25.1.2006   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 21/20


ROZHODNUTÍ KOMISE

ze dne 20. ledna 2006,

kterým se zřizuje skupina odborníků na vysoké úrovni pro sociální integraci etnických menšin a jejich plnou účast na trhu práce

(2006/33/ES)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Na základě článku 13 Smlouvy o založení Evropského společenství je Společenství svěřena pravomoc přijmout vhodná opatření k boji proti diskriminaci na základě pohlaví, rasového nebo etnického původu, náboženského vyznání nebo světového názoru, zdravotního postižení, věku nebo sexuální orientace.

(2)

V souladu se sdělením Komise nazvaným „Nediskriminace a rovné příležitosti pro všechny“ (1) přijatým dne 1. června 2005, které zdůrazňuje, že pro rozšířenou Evropskou unii je nutné vypracovat koherentní a účinný přístup k sociální integraci etnických menšin a k jejich plné účasti na trhu práce, chce Komise využít odborných poznatků specialistů sdružených v rámci poradní skupiny.

(3)

Skupina by měla pomoci vypracovat koherentní a účinný přístup k sociální integraci znevýhodněných etnických menšin a k jejich plné účasti na trhu práce.

(4)

Skupinu by měli tvořit odborníci z občanské společnosti, ze světa výzkumu, z podniků, z vnitrostátních i místních orgánů, z etnických menšin a dalších zúčastněných subjektů. Složení skupiny by mělo být vyvážené, zejména s ohledem na tato kritéria: země původu, rovný přístup k mužům a ženám, etnický původ, obor činnosti a oblast odborných znalostí,

ROZHODLA TAKTO:

Článek 1

Při Komisi se zřizuje „poradní skupina odborníků na vysoké úrovni pro sociální integraci etnických menšin a jejich plnou účast na trhu práce“, dále jen „skupina“.

Článek 2

Úkoly

Úkolem skupiny je:

zkoumat prostředky k dosažení lepší sociální integrace etnických menšin a jejich plné účasti na trhu práce v rámci Evropské unie,

předložit před koncem „Evropského roku rovných příležitostí pro všechny 2007“ zprávu, která bude obsahovat doporučení ohledně politik, jež je třeba v souvislosti s touto problematikou provést.

Skupina bude vycházet z osvědčených postupů v dané oblasti a zejména se zaměří na tyto otázky:

sociálně-ekonomická situace etnických menšin v současné Evropské unii,

konkrétní situace a potřeby menšinových skupin, včetně nedávných migrantů, usazených etnických menšin, národnostních menšin, Romů a osob bez státní příslušnosti,

dopad vícenásobné diskriminace a vliv faktorů, jako je věk, pohlaví, zdravotní postižení a náboženství, a vliv zeměpisné izolace a dosaženého vzdělání,

podíl politik a programů Evropské unie na sociální integraci etnických menšin a plné účasti etnických menšin na trhu práce,

dopad budoucího vývoje a případných nových vln rozšíření Evropské unie (Rumunsko, Bulharsko, Turecko, západní Balkán).

Předseda skupiny může upozornit Komisi na to, kdy je vhodné v určité otázce skupinu konzultovat.

Článek 3

Složení – jmenování

1.   Členy skupiny jmenuje Komise ze specialistů s odbornými znalostmi v oblastech uvedených v článku 2.

2.   Skupinu tvoří nejvýše 10 členů.

3.   Pro tyto členy platí následující podmínky:

členové jsou jmenováni osobně a radí Komisi nezávisle na vnějších pokynech,

členové zůstávají ve funkci, dokud nejsou nahrazeni, nebo do konce svého funkčního období,

členové, kteří již nemohou účinně přispívat k práci skupiny, kteří odstoupí nebo kteří nesplňují podmínky podle první nebo druhé odrážky tohoto článku nebo článku 287 Smlouvy o založení Evropského společenství, mohou být nahrazeni na zbývající část svého funkčního období,

členové učiní každý rok písemné prohlášení, že se zavazují jednat ve veřejném zájmu, a také prohlášení potvrzující, že jejich nezávislosti nebrání žádný jiný zájem,

jména členů jsou zveřejněna na webových stránkách generálního ředitelství pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti a v řadě C Úředního věstníku Evropské unie. Zjišťování, správa a zveřejňování jmen členů se provádí podle ustanovení nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 45/2001 (2) o ochraně a zpracování osobních údajů.

Článek 4

Činnost

1.   Komise jmenuje předsedu skupiny.

2.   Představitel Komise může k účasti na práci skupiny přizvat odborníky nebo pozorovatele se zvláštními odbornými znalostmi tématu, které je na pořadu jednání, pokud se to prokáže jako užitečné a/nebo nezbytné.

3.   Informace získané v rámci účasti na práci skupiny nesmí být vyzrazeny, pokud Komise určí, že se týkají důvěrných skutečností.

4.   Skupina se obvykle schází v prostorách Komise nebo útvarů Komise, a to podle podmínek a harmonogramu, které stanoví Komise. Úkony sekretariátu zajišťují útvary Komise. Ostatní zainteresovaní úředníci Komise se smějí těchto schůzí zúčastnit.

5.   Skupina přijme svůj jednací řád na základě vzorového jednacího řádu přijatého Komisí (3).

6.   Útvary Komise mohou na internetu v jazyku původu dotyčného dokumentu zveřejnit shrnutí, závěr, část závěru nebo pracovní dokument skupiny.

Článek 5

Náklady na schůze

Náklady na cestu a případný pobyt, které vzniknou členům, odborníkům a pozorovatelům v rámci činnosti skupiny, nahrazuje Komise podle platných interních ustanovení Komise. Za výkon funkcí nenáleží odměna.

Náklady na schůze se nahrazují podle disponibilních prostředků, které jsou dotyčným útvarům přiděleny v rámci ročního postupu pro přidělení zdrojů.

Článek 6

Vstup v platnost

Toto rozhodnutí nabývá účinku dnem vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie. Jeho platnost končí dne 31. prosince 2007. Před tímto dnem rozhodne Komise o jeho případném prodloužení.

V Bruselu dne 20. ledna 2006.

Za Komisi

Vladimír ŠPIDLA

člen Komise


(1)  KOM(2005) 224 v konečném znění.

(2)  Úř. věst. L 8, 12.1.2001, s. 1.

(3)  Úř. věst. C 38, 6.2.2001, s. 3.