V Bruselu dne 28.5.2020

COM(2020) 409 final

2020/0103(COD)

Návrh

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

kterým se zřizuje nástroj pro technickou podporu


DŮVODOVÁ ZPRÁVA

1.SOUVISLOSTI NÁVRHU

Odůvodnění a cíle návrhu

Vypuknutí pandemie COVID-19 změnilo hospodářské vyhlídky na nadcházející roky v Unii i v celém světě. Krátkodobé dopady krize v souvislosti s onemocněním COVID-19 v jednotlivých členských státech budou záviset na době trvání a přísnosti omezujících opatření, skladbě produkce a hospodářskopolitických opatřeních přijatých ke zmírnění okamžitého dopadu krize. Střednědobé a dlouhodobé dopady krize pak budou záviset na odolnosti jejich ekonomik. Vzhledem k rozdílným krátkodobým hospodářským dopadům a dostupnému politickému prostoru existuje reálné riziko, že bez rozhodných politických akcí krize v souvislosti s onemocněním COVID-19 dále prohloubí rozdíly v Unii.

S postupným uvolňováním opatření omezujících volný pohyb osob vzniká potřeba strategicky naplánovat oživení, které revitalizuje hospodářství a vrátí je zpátky na cestu udržitelného růstu. To vyžaduje nejen podporu veřejných a soukromých investic, ale také posílení reformního úsilí členských států o řešení základních společenských a hospodářských slabin jejich ekonomik, zlepšení jejich odolnosti a usnadnění návratu k udržitelnému růstu. V tomto ohledu je důležité i nadále doprovázet reformní úsilí členských států a poskytovat jim vydatnou technickou podporu, která posílí jejich správní kapacitu pro přípravu a realizaci reforem, které přispějí k odolnosti a podpoří oživení.

Tímto nařízením se navrhuje zřízení samostatného nástroje pro technickou podporu, který bude dostupný pro všechny členské státy a který bude nástupcem programu na podporu strukturálních reforem 1 . Nástroj pro technickou podporu zajistí, aby Komise mohla nadále poskytovat individuálně uzpůsobené odborné znalosti v praxi pro to, aby členské státy měly nezbytnou institucionální a správní kapacitu pro přípravu a realizaci reforem podporujících růst a aby byly schopny posilovat odolnost evropských ekonomik prostřednictvím účinných a dobře fungujících správních struktur. Cílem tohoto nástroje proto bude, stejně jako bylo cílem programu na podporu strukturálních reforem, doprovázet vnitrostátní orgány žádajících členských států ve všech fázích nebo v konkrétních fázích reformního procesu.

Z důvodů účelnosti a s cílem co nejrychlejšího dosažení dohody mezi spolunormotvůrci vychází tento návrh nařízení z nejnovějšího textu o nástroji pro technickou podporu, který je obsažen v návrhu Komise o zřízení programu na podporu reforem 2 a který spolunormotvůrci projednávali v posledních měsících. Návrh programu na podporu reforem je stažen.

Dne 31. května 2018 navrhla Komise program na podporu reforem v souvislosti s návrhy na odvětvové programy víceletého finančního rámce na roky 2021–2027. Uvedený návrh obsahoval nástroj pro technickou podporu, jehož cílem bylo podpořit snahy členských států o posílení provádění strukturálních reforem v kontextu evropského semestru. Text uvedeného návrhu projednala Rada během finského a chorvatského předsednictví a bylo v ní k nástroji dosaženo principiální dohody. Souběžně s tím pracoval na návrhu programu na podporu reforem předloženém Komisí Evropský parlament a dne 20. dubna 2020 předložil návrh své zprávy.

Souběžně s tímto návrhem Komise, s cílem reagovat na nové výzvy v souvislosti s krizí v souvislosti s onemocněním COVID-19, navrhla také nařízení o facilitě na podporu oživení a odolnosti 3 , jež nabídne rozsáhlou finanční podporu veřejným investicím a reformám, které ekonomikám členských států poskytnou větší odolnost a lépe je připraví na budoucnost. Nástroj pro technickou podporu může členské státy podpořit při přípravě a realizaci plánů na podporu oživení a odolnosti v rámci facility na podporu oživení a odolnosti.

Soulad s platnými předpisy v této oblasti politiky

Nástroj pro technickou podporu umožní Komisi podporovat orgány členských států v jejich úsilí při navrhování reforem podle jejich vlastních priorit a při zvyšování jejich kapacity za účelem vytváření a provádění reformních politik a strategií, přičemž také s prospěchem využijí osvědčené postupy a zkušenosti orgánů v jiných členských státech. Technická podpora bude zejména potřebná v období po krizi. Tento návrh tedy adekvátně doplňuje balíčky opatření navrhované Komisí pro řešení hospodářských dopadů pandemie COVID-19, zejména facilitu na podporu oživení a odolnosti, iniciativu REACT EU 4 v rámci strukturálních fondů a Fondu soudržnosti, novelizované návrhy týkající se Evropského fondu pro strategické investice (EFSI) a Program InvestEU a řadu opatření vypracovaných v reakci na současnou pandemii COVID-19, jako např. „investiční iniciativu pro reakci na koronavirus“ 5 .

Nástroj pro technickou podporu staví na úspěchu programu na podporu strukturálních reforem, který se setkává s vytrvale kladnou odezvou členských států, jež tohoto programu využívají, a s nadměrnou poptávkou, pokud jde o rozpočty dostupné v minulých výběrových kolech (např. v kole pro rok 2019 mohlo být z 508 podaných žádostí, které se rovnaly celkové částce 194 milionů EUR, vybráno 263, které se rovnaly 79,3 milionu EUR; v kole pro rok 2020 mohlo být z 609 podaných žádostí rovnajících se 250 milionům EUR vybráno 228 žádostí rovnajících se 84,7 milionu EUR). Nástroj pro technickou podporu byl navržen jako pokračování stávajícího programu na podporu strukturálních reforem, je v souladu se stávajícími zdroji pro budování kapacit a technickou pomoc, jež jsou k dispozici v rámci dalších unijních programů financování, je s nimi soudržný a doplňuje je. Technická pomoc dostupná v rámci politiky soudržnosti má za cíl pomáhat zúčastněným stranám realizovat programy a projekty financované Unií, a to formou finanční podpory přípravy, řízení, hodnocení, sledování, auditu a kontroly, která je zpřístupněna prostřednictvím Evropského fondu pro regionální rozvoj (EFRR), Evropského sociálního fondu (ESF) a Fondu soudržnosti. Technická pomoc dostupná v této souvislosti tedy cílí na budování kapacity pro správu fondů Unie a na podporu realizace projektů spolufinancovaných v rámci fondů Unie, což přispěje k absorpci těchto fondů. Středisko technické pomoci dostupné v rámci Programu InvestEU je zaměřeno především na přípravu velkých (soukromých) investičních projektů a necílí na strukturální reformy. Naproti tomu nástroj pro technickou podporu je zaměřen na poskytování podpory správní kapacitě a dlouhodobým strukturálním reformám, adekvátně tak doplňuje stávající pomoc poskytovanou různými odvětvovými programy Unie a opatření prováděná v rámci fondů Unie a přidává jim hodnotu.

Tento nástroj je také v souladu s pokyny poskytovanými v rámci evropského semestru, neboť poskytuje technickou podporu při provádění doporučení pro jednotlivé země, která jsou v této souvislosti předávána členským státům.

Soulad s ostatními politikami Unie

Návrh je v souladu s ostatními politikami Unie a zajišťuje jejich doplňkovost a synergie.

Cílem návrhu na zřízení facility na podporu oživení a odolnosti je nabídnout finanční podporu pro veřejné investice a reformy, mimo jiné v oblasti zelené a digitální transformace, díky kterým budou ekonomiky odolnější a lépe připravené na budoucnost.

Nástroj pro technickou podporu bude doplňkový k návrhu na zřízení facility na podporu oživení a odolnosti, jelikož bude podporovat posilování správní kapacity členských států a v této souvislosti podporovat přípravu a realizaci plánů na podporu oživení a odolnosti, které stanoví reformy a investice, jež mají být financovány v rámci facility na podporu oživení a odolnosti, a obecněji také podporovat vnitrostátní reformní opatření související se zelenou a digitální transformací.

2.PRÁVNÍ ZÁKLAD, SUBSIDIARITA A PROPORCIONALITA

Právní základ

Tento návrh se zakládá na čl. 175 třetím pododstavci a čl. 197 odst. 2 Smlouvy o fungování Evropské unie.

Ustanovení čl. 175 třetího pododstavce SFEU stanoví, že ukáží-li se specifické činnosti mimo fondy jako nezbytné, aniž jsou dotčena opatření, o nichž bylo rozhodnuto v rámci jiných politik Unie, mohou být takové činnosti přijaty Evropským parlamentem a Radou řádným legislativním postupem po konzultaci s Hospodářským a sociálním výborem a Výborem regionů.

V čl. 197 odst. 2 SFEU se stanoví, že Unie může podpořit úsilí členských států o zlepšení schopnosti jejich správních orgánů provádět právo Unie, a to kromě jiného prostřednictvím výměny informací a podpory vzdělávacích programů. Žádný členský stát není povinen této podpory využít. Evropský parlament a Rada v souladu s řádným legislativním postupem stanoví za tímto účelem nezbytná opatření s vyloučením harmonizace právních předpisů členských států.

S ohledem na články 175 a 197 SFEU je nařízení určeno k posílení soudržnosti prostřednictvím opatření, která umožňují oživení, odolnost a konvergenci mezi dotčenými členskými státy a v nich.

Subsidiarita (v případě nevýlučné pravomoci)

Financování navrhovaných činností prostřednictvím navrhovaného nařízení dodržuje zásady evropské přidané hodnoty a subsidiarity. Financování z rozpočtu Unie se soustředí na činnosti, jejichž cílů nelze uspokojivě dosáhnout na úrovni členských států („zkouška nezbytnosti“) a kde zásah Unie může přinést v porovnání s opatřením na úrovni členského státu přidanou hodnotu.

Cílem nařízení je podporovat soudržnost, a to podporou úsilí členských států o provedení reforem, které jsou nezbytné k dosažení hospodářského a sociálního oživení, odolnosti a konvergence, a podporovat úsilí členských států o posílení jejich správní kapacity k provádění práva Unie v souvislosti s výzvami, jimž čelí instituce, řídicí subjekty, veřejná správa a hospodářská a sociální odvětví.

Základní logikou nařízení je to, že technická podpora je poskytována v reakci na dobrovolnou žádost dotčeného členského státu. Každý členský stát se tedy rozhoduje, zda jsou opatření na úrovni Unie nezbytná vzhledem k možnostem na národní, regionální nebo místní úrovni. Provádění opatření technické podpory souvisejících s hospodářským a sociálním oživením, odolností a konvergencí a s posilováním správní kapacity členských států k provádění práva Unie je pro Unii věcí společného zájmu.

Nástroj pro technickou podporu nahrazuje současný program na podporu strukturálních reforem a je dále součástí iniciativ podniknutých Komisí v reakci na vypuknutí pandemie COVID-19 na pomoc členským státům při zmírňování obrovských hospodářských a sociálních důsledků. K dosažení rychlého a silného hospodářského oživení v Unii je tedy nezbytné přijmout opatření na úrovni Unie. Tohoto cíle nemůže být v uspokojivé míře dosaženo členskými státy jednajícími samostatně; naopak zásah Unie může přinést přidanou hodnotu v podobě nařízení, které stanoví nástroj nabízející posílenou finanční podporu, pokud jde o navrhování a realizaci tolik potřebných strukturálních reforem. Tato podpora by přispěla i ke zmírnění společenského dopadu současné krize v souvislosti s onemocněním COVID-19.

