31983R2290



Úřední věstník L 220 , 11/08/1983 S. 0020 - 0024
Finské zvláštní vydání: Kapitola 2 Svazek 3 S. 0212
Španělské zvláštní vydání: Kapitola 02 Svazek 10 S. 0055
Švédské zvláštní vydání: Kapitola 2 Svazek 3 S. 0212
Portugalské zvláštní vydání Kapitola 02 Svazek 10 S. 0055


Nařízení Komise (ES) č. 2290/83

ze dne 29. července 1983,

kterým se provádějí články 50 až 59 nařízení Rady (EHS) č. 918/83 o systému Společenství pro osvobození od cla

KOMISE EVROPSKÝCH SPOLEČENSTVÍ

s ohledem na Smlouvu o založení Evropského hospodářského společenství,

s ohledem na nařízení Rady (EHS) č. 918/83 ze dne 28. března 1983 o systému Společenství pro osvobození od cla [1], a zejména na článek 143 uvedeného nařízení,

vzhledem k tomu, že články 50 až 59 nařízení Rady (EHS) č. 918/83 nahrazují nařízení Rady (EHS) č. 1798/75 ze dne 10. července 1975 o dovozu zboží vzdělávací, vědecké nebo kulturní povahy s osvobozením od cla podle společného celního sazebníku [2]; že je proto nutné nahradit nařízení Komise (EHS) č. 2784/79 ze dne 12. prosince 1979, kterým se provádí nařízení Rady (EHS) č. 1798/75 [3], novým nařízením, kterým se provádějí články 50 až 59 nařízení Rady (EHS) č. 918/83;

vzhledem k tomu, že opatření tohoto nařízení jsou v souladu se stanoviskem Výboru pro osvobození od cla,

PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

Tímto nařízením se provádějí články 50 až 59 nařízení (EHS) č. 918/83 (dále jen "základní nařízení").

HLAVA I

OBECNÁ USTANOVENÍ

A. Povinnosti zařízení nebo subjektu, jemuž je zboží určeno

Článek 2

1. Osvobození zboží vzdělávací, vědecké nebo kulturní povahy (dále jen "zboží") uvedeného v článku 51, čl. 52 odst. 1 a článcích 53 a 56 základního nařízení od dovozního cla zahrnuje ze strany zařízení nebo subjektu, kterému je zboží určeno, tyto povinnosti:

- odeslat dané zboží okamžitě na místo určení uvedené v celním prohlášení,

- zapsat je do svého inventárního soupisu,

- používat je výhradně pro neobchodní účely ve smyslu čl. 54 druhé odrážky základního nařízení,

- usnadnit provádění všech kontrolních opatření, která příslušné orgány považují za nezbytná, aby se přesvědčily, že podmínky pro osvobození od dovozního cla jsou nadále plněny.

2. Vedoucí zařízení nebo subjektu, kterému je zboží určeno, nebo jeho pověřený zástupce předkládá příslušným orgánům prohlášení, že si je vědom povinností uvedených v odstavci 1 a že je bude plnit.

Příslušné orgány mohou požadovat, aby prohlášení uvedené v předchozím pododstavci bylo předkládáno buď pro každou dovozní operaci, nebo globálně pro více dovozních operací, anebo pro veškerý dovoz, který má dotyčné zařízení či subjekt uskutečnit.

B. Ustanovení pro případy výpůjčky, pronájmu nebo převodu zboží

Článek 3

1. Při použití čl. 57 odst. 2 prvního pododstavce základního nařízení musí zařízení či subjekt, v jehož prospěch je zboží zapůjčováno, pronajímáno nebo převáděno, splnit povinnosti stanovené v článku 2.

2. Nachází-li se zařízení či subjekt, v jehož prospěch je zboží zapůjčováno, pronajímáno nebo převáděno, na území jiného členského státu, než ve kterém se nachází zařízení, které zboží zapůjčuje, pronajímá nebo převádí, vystaví příslušný celní úřad členského státu odeslání kontrolní výtisk T 5 v souladu s pravidly stanovenými nařízením (EHS) č. 223/77, aby zajistil, že zboží bude použito způsobem, který zakládá nárok na jeho osvobození od dovozního cla.

