24.10.2017   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 273/12


DOPORUČENÍ KOMISE (EU) 2017/1936

ze dne 18. října 2017

o bezodkladných krocích k zabránění zneužívání prekurzorů výbušnin

(Text s významem pro EHP)

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 292 této smlouvy,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Z nedávných teroristických útoků a incidentů je zřejmé, že podomácku vyrobené výbušniny jsou pro Evropu stále velkou hrozbou. Látky sloužící jako prekurzory výbušnin jsou nadále dostupné a zneužívají se k výrobě podomácku vyrobených výbušnin i navzdory úsilí, které se vynakládá na jejich účinné omezení a regulaci jejich dostupnosti.

(2)

V rezoluci 2370 (2017) zdůrazňuje Rada bezpečnosti OSN, že je naprosto nezbytné znemožnit teroristům používání surovin a součástí, které lze zneužít k výrobě výbušnin, nebo překazit jejich snahy o přístup k nim, a vyzývá k větší obezřetnosti, mimo jiné též prostřednictvím vydávání osvědčených postupů, sdílení informací se zahraničím a zakládání partnerství.

(3)

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 98/2013 (1) stanoví harmonizovaná pravidla týkající se zpřístupňování, dovozu, držení a použití látek nebo směsí, které by mohly být zneužity k nedovolené výrobě výbušnin, a to s cílem omezit jejich dostupnost pro širokou veřejnost a zajistit náležité oznamování podezřelých transakcí v rámci celého dodavatelského řetězce.

(4)

Řádné uplatňování nařízení (EU) č. 98/2013 všemi členskými státy je nezbytné k dosažení jeho cíle, kterým je zlepšit volný pohyb chemických látek a směsí na vnitřním trhu a odstranit narušení hospodářské soutěže a zároveň veřejnosti zajistit vysoký stupeň bezpečnosti. Náležité uplatňování nařízení poslouží rovněž cílům směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/541 (2), tj. předcházet teroristickým činům včetně výroby, držení, opatřování, přepravy, dodání nebo použití výbušnin, jakož i poskytování a přijímání pokynů k výrobě nebo používání výbušnin.

(5)

Smyslem tohoto doporučení je zajistit účinnější splnění cíle nařízení (EU) č. 98/2013 tím, že členským státům poskytne orientační pokyny k jeho uplatňování. Toto doporučení doplňuje pokyny Komise (3) a Stálého výboru pro prekurzory (4) a zohledňuje diskusi v tomto výboru a na řadě regionálních pracovních seminářů, které se za účasti orgánů členských států uskutečnily v roce 2016 a 2017.

(6)

Dostupnost prekurzorů výbušnin pro veřejnost by se měla omezit, aby si je nemohli opatřovat teroristé. Nařízení (EU) č. 98/2013 omezuje přístup k sedmi chemickým látkám (prekurzory výbušnin podléhající omezení uvedené v příloze I nařízení (EU) č. 98/2013) (5) a jejich použití ze strany veřejnosti.

(7)

Bez ohledu na tento zákaz mohou členské státy rozhodnout, že přístup k těmto látkám veřejnosti umožní pouze prostřednictvím systému povolování a registrace. K 1. lednu 2017 mělo režim povolování a/nebo registrační režim místo zákazu zavedeno šestnáct členských států (6). V těchto členských státech se tudíž veřejnost stále může dostat k látkám a směsím sloužícím jako prekurzory výbušnin podléhajícím omezení a používat je.

(8)

Členské státy by měly určit a prosazovat nižší koncentrace a náhradní látky s menším bezpečnostním rizikem a stanovit podmínky pro skladování prekurzorů výbušnin. Členské státy používající režim povolování by měly prověřovat osoby, které žádají o licenci.

(9)

Toto doporučení rovněž vyzývá k důraznějšímu prosazování omezení a kontrol stanovených nařízením (EU) č. 98/2013 a ke spolupráci různých odvětví. Při větší informovanosti budou všichni účastníci dodavatelského řetězce, včetně subjektů působících on-line, moci lépe plnit své povinnosti podle nařízení (EU) č. 98/2013.

