2.4.2011   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 102/8


PRAVIDLA PRO ZÁKAZ KOUŘENÍ V PROSTORÁCH EVROPSKÉHO PARLAMENTU

Rozhodnutí předsednictva ze dne 23. března 2011

2011/C 102/04

PŘEDSEDNICTVO,

s ohledem na čl. 23 odst. 2 jednacího řádu Evropského parlamentu,

s ohledem na stanovisko poradního výboru pro prevenci a ochranu při práci ze dne 11. února 2011,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Ve svých usneseních ze dne 24. října 2007 o zelené knize: „K Evropě bez tabákového kouře: možnosti politiky na úrovni EU“ (1) a ze dne 26. listopadu 2009 o nekuřáckém prostředí (2) Evropský parlament vyzval předsednictvo, které by mělo jít příkladem, aby ve všech prostorách Evropského parlamentu bez výjimky vydalo okamžitý zákaz kouření a důsledně vyžadovalo jeho dodržování.

(2)

Na základě rozhodnutí Rady 2004/513/ES ratifikovala Evropská unie Rámcovou úmluvu WHO o kontrole tabáku, v jejímž čl. 8 odst. 1 smluvní strany uznávají, že je vědecky prokázáno, že působení tabákového kouře způsobuje smrt, choroby a zdravotní omezení, a která v čl. 8 odst. 2 stanoví povinnost smluvních stran přijmout účinná legislativní, exekutivní, administrativní a jiná opatření, která zajistí ochranu před tabákovým kouřem na pracovištích ve vnitřních prostorách.

(3)

Směrnice Rady 89/391/EHS v článku 5 stanoví, že zaměstnavatel je povinen zajistit bezpečnost a ochranu zdraví zaměstnanců s ohledem na všechna hlediska týkající se práce.

(4)

Vzhledem k tomu, že je vědecky prokázáno, že pasivní kouření vážně ohrožuje zdraví, má Evropský parlament povinnost chránit své poslance, zaměstnance a další osoby zdržující se v jeho prostorách před zdravotními riziky, jimž lze předcházet, a před nepříjemnými vjemy způsobenými pasivním kouřením.

(5)

Jako zaměstnavatel má Evropský parlament zákonnou povinnost chránit své zaměstnance před zdravotními riziky na pracovišti.

(6)

Jako instituce musí Evropský parlament přijmout veškerá nezbytná opatření, která ho zabezpečí ve vztahu k případným nárokům na náhradu škod.

(7)

S ohledem na zdravotní rizika spojená s pasivním a aktivním kouřením je žádoucí, aby Evropský parlament své poslance, asistenty a zaměstnance informoval a zvýšil jejich povědomí o rizicích pasivního a aktivního kouření a aby zajistil programy podpory pro zaměstnance, kteří chtějí s kouřením přestat.

(8)

Z tohoto důvodu Evropský parlament podporuje snahu o dosažení zcela nekuřáckého prostředí ve svých prostorách, s výhradní výjimkou speciálně vyhrazených zón v jeho budovách.

(9)

Je nezbytné zajistit účinné vymáhání zákazu kouření v souladu s těmito pravidly. Tento zákaz bude proto doplněn náležitými postupy, jejichž prostřednictvím bude možné zajistit, aby byly případně uloženy účinné, přiměřené a odrazující sankce.

ROZHODLO:

Článek 1

1.   Kouření je zakázáno ve všech prostorách Evropského parlamentu, včetně jeho informačních kanceláří v členských státech a kontaktní kanceláře ve Washingtonu, s výhradní výjimkou speciálně vyhrazených zón, jež jsou uvedeny v příloze.

Kvestoři mohou rozhodnout o případných následných změnách této přílohy.

2.   Kouřit je zakázáno rovněž ve služebních vozech a jiných dopravních prostředcích, které Evropský parlament poskytuje.

Článek 2

1.   O těchto pravidlech budou informováni poslanci, jejich asistenti a zaměstnanci.

2.   Zákaz kouření podle článku 1 bude viditelně označen u vchodů a ve všech veřejných prostorách Evropského parlamentu, s výjimkou speciálně vyhrazených zón, jež jsou uvedeny v příloze. Aby byli poslanci, jejich asistenti a zaměstnanci o těchto zónách, v nichž je kouření povoleno, informováni, je přesné umístění kuřáckých zón jasně označeno. V prostorách Parlamentu nebudou veřejnosti k dispozici žádné popelníky, s výjimkou speciálně vyhrazených zón a prostor u vchodů do Parlamentu.

