23.11.2007   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 305/24


ROZHODNUTÍ RADY PŘIDRUŽENÍ EU-TUNISKO č. 1/2007

ze dne 9. listopadu 2007

o zřízení podvýboru pro lidská práva a demokracii

(2007/754/ES)

RADA PŘIDRUŽENÍ EU-TUNISKO,

s ohledem na Evropsko-středomořskou dohodu zakládající přidružení mezi Evropskými společenstvími a jejich členskými státy na jedné straně a Tuniskou republikou na straně druhé (dále jen „dohoda o přidružení“),

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Dodržování demokratických zásad, lidských práv a základních svobod tvoří nedílnou a základní část rámce, kterým se řídí vztahy mezi Evropskou unií a jejími středomořskými partnery.

(2)

Tyto otázky jsou podstatným prvkem dohody o přidružení. Tato témata budou náležitě projednávána v jednotlivých orgánech zřízených dohodou.

(3)

Evropská politika sousedství si stanoví náročné cíle založené na oboustranné vůli rozvíjet společné hodnoty, jako je demokracie, právní stát a dodržování a prosazování všech lidských práv, včetně práva na rozvoj.

(4)

Vztahy Evropské unie se zeměmi jižního Středomoří se v důsledku provádění evropsko-středomořských dohod, akčních plánů politiky sousedství a trvajícího evropsko-středomořského partnerství stále více rozvíjejí. Provádění priorit evropské-středomořského partnerství s každou zemí a sbližování právních předpisů těchto zemí týkajících se těchto priorit vyžadují pravidelné monitorování.

(5)

Vztahy a spolupráce se středomořskými zeměmi se mohou rozvíjet způsobem, který zohledňuje pravomoci Evropské unie, soudržnost a vyváženost celého barcelonského procesu i zvláštnosti a potřeby jednotlivých středomořských zemí.

(6)

Ve snaze ustavit vhodný institucionální rámec pro provádění a posilování spolupráce již Rada přidružení EU-Tunisko rozhodla o vytvoření podvýborů Výboru pro přidružení.

(7)

Podle článku 84 dohody o přidružení mohou být zřízeny pracovní skupiny nebo orgány nezbytné pro její provádění,

ROZHODLA TAKTO:

Článek 1

1.   Při Výboru pro přidružení EU-Tunisko (dále jen „Výbor pro přidružení“) se zřizuje podvýbor pro lidská práva a demokracii.

Jeho jednací řád je obsažen v příloze.

2.   Témata, která spadají do náplně činnosti podvýboru pro lidská práva a demokracii, lze rovněž řešit na vyšší úrovni v rámci politického dialogu mezi Evropskou unií a Tuniskem.

3.   Výbor pro přidružení navrhuje Radě přidružení veškerá další opatření nezbytná k zajištění řádného fungování podvýboru.

Článek 2

Toto rozhodnutí vstupuje v platnost dnem přijetí.

V Bruselu dne 9. listopadu 2007.

Za Radu přidružení EU-Tunisko

L. AMADO


PŘÍLOHA

Jednací řád podvýboru pro lidská práva a demokracii

1.   Složení a předsednictví

Podvýbor pro lidská práva a demokracii (dále jen „podvýbor“) je složen ze zástupců Evropské komise a členských států Evropského společenství na jedné straně a ze zástupců vlády Tuniské republiky na straně druhé. Předsednictví vykonávají obě strany střídavě.

2.   Úloha

Podvýbor pracuje na základě zmocnění Výboru pro přidružení EU-Tunisko (dále jen „Výbor pro přidružení“), kterému po každém zasedání podává zprávu. Podvýbor nemá rozhodovací pravomoc. Může však Výboru pro přidružení předkládat návrhy.

3.   Témata

Podvýbor projednává provádění dohody o přidružení EU-Tunisko v níže uvedených oblastech. Podvýbor je hlavním technickým mechanismem sledování provádění činností v oblasti lidských práv a demokracie obsažených v akčním plánu EU-Tunisko v rámci politiky sousedství. Zkoumá pokrok ve sbližování a provádění právních předpisů. V případě potřeby by se mohla zvážit spolupráce orgánů veřejné správy v souladu s akčním plánem v rámci politiky sousedství. Podvýbor přezkoumává pokrok dosažený v níže uvedených oblastech a navrhuje možná opatření, která by měla být přijata:

a)

právní stát a demokracie, včetně posílení demokracie a právního státu, nezávislosti soudnictví, přístupu ke spravedlnosti a modernizace soudnictví;

b)

provádění základních mezinárodních úmluv v oblasti lidských práv a základních svobod včetně zkoumání možností přistoupení k opčním protokolům připojeným k těmto úmluvám;

c)

posílení správní kapacity a vnitrostátních institucí.

Výše uvedený seznam není vyčerpávající a Výbor pro přidružení může po dohodě obou stran doplnit další oblasti.

Podvýbor na svém zasedání může jednat o otázkách týkajících se jedné, několika nebo všech výše uvedených oblastí.

4.   Sekretariát

Jeden úředník Evropské komise a jeden úředník vlády Tuniské republiky společně působí ve funkci stálých tajemníků podvýboru a mají za úkol přípravu zasedání.

5.   Zasedání

Podvýbor zasedá nejméně jednou ročně. Zasedání může být svoláno na žádost kterékoliv ze stran. Stálý tajemník žádající strany předá žádost druhé straně. Na žádost o zasedání podvýboru odpoví stálý tajemník druhé strany do patnácti pracovních dní po jejím obdržení.

Každé zasedání podvýboru se koná v době a na místě schváleném oběma stranami.

Zasedání svolává stálý tajemník každé strany po dohodě s předsedajícím. Před každým zasedáním je předsedající informován o složení delegací obou stran.

Pokud se obě strany dohodnou, může podvýbor zadat vypracování odborného posudku s cílem získat konkrétní informace o předem dohodnutých tématech.

6.   Pořad jednání jednotlivých zasedání

Všechny návrhy některé ze stran na zařazení bodů na pořad jednání podvýboru se postupují stálým tajemníkům podvýboru.

Předběžný pořad jednání obsahuje body, o jejichž zařazení byli stálí tajemníci požádáni nejpozději patnáct dnů před zasedáním.

Předběžný pořad jednání pro každé zasedání vypracovává předsedající po dohodě s druhou stranou nejpozději deset dnů před zasedáním.

Podklady musí mít obě strany k dispozici nejpozději sedm dnů před zasedáním. Tyto lhůty mohou být se souhlasem obou stran zkráceny.

Pořad jednání přijme podvýbor na začátku každého zasedání.

7.   Zápis z jednání

Zápis z jednání pořizují a schvalují po každém zasedání oba stálí tajemníci. Kopii zápisu předávají stálí tajemníci podvýboru tajemníkům a předsedajícímu Výboru pro přidružení.

8.   Účast veřejnosti

Zasedání podvýboru jsou neveřejná a zápisy z jednání jsou důvěrné.