32002D0836



Úřední věstník L 294 , 29/10/2002 S. 0060 - 0073


Rozhodnutí Rady

ze dne 30. září 2002,

kterým se přijímá specifický program pro výzkum, technický rozvoj a demonstrace, který má provést Společné výzkumné středisko prostřednictvím přímých akcí (2002–2006)

(2002/836/ES)

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství, a zejména na čl. 166 odst. 4 této smlouvy,

s ohledem na návrh Komise [1],

s ohledem na stanovisko Evropského parlamentu [2],

s ohledem na stanovisko Hospodářského a sociálního výboru [3],

vzhledem k těmto důvodům:

(1) V souladu s čl. 166 odst. 3 Smlouvy musí být rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady č. 1513/2002/ES o šestém víceletém rámcovém programu Evropského společenství pro výzkum, technický rozvoj a demonstrace přispívajícím k vytvoření Evropského výzkumného prostoru a k inovacím (2002–2006) [4] (dále jen "rámcový program") provedeno prostřednictvím specifických programů, které stanoví pravidla pro provádění, dobu trvání a prostředky považované za nezbytné.

(2) Rámcový program je rozdělen do tří hlavních bloků činností "zaměření a integrace výzkumu Společenství", "strukturování Evropského výzkumného prostoru" a "posilování základů Evropského výzkumného prostoru", přičemž prostřednictvím tohoto specifického programu by měly být prováděny přímé akce Společného výzkumného střediska (SVS) v rámci prvního bloku a částečně by měly přispět k cílům ostatních dvou bloků.

(3) Při provádění svého poslání poskytovat vědeckou a technickou podporu politikám Společenství přispěje SVS aktivně k vytvoření systému Společenství pro vědecko-technické reference, zejména účastí v sítích zahrnujících příslušná vnitrostátní zařízení.

(4) Při provádění tohoto programu v souladu se svým posláním bude SVS klást zvláštní důraz na bezpečnost občanů, například z hlediska ochrany životního prostředí, zdravotní péče nebo ochrany proti podvodům.

(5) Na tento program by se měla uplatňovat pravidla rámcového programu pro účast podniků, výzkumných středisek a vysokých škol a pro šíření výsledků výzkumu (dále jen "pravidla pro účast a šíření"), pokud jde o šíření výsledků výzkumu.

(6) Při provádění tohoto programu by se měl klást důraz na podporování mobility a vzdělávání výzkumných pracovníků a na inovace ve Společenství.

(7) Za účelem provedení tohoto programu může být vhodné, kromě spolupráce zahrnuté v Dohodě o Evropském hospodářském prostoru nebo některé dohodě o přidružení, zapojit se do činností mezinárodní spolupráce s třetími zeměmi a mezinárodními organizacemi, zejména na základě článku 170 Smlouvy.

(8) Při provádění tohoto programu by měla být zvláštní pozornost věnována kandidátským zemím. SVS aktivně přispěje k přenosu acquis communautaires s ohledem na různé politiky Společenství.

(9) Výzkumné činnosti uskutečňované v rámci tohoto programu by měly dodržovat základní etické zásady včetně těch, které jsou stanoveny v Chartě základních práv Evropské unie.

(10) V návaznosti na sdělení Komise "Ženy a věda" a usnesení Rady ze dne 20. května 1999 o ženách a vědě [5] a usnesení Evropského parlamentu ze dne 3. února 2000 k tomuto tématu se provádí akční plán s cílem posílit a zlepšit postavení a roli žen ve vědě a výzkumu a je nutná další podpůrná akce.

(11) Program by měl být prováděn pružným, účinným a transparentním způsobem, s přihlédnutím k potřebám uživatelů SVS a politik Společenství a s ohledem na cíl ochrany finančních zájmů Společenství. Výzkumné činnosti prováděné v jeho rámci by měly být případně přizpůsobeny těmto potřebám a vědeckému a technickému rozvoji.

(12) SVS bude nadále plnit požadavky politik Společenství, jak jsou vyjádřeny jeho uživateli. Za účelem účinného plnění tohoto úkolu zachová náležitou rovnováhu s výzkumnými činnostmi vyžadovanými pro dosažení špičkových vědeckých úkolů.

(13) SVS by mělo aktivně sledovat činnosti v oblasti inovací a přenosu výsledků technického rozvoje.

(14) Při provádění tohoto programu by Komise měla konzultovat správní radu SVS v souladu s odpovídajícími ustanoveními rozhodnutí Komise 96/282/Euratom ze dne 10. dubna 1996 o reorganizaci Společného výzkumného střediska [6].

(15) V příhodné době by Komise měla zajistit nezávislé hodnocení týkající se činností uskutečňovaných v oblastech zahrnutých v tomto programu.

(16) Vědecký a technický obsah tohoto specifického programu byl konzultován se správní radou SVS,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

1. V souladu s rozhodnutím č. 1513/2002/ES (dále jen "rámcový program") se přijímá specifický program týkající se přímých akcí výzkumu, technického rozvoje a demonstrací, které mají být provedeny Společným výzkumným střediskem (dále jen "specifický program") pro období od 30. září 2002 do 31. prosince 2006.

2. Cíle a vědecké a technické priority specifického programu jsou uvedeny v příloze I.

Článek 2

V souladu s přílohou II rámcového programu činí částka považovaná za nezbytnou k uskutečnění specifického programu 760 miliónů eur. Předběžné rozdělení této částky je uvedeno v příloze II tohoto rozhodnutí.

Článek 3

1. Prováděním specifického programu je pověřena Komise.

2. Nástroje pro provádění specifického programu jsou definovány v přílohách I a III rámcového programu a popsány v příloze III tohoto rozhodnutí.

3. Na tento program se uplatňují pravidla pro účast podniků, výzkumných středisek a vysokých škol a pro šíření výsledků výzkumu (dále jen "pravidla pro účast a šíření"), pokud jde o šíření výsledků výzkumu.

