32003D2318



Úřední věstník L 345 , 31/12/2003 S. 0009 - 0016


Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 2318/2003/ES

ze dne 5. prosince 2003,

kterým se přijímá víceletý program (2004-2006) pro účinnou integraci informačních a komunikačních technologií (ICT) do vzdělávacích systémů a systémů odborné přípravy v Evropě (program e-učení)

EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství, a zejména na čl. 149 odst. 4 a čl. 150 odst. 4 této smlouvy,

s ohledem na návrh Komise,

s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru [1],

s ohledem na stanovisko Výboru regionů [2],

v souladu s postupem stanoveným v článku 251 Smlouvy [3],

vzhledem k těmto důvodům:

(1) Mezi cíle programů vzdělávání a odborné přípravy "Socrates" a "Leonardo da Vinci", zavedených rozhodnutím č. 253/2000/ES [4], resp. rozhodnutím 1999/382/ES [5], patří také rozvoj otevřeného a distančního učení a využití informačních a komunikačních technologií.

(2) Závěry Evropské rady ze zasedání v Lisabonu ve dnech 23. a 24. března 2000 zdůraznily nutnost přizpůsobit evropské vzdělávací systémy a systémy odborné přípravy potřebám znalostní ekonomiky a za jeden ze tří hlavních složek tohoto nového přístupu je prohlášena podpora nových základních dovedností, zejména v oblasti informačních technologií.

(3) Na zasedání ve Feiře v červnu 2000 potvrdila Evropská rada iniciativu "e-učení: plán vzdělávání zítřka", zahájenou Komisí v květnu 2000 v reakci na zasedání Evropské rady v Lisabonu. Na zasedání ve Stockholmu v březnu 2001 vzala Evropská rada na vědomí pozitivní výsledky iniciativy.

(4) V "Akčním plánu e-učení" byly čtyři hlavní směry akcí iniciativy e-učení (infrastruktura a vybavení, odborná příprava, evropské obsahy a služby vysoké kvality a spolupráce na všech úrovních) rozvinuty do deseti klíčových akcí, spojujících různé programy a nástroje Společenství, aby se zvýšila jejich soudržnost a synergie a zlepšila dostupnost pro uživatele.

(5) Dne 15. května 2001 schválil Evropský parlament usnesení [6] k oběma sdělením Komise, v němž uznal příspěvek iniciativy e-učení k posílení myšlenky "jednotného evropského vzdělávacího prostoru", navazující na myšlenku evropského výzkumného prostoru a evropského jednotného trhu, a vyzval k jejímu nezávislému rozvinutí prostřednictvím nového zvláštního programu na jednoznačném právním základě, čímž by se zabránilo zdvojení činnosti se stávajícími programy a přispělo k větší viditelnosti a přidané hodnotě akcí Společenství.

(6) Usnesením Rady ze dne 13. července 2001 o e-učení [7] byla tato iniciativa potvrzena a Komise byla vyzvána k pokračování a zintenzivnění činnosti v této oblasti.

(7) Dne 21. listopadu 2001 přijala Komise sdělení s názvem "Uskutečnění evropského prostoru celoživotního učení", v němž zmínila potenciál e-učení ke zpřístupnění a řízení nových vzdělávacích příležitostí v této oblasti.

(8) Závěry Evropské rady ze zasedání v Barceloně v březnu 2002 vyzývají k akci pro partnerství mezi školami na celoevropské úrovni a na tyto závěry navázala zpráva Komise o využívání internetu pro rozvoj partnerství mezi školami, předložená Evropské radě na jejím zasedání v Seville, jakož i zavedení osvědčení o znalostech internetu a počítačů pro žáky středních škol.

(9) Je třeba řešit problém sociálního vyloučení vyplývajícího u mnoha lidí z neschopnosti plně využít předností informačních a komunikačních technologií (ICT) a internetu ve znalostní společnosti – problém tzv. "digitální propasti", jež se často týká mladých lidí, zdravotně postižených osob a seniorů, jakož i sociálních skupin, které jsou již oběťmi jiných forem vyloučení.