K tomuto účelu se kontrolní výtisk opatří v kolonce 104 pod záhlavím "ostatní" některou z těchto poznámek:

- ,

- ,

- ,

- ,

- ,

- ,

- .

3. Odstavce 1 a 2 se použijí přiměřeně na výpůjčku, pronájem nebo převod náhradních dílů, součástí nebo zvláštního příslušenství vědeckých nástrojů nebo přístrojů a nářadí pro údržbu, zkoušení, seřízení nebo opravu vědeckých nástrojů nebo přístrojů, které byly osvobozeny od dovozního cla podle článku 53 základního nařízení.

HLAVA II

ZVLÁŠTNÍ USTANOVENÍ O OSVOBOZENÍ ZBOŽÍ VZDĚLÁVACÍ, VĚDECKÉ NEBO KULTURNÍ POVAHY UVEDENÉHO V ČLÁNKU 51 ZÁKLADNÍHO NAŘÍZENÍ OD DOVOZNÍHO CLA

Článek 4

Aby bylo zboží uvedené v článku 51 základního nařízení osvobozeno od dovozního cla, musí vedoucí zařízení nebo subjektu, kterému je zboží určeno, nebo jeho pověřený zástupce podat žádost příslušnému orgánu členského státu, ve kterém se zařízení nebo subjekt nachází.

Žádost musí obsahovat veškeré informace, které příslušný orgán považuje za nezbytné, aby mohl určit, zda jsou splněny podmínky pro osvobození od dovozního cla.

HLAVA III

ZVLÁŠTNÍ USTANOVENÍ O OSVOBOZENÍ VĚDECKÝCH NÁSTROJŮ NEBO PŘÍSTROJŮ UVEDENÝCH V ČLÁNCÍCH 52, 54 A 55 ZÁKLADNÍHO NAŘÍZENÍ OD DOVOZNÍHO CLA

Článek 5

1. Pro účely čl. 54 první odrážky základního nařízení se "objektivními technickými parametry" vědeckého nástroje nebo přístroje rozumějí parametry, které vyplývají z konstrukce nástroje nebo přístroje nebo z přizpůsobení standardního nástroje nebo přístroje a které umožňují dosahovat vysoce hodnotných výkonů přesahujících výkony běžně požadované pro průmyslové nebo obchodní využití.

Není-li na základě objektivních technických parametrů nástroje nebo přístroje možné jednoznačně zjistit, zda má být považován za vědecký, přihlédne se k tomu, k jakým účelům ve Společenství obecně slouží nástroje nebo přístroje srovnatelné s těmi, u kterých je uplatňován nárok na osvobození od dovozního cla. Ukáže-li toto zjišťování, že se daný nástroj nebo přístroj používá převážně pro vědecké účely, bude považován za vědecký.

2. Při srovnávání podle čl. 54 třetí odrážky základního nařízení se za "hlavní" považují jen ty technické parametry, které mají rozhodující vliv na výsledek specifické práce.

Při tomto srovnávání se nepřihlíží zejména

- k technické koncepci nástroje nebo přístroje,

- k okolnosti, že nástroj nebo přístroj může dosahovat lepších výkonů, než které jsou nezbytné pro provedení specifické práce,

- k vnějšímu vzhledu nástroje nebo přístroje,

- k jeho obchodní hodnotě,

- k intervalům oprav,

- k jakýmkoli případným službám zákazníkům po prodeji.

Článek 6

1. Aby byl vědecký nástroj nebo přístroj uvedený v čl. 52 odst. 1 základního nařízení osvobozen od dovozního cla, musí vedoucí zařízení nebo subjektu, kterému je zboží určeno, nebo jeho pověřený zástupce podat žádost příslušnému orgánu členského státu, ve kterém se zařízení nebo subjekt nachází.