Článek 4

1. Komise vypracuje pracovní program pro provedení specifického programu, který bude dán k dispozici všem účastníkům a který podrobněji upraví cíle a vědecké a technické priority uvedené v příloze I, časový plán provádění a prováděcí opatření.

2. Pracovní program vezme v úvahu související výzkumné činnosti prováděné členskými státy, přidruženými státy a evropskými a mezinárodními organizacemi. V případě potřeby je aktualizován.

Článek 5

Při provádění specifického programu konzultuje Komise správní radu SVS (dále jen "správní rada") v souladu s rozhodnutím Komise 96/282/Euratom.

Komise pravidelně informuje správní radu o provádění tohoto specifického programu.

Článek 6

1. Komise předkládá pravidelně zprávy o celkovém pokroku při provádění specifického programu v souladu s článkem 4 rámcového programu, včetně informací o finančních stránkách.

2. Komise zajišťuje nezávislé sledování a hodnocení činností prováděných v oblastech zahrnutých do specifického programu stanovené v článku 6 rámcového programu.

Článek 7

Toto rozhodnutí je určeno členským státům.

V Bruselu dne 30. září 2002.

Za Radu

předseda

B. Bendtsen

[1] Úř. věst. C 181 E, 30.7.2002, s. 94.

[2] Stanovisko ze dne 12. června 2002 (dosud nezveřejněné v Úředním věstníku).

[3] Úř. věst. C 221, 17.9.2002, s. 97.

[4] Úř. věst. L 232, 29.8.2002, s. 7

[5] Úř. věst. C 201, 16.7.1999, s. 1.

[6] Úř. věst. L 107, 30.4.1996, s. 12.

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA I

VĚDECKÉ A TECHNICKÉ CÍLE A ZÁKLADNÍ SMĚRY ČINNOSTÍ

1. ÚVOD

SVS uskutečňuje svůj pracovní program s cílem poskytnout vědeckou a technickou podporu zaměřenou na uživatele pro koncepci, provádění a sledování politik Evropské unie. SVS slouží společnému zájmu členských států, přičemž je nezávislé na jednotlivých soukromých nebo státních zájmech, a jako takové poskytuje podporu, pokud je vyžadována intervence v evropském měřítku.

Příspěvek SVS k rámcovému programu zahrnuje doporučení nejnovějších hodnocení SVS a požadavky nezbytně vyplývající z reformy Komise. Zahrnuje zejména:

- silnější zaměření na uživatele,

- činnosti v oblasti budování sítí k vytvoření široké báze znalostí a v duchu Evropského výzkumného prostoru (EVP) užší účast laboratoří, průmyslu a regulativních orgánů členských a přidružených států na vědecké a technické podpoře poskytované politikám EU,

- soustředění činností na vybraná témata; vzdělávání výzkumných pracovníků zajištěné zejména ve velkých zařízení a specializovaných laboratořích.

Tento příspěvek odpovídá jasně vyjádřeným potřebám a požadavkům, zejména útvarů Komise, které byly zjištěny a které jsou aktualizovány prostřednictvím systematických a pravidelných kontaktů [1].

Ve všech oblastech působnosti se příspěvek SVS zaměří na vytvoření součinnosti s příslušnými tématickými prioritami v ostatních specifických programech, zejména usilováním o doplňkovost mezi nepřímými a přímými akcemi a prostřednictvím účasti na nepřímých akcích, s cílem případně přinést přidanou hodnotu práci uskutečňované v jejich rámci (např. srovnáváním a ověřením zkoušek a metod nebo integrací výsledků pro účely tvorby politik).

Politický a institucionální rámec, ve kterém funguje SVS, se v posledních letech značně změnil. Rychlý technický rozvoj zejména v oblasti biotechnologií a informační společnosti mění naší společnost a klade nové požadavky na tvůrce politik, které se týkají ochrany občanů a zajištění konkurenceschopnosti v globálním hospodářství. Kvůli krizi v důvěře spotřebitelů a rostoucímu dopadu techniky na každodenní život musí tvůrci politik v Evropě i ve světě zajistit spolehlivý vědecký přínos v celém procesu tvorby politik. To zahrnuje schopnost rychle reagovat v případě mimořádných událostí a odpovědněji zohlednit možný dlouhodobý dopad vědeckého a technického rozvoje. Rozvoj společného evropského systému vědeckých a technických referencí, jak se předpokládá v EVP, je důležitým krokem tímto směrem.

Vzhledem k novému zaměření poslání SVS na podporu politik EU [2] představuje rámcový program novou fázi provádění činností SVS. Od samotného SVS nelze očekávat, že pokryje celé spektrum vědecké a technické podpory potřebné v této souvislosti. Pracovní program navrhovaný pro SVS zahrnuje tři charakteristiky: i) koncentraci, ii) otevřenost a budování sítí, a iii) zaměření na zákazníka. Budou vytvořeny vhodné nástroje ke splnění těchto cílů a zvláštní pozornost bude věnována seskupování projektů, které přispívají ke specifickým oblastem politik (viz příloha III).

SVS jako příslušný útvar Komise pro VTR:

- bude poskytovat na základě poptávky vědeckou a technickou podporu při formulování, rozvoji, provádění a sledování evropských politik ve svých oblastech působnosti,

- přispěje k vytvoření společných systémů vědecko-technických referencí v rámci EVP.

Těžiště podpory SVS pro politiky EU spočívá v poskytování technické podpory v otázkách souvisejících s ochranou životního prostředí, bezpečností občanů a udržitelným rozvojem. To zahrnuje hodnocení rizika, provádění zkoušek, ověřování a zlepšování metod, materiálů a technologií na podporu různých oblastí politik sahajících od nezávadnosti potravinářských výrobků, přes chemikálie, kvalitu ovzduší, kvalitu vody, jadernou bezpečnost až k ochraně proti podvodům. Téměř veškerá tato podpora bude zajištěna v úzké spolupráci s laboratořemi a výzkumnými středisky členských států a třetích zemí. Za tímto účelem zaměřilo SVS své nejaderné činnosti na dvě klíčové oblasti, podporované horizontální působností:

- potraviny, chemické výrobky a zdraví,

- životní prostředí a udržitelnost.