(10) Je třeba věnovat bedlivou pozornost vzdělávání a doškolování učitelů, aby byli schopni používat internet a ICT ve vyučování kritickým a pedagogicky zodpovědným způsobem.

(11) Je třeba věnovat bedlivou pozornost rozdílům ve využívání e-učení mezi ženami a muži a podporovat rovné příležitosti v této oblasti.

(12) E-učení má potenciál napomoci Unii reagovat na výzvy znalostní společnosti, zvyšovat kvalitu učení, usnadňovat přístup k výukovým zdrojům, zohledňovat zvláštní potřeby a zajistit účinnější a výkonnější učení, jakož i vzdělávání a školení na pracovišti, zejména v malých a středních podnicích.

(13) V Boloňské deklaraci, podepsané 29 evropskými ministry školství dne 19. června 1999, je uznána potřeba evropského rozměru vysokoškolského vzdělávání a v tomto ohledu i význam rozvoje rozměru e-učení.

(14) Evropská unie by měla věnovat bedlivou pozornost účinné podpoře virtuálních vysokoškolských areálů, které mohou doplňovat činnost programů mobility v rámci Evropské unie i se třetími zeměmi.

(15) Je nutné posílit a doplnit stávající nástroje a posoudit úlohu e-učení také v souvislosti s přípravou nové generace nástrojů v oblasti vzdělávání a odborné přípravy.

(16) V zájmu zvýšení přidané hodnoty akce Společenství je nezbytné zajistit soudržnost a doplňkovost mezi akcemi prováděnými v rámci tohoto rozhodnutí a dalšími příslušnými politikami, nástroji a akcemi Společenství, zejména s tematickou prioritou "Technologie informační společnosti" šestého rámcového programu pro výzkum, zavedeného rozhodnutím č. 1513/2002/ES [8].

(17) Měla by být možná účast zemí, které jsou kandidáty na přistoupení k Evropské unii, a států EHP-ESVO na programu e-učení. Měla by být možná účast odborníků a vzdělávacích institucí z ostatních třetích zemí na výměně zkušeností v rámci stávající spolupráce s těmito třetími zeměmi.

(18) Je třeba pravidelně sledovat program e-učení a vyhodnocovat jej ve spolupráci s Komisí a členskými státy, aby jej bylo možné upravovat, zejména měnit priority pro provádění opatření. Součástí hodnocení by mělo být i externí hodnocení prováděné nezávislými, nestrannými subjekty.

(19) Jelikož cíle navrhované akce, totiž podpory celoevropské spolupráce na zvyšování kvality a přístupnosti vzdělávání a odborné přípravy prostřednictvím účinného využití e-učení, nemůže být dosaženo uspokojivě na úrovni členských států, a proto, z důvodu nadnárodního rozměru akcí a nezbytných opatření, jej může být lépe dosaženo na úrovni Společenství, může Společenství přijmout opatření v souladu se zásadou subsidiarity stanovenou v článku 5 Smlouvy. V souladu se zásadou proporcionality stanovenou v uvedeném článku toto rozhodnutí nepřekračuje rámec toho, co je pro dosažení tohoto cíle nezbytné.

(20) Toto rozhodnutí stanoví pro celou dobu trvání programu e-učení finanční rámec, který představuje pro rozpočtový orgán v průběhu ročního rozpočtového procesu prvotní referenci ve smyslu bodu 33 interinstitucionální dohody ze dne 6. května 1999 mezi Evropským parlamentem, Radou a Komisí o rozpočtové kázni a o zdokonalení rozpočtového procesu [9].