2. Žádost podle odstavce 1 musí obsahovat tyto informace o dotyčném nástroji nebo přístroji:

a) přesné obchodní označení nástroje nebo přístroje používané výrobcem, předpokládané zařazení podle společného celního sazebníku a objektivní technické parametry, na jejichž základě je možné považovat nástroj nebo přístroj za vědecký;

b) jméno nebo obchodní firmu a adresu výrobce a případně dodavatele;

c) zemi původu nástroje nebo přístroje;

d) místo, kde má být nástroj nebo přístroj používán;

e) účel, ke kterému má být nástroj nebo přístroj používán;

f) podrobný popis záměru, k jehož provedení má být nástroj nebo přístroj použit;

g) cenu nástroje nebo přístroje nebo jeho celní hodnotu;

h) dodací lhůtu;

i) datum, kdy byl nástroj nebo přístroj objednán, pokud již byl objednán;

j) jméno nebo obchodní firmu a adresu podniku nebo podniků ze Společenství, u nichž byla poptávána dodávka nástroje nebo přístroje vědecké hodnoty rovnocenné tomu, u kterého je uplatňován nárok na osvobození od dovozního cla, výsledek těchto poptávek a případně i podrobné odůvodnění, proč nejsou pro zamýšlenou specifickou výzkumnou práci vhodné nástroje nebo přístroje dostupné ve Společenství.

K žádosti je třeba připojit podklady poskytující veškeré věcné informace o parametrech a technických specifikacích nástroje nebo přístroje.

Článek 7

1. Příslušný orgán členského státu, ve kterém se nachází zařízení nebo subjekt, kterému je zboží určeno, přímo rozhoduje o žádostech uvedených v článku 6 ve všech případech, kdy může s ohledem na informace, které má k dispozici, a případně po konzultaci s příslušnými obchodními kruhy, posoudit, zda lze nástroj nebo přístroj považovat za vědecký a zda jsou nástroje nebo přístroje s rovnocennou vědeckou hodnotou v současnosti ve Společenství vyráběny.

2. Není-li příslušný orgán členského státu, ve kterém se nachází zařízení nebo subjekt, kterému je zboží určeno, schopen rozhodnout podle odstavce 1, postoupí žádost spolu s příslušnou technickou dokumentací Komisi, která zahájí řízení podle odstavců 3 až 7.

Až do ukončení tohoto řízení může příslušný orgán předběžně povolit dovoz nástrojů nebo přístrojů s osvobozením od dovozního cla, pokud se dovážející zařízení nebo subjekt zaváže, že zaplatí příslušné dovozní clo, nebude-li osvobození od dovozního cla poskytnuto.

Příslušný orgán může podmínit prozatímní osvobození od dovozního cla poskytnutím jistoty, za podmínek, které stanoví.

3. Do dvou týdnů ode dne obdržení žádosti zašle Komise ostatním členským státům její opis spolu s příslušnou technickou dokumentací.

4. Jestliže ve lhůtě tří měsíců ode dne rozeslání těchto podkladů nepodá žádný členský stát Komisi námitky proti osvobození daného nástroje nebo přístroje od dovozního cla, má se za to, že nástroj nebo přístroj splnil podmínky pro osvobození od dovozního cla. Komise oznámí toto rozhodnutí dotčenému členskému státu do dvou týdnů po uplynutí uvedené lhůty. Toto oznámení se zveřejní co nejdříve, případně ve zkrácené formě, v řadě C Úředního věstníku Evropských společenství.

5. Jestliže ve lhůtě tří měsíců uvedené v odstavci 4 podá některý členský stát Komisi námitky proti osvobození daného nástroje nebo přístroje od dovozního cla, předloží Komise tento případ neprodleně odborné skupině složené ze zástupců všech členských států, která se schází v rámci Výboru pro osvobození od cla, aby tuto záležitost projednala.

Námitky zmíněné v předchozím pododstavci je nutno odůvodnit. V odůvodnění je třeba uvést, proč nelze nástroj nebo přístroj považovat za vědecký, anebo přesně uvést nástroje nebo přístroje vyráběné ve Společenství, které mají vědeckou hodnotu rovnocennou těm, u kterých je uplatňován nárok na osvobození od dovozního cla, jméno nebo obchodní firmu a adresu podniku nebo podniků ve Společenství, které je mohou dodat. Ve druhém případě musí být Komisi co nejdříve zaslána technická literatura týkající se dotyčných nástrojů nebo přístrojů vyráběných ve Společenství.

Komise předá tyto informace členským státům, jakmile je obdrží.

6. Prokáže-li posouzení provedené podle odstavce 5, že nástroj nebo přístroj, u kterého byl uplatňován nárok na osvobození od dovozního cla, musí být považován za vědecký a že nástroje nebo přístroje rovnocenné vědecké hodnoty nejsou v současnosti ve Společenství vyráběny, přijme Komise rozhodnutí, kterým určí, že dotyčný nástroj nebo přístroj splňuje podmínky pro osvobození od dovozního cla.

