32000D0666



Úřední věstník L 278 , 31/10/2000 S. 0026 - 0034


Rozhodnutí Komise

ze dne 16. října 2000

o veterinárních podmínkách a veterinárních osvědčeních pro dovoz ptactva kromě drůbeže a o karanténních podmínkách

(oznámeno pod číslem K(2000) 3012)

(Text s významem pro EHP)

(2000/666/ES)

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ,

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského společenství,

s ohledem na směrnici Rady 92/65/EHS ze dne 13. července 1992 o veterinárních předpisech pro obchod se zvířaty, spermatem, vajíčky a embryi uvnitř Společenství a jejich dovoz do Společenství, pokud se na ně nevztahují zvláštní předpisy Společenství uvedené v příloze A oddíl I směrnice 90/425/EHS [1], naposledy pozměněnou rozhodnutím Komise 95/176/ES [2], a zejména na čl. 17 odst. 2 písm. b) a odst. 3 a čl. 18 odst. 1 první a čtvrtou odrážku uvedené směrnice,

vzhledem k těmto důvodům:

(1) Je nutné stanovit veterinární podmínky a požadavky na osvědčení pro dovozy ptactva z některých třetích zemí kromě drůbeže.

(2) Po vstupu na území Společenství musí ptactvo s výjimkou drůbeže v souladu s čl. 7 odst. A bodem 1 písm. c) směrnice 92/65/EHS před uvedením na trh projít karanténou v karanténních zařízeních nebo střediscích ve Společenství. Pro schvalování karanténních zařízení nebo středisek pro ptactvo musí být stanoveny speciální podmínky.

(3) Pozitivní nálezy influenzy ptáků či newcastleské choroby nebo potvrzení těchto chorob u ptáků v karanténě nebo u ověřovacích kuřat se nemá hlásit jako ohnisko ve smyslu směrnice Rady 82/894/EHS [3] o hlášení chorob zvířat ve Společenství, ale přesto by mělo být Komisi oznámeno.

(4) Země ucházející se o dovoz ptactva do Společenství musí být členy Mezinárodního úřadu pro nákazy zvířat (OIE) a musí vyhovět obecným požadavkům části týkající se veterinární etiky a osvědčení pro mezinárodní obchod.

(5) Opatření stanovená tímto rozhodnutím se řídila postupem oznamování podle Dohody o uplatnění hygienických a rostlinolékařských opatření (SPS) přijaté v rámci Světové obchodní organizace (WTO).

(6) Opatření tohoto rozhodnutí jsou v souladu se stanoviskem Stálého veterinárního výboru,

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Pro účely tohoto rozhodnutí platí definice směrnice Rady 92/40/EHS [4] pro influenzu ptáků a definice směrnice Rady 92/66/EHS [5] pro newcastleskou chorobu.

Kromě toho pro účely tohoto rozhodnutí se výrazem

- "karanténní zařízení" rozumí provozní prostory, které jsou odděleny od hospodářství s chovem drůbeže nebo jiných druhů ptáků vzdáleností dostatečnou s ohledem na epizootologii newcastleské choroby a influenzy ptáků z hlediska šíření vzduchem a ve kterých se karanténa dováženého ptactva provádí metodou úplného naplnění/vyprázdnění prostor,

- "karanténní středisko" rozumí provozní prostory rozdělené na určitý počet jednotek, které jsou vzájemně provozně a fyzicky odděleny a kde každá jednotka obsahuje pouze ptactvo ze stejné dodávky, se stejným nákazovým statusem, a tedy tvořící jednu epidemiologickou jednotku; a kde se v každé jednotce provádí karanténa dováženého ptactva metodou úplného naplnění/vyprázdnění prostor; a které jsou odděleny od hospodářství chovajících drůbež nebo jiné ptactvo vzdáleností dostatečnou s ohledem na epizootologii newcastleské choroby a influenzy ptáků z hlediska šíření vzduchem,

- "ptactvo" rozumí druhy živočichů třídy ptáci, na které se nevztahuje čl. 2 bod 1 směrnice Rady 90/539/EHS [6], kromě ptactva uvedeného ve třetím odstavci článku 1 (který se vztahuje na ptáky v domácím chovu doprovázející vlastníka) a v článku 19 směrnice 92/65/EHS (který se vztahuje na ptactvo pro zoologické zahrady, cirkusy, zábavní parky a výzkumné laboratoře),

- "ověřovací kuřata" rozumí drůbež, která je používána jako diagnostická pomůcka během karantény.

