31.1.2017   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 31/61


ROZHODNUTÍ KOMISE

ze dne 24. ledna 2017,

kterým se zřizuje odborná skupina Komise „Platforma pro dobré životní podmínky zvířat“

(Text s významem pro EHP)

(2017/C 31/12)

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Článek 13 Smlouvy o fungování Evropské unie (SFEU) uznává zvířata jako vnímající bytosti a ukládá Unii a členským státům, aby při stanovování a provádění politik Unie v oblastech zemědělství, rybolovu, dopravy, vnitřního trhu, výzkumu a technologického rozvoje a vesmíru plně respektovaly požadavky na dobré životní podmínky zvířat a zohledňovaly přitom právní nebo správní předpisy členských států spojené zejména s náboženskými obřady, kulturními tradicemi a regionálním dědictvím.

(2)

V souladu s čl. 11 odst. 2 Smlouvy o Evropské unii udržují orgány otevřený, transparentní a pravidelný dialog s reprezentativními sdruženími a s občanskou společností.

(3)

Článek 26 SFEU stanoví, že Unie přijímá opatření k vytvoření nebo zajištění fungování vnitřního trhu, v němž je zajištěn volný pohyb zboží, osob, služeb a kapitálu.

(4)

Článek 38 SFEU stanoví, že Unie vymezuje a provádí společnou zemědělskou politiku.

(5)

Článek 179 SFEU stanoví, že Unie má za cíl posilovat své vědecké a technologické základy vytvořením evropského výzkumného prostoru. Podle čl. 180 písm. b) uvedené smlouvy Unie podporuje spolupráci se třetími zeměmi a mezinárodními organizacemi v oblasti výzkumu, technologického rozvoje a demonstrace prováděných Unií.

(6)

V roce 2011 Komise zřídila odbornou skupinu pro dobré životní podmínky zvířat (1), jejímž cílem bylo poskytovat Komisi pomoc a poradenství v otázkách souvisejících s právními předpisy v oblasti dobrých životních podmínek zvířat a usnadňovat výměnu informací, zkušeností a osvědčených postupů v dané legislativní oblasti.

(7)

Evropský parlament (2) a Rada Evropské unie (3) vyzvaly ke zřízení platformy Unie pro dobré životní podmínky zvířat, jež by usnadňovala dialog mezi zúčastněnými stranami a sloužila ke sdílení zkušeností, odborných poznatků a stanovisek.

(8)

Na základě požadavků Parlamentu a Rady by měla být nová odborná skupina nazvaná „Platforma pro dobré životní podmínky zvířat“ (dále jen „platforma“) nápomocna Komisi při vedení pravidelných dialogů týkajících se záležitostí Unie, jež přímo souvisejí s dobrými životními podmínkami zvířat, jako je např. prosazování právních předpisů, výměna vědeckých poznatků, inovací a osvědčených postupů či iniciativ v oblasti dobrých životních podmínek zvířat nebo též mezinárodní aktivity v této oblasti. Platforma by měla rovněž Komisi poskytovat podporu v otázkách, které jsou relevantní pro Unii a které mohou mít vliv na dobré životní podmínky zvířat, jako je např. obchod, antimikrobiální rezistence, bezpečnost potravin, výzkum či životní potřebí. Jelikož platforma bude pověřena stejnými úkoly jako stávající odborná skupina pro dobré životní podmínky zvířat, není již zapotřebí, aby tato skupina nadále fungovala.

(9)

Platforma by při své činnosti měla náležitě přihlížet k činnostem ostatních skupin nebo sítí zapojených do dialogu o dobrých životních podmínkách zvířat, jako jsou kupříkladu pracovní skupiny a sítě Evropského úřadu pro bezpečnost potravin nebo regionální platforma Světové organizace pro zdraví zvířat zaměřená na dobré životní podmínky zvířat v Evropě.

(10)

Platformu by měli tvořit zástupci příslušných orgánů ze všech členských států, podnikatelských organizací zapojených na úrovni Evropské unie do potravinářského dodavatelského řetězce či do chovu zvířat pro jiné hospodářské účely, organizací občanské společnosti působících na úrovni Unie v oblasti dobrých životních podmínek zvířat a v neposlední řadě i akademických a výzkumných institucí zabývajících se relevantními vědeckými obory. Účast v platformě by měla být také umožněna odborníkům z příslušných orgánů zemí mimo EU, které jsou smluvními stranami Dohody o Evropském hospodářském prostoru, jakož i z mezinárodních mezivládních organizací.

(11)

Měla by být stanovena pravidla pro sdělování informací členy platformy.

