29.8.2006   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 234/29


ROZHODNUTÍ KOMISE

ze dne 7. srpna 2006

o zřízení skupiny odborníků pro potřeby politiky ohledně údajů o trestné činnosti a trestním soudnictví

(2006/581/ES)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o Evropské unii,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Podle článku 29 Smlouvy o Evropské unii mají Evropská unie a členské státy zajistit, aby Unie prostřednictvím užší spolupráce poskytovala občanům vysokou úroveň bezpečnosti v oblasti spravedlnosti, svobody a bezpečnosti pomocí prevence a boje proti organizovanému zločinu nebo jiné trestné činnosti.

(2)

S cílem podporovat rozvoj harmonizovaných a srovnatelných statistik Evropské unie o trestné činnosti a trestním soudnictví, nezbytných pro rozvoj a sledování právních předpisů a politik Společenství, jak je uvedeno v akčním plánu provádějícím Haagský program (1), bude Komise možná potřebovat odbornou pomoc zástupců členských států a odborníků v poradním orgánu.

(3)

Sestavování statistik Společenství se řídí pravidly vymezenými v nařízení Rady (ES) č. 322/97 ze dne 17. února 1997 o statistice Společenství (2) a jednotlivá opatření týkající se zavedení statistiky Společenství se provádějí podle statistického programu Společenství a jeho ročních programů (3) a za současného dodržení zásad stanovených v Evropském kodexu statistických postupů, který byl přijat Výborem pro statistické programy dne 24. února 2005 a přiložen k oznámení Komise Evropskému parlamentu a Radě a k doporučení Komise ze dne 25. května 2005 (4) o nezávislosti, bezúhonnosti a odpovědnosti vnitrostátních statistických úřadů a statistického úřadu Společenství.

(4)

Skupina odborníků by měla být složena z osob způsobilých posuzovat potřeby politiky a poskytovat poradenství ohledně účinného využívání ukazatelů a údajů v oblasti trestné činnosti a trestního soudnictví.

(5)

Měla by být stanovena pravidla týkající se zveřejňování informací členy skupiny odborníků, aniž by byly dotčeny bezpečnostní předpisy Komise uvedené v příloze rozhodnutí Komise 2001/844/ES, ESUO, Euratom (5).

(6)

Osobní údaje týkající se členů skupiny odborníků by měly být zpracovávány podle nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 ze dne 18. prosince 2000 o ochraně fyzických osob v souvislosti se zpracováním osobních údajů orgány a institucemi Společenství a o volném pohybu těchto údajů (6).

(7)

Proto se musí zřídit Skupina odborníků pro potřeby politiky v oblasti údajů o trestné činnosti a trestním soudnictví a stanovit její mandát a struktura.

(8)

Zřízením této skupiny odborníků se nenahrazuje žádné nařízení.

(9)

Členové této skupiny odborníků budou zpočátku jmenováni na funkční období dvou let, poté Komise zváží, zda je vhodné členství prodloužit.

ROZHODLA TAKTO:

Článek 1

Komise tímto zřizuje skupinu odborníků, Skupinu odborníků pro potřeby politiky v oblasti údajů o trestné činnosti a trestním soudnictví, dále jen „skupina odborníků“.

Článek 2

Úkol skupiny

Skupina odborníků má tyto úkoly:

pomáhat Komisi při zahájení spolupráce mezi členskými státy a jinými organizacemi a subjekty činnými v této oblasti při provádění plánu EU o rozvoji komplexní a soudržné strategie EU k mapování trestné činnosti a měření výkonu trestních soudů (7),

pomáhat Komisi při určování potřeb politiky v oblasti údajů o trestné činnosti a trestním soudnictví na úrovni EU,

pomáhat Komisi při určování potřeb v oblasti rozvoje společných ukazatelů a nástrojů k mapování trestné činnosti a měření výkonu trestních soudů,

pomáhat Komisi při rozvoji společných ukazatelů a jiných potřebných údajů,

poskytovat Komisi poradenství v oblasti potřeb příslušného výzkumu a rozvoje nebo výsledků, aby mohly být zohledněny při provádění výše uvedeného plánu EU,

poskytovat Komisi poradenství v oblasti spolupráce se zástupci soukromého a akademického sektoru nebo jiných příslušných sektorů, aby byly při provádění výše uvedeného plánu EU využity relevantní poznatky a zkušenosti.