Toto rozhodnutí se nevztahuje na ptactvo odchycené přímo ve volné přírodě pro programy ochrany přírody schválené příslušným orgánem členského státu určení.

Článek 2

Členské státy povolí dovoz ptactva ze zemí uvedených v příloze D tohoto rozhodnutí, pouze pokud

1. pochází z hospodářství, která jsou registrována příslušným orgánem vyvážející země;

2. je vybaveno veterinárním osvědčením, jak je stanoveno v příloze A;

3. je dopravováno v klecích nebo v kotcích, které jsou jednotlivě označeny identifikačním číslem a odpovídají identifikačnímu číslu uvedenému ve veterinárním osvědčení;

4. dovozce je schopen na stanovištì hraniční kontroly prokázat, že ptactvo přijme schválené karanténní zařízení nebo středisko. Písemné potvrzení musí obsahovat název a adresu schváleného zařízení a musí být vydáno pracovníkem určeným příslušným orgánem.

Článek 3

1. Ptactvo je ze stanoviště hraniční kontroly dopraveno přímo do schváleného karanténního zařízení nebo střediska v klecích nebo kotcích, aniž je dotčena směrnice Rady 91/628/EHS [7].

2. Po kontrole ptactva musí být kotce nebo klece nebo dopravní prostředek zapečetěn úřední osobou stanoviště hraniční kontroly takovým způsobem, aby se zabránilo možnosti výměny obsahu během převozu do karanténního zařízení nebo střediska.

3. Ptactvo musí projít karanténou trvající nejméně 30 dní ve schváleném karanténním zařízení nebo středisku.

4. Karanténní zařízení nebo středisko pro dovážené ptactvo schvaluje příslušný orgán v souladu s podmínkami stanovenými v příloze B.

5. Alespoň na začátku a konci karantény každé dodávky zkontroluje úřední veterinární lékař karanténní opatření, včetně prověření záznamů o úmrtnosti a klinické prohlídce ptactva v každé jednotce karanténního střediska nebo v karanténním zařízení. Pokud to vyžaduje veterinární stav, musí úřední veterinární lékař nebo pověřený veterinární lékař provádět kontrolu častěji.

Článek 4

1. Po umístění ptactva v karanténě se provede odběr vzorků a testování ptactva a/nebo ověřovacích kuřat, jak je stanoveno v příloze C.

2. Jsou-li použita ověřovací kuřata, musí být použita pouze jednou, nesmí být očkována, musí být ověřena jako séronegativní na newcastleskou chorobu a influenzu ptáků nejméně sedm dní a nejvýše čtrnáct dní před počátkem karantény, musí být nejméně tři týdny stará a umístěna do karanténní jednotky před doručením ptactva, musí být za účelem identifikace okroužkována nebo označena jinou neodstranitelnou identifikací a umístěna v karanténní jednotce co nejblíže k ptactvu takovým způsobem, aby byl zajištěn kontakt ověřovacích kuřat s exkrementy ptáků v karanténě. V karanténním zařízení nebo v každé jednotce karanténního střediska musí být použita nejméně čtyři ověřovací kuřata.

3. Pokud dojde během karantény, jak je stanovena v článku 3, k podezření, že je jeden nebo více ptáků infikováno influenzou ptáků nebo newcastleskou chorobou, odeberou se vzorky pro virologické vyšetření, jak je stanoveno v příloze C bod 2, od ptactva v daném zařízení nebo podezřelé jednotce a příslušným způsobem se analyzují.