Klíčové oblasti budou doplněny těmito horizontálními činnostmi:

- budoucí technologie,

- referenční materiály a měření,

- veřejná bezpečnost a boj s podvody.

2. OBSAH PROGRAMU

2.1. Potraviny, chemické výrobky a zdraví

Ochrana zdraví spotřebitelů, zejména z hlediska možných škodlivých vlivů kontaminantů v potravinách a chemických výrobcích, je základní evropskou politikou. To potvrzuje vytvoření Evropského úřadu pro potraviny a rozvoj nové politiky Společenství v oblasti chemických látek.

V rámcovém programu 2002 — 2006 bude SVS reagovat na řadu specifických požadavků souvisejících s:

- rychle se vyvíjejícími politikami Společenství v oblasti potravin a chemických látek,

- cíli zásady předběžné opatrnosti,

- veřejným zájmem v oblasti zdraví.

Bude dále rozvíjet svoji úlohu střediska vědecké reference a ověřování ve vybraných oblastech souvisejících s kvalitou a nezávadností potravin, bezpečností chemických výrobků, rozměrem Společenství v oblasti infrastruktury pro chemické měření a metrologii a informacemi v oblasti zdraví. Strategie SVS je založena na rozsáhlém budování sítí s laboratořemi členských států, na udržení pokročilých analytických zařízení, na referenčním měření a výrobě materiálů a na rozšířených znalostech o vědách o živé přírodě, včetně proteomiky a bioinformatiky. Na podporu příslušných politik EU budou poskytovány služby jako informační systémy, databáze (např. molekulární registr). Vzhledem k novosti mnoha otázek a složitosti právního prostředí bude prioritou i vzdělávání. Práce se zaměří na tyto priority:

- nezávadnost a kvalita potravin,

- geneticky modifikované organismy,

- chemické výrobky,

- využití v biolékařství.

Nezávadnost a kvalita potravin

Důraz bude kladen na vypracování a ověření spolehlivých metod a referenčních materiálů pro odhalování kontaminantů (přírodních jako mykotoxiny a umělých jako PCB), reziduí (např. pesticidy, růstové hormony a veterinární léčiva) a složek a přísad v potravinách a krmivech. Primárním úkolem SVS bude koordinace testování metod a materiálů a předkládání schválených výsledků na podporu hodnocení a zvládnutí rizika (na podporu referenčních laboratoří Evropského společenství ke sledování reziduí veterinárních léčiv). Jelikož většina nemocí vyvolaných potravinami je odvozena od mikrobiologické kontaminace včetně virů, bude důraz kladen na hodnocení nových přístupů pro rychlou identifikaci a sledování. Výzkum v oblasti genomiky a proteomiky stanoví příčiny mnoha problémů souvisejících s potravinami, jako jsou alergičnost a povaha chorob typu TSE. SVS si zachová pružnost při řešení nových problémů v oblasti veřejného zdraví a vynaloží dodatečné úsilí v oblasti mikrobiologie.

Normování testů a hodnocení nových metod pro citlivé odhalování BSE a TSE bude zahrnovat provedení kontroly kvality u testování post mortem ve velkém měřítku na jatkách ve spolupráci s příslušnými generálními ředitelstvími, ad hoc vědeckým výborem pro TSE a předními výzkumnými laboratořemi pro TSE. SVS prozkoumá osud specifického rizikového materiálu. Zvláštní důraz bude kladen na bezpečnostní aspekty zvířecích krmiv jako prvního článku potravinového řetězce.

Kvalita potravin bude nabývat na významu v důsledku vztahu mezi zdravím a potravinami. Kromě hodnocení dodržování požadavků v oblasti označování (odhalování podvodů a falšování) existuje zde silná potřeba posoudit účinnost nebo vedlejší účinky potravinových doplňků a funkčních potravin. Rostoucí obliba potravin pocházejících z ekologického zemědělství vyžaduje dostupnost vhodných metod k posouzení jejich pravosti. SVS zaměří své odborné znalosti v oblasti pravosti potravin na objevující se nutraceutika a jejich účinky.

Budoucí výzkum v oblasti techniky bude uskutečňován v oblasti vývoje potravinářských výrobků, udržitelných zemědělských metod a procesů výroby potravin a v oblasti dopadu politik nezávadnosti potravin na zemědělsko-potravinářské odvětví.

Geneticky modifikované organismy (GMO)

SVS poskytne značnou vědeckou a technickou podporu v oblasti přítomnosti GMO v potravinách a životním prostředí. Tato podpora bude uskutečňována v rámci evropské sítě laboratoří pro GMO, kterou bude koordinovat SVS na žádost členských států. Úkoly budou zahrnovat vývoj a ověření metod pro odhalování, identifikaci a kvantifikaci GMO, zvýšení počtu certifikovaných referenčních materiálů (nové druhy, zpracované potraviny), rozvoj biomolekulárních databází a vzdělávání. Za účelem stanovení právních předpisů a dosažení harmonizace v celé Evropě budou uskutečňovány výzkumné činnosti (např. odběr vzorků, zpětné vysledování) zaměřené na nové druhy potravin a krmiv a řešení problému druhů neschválených pro používání v EU.

Studium GMO v životním prostředí bude vyžadovat vytvoření nových kvalifikací pro zkoumání genetických a agronomických aspektů a aspektů týkajících se biologické rozmanitosti souvisejících se zaváděním nových organismů do životního prostředí.

Chemické výrobky

Nová politika Společenství v oblasti chemických výrobků bude mít silný dopad na podporu vyžadovanou od SVS [3] v tomto rámcovém programu. Úloha SVS bude zahrnovat řízení rozšířeného systému pro regulaci chemických látek; to posílí již tak úzké vazby s příslušnými orgány členských států, průmyslem a mezinárodními subjekty, např. OECD. Zkušenosti Evropského úřadu pro chemické látky v oblasti hodnocení rizik a jeho odborné znalosti poskytnou také pevný základ pro významné výzkumné úsilí v této oblasti.

