8.3.2012   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 69/15


SMĚRNICE KOMISE 2012/9/EU

ze dne 7. března 2012,

kterou se mění příloha I směrnice Evropského parlamentu a Rady 2001/37/ES o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se výroby, obchodní úpravy a prodeje tabákových výrobků

(Text s významem pro EHP)

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na směrnici Evropského parlamentu a Rady 2001/37/ES ze dne 5. června 2001 o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se výroby, obchodní úpravy a prodeje tabákových výrobků (1), a zejména na čl. 9 odst. 2 uvedené směrnice,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

V čl. 5 odst. 2 písm. b) směrnice 2001/37/ES se stanoví, že každé jednotlivé balení tabákových výrobků, kromě tabákových výrobků, které se nekouří a ostatních tabákových výrobků, které neprodukují kouř, jakož i všechny vnější obaly, s výjimkou dalších průhledných obalů, musí nést další varování ze seznamu podle přílohy I uvedené směrnice.

(2)

Tato další varování jsou povinná u všech balení tabáku ke kouření od září 2003 a u balení ostatních tabákových výrobků od září 2004.

(3)

Důkazy naznačují, že dopad současných dalších varování uvedených v příloze I směrnice 2001/37/ES se postupem času snížil, jelikož varovná sdělení již nepůsobí tak neotřele.

(4)

Kromě toho se od přijetí směrnice 2001/37/ES objevily nové vědecké poznatky o účincích užívání tabáku na zdraví a zásadách pro účinné označování tabáku. Konkrétně existují důkazy, že kouření způsobuje rakovinu úst a hrdla, poruchy zraku, jakož i onemocnění zubů a dásní. Rovněž existuje důkaz, že kouření rodičů představuje závažný rizikový faktor pro to, aby začaly kouřit jejich děti.

(5)

V čl. 9 odst. 2 směrnice 2001/37/ES se stanoví, že Komise přizpůsobí na základě vědeckého a technického pokroku zdravotní varování uvedená v příloze I dané směrnice. Dále se v Pokynech pro balení a označování tabákových výrobků (2), jež byly přijaty na třetí konferenci smluvních stran Rámcové úmluvy WHO o kontrole tabáku v listopadu 2008, doporučuje pravidelný přezkum a aktualizace právních opatření týkajících se balení a označování tabákových výrobků, jakmile se objeví nové poznatky a dojde ke snížení neotřelosti specifických zdravotních varování.

(6)

Proto je třeba přezkoumat současná další varování uvedená v příloze I směrnice 2001/37/ES, aby se uchoval a zvýšil jejich dopad a aby byly zohledněny nové vědecké poznatky.

(7)

Toto přezkoumání by se mělo zakládat na výsledcích přezkumu stávajících poznatků o označování tabáku a účincích užívání tabáku na zdraví a testů varování provedených ve všech členských státech.

(8)

Opatření stanovená touto směrnicí jsou v souladu se stanoviskem regulativního výboru zřízeného podle čl. 10 odst. 1 směrnice 2001/37/ES a ani Evropský parlament, ani Rada nevyjádřily nesouhlas s těmito opatřeními,

PŘIJALA TUTO SMĚRNICI:

Článek 1

Příloha I směrnice 2001/37/ES se nahrazuje zněním přílohy této směrnice.

Článek 2

1.   Členské státy uvedou v účinnost právní a správní předpisy nezbytné pro dosažení souladu s touto směrnicí nejpozději do 28. března 2014. Neprodleně sdělí Komisi jejich znění.

Tyto předpisy přijaté členskými státy musí obsahovat odkaz na tuto směrnici nebo musí být takový odkaz učiněn při jejich úředním vyhlášení. Způsob odkazu si stanoví členské státy.

2.   Členské státy sdělí Komisi znění hlavních ustanovení vnitrostátních právních předpisů, které přijmou v oblasti působnosti této směrnice.

Článek 3

Členské státy mohou rozhodnout, že budou nadále povolovat uvádění výrobků, jež nejsou v souladu s ustanoveními této směrnice, na trh do 28. března 2016.

Článek 4

Tato směrnice vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Článek 5

Tato směrnice je určena členským státům.

V Bruselu dne 7. března 2012.

Za Komisi

José Manuel BARROSO

předseda


(1)  Úř. věst. L 194, 18.7.2001, s. 26.

(2)  FCTC/COP3(10) Pokyny pro provedení článku 11 Rámcové úmluvy WHO o kontrole tabáku (balení a označování tabákových výrobků).


PŘÍLOHA

„PŘÍLOHA I

Seznam dalších zdravotních varování

(uvedených v čl. 5 odst. 2 písm. b))

(1)

Kouření je příčinou rakoviny plic v 9 z 10 případů

(2)

Kouření způsobuje rakovinu úst a krku

(3)

Kouření poškozuje Vaše plíce

(4)

Kouření způsobuje infarkt

(5)

Kouření způsobuje mrtvici a zdravotní postižení

(6)

Kouření ucpává Vaše tepny

(7)

Kouření zvyšuje riziko oslepnutí

(8)

Kouření poškozuje Vaše zuby a dásně

(9)

Kouření může zabít Vaše nenarozené dítě

(10)

Svým kouřem škodíte Vašim dětem, rodině a přátelům

(11)

U dětí kuřáků je vyšší pravděpodobnost, že začnou kouřit

(12)

Přestaňte nyní – zůstaňte naživu pro své blízké (1)

(13)

Kouření snižuje plodnost

(14)

Kouření zvyšuje riziko impotence


(1)  Doplňte odkaz na telefonickou linku / internetovou stránku pro odvykání kouření, pokud v dotčeném členském státě existují.“