4. Pokud dojde během karantény, jak je stanovena v článku 3, ke zjištění infikování jednoho nebo několika ptáků nebo ověřovacích kuřat influenzou ptáků nebo newcastleskou chorobou, použijí se tato pravidla:

a) veškeré ptactvo v infikovaném karanténním zařízení nebo jednotce musí být usmrceno a zlikvidováno;

b) infikované karanténní zařízení nebo jednotka musí být vyčištěna a dezinfikována;

c) v případě karanténních středisek musí být nejdříve 21 dní po konečném vyčištění a dezinfekci odebrány vzorky pro sérologické vyšetření od ověřovacích kuřat v ostatních karanténních jednotkách;

d) v případě karanténních středisek, kde se nepoužívají ověřovací kuřata, musí být v rozmezí 7 až 15 dní po konečné očistě a dezinfekci odebrány vzorky pro virologické vyšetření od ptactva v ostatních karanténních jednotkách;

e) žádný pták neopustí karanténní středisko, dokud nejsou výsledky odběru vzorků popsaného v předchozích odrážkách potvrzeny jako negativní;

f) žádný pták není přijat na dříve infikované karanténní zařízení nebo jednotku dříve než 21 dní po konečné očistě a dezinfekci.

5. Příslušný orgán může rozhodnout odchylně od odstavce 4 v tom smyslu, že po pozitivním zjištění newcastleské choroby u jednoho nebo několika ptáků nebo ověřovacích kuřat nemusí být ptáci zlikvidováni, pokud je nejméně 30 dní po posledním případu smrti nebo klinického zotavení proveden odběr vzorků podle přílohy C bodu 1 písm. B (s vynecháním uvedené časové lhůty) s negativními výsledky. Ptactvo nesmí být puštěno z karantény před uplynutím nejméně 60 dní po odeznění klinických příznaků newcastleské choroby. Jakékoli materiály nebo odpady, u kterých existuje nebezpečí kontaminace, musí být zlikvidovány takovým způsobem, který zaručuje zničení veškerých virů newcastleské choroby, stejně jako odpady nahromaděné během šedesátidenní lhůty. O opatřeních podniknutých v každém z těchto případů je informována Komise.

Článek 5

Pokud během karantény, jak je stanovena v článku 3, vznikne nebo je potvrzeno podezření, že papoušci jsou infikováni Chlamydií psittaci, musí být všichni ptáci v dodávce ošetřeni metodou schválenou příslušným orgánem a karanténa musí být prodloužena na nejméně dva měsíce po posledním zaznamenaném případě.

Článek 6

Papoušci musí být při dodání do karantény jednotlivě označeni v souladu s kapitolou 2 písm. B přílohy B. Tato identifikační čísla musí být uvedena v záznamech, které musí být vedeny v souladu s článkem 7.

Článek 7

Organizační opatření karanténního střediska nebo zařízení včetně likvidace odpadních materiálů a provádění a uchovávání záznamů musí být v souladu s požadavky kapitoly 2 písm. A přílohy B.

Článek 8

Veškeré náklady na karanténu vzniklé použitím tohoto rozhodnutí nese dovozce.

Článek 9

Ptactvo lze propustit z karantény pouze na základě písemného povolení úředního veterinárního lékaře.

Článek 10

Toto rozhodnutí se použije ode dne 1. května 2001.

Článek 11

Toto rozhodnutí je určeno členským státům.

V Bruselu dne 16. října 2000.

Za Komisi

David Byrne

člen Komise

[1] Úř. věst. L 268, 14.9.1992, s. 54.

[2] Úř. věst. L 117, 24.5.1995, s. 23.

[3] Úř. věst. L 378, 31.12.1982, s. 58.

[4] Úř. věst. L 167, 22.6.1992, s. 2.

[5] Úř. věst. L 260, 5.9.1992, s. 2.

[6] Úř. věst. L 303, 31.10.1990, s. 6.

[7] Úř. věst. L 340, 11.12.1991, s. 17.