Prokáže-li toto posouzení, že nástroj nebo přístroj, u kterého byl uplatňován nárok na osvobození od dovozního cla, nelze považovat za vědecký nebo že je v současnosti ve Společenství vyráběn nástroj nebo přístroj rovnocenné vědecké hodnoty, přijme Komise rozhodnutí, kterým určí, že zmíněný nástroj nebo přístroj nesplňuje podmínky pro osvobození od dovozního cla.

Komise rozhodnutí oznámí dotčeným členským státům do dvou týdnů. Toto rozhodnutí se zveřejní co nejdříve, případně ve zkrácené formě, v řadě C Úředního věstníku Evropských společenství.

7. Nepřijme-li Komise žádné rozhodnutí podle odstavce 6 do šesti měsíců ode dne, kdy obdržela žádost, má se za to, že dotyčný nástroj nebo přístroj splňuje podmínky pro osvobození od dovozního cla.

Článek 8

Povolení k dovozu s osvobozením od dovozního cla je platné šest měsíců.

Příslušné orgány však mohou stanovit delší lhůtu s přihlédnutím ke zvláštním okolnostem každého případu.

HLAVA IV

ZVLÁŠTNÍ USTANOVENÍ O OSVOBOZENÍ VĚDECKÝCH NÁSTROJŮ NEBO PŘÍSTROJŮ UVEDENÝCH V ČLÁNKU 56 ZÁKLADNÍHO NAŘÍZENÍ OD DOVOZNÍHO CLA

Článek 9

1. Aby byl vědecký nástroj nebo přístroj uvedený v článku 56 základního nařízení osvobozen od dovozního cla, musí vedoucí zařízení nebo subjektu, kterému je zboží určeno, nebo jeho pověřený zástupce podat žádost příslušnému orgánu členského státu, ve kterém se zařízení nebo subjekt nachází.

2. Žádost podle odstavce 1 musí obsahovat informace blíže určené v čl. 6 odst. 2 písm. a) až e) a musí k ní být přiložen dokument nebo dokumenty podávající veškeré věcné informace o parametrech a technických specifikacích nástroje nebo přístroje.

Žádost musí rovněž obsahovat

a) jméno nebo obchodní firmu a adresu dárce;

b) prohlášení žadatele, že nástroje nebo přístroje, u kterých uplatňuje nárok na osvobození od dovozního cla, se zařízení nebo subjektu přenechávají bez jakéhokoli obchodního protiplnění, zvláště propagačního.

Článek 10

1. Příslušný orgán členského státu, ve kterém se nachází zařízení nebo subjekt, kterému je zboží určeno, přímo rozhoduje o žádostech podle článku 9.

2. Příslušný orgán povolí dovoz nástrojů a přístrojů s osvobozením od dovozního cla jen tehdy, když dárce nezíská žádnou přímou nebo nepřímou obchodní výhodu ze svého daru zařízení nebo subjektu, kterému je zboží určeno.

3. Není-li příslušný orgán členského státu, ve kterém se nachází zařízení nebo subjekt, kterému je zboží určeno, schopen rozhodnout na základě informací, které má k dispozici, zda lze nástroj nebo přístroj, u kterého je uplatňován nárok na osvobození od dovozního cla, považovat za vědecký, použije se postup stanovený v čl. 7 odst. 2 až 7.

Článek 11

Články 9 a 10 se použijí přiměřeně na nářadí pro údržbu, zkoušení, seřízení a opravy vědeckých nástrojů a přístrojů, jež byly osvobozeny od dovozního cla podle článku 56 základního nařízení.

HLAVA V

ZVLÁŠTNÍ USTANOVENÍ O OSVOBOZENÍ NÁHRADNÍCH DÍLŮ, ČÁSTÍ, ZVLÁŠTNÍHO PŘÍSLUŠENSTVÍ A NÁŘADÍ UVEDENÝCH V ČLÁNKU 53 ZÁKLADNÍHO NAŘÍZENÍ OD DOVOZNÍHO CLA

Článek 12

Pro účely čl. 53 písm. a) základního nařízení se zvláštním příslušenstvím rozumějí výrobky, které byly speciálně zhotoveny k použití spolu s určitým vědeckým nástrojem nebo přístrojem, aby zdokonalily jeho výkon nebo možnosti použití.

