16.3.2012   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 77/20


DOPORUČENÍ KOMISE

ze dne 15. března 2012

o monitorování přítomnosti námelových alkaloidů v krmivech a potravinách

(Text s významem pro EHP)

(2012/154/EU)

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na článek 292 této smlouvy,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2002/32/ES ze dne 7. května 2002 o nežádoucích látkách v krmivech (1) stanoví, že je zakázáno používat produkty určené ke krmení zvířat, u nichž obsah nežádoucích látek překračuje maximální obsahy stanovené v příloze I uvedené směrnice.

(2)

Maximální obsah 1 000 mg/kg pro námel (Claviceps purpurea) byl stanoven pro všechna krmiva obsahující nemleté obiloviny.

(3)

Vědecký výbor pro kontaminující látky v potravinovém řetězci Evropského úřadu pro bezpečnost potravin (EFSA) přijal dne 19. dubna 2005 (2) na žádost Komise stanovisko týkající se námele jakožto nežádoucí látky v krmivech.

(4)

Pojmem námel se rozumí houbové struktury rodu Claviceps, které se vytvářejí místo obilných zrn na klasech obilovin nebo místo semen u travin a jeví se jako tmavě zbarvené sklerocium. Tato sklerocia obsahují různé druhy alkaloidů, přičemž nejčastěji se jedná o ergometrin, ergotamin, ergosin, ergokristin, ergokryptin a ergokornin a jim příbuzné –ininy. Množství a rozložení toxinů se mezi jednotlivými kmeny hub liší v závislosti na hostitelské rostlině a zeměpisné oblasti.

(5)

V současnosti není známa míra variability rozložení námelových alkaloidů v závislosti na druzích hub, zeměpisném rozložení ani ve vztahu k hostitelské rostlině (například rozložení alkaloidů v žitném námelu se liší od námelů jiných trav). Aby bylo možné identifikovat všechny faktory ovlivňující variabilitu rozložení námelových alkaloidů u jednotlivých druhů rostlin, bylo by zapotřebí více údajů.

(6)

Posouzení míry kontaminace obilovin žitným námelem podle fyzického vzhledu je často nepřesné, neboť velikost a váha sklerocia se může značně lišit. Posouzení podle fyzického vzhledu není navíc u zpracovaných krmiv a potravin možné. Proto bylo navrženo, aby se kromě kontroly využívající metod fyzické detekce využily i možnosti kontroly prostřednictvím chemické analýzy potencionálně kontaminovaných krmiv a potravin, neboť k detekci námelových alkaloidů jsou k dispozici různé chromatografické metody. Uvedené metody se však omezují pouze na vybrané druhy námelových alkaloidů.

(7)

Je nezbytné shromáždit více údajů o přítomnosti těchto námelových alkaloidů, a to nejen u nemletých obilovin, ale i u obilných výrobků, krmných a potravinových směsí a získat spolehlivé údaje o rozložení námelových alkaloidů v krmivu a potravinách a zjistit vztah mezi obsahem námelových alkaloidů a obsahem sklerocia. Je vhodné, aby se toto monitorování zaměřilo na šest nejběžnějších námelových alkaloidů, tj. na ergometrin, ergotamin, ergosin, ergokristin, ergokryptin a ergokornin a jim příbuzné –ininy,

PŘIJALA TOTO DOPORUČENÍ:

1.

Členské státy by měly za aktivního zapojení provozovatelů krmivářských a potravinářských podniků monitorovat přítomnost námelových alkaloidů v obilovinách a produktech z obilovin určených k lidské spotřebě nebo určených ke krmení zvířat na pastvinách/v travních pícninách a v krmných a potravinových směsích.

2.

Členské státy by měly analyzovat vzorky, alespoň pokud jde o tyto námelové alkaloidy:

ergokristin/ergokristinin,

ergotamin/ergotaminin,

ergokryptin/ergokryptinin,

ergometrin/ergometrinin,

ergosin/ergosinin,

ergokornin/ergokorninin.

3.

Členské státy by měly, bude-li to možné, určit zároveň obsah sklerocia ve vzorku za účelem lepšího poznání vztahu mezi obsahem sklerocia a úrovní jednotlivých námelových alkaloidů.

4.

Výsledky analýz by měly být pravidelně poskytovány úřadu EFSA za účelem zanesení do databáze.

V Bruselu dne 15. března 2012.

Za Komisi

John DALLI

člen Komise


(1)  Úř. věst. L 140, 30.5.2002, s. 10.

(2)  Stanovisko Vědeckého výboru pro kontaminující látky v potravinovém řetězci na žádost Komise týkající se námele jakožto nežádoucí látky v krmivech. The EFSA Journal (2005) 225, s. 1–27. http://www.efsa.europa.eu/en/scdocs/doc/contam_op_ej225_ergot_en1.pdf.