Ověřování alternativních metod pro zkoušky na zvířatech získá na významu při podpoře nových testovacích programů nové politiky v oblasti chemických látek. Výzkumné práce budou rovněž věnovány bezpečnosti vakcín a dlouhodobým účinkům opakovaných nízkých dávek potenciálně nebezpečných látek.

Prostřednictvím telematických prostředků bude pokračovat výměna ověřených informací týkajících se zdraví a léků mezi regulativními subjekty v kandidátských zemích EU a šíření těchto informací všem skupinám uživatelů, včetně spotřebitelů a pacientů.

SVS přispěje k hodnocení rizik stávajících nebezpečných látek, přičemž zvláštní pozornost bude věnována migraci škodlivých sloučenin z materiálů, které jsou v kontaktu s člověkem nebo potravinami, např. změkčovadla v hračkách, a škodlivým účinkům kosmetických přípravků. Bude rovněž provedena výhledová analýza vztahů mezi politikami Společenství a inovací a konkurenceschopností evropského chemického průmyslu.

Využití v biolékařství

Stárnutí obyvatelstva nevyhnutelně změní profil potřeb pro zdravotní systémy v EU. SVS plánuje uplatnit své odborné znalosti v oblasti věd o materiálech a věd o živé přírodě i v oblasti biokompatibility a dlouhodobé spolehlivosti implantátů a v oblasti používání optických technik v minimálně invazivních lékařských systémech. Tato práce vyžaduje vytvoření sítě s výzkumnými laboratořemi, nemocnicemi, průmyslem a regulačními orgány. SVS bude také usilovat o globálně uznávaný systém klinických diagnostických měření ve spolupráci s Mezinárodní federací pro klinickou chemii (směrnice o diagnostice in vitro a lékařských prostředcích).

Infrastruktury SVS v jaderné oblasti a oblasti izotopů a jeho kvalifikace při výrobě a používání radioaktivních stabilních izotopů budou rovněž využity pro lékařské účely, zejména v nových typech léčby rakoviny (alfa imunoterapie, borová neutronová záchytová terapie) a v klinických referenčních materiálech.

2.2. Životní prostředí a udržitelnost

Kvalita a využívání vody, vzduchu a půdy, udržitelné využívání energie a hrozba globálního oteplování jsou otázky, kterým je věnována rostoucí politická pozornost. Vývoj politik Společenství v těchto oblastech vyžaduje přiměřenou znalost příčin, procesů, dopadů a tendencí. SVS definuje svůj program způsobem, který přímo přihlédne k těmto požadavkům. Tím upevní svoji roli střediska znalostí a referenčního střediska pro otázky životního prostředí, které jsou významné z celoevropského hlediska. Za tímto účelem se bude stále více zapojovat do referenčních sítí s členskými státy a na mezinárodní úrovni, zejména v kandidátských zemích. Podpora politického rozhodovacího procesu bude posílena rozvojem užšího partnerství s příslušnými útvary Komise a uskutečňováním technicko-ekonomického budoucího výzkumu přesahujícího jednotlivá odvětví. Pozornost bude věnována také posílení součinnosti s Evropskou agenturou pro životní prostředí, přičemž zvláštní pozornost bude věnována šíření vědeckých výsledků. Program bude zahrnovat tyto oblasti:

- hodnocení nepříznivých globálních změn a jejich předcházení,

- ochrana evropského životního prostředí (vzduch, voda a terestrické zdroje),

- příspěvky k udržitelnému rozvoji (nové a obnovitelné zdroje energie, posuzování životního prostředí),

- podpora globálního sledování životního prostředí a bezpečnosti (GMES).

Hodnocení nepříznivých globálních změn a jejich předcházení

SVS poskytne podporu pro rozvoj strategie EU v boji s globálním oteplováním při využití svých kombinovaných technických, sociálně ekonomických, modelovacích a výzkumných schopností. Provádění Kjótského protokolu vyžaduje porozumět příčinám koloběhu skleníkových plynů a procesům, který jej řídí. Prioritou pro SVS bude přímá podpora pro mechanismus ke sledování skleníkových plynů ve Společenství (rozhodnutí Rady 1999/296/ES [4]. V tomto rámci bude rozhodujícím úkolem SVS překlenout mezery ve stávajících znalostech specifickým výzkumem. Práce se zaměří na vytvoření referenčního systému, který zvýší kvalitu údajů a sníží nejistotu. Rozhodující je v tomto ohledu sledování změn pokryvu území, využití půdy a zalesnění v různém měřítku (viz také GMES). Velmi důležité pro provedení příslušných opatření jsou rovněž scénáře využití energie pro budoucnost a odhady emisí uhlíku. Budou se rovněž zkoumat možnosti politiky ke snížení emisí, a to efektivním způsobem z hlediska nákladů. SVS bude uskutečňovat své činnosti v oblasti globálních změn v rámci specifické pracovní skupiny, aby zvýšilo co nejvíce svoje úsilí. Přezkoumány budou rovněž otázky související s provedením politiky v oblasti klimatu, sekvestrace uhlíku, měření kvality atmosféry, dynamiky ozónu a UV záření nad Evropou.

Ochrana životního prostředí v Evropě

— Zachování kvality ovzduší

Znečištění ovzduší je klíčovým zájmem evropských občanů a je rovněž hlavním cílem řady regulativních nástrojů (např. program Čistý vzduch pro Evropu). Základní úsilí SVS bude zaměřeno na:

- hodnocení emisí vozidel a stacionárních zdrojů (nové směrnice o emisích, normy pro motorovou naftu/benzín, nová paliva, emise částic a dioxinů, harmonizace/normalizace celosvětových referenčních testovacích cyklů a metod měření u průmyslových emisí),

- poskytování referencí pro provádění a vypracování směrnic o kvalitě ovzduší (kvantitativní analýza znečištění ovzduší, sledovací techniky, prenormativní práce, metody hodnocení dopadu politik v oblasti kvality ovzduší na vystavení člověka znečištění a modelovací nástroje pro analýzu dat a srovnání různých scénářů snižování emisí),

- posouzení dopadu atmosférického znečištění na veřejné zdraví, zejména v městských oblastech.