Proporcionalita

Návrh je v souladu se zásadou proporcionality, protože se omezuje na míru nezbytně nutnou k dosažení uvedeného cíle na evropské úrovni a nepřekračuje rámec toho, co je pro tento účel nezbytné. Dobrovolný charakter nástroje pro technickou podporu a konsenzuální povaha spolupráce v průběhu celého procesu představují dodatečnou záruku dodržování zásady proporcionality a záruku rozvoje vzájemné důvěry a spolupráce členských států s Komisí.

Volba nástroje

Cílů popsaných v předchozích oddílech nelze dosáhnout prostřednictvím harmonizace právních předpisů ani dobrovolnými akcemi členských států. Jejich dosažení by umožnilo pouze nařízení. Nařízení použitelné ve všech členských státech je také nejvhodnějším právním nástrojem pro organizaci poskytování technické podpory s cílem zajistit rovné zacházení s členskými státy.

3.VÝSLEDKY HODNOCENÍ EX POST, KONZULTACÍ SE ZÚČASTNĚNÝMI STRANAMI A POSOUZENÍ DOPADŮ

Hodnocení ex post / kontroly účelnosti platných právních předpisů

Nástroj pro technickou podporu je pokračováním programu na podporu strukturálních reforem na období 2017–2020, vycházejícího z nařízení (EU) 2017/825 ve znění nařízení (EU) 2018/1671 6 . Provádění programu na podporu strukturálních reforem začalo v září 2017 přijetím ročního pracovního programu Komise na rok 2017 7 a pokračovalo přijetím následných ročních pracovních programů 8 . V souladu s článkem 16 nařízení o zavedení programu na podporu strukturálních reforem předkládá Komise Evropskému parlamentu a Radě výroční zprávu o sledování provádění programu 9 a také nezávislou hodnotící zprávu v polovině období a hodnotící zprávu ex post.

Pracovní dokument útvarů Komise doprovázející nezávislou hodnotící zprávu v polovině období, kterou má v brzké době přijmout Komise, zkoumal výkonnost programu na podporu strukturálních reforem na základě hodnotících kritérií (relevance, účelnost, efektivnost, soudržnost a přidaná hodnota EU) a vyvodil několik ponaučení. Ačkoli byl program přijat teprve nedávno a řada projektů technické podpory je stále v počátečních fázích realizace, ze zjištění vyplývá, že program na podporu strukturálních reforem postupuje dobře směrem k dosažení svých cílů. Z hodnocení vyplývá konkrétně to, že koncepce programu na podporu strukturálních reforem dobře vyhovuje skutečným potřebám členských států a slouží jako vhodný nástroj na jejich podporu při posilování jejich správní a institucionální kapacity. Vysoká míra flexibility a absence požadavků na spolufinancování umožňují promítnout potřeby členských států do proveditelných opatření s realistickými lhůtami a splnit očekávání členských států. Také sdílení osvědčených postupů mezi členskými státy bylo vyhodnoceno jako prvek s významnou přidanou hodnotou. Program na podporu strukturálních reforem je kromě toho dobře začleněn do procesu správy ekonomických záležitostí Unie. Roční cykly programu na podporu strukturálních reforem a evropského semestru jsou vhodným způsobem vzájemně propojeny, což umožňuje komplexní a koordinovaný přístup ke strukturálním reformám v členských státech. Vysoká míra odhodlání všech zúčastněných stran, vysoká úroveň odborných znalostí poskytovatelů technické podpory a příznivé politické podmínky jsou považovány za faktory, které mají pozitivní vliv na výsledky projektů programu na podporu strukturálních reforem. Nedostatečná spolupráce zúčastněných stran a měnící se nebo nejisté politické podmínky jsou s ohledem na úspěšné provádění projektů technické podpory považovány za negativní.

Konzultace se zúčastněnými stranami

Vzhledem k naléhavosti přípravy návrhu tak, aby jej spolunormotvůrci mohli přijmout včas, nebylo možné provést formální konzultaci se zúčastněnými stranami. Postoje zúčastněných stran byly zohledněny rovněž v průběhu legislativního postupu u návrhu programu na podporu reforem.

Posouzení dopadů

Vzhledem k naléhavé povaze návrhu nebylo provedeno posouzení dopadů. Tento návrh nařízení nicméně staví na nejnovějším dostupném znění návrhu programu na podporu reforem vypracovaném pracovní skupinou Rady, pokud jde o nástroj pro technickou podporu, a je v souladu s návrhem společné zprávy Rozpočtového výboru a Hospodářského a měnového výboru Evropského parlamentu o nástrojích pro technickou podporu obsažených v návrhu programu na podporu reforem, vydané dne 20. dubna 2020. Tento návrh částečně nahrazuje původní návrh programu na podporu reforem vypracovaný Komisí (COD ...), který byl založen na posouzení dopadů, jehož hlavní zjištění zůstávají platná obdobně.

Základní práva

Návrh má pozitivní účinek na zachování a rozvoj základních práv Unie za předpokladu, že členské státy budou žádat o podporu a dostávat ji v souvisejících oblastech. Například podpora v oblastech, jako jsou trhy práce a sociální pojištění, zdravotnictví, vzdělávání, životní prostředí, vlastnictví, veřejná správa a soudní systém, může podpořit základní práva EU, jako jsou důstojnost, svoboda, rovnoprávnost, solidarita, občanská práva a spravedlnost.

4.ROZPOČTOVÉ DŮSLEDKY

Finanční krytí na provádění nástroje pro technickou podporu na období od 1. ledna 2021 do 31. prosince 2027 činí 864 406 000 EUR (v běžných cenách).

Finanční krytí je náležitě vysvětleno v legislativním finančním výkazu.

5.OSTATNÍ PRVKY

Plány provádění a způsoby monitorování, hodnocení a podávání zpráv

Za účelem monitorování výkonnosti tohoto nařízení v oblasti plnění cílů nástroje pro technickou podporu bylo určeno několik klíčových ukazatelů výkonnosti, které budou pravidelně shromažďovány. Konkrétní ukazatele výsledků a dopadu budou určeny v souvislosti s konkrétními projekty včetně základních linií a cílů a poslouží k monitorování pokroku v dosahování konečných cílů a k hodnocení dopadu prováděných reforem.

Bude provedeno hodnocení v polovině období a hodnocení ex post s cílem posoudit účelnost, efektivnost, relevanci a soudržnost nástroje. Hodnocení budou prováděna v souladu s interinstitucionální dohodou ze dne 13. dubna 2016 10 . Hodnocení budou zahrnovat získané zkušenosti pro účely zjištění jakýchkoliv nedostatků anebo problémů nebo jakéhokoliv potenciálu pro další zdokonalení daných opatření nebo jejich výsledků a pro maximalizaci jejich využití a dopadů.

Hodnocení nařízení v polovině období se provede, jakmile bude k dispozici dostatek informací o jeho provádění, avšak nejpozději do čtyř let od začátku provádění. Nejpozději do tří let po ukončení použitelnosti nařízení provede Komise hodnocení ex post. Komise sdělí závěry hodnocení spolu se svými připomínkami Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů.

Podrobné vysvětlení konkrétních ustanovení návrhu

Nařízením se zřizuje nástroj pro technickou podporu, který bude technickými opatřeními podporovat členské státy v provádění institucionálních a správních strukturálních reforem zaměřených na udržení růstu a posílení odolnosti (článek 1).

Obecným cílem nástroje pro technickou podporu je přispívat k soudržnosti, a to podporou úsilí členských států o provedení reforem, které jsou nezbytné k dosažení hospodářského a sociálního oživení, odolnosti a konvergence, a podporovat úsilí členských států o posílení jejich správní kapacity k provádění práva Unie v souvislosti s výzvami, jimž čelí instituce, řídicí subjekty, veřejná správa a hospodářská a sociální odvětví. (článek 3)

Specifické cíle nástroje jsou stanoveny (článek 4) tak, že nástroj má pomoci vnitrostátním orgánům ve zlepšování jejich kapacity pro navrhování, vypracovávání a provádění reforem, mimo jiné díky výměně osvědčených postupů, vhodných postupů a metodik a účinnějšího a účelnějšího řízení lidských zdrojů. Tyto specifické cíle mají být sledovány v úzké spolupráci s dotčenými členskými státy.

Oblastí působnosti je široká řada domén politiky, k nimž patří oblasti související se správou veřejných financí a aktiv, institucionální a správní reformou, podnikatelským prostředím, trhy s výrobky a službami a trhy práce, vzděláváním a odbornou přípravou, udržitelným rozvojem, veřejným zdravím a finančním odvětvím (článek 5). Zvláštní důraz je kladen na opatření, která podporují zelenou a digitální transformaci.

Celkové finanční krytí na provádění nástroje na období 2021–2027 bude činit 864 406 000 EUR v běžných cenách (článek 6). Kromě tohoto finančního krytí mohou členské státy dobrovolně, v souladu s článkem 21 nařízení [nařízení navazující na nařízení o společných ustanoveních] 11 , převádět zdroje na technickou pomoc v rámci programů sdíleného řízení do nástroje pro technickou podporu. Převedené zdroje budou čerpány v souladu s pravidly tohoto nástroje a použity ve prospěch dotčeného členského státu (čl. 6 odst. 3 a článek 10).

Komise v návrzích víceletého finančního rámce na období 2021–2027 stanovila ambicióznější cíl pro zohledňování oblasti klimatu ve všech programech EU s celkovým cílem poskytnout 25 % výdajů EU na plnění cílů v oblasti klimatu. Přispění tohoto nástroje k dosažení tohoto celkového cíle bude sledováno prostřednictvím systému ukazatelů EU pro oblast klimatu na příslušné úrovni členění včetně využití přesnějších metod tam, kde jsou k dispozici (10. bod odůvodnění).

Nástroj pro technickou podporu by měl podporovat provádění reforem zaměřených na udržení růstu a posílení odolnosti, které jsou prováděny z podnětu členských států nebo v souvislosti s postupy správy ekonomických záležitostí nebo opatřeními souvisejícími s prováděním práva Unie a priorit unijní politiky, a reforem souvisejících s prováděním ekonomických ozdravných programů. Nástroj by měl také poskytovat technickou podporu pro přípravu a provádění reforem, které mají být provedeny v rámci nové facility na podporu oživení a odolnosti (článek 8).

Komise bude žádosti o podporu analyzovat na základě naléhavosti, šíře a hloubky zjištěných problémů, potřeb podpory s ohledem na dotčenou oblast politiky, analýzy socioekonomických ukazatelů a celkové správní kapacity členského státu. Na základě této analýzy a s přihlédnutím ke stávajícím opatřením a akcím financovaným z jiných fondů Unie nebo programů Unie se Komise dohodne s dotčeným členským státem na prioritních oblastech pro podporu, cílech, orientačním harmonogramu, rozsahu podpůrných opatření, která mají být poskytnuta, a odhadovaném celkovém finančním příspěvku, který bude stanoven v plánu spolupráce a podpory (článek 8).

K druhům akcí s nárokem na financování v rámci nástroje pro technickou podporu budou patřit mimo jiné odborné vstupy týkající se politického poradenství a/nebo změny politik, vypracovávání strategií a plánů reforem, jakož i legislativních, institucionálních, strukturálních a správních reforem; poskytování odborníků, včetně místních odborníků; budování kapacit a související podpůrné akce na všech úrovních řízení, které rovněž přispívají k posílení postavení občanské společnosti (článek 7). Akce financované z nástroje pro technickou pomoc mohou obdržet podporu z jiných programů, nástrojů nebo fondů Unie v rámci rozpočtu Unie za předpokladu, že tato podpora nepokrývá stejné náklady (článek 11).

