nepředložil připomínky ve lhůtě, která mu byla udělena, řízení pokračuje a předseda svolá výbor, aby přijal doporučení.

Článek 14

Přijetí dopisů a doporučení

Předseda a ostatní členové usilují o dosažení konsensu ohledně obsahu dopisu, kterým oznámí dotyčnému hospodářskému subjektu vytýkané skutečnosti a jejich předběžné právní posouzení, a následně ohledně doporučení.

Není-li jej dosaženo, přistoupí se k většinovému hlasování, přičemž:

a)

předseda má jeden hlas;

b)

dva stálí členové mají dohromady jeden hlas;

c)

člen, který zastupuje předkládající orgán, má jeden hlas.

Článek 15

Oznámení doporučení

Výbor oznámí své doporučení předkládajícímu orgánu a pozorovatelům.

Článek 16

Lhůty platné pro řešení věci

1.   Jakmile sekretariát ověřil předloženou žádost a prošetřil případ podle použitelných ustanovení z článku 7, předá jej předsedovi a členům výboru. Předseda konstatuje, že případ je připraven k rozhodování poté, co případně požádal o další ověření či doplňující šetření.

2.   Doba trvání řízení, která začíná konstatováním, že případ je připraven k rozhodování, a končí oznámením stanoviska předkládajícímu orgánu, případně doporučením, v zásadě nepřesahuje tři měsíce. Předseda může tuto lhůtu prodloužit, zejména proto, aby bylo zajištěno respektování práva být vyslechnut.

Článek 17

Důvěrnost prací a rokování

Aniž by bylo dotčeno uplatňování čl. 8 odst. 1 nařízení (EU, Euratom) č. 883/2013 a článku 22a služebního řádu úředníků (7), členové výboru a jeho sekretariátu, jakož i všechny osoby, které se z kteréhokoli důvodu účastní prací nebo jednání výboru, nebo které byly zapojeny do přípravy dokumentů, stanovisek nebo postojů, jež vydává, dodržují v tomto ohledu nejpřísnější důvěrnost podle jejich případné administrativní, statutární či smluvní odpovědnosti. Totéž platí pro předsedu a jeho zástupce.

Článek 18

Vyřizování žádostí o přístup k dokumentům a ochrana osobních údajů

Na práce výboru se vztahuje nařízení (ES) č. 1049/2001 a nařízení (ES) č. 45/2001.

KAPITOLA II

SPECIFICKÁ USTANOVENÍ TÝKAJÍCÍ SE VÝKONU PORADNÍ PRAVOMOCI UVEDENÉ V ČLÁNKU 93 FINANČNÍHO NAŘÍZENÍ

Článek 19

Zásady

1.   Ustanovení článků 1 až 4, 8, 12, 13, 17 a 18, která se nacházejí v kapitole I tohoto jednacího řádu, se vztahují na výkon poradní pravomoci výborem, jež mu je svěřena článkem 93 nařízení (EU, Euratom) 2018/1046.

2.   Ustanovení ostatních článků kapitoly I tohoto jednacího řádu se vztahují na výborem vykonávanou pravomoc uvedenou v odstavci 1 s výjimkou zvláštních ustanovení v této kapitole.

Článek 20

Další členové výboru a jejich zástupci

1.   Pokud výbor vydává stanovisko uvedené v čl. 93 odst. 1 nařízení (EU, Euratom) 2018/1046, tvoří jej kromě předsedy a členů uvedených v čl. 143 odst. 2 nařízení (EU, Euratom) 2018/1046 tito tři další členové:

a)

zástupce orgánu oprávněného k jmenování, který je pověřen disciplinárními záležitostmi v dotčeném orgánu nebo subjektu;

b)

člen jmenovaný výborem zaměstnanců dotčeného orgánu nebo subjektu;

c)

člen právní služby orgánu, evropského úřadu zřízeného Komisí, výkonné agentury nebo jiné evropské instituce či subjektu dotčeného zaměstnance.

2.   Každý z těchto tří členů má zástupce, který je jmenován podle případu:

a)

dotčeným orgánem oprávněným ke jmenování;

b)

dotčeným výborem zaměstnanců;

c)

dotčenou právní službou.