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA A

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

+++++ TIFF +++++

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA B

MINIMÁLNÍ PODMÍNKY PRO SCHVÁLENÍ KARANTÉNNÍCH ZAŘÍZENÍ NEBO STŘEDISEK PRO PTACTVO

KAPITOLA 1

Konstrukce a vybavení karanténního zařízení nebo střediska

1. Karanténní zařízení nebo středisko musí být samostatná budova, která je oddělená od hospodářství chovajících drůbež nebo jiné ptactvo vzdáleností dostatečnou s ohledem na epizootologii newcastleské choroby a influenzy ptáků z hlediska šíření vzduchem. Vstupní/výstupní dveře musí být uzamykatelné s nápisy: "KARANTÉNA – Nepovolaným osobám vstup zakázán".

2. Každá karanténní jednotka střediska musí zaujímat samostatný prostor.

3. Karanténní zařízení nebo středisko musí být zajištěno proti přístupu ptáků, much a škodné a neprodyšně uzavíratelné, aby umožňovalo dezinfekci plynem.

4. Zařízení nebo každá karanténní jednotka musí být vybavena zařízením na umývání rukou.

5. Vstupní a výstupní dveře zařízení a každé karanténní jednotky musí být dvojité.

6. Ve všech vstupech/výstupech zařízení a jednotlivých jednotek musí být instalovány hygienické bariéry.

7. Veškeré vybavení musí být konstruováno tak, aby jej bylo možno čistit a dezinfikovat.

8. Sklad krmiv musí být zajištěn proti přístupu ptáků a hlodavců a chráněn proti hmyzu.

9. Musí být k dispozici nádoba na ukládání odpadu chráněná proti přístupu ptáků a hlodavců.

10. Musí být k dispozici lednička a/nebo mrazák na uchovávání mrtvých těl uhynulého ptactva.

KAPITOLA 2

A. Organizační opatření

1. Karanténní zařízení nebo střediska musí

- být vybavena účinným kontrolním systémem, aby byl zajištěn přiměřený dozor nad zvířaty;

- být pod kontrolou a v odpovědnosti úředního veterinárního lékaře;

- být vyčištěna a dezinfikována v souladu s programem schváleným příslušným orgánem, po čemž musí následovat přiměřené období klidu; užité dezinfekční prostředky musí být pro daný účel schváleny příslušným orgánem.

2. Musí být dodržována zásada úplného naplnění/vyprázdnění pro každé karanténní zařízení nebo karanténní jednotku.

3. Je nutné učinit předběžná opatření k tomu, aby se zabránilo vzájemnému infikování mezi přicházejícími a odcházejícími dodávkami.

4. Do karanténního zařízení nesmí vstupovat žádné nepovolané osoby.

5. Osoby vstupující do karanténního zařízení musí být oblečeny do ochranných oděvů včetně obuvi.

6. Nesmí docházet k žádným kontaktům pracovníků, které by mohly mít za následek přenos infekce mezi jednotlivými jednotkami.

7. Musí být k dispozici vhodné vybavení pro očistu a dezinfekci.

8. Pokud nejsou zlikvidovány, musí být očista a dezinfekce klecí nebo kotců použitých pro přepravu provedena v karanténním zařízení nebo středisku. Jsou–li znovu použity, musí být vyrobeny z materiálu, který umožňuje účinnou očistu a dezinfekci. Klece a kotce musí být zlikvidovány takovým způsobem, aby se zabránilo šíření původců chorob.

9. Stelivo a odpad musí být pravidelně odebírán a ukládán do nádoby na odpad a následně s ním musí být nakládáno takovým způsobem, aby se zabránilo šíření původců chorob.

10. Mrtvá těla uhynulého ptactva musí být vyšetřena v úředně schválené laboratoři určené příslušným orgánem.

11. Nutné analýzy a ošetření musí být provedeny po konzultaci s úředním veterinárním lékařem a pod jeho dohledem.

12. Úřední veterinární lékař musí být informován o každé chorobě a o každém úmrtí ptáků a/nebo ověřovacích kuřat během karanténního období.