Komise přijme prostřednictvím prováděcích aktů pracovní programy za účelem provádění nástroje pro technickou podporu, ve kterých budou stanovena opatření pro poskytování technické podpory a veškeré prvky vyžadované podle finančního nařízení 12 (článek 12).

Nařízení obsahuje ustanovení o komunikačních činnostech vůči Evropskému parlamentu a Radě a vůči široké veřejnosti (články 9 a 17) a také ustanovení o doplňkovosti (článek 13), sledování (článek 14), výročních zprávách (článek 15) a hodnocení (článek 16).

2020/0103 (COD)

Návrh

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

kterým se zřizuje nástroj pro technickou podporu

EVROPSKÝ PARLAMENT A RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 175 třetí pododstavec a čl. 197 odst. 2 této smlouvy,

s ohledem na návrh Evropské komise,

po postoupení návrhu legislativního aktu vnitrostátním parlamentům,

s ohledem na stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru 13 ,

s ohledem na stanovisko Výboru regionů 14 ,

v souladu s řádným legislativním postupem,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)V souladu s články 120 a 121 Smlouvy o fungování Evropské unie (dále jen „Smlouva“) mají členské státy směrovat své hospodářské politiky tak, aby v rámci hlavních směrů, které určí Rada, přispívaly k dosahování cílů Unie. Podle článku 148 Smlouvy členské státy provádějí politiky zaměstnanosti, které zohledňují hlavní zásady zaměstnanosti. Koordinace hospodářských politik členských států je tedy záležitostí společného zájmu.

(2)Článek 175 Smlouvy mimo jiné stanoví, že členské státy by měly své hospodářské politiky koordinovat tak, aby dosahovaly cílů týkajících se hospodářské, sociální a územní soudržnosti uvedených v článku 174.

(3)Vypuknutí pandemie COVID-19 začátkem roku 2020 změnilo hospodářské vyhlídky na nadcházející roky v EU i v celém světě. V Unii vyvstaly nové priority spojené s krizí, které se konkrétně zaměřují na oživení a odolnost. Vyžadují rychlou a koordinovanou reakci ze strany Unie, díky níž bude možné čelit hospodářským důsledkům pro členské státy a zmírnit sociální a hospodářské dopady. Současná pandemie COVID-19 a také předchozí hospodářská a finanční krize ukazují, že budování silných a odolných ekonomik a finančních systémů postavených na pevných ekonomických a sociálních strukturách členským státům pomáhá účinněji reagovat na otřesy a rychleji překonávat jejich účinky. Reformy a investice zaměřené na růst a řešení strukturálních nedostatků ekonomik a posílení jejich odolnosti proto budou nezbytné k tomu, aby se ekonomiky a společnosti vrátily na cestu udržitelného oživení a aby překonaly hospodářské, sociální a územní rozdíly v Unii.

(4)Na úrovni Unie je rámcem pro určení priorit vnitrostátních reforem a sledování jejich provádění evropský semestr pro koordinaci hospodářských politik. Na podporu těchto reformních priorit vypracovávají členské státy své vlastní vnitrostátní víceleté investiční strategie. Uvedené strategie jsou předkládány souběžně s každoročními národními programy reforem jakožto prostředek, jak vymezit a koordinovat priority, jež mají být podpořeny vnitrostátními finančními prostředky a/nebo prostředky Unie. Tyto strategie by také měly sloužit k soudržnému využívání finančních prostředků Unie a k maximalizaci přidané hodnoty finanční podpory, především podpory poskytované z programů financovaných Unií v rámci evropských strukturálních fondů a fondů soudržnosti a z jiných programů.

(5)Nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/825 15 byl zřízen program na podporu strukturálních reforem na období 2017–2020 s rozpočtem 142 800 000 EUR. Tento program byl zaveden s cílem posílit kapacitu členských států pro přípravu a provádění správních a strukturálních reforem zaměřených na udržení růstu, mimo jiné prostřednictvím pomoci vedoucí k účinnému a účelnému využívání finančních prostředků Unie. Technickou podporu v rámci uvedeného programu poskytuje Komise na žádost členského státu a tato podpora může pokrývat širokou škálu oblastí politik. Toto nařízení je koncipováno jako pokračování tohoto programu, který je členskými státy kladně vnímán.

(6)Členské státy v minulosti stále více využívaly technickou podporu v rámci uvedeného programu, a proto by měl být tímto nařízením zřízen nástroj pro technickou podporu, který by dále podporoval členské státy při provádění reforem.

(7)Vzhledem k Zelené dohodě pro Evropu jakožto strategii růstu a k realizaci závazků Unie za účelem provádění Pařížské dohody a cílů udržitelného rozvoje OSN přispěje nástroj pro technickou podporu k začleňování opatření v oblasti klimatu a k dosažení celkového cíle 25 % výdajů z rozpočtu EU na podporu cílů v oblasti klimatu. Příslušná opatření by měla být identifikována během přípravy a provádění nástroje a přehodnocována v rámci příslušných hodnocení a přezkumů. Měla by řešit rovněž širší environmentální a sociální výzvy v Unii, včetně ochrany přírodního kapitálu a podpory oběhového hospodářství, a být též v souladu s Agendou pro udržitelný rozvoj 2030.

(8)Nástroj pro technickou podporu by měl napomáhat hospodářské, sociální a územní soudržnosti Unie tím, že bude podporovat úsilí členských států o provádění reforem nezbytných pro dosažení hospodářského a sociálního oživení, odolnosti a konvergence. Za tímto účelem by měl podporovat posilování správní kapacity členských států při provádění práva Unie, pokud jde o výzvy, jimž čelí instituce, řídicí subjekty, veřejná správa a hospodářská a sociální odvětví.

(9)Konkrétním cílem nástroje pro technickou podporu by měla být pomoc vnitrostátním orgánům v jejich úsilí o navrhování, vypracovávání a provádění reforem, mimo jiné prostřednictvím výměny osvědčených postupů, vhodných postupů a metodik a účinnějšího a účelnějšího řízení lidských zdrojů.

(10)V rámci pomoci členským státům při řešení reformních potřeb ve všech klíčových hospodářských a společenských oblastech by měla technickou podporu i nadále poskytovat Komise na žádost členského státu, a to v široké škále oblastí politiky, včetně oblastí souvisejících s řízením veřejných financí a aktiv, institucionální a správní reformou, podnikatelským prostředím, finančním sektorem, trhy s produkty, službami a pracovní silou, vzděláváním a odbornou přípravou, udržitelným rozvojem, veřejným zdravím a sociálním zabezpečením. Zvláštní důraz by měl být kladen na opatření, která podporují zelenou a digitální transformaci.

(11)Toto nařízení stanoví finanční krytí nástroje pro technickou podporu, které má představovat hlavní referenční částku ve smyslu interinstitucionální dohody o rozpočtové kázni, spolupráci v rozpočtových záležitostech a řádném finančním řízení 16 pro Evropský parlament a Radu během ročního rozpočtového procesu.

(12)Aby bylo možno vyhovět dodatečným potřebám v rámci nástroje pro technickou podporu, měly by mít členské státy v souladu s příslušným postupem možnost převést do rozpočtu uvedeného nástroje zdroje programované v rámci sdíleného řízení z fondů Unie. Převedené zdroje by měly být čerpány v souladu s pravidly tohoto nástroje a měly by být použity výhradně ve prospěch dotčeného členského státu. Komise by měla dotčenému členskému státu poskytnout zpětnou vazbu ohledně využití doplňkových dobrovolných příspěvků.

(13)Nástroj pro technickou podporu by měl být poskytován na požádání, aby podporoval provádění reforem uskutečňovaných z podnětu členských států, reforem souvisejících s procesy správy ekonomických záležitostí nebo opatřeními týkajícími se provádění práva Unie a reforem souvisejících s prováděním ekonomických ozdravných programů. Rovněž by měl poskytovat technickou podporu při přípravě a provádění plánů na podporu oživení, které mají být provedeny podle nařízení (EU) č. YYY/XX.

(14)V souladu s pravidly a praxí již existujícími v rámci předchozího programu na podporu strukturálních reforem by měl být zaveden zjednodušený postup pro předkládání žádostí o technickou podporu. Z tohoto důvodu by členské státy měly žádosti podávat do 31. října kalendářního roku. Měla by se stanovit vhodná kritéria pro analýzu žádostí předložených členskými státy, přičemž je třeba respektovat všeobecnou zásadu rovného zacházení, řádného finančního řízení a transparentnosti. Tato kritéria by měla zohledňovat naléhavost, vážnost a rozsah problémů, jakož i potřeby podpory zjištěné v oblastech politiky, v nichž se technická podpora plánuje.

(15)Rovněž by měl být stanoven obsah plánů spolupráce a podpory uvádějících podrobnosti o opatřeních pro poskytování technické podpory členským státům. K tomu účelu by plánovaná opatření technické podpory a související odhadovaný celkový finanční příspěvek měly zohledňovat akce a činnosti financované z fondů nebo programů Unie.

(16)Pro účely odpovědnosti, transparentnosti a zviditelnění činnosti Unie by se s výhradou určitých podmínek, jejichž cílem je ochrana citlivých informací, měly plány spolupráce a podpory měly předložit Evropskému parlamentu a Radě a Komise by měla provádět příslušné komunikační činnosti.

(17)Měla by být přijata ustanovení o provádění nástroje pro technickou podporu, zejména pokud jde o způsoby řízení, formy financování opatření technické podpory a obsah pracovních programů, které by měly být přijaty prostřednictvím prováděcích aktů. Vzhledem k tomu, jak je důležité, aby členské státy pokračovaly v reformách a prováděly je, je třeba povolit míru spolufinancování grantů až do 100 % způsobilých nákladů. Aby bylo možné technickou podporu rychle uvolnit, mělo by být přijato ustanovení o přijímání zvláštních opatření na omezené období. Za tímto účelem by měla být pro zvláštní opatření vyhrazena omezená částka rozpočtu v rámci pracovního programu nástroje pro technickou podporu.

(18)V zájmu zajištění účinného a soudržného přidělování prostředků z rozpočtu Unie a dodržování zásady řádného finančního řízení by opatření podle tohoto nařízení měla být v souladu s probíhajícími programy Unie a měla by je doplňovat, aniž by docházelo k dvojímu financování týchž výdajů. Komise a členský stát by měly ve všech fázích procesu zajistit zejména účinnou koordinaci s cílem zajistit vzájemný soulad, soudržnost, doplňkovost a součinnost zdrojů financování, včetně související technické pomoci.

(19)Podle bodů 22 a 23 interinstitucionální dohody o zdokonalení tvorby právních předpisů ze dne 13. dubna 2016 je třeba nástroj zřízený tímto nařízením vyhodnotit na základě informací shromážděných prostřednictvím zvláštních monitorovacích požadavků a zároveň zamezit nadměrné regulaci a administrativní zátěži, zejména pro členské státy. Tyto požadavky by případně měly zahrnovat měřitelné ukazatele jakožto základ pro hodnocení účinků daného nástroje v praxi.

(20)Je vhodné, aby Komise předložila Evropskému parlamentu a Radě výroční zprávu o provádění tohoto nařízení. Mělo by být provedeno nezávislé hodnocení v polovině období zaměřené na dosažení cílů nástroje stanoveného tímto nařízením, účinnost využívání jeho zdrojů a jeho přidanou hodnotu. Dlouhodobý dopad tohoto nástroje by pak měl být přezkoumán při nezávislém hodnocení ex post.