(21) Opatření nezbytná pro provedení tohoto rozhodnutí by měla být přijata v souladu s rozhodnutím Rady 1999/468/ES ze dne 28. června 1999 o postupech pro výkon prováděcích pravomocí svěřených Komisi [10],

ROZHODLY TAKTO:

Článek 1

Zavedení programu

1. Tímto rozhodnutím se zavádí program e-učení, víceletý program pro zvyšování kvality a přístupnosti evropských vzdělávacích systémů a systémů odborné přípravy účinným využíváním informačních a komunikačních technologií (ICT) (dále jen "program").

2. Program je prováděn v období od 1. ledna 2004 do 31. prosince 2006.

Článek 2

Cíle programu

1. Obecným cílem programu je přispět ke kvalitnímu vzdělání formou podpory a dalšího rozvoje účinného využití ICT v evropských vzdělávacích systémech a systémech odborné přípravy, což představuje nedílný prvek přizpůsobení těchto systémů potřebám znalostní společnosti v souvislosti s celoživotním učením.

2. Specifickými cíli programu je:

a) identifikovat dotčené aktéry a informovat je o způsobech a prostředcích využití e-učení na podporu digitální gramotnosti a tím přispět k posílení sociální soudržnosti a osobního rozvoje a k pěstování dialogu mezi kulturami;

b) využít potenciálu e-učení k posílení evropského rozměru ve vzdělávání;

c) zavést mechanismy na podporu vývoje evropských produktů a služeb vysoké kvality a na výměnu a předávání osvědčených postupů;

d) využít potenciálu e-učení v souvislosti s inovacemi výukových metod s cílem zkvalitnit proces učení a pěstovat v žácích samostatnost.

Článek 3

Oblasti intervence programu

1. Cíle programu budou v souladu s hlavními směry akcí uvedenými v příloze sledovány v těchto oblastech intervence:

a) podpora digitální gramotnosti:

akce v této oblasti se budou týkat příspěvku ICT na školách a obecněji v souvislosti s celoživotním učením, zejména pro ty, kteří nemají snadný přístup k těmto technologiím kvůli své zeměpisné poloze, sociální situaci nebo zvláštním potřebám. Cílem je nalézt následováníhodné příklady a dosáhnout synergií v rámci řady národních a celoevropských činností zaměřených na tyto cílové skupiny;

b) podpora virtuálních vysokoškolských areálů:

akce v této oblasti budou zlepšovat zapojení virtuálního rozměru do vysokoškolského vzdělávání. Cílem je povzbudit rozvoj nových organizačních modelů poskytování vysokoškolského vzdělání v Evropě (virtuálních vysokoškolských areálů) a evropských projektů studentské výměny a sdílení (virtuální mobility), přičemž se budou zakládat na stávajících rámcích evropské spolupráce (program "Erasmus", Boloňský proces) a vnášet "rozměr e-učení" mezi pracovní nástroje těchto rámců spolupráce (evropský kreditní systém, ECTS, evropský magisterský titul, zajištění kvality, mobilita);

c) elektronické partnerství mezi školami v Evropě a podpora odborné přípravy učitelů:

akce v této oblasti budou podporovat a dále rozvíjet vytváření sítí škol, aby bylo umožněno všem školám v Evropě vytvářet pedagogická partnerství se školami na jiných místech Evropy, aby byly podporovány inovační metody spolupráce a předávány kvalitní vzdělávací přístupy a posilováno studium jazyků a dialog mezi kulturami; akce v této oblasti budou dále zaměřeny na aktualizaci odborných schopností učitelů a školitelů, aby pedagogicky a kooperativně využívali ICT prostřednictvím výměny a šíření osvědčených postupů a zakládáním nadnárodních a multidisciplinárních projektů spolupráce;

d) průřezové akce:

akce v této oblasti budou sloužit podpoře e-učení v Evropě, přičemž se budou zakládat na monitorování akčního plánu e-učení. Jejich cílem je šíření, podpora a předávání osvědčených a inovačních postupů a výsledků projektů a programů a prohloubení spolupráce mezi různými zúčastněnými aktéry, zejména podporou partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem.