3.   Předsedové politických skupin připomenou nutnost dodržovat tato pravidla poslancům a zaměstnancům svých skupin.

Článek 3

S cílem informovat poslance, asistenty a zaměstnance a zvýšit tak jejich povědomí o rizicích pasivního a aktivního kouření a nabídnout jim programy, které jim v případě zájmu pomohou s kouřením přestat, vypracuje generální ředitelství pro personál ve spolupráci s poradním výborem pro prevenci a ochranu při práci politiku pro předcházení rizikům aktivního a pasivního kouření, a to prostřednictvím provedení integrovaného souboru opatření.

Článek 4

Osoba, jež tato pravidla poruší, bude na místě vyzvána, aby v prostorách Parlamentu nekouřila (ústní upozornění). Za zajištění dodržování tohoto pravidla zodpovídá generální tajemník.

Článek 5

1.   Poslanec, který přes ústní upozornění podle článku 4 tato pravidla porušuje nadále, se vystavuje postihům uvedeným v článku 6, jež spadají do pravomoci kvestorů a předsedy Parlamentu.

2.   Úředník, jiný zaměstnanec či akreditovaný asistent, který přes ústní upozornění podle článku 4 tato pravidla porušuje nadále, se vystavuje postihům uvedeným v článku 7, jež spadají do pravomoci generálního tajemníka.

3.   Místní asistent, návštěvník nebo jiná osoba, která se zdržuje v prostorách Parlamentu (např. zaměstnanci poskytovatelů služeb a externích firem), jež přes ústní upozornění podle článku 4 tato pravidla porušuje nadále, se vystavuje postihům uvedeným v článku 8, která spadají do pravomoci generálního tajemníka.

Článek 6

1.   Generální tajemník oznámí jméno poslance, který odmítá tato pravidla dodržovat, kvestorům. Následně kvestoři zašlou tomuto poslanci formální sdělení (písemné upozornění – „žlutá karta“), v němž ho informují, že v případě opakovaného porušení těchto pravidel mu bude uložen finanční postih.

2.   V případě opakovaného porušení těchto pravidel poslancem přijme předseda Parlamentu na návrh kvestorů rozhodnutí o finančním postihu dotyčného poslance („červená karta“). Výše tohoto postihu odpovídá výši denního příspěvku za jeden den. Tato částka bude poslanci odečtena přímo z příspěvku na všeobecné výdaje.

3.   Poslanec, jemuž byl uložen postih, může do 15 pracovních dnů od data oznámení podat stížnost k rukám předsedy Parlamentu. Toto odvolání má odkladný účinek. Předsednictvo oznámí poslanci, který stížnost podal, své odůvodněné rozhodnutí do dvou měsíců ode dne podání stížnosti.

Článek 7

1.   V případě opakovaného porušení těchto pravidel úředníkem, jiným zaměstnancem nebo akreditovaným asistentem zašle generální tajemník této osobě formální sdělení (písemné upozornění – „žlutá karta“), v němž ji informuje, že jí bude uložen kázeňský postih.

2.   V případě přetrvávajícího porušování těchto pravidel se dotyčný úředník, jiný zaměstnanec či akreditovaný asistent vystavuje disciplinárnímu řízení podle služebního řádu.

3.   Osoba, které byl udělen postih podle tohoto článku, může podat odvolání k orgánu oprávněnému ke jmenování podle článku 90 služebního řádu úředníků a pracovního řádu ostatních zaměstnanců Evropských společenství, jimiž se plně řídí další postup.

Článek 8

V případě opakovaného porušení těchto pravidel místním asistentem, návštěvníkem nebo jinou osobou, která se zdržuje v prostorách Parlamentu, bude tato osoba okamžitě vyvedena.

Článek 9

Tato pravidla nahrazují rozhodnutí předsednictva ze dne 13. července 2004, které stanoví pravidla pro kouření v prostorách Evropského parlamentu. Vstupují v platnost prvním dnem po zveřejnění v Úředním věstníku.

Článek 10

Tato pravidla budou dva roky po jejich vstupu v platnost vyhodnocena.


(1)  P6_TA(2007) 0471.

(2)  P7_TA(2009) 0100.


PŘÍLOHA

Seznam speciálně vyhrazených kuřáckých zón:

 

Brusel

1.

ASP 00G110 ES

poslanecký bar (2 kabiny pro kuřáky)

2.

PHS 03C011 ES

prostory vedle baru u jednacího sálu

 

Lucemburk

1.

KAD 00C720b RE

 

2.

GOL 00A700b RE

 

3.

SCH 01A701 RE

 

4.

TOA 00A891 CI

odpočinková zóna (1 kabina pro kuřáky)

5.

TOB 00B834 ES

 

6.

PRE 00A720 ES

1 kabina pro kuřáky

 

Štrasburk

1.

WIC M-1721 RE

Bar des Cygnes

2.

LOW C01101

poslanecký bar (1 kabina pro kuřáky)