13. Osoba odpovědná za zařízení nebo středisko musí vést záznamy o

a) datu, počtu a druhu ptáků při dodání a odeslání každé dodávky,

b) kopiích veterinárního a celního osvědčení doprovázejícího dovážené ptactvo,

c) individuálních identifikačních číslech papoušků,

d) všech významných případech zjištění choroby a počtu úmrtí během daného dne,

e) datech a výsledcích testování; typech a datech ošetření,

f) osobách vstupujících do karanténního střediska.

14. Tyto záznamy je nutno uchovávat nejméně po dobu jednoho roku.

B. Identifikace papoušků

Individuální identifikace papoušků je provedena při dodání do karantény pomocí kroužku nebo mikročipu.

1. Kroužek je zajištěn proti poškození a jeho průměr je přiměřený pro daný druh.

2. Kroužek nebo mikročip ponese alespoň následující údaje:

a) kód ISO členského státu provádějícího identifikaci,

b) specifické pořadové číslo.

3. Je–li používána identifikace pomocí mikročipů, musí být v karanténním zařízení nebo středisku k dispozici vhodný snímač mikročipů.

4. Zaznamenají se podrobné údaje o typu použitého mikročipu a snímače.

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA C

POSTUPY VYŠETŘENÍ, ODBĚRU VZORKŮ A TESTOVÁNÍ PRO NEWCASTLESKOU CHOROBU A INFLUENZU PTÁKŮ

1. Během karantény musí být ověřovací kuřata nebo – pokud se nepoužívají ověřovací kuřata – dovážení ptáci podrobeni následujícím postupům:

A. při použití ověřovacích kuřat:

i) vzorky krve pro sérologické vyšetření musí být ověřovacím kuřatům odebrány nejméně 21 dní po přijetí dovážených ptáků do karantény a nejméně tři dni před koncem karanténního období;

ii) pokud ověřovací kuřata vykazují pozitivní nebo neprůkazné sérologické výsledky, dovážení ptáci musí být podrobeni virologickému vyšetření. Kloakální výtěry (nebo výkaly) musí být odebrány všem ptákům, je–li jejich počet v dodávce nižší než 60, nebo 60 ptákům u větších dodávek;

B. bez použití ověřovacích kuřat:

dovážení ptáci musí být vyšetřeni virologicky (sérologické testování není vhodné). Kloakální výtěry (nebo výkaly) musí být odebrány všem ptákům, je-li jejich počet v dodávce nižší než 60, nebo 60 ptákům u větších dodávek během prvých 7 až 15 dní karanténního období.

2. Kromě testování stanoveného v bodě 1 písm. A nebo B musí být pro virologické vyšetření odebrány následující vzorky:

i) kloakální výtěr (nebo výkaly) a tracheální výtěr (je–li to možné) klinicky nemocných ptáků nebo nemocných ověřovacích kuřat;

ii) vzorky střevního obsahu, mozku, průdušnice, plic, jater, sleziny, ledvin a jiných zjevně postižených orgánů co nejdříve po úmrtí:

- mrtvých ověřovacích kuřat a všech ptáků mrtvých při převzetí a těch, kteří umřou během karantény,

nebo

- v případě vysoké úmrtnosti drobného ptactva z velké dodávky nejméně 10 % uhynulých ptáků.

3. Veškeré virologické a sérologické testy vzorků odebraných během karantény musí být provedeny v úředně schválených laboratořích určených příslušným orgánem pomocí diagnostických postupů dle přílohy III směrnice 92/66/EHS a přílohy III směrnice 92/40/EHS. Pro virologické vyšetření je povoleno sdružování vzorků až do maximálního počtu pěti vzorků od jednotlivých ptáků. Fekálie musí být sdružovány odděleně od vzorků orgánů a tkání.

4. Izolované viry musí být předány národní referenční laboratoři.

--------------------------------------------------

PŘÍLOHA D

SEZNAM TŘETÍCH ZEMÍ, KTERÉ MOHOU POUŽÍVAT VETERINÁRNÍ OSVĚDČENÍ UVEDENÉ V PŘÍLOZE A

Země uvedené na seznamu členů Mezinárodního úřadu pro nákazy zvířat (OIE) v bulletinu OIE.

--------------------------------------------------