2. Tyto akce se provádí v souladu s postupy uvedenými v příloze a prostřednictvím následujících přístupů, které se popřípadě mohou kombinovat

a) podpora pilotních projektů, které mají potenciál strategicky ovlivnit praxi vzdělávání a odborné přípravy a jasnou perspektivu dlouhodobé udržitelnosti;

b) podpora vývoje metod, nástrojů a postupů, jakož i analýzy trendů v oblasti plánování a využívání modelů e-učení ve vzdělávání a odborné přípravě;

c) podpora inovačních akcí evropských sítí a partnerství zaměřených na podporu inovací a kvality v oblasti plánování a využívání produktů a služeb prostřednictvím účelného využívání ICT ve vzdělávání a odborné přípravě;

d) podpora evropských sítí a partnerství, které podporují a posilují pedagogické a didaktické využití internetu a ICT a podpora výměny osvědčených postupů. Cílem těchto činností je zajistit, aby učitelé a žáci byli nejen technicky zdatní ve využívání internetu a ICT, ale uměli je používat kritickým a pedagogicky zodpovědným způsobem;

e) podpora evropské spolupráce, předávání produktů e-učení a šíření a výměna osvědčených postupů;

f) technická a správní podpora.

Článek 4

Provádění programu a spolupráce s členskými státy

1. Komise

a) zajišťuje provádění akcí Společenství, na které se vztahuje tento program, v souladu s přílohou;

b) usiluje o synergie s ostatními programy a akcemi Společenství v oblasti vzdělávání, výzkumu, sociální politiky a regionálního rozvoje;

c) podporuje a usnadňuje spolupráci s mezinárodními organizacemi aktivními v oblasti e-učení.

2. Členské státy určí vhodné korespondenty, kteří budou s Komisí úzce spolupracovat, co se týče informování o využívání a praxi e-učení.

Článek 5

Prováděcí opatření

1. Řídicím postupem podle čl. 6 odst. 2 budou přijata tato opatření nezbytná k provedení tohoto rozhodnutí:

a) roční plán práce, včetně priorit, kritérií a postupů výběru a výsledků;

b) roční rozpočet a rozdělení finančních prostředků mezi jednotlivé akce programu v souladu s články 9 a 10;

c) opatření k zajištění sledování a hodnocení programu a k šíření a předávání výsledků.

2. Všechna ostatní opatření nezbytná pro provádění tohoto rozhodnutí se přijímají poradním postupem podle čl. 6 odst. 3.

Článek 6

Výbor

1. Komisi je nápomocen výbor.

2. Odkazuje-li se na tento odstavec, použijí se články 4 a 7 rozhodnutí 1999/468/ES s ohledem na článek 8 zmíněného rozhodnutí.

Doba uvedená v čl. 4 odst. 3 rozhodnutí 1999/468/ES je dva měsíce.

3. Odkazuje-li se na tento odstavec, použijí se články 3 a 7 rozhodnutí 1999/468/ES s ohledem na článek 8 zmíněného rozhodnutí.

4. Výbor přijme svůj jednací řád.

Článek 7

Soudržnost a doplňkovost

1. Komise ve spolupráci s členskými státy zajistí celkovou soudržnost a doplňkovost s dalšími příslušnými politikami, nástroji a akcemi Společenství, zejména s programy vzdělávání a odborné přípravy Socrates a Leonardo da Vinci a s programem Mládež.

2. Komise zajistí účinné propojení, a popřípadě koordinované akce mezi tímto programem a programy a akcemi v oblasti nových technologií pro vzdělávání a odbornou přípravu, zejména příslušnými akcemi šestého rámcového programu v oblasti výzkumu, technického rozvoje a demonstrací.

