Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2014/185/04

Nová národní strana euromincí určených k oběhu

OJ C 185, 17.6.2014, p. 32–32 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

17.6.2014   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 185/32


Nová národní strana euromincí určených k oběhu

(2014/C 185/04)

Image

Euromince určené k oběhu mají v rámci celé eurozóny postavení zákonného platidla. S cílem informovat širokou veřejnost a všechny, kdo přicházejí s mincemi do styku, Komise zveřejňuje popis návrhů všech nových euromincí (1). V souladu se závěry Rady ze dne 10. února 2009 (2) v této věci se členským státům eurozóny a zemím, které uzavřely měnovou dohodu s Evropskou unií, na jejímž základě mohou vydávat euromince, povoluje za určitých podmínek vydávat pamětní euromince určené k oběhu, zejména za podmínky, že jde výlučně o mince v nominální hodnotě dvou eur. Tyto mince mají stejné technické charakteristiky jako ostatní dvoueurové mince, ale jejich národní strana má pamětní motiv, jenž má z hlediska národního nebo evropského vysokou symbolickou hodnotu.

Vydávající země : Francie

Pamětní motiv : Světový den boje proti AIDS

Popis návrhu : Na národní straně mince je ztvárněna červená stuha – symbol boje proti AIDS. Červená stuha, jež byla vytvořena z podnětu sdružení Visual AIDS Artist Caucus a amerického malíře Francka Moorea a která se nosí poblíž srdce, aby symbolizovala solidaritu s nemocnými, má podobu obráceného písmene „V“. Jeden den v roce se nosí jako „normální V“, což představuje vítězství nad nemocí. Na národní straně jsou zobrazeny tři stuhy. Jedna z nich je v klasickém směru a je vybarvena červeně pro provedení „brillant universel“ (BU) a „belle épreuve“ (BE). Dvě zbývající stuhy jsou obráceny a asociují dvě „V“, což posiluje symbolický význam tolik toužebného vítězství. V horní části mince je uvedeno datum 1. prosince – Světový den boje proti AIDS (Unesco).

Na mezikruží mince je dvanáct hvězd evropské vlajky.

Objem emise : 3 miliony mincí

Datum emise : listopad 2014


(1)  Národní strany všech mincí, které byly vydány v roce 2002, naleznete v Úř. věst. C 373, 28.12.2001, s. 1.

(2)  Viz závěry Rady pro hospodářské a finanční věci ze dne 10. února 2009 a doporučení Komise ze dne 19. prosince 2008 o společných pokynech pro národní strany a vydávání euromincí určených k peněžnímu oběhu (Úř. věst. L 9, 14.1.2009, s. 52).


Top