(21)Měly by být stanoveny pracovní programy pro provádění technické podpory. Pro zajištění jednotných podmínek při provádění tohoto nařízení by měly být prováděcí pravomoci svěřeny Komisi. Na toto nařízení se vztahují horizontální finanční pravidla přijatá Evropským parlamentem a Radou na základě článku 322 Smlouvy. Tato pravidla jsou uvedena v nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) 2018/1046 (finanční nařízení) 17 a stanoví zejména postup pro sestavování a plnění rozpočtu prostřednictvím grantů, zadávání veřejných zakázek, cen a nepřímého plnění a dále stanoví kontroly odpovědnosti účastníků finančních operací. Pravidla přijatá na základě článku 322 SFEU se rovněž týkají ochrany rozpočtu Unie v případě všeobecných nedostatků týkajících se právního státu v členských státech, neboť dodržování právního státu je základní podmínkou řádného finančního řízení a efektivního financování z EU.

(22)V souladu s finančním nařízením, nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) č. 883/2013 18 , nařízením Rady (ES, Euratom) č. 2988/95 19 , nařízením Rady (Euratom, ES) č. 2185/96 20 a nařízením Rady (EU) 2017/1939 21 mají být finanční zájmy Unie chráněny prostřednictvím přiměřených opatření, včetně prevence, odhalování, nápravy a vyšetřování nesrovnalostí a podvodů, zpětného získávání ztracených, neoprávněně vyplacených či nesprávně použitých finančních prostředků a případného ukládání správních sankcí. Zejména může Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) provádět v souladu s nařízením (EU, Euratom) č. 883/2013 a nařízením (Euratom, ES) č. 2185/96 správní vyšetřování, včetně kontrol a inspekcí na místě, aby zjistil, zda nedošlo k podvodu, úplatkářství nebo jinému protiprávnímu jednání poškozujícímu finanční zájmy Unie. V souladu s nařízením (EU) 2017/1939 může Úřad evropského veřejného žalobce vyšetřovat a stíhat podvody a jiné trestné činy proti finančním zájmům Unie, jak je stanoveno ve směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/1371 22 . V souladu s finančním nařízením musí všechny osoby nebo subjekty, které přijímají finanční prostředky Unie, plně spolupracovat při ochraně finančních zájmů Unie, udělit Komisi, úřadu OLAF, Úřadu evropského veřejného žalobce a Evropskému účetnímu dvoru nezbytná práva a potřebný přístup a zajistit, aby všechny třetí osoby podílející se na vynakládání finančních prostředků Unie udělily Komisi, úřadu OLAF, Úřadu evropského veřejného žalobce a Evropskému účetnímu dvoru rovnocenná práva.

(23)Jelikož cíle tohoto nařízení nemůže být uspokojivě dosaženo pouze na úrovni členských států, ale spíše ho může být lépe dosaženo na úrovni Unie, může Unie přijmout opatření v souladu se zásadou subsidiarity stanovenou v článku 5 Smlouvy o Evropské unii. V souladu se zásadou proporcionality stanovenou v uvedeném článku nepřekračuje toto nařízení rámec toho, co je nezbytné pro dosažení uvedeného cíle.

(24)Tímto nařízením by nemělo být dotčeno pokračování ani změny opatření podpory schválených Komisí na základě nařízení (EU) 2017/825 nebo jiného aktu Unie, který by se na takovou pomoc vztahoval ke dni 31. prosince 2020. Opatření schválená podle nařízení (EU) 2017/825 by proto měla zůstat v platnosti. Za tímto účelem by mělo být rovněž přijato přechodné ustanovení.

(25)Aby bylo možné co nejrychleji začít uplatňovat opatření stanovená v tomto nařízení, mělo by toto nařízení vstoupit v platnost prvním dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie,

PŘIJALY TOTO NAŘÍZENÍ:

KAPITOLA I

Obecná ustanovení

Článek 1
Předmět

Tímto nařízením se zřizuje nástroj pro technickou podporu (dále jen „nástroj“).

Toto nařízení stanoví cíle nástroje, rozpočet na období 2021–2027, formy financování z prostředků Unie a pravidla pro poskytování tohoto financování.

Článek 2
Definice

Pro účely tohoto nařízení se použijí tyto definice:

1)„technickou podporou“ se rozumí opatření, jež pomáhají členským státům provádět institucionální a správní reformy zaměřené na udržení růstu a posílení odolnosti;

2)„vnitrostátním orgánem“ se rozumí jeden nebo více orgánů veřejné moci na vládní úrovni, včetně orgánů na regionální a místní úrovni, jakož i organizace členských států ve smyslu čl. 2 bod 42 finančního nařízení, které spolupracují v partnerském duchu v souladu s institucionálním a právním rámcem členských států;

3)„fondy Unie“ se rozumí fondy, na které se vztahuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) YYY/XX [nařízení navazující na nařízení o společných ustanoveních] 23 ;

4)„mezinárodní organizací“ se rozumí organizace ve smyslu článku 156 finančního nařízení a organizace považované za mezinárodní podle uvedeného článku.

Článek 3
Obecný cíl

Nástroj má obecný cíl přispívat k hospodářské, sociální a územní soudržnosti Unie tím, že bude podporovat úsilí členských států o provedení reforem, které jsou nezbytné k dosažení hospodářského a sociálního oživení, odolnosti a vzestupné hospodářské a sociální konvergence, a bude podporovat úsilí členských států o posílení jejich správní kapacity k provádění práva Unie v souvislosti s výzvami, jimž čelí instituce, řídicí subjekty, veřejná správa a hospodářská a sociální odvětví.

Článek 4
Specifické cíle

Obecného cíle stanoveného v článku 3 dosahuje nástroj prostřednictvím specifických cílů spočívajících v pomoci vnitrostátním orgánům ve zlepšování jejich kapacity pro navrhování, vypracovávání a provádění reforem, mimo jiné díky výměně osvědčených postupů, vhodných postupů a metodik a účinnějšího a účelnějšího řízení lidských zdrojů. Tyto specifické cíle jsou sledovány v úzké spolupráci s dotčenými členskými státy.

Článek 5
Oblast působnosti

Specifické cíle stanovené v článku 4 se vztahují na oblasti politiky související se soudržností, konkurenceschopností, vzděláváním, produktivitou, výzkumem a inovacemi, inteligentním, spravedlivým, udržitelným a inkluzivním růstem, zaměstnaností a investicemi, se zvláštním důrazem na opatření, která podporují zelenou a digitální transformaci, a zejména na jednu nebo více z těchto oblastí:

a)správu veřejných financí a aktiv, rozpočtový proces, makrofiskální rámec, řízení dluhu a likvidity, výdaje a daňovou politiku, dodržování daňových předpisů, agresivní daňové plánování, daňové podvody a daňové úniky, správu příjmů a celní unii;

b)institucionální reformu a účinnou a funkční veřejnou správu a elektronickou veřejnou správu orientovanou na služby, a to případně i prostřednictvím zjednodušení pravidel, účinný právní stát, reformu soudních systémů a posílení boje proti podvodům, úplatkářství a praní peněz;

c)podnikatelské prostředí, včetně malých a středních podniků a podniků sociální ekonomiky, reindustrializaci, rozvoj soukromého sektoru, trhy produktů a služeb, investice, veřejnou účast v podnicích, privatizační procesy, obchod a přímé zahraniční investice, hospodářskou soutěž a zadávání veřejných zakázek, udržitelný rozvoj odvětví a podporu výzkumu, inovací a digitalizace;

d)vzdělávání a odbornou přípravu, politiky trhu práce, včetně sociálního dialogu, pro vytváření pracovních míst, zvyšování kvalifikace a rekvalifikace, zejména digitálních dovedností, mediální gramotnost, aktivní občanství, boj proti chudobě a nadměrné příjmové nerovnosti, rovnost žen a mužů, podporu sociálního začleňování, přiměřené a inkluzivní systémy sociálního zabezpečení a sociální péče, přístupné a cenově dostupné systémy veřejného zdraví a zdravotní péče, jakož i politiky v oblasti soudržnosti, azylu, migrace a hranic;

e)politiky pro provádění digitální a zelené transformace, řešení v oblasti elektronické veřejné správy, elektronické zadávání veřejných zakázek, konektivitu, přístup k údajům a jejich správu, elektronické učení, využívání řešení založených na umělé inteligenci, environmentální pilíř udržitelného rozvoje a ochrany životního prostředí, opatření v oblasti klimatu, mobilitu, podporu oběhového hospodářství, energetické účinnosti a účinného využívání zdrojů, obnovitelné zdroje energie, dosažení energetické diverzifikace a zajištění energetické bezpečnosti a v oblasti zemědělství ochranu půdy a biologické rozmanitosti, rybolov a udržitelný rozvoj venkovských oblastí a

f)politiky týkající se finančního sektoru včetně: podpory finanční gramotnosti, finanční stability, přístupu k finančním prostředkům a úvěrování reálné ekonomiky a tvorby, poskytování a sledování kvality údajů a statistik.

Článek 6
Rozpočet

1.Finanční krytí pro provádění nástroje na období 2021–2027 činí 864 406 000 EUR v běžných cenách.

2.Finanční krytí pro tento nástroj může rovněž pokrývat výdaje související s přípravou, sledováním, kontrolou, auditem a hodnocením činností, které jsou nezbytné pro řízení nástroje a dosahování jeho cílů, zejména studie, jednání odborníků, informační a komunikační akce, včetně institucionální komunikace o politických prioritách Unie, pokud souvisejí s cíli tohoto nařízení, výdaje spojené se sítěmi informačních technologií se zaměřením na zpracování a výměnu informací, včetně nástrojů informačních technologií na úrovni organizace, a všechny ostatní výdaje na technickou a správní pomoc, které Komise vynaloží na řízení tohoto nástroje. Výdaje mohou rovněž pokrývat náklady na další podpůrné činnosti, jako například kontrolu kvality a sledování technické podpory projektů na místě a náklady na vzájemné poradenství a odborníky pro posuzování a provádění strukturálních reforem.

3.Do nástroje mohou být na žádost členských států převedeny zdroje, jež jim byly přiděleny v rámci sdíleného řízení. Komise uvedené zdroje vynakládá přímo v souladu s čl. 62 odst. 1 písm. a) finančního nařízení nebo nepřímo v souladu s písmenem c) uvedeného článku. Uvedené zdroje se použijí ve prospěch dotčeného členského státu.

KAPITOLA II

Technická podpora

Článek 7
Akce způsobilé pro technickou podporu

V souladu s cíli stanovenými v článcích 3 a 4 se z nástroje financují zejména tyto druhy akcí:

a)odborné vstupy týkající se politického poradenství, změny politik, vypracovávání strategií a plánů reforem, jakož i legislativní, institucionální, strukturální a správní reformy;

b)poskytování odborníků, včetně místních odborníků, na kratší či delší dobu za účelem plnění úkolů v konkrétních oblastech nebo provádění operačních činností, v případě potřeby s podporou pro tlumočení, překlady a spolupráci, administrativní pomoc i infrastrukturu a vybavení;

c)budování institucionálních, správních nebo odvětvových kapacit a související podpůrné akce na všech úrovních řízení, které rovněž přispívají k posílení postavení občanské společnosti, včetně případných sociálních partnerů, zejména:

i)semináře, konference a workshopy;

ii)pracovní návštěvy v příslušných členských státech nebo třetích zemích, při nichž mohou úředníci získávat nebo zvyšovat svoji odbornost nebo znalosti v příslušných záležitostech;

iii)vzdělávací akce a rozvoj on-line nebo jiných vzdělávacích modulů na podporu nezbytných odborných dovedností a znalostí souvisejících s příslušnými reformami;

d)shromažďování údajů a statistik, vytváření společných metodik a případně ukazatelů nebo měřítek;

e)organizace místní operativní podpory v oblastech, jako je azyl, migrace a kontrola hranic;

f)budování kapacit IT, včetně odborných znalostí týkajících se rozvoje, údržby, provozu a kontroly kvality infrastruktury IT a aplikací potřebných k provádění příslušných reforem, kybernetické bezpečnosti, jakož i odborných znalostí souvisejících s programy zaměřenými na digitalizaci veřejných služeb;

g)studie, výzkum, analýzy a průzkumy, hodnocení a posouzení dopadů a příprava a publikace pokynů, zpráv a vzdělávacích materiálů;

h)komunikační projekty v oblasti vzdělávání, včetně elektronického učení, spolupráce, zvyšování povědomí, šíření informací a výměny osvědčených postupů; organizace osvětových a informačních kampaní, mediálních kampaní a akcí, včetně institucionální komunikace a případně komunikace prostřednictvím sociálních sítí;

i)shromažďování a zveřejňování materiálů za účelem šíření informací a výsledků technické podpory poskytované z nástroje, mimo jiné v rámci vývoje, provozu a údržby systémů a nástrojů využívajících informační a komunikační technologie, a

j)jakékoli další relevantní činnosti, které podporují obecný cíl a specifické cíle uvedené v článcích 3 a 4.