Článek 21

Ustanovení pozorovatelů

1.   Právní služba Komise jmenuje pozorovatele, pokud dotčený zaměstnanec nespadá pod Komisi.

2.   Příslušná schvalující osoba, či případně vedoucí delegace Unie, který jedná dále jako pověřená schvalující osoba, nebo jejich zástupci, mají funkci pozorovatele.

3.   Úřad OLAF jmenuje pozorovatele, pokud informace týkající se údajného porušení nařízení (EU, Euratom) 2018/1046, či kteréhokoli jiného ustanovení týkajícího se finančního řízení či kontroly operací, vychází z informace, kterou předal.

4.   Úřad pro disciplinární opatření dotčeného orgánu nebo subjektu stanoví jednoho pozorovatele v případech, kdy je případ výboru předložen orgánem oprávněným ke jmenování. V ostatních případech může být předseda vyzván, aby jmenoval jednoho pozorovatele.

5.   Po konzultaci se členy může předseda přizvat další pozorovatele.

Článek 22

Stálý sekretariát výboru

1.   Použijí se ustanovení článku 7 kromě těch, které se nacházejí v čl. 7 odst. 2 písm. k).

2.   Sekretariát zejména:

a)

pokud je výbor přímo informován o záležitosti zaměstnancem, zajišťuje předání případu orgánu oprávněnému ke jmenování a informuje o tom zaměstnance, který informaci předal, tak, jak je uvedeno v čl. 23 odst. 2;

b)

pokud je věc předložena výboru, ověřuje postavení předkládajícího orgánu a jeho ustanovených zástupců;

c)

určí po dohodě s předsedou další tři členy výboru a pozorovatele a ověřuje jejich postavení;

d)

ověřuje, zda je spis úplný a obsahuje všechny nezbytné dokumenty a informace, zejména informační dokument, popis skutkového stavu, údajnou nesrovnalost a podpůrné doklady, a to včetně vyšetřovací zprávy;

e)

ověřuje, zda byl dotčený zaměstnanec řádně vyslyšen orgánem oprávněným k jmenování, nebo případně příslušnou schvalující osobou;

f)

vyhotovuje návrhy, které mají být předloženy k přezkumu výboru za účelem rozhodnutí, a předává je předsedovi, ostatním členům a pozorovatelům, kteří jsou vyzváni, aby se podíleli na řešení záležitosti;

g)

předává doporučení uvedená v čl. 93 odst. 3 nařízení (EU, Euratom) 2018/1046 příslušné schvalující osobě a příslušnému internímu auditorovi;

h)

pokud má výbor za to, že případ spadá do pravomoci úřadu OLAF, předá případ orgánu oprávněnému ke jmenování a informuje o tom úřad OLAF.

Článek 23

Předkládání případů výboru

1.   Podle čl. 93 odst. 1 nařízení (EU, Euratom) 2018/1046 je výbor svoláván na žádost kteréhokoli orgánu oprávněného ke jmenování, který je pověřen disciplinárními záležitostmi, nebo na žádost příslušné schvalující osoby, a to včetně vedoucího delegace Unie či jeho zástupce, kteří jednají jako pověřené schvalující osoby, dále jen „předkládající orgány“.

2.   Pokud je výbor přímo informován zaměstnancem, předává případ příslušnému orgánu oprávněnému ke jmenování, nebo případně orgánu zmocněnému uzavírat pracovní smlouvy, a informuje o tom tohoto zaměstnance. Jestliže se příslušný orgán oprávněný ke jmenování rozhodne předložit případ výboru, informuje o tom zaměstnance. Jestliže se orgán rozhodne nepředložit případ výboru, informuje o tom výbor a zaměstnance.

Aby byla zaručena účinná ochrana informátorů tak, jak je stanovena v čl. 22a odst. 3 služebního řádu úředníků, může výbor rozhodnout odchylně od předchozího pododstavce, a to tak, že nebude informovat orgán oprávněný ke jmenování, nýbrž informuje úřad OLAF.

Článek 24

Písemný postup

Z podnětu předsedy nebo na žádost člena výboru lze předložit stanovisko písemným postupem. Proti použití písemného postupu může kterýkoliv z členů výboru, nebo případně jeho předseda podat námitku. V takovém případě předseda svolá v přiměřené lhůtě jednání výboru. Stejné pravidlo se uplatní, pokud jde o doporučení uvedené v čl. 93 odst. 3 nařízení (EU, Euratom) 2018/1046.