(12)

Osobní údaje by měly být zpracovávány v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 (4).

(13)

Je třeba stanovit období použitelnosti tohoto rozhodnutí. Komise včas zváží účelnost prodloužení rozhodnutí,

ROZHODLA TAKTO:

Článek 1

Předmět

Zřizuje se odborná skupina nazvaná „Platforma pro dobré životní podmínky zvířat“ (dále jen „platforma“).

Článek 2

Úkoly

Úkolem platformy je:

a)

napomáhat Komisi při rozvoji a výměně koordinovaných opatření, jejichž cílem bude přispívat k provádění a uplatňování právních předpisů Evropské unie týkajících se dobrých životních podmínek zvířat a k porozumění právním předpisům Unie a mezinárodním normám v oblasti dobrých životních podmínek zvířat v Unii i mimo ni;

b)

podporovat přijímání dobrovolných závazků v oblasti zlepšování životních podmínek zvířat a jejich využívání podniky;

c)

přispívat k prosazování norem Unie pro dobré životní podmínky zvířat s cílem zvýšit tržní hodnotu produktů Unie ve světě;

d)

podporovat dialog mezi příslušnými orgány, podniky, občanskou společností, akademickou obcí, vědeckými pracovníky a mezinárodními mezivládními organizacemi o otázkách dobrých životních podmínek zvířat, jež jsou relevantní pro Unii;

e)

podporovat výměnu zkušeností a osvědčených postupů, vědeckých poznatků a inovací v oblasti dobrých životních podmínek zvířat, jež jsou relevantní pro Unii;

f)

sdílet informace o vývoji politik v dané oblasti a o výše uvedených činnostech.

Článek 3

Konzultace

Komise může konzultovat platformu v jakýchkoli otázkách souvisejících s dobrými životními podmínkami zvířat, jež jsou relevantní pro Unii.

Článek 4

Členství

1.   Platformu tvoří nejvýše 75 členů.

2.   Členy platformy jsou:

a)

příslušné orgány členských států Evropské unie a nečlenských zemí, jež jsou smluvními stranami Dohody o Evropském hospodářském prostoru, které jsou odpovědné za oblast dobrých životních podmínek zvířat;

b)

podniky a profesní organizace zapojené na úrovni Unie do potravinářského dodavatelského řetězce, jehož součástí jsou zvířata nebo živočišné produkty, jakož i do chovu zvířat pro jiné hospodářské účely;

c)

organizace občanské společnosti působící na úrovni Unie v oblasti dobrých životních podmínek zvířat;

d)

nezávislí odborníci z akademických a výzkumných institucí zabývající se vědeckými obory relevantními pro dobré životní podmínky zvířat s dopadem na politiky Unie;

e)

mezinárodní mezivládní organizace působící v oblasti dobrých životních podmínek zvířat (5);

f)

Evropský úřad pro bezpečnost potravin.

3.   Členové uvedení v odst. 2 písm. d) jsou jmenováni za svou osobu a jednají nezávisle a ve veřejném zájmu.

4.   Členové uvedení v odst. 2 písm. b) a c) jsou vybíráni v souladu s postupem stanoveným v článku 5. Své zástupce v platformě nominují z řad pracovníků na vyšších pozicích a zajistí, aby se jednalo o stálé zástupce s dostatečně vysokou odbornou úrovní. Komise může zástupce nominovaného těmito členy odmítnout, pokud se domnívá, že nominace není na základě oprávněných důvodů upřesněných v pravidlech výzvy k podávání přihlášek vhodná. V takovém případě bude daná organizace vyzvána ke jmenování jiného zástupce.

6.   Členové uvedení v odst. 2 písm. a), e) a f) nominují své zástupce odpovědné za otázky dobrých životních podmínek zvířat a zajistí, aby se jednalo o osoby s dostatečně vysokou odbornou úrovní.

7.   Členové, kteří nebudou schopni nadále účinně přispívat k činnostem odborné skupiny, kteří podle názoru Generálního ředitelství pro zdraví a bezpečnost potravin nesplňují podmínky stanovené v článku 339 Smlouvy o fungování Evropské unie nebo kteří odstoupí, nebudou více zváni k účasti na zasedáních platformy a bude možné je na zbývající dobu jejich funkčního období nahradit.

Článek 5

Postup výběru

1.   Výběr členů platformy uvedených v čl. 4 odst. 2 písm. b) až d) se uskuteční prostřednictvím veřejné výzvy k podávání přihlášek, která bude zveřejněna v Rejstříku expertních skupin Komise a dalších podobných subjektů (dále jen „rejstřík expertních skupin“). Mimo to může být výzva k podávání přihlášek zveřejněna jiným způsobem, např. na zvláštních internetových stránkách.