Článek 8
Žádost o technickou podporu

1.Členský stát, který si přeje získat technickou podporu v rámci tohoto nástroje, předloží Komisi žádost o technickou podporu, v níž uvede oblasti politiky a priority pro podporu v rámci oblasti působnosti, jak je stanovena v článku 5. Žádosti se podávají do 31. října kalendářního roku. Komise může poskytnout pokyny ohledně hlavních prvků, které mají být v žádosti o podporu uvedeny.

2.Členské státy mohou předložit žádost o technickou podporu za těchto okolností souvisejících s:

a)prováděním reforem členskými státy z jejich vlastního podnětu, zejména na podporu oživení [v souladu s nařízením (EU) č. YYY/XX], za účelem dosažení udržitelného hospodářského růstu a vytváření pracovních míst a posílení odolnosti;

b)uskutečňováním ekonomických ozdravných programů pro členské státy, které jsou příjemci finanční pomoci Unie ze stávajících nástrojů, zejména v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 472/2013 24 , pokud jde o členské státy, jejichž měnou je euro, a nařízením Rady (ES) č. 332/2002 25 , pokud jde o členské státy, jejichž měnou euro není;

c)prováděním reforem zaměřených na udržení růstu a posílení odolnosti v rámci procesů správy ekonomických záležitostí, zejména doporučení pro jednotlivé země vydaných v rámci evropského semestru nebo opatření týkajících se provádění práva Unie;

d)přípravou plánů na podporu oživení a odolnosti podle nařízení (EU) č. YYY/XX a jejich prováděním ze strany členských států.

3.Na základě dialogu s členským státem, mimo jiné v souvislosti s evropským semestrem, podrobí Komise žádost o podporu uvedenou v odstavci 1 analýze na základě naléhavosti, rozsahu a hloubky zjištěných problémů, potřeby podpory v příslušných oblastech politik, analýzy socioekonomických ukazatelů a obecné správní kapacity členského státu, přičemž zohlední zásady transparentnosti, rovného zacházení a řádného finančního řízení.

Na základě této analýzy a s přihlédnutím ke stávajícím akcím a opatřením financovaným z fondů Unie nebo jiných programů Unie se Komise dohodne s dotčeným členským státem na prioritních oblastech pro podporu, cílech, orientačním harmonogramu, rozsahu podpůrných opatření, která mají být poskytnuta, a odhadovaném celkovém finančním příspěvku na tuto technickou podporu, který bude stanoven v plánu spolupráce a podpory.

4.Plán spolupráce a podpory uvedený v odstavci 3 musí identifikovat, odděleně od jiné technické podpory, opatření související s plány na podporu oživení a odolnosti členských států podle nařízení (EU) č. YYY/XX.

Článek 9
Informování Evropského parlamentu a Rady a komunikace o plánech spolupráce a podpory

1.Komise předá se souhlasem dotčeného členského státu bez zbytečného odkladu plán spolupráce a podpory Evropskému parlamentu a Radě. Dotčený členský stát může odmítnout udělit tento souhlas v případě citlivých či důvěrných informací, jejichž zpřístupnění by ohrozilo jeho veřejné zájmy.

2.Bez ohledu na ustanovení odstavce 1 nicméně Komise předá Evropskému parlamentu a Radě plán spolupráce a podpory za následujících podmínek:

a)jakmile dotčený členský stát odstraní veškeré citlivé či důvěrné informace, jejichž zveřejnění by ohrozilo jeho veřejné zájmy.

b)po uplynutí přiměřené lhůty, pokud by zveřejnění příslušných informací nemělo nepříznivý dopad na provádění podpůrných opatření, a v každém případě nejpozději do dvou měsíců od provedení těchto opatření podle plánu spolupráce a podpory.

3.Aby zajistila viditelnost financování podpůrných opatření obsažených v plánech spolupráce a podpory z prostředků Unie, může Komise realizovat komunikační činnosti, a to i prostřednictvím společných komunikačních činností s dotčenými vnitrostátními orgány.

Článek 10
Převody zdrojů do nástroje

1.Kromě finančního krytí uvedeného v čl. 6 odst. 1 může být rozpočet na technickou podporu financován prostřednictvím dobrovolných převodů z členských států provedených v souladu s článkem 21 nařízení [nařízení navazující na nařízení o společných ustanoveních] a v souladu s postupem stanoveným v uvedeném článku, jak je uvedeno v čl. 6 odst. 3 tohoto nařízení.

2.Převod uskutečněný členským státem v souladu s odstavcem 1 se použije výlučně v tomto členském státě.

Článek 11
Doplňkové financování

Akce financované z nástroje mohou obdržet podporu z jiných programů, nástrojů nebo fondů Unie v rámci rozpočtu Unie za předpokladu, že tato podpora nepokrývá stejné náklady.

Článek 12
Provádění technické podpory

1.Komise provádí nástroj v souladu s finančním nařízením.

2.Opatření v rámci nástroje může provádět buď přímo Komise, nebo nepřímo subjekty a osoby jiné než členské státy v souladu s článkem XX finančního nařízení. Podpora Unie pro akce uvedené v článku 7 se poskytuje zejména formou:

a)grantů;

b)veřejných zakázek;

c)náhrady nákladů, které vznikly externím odborníkům, včetně odborníků z celostátních, regionálních či místních orgánů členských států, které poskytují nebo získávají podporu;

d)příspěvků do svěřenských fondů zřízených mezinárodními organizacemi a

e)akcí prováděných v rámci nepřímého řízení.

3.Granty mohou být uděleny vnitrostátním orgánům členských států, skupině Evropské investiční banky, mezinárodním organizacím, veřejným nebo soukromým orgánům a subjektům, které jsou usazeny v:

a)členských státech;

b)zemích Evropského sdružení volného obchodu, jež jsou stranami Dohody o Evropském hospodářském prostoru, v souladu s podmínkami stanovenými v uvedené dohodě.

Míra spolufinancování u grantů činí až 100 % způsobilých nákladů.

4.Opatření technické podpory mohou být realizována ve spolupráci se subjekty jiných členských států a s mezinárodními organizacemi.

5.Technickou pomoc mohou rovněž poskytovat jednotliví odborníci, kteří mohou být vyzváni, aby přispěli k vybraným činnostem organizovaným v případech, kdy je to nezbytné pro dosažení specifických cílů stanovených v článku 4.

6.Pro účely provádění technické podpory přijme Komise prostřednictvím prováděcích aktů pracovní programy a informuje o nich Evropský parlament a Radu.

V pracovních programech se stanoví výše prostředků přidělených pro nástroj. Rovněž se v nich stanoví opatření nezbytná pro jejich provádění v souladu s obecnými a specifickými cíli uvedenými v článcích 3 a 4, kritéria pro výběr a kritéria pro udělování grantů a všechny prvky požadované finančním nařízením.

7.K zajištění včasné dostupnosti zdrojů bude omezená část pracovního programu vyhrazena na zvláštní opatření pro případ neočekávaných a řádně odůvodněných naléhavých důvodů, které vyžadují okamžitou reakci, včetně vážných hospodářských výkyvů nebo významných okolností, jež mají závažný dopad na hospodářské a sociální podmínky v členském státě, které jsou mimo jeho kontrolu.

Komise může na žádost členského státu, který si přeje získat technickou podporu, přijmout v souladu s cíli a akcemi stanovenými v nástroji zvláštní opatření k poskytování technické podpory vnitrostátním orgánům při řešení naléhavých potřeb. Tato zvláštní opatření mají dočasnou povahu a souvisejí s okolnostmi stanovenými v čl. 8 odst. 2. Ukončena budou do šesti měsíců a lze je nahradit opatřeními technické podpory v souladu s podmínkami stanovenými v článku 8.

KAPITOLA III

Doplňkovost, sledování a hodnocení

Článek 13
Koordinace a doplňkovost

1.Komise a dotčené členské státy v rozsahu úměrném jejich příslušným oblastem odpovědnosti posílí součinnost a zajistí účinnou koordinaci mezi nástrojem pro technickou podporu a jinými programy a nástroji Unie, a zejména s opatřeními financovanými z fondů Unie. Za tímto účelem:

a)zajistí doplňkovost, součinnost, soudržnost a soulad mezi různými nástroji na unijní, celostátní a v příslušném případě i na regionální úrovni, zejména pokud jde o opatření financovaná z fondů Unie, a to jak ve fázi plánování, tak během provádění;

b)optimalizují mechanismy pro koordinaci za účelem zabránění duplicitě úsilí a

c)zajistí úzkou spolupráci mezi subjekty odpovědnými za provádění na unijní, celostátní a v příslušném případě i na regionální úrovni, aby byly v rámci tohoto nástroje realizovány soudržné a efektivní podpůrné akce.

2.Komise bude usilovat o zajištění doplňkovosti a součinnosti s podporou poskytovanou jinými příslušnými mezinárodními organizacemi.

Článek 14
Sledování provádění

1.Komise sleduje provádění nástroje a měří dosažení obecného cíle a specifických cílů stanovených v článcích 3 a 4. Ukazatele, které se použijí pro podávání zpráv o pokroku a pro účely sledování a hodnocení tohoto nařízení za účelem dosažení obecného cíle a specifických cílů, jsou stanoveny v příloze. Sledování provádění je cílené a přiměřené činnostem prováděným v rámci nástroje.

2.Systém podávání zpráv o výkonnosti zajistí, aby údaje pro sledování provádění nástroje a výsledků byly shromažďovány účinně, účelně a včas. Za tímto účelem se příjemcům finančních prostředků Unie uloží přiměřené požadavky na podávání zpráv.

Článek 15
Výroční zpráva

1.Komise předloží Evropskému parlamentu a Radě výroční zprávu o provádění tohoto nařízení.

2.Výroční zpráva obsahuje informace o:

a)žádostech o podporu předložených členskými státy podle čl. 8 odst. 1;

b)analýzách uplatňování kritérií uvedených v čl. 8 odst. 2, která se používají k posuzování žádostí o podporu předložených členskými státy;

c)plánech spolupráce a podpory uvedených v čl. 8 odst. 3;

d)zvláštních opatřeních přijatých podle čl. 12 odst. 7 a

e)provádění podpůrných opatření. 

Článek 16
Hodnocení v polovině období a hodnocení ex post

1.Komise předloží Evropskému parlamentu, Radě, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů čtyři roky po vstupu tohoto nařízení v platnost nezávislou zprávu o hodnocení v polovině období týkající se jeho provádění. Komise rovněž předloží těmto orgánům zprávu o nezávislém hodnocení ex post, a to nejpozději do tří let od konce období uvedeného v článku 1.

