17.12.2013   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 368/7


STANOVISKO RADY

ze dne 10. prosince 2013

k programu hospodářského partnerství Slovinska

2013/C 368/03

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 473/2013 ze dne 21. května 2013 o společných ustanoveních týkajících se sledování a posuzování návrhů rozpočtových plánů a zajišťování nápravy nadměrného schodku členských států v eurozóně (1), a zejména na čl. 9 odst. 4 uvedeného nařízení,

s ohledem na návrh Evropské komise,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Pakt o stabilitě a růstu usiluje o zajištění rozpočtové kázně v celé Unii a stanoví rámec pro prevenci a nápravu nadměrných schodků veřejných financí. Jeho cílem jsou zdravé veřejné finance jakožto prostředek posilující podmínky pro stabilitu cen a silný udržitelný růst podpořený finanční stabilitou, což napomůže k dosažení cílů Unie v oblasti udržitelného růstu a zaměstnanosti.

(2)

Nařízení (EU) č. 473/2013 upravuje posílené sledování rozpočtových politik v eurozóně a zajištění souladu vnitrostátních rozpočtů s pokyny v oblasti hospodářské politiky vydanými v rámci Paktu o stabilitě a růstu a evropského semestru. Vzhledem k tomu, že čistě rozpočtová opatření mohou být k zajištění trvalé nápravy nadměrného schodku nedostatečná, mohou být zapotřebí další opatření politiky a strukturální reformy.

(3)

Článek 9 nařízení (EU) č. 473/2013 stanoví zásady pro programy hospodářského partnerství, které předkládají členské státy, jejichž měnou je euro a vůči nimž je veden postup při nadměrném schodku. Tyto programy stanoví plán opatření, která mají přispět k efektivní a trvalé nápravě nadměrného schodku, a měly by zejména podrobně popsat hlavní fiskální strukturální reformy, především v oblasti daní, důchodového systému, systému zdravotní péče a rozpočtových rámců.

(4)

Dne 2. prosince 2009 přijala Rada rozhodnutí podle čl. 126 odst. 6 Smlouvy, kterým byl vůči Slovinsku zahájen postup při nadměrném schodku. Dne 21. června 2013 přijala Rada revidované doporučení podle čl. 126 odst. 7 Smlouvy v rámci postupu při nadměrném schodku, který byl zahájen před vstupem nařízení (EU) č. 473/2013 v platnost. V této souvislosti bylo Slovinsko vyzváno, aby do 1. října 2013 předložilo program hospodářského partnerství, který stanoví fiskální strukturální reformy k zajištění efektivní a trvalé nápravy nadměrného schodku.

(5)

Program hospodářského partnerství předložený Slovinskem dne 1. října obsahuje opatření k posílení rozpočtové strategie za účelem trvalé nápravy nadměrného schodku (doporučení Rady pro jednotlivé země – dále jen „doporučení“ – č. 1), k podpoře dlouhodobé udržitelnosti důchodového systému a omezení nákladů souvisejících se stárnutím obyvatelstva (doporučení č. 2), k reformě trhu práce (doporučení č. 3), k posouzení kvality aktiv v bankovním systému (doporučení č. 4), ke zlepšení regulačního rámce pro banky a dohledu nad bankami (doporučení č. 5), k reformě regulovaných povolání (doporučení č. 6), ke zkrácení délky soudních řízení (doporučení č. 7), k posílení správy a řízení státem vlastněných podniků a jejich privatizace (doporučení č. 7) a k restrukturalizaci společností a zlepšení podnikatelského prostředí (doporučení č. 9).

(6)

Fiskální strukturální opatření a reformy, které Slovinsko hodlá zavést, se týkají především: i) daňového systému a souladu s daňovými předpisy; ii) fiskálního rámce; iii) důchodového systému a iv) dlouhodobé péče. Soubor opatření je částečně vyhovující a lze předpokládat, že přispěje k efektivní a trvalé nápravě nadměrného schodku. V některých oblastech je však nezbytné vyvinout další úsilí a urychleně provést příslušná opatření.

(7)

Odhaduje se, že nedávná strukturální opatření ke zvýšení příjmů, zejména zvýšení sazeb DPH a nová daň z nemovitostí, významně přispějí ke konsolidaci veřejných financí (přibližně ve výši 1,3 % HDP). Tato opatření nejsou doplněna strukturálními opatřeními na straně výdajů, která jsou pro dosažení salda či přebytku veřejných financí rovněž podstatná. Na základě současných informací je sice předčasné posoudit různá správní opatření k posílení souladu s daňovými předpisy, ale budou-li tato opatření účinná, ještě více posílí udržitelnost veřejných financí.