Článek 8

Financování

1. Finanční rámec pro provádění programu po dobu uvedenou v článku 1 se stanoví na 44 milionů EUR.

2. Roční rozpočtové položky schvaluje rozpočtový orgán v mezích finančního výhledu.

Článek 9

Rozdělení prostředků

Prostředky se rozdělí mezi jednotlivé akce takto:

a) e-učení na podporu digitální gramotnosti: okolo 10 % celkového rozpočtu;

b) virtuální vysokoškolské areály: okolo 30 % celkového rozpočtu;

c) elektronické partnerství mezi školami v Evropě a podpora odborné přípravy učitelů: okolo 45 % celkového rozpočtu;

d) průřezové akce a sledování akčního plánu e-učení: nejvýše 7,5 % celkového rozpočtu;

e) technická a správní podpora: nejvýše 7,5 % celkového rozpočtu;

Článek 10

Účast zemí, které jsou kandidáty na přistoupení k Evropské unii, a států EHP/ESVO

Podmínky a podrobnosti účasti zemí, které jsou kandidáty na přistoupení k Evropské unii, a států EHP/ESVO na programu se stanoví v souladu s odpovídajícími ustanoveními nástrojů, jimiž se řídí vztahy mezi Společenstvím a těmito zeměmi.

Článek 11

Spolupráce se třetími zeměmi

Z podnětu Komise mohou být k účasti na konferencích a setkáních, kromě zasedání výboru uvedeného v článku 6, přizváni odborníci ze třetích zemí jiných než uvedených v článku 10.

Prostředky na úhradu cestovného a nákladů na pobyt těchto odborníků podle příslušných nařízení Komise nesmějí převýšit 0,5 % celkového rozpočtu programu.

Článek 12

Sledování a hodnocení

1. Komise ve spolupráci s členskými státy pravidelně sleduje program. Toto sledování zahrnuje zprávu uvedenou v odstavci 2 a zvláštní činnosti.

2. Komise zajistí po skončení programu jeho externí hodnocení. Toto hodnocení má za účel posoudit význam, účinnost a dopad jednotlivých akcí a přihlédne rovněž k dopadu programu jako celku. Zvláštní pozornost věnuje otázkám sociální soudržnosti a rovných příležitostí.

Hodnocení rovněž přezkoumá doplňkovost mezi akcemi v rámci tohoto programu a akcemi uskutečňovanými v rámci dalších příslušných politik, nástrojů a akcí Společenství.

Komise předloží Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů do konce roku 2007 zprávu o hodnocení ex post.

Článek 13

Vstup v platnost

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

V Bruselu dne 5. prosince 2003.

Za Evropský parlament

předseda

P. Cox

Za Radu

předseda

P. Lunardi

[1] Úř. věst. C 133, 6.6.2003, s. 33.

[2] Úř. věst. C 244, 10.10.2003, s. 42.

[3] Stanovisko Evropského parlamentu ze dne 8. dubna 2003 (dosud nezveřejněné v Úředním věstníku), společný postoj Rady ze dne 16. června 2003 (Úř. věst. C 233 E, 30.9.2003, s. 24) a postoj Evropského parlamentu ze dne 21. října 2003 (dosud nezveřejněné v Úředním věstníku).

[4] Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 253/2000/ES ze dne 24. ledna 2000, kterým se zavádí druhá fáze akčního programu Společenství v oblasti vzdělávání "Socrates" (Úř. věst. L 28, 3.2.2000, s. 1). Rozhodnutí ve znění rozhodnutí č. 451/2003/ES (Úř. věst. L 69, 13.3.2003, s. 6).

[5] Rozhodnutí Rady 1999/382/ES ze dne 26. dubna 1999, kterým se zavádí druhá fáze akčního programu Společenství v oblasti odborného vzdělávání "Leonardo da Vinci" (Úř. věst. L 146, 11.6.1999. s. 33).

[6] Úř. věst. C 34 E, 7.2.2002, s. 153.

[7] Úř. věst. C 204, 20.7.2001, s. 3.

