EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Provádění rámce měnové politiky Eurosystému

 

PŘEHLED DOKUMENTU:

Obecné zásady (EU) 2015/510 o provádění rámce měnové politiky Eurosystému

CO JE CÍLEM ZÁSAD?

Stanovují jednotná pravidla pro provádění měnové politiky Eurosystému pro členské státy Evropské unie (EU), jejichž měnou je euro.

KLÍČOVÉ BODY

Aby Eurosystém dosáhl svého primárního cíle udržení cenové stability eurozóny jako celku, využívá soubor nástrojů a postupů měnové politiky. Ty poskytují provozní rámec pro provádění rozhodnutí měnové politiky v praxi.

Tyto zásady se týkají nástrojů a postupů měnové politiky Eurosystému.

  • Nástroje měnové politiky jsou:
    • operace na volném trhu, které mají za cíl řídit úrokové sazby, regulovat přísun peněz na finanční trh a signalizovat orientaci měnové politiky v eurozóně,
    • stálé facility, jejichž cílem je dodávat, resp. absorbovat jednodenní likviditu,
    • povinné minimální rezervy (minimální částka rezerv, které musí komerční banka držet u své národní centrální banky (NCB)), které jsou stanoveny v nařízení (ES) č. 2531/98 a nařízení (EU) č. 2021/378 (viz shrnutí).
  • Operace Eurosystému na volném trhu se provádí prostřednictvím nabídkových řízení* nebo prostřednictvím dvoustranných postupů, kdy národní centrální banky, případně Evropská centrální banka (ECB), jednají přímo s jednou nebo více protistranami* nebo prostřednictvím burz cenných papírů nebo makléřů bez využití postupů nabídkových řízení.

Způsobilé protistrany

Protistrany operací měnové politiky Eurosystému* musí splňovat tato kritéria, aby se mohly účastnit těchto operací:

  • splňovat povinnost minimálních rezerv Eurosystému,
  • podléhat dohledu ze strany příslušných orgánů podle směrnice 2013/36/EU o obezřetnostním dohledu nad úvěrovými institucemi (viz shrnutí) a nařízení (EU) č. 575/2013 (viz shrnutí),
  • být finančně zdravé,
  • splňovat všechny smluvní a veřejnoprávní požadavky stanovené ECB nebo NCB.

Způsobilá aktiva

Aby se mohly protistrany účastnit úvěrových operací Eurosystému, musí Eurosystému poskytnout aktiva, která jsou akceptovaná jako zajištění těchto operací. Způsobilost aktiv posuzují národní centrální banky podle kritérií uvedených v jednotném rámci společném pro všechny úvěrové operace Eurosystému.

Sankce v případě nedodržování povinností protistranami

Eurosystém může uložit sankce, finanční i jiné, protistranám, které neplní povinnost minimálních rezerv nebo neplní provozní pravidla.

Diskreční opatření

Eurosystém se může rozhodnout provést následující kroky v případě obav o finanční zdraví protistrany nebo jiným oprávněným obavám:

  • z důvodu opatrnosti pozastavit, omezit nebo vyloučit přístup protistrany k operacím měnové politiky, včetně případů, kdy nejsou splněny požadavky na vlastní kapitál nebo nejsou k dispozici informace o kapitálovém nebo pákovém poměru,
  • odmítnout nebo omezit použití aktiv, pokud se domnívá, že emise, emitent, dlužník nebo ručitel nesplňuje systémové požadavky na úvěrovou kvalitu, nebo pokud se na některou protistranu vztahují omezující opatření nebo byl pozastaven, omezen či vyloučen její přístup k operacím měnové politiky Eurosystému,
  • omezit přístup protistran k operacím měnové politiky Eurosystému, pokud příslušné orgány usuzují, že „selhávají nebo je pravděpodobné, že selžou“.

Tyto obecné zásady rovněž obsahují řadu pravidel, která upravují smluvní či veřejnoprávní úpravu národních centrálních bank společnou pro všechny operace měnové politiky Eurosystému, sdílení informací a dodržování právních předpisů v oblasti boje proti praní peněz a financování terorismu.

ODKDY JSOU ZÁSADY V PLATNOSTI?

Zásady se uplatňují od 1. května 2015 s výjimkou článku 142 (podpora likvidity ve vztahu k cenným papírům krytým aktivy), který se uplatňuje od 1. listopadu 2015.

KONTEXT

Podle článku 127 odst. 1 Smlouvy o fungování Evropské unie je cílem Evropského systému centrálních bank (ESCB) udržet cenovou stabilitu.

Článek 127 odst. 2 smlouvy stanoví, že základní úkoly ESCB jsou tyto:

  • vymezovat a provádět měnovou politiku pro EU,
  • provádět devizové operace,
  • držet a spravovat oficiální devizové rezervy členských států,
  • podporovat plynulé fungování platebních systémů.

Stanovy ESCB a ECB uvádí, že:

  • ECB a národní centrální banky mohou provádět operace na volném trhu a úvěrové operace,
  • ECB může požadovat po úvěrových institucích usazených v členských státech, aby držely minimální rezervy na účtu u ECB a národních centrálních bank s ohledem na plnění cílů měnové politiky.

KLÍČOVÉ POJMY

Nabídkové řízení. Postup, kterým Eurosystém poskytuje trhu likviditu nebo ji z něj stahuje, při kterém národní centrální banka uzavírá obchody tím, že přijímá nabídky protistran podané po vyhlášení nabídkového řízení.
Protistrana. Instituce splňující kritéria způsobilosti Eurosystému pro přístup k operacím měnové politiky.
Operace měnové politiky. Operace na volném trhu a stálé facility.

HLAVNÍ DOKUMENT

Obecné zásady Evropské centrální banky (EU) 2015/510 ze dne 19. prosince 2014 o provádění rámce měnové politiky Eurosystému (ECB/2014/60) (Úř. věst. L 91, 2.4.2015, s. 3–135).

Postupné změny Zásad (EU) 2015/510 byly začleněny do původního textu. Toto konsolidované znění má pouze dokumentární hodnotu.

SOUVISEJÍCÍ DOKUMENTY

Konsolidované znění Smlouvy o fungování Evropské unie – Část třetí – Vnitřní politiky a činnosti Unie – Hlava VIII – Hospodářská a měnová politika – Kapitola 2 – Měnová politika – Článek 127 (bývalý článek 105 Smlouvy o ES) (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 102–103).

Konsolidované znění Smlouvy o fungování Evropské unie – Protokol (č. 4) o statutu Evropského systému centrálních bank a Evropské centrální banky (Úř. věst. C 202, 7.6.2016, s. 230–250).

Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 575/2013 ze dne 26. června 2013 o obezřetnostních požadavcích na úvěrové instituce a investiční podniky a o změně nařízení (EU) č. 648/2012 (Úř. věst. L 176, 27.6.2013, s. 1–337).

Viz konsolidované znění.

Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2013/36/EU ze dne 26. června 2013 o přístupu k činnosti úvěrových institucí a o obezřetnostním dohledu nad úvěrovými institucemi a investičními podniky, o změně směrnice 2002/87/ES a zrušení směrnic 2006/48/ES