Výzva k podávání přihlášek musí jasně uvádět výběrová kritéria, včetně požadované odborné úrovně a zájmů, jež mají být v souvislosti s plánovanou činností zastoupeny. Minimální lhůta pro podání přihlášek musí činit čtyři týdny.

2.   Členové uvedení v čl. 4 odst. 2 písm. d) musí uvést jakékoli okolnosti, jež by mohly vést ke střetu zájmů. Komise bude zejména požadovat, aby tyto osoby v rámci své přihlášky předložily spolu s aktuálním životopisem prohlášení o zájmech vypracované na základě standardního formuláře prohlášení o zájmech pro odborné skupiny. Předložení náležitě vyplněného formuláře prohlášení o zájmech je nezbytné k tomu, aby byl daný uchazeč způsobilý pro jmenování za svou osobu. Případný střet zájmů bude posouzen v souladu s horizontálními pravidly Komise pro expertní skupiny (dále jen „horizontální pravidla“) (6).

3.   Pro jmenování organizací uvedených v čl. 4 odst. 2 písm. b) a c) se vyžaduje registrace v rejstříku transparentnosti.

4.   Členy uvedené v čl. 4 odst. 2 písm. b) až d) jmenuje generální ředitel pro zdraví a bezpečnost potravin z řad uchazečů s náležitou kvalifikací v oblastech uvedených v článku 2, kteří se zúčastnili výzvy k podávání přihlášek.

5.   Členové jsou jmenováni na období do 31. prosince 2019. Ve funkci zůstávají do konce svého funkčního období. Jejich funkční období lze prodloužit.

6.   V případě členů uvedených v čl. 4 odst. 2 písm. d) jmenuje generální ředitel pro zdraví a bezpečnost potravin jejich zástupce, kteří splňují tytéž podmínky a kteří automaticky zastoupí nepřítomné nebo nezpůsobilé členy. Generální ředitel rovněž vypracuje rezervní seznam vhodných uchazečů, kteří souhlasili se svým případným využitím jako náhradníci.

Článek 6

Předseda

Platformě předsedá generální ředitel/ředitelka pro zdraví a bezpečnost potravin nebo jeho či její zástupce.

Článek 7

Fungování platformy

1.   Platforma koná na žádost svého předsedy v souladu s horizontálními pravidly

2.   Platforma se v zásadě schází alespoň dvakrát ročně v sídle Komise a dále pokaždé, když to Komise považuje za potřebné.

3.   Sekretářské služby zajišťují útvary Komise. Zasedání platformy a jejích podskupin se mohou účastnit další úředníci Komise z jiných oddělení, kteří mají zájem na činnosti platformy.

4.   Platforma může po dohodě s předsedou prostou většinou svých členů rozhodnout, že její jednání bude veřejné.

5.   Zápis diskuse ke každému bodu programu jednání a jejích závěrů musí být smysluplný a úplný. Zápis vypracuje sekretariát a odpovídá za něj předseda.

6.   Platforma přijímá zprávy nebo závěry na základě konsensu. V případě hlasování určí výsledek prostá většina členů. Členové, kteří hlasovali proti, mají právo na to, aby byl k dané zprávě nebo závěru připojen dokument shrnující důvody jejich postoje.

Článek 8

Podskupiny

1.   Generální ředitel pro zdraví a bezpečnost potravin může zřídit podskupiny pro účely posouzení specifických otázek na základě mandátu vymezeného Komisí. Podskupiny působí v souladu s horizontálními pravidly a podávají zprávy platformě. Tyto podskupiny budou rozpuštěny, jakmile splní svůj úkol.

2.   Členové podskupin, kteří nejsou členy platformy, jsou vybíráni prostřednictvím veřejné výzvy k podávání přihlášek v souladu s článkem 5 a horizontálními pravidly (7).

Článek 9

Přizvaní odborníci

Předseda může přizvat odborníky se zvláštní kvalifikací ve vztahu k předmětu jednání, aby se ad hoc zúčastnili činnosti platformy nebo jejích podskupin.

Článek 10

Pozorovatelé

1.   Jednotlivcům, organizacím nebo veřejným subjektům lze přiznat postavení pozorovatele v souladu s horizontálními pravidly na základě přímého pozvání nebo výzvy k podání přihlášek.

2.   Organizace nebo veřejné subjekty s postavením pozorovatele jmenují své zástupce.

3.   Předseda může pozorovatelům a jejich zástupcům povolit účast na diskusi platformy a předkládání odborných poznatků. Nemají však právo volit ani se účastnit sestavování zpráv či závěrů platformy.