[8] Rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1513/2002/ES ze dne 27. června 2002 o šestém rámcovém programu Evropského společenství v oblasti výzkumu, technologického vývoje a demonstrací jakožto příspěvku k tvorbě Evropského výzkumného prostoru (2002-2006) (Úř. věst. L 232, 29.8.2002, s. 1).

[9] Úř. věst. C 172, 18.6.1999, s. 1. Dohoda ve znění rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady 2003/429/ES (Úř. věst. L 147, 14.6.2003, s. 25).

[10] Úř. věst. L 184, 17.7.1999, s. 23.

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA

1. HLAVNÍ SMĚRY AKCÍ

Hlavní směry akcí jsou prostředkem k dosažení obecného cíle programu: napomáhat rozvoji a vhodnému využívání e-učení v Evropě a doprovázet úsilí členských států v této oblasti. Jsou členěny podle čtyř oblastí intervence programu.

Hlavní směr akcí 1: "Podpora digitální gramotnosti"

Akce v této oblasti musí řešit koncepční i praktické otázky sahající od pochopení digitální gramotnosti až po určení nápravných akcí pro zvláštní cílové skupiny. Digitální gramotnost je jednou z klíčových dovedností a kompetenci nezbytných pro zaujetí aktivní role ve znalostní společnosti a v nové mediální kultuře. Digitální gramotnost se také týká mediální gramotnosti a sociální kompetence, s nimiž má společné cíle, např. aktivní občanství a zodpovědné využití ICT.

a) Zjištění a šíření osvědčených postupů na podporu digitální gramotnosti. Zvláštní pozornost bude věnována zlepšování přístupu k výukovým zdrojům pro ty, kteří nemají snadný přístup k ICT, uchopení různých kognitivních a didaktických přístupů a různých stylů učení, řešení zvláštních potřeb, např. potřeb přistěhovalců, dětí v nemocnicích nebo zdravotně postižených uživatelů, a zkoumání možností využití oslovujících a motivačních přístupů.

b) Osvětové akce prostřednictvím příslušných evropských sítí. V rámci programu budou podpořeny akce evropských sítí, sdružení, veřejných orgánů, partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem apod.; podpora kontaktů a výměny osvědčených postupů mezi těmito partnery.

Hlavní směr akcí 2: "Virtuální vysokoškolské areály"

Cílem tohoto hlavního směru akcí je vnést do evropských iniciativ v oblasti vysokoškolského vzdělávání "rozměr e-učení" a tím přispět k utváření evropského prostoru vysokoškolského vzdělávání.

a) Rozvoj stávajících nástrojů, zejména nástrojů týkajících se virtuální mobility jako doplňkového a posilujícího prvku k mobilitě fyzické (virtuální Erasmus); systémy uznávání a schvalování (založené na ECTS); informační a poradenské služby a případné další synergie mezi virtuálními a tradičními modely. Projekty by měly být založeny na dohodách mezi vysokými školami, podle možností rozšiřujících nebo doplňujících stávající dohody o spolupráci v rámci programů mobility Společenství.

b) Nadnárodní virtuální vysokoškolské areály. V rámci programu budou podpořeny strategické projekty navržené vysokoškolskými vzdělávacími institucemi vždy z nejméně tří členských států. Měly by být vytvořeny modely spolupráce na e-učení v těchto oblastech: tvorba společných výukových programů několika univerzitami, včetně dohod o hodnocení, schvalování a uznávání nabytých schopností, s výhradou vnitrostátních postupů; rozsáhlé experimenty s virtuální mobilitou jako doplňkem k mobilitě fyzické; a rozvoj inovačních výukových programů založených na dvojí metodě výuky (tradiční učení a učení on-line).

c) Evropské modely e-učení ve vysokoškolském vzdělávání. V rámci těchto projektů by měly být vyvinuty nové modely spolupráce mezi evropskými vysokoškolskými institucemi, přičemž je třeba vzít v úvahu zejména: zajištění průběžné odborné přípravy a profesního rozvoje a rozvoje podpůrných služeb pro učení a školení učitelů, školitelů a ostatního pedagogického personálu v pedagogickém využití e-učení; přezkoumání metod zajištění kvality; zlepšení pochopení organizační změny a možných rizik spojených se zaváděním e-učení do vysokoškolského vzdělávání; a tvorba evropských modelů partnerství mezi veřejným a soukromým sektorem v oblasti e-učení ve vysokoškolském vzdělávání, jakož i využívání příležitostí, jež nová partnerství a modely financování přinesou.