(10)

Aniž je dotčen právní rámec pro přeshraniční výměnu informací při vyšetřování teroristických trestných činů (7) nebo trestných činů v oblasti cel (8), vybízí toto doporučení k výměně informací o podezřelých transakcích, zmizeních, krádežích a dalších podezřelých událostech nebo žádostech o povolení, vykazuje-li daná událost přeshraniční prvek.

(11)

Ačkoli při nedávných útocích a incidentech byl použit hlavně triacetontriperoxid (TATP), nebezpečná je celá řada podomácku vyrobených výbušnin a látek sloužících jako prekurzory výbušnin. Evropská unie a její členské státy nesmí ztrácet ostražitost a ve spolupráci s příslušnými zúčastněnými stranami a uživateli průběžně sledovat vývoj v této oblasti a reagovat na něj.

(12)

Od přijetí nařízení Komise v úzké spolupráci se Stálým výborem pro prekurzory sleduje a usnadňuje jeho uplatňování. V únoru 2017 přijala Komise zprávu (9), jež konstatuje, že ačkoli vstup nařízení v platnost pomohl snížit nebezpečí, které prekurzory výbušnin v Evropě představují, je třeba zpřísnit systém kontrol podomácku vyráběných výbušnin. V květnu 2017 zahájila Komise přezkum nařízení (10) o prekurzorech výbušnin nejprve hodnocením, po němž bude v první polovině roku 2018 následovat posouzení dopadů. Hodnocení posoudí význam, účinnost, efektivnost, soudržnost a přidanou hodnotu nařízení a poukáže na problémy a překážky, které mohou vyžadovat další opatření. V posouzení dopadů budou uvedeny varianty řešení zjištěných problémů a překážek. Než bude přezkum dokončen, doporučuje se tímto členským státům, aby bezodkladně přijaly opatření podle stávajícího nařízení k účinnému omezení dostupnosti prekurzorů výbušnin pro veřejnost,

PŘIJALA TOTO DOPORUČENÍ:

Omezení dostupnosti prekurzorů výbušnin pro veřejnost

1.

Členské státy by měly v souladu s nařízením (EU) č. 98/2013 přijmout veškerá nezbytná opatření, aby omezily dostupnost prekurzorů výbušnin pro veřejnost a teroristům znemožnily prekurzory získávat, jakož i zajistily náležité oznamování podezřelých transakcí v celém dodavatelském řetězci. Za tímto účelem by členské státy měly důkladně posoudit, zda jimi zavedený zákaz nebo systém povolování či registrace tyto cíle účinně splňuje. O výsledcích svého posouzení by členské státy měly Komisi informovat do čtyř měsíců od přijetí tohoto doporučení. Tyto informace budou použity při posuzování případných dalších opatření na úrovni EU.

2.

Kromě toho by členské státy měly urychleně přijmout následující opatření:

a)

podporovat a, je-li to možné a vhodné, vyžadovat používání náhradních látek nebo nižších koncentrací, které lze k téže zákonné činnosti použít s menším bezpečnostním rizikem;

b)

stanovit podmínky skladování prekurzorů výbušnin pro hospodářské subjekty, profesionální uživatele a osoby z řad široké veřejnosti, kteří prekurzory výbušnin vlastní oprávněně;

c)

vydat hospodářským subjektům jasné pokyny, jak účinně ověřit, zda se jedná o osobu z řad široké veřejnosti či nikoli. K tomuto účelu by členské státy mohly použít pojem „profesionální uživatel“, což znamená, že prekurzor výbušnin podléhající omezení daná osoba potřebuje pro účely související s obchodní, podnikatelskou nebo profesní činností;

d)

je-li zaveden režim povolování podle čl. 4 odst. 2 nařízení (EU) č. 98/2013, prověřovat osoby žádající o povolení, zejména zkontrolovat rejstřík trestů žadatele ve všech státech, v nichž v předchozích pěti letech pobýval, a

e)

zřídit kontrolní systémy k odhalování nedodržení povinností ze strany hospodářských subjektů.