4.   Platforma může mít nejvýše pět pozorovatelů.

Článek 11

Jednací řád

Na návrh a po dohodě s předsedou přijme platforma prostou většinou svých členů jednací řád, a to na základě standardního jednacího řádu pro expertní skupiny a v souladu s horizontálními pravidly.

Článek 12

Služební tajemství a nakládání s utajovanými informacemi

Členové platformy a jejich zástupci, jakož i přizvaní odborníci a pozorovatelé jsou povinni dodržovat závazky týkající se služebního tajemství, které se podle Smluv a jejich prováděcích pravidel vztahují na všechny členy orgánů a jejich zaměstnance, a dále bezpečnostní pravidla Komise o ochraně utajovaných skutečností Unie, která jsou stanovena v rozhodnutích Komise (EU, Euratom) 2015/443 (8) a (EU, Euratom) 2015/444 (9). Pokud tyto závazky nedodrží, může Komise přijmout veškerá vhodná opatření.

Článek 13

Vztahy s Evropským parlamentem

O činnosti platformy je informován Evropský parlament. Na žádost Evropského parlamentu a v souladu s podmínkami stanovenými v Rámcové dohodě o vztazích mezi Evropským parlamentem a Evropskou komisí (10) může Komise vyzvat Parlament k vyslání odborníků, kteří se zúčastní zasedání platformy.

Článek 14

Transparentnost

1.   Platforma a její podskupiny se zaregistrují do rejstříku expertních skupin.

2.   Pokud jde o složení, zveřejní se v rejstříku expertních skupin následující údaje:

a)

jména jednotlivců jmenovaných za svou osobu;

b)

názvy členských organizací; zastoupené zájmy;

c)

názvy ostatních veřejných subjektů;

d)

jména pozorovatelů.

3.   Všechny příslušné dokumenty, včetně programů jednání, zápisů a příspěvků účastníků, se zveřejní buď jejich uvedením v rejstříku expertních skupin, nebo na zvláštní internetové stránce dostupné odkazem z rejstříku. Přístup k této zvláštní internetové stránce nesmí podléhat registraci uživatele ani jakýmkoli jiným omezením. Program jednání a další relevantní podkladové dokumenty se zveřejní s dostatečným předstihem před zasedáním a následně se v řádné době zveřejní i zápis. Výjimky ze zveřejňování jsou stanoveny pouze v případech, kdy se má za to, že by zveřejnění dokumentu poškodilo ochranu veřejného nebo soukromého zájmu, jak stanoví článek 4 nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 (11).

Článek 15

Výdaje na zasedání

1.   Účastníkům podílejícím se na činnostech platformy a jejích podskupin nepřísluší za poskytované služby odměna.

2.   Cestovné a náklady na pobyt vzniklé účastníkům v souvislosti s činností platformy a podskupin hradí Komise. Náhrada se poskytuje v souladu s předpisy platnými v rámci Komise a v mezích disponibilních prostředků, které jsou útvarům Komise přiděleny v rámci ročního postupu pro přidělování zdrojů.

Článek 16

Použitelnost

Toto rozhodnutí se použije do dne 31. prosince 2019.

V Bruselu dne 24. ledna 2017.

Za Komisi

Vytenis ANDRIUKAITIS

člen Komise


(1)  Odborná skupina pro dobré životní podmínky zvířat E02668.

(2)  Usnesení Evropského parlamentu o nové strategii v oblasti dobrých životních podmínek zvířat na období 2016–2020 ze dne 24. listopadu 2015 (2015/2957(RSP)).

(3)  3464. zasedání Rady pro zemědělství a rybolov, 17. května 2016.

(4)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 ze dne 18. prosince 2000 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů orgány a institucemi Společenství a o volném pohybu těchto údajů (Úř. věst. L 8, 12.1.2001, s. 1).

(5)  Např. Světová organizace pro zdraví zvířat (OIE) nebo Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).

(6)  Rozhodnutí Komise ze dne 30. května 2016, kterým se zavádějí horizontální pravidla pro ustavování a činnost expertních skupin Komise.

(7)  Viz články 10 a 14.2 horizontálních pravidel.

(8)  Úř. věst. L 72, 17.3.2015, s. 41.

(9)  Úř. věst. L 72, 17.3.2015, s. 53.

(10)  Úř. věst. L 304, 20.11.2010, s. 47.

(11)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1049/2001 ze dne 30. května 2001 o přístupu veřejnosti k dokumentům Evropského parlamentu, Rady a Komise (Úř. věst. L 145, 31.5.2001, s. 43).