Článek 3

Konzultace

Komise může se skupinou odborníků konzultovat jakoukoli záležitost týkající se mapování trestné činnosti a měření výkonu trestních soudů, zejména určování potřeb politiky v oblasti rozvoje statistik o trestné činnosti a trestních soudech.

Článek 4

Členství – jmenování

1.   Skupina odborníků se skládá maximálně z 50 členů a je v ní zastoupeno nejméně 40 % členů každého pohlaví, kteří pocházejí:

a)

z vnitrostátních veřejných orgánů v oblasti spravedlnosti a vnitřních věcí členských států EU, přistupujících a kandidátských zemí,

b)

z orgánů a sítí Evropské unie s příslušnými zkušenostmi a odbornými znalostmi v oblasti analýzy nebo zpracování údajů o trestné činnosti a trestních soudech pro účely politik, např. z Evropské sítě pro předcházení trestné činnosti (EUCPN), z Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA), z Eurojustu, z pracovní skupiny evropských policejních prezidentů (EPCTF), z Evropského policejního úřadu (Europol), z Evropské agentury pro řízení operativní spolupráce na vnějších hranicích členských států Evropské unie (FRONTEX) a Evropského střediska pro sledování rasismu a xenofobie (EUMC), z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE),

c)

z mezinárodních a nevládních organizací s příslušnými zkušenostmi a odbornými znalostmi v oblasti analýzy a zpracování údajů o trestné činnosti a trestních soudech pro účely politik. Jsou to tyto: Rada Evropy, European Sourcebook Group (skupina pro přípravu evropské ročenky statistiky trestné činnosti a trestního soudnictví Sourcebook), Dětský fond OSN (UNICEF), Úřad OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), Světová zdravotnická organizace (WHO),

d)

členy skupiny odborníků se mohou stát rovněž jednotlivci s odbornými znalostmi získanými ve vědeckém výzkumu nebo v soukromém sektoru v oblasti analýzy nebo mapování trestné činnosti a měření výkonu trestních soudů v členských státech EU.

2.   Generální ředitelství Komise pro spravedlnost, svobodu a bezpečnost jmenuje členy skupiny odborníků z odborníků s příslušnými zkušenostmi v oblastech uvedených v článku 2 a čl. 4 odst. 1). V souvislosti s čl. 4 odst. 1 písm. a), b) a c) budou členové jmenováni orgány nebo organizacemi a v souvislosti s čl. 4 odst. 1 písm. d) budou členové jmenováni z řad těch, kteří odpověděli na výzvu k podání žádostí.

Každý členský stát, přistupující a kandidátská země jmenuje na členství dvě osoby (každou jiného pohlaví), ze kterých Komise jmenuje jednu. Náhradníci za členy skupiny odborníků budou jmenováni ve stejném počtu a za stejných podmínek jako členové. Náhradníci automaticky zastoupí nepřítomné členy.

3.   Členové spadající pod čl. 4 odst. 1 písm. a), b) a c) budou jmenováni jako zástupci veřejného orgánu nebo nevládní organizace. Členové spadající pod čl. 4 odst. 1 písm. d) budou jmenováni na základě osobní způsobilosti a budou Komisi poskytovat poradenství nezávisle na jakémkoli vnějším vlivu.

4.   Členové skupiny odborníků zůstávají ve funkci, dokud nejsou nahrazeni či dokud neuplyne jejich funkční období.

5.   Členové, kteří již nemohou účinně přispívat k práci skupiny odborníků, kteří odstoupí nebo kteří nesplňují podmínky podle prvního nebo druhého odstavce tohoto článku nebo článku 287 Smlouvy o založení Evropského společenství, mohou být nahrazeni na zbývající část svého funkčního období.

6.   Členové jmenovaní na základě osobní způsobilosti (odstavec 3 výše) učiní každý rok písemné prohlášení, že se zavazují jednat ve veřejném zájmu, a také prohlášení, v němž uvedou, zda existuje či neexistuje zájem, který by mohl ohrozit jejich nezávislost.