2.Hodnotící zpráva v polovině období zejména posoudí, do jaké míry bylo dosaženo cílů nástroje uvedených v článcích 3 a 4, účinnost využívání zdrojů a evropskou přidanou hodnotu. Zváží také, zda jsou všechny cíle a akce nadále relevantní.

3.Zpráva o hodnocení ex post celkově posoudí provádění tohoto nařízení a musí obsahovat informace o jeho dopadu v dlouhodobém horizontu.

KAPITOLA IV

Přechodná a závěrečná ustanovení

Článek 17
Informování, komunikace a publicita

1.Příjemci finančních prostředků Unie uvedou jejich původ a zajistí jejich viditelnost, zejména při propagaci akcí a jejich výsledků, tím, že poskytnou soudržné, účinné a přiměřeně zacílené informace různým cílovým skupinám, včetně médií a veřejnosti.

2.Komise realizuje k nástroji a souvisejícím akcím a výsledkům informační a komunikační akce. Finanční zdroje vyčleněné na nástroj musí rovněž přispívat k institucionální komunikaci o politických prioritách Unie, pokud souvisejí s cíli uvedenými v článcích 3 a 4.

Článek 18
Přechodné ustanovení

1.Akce a činnosti technické podpory zahájené dne 31. prosince 2020 nebo před tímto datem podle nařízení (EU) 2017/825 se nadále až do svého ukončení řídí uvedeným nařízením.

2.Finanční krytí uvedené v čl. 6 odst. 1 může pokrývat rovněž výdaje na technickou a administrativní pomoc, včetně sledování, komunikace a hodnocení, které jsou požadovány podle nařízení (EU) 2017/825 a nebyly dokončeny do 31. prosince 2020.

3.V případě potřeby lze do rozpočtu na období po roce 2020 začlenit i prostředky na pokrytí výdajů stanovených v čl. 6 odst. 2, které souvisejí s řízením akcí, jež nebudou dokončeny do 31. prosince 2020.

Článek 19
Vstup v platnost

Toto nařízení vstupuje v platnost prvním dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne

Za Evropský parlament    Za Radu

předseda    předseda/předsedkyně

LEGISLATIVNÍ FINANČNÍ VÝKAZ

1.RÁMEC NÁVRHU/PODNĚTU

1.1.Název návrhu/podnětu

1.2.Příslušné oblasti politik podle členění ABM/ABB

1.3.Povaha návrhu/podnětu

1.4.Cíle

1.5.Odůvodnění návrhu/podnětu

1.6.Doba trvání a finanční dopad

1.7.Předpokládaný způsob řízení

2.SPRÁVNÍ OPATŘENÍ

2.1.Pravidla pro sledování a podávání zpráv

2.2.Systém řízení a kontroly

2.3.Opatření k zamezení podvodů a nesrovnalostí

3.ODHADOVANÝ FINANČNÍ DOPAD NÁVRHU/PODNĚTU

3.1.Okruhy víceletého finančního rámce a dotčené výdajové rozpočtové položky

3.2.Odhadovaný dopad na výdaje 

3.2.1.Odhadovaný souhrnný dopad na výdaje

3.2.2.Odhadovaný dopad na operační prostředky

3.2.3.Odhadovaný dopad na správní prostředky

3.2.4.Slučitelnost se stávajícím víceletým finančním rámcem

3.2.5.Příspěvky třetích stran

3.3.Odhadovaný dopad na příjmy

LEGISLATIVNÍ FINANČNÍ VÝKAZ

1.RÁMEC NÁVRHU/PODNĚTU

1.1.Název návrhu/podnětu

Návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se zřizuje nástroj pro technickou podporu

1.2.Příslušné oblasti politik podle členění ABM/ABB 26  

Soudržnost;

Hospodářské a finanční záležitosti

1.3.Povaha návrhu/podnětu

 Návrh/podnět se týká nové akce 

 Návrh/podnět se týká nové akce následující po pilotním projektu / přípravné akci 27  

 Návrh/podnět se týká prodloužení stávající akce 

 Návrh/podnět se týká akce přesměrované na novou akci 

1.4.Cíle

1.4.1.Víceleté strategické cíle Komise sledované návrhem/podnětem

Cílem nástroje je prosazování hospodářské, sociální a územní soudržnosti Unie prostřednictvím podpory úsilí členských států provádět reformy nezbytné k dosažení hospodářského a sociálního oživení, odolnosti a konvergence, a podpora úsilí členských států o posílení jejich správní kapacity k provádění práva Unie v souvislosti s výzvami, jimž čelí instituce, řídicí subjekty, veřejná správa a hospodářská a sociální odvětví.

1.4.2.Specifické cíle a příslušné aktivity ABM/ABB

Specifický cíl č.

Nástroj pro technickou podporu bude na žádost členských států pomáhat vnitrostátním orgánům při zlepšování jejich kapacity pro navrhování, vypracovávání a provádění reforem, mimo jiné díky výměně osvědčených postupů, vhodných postupů a metodik a účinnějšího a účelnějšího řízení lidských zdrojů. 

1.4.3.Očekávané výsledky a dopady

Upřesněte účinky, které by návrh/podnět měl mít na příjemce / cílové skupiny.

Technická podpora by měla vést k posílení správní kapacity členských států při provádění prioritních reforem pro dosažení hospodářského a sociálního oživení, odolnosti a konvergence a při provádění práva Unie v příslušných oblastech politiky, v nichž je tato podpora poskytována (na vyžádání), zejména v oblastech jako je správa veřejných financí a majetku; rozpočtový proces; řízení dluhu a správa příjmů; boj proti daňovým únikům; institucionální reformy, veřejná správa a elektronická veřejná správa; podnikatelské prostředí; vzdělávání a odborná příprava; zdravotnictví; trh práce a provádění digitální a zelené transformace a politiky týkající se finančního sektoru.

1.4.4.Ukazatele výsledků a dopadů

Upřesněte ukazatele, podle kterých je možno uskutečňování návrhu/podnětu sledovat.

Ukazatele výsledků budou měřit výsledky poskytnutých činností technické podpory, jako je přijetí strategie, přijetí nového právního či správního předpisu nebo změna stávajícího předpisu, přijetí (nových) postupů a opatření k posílení provádění reforem;

Ukazatele dopadů budou měřit cíle stanovené v plánech spolupráce a podpory, kterých bylo dosaženo mimo jiné díky obdržené technické podpoře.

1.5.Odůvodnění návrhu/podnětu

1.5.1.Potřeby, které mají být uspokojeny v krátkodobém nebo dlouhodobém horizontu

Strukturální reformy jsou změny, které trvale mění strukturu hospodářství nebo institucionální a regulační rámec, v němž působí podniky a občané. Jsou-li strukturální reformy dobře zvolené a prováděné, mohou podpořit strategické plánování pro hospodářské a sociální oživení, odolnost a konvergenci mezi členskými státy. Očekává se, že díky tomu nabere solidní oživení správný směr a bude podpořen udržitelný růst členských států.

Cílem nástroje pro technickou podporu je tedy podporovat vlády členských států a další orgány, na jejich žádost, v úsilí o vývoj a provádění strukturálních reforem napomáhajících oživení. Nástroj má přispět k celkovému cíli posílení soudržnosti, hospodářského a sociálního oživení, odolnosti a konvergence.

1.5.2.Přidaná hodnota ze zapojení EU

Důvody pro akci na evropské úrovni (ex ante)

S ohledem na rozšíření onemocnění COVID-19 je třeba, aby strategické plánování oživení pomocí reformního úsilí členských států bylo i nadále doprovázeno poskytnutím značné technické podpory na posílení jejich správní kapacity k přípravě a provádění reforem, které posílí odolnost a podpoří toto oživení v jeho sociálním a ekonomickém rozměru.

V této souvislosti je přidaná hodnota nabízena nástrojem na úrovni Unie, který se zaměří na poskytování individuálně uzpůsobených odborných znalostí ve prospěch všech členských států, které požádají o podporu v terénu. Tato přidaná hodnota je dále transformována do nezbytné institucionální a správní kapacity k provádění reforem a zajištění toho, aby členské státy byly schopny nasměrovat oživení na stabilní cestu.

Nástroj pro technickou podporu bude navíc podporovat vzájemnou důvěru a další spolupráci mezi Komisí a členskými státy, které se musí vyrovnávat s dopadem krize v souvislosti s COVID-19 na společnost.

Očekávaná přidaná hodnota na úrovni Unie (ex post)

Provádění strukturálních reforem v členských státech zůstává sice i nadále v pravomocích jednotlivých států, avšak hospodářské a společenské dopady způsobené současnou krizí v souvislosti s COVID-19 zdůraznily silné vazby mezi ekonomikami členských států. Reformní úsilí na podporu oživení po této krizi proto nemůže být čistě vnitrostátní záležitostí. Koordinace hospodářských politik zaměřených na oživení po této krizi bude projednávána v kontextu evropského semestru. Cílem nástroje pro technickou podporu bude doprovázet vnitrostátní orgány členských států, které o tuto podporu požádají, stádii nebo specifickými fázemi reformního procesu, včetně poskytování dodatečné podpory pro provádění reforem v rámci evropského semestru. Nástroj tím přispěje k posílení odolnosti, konvergence a hospodářského a sociálního oživení v členských státech. Jeho dopad bude proto znatelný nejen na vnitrostátní úrovni, ale povede také k pozitivním vedlejším účinkům pro oživení v Unii jako celku.

1.5.3.Závěry vyvozené z podobných zkušeností v minulosti

Nástroj pro technickou podporu je pokračováním stávajícího programu na podporu strukturálních reforem na období 2017–2020, který vstoupil v platnost dne 20. května 2017.

V pracovním dokumentu útvarů Komise připojeném k nezávislé zprávě o hodnocení uvedeného programu v polovině období, který má být Komisí brzy přijat, byly zkoumány výsledky programu s ohledem na hodnotící kritéria relevance, účelnosti, efektivnosti, soudržnosti a přidané hodnoty na úrovni EU a dále vyvozena řada závěrů:

– koncepce programu na podporu strukturálních reforem je v souladu se skutečnými potřebami členských států a slouží jako vhodný nástroj na jejich podporu při posilování jejich správní a institucionální kapacity,

– vysoká míra flexibility a absence požadavků na spolufinancování umožňují promítnout potřeby členských států do proveditelných opatření s realistickými lhůtami a plnit očekávání členských států,

– sdílení osvědčených postupů mezi členskými státy bylo rovněž považováno za prvek s významnou přidanou hodnotou. Program na podporu strukturálních reforem je kromě toho dobře začleněn do procesu správy ekonomických záležitostí EU,

– roční cykly programu na podporu strukturálních reforem a evropského semestru jsou vhodným způsobem vzájemně propojeny, což umožňuje komplexní a koordinovaný přístup ke strukturálním reformám v členských státech,

– vysoká míra odhodlání všech zúčastněných stran, vysoká úroveň odborných znalostí poskytovatele technické podpory a příznivé politické podmínky jsou považovány za faktory, které mají pozitivní vliv na výsledky projektů programu na podporu strukturálních reforem a naopak

– nedostatečná spolupráce zúčastněných stran a měnící se nebo nejisté politické podmínky jsou s ohledem na úspěšné provádění projektů technické podpory považovány za negativní.

1.5.4.Slučitelnost a možná synergie s dalšími vhodnými nástroji

Návrh je v souladu s ostatními politikami Unie a zajišťuje jejich doplňkovost a synergie.