Hlavní směr akcí 3: "Elektronické partnerství mezi základními a středními školami v Evropě a podpora odborné přípravy učitelů"

Akce v této oblasti by měly usnadňovat partnerství mezi školami prostřednictvím internetu a podporovat odbornou přípravu učitelů a zároveň stimulovat evropské školy k zakládání pedagogických partnerství se školami na jiných místech Evropy, posilovat studium jazyků a dialog mezi kulturami. Akce se zaměří na základní a střední školy.

a) Zjištění a analýza stávajících iniciativ. Tato akce by měla analyzovat stávající postupy. Zjistí dobré demonstrační projekty, které ukazují příspěvek vzdělávacích multimédií a komunikačních sítí k podpoře partnerství mezi školami, zejména v oblasti vícejazyčných a multikulturních projektů. Budou sestaveny případové studie, hodnotící materiály a metody, které pomohou učitelům využít potenciál ICT pro uplatnění inovačních metod spolupráce, například virtuálních učeben, vývoje společných výukových programů pro doškolování učitelů, multidisciplinárních přístupů nebo využití společných výukových nástrojů a zdrojů.

b) Síť na podporu elektronického partnerství mezi školami. Tato síť by byla tvořena učiteli nebo vychovateli se zkušenostmi v oblasti evropské spolupráce. Zajistí pedagogickou podporu a poradenství; nástroje a služby pro hledání partnerů; metody výměny zkušeností a internetový rozbočovač ke stávajícím webovým stránkám týkajícím se akcí partnerství.

c) Podpora sítí spolupráce v oblasti doškolování učitelů a ostatního pedagogického personálu. Tyto sítě se budou opírat o instituce zodpovědné za pedagogické využití informačních a komunikačních technologií. Zaměří se na prioritní oblasti spolupráce vymezené v souvislosti se "Zprávou o konkrétních budoucích cílech vzdělávacích systémů a systémů odborné přípravy". Zvláštní pozornost bude věnována navození zvýhodněných podmínek pro využití potenciálu ICT pro uplatnění inovačních metod spolupráce, výměnu vzdělávacích zdrojů a přístupů a společný vývoj vzdělávacích materiálů.

d) Práce s veřejností a komunikace. Úspěch iniciativy závisí na dynamické práci s veřejností, jejímž základem bude webová stránka a jež obnáší mimo jiné přitažlivé vizuální ztvárnění, publikace, tiskové zprávy, přípravu informačních listů o školních projektech, zahajovací a závěrečné události, soutěže a udílení cen.

Hlavní směr akcí 4: "Průřezové akce a sledování akčního plánu e-učení"

Vedle výše uvedených akcí budou vyčleněny prostředky na průřezové akce, jako je:

a) podpora aktivního sledování akčního plánu e-učení. Tato akce by zahrnovala šíření relevantních materiálů, např. zpráv a studií, což by vedlo k větší soudržnosti a zviditelnění akcí EU v oblasti e-učení; členění projektů do skupin podle společných cílů nebo používání podobných metod; a podporu výměny zkušeností, tvorby sítí a jiných možných forem synergie v rámci činností akčního plánu;

b) provozování portálu e-učení, který by na jediném místě poskytoval snadný přístup k evropským aktivitám v oblasti e-učení a k existujícím informačním zdrojům, adresářům, databázím a archivům znalostí a uživatelsky vstřícný přístup k programům, projektům, studiím, zprávám a pracovním skupinám EU;

c) osvětové a informační akce prostřednictvím evropských sítí. Tato akce by podpořila evropské sítě v oblasti e-učení a příslušné aktivity, např. tematické konference, semináře nebo workshopy o klíčových otázkách e-učení, jako je zajištění kvality; rovněž by podpořila diskusi na evropské úrovni a výměnu osvědčených postupů v této oblasti;

d) plánování a vývoj nástrojů pro sledování, analýzu a prognózování v oblasti e-učení v Evropě ve spolupráci s Eurostatem a Evropskou investiční bankou.