Průřezové integrované analýzy politik v oblasti dopravy, energie, zdraví a podnikání budou uskutečněny s cílem určit jejich účinky na emise a úroveň znečištění ovzduší. Práce budou uskutečňovány v rámci velkých sítí odborníků, včetně zástupců z automobilového a energetického průmyslu.

Kvalita vody

Voda je klíčovým zdrojem budoucnosti; zvláštní význam má zachování přírodních vodních zdrojů a zajištění dobré kvality pitné vody. Rámcová směrnice o vodě ukládá koordinaci a harmonizaci procesů sledování a vypracovávání zpráv v rámci všech stávajících regulativních nástrojů Společenství během příštích šesti let. Bude pokračovat výzkum vedoucí k harmonizaci společné databáze zpráv členských států o provádění různých směrnic týkajících se vody (např. komunální odpadní vody, nitráty, povrchová voda, atd.). SVS se zaměří na určení ekologických parametrů kvality vody (také v rámci podpory stávající obecné evropské metrologické infrastruktury), zjištění významných znečišťujících látek, ukazatelů kvality vnitrozemských a pobřežních vod a na určení mikrobiologického nebezpečí, zejména v odpadních vodách, jakož i na sociálně-ekonomické důsledky nového regulativního rámce. V tomto ohledu by činnosti SVS měly přispět k výzkumu zaměřenému na integraci zlepšení v oblasti kvality vody, čištění odpadních vod, kvality půdy a jejich dopadu na zdraví. Dopady na zdraví jsou zahrnuty v části "Nezávadnost a kvalita potravin" v oddílu 2.1 tohoto programu. Bude pokračovat výzkum v oblasti integrovaného hospodaření s pobřežními zónami s cílem poskytnout Společenství referenční přístupy.

Terestrické zdroje

Půda a krajina jsou místem většiny lidských činností a jejich charakteristiky jsou určeny praktikami při nakládání s nimi. Ekologická složka zemědělské politiky a některé právní předpisy Společenství (např. směrnice o vodě, vyhlídky územního rozvoje Společenství, rozvoj měst, klimatické změny atd.) se zabývají řadou těchto otázek. SVS podpoří vypracování společné platformy pro integrované analýzy území jako základu pro vypracování a hodnocení politik. Spádové oblasti budou použity jako jednotky zkoumání pro hodnocení různých procesů a dopadů. Rozsáhlá databáze spravovaná Evropským úřadem pro půdu bude rozšířena prostřednictvím vybudování sítě; bude rovněž posílena probíhající spolupráce s Eurostatem. Pozornost bude věnována rozvoji nástrojů a poskytování informací o přírodní krajině v rámci lesnictví, využívání půdy a zachování biologické rozmanitosti. Podpora ekologické složky společné zemědělské politiky bude zajištěna na základě analýzy krajiny a použití ukazatelů. Budou předloženy informace o stavu a změnách v městském prostředí a regionech. Práce bude založena na využití pokročilých technik dálkového průzkumu, systémů geografických informací a modelování územních procesů.

Příspěvek k udržitelnému rozvoji

Práce související s udržitelným rozvojem prostupují celým programem SVS a pozornost je věnována integraci hospodářských, sociálních a ekologických aspektů. Práce na takovéto integraci se bude dotýkat zejména udržitelného rozvoje a úlohy, která náleží různým účastníkům.

SVS vypracuje zejména aktivní program zaměřený na šíření znalostí a informací (včetně schopnosti podporovat výzkumné pracovníky a účastníky v této oblasti) o účinných postupech pro provádění udržitelného rozvoje. Bude vzat v úvahu vývoj metod a nástrojů pro integraci rozvoje a biologické rozmanitosti nebo zachování krajiny.

SVS využije své zkušenosti s dalším rozvojem evropské sítě různých chráněných oblastí vytvořených v posledních létech v řadě členských států.

— Energie a úspora energie

Kjótský protokol vytvořil důležitý rozměr pro diskusi v oblasti energie konstatováním, že využití a přenos energie, dva základní kameny hospodářského života, mají rozhodující dopad na emise skleníkových plynů. Význam nových a obnovitelných energií, jakož i energetické účinnosti a technologií pro bezpečnost zásobování byl zdůrazněn v nejnovější Zelené knize a ve sdělení o obnovitelných zdrojích energie.

Zkušenosti SVS v oblasti obnovitelných zdrojů energie, energetické politiky a technologií budou využity k poskytnutí podpory při řešení problémů Společenství, které vznikají na deregulovaném trhu; předpokládá se, že se SVS zaměří na tyto oblasti práce:

- rozvoj referenčních systémů — prostřednictvím akreditovaných laboratoří a systémů certifikace — při výrobě energie z obnovitelných zdrojů (prioritou je solární energie), skladování a spotřeba energie v budovách,

- hodnocení rozvoje techniky, možnosti úspory energie, ověření a modelování nových a tradičních technologií pro elektrickou energii se zvláštním zřetelem na bezpečnost, účinnost, úspory energie, technologie výroby energie z odpadu a biomasy a výkonnost spalování odpadu,

- energetické scénáře a předvídání v oblasti emisí skleníkových plynů a hodnocení trhu technologií pro nové a obnovitelné energie v konkurenčním energetickém hospodářství.