Cílem návrhu na zřízení facility na podporu oživení a odolnosti je nabídnout finanční podporu na veřejné investice a reformy. Nástroj pro technickou podporu zajišťuje synergie s facilitou na podporu oživení a odolnosti podporou přípravy a provádění plánů a podporou jejich reforem během přípravy a provádění. Nástroj pro technickou podporu je kompatibilní s technickou pomocí, která je k dispozici v rámci politiky soudržnosti, jelikož tato technická pomoc je úzce zaměřena na pomoc zúčastněným stranám při budování kapacit pro správu finančních prostředků Unie a na podporu provádění projektů spolufinancovaných z prostředků Unie. Stejně tak je centrum technické pomoci, které je k dispozici v rámci Programu InvestEU, zaměřeno především na přípravu velkých (soukromých) investičních projektů a nikoli na strukturální reformy. Naproti tomu je cílem nástroje pro technickou podporu poskytovat podporu dlouhodobým strukturálním reformám.

1.6.Doba trvání a finanční dopad

 Časově omezený návrh/podnět 

   Návrh/podnět s platností od RRRR do RRRR,

   Finanční dopad od roku 2021 do roku 2027

 Časově neomezený návrh/podnět

Provádění s obdobím rozběhu od RRRR do RRRR,

poté plné fungování.

1.7.Předpokládaný způsob řízení 28

  Přímé řízení Komisí

 prostřednictvím jejích útvarů, včetně jejích zaměstnanců v delegacích Unie,

   prostřednictvím výkonných agentur.

 Sdílené řízení s členskými státy

 Nepřímé řízení, při kterém jsou úkoly souvisejícími s plněním rozpočtu pověřeny:

třetí země nebo subjekty určené těmito zeměmi,

 mezinárodní organizace a jejich agentury (upřesněte),

 EIB a Evropský investiční fond,

subjekty uvedené v článcích 208 a 209 finančního nařízení,

 veřejnoprávní subjekty,

 soukromoprávní subjekty pověřené výkonem veřejné služby v rozsahu, v jakém poskytují dostatečné finanční záruky,

soukromoprávní subjekty členského státu pověřené uskutečňováním partnerství soukromého a veřejného sektoru a poskytující dostatečné finanční záruky,

osoby pověřené prováděním specifických akcí v rámci společné zahraniční a bezpečnostní politiky podle hlavy V Smlouvy o EU a určené v příslušném základním právním aktu.

Pokud vyberete více způsobů řízení, upřesněte je v části „Poznámky“.

Poznámky

Nepoužije se

2.SPRÁVNÍ OPATŘENÍ

2.1.Pravidla pro sledování a podávání zpráv

Upřesněte četnost a podmínky.

Návrh obsahuje povinnosti týkající se sledování a hodnocení. Plnění specifických cílů bude sledováno na základě ukazatelů obsažených v návrhu; Komise podá každý rok Evropskému parlamentu a Radě zprávu o provádění nařízení.

Komise předloží Evropskému parlamentu a Radě zprávu o průběžném hodnocení a zprávu o hodnocení ex post.

Zpráva o hodnocení v polovině období bude obsahovat informace o splnění cílů nařízení a o jeho účelnosti, efektivnosti, relevanci, soudržnosti a přidané hodnotě na úrovni EU. Bude se také zabývat otázkou, zda jsou všechny cíle a opatření nadále relevantní. Zpráva o hodnocení ex post bude sestávat z celkového posouzení nařízení a bude obsahovat informace o jeho dopadu v dlouhodobém horizontu.

2.2.Systém řízení a kontroly

2.2.1.Zjištěná rizika

Rizika související s výběrem partnerů (např. mezinárodních finančních institucí a příjemců), s fází uzavírání smluv (promítnutí požadavků Komise do smluvní dokumentace), s monitorováním a finančními transakcemi (nedodržení postupů předepsaných Komisí) a měření výsledků (nesplnění předem stanovených cílů).

Opatření, která budou zavedena za účelem zmírnění těchto rizik, jsou:

– dodržování zavedeného hodnotícího procesu před rozhodnutím o udělení grantu,

– předběžná kontrola útvarem řízení programu a finanční ověřování provedené finančním útvarem,

– hierarchické ověření operací prostřednictvím příslušných postupů,

– předběžné hodnocení pro pověřený subjekt (hodnocení pilířů) a

– následné kontroly s cílem řešit systémové nedostatky v předběžných kontrolách a přispívající k opravám neoprávněně vyplacených částek.

2.2.2.Informace o zavedeném systému vnitřní kontroly

Nástroj může být prováděn buď přímo Komisí, nebo může být prováděn nepřímo v souladu s čl. 62 odst. 1 písm. c) finančního nařízení. Nástroj staví na zkušenostech z programu na podporu strukturálních reforem, který je řízen v rámci přímého a nepřímého řízení a jehož atraktivita spočívá mimo jiné v administrativní jednoduchosti. V zájmu zajištění kontinuity a zachování soudržnosti rámce je nejvhodnější možností přímé řízení (případně nepřímé řízení). Ve vhodných případech se s ohledem na politické cíle a rovněž s přihlédnutím k cílům kontroly použije i nepřímé řízení s mezinárodními organizacemi. Kontrolní strategie je považována za vhodnou a vyváženou pro řešení tradičního rizika souvisejícího s přímým nebo nepřímým řízením (zadávání zakázek a grantů a dohod o poskytnutí příspěvku, jak je podrobně uvedeno v bodě 2.2.1.).

2.2.3.Odhad nákladů a přínosů kontrol a posouzení očekávané míry rizika výskytu chyb

Na základě nejnovějších informací (dostupných v plánu řízení a výroční zprávě o činnosti Útvaru na podporu strukturálních reforem (nyní GŘ REFORM) za rok 2018) je odhad nákladové efektivnosti kontrol nižší než 5 %.

Náklady na zaměstnance se stanovují pomocí přibližných odhadů na základě analýzy organizačního schématu a popisů pracovní náplně, zatímco externí náklady kontrol vycházejí z hodnot jednotlivých zakázek a souvisejících plateb.

Vzhledem k navrhovanému způsobu řízení, posouzení rizik a navrhovanému zmírnění rizik je očekávaná chybovost nízká.

2.3.Opatření k zamezení podvodů a nesrovnalostí

Upřesněte stávající či předpokládaná preventivní a ochranná opatření.

Pro nástroj jsou zavedena různá opatření, která mají zabránit podvodům a nesrovnalostem.

V souladu se strategií Komise proti podvodům vztahující se na celý výdajový cyklus vypracuje GŘ REFORM pro tyto výdaje zvláštní akční plán proti podvodům a zohlední přitom u opatření, jež mají být provedena, jejich proporcionalitu i přínos z hlediska nákladů. Plán bude do značné míry založen na zkušenostech získaných při uplatňování stávající strategie GŘ REFORM proti podvodům.

Na všech úrovních řízení budou uplatňovány vhodné postupy vnitřní kontroly koncipované tak, aby poskytovaly přiměřenou jistotu, že budou splněny tyto cíle: účelnost, efektivnost a hospodárnost operací; spolehlivost výkazů; ochrana majetku a informací; náležité řízení rizik souvisejících s legalitou a správností uskutečněných operací a prevence, odhalování, náprava a následné sledování podvodů a nesrovnalostí.

Plán proti podvodům popíše systém předběžných a následných kontrol na základě výstražných ukazatelů a upřesní postupy, jimiž se musí zaměstnanci řídit, jsou-li zjištěny podvody či nesrovnalosti. Uvede rovněž informace o pracovních ujednáních s úřadem OLAF.

3.ODHADOVANÝ FINANČNÍ DOPAD NÁVRHU/PODNĚTU

3.1.Okruhy víceletého finančního rámce a dotčené výdajové rozpočtové položky

·Stávající rozpočtové položky

V pořadí okruhů víceletého finančního rámce a rozpočtových položek.

Okruh víceletého finančního rámce

Rozpočtová položka

Druh 
výdaje

Příspěvek

Číslo 
Okruh 2: Soudržnost a hodnoty

RP/NRP 29 .

zemí ESVO 30

kandidátských zemí 31

třetích zemí

ve smyslu čl. 21 odst. 2 písm. b) finančního nařízení

2

 06.01 04 01 (Podpůrné výdaje pro nástroj pro technickou podporu)

RP/NRP

NE

NE

NE

NE

2

06.02.02 (nástroj pro technickou podporu – operační technická podpora)

RP

NE

NE

NE

NE

3.2.Odhadovaný dopad na výdaje

3.2.1.Odhadovaný souhrnný dopad na výdaje

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Okruh víceletého finančního 
rámce

2

Soudržnost a hodnoty

GŘ REFORM

Rok 
2021

Rok 
2022

Rok 
2023

Rok 
2024

Rok 
2025

Rok 
2026

Rok 
2027

Po roce 2027

CELKEM

• Operační prostředky

06.02.02 (nástroj pro technickou podporu – operační technická podpora)

Závazky

(1)

114,364

116,692

119,065

121,486

123,956

126,476

128,367

-

850,406

Platby

(2)

56,382

84,658

97,685

102,053

104,886

107,981

107,853

188,908

850,406

Prostředky správní povahy financované z rámce na zvláštní programy 32  

06.04 04 01 (Podpůrné výdaje pro nástroj pro technickou podporu)

(3)

2,000

2,000

2,000

2,000

2,000

2,000

2,000

-

14,000

Prostředky pro DG REFORM 
CELKEM

Závazky

=1+1a +3

116,364

118,692

121,065

123,486

125,956

128,476

130,367

-

864,406

Platby

=2+2a

+3

58,382

86,658

99,685

104,053

106,886

109,981

109,853

188,908

864,406



Okruh víceletého finančního 
rámce

5

„Správní výdaje“

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Rok 
2021

Rok 
2022

Rok 
2023

Rok 
2024

Rok 
2025

Rok 
2026

Rok 
2027

CELKEM

GŘ: REFORM

• Lidské zdroje

29,890

31,945

31,945

31,945

31,945

31,945

31,945

221,560

• Ostatní správní výdaje

1,400

1,655

1,695

1,695

1,695

1,695

1,695

11,530

GŘ REFORM CELKEM

Prostředky

31,290

33,600

33,640

33,640

33,640

33,640

33,640

233,090

prostředky z OKRUHU 7 
víceletého finančního rámce 
CELKEM

(Závazky celkem = platby celkem)

31,290

33,600

33,640

33,640

33,640

33,640

33,640

233,090

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Rok 
2021

Rok 
2022

Rok 
2023

Rok 
2024

Rok 
2025

Rok 
2026

Rok 
2027

Po roce 2027

CELKEM

Prostředky z OKRUHŮ 1 až 7 
víceletého finančního rámce

CELKEM

Závazky

154,720

157,030

157,070

157,070

157,070

157,070

156,060

0,000

1096,090

Platby

75,791

126,065

150,999

157,070

157,070

157,070

157,070

114,955

1096,090

3.2.2.Odhadovaný dopad na správní prostředky

3.2.2.1.Souhrn

   Návrh/podnět nevyžaduje využití prostředků správní povahy.

X    Návrh/podnět vyžaduje využití prostředků správní povahy, jak je vysvětleno dále:

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Rok 
2021 33

Rok 
2022

Rok 
2023

Rok 
2024

Rok 
2025

Rok 
2026

Rok 
2027

CELKEM

OKRUH 7 
víceletého finančního rámce

Lidské zdroje

29,890

31,945

31,945

31,945

31,945

31,945

31,945

221,560

Ostatní správní výdaje

1,400

1,655

1,695

1,695

1,695

1,695

1,695

11,530

Mezisoučet za OKRUH 7 
víceletého finančního rámce

31,290

33,600

33,640

33,640

33,640

33,640

33,640

233,090

mimo OKRUH 7 34 víceletého finančního rámce

Lidské zdroje

Ostatní výdaje
správní povahy

2,000

2,000

2,000

2,000

2,000

2,000

2,000

14,000

Mezisoučet  
mimo OKRUH 7 
víceletého finančního rámce

2,000

2,000

2,000

2,000

2,000

2,000

2,000

14,000

CELKEM

33,290

35,600

35,640

35,640

35,640

35,640

35,640

247,090

Potřebné prostředky na oblast lidských zdrojů a na ostatní výdaje správní povahy budou pokryty z prostředků GŘ, které jsou již vyčleněny na řízení akce a/nebo byly vnitřně přerozděleny v rámci GŘ a případně doplněny z dodatečného přídělu, který lze řídícímu GŘ poskytnout v rámci ročního přidělování a s ohledem na rozpočtová omezení.