Z tohoto programu lze rovněž přispívat na společné akce v rámci mezinárodních projektů týkajících se správného a účinného využití ICT ve vzdělávání a odborné přípravě, např. projektů probíhajících v rámci OECD nebo UNESCO.

Akce na technickou podporu

Vedle toho bude provádění programu podpořeno akcemi zaměřenými na šíření výsledků (např. zveřejnění, propojování odkazy na internetu, demonstrační projekty a prezentace) a v případě potřeby na předávání strategických studií řešících vznikající problémy, nové příležitosti a další klíčové otázky vývoje e-učení v Evropě. Z programu budou rovněž podpořeny průběžné zpětné vazby uživatelů a účastníků a jeho závěrečné externí hodnocení.

2. METODY PROVÁDĚNÍ AKCÍ A MECHANISMY JEJICH FINACOVÁNÍ Z ROZPOČTU SPOLEČENSTVÍ

Prostředky se přidělují na základě nabídkových řízení a výzev k předkládání nabídek.

Náklady na objednané služby (např. případové studie nebo služby odborníků) budou hrazeny ze 100 %; to platí popřípadě i pro příspěvky do rozpočtu budoucí výkonné agentury, jejíž založení se zvažuje.

Akce budou financovány takto:

- subvence do maximální výše 80 % způsobilých nákladů s jinými zdroji z veřejného nebo soukromého sektoru – na projekty spolupráce, například inovační projekty strukturální povahy (všechny hlavní směry akcí),

- subvence do maximální výše 80 % způsobilých nákladů na partnerství pro e-učení pod vedením vysokoškolských institucí, jejichž cílem je vytvoření "rozměru e-učení" a nových modelů pro evropské vysokoškolské vzdělávání (hlavní směr akcí 2),

- 100 % financování podpůrné struktury pro partnerství mezi školami, včetně internetového rozbočovače, evropské sítě na podporu pedagogů ve spolupráci s členskými státy; akcí v oblasti práce s veřejností a šíření informací; a jiných potřebných podpůrných akcí, např. posouzení stávajících soustav partnerství nebo tvorba nástroje na vyhledávání partnerů pro konkrétní účel. Subvence ve výši 50–80 % jsou poskytovány na podporu akcí členských států v oblasti práce s veřejností a šíření informací (hlavní směr akcí 3),

- subvence ve výši 50–80 % nákladů jsou spojeny s akcemi v oblasti informování a komunikace, jako jsou semináře, návštěvy, společné zprávy, vzájemné hodnocení a podobné akce na šíření informací a sdílení znalostí (všechny hlavní směry akcí).

Stanovené způsoby realizace nabídky se obecně řídí obvyklým přístupem Společenství (udělování grantů a spolufinancování na základě podrobné žádosti o finanční příspěvek). Některé součásti programu, např. podpůrná síť a ústřední webová stránka pro akce na podporu partnerství škol, však budou plně financovány Společenstvím. Prostředky se přidělují na základě výzev k předkládání nabídek a nabídkových řízení.

Program je řízen Komisí s případnou pomocí ze strany budoucí výkonné agentury, jejíž založení je v současné době zvažováno. Přidělené prostředky mají pokrýt náklady na studie, setkání odborníků, informování, konference a publikace s přímou vazbou na cíl programu, jakož i ostatní náklady na technickou a správní pomoc s výjimkou úkolů veřejných orgánů.

--------------------------------------------------