Hodnocení životního prostředí

Stále častěji se považuje za nezbytné "integrované" hodnocení kvality životního prostředí. SVS bude podporovat strategii EU pro udržitelný rozvoj prostřednictvím vývoje vhodných nástrojů pro integrované hodnocení politiky a prostřednictvím činností vedoucích k integraci ekologických otázek do politik EU. Evropský úřad pro integrovanou prevenci a omezování znečištění bude pokračovat v rámci směrnice ve své práci na hodnocení nejlepších dostupných technologií s cílem snížit znečištění ve vybraných průmyslových odvětvích. Komplexní scénáře emisí jsou nezbytné pro spojení znečištění ovzduší s globálními změnami. Nakládání s odpady je významnou oblastí, kde je nezbytná integrovaná analýza od produkce odpadů až po nakládání s odpady a jejich odstraňování. Integrita životního prostředí a lidské zdraví je další oblastí integrovaného zkoumání, ke které SVS přispěje. Budou vyvíjeny nové nástroje pro hodnocení a nové přístupy k ekotoxikologii s cílem zaměřit se na témata jako znečištění ovzduší a kontaminanty ve vodě (látky způsobující endokrinní poruchy, biocidy a farmaceutika). SVS poskytne rovněž metodologickou podporu pro integraci rozměru životního prostředí do rozvojové pomoci.

SVS přispěje ke splnění požadavků právních předpisů Společenství týkajících se výměny údajů o sledování životního prostředí (včetně radioaktivity) a informací (prostřednictvím modelového srovnání) za normálních podmínek a v případě mimořádných událostí.

SVS se nadále soustředí na vztahy mezi politikami a jejich dopady jako specifický příspěvek k provádění postupů udržitelného rozvoje na úrovni Společenství.

Podpora GMES

Stále častěji se považují za nezbytné nezávislé informace o klíčových otázkách ovlivňujících celosvětové životní prostředí a bezpečnost občanů. GMES je evropská iniciativa k zavedení operačních služeb pro sběr, analýzu a šíření řady informací o změnách v kvalitě životního prostředí, dostupnosti zdrojů a nakládání s nimi, o přírodních rizicích a nebezpečích. GMES má dvojí cíl: zachovat globální životní prostředí a omezit nebo předvídat hrozby pro bezpečnost občanů. Soustředí se především na využívání technik pozorování Země pro zachování vhodného dlouhodobého pozorování klíčových parametrů krajiny (jako je pokryv území, využívání půdy, degradace nebo vyčerpání zdrojů) na různých geografických úrovních. To vyžaduje také techniky na podporu hodnocení přírodních rizik a zvládnutí katastrof. SVS se soustředí na vývoj aplikací, které jsou užitečné pro politiku EU a které přispívají k pojetí GMES ve třech oblastech práce: podpora mezinárodních dohod v oblasti životního prostředí, hodnocení rizik a nebezpečí a hodnocení environmentálního stresu.

2.3. Budoucí technologie

Definování politik EU je v rostoucí míře závislé na včasném předvídání a pochopení vývoje ve vědě, technice, společnosti a hospodářství. Odborné znalosti SVS v analýze vzájemných vztahů mezi technikou a společností a jeho zkušenosti s koordinací průřezového a multidisciplinárního budoucího výzkumu v mezinárodním měřítku přispějí k provádění cílů EVP. Během rámcového programu 2002-2006 budou činnosti SVS v této oblasti výzkumu založeny na úzké spolupráci s generálním ředitelstvím pro výzkum a ostatními generálními ředitelstvími jako klienty. Činnost se soustředí na:

- technicko-ekonomické předvídání,

- mezinárodní fórum pro spolupráci při předvídání.

Technicko-ekonomické předvídání

SVS provede střednědobé až dlouhodobé výhledové studie týkající se rozhodujícího technického rozvoje ovlivňujícího EU a jeho dopadu na růst, udržitelný rozvoj, zaměstnanost, sociální soudržnost a konkurenceschopnost. Tato činnost bude zahrnovat rovněž analýzu předpokladů a informace, které budou cenné pro práci SVS v jeho specifických oblastech působnosti. Bude zahrnovat výhledovou analýzu pro zjištění technických překážek a možností, včetně kvantitativních odhadů; zjištění slibných technologií a podmínek potřebných pro jejich převzetí.

Mezinárodní fórum pro spolupráci v oblasti předvídání

SVS posílí své pracovní vztahy s mezinárodními myšlenkovými dílnami a špičkovými poradci na základě dosavadních úspěšných zkušeností (např. síť Evropské vědecké a technické observatoře, skupina ekonomů na vysoké úrovni) a usilováním o vytvoření rámce pro mezinárodní spolupráci v oblasti předvídání. Dostupnost mechanismu pro výměnu analýz hlavních současných výzev bude zvlášť užitečná pro podporu role Evropy v mezinárodní diskusi o vědě a vládnutí. V rámci regionálních opatření bude vytvořen společný referenční systém pro výhledovou analýzu zaměřenou na politiku se zvláštní pozorností věnovanou kandidátským zemím.

2.4. Referenční materiály a měření

Uznávaní norem a měření u výrobků je důležitým prvkem provádění politik Společenství souvisejících s bezpečností spotřebitelů, volným obchodem, konkurenceschopností evropského průmyslu a vnějšími vztahy. SVS bude dále podporovat stávající nebo rozvíjející se evropské metrologické infrastruktury s cílem dosáhnout výsledků prokazatelné kvality, rozvíjet specifická referenční měření, vyrábět certifikované referenční materiály (CRM) pro zlepšení jejich přijetí na světové úrovni, organizovat mezinárodní programy pro hodnocení měření a vytvoří nadnárodní databáze na podporu politik EU. V celém pracovním programu SVS jsou nezbytné dohodnuté referenční metody a materiály, ať už v oblasti životního prostředí, nezávadnosti potravin, veřejného zdraví nebo jaderného průmyslu. Kromě práce popsané v předchozích oddílech plánuje SVS podporovat vytvoření evropského systému certifikovaných referenčních materiálů. Tím se SVS dostane do postavení, kdy bude spolehlivě radit útvarům Komise v otázkách týkajících se právních předpisů EU a praxe. Činnosti budou zahrnovat:

- BCR [5] a průmyslové certifikované referenční materiály,

- metrologii v chemii a fyzice.