3.2.2.2.Odhadované potřeby v oblasti lidských zdrojů

   Návrh/podnět nevyžaduje využití lidských zdrojů.

X    Návrh/podnět vyžaduje využití lidských zdrojů, jak je vysvětleno dále:

Odhad vyjádřete v přepočtu na plné pracovní úvazky

2021

2022

2023

2024

2025

2026

2027

• Pracovní místa podle plánu pracovních míst (místa úředníků a dočasných zaměstnanců)

XX 01 01 01 (v ústředí a v zastoupeních Komise)

162

173

173

173

173

173

173

XX 01 01 02 (při delegacích)

XX 01 05 01 (v nepřímém výzkumu)

10 01 05 01 (v přímém výzkumu)

Externí zaměstnanci (v přepočtu na plné pracovní úvazky: FTE) 35

XX 01 02 01 (SZ, VNO, ZAP z celkového rámce)

69

74

74

74

74

74

74

XX 01 02 02 (SZ, MZ, VNO, ZAP a MOD při delegacích)

XX 01 04 yy  36

– v ústředí

– při delegacích

XX 01 05 02 (SZ, VNO, ZAP v nepřímém výzkumu)

10 01 05 02 (SZ, VNO, ZAP v přímém výzkumu)

Jiné rozpočtové položky (upřesněte)

CELKEM

231

247

247

247

247

247

247

XX je oblast politiky nebo dotčená hlava rozpočtu.

Potřeby v oblasti lidských zdrojů budou pokryty ze zdrojů GŘ, které jsou již vyčleněny na řízení akce a/nebo byly vnitřně přeobsazeny v rámci GŘ, a případně doplněny z dodatečného přídělu, který lze řídícímu GŘ poskytnout v rámci ročního přidělování a s ohledem na rozpočtová omezení.

Popis úkolů:

Úředníci a dočasní zaměstnanci

Externí zaměstnanci

3.2.3.Slučitelnost se stávajícím víceletým finančním rámcem

   Návrh/podnět je v souladu se stávajícím víceletým finančním rámcem.

   Návrh/podnět si vyžádá úpravu příslušného okruhu víceletého finančního rámce.

Upřesněte, jaká úprava se požaduje, příslušné rozpočtové položky a odpovídající částky.

   Návrh/podnět vyžaduje použití nástroje pružnosti nebo změnu víceletého finančního rámce.

Upřesněte, co se požaduje, příslušné okruhy a rozpočtové položky a odpovídající částky.

3.2.4.Příspěvky třetích stran

Návrh/podnět nepočítá se spolufinancováním od třetích stran.

Návrh/podnět počítá se spolufinancováním podle následujícího odhadu:

prostředky v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Rok 
N

Rok 
N+1

Rok 
N+2

Rok 
N+3

Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

Celkem

Upřesněte spolufinancující subjekt 

Spolufinancované prostředky CELKEM

 

3.3.Odhadovaný dopad na příjmy

   Návrh/podnět nemá žádný finanční dopad na příjmy.

   Návrh/podnět má tento finanční dopad:

   na vlastní zdroje

   na různé příjmy

v milionech EUR (zaokrouhleno na tři desetinná místa)

Příjmová rozpočtová položka:

Prostředky dostupné v běžném rozpočtovém roce

Dopad návrhu/podnětu 37

Rok 
N

Rok 
N+1

Rok 
N+2

Rok 
N+3

Vložit počet let podle trvání finančního dopadu (viz bod 1.6)

Článek ………….

U „účelově vázaných“ různých příjmů upřesněte dotčené výdajové rozpočtové položky.

Upřesněte způsob výpočtu dopadu na příjmy.

(1)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/825 ze dne 17. května 2017 o zavedení programu na podporu strukturálních reforem na období 2017–2020 a o změně nařízení (EU) č. 1303/2013 a (EU) č. 1305/2013 (Úř. věst. L 129, 19.5.2017, s. 1).
(2)    2018/0213 (COD), Brusel 31. 5. 2018, COM(2018) 391 final.
(3)    [COD…]
(4)    Úř. věst. ...
(5)    Úř. věst. ...
(6)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/825 (Úř. věst. L 129 19.5.2017, s. 1) ve znění nařízení (EU) 2018/1671 (Úř. věst. L 284, 12.11.2018, s. 3) (nařízení o programu na podporu strukturálních reforem).
(7)    Příloha prováděcího rozhodnutí Komise o přijetí pracovního programu pro rok 2017, o financování programu na podporu strukturálních reforem a o zrušení rozhodnutí C(2017)3093, 2017, C(2017)5780 final.
(8)     https://ec.europa.eu/info/publications/structural-reform-support-programme-financing-decisions-and-annual-work-programmes_cs
(9)     https://ec.europa.eu/info/publications/annual-monitoring-reports_cs
(10)    Interinstitucionální dohoda mezi Evropským parlamentem, Radou Evropské unie a Evropskou komisí o zdokonalení tvorby právních předpisů ze dne 13. dubna 2016 (Úř. věst. L 123, 12.5.2016, s. 1).
(11)    Úř. věst. C , , s. .
(12)    Úř. věst. C , , s. .
(13)    Úř. věst. C , , s. .
(14)    Úř. věst. C , , s. .
(15)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/825 ze dne 17. května 2017 o zavedení programu na podporu strukturálních reforem na období 2017–2020 a o změně nařízení (EU) č. 1303/2013 a (EU) č. 1305/2013 (Úř. věst. L 129, 19.5.2017, s. 1).
(16)    Interinstitucionální dohoda mezi Evropským parlamentem, Radou Evropské unie a Evropskou komisí o zdokonalení tvorby právních předpisů ze dne 13. dubna 2016 (Úř. věst. L 123, 12.5.2016, s. 1).
(17)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) 2018/1046 ze dne 18. července 2018, kterým se stanoví finanční pravidla pro souhrnný rozpočet Unie, mění nařízení (EU) č. 1296/2013, (EU) č. 1301/2013, (EU) č. 1303/2013, (EU) č. 1304/2013, (EU) č. 1309/2013, (EU) č. 1316/2013, (EU) č. 223/2014 a (EU) č. 283/2014 a rozhodnutí č. 541/2014/EU a zrušuje nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012 (Úř. věst. L 193, 30.7.2018, s. 1).
(18)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) č. 883/2013 ze dne 11. září 2013 o vyšetřování prováděném Evropským úřadem pro boj proti podvodům (OLAF) a o zrušení nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1073/1999 a nařízení Rady (Euratom) č. 1074/1999 (Úř. věst. L 248, 18.9.2013, s. 1).
(19)    Nařízení Rady (ES, Euratom) č. 2988/95 ze dne 18. prosince 1995 o ochraně finančních zájmů Evropských společenství (Úř. věst. L 312, 23.12.1995, s. 1).
(20)    Nařízení Rady (Euratom, ES) č. 2185/96 ze dne 11. listopadu 1996 o kontrolách a inspekcích na místě prováděných Komisí za účelem ochrany finančních zájmů Evropských společenství proti podvodům a jiným nesrovnalostem (Úř. věst. L 292, 15.11.1996, s. 2).
(21)    Nařízení Rady (EU) 2017/1939 ze dne 12. října 2017, kterým se provádí posílená spolupráce za účelem zřízení Úřadu evropského veřejného žalobce (Úř. věst. L 283, 31.10.2017, s. 1).
(22)    Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2017/1371 ze dne 5. července 2017 o boji vedeném trestněprávní cestou proti podvodům poškozujícím finanční zájmy Unie (Úř. věst. L 198, 28.7.2017, s. 29).
(23)    Úř. věst. C , , s. .
(24)    Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 472/2013 ze dne 21. května 2013 o posílení hospodářského a rozpočtového dohledu nad členskými státy eurozóny, jejichž finanční stabilita je postižena či ohrožena závažnými obtížemi (Úř. věst. L 140, 27.5.2013, s. 1).
(25)    Nařízení Rady (ES) č. 332/2002 ze dne 18. února 2002, kterým se zavádí systém střednědobé finanční pomoci platebním bilancím členských států (Úř. věst. L 53, 23.2.2002, s. 1).
(26)    ABM: řízení podle činností (activity-based management); ABB: sestavování rozpočtu podle činností (activity-based budgeting).
(27)    Uvedené v čl. 54 odst. 2 písm. a) nebo b) finančního nařízení.
(28)    Vysvětlení způsobů řízení spolu s odkazem na finanční nařízení jsou k dispozici na stránkách BudgWeb: http://www.cc.cec/budg/man/budgmanag/budgmanag_en.html
(29)    RP = rozlišené prostředky / NRP = nerozlišené prostředky.
(30)    ESVO: Evropské sdružení volného obchodu.
(31)    Kandidátské země a případně potenciální kandidáti západního Balkánu.
(32)    Technická a/nebo administrativní pomoc a výdaje na podporu provádění programů a/nebo akcí EU (bývalé položky „BA“), nepřímý výzkum, přímý výzkum.
(33)    Rokem N se rozumí rok, kdy se návrh/podnět začíná provádět.
(34)    Technická a/nebo administrativní pomoc a výdaje na podporu provádění programů a/nebo akcí EU (bývalé položky „BA“), nepřímý výzkum, přímý výzkum.
(35)    SZ = smluvní zaměstnanec; MZ = místní zaměstnanec; VNO = vyslaný národní odborník; ZAP = zaměstnanec agentury práce; MOD = mladý odborník při delegaci.
(36)    Dílčí strop na externí zaměstnance financované z operačních prostředků (bývalé položky „BA“).
(37)    Pokud jde o tradiční vlastní zdroje (cla, dávky z cukru), je třeba uvést čisté částky, tj. hrubé částky po odečtení 25 % nákladů na výběr.

V Bruselu dne 28.5.2020

COM(2020) 409 final

PŘÍLOHA

návrhu

NAŘÍZENÍ EVROPSKÉHO PARLAMENTU A RADY,

kterým se zřizuje nástroj pro technickou podporu


PŘÍLOHA

Ukazatele

Dosažení cílů uvedených v článcích 3 a 4 se posuzuje na základě následujících ukazatelů, které jsou rozděleny podle členských států a podle oblastí intervence.

Ukazatele se použijí v souladu s dostupnými údaji a informacemi, včetně kvantitativních a/nebo kvalitativních údajů.

   Ukazatele výstupů:

a)počet uzavřených plánů spolupráce a podpory;

b)počet provedených činností technické podpory;

c)výstupy z činností technické podpory, jako jsou akční plány, harmonogramy, pokyny, příručky a doporučení.

   Ukazatele výsledků:

d)výsledky poskytnutých činností technické podpory, jako je přijetí strategie, přijetí nového právního či správního předpisu nebo změna stávajícího předpisu, přijetí (nových) postupů a opatření k posílení provádění reforem.

Ukazatele dopadů:

e)cíle stanovené v plánech spolupráce a podpory, kterých bylo dosaženo mimo jiné díky obdržené technické podpoře.

Hodnocení ex-post podle článku 16 provede Komise rovněž za účelem vytvoření vazeb mezi poskytnutou technickou podporou a prováděním příslušných opatření v dotčeném členském státě s cílem posílit odolnost, udržitelný růst, zaměstnanost a soudržnost.