Pitná voda – základní normy jakosti
PŘEHLED DOKUMENTU:
Směrnice 98/83/ES – jakost vody určené k lidské spotřebě
CO JE CÍLEM TÉTO SMĚRNICE?
-
Stanoví normy pro pitnou vodu.
-
Jejím cílem je chránit lidské zdraví před nepříznivými účinky jakéhokoli znečištění vody určené k lidské spotřebě* a zajistit, že voda bude zdravotně nezávadná a čistá.
KLÍČOVÉ BODY
-
Země EU musí:
-
přijmout nezbytná opatření k zajištění toho, aby voda neobsahovala koncentrace mikroorganismů, parazitů nebo škodlivých látek, které by představovaly ohrožení lidského zdraví, a splňovala minimální mikrobiologické a chemické normy,
-
zajistit, aby byly splňovány normy u vody, která vytéká z kohoutků nebo z cisterny,
-
provádět pravidelné monitorování jakosti vody odebírané na schválených místech vzorkování za účelem kontroly, zda jsou dodrženy hodnoty mikrobiologických, chemických a indikačních ukazatelů,
-
okamžitě prošetřit jakékoli nedodržení norem a přijmout nezbytná nápravná opatření,
-
zakázat nebo omezit zásobování vodou, která představuje možné ohrožení lidského zdraví,
-
informovat veřejnost, pokud byla přijata nápravná opatření,
-
každé tři roky předložit zprávu o jakosti pitné vody. Tyto informace určené pro veřejnost se odesílají Evropské komisi.
-
Komise:
-
každé tři roky zveřejní zprávu shrnující údaje ze zemí EU o jakosti pitné vody,
-
každých pět let přezkoumá mikrobiologické, chemické a indikační ukazatele a specifikace monitorování s ohledem na vědecký a technologický pokrok. Může navrhnout jejich úpravu.
-
Tato směrnice se nevztahuje na přírodní minerální vody nebo vody, které jsou považovány za léčivé produkty.
-
Země EU mohou vyjmout z ustanovení této směrnice vodu z nekomerčního zdroje pro individuální zásobování zásobující méně než 50 osob.
-
V roce 2015 Komise přijala směrnici (EU) 2015/1787 zavádějící nová pravidla EU na zlepšení monitorování pitné vody. Tato směrnice dává zemím EU větší flexibilitu ohledně sledování jakosti pitné vody v EU.
ODKDY SE SMĚRNICE POUŽIJE?
Uplatňuje se ode dne 25. prosince 1998. Země EU ji musely provést do vnitrostátního práva do 25. prosince 2000.
SOUVISEJÍCÍ VÝVOJ
-
Na počátku roku 2014 první evropská občanská iniciativa (EOI) následně po kampani Right2Water vyzvala k přijetí právních předpisů EU, které by zaručily právo na vodu a hygienu.
-
EOI vznikla na základě čl. 11 odst. 4 Smlouvy o Evropské unii. Umožňuje veřejnosti žádat Komisi, aby jednala v oblastech své odpovědnosti, pokud si peticí zajistí nejméně 1 milion podpisů občanů v nejméně 7 zemích EU.
KONTEXT
Více informací je k dispozici zde:
* KLÍČOVÉ POJMY
Voda určená k lidské spotřebě: veškerá voda, v původním stavu nebo po úpravě, určená k pití, vaření, přípravě potravin nebo k jiným účelům v domácnosti. Může být dodávána z kohoutku, ze zásobníků cisteren, v lahvích nebo kontejnerech.
HLAVNÍ DOKUMENT
Směrnice Rady 98/83/ES ze dne 3. listopadu 1998 o jakosti vody určené k lidské spotřebě (Úř. věst. L 330, 5.12.1998, s. 32–54)
Postupné změny směrnice 98/83/ES byly začleněny do původního dokumentu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.
Poslední aktualizace 20.02.2017
Top