BCR a průmyslové certifikované referenční materiály

Tato činnost se týká vypracování konceptů a technik pro výrobu a certifikaci referenčních materiálů ke zlepšení jejich všeobecného přijetí v rámci dohody mezi EU a USA o vzájemném uznávání, kdy SVS radí generálnímu ředitelství pro obchod. SVS se soustředí na výrobu certifikovaných referenčních materiálů BCR a nových CRM pro kontrolu průmyslových procesů a výrobků. Pro podporu generálního ředitelství pro výzkum SVS rozšíří, bude-li to možné, svou odpovědnost za skladování a distribuci certifikovaných referenčních materiálů prostřednictvím BCR na řízení výroby a certifikaci nových CRM z nepřímých akcí. Jaderné referenční materiály používané ke kontrole bezpečnosti a účtování s jaderným materiálem budou rozšířeny do oblasti životního prostředí.

Metrologie v chemii a fyzice

Informace získané při zkoumání vzájemného působení neutronů a hmoty jsou základem mnoha oblastí aplikací. Budou zachovány infrastruktury pro systematické zkoumání základní metrologie ve fyzice v širokém energetickém spektru, přičemž bude zdůrazněn význam tohoto zkoumání pro vzdělávání. Činnost v oblasti radionuklidové metrologie poskytuje podporu pro nezávadnost potravin, bezpečnost chemických látek a životního prostředí. SVS bude nadále zastupovat Komisi v mezinárodních orgánech odpovědných za rozvoj celosvětového systému chemického měření. Strategické úkoly budou zahrnovat rozvoj primárních měřicích technik, výrobu a certifikaci izotopických referenčních materiálů a organizování mezinárodních programů hodnocení měření. Témata závisí na požadavcích politik EU a hodnocení jsou velmi závislá na účasti početných laboratoří, zejména těch, které hrají referenční roli ve svém odvětví nebo regionu. Vytvořením sítí (PECOMet a MetMED) bude poskytována podpora kandidátským zemím a zemím Středomoří při budování strukturovaného systému měření v chemii.

2.5. Veřejná bezpečnost a boj proti podvodům

Otázky veřejné bezpečnosti — šíření zbraní hromadného ničení, globalizace hospodářství, porušování soukromí a zranitelnost internetu, rizika vyplývající z přírodních nebo technických katastrof — vyžadují koordinovaný mezinárodní přístup. EU poskytuje rámec prostřednictvím řady mechanismů a současně vyhlásila nulovou toleranci v oblasti podvodů. Tyto politické iniciativy a závazky vyžadují vědeckou a technickou podporu a SVS formuluje svůj program tak, aby se přímo zaměřil na některé tyto specifické požadavky. V průběhu let SVS získalo rozsáhlé a uznávané odborné znalosti v oblasti bezpečnosti a boje proti podvodům obecně, při využívání rozsáhlých informačních infrastruktur a nakládání se složitými systémy. V rámcovém programu 2002 — 2006 budou tyto odborné znalosti dány k dispozici evropským uživatelským institucím v souladu s jejich prioritami a potřebami. Zvýšený důraz bude kladen na využívání sítí s ostatními výzkumnými institucemi a účastníky s cílem prohloubit a rozšířit podporu. SVS se zaměří na tyto otázky:

- mezinárodní humanitární bezpečnost,

- přírodní a technická nebezpečí, rizika a mimořádné události,

- počítačová bezpečnost,

- sledování dodržování právních předpisů EU a boj proti podvodům.

Mezinárodní humanitární bezpečnost

SVS se nadále bude soustředit na technické aspekty úsilí EU v oblasti humanitárního odminování s cílem za prvé zlepšit znalosti stávajících technologií pro průzkum minových polí a odhalování min pomocí testování a srovnávání, za druhé posoudit nové technologie a za třetí zvýšit viditelnost, transparentnost a účinnost opatření EU v oblasti odminování.

Prostřednictvím iniciativy GMES SVS rovněž přispěje k rozvoji evropské schopnosti, která umožní zpřístupnit včas integrovaná data o vesmíru, o životním prostředí a sociálně ekonomická data pro evropské bezpečnostní politiky, včetně humanitární pomoci.

Přírodní a technická nebezpečí, rizika a mimořádné události

SVS bude nadále podporovat úsilí o vypracování evropského rámce pro předvídání, hodnocení, zvládnutí a omezování rizik ve Společenství. V rámcovém programu 2002 — 2006 bude SVS dále rozvíjet systémový přístup k zvládání přírodních a technických nebezpečí. Pokud jde o technická nebezpečí (nepředvídané události během letu a průmyslová nebezpečí), soustředí se úsilí SVS na využívání a zlepšení harmonizovaných evropských sledovacích systémů (ECCAIRS [6], MAHB [7], EPERC [8], které se budou dále rozšiřovat na kandidátské země. Pokud jde o přírodní rizika, snaží se SVS poskytnout Evropě podobné mechanismy. Současně bude dále pokračovat úsilí o rozvoj společného evropského přístupu k záplavám a lesním požárům prostřednictvím činností zaměřených na integraci pokročilého modelování, tradičních dat a dat o vesmíru. Bude se rozvíjet spojení s iniciativou GMES. Na mezinárodní úrovni se budou rozšiřovat různé sítě jako evropská síť laboratoří zemětřesného inženýrství. Podobně SVS ve spolupráci s evropskými partnery vytvoří síť experimentálních zařízení pro vývoj společné integrované iniciativy pro strukturální bezpečnost.

SVS využije svůj vnitřní vědecký potenciál a své vztahy s vědeckými sítěmi s cílem přispět k vytvoření podpůrného mechanismu pro rozhodování při zvládání rizik.

Počítačová bezpečnost

SVS bude stavět na zkušenostech získaných při podpoře iniciativy EU v oblasti spolehlivosti, mimosoudních systémů urovnání sporů a observatoří pro elektronické platební systémy. V úzké spolupráci s příslušnými útvary Komise a organizacemi členských států bude podporovat vypracování vhodné reakce EU na rizika počítačové kriminality, porušování soukromí a zranitelnosti Internetu. Úsilí se zaměří na metody pro lepší charakterizování těchto rizik, na kritéria hodnocení technických protiopatření a na jejich testování v zařízeních SVS a na rozvoj vhodných a harmonizovaných opatření, údajů a statistik v konzultaci s ostatními účastníky, včetně Europolu. SVS bude rovněž udržovat internetovou stránku o otázkách počítačové kriminality a informovat o pokroku fóra EU, které bylo založeno v rámci sdělení Komise o "Vytvoření bezpečnější informační společnosti zlepšením bezpečnosti informačních infrastruktur a bojem proti počítačové kriminalitě".