(8)

Slovinské orgány připravují kompletní přepracování právních předpisů tvořících fiskální rámec v souladu se Smlouvou o stabilitě, koordinaci a správě v hospodářské a měnové unii (TSCG) a s ostatním právem Unie. Schválené ústavní pravidlo dosažení salda/přebytku veřejných financí a plánované právní akty upřesňující jeho provádění, zejména nový zákon o fiskálních pravidlech a novela zákona o veřejných financích, by měly pomoci zakotvit fiskální kázeň do vnitrostátního práva.

(9)

Po zavedení důchodové reformy z prosince 2012 měsíční údaje naznačují, že počet nových starobních důchodů vzrůstá mírnějším tempem. Nicméně konstatování, že bylo provedeno druhé doporučení Rady týkající se posílení dlouhodobé udržitelnosti důchodového systému, by bylo předčasné. Dopady reformy v současné době posuzuje pracovní skupina složená z akademiků a zaměstnanců veřejné správy. Na základě jejích zjištění hodlá vláda předložit návrhy dalších úprav důchodového systému, které by zajistily jeho udržitelnost i v období po roce 2020.

(10)

S cílem řešit problém spojený s náklady na stárnutí obyvatelstva vláda schválila návrh zákona o dlouhodobé a individuální péči, který zavádí nový systém založený na pojištění. Předpokládá se, že nový zákon bude přijat v prvním pololetí roku 2014. Financování tohoto povinného systému je třeba vyjasnit, pravděpodobně však bude založeno na povinných příspěvcích od aktivního i neaktivního obyvatelstva a nemělo by zvýšit celkovou sazbu příspěvků na sociální zabezpečení.

(11)

Slovinsko v posledních měsících urychlilo provádění strukturálních reforem nefiskální povahy, jež mají význam pro nápravu makroekonomické nerovnováhy. Výrazný pokrok zaznamenává oblast bankovního sektoru. Klíčové reformy na podporu zmíněné nápravy a růstu se však teprve připravují a jsou značně zpožděny; konkrétně se jedná o mimosoudní restrukturalizaci společností a přijetí klasifikace státního majetku.

(12)

V současné době se provádějí opatření ke stabilizaci bankovního sektoru, zejména prostřednictvím přezkumů kvality aktiv a zátěžových testů, které pokrývají téměř 70 % celého bankovního sektoru a které mají být provedeny do konce roku 2013. Po tomto posouzení bude pravděpodobně následovat komplexní strategie restrukturalizace, konsolidace a rekapitalizace bankovního sektoru, která bude rovněž zahrnovat plány na snížení objemu investic spojených s přímou a nepřímou účastí veřejného sektoru v domácích bankách. Tímto snížením investic by významně pokleslo riziko opětovného výskytu podmíněných závazků v nadcházejících letech.

(13)

Probíhající reforma zákona o slovinském státním holdingovém úřadu by v mohla případě, že bude dobře navržena a důkladně provedena a že v jejím rámci bude mimo jiné uspíšena privatizace některých státem vlastněných podniků, jednak vytvořit příjmy a snížit podmíněné závazky veřejných financí, jednak přispět k lepší a efektivnější strategické správě státního majetku, především s ohledem na možnost přilákat zahraniční investory,

PŘIJALA TOTO STANOVISKO:

Program hospodářského partnerství Slovinska předložený Komisi a Radě dne 1. října 2013 obsahuje soubor fiskálních strukturálních reforem, který je částečně vhodný pro podporu efektivní a dlouhodobé nápravy nadměrného schodku a který je třeba řádně a komplexně zavést tak, aby se docílilo očekávaných výsledků. Z programu hospodářského partnerství je konkrétně patrný určitý pokrok při plnění závazků stanovených ve slovinském programu stability a národním programu reforem, jež se týkají daňové reformy, posílení souladu s daňovými předpisy a fiskálního řízení, jakož i zlepšení stavu bankovního sektoru. Restrukturalizace bankovního a podnikového sektoru a konsolidační strategie přijatá v návaznosti na výsledky přezkumu kvality aktiv a zátěžových testů pro banky mají zásadní význam pro nastolení důvěry a pro to, aby se do Slovinska přilákali zahraniční investoři, kteří budou investovat mimo jiné do státních dluhopisů. Práce na dalších možných úpravách důchodového systému začaly teprve nedávno a informace o konkrétně plánovaných opatřeních a jejich lhůtách v této oblasti nejsou k dispozici. Obecně platí, že téměř všechny reformy jsou ve stádiu rozpracování, takže jejich rychlé přijetí a celoplošné zavedení má zcela zásadní význam. Slovinsko se proto vyzývá, aby v nadcházejícím národním programu reforem a programu stability podrobněji upřesnilo poskytnuté informace a poskytlo další informace o navrhovaných reformách; Komise a Rada uvedené programy plně posoudí v rámci evropského semestru.

V Bruselu dne 10. prosince 2013.

Za Radu

předseda

R. ŠADŽIUS


(1)  Úř. věst. L 140, 27.5.2013, s. 11.