Prohloubení spolupráce a zapojení dodavatelského řetězce

3.

V zájmu prohloubení spolupráce a zapojení dodavatelského řetězce by členské státy měly:

a)

zajistit odbornou přípravu, aby donucovací orgány, zásahové složky a celní orgány byly při výkonu služby schopny rozpoznat látky a směsi sloužící jako prekurzory výbušnin a včas a vhodně reagovat na podezřelou činnost;

b)

vybídnout koncové uživatele prekurzorů výbušnin, aby oznamovali významná zmizení a krádeže i nad rámec stávajících oznamovacích povinností podle čl. 9 odst. 4 nařízení (EU) č. 98/2013;

c)

co nejdříve a v souladu s vnitrostátním právem a příslušnými mezinárodními právními nástroji si vyměňovat informace s jinými dotčenými členskými státy o podezřelých transakcích, zmizeních, krádežích a dalších podezřelých událostech nebo žádostech o povolení, jestliže vykazují přeshraniční prvky a nevztahují-li se na ně již stávající povinnosti podle právních předpisů Unie, a

d)

určit všechna relevantní odvětví včetně internetových, uzpůsobit informační aktivity zvláštnostem jednotlivých odvětví a pokračovat v dialogu s dodavatelským řetězcem a konečnými uživateli, aby se zlepšilo porozumění zákonnému profesnímu a neprofesnímu využití prekurzorů výbušnin.

V Bruselu dne 18. října 2017.

Za Komisi

Julian KING

člen Komise


(1)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 98/2013 ze dne 15. ledna 2013 o uvádění prekurzorů výbušnin na trh a o jejich používání (Úř. věst. L 39, 9.2.2013, s. 1).

(2)  Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/541 ze dne 15. března 2017 o boji proti terorismu, kterou se nahrazuje rámcové rozhodnutí Rady 2002/475/SVV a mění rozhodnutí Rady 2005/671/SVV (Úř. věst. L 88, 31.3.2017, s. 6).

(3)  https://ec.europa.eu/home-affairs/sites/homeaffairs/files/what-we-do/policies/crisis-and-terrorism/explosives/explosives-precursors/docs/guidelines_on_the_marketing_and_use_of_explosives_precursors_en.pdf

(4)  http://ec.europa.eu/transparency/regexpert/index.cfm?do=groupDetail.groupDetail&groupID=3245

(5)  Peroxid vodíku, nitromethan, kyselina dusičná, chlorečnan draselný, chloristan draselný, chlorečnan sodný, chloristan sodný, v koncentraci vyšší než je odpovídající mezní hodnota stanovená v příloze I a včetně směsí nebo jiné látky, v níž je látka uvedená na seznamu obsažena v koncentraci vyšší, než je odpovídající mezní hodnota.

(6)  Zpráva Komise o používání nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 98/2013 o uvádění prekurzorů výbušnin na trh a o jejich používání a o přenesení pravomoci podle tohoto nařízení, COM(2017) 103 final ze dne 28. února 2017.

(7)  Rozhodnutí Rady 2005/671/SVV ze dne 20. září 2005 o výměně informací a spolupráci v oblasti teroristických trestných činů (Úř. věst. L 253, 29.9.2005, s. 22).

(8)  Nařízení Rady (ES) č. 515/97 ze dne 13. března 1997 o vzájemné pomoci mezi správními orgány členských států a jejich spolupráci s Komisí k zajištění řádného používání celních a zemědělských předpisů (Úř. věst. L 82, 22.3.1997, s. 1).

(9)  Zpráva Komise o používání nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 98/2013 o uvádění prekurzorů výbušnin na trh a o jejich používání a o přenesení pravomoci podle tohoto nařízení, COM(2017) 103 final ze dne 28. února 2017.

(10)  https://ec.europa.eu/home-affairs/what-is-new/work-in-progress/initiatives/revision-regulation-marketing-and-use-explosives-precursors_en