Článek 13

Aby byly náhradní díly, části, zvláštní příslušenství nebo nářadí uvedené v článku 53 základního nařízení osvobozeny od dovozního cla, musí vedoucí zařízení nebo subjektu, kterému je zboží určeno, nebo jeho pověřený zástupce podat žádost příslušnému orgánu členského státu, ve kterém se zařízení nebo subjekt nachází.

K žádosti je třeba připojit veškeré podklady, které příslušný orgán považuje za nezbytné k tomu, aby určil, zda jsou splněny podmínky stanovené v článku 53 základního nařízení.

Článek 14

1. Za podmínek stanovených v odstavci 2 rozhoduje příslušný orgán členského státu, ve kterém se nachází zařízení nebo subjekt, kterému je zboží určeno, přímo o žádosti uvedené v článku 13.

2. Postup stanovený v čl. 7 odst. 2 až 7 se použije přiměřeně v případech, kdy příslušný orgán členského státu, ve kterém se nachází zařízení nebo subjekt, kterému je zboží určeno, není schopen posoudit, zda

- by nástroje nebo přístroje, pro něž jsou určeny náhradní díly, části, zvláštní příslušenství nebo nářadí uváděné v žádosti podle článku 13, mohly být osvobozeny od dovozního cla, kdyby tyto nástroje nebo přístroje byly v současnosti dováženy do Společenství,

- se v současnosti ve Společenství nevyrábí rovnocenné nářadí.

Článek 15

Článek 8 se použije na povolení k dovozu s osvobozením od dovozního cla udělená podle článku 53 základního nařízení.

HLAVA VI

SDĚLOVÁNÍ INFORMACÍ KOMISI A ČLENSKÝM STÁTŮM

Článek 16

1. Každý členský stát zašle Komisi seznam nástrojů, přístrojů, náhradních dílů, součástí, příslušenství a nářadí, jejichž cena nebo celní hodnota přesahuje 3000 ECU a pro které udělí povolení k dovozu s osvobozením od dovozního cla podle čl. 7 odst. 1 nebo čl. 14 odst. 1.

V tomto seznamu se uvede přesné obchodní označení zboží uvedeného v prvním odstavci a položku nebo podpoložku společného celního sazebníku. Seznam musí rovněž obsahovat jméno výrobce nebo výrobců, zemi nebo země původu a cenu nebo celní hodnotu daného zboží.

2. Seznamy podle odstavce 1 se zasílají během prvního a třetího čtvrtletí každého roku a obsahují podrobnosti o zboží, jejichž dovoz s osvobozením od dovozního cla byl povolen během předchozích šesti měsíců. Členské státy však mohou tyto seznamy předávat za kratší období.

3. Komise předává tyto seznamy členským státům.

Článek 17

1. Každý členský stát zašle Komisi rovněž seznam nástrojů a přístrojů, pro které udělil povolení k dovozu s osvobozením od dovozního cla podle článku 10. Seznam obsahuje jméno nebo obchodní firmu a adresu výrobce, přesné obchodní označení daného zboží a položku nebo podpoložku společného celního sazebníku uváděné v žádosti o osvobození od dovozního cla.

2. Seznamy podle odstavce 1 se zasílají během prvního a třetího čtvrtletí každého roku a obsahují podrobnosti o zboží, jejichž dovoz s osvobozením od dovozního cla byl povolen během předchozích šesti měsíců. Členské státy však mohou tyto seznamy předávat za kratší období.

3. Komise předává tyto seznamy členským státům.

Článek 18

Seznamy uvedené v článcích 16 a 17 pravidelně posuzuje Výbor pro osvobození od cla.

HLAVA VII

ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ

Článek 19

Nařízení (EHS) č. 2784/79 se zrušuje.

Článek 20

Toto nařízení vstupuje v platnost dnem 1. července 1984.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a je přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne 29. července 1983.

Za Komisi

Karl-Heinz Narjes

člen Komise

[1] Úř. věst. L 105, 23.4.1983, s. 1.

[2] Úř. věst. L 184, 15.7.1975, s. 1.

[3] Úř. věst. L 318, 13.12.1979, s. 32.

--------------------------------------------------