7.   Jména individuálně jmenovaných členů budou zveřejněna na internetové stránce GŘ pro spravedlnost, svobodu a bezpečnost a v řadě C Úředního věstníku Evropské unie. Jména členů se shromažďují, zpracovávají a zveřejňují v souladu s nařízením (ES) č. 45/2001.

Článek 5

Činnost

1.   Skupině odborníků předsedá Komise.

2.   Komise koordinuje činnost skupiny odborníků s činností příslušné pracovní skupiny pro statistiky v oblasti trestné činnosti a trestních soudů, kterou zřídí Eurostat v rámci statistického programu Společenství jako zastoupení národních statistických úřadů. Komise je zodpovědná za koherenci práce obou skupin a bude se dle možností snažit oraganizovat společná zasedání nebo zasedání, která se uskuteční ve stejný den.

3.   Komise koordinuje příslušné aspekty činností skupiny odborníků s dalšími činnostmi týkajícími se Komise.

4.   Po dohodě s Komisí mohou být pro účely přezkoumání konkrétních otázek v souladu s mandátem stanoveným skupinou odborníků zřízeny podskupiny s maximálně 15 členy. Jakmile jsou otázky vyřešeny, tyto podskupiny se rozpustí.

5.   Je-li to přínosné a/nebo nezbytné, může zástupce Komise požádat odborníky nebo pozorovatele, a to i ze třetích zemí, se zvláštními kompetencemi, pokud jde o téma, které je na programu jednání, aby se zúčastnili jednání skupiny odborníků nebo podskupiny.

6.   Informace získané při účasti na jednáních skupiny odborníků nebo podskupiny nesmějí být sdělovány, pokud se Komise domnívá, že se týkají důvěrných záležitostí.

7.   Skupina odborníků a její podskupiny obvykle zasedají v prostorách Komise na základě pozvání Komise, a to v souladu s postupy a rozvrhem stanovenými Komisí. Komise poskytne sekretářské služby. Zasedání skupin a podskupin se mohou účastnit další úředníci Komise, kteří se zajímají o projednávané otázky.

8.   Skupina odborníků přijme svůj jednací řád na základě vzorového jednacího řádu přijatého Komisí (8).

9.   Komise může na internetu nebo jiným způsobem zveřejnit shrnutí, závěr, část závěru nebo pracovní dokument skupiny odborníků v původním jazyce příslušného dokumentu.

Článek 6

Výdaje na zasedání

V souladu s pravidly Komise pro poskytování náhrad externím odborníkům uhradí Komise členům, odborníkům a pozorovatelům cestovní výdaje a případně též denní diety související s činností skupiny odborníků.

Členům, odborníkům a pozorovatelům nepřísluší za výkon funkce odměna.

Výdaje na zasedání se hradí v mezích limitů ročního rozpočtu, který skupině přidělily příslušné útvary Komise.

Článek 7

Použitelnost

Toto rozhodnutí nabývá účinku dnem zveřejnění v Úředním věstníku Evropské unie.

V Bruselu dne 7. srpna 2006.

Za Komisi

Franco FRATTINI

místopředseda


(1)  Úř. věst. C 198, 12.8.2005, s. 1. Akční plán Rady a Komise, kterým se provádí Haagský program o posílení svobody, bezpečnosti a práva v Evropské unii.

(2)  Úř. věst. L 52, 22.2.1997, s. 1.

(3)  Statistický program Společenství na roky 2003–2007 přijatý rozhodnutím Evropského parlamentu a Rady č. 2367/2002/ES ze dne 16. prosince 2002 (Úř. věst. L 358, 31.12.2002, s. 1).

(4)  KOM(2005) 217 v konečném znění a doporučení Komise o nezávislosti, bezúhonnosti a odpovědnosti vnitrostátních statistických úřadů a statistického úřadu Společenství.

(5)  Úř. věst. L 317, 3.12.2001, s. 1.

(6)  Úř. věst. L 8, 12.1.2001, s. 1.

(7)  Oznámení Komise Evropskému parlamentu, Radě a Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru, t. č. předmětem konzultace mezi útvary.

(8)  SEK(2005) 1004, příloha III.