Sledování dodržování právních předpisů EU a boj proti podvodům

SVS podporuje úsilí Komise o zvýšení účinnosti opatření v oblasti boje proti podvodům, a to poskytnutím pokročilých technologií subjektům, které fungují na úrovni EU, a podporou členských států při používání nejnovějších technologií. SVS v úzké spolupráci s příslušnými útvary Komise zachová vhodnou podporu společné zemědělské politice, společné rybářské politice a Evropskému úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Rovněž pokud jde o zkoumání využití nových technologií — analýza DNA pro identifikaci hospodářských zvířat, vyhodnocení družicových snímků ke sledování osevních ploch nebo identifikaci rybářských plavidel, vzájemná korelace izotopických analýz nápojů a potravin k určení složení a původu, sběr informací z veřejně přístupných zdrojů, jazykové technologie pro analýzu vícejazyčných dokumentů — bude SVS nadále poskytovat klientům integrované poznatky, které zahrnují celý cyklus od sběru dat, shrnutí dat, využití dat až k vizualizaci a odhadům.

SVS bude rovněž stavět na svých metodologických zkušenostech s cílem poskytnout včas spolehlivé a společensky silné informace pro proces vypracování politik. Tohoto cíle bude, pokud jde o oficiální statistické údaje, dosaženo koordinací s Eurostatem tématických výzkumných sítí zaměřených na krátkodobé ukazatele, hospodářský cyklus a finanční analýzu a vypracováním kvalitní metodologie bezpečnosti pro vědecký přínos k vládnutí.

Zvýšená pozornost bude věnována včasnému varování a odhalování tendencí, šíření informací, zvyšování povědomí a výměně poznatků s partnerskými laboratořemi v členských státech. Problém podvodů se nebude řešit individuálně, ale systematicky, vypracováním postupů a předpisů, které jsou méně byrokratické a méně náchylné k podvodům.

[1] Každoroční dílny uživatelů, skupina uživatelů generálního ředitelství přesahující jednotlivé služby, dvoustranné dohody ve spolupráci se skupinou uživatelů na vysoké úrovni.

[2] Plnění poslání SVS v rámci EVP, sdělení Komise Radě a Evropskému parlamentu.

[3] Včetně práce Evropského úřadu pro chemické látky SVS.

[4] Úř. věst. L 117, 5.5.1999, s. 35.

[5] Bureau communautaire de référence (Referenční úřad Společenství).

[6] Evropské koordinační centrum pro systémy hlášení nepředvídaných událostí během letu.

[7] Úřad pro rizika závažných havárií.

[8] Evropská rada pro výzkum tlakových zařízení.

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA II

PŘEDBĚŽNÉ ROZDĚLENÍ ČÁSTKY POVAŽOVANÉ ZA NEZBYTNOU PRO PROVEDENÍ SPECIFICKÉHO PROGRAMU

Typy činností | Částka (milióny EUR) |

Potraviny, chemické výrobky a zdraví | 212 |

Životní prostředí a udržitelnost | 286 |

Horizontální činnosti budoucí technologie; referenční materiály a měření; veřejná bezpečnost a boj proti podvodům,vzdělávání v oblasti výzkumu; přístup k infrastrukturám | 262 |

Celkem | 760 |

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA III

ZVLÁŠTNÍ PROVÁDĚCÍ PRAVIDLA PROGRAMU

1. Komise po konzultaci se správní radou SVS provede přímou akci na základě vědeckých cílů a obsahů popsaných v příloze I. Činnosti související s touto akcí budou vykonány v příslušných ústavech Společného výzkumného střediska (SVS).

2. Při provádění činností se bude SVS, pokud to bude vhodné a uskutečnitelné, účastnit sítí veřejných a soukromých laboratoří v členských státech nebo evropských výzkumných konsorcií podporujících proces vypracovávání evropských politik. Zvláštní pozornost bude věnována spolupráci s průmyslem, zejména s malými a středními podniky. Na projektech v souladu se souvisejícími ustanoveními článku 6 rámcového programu a případně dohodami o vědeckotechnické spolupráci mezi Společenstvím a dotyčnými třetími zeměmi mohou také spolupracovat výzkumné subjekty z třetích zemí. Zvláštní pozornost bude věnována spolupráci s výzkumnými laboratořemi a ústavy kandidátských zemí, zemí střední a východní Evropy a bývalého Sovětského svazu.

SVS bude rovněž využívat vhodné mechanismy k určování požadavků a potřeb svých klientů a uživatelů a pro jejich zapojení do souvisejících činností.

Poznatky získané při provádění projektů bude šířit samotné SVS (s přihlédnutím k možným omezením z důvodu důvěrnosti údajů).

3. Doprovodná opatření zahrnují:

- organizování návštěv zaměstnanců SVS ve vnitrostátních laboratořích, průmyslových laboratořích a na vysokých školách,

- podporu mobility mladých vědců, zejména z kandidátských zemí, přičemž se bude zvláštní pozornost věnovat podněcování účasti žen,

- specializované vzdělávání na podporu vypracování nebo provádění evropských politik s důrazem na mnohooborovost,

- organizování návštěv vědců a dočasně vyslaných vnitrostátních odborníků, zejména z kandidátských zemí, v institutech SVS, přičemž se bude zvláštní pozornost věnovat podněcování účasti žen,

- systematickou výměnu informací prostřednictvím, mimo jiné, organizace vědeckých seminářů, pracovních seminářů a kolokvií a vědeckých publikací,

- nezávislé vědecké a strategické hodnocení výsledků projektů a programů.

--------------------------------------------------