Článek 25

Přijetí stanoviska a doporučení

1.   Výbor usiluje o dosažení konsensu, pokud jde o určení existence finanční nesrovnalosti a pokud jde o odůvodnění, na němž se zakládá stanovisko nebo doporučení.

2.   Není-li dosaženo konsensu, přistoupí se k hlasování, přičemž:

a)

předseda má jeden hlas;

b)

dva stálí členové zastupující Komisi mají dohromady jeden hlas;

c)

člen, který zastupuje, předkládající orgán má jeden hlas;

d)

dva další členové mají každý jeden hlas;

V případě rovnosti hlasů je rozhodující hlas předsedy.

3.   Odstavce 1 a 2 se obdobně použijí na přijetí doporučení. Konsensus nebo hlasování se vztahují zejména na systémový charakter finančních nesrovnalostí.

Článek 26

Oznámení stanoviska a doporučení

Výbor neprodleně oznámí stanovisko předkládajícímu orgánu, příslušné schvalující osobě a pozorovatelům.

Článek 27

Právo zaměstnance být vyslyšen

Podle čl. 93 odst. 2 druhého pododstavce nařízení (EU, Euratom) 2018/1046 poskytne orgán oprávněný ke jmenování, nebo případně příslušná schvalující osoba, než je případ předložen výboru, zaměstnanci možnost, aby předložil své připomínky ke skutečnostem, jež se ho týkají. Podle čl. 22 odst. 2 písm. e) ověří stálý sekretariát po předložení případu, že dotčený byl řádně vyslyšen.

KAPITOLA III

ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ

Článek 29

Přezkum

Toto rozhodnutí se přezkoumá nejpozději k datu stanovenému Komisí podle čl. 120 odst. 2 druhého a třetího pododstavce nařízení Rady (EU, Euratom) 2017/1939 (8).

Článek 30

Zrušení

1.   Rozhodnutí K(2011) 6109 v konečném znění se zrušuje.

2.   Rozhodnutí (EU, Euratom) 2015/2463 se zrušuje.

Článek 31

Vstup v platnost a použitelnost

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost třetím dnem po zveřejnění v Úředním věstníku Evropské unie.

Použije se ode dne použitelnosti čl. 143 odst. 4 nařízení (EU, Euratom) 2018/1046.

V Bruselu dne 6. září 2018.

Za Komisi

předseda

Jean-Claude JUNCKER


(1)  Úř. věst. L 193, 30.7.2018, s. 1.

(2)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) č. 966/2012 ze dne 25. října 2012, kterým se stanoví finanční pravidla o souhrnném rozpočtu Unie a o zrušení nařízení Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002 (Úř. věst. L 298, 26.10.2012, s. 1).

(3)  Rozhodnutí Komise (EU) 2015/2463 ze dne 18. prosince 2015 o jednacím řádu výboru podle článku 108 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) č. 966/2012 (Úř. věst. L 342, 29.12.2015, s. 57).

(4)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 ze dne 18. prosince 2000 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů orgány a institucemi Společenství a o volném pohybu těchto údajů (Úř. věst. L 8, 12.1.2001, s. 1).

(5)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 ze dne 30. května 2001 o přístupu veřejnosti k dokumentům Evropského parlamentu, Rady a Komise (Úř. věst. L 145, 31.5.2001, s. 43).

(6)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) č. 883/2013 ze dne 11. září 2013 o vyšetřování prováděném Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF) a o zrušení nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1073/1999 a nařízení Rady (Euratom) č. 1074/1999 (Úř. věst. L 248, 18.9.2013, s. 1).

(7)  Nařízení Rady (EHS, Euratom, ESUO) č. 259/68 ze dne 29. února 1968, kterým se stanoví služební řád úředníků a pracovní řád ostatních zaměstnanců Evropských společenství a kterým se stanoví zvláštní opatření dočasně použitelná na úředníky Komise (Úř. věst. L 56, 4.3.1968, s. 1).

(8)  Nařízení Rady (EU) 2017/1939 ze dne 12. října 2017, kterým se provádí posílená spolupráce za účelem zřízení Úřadu evropského veřejného žalobce (Úř. věst. L 283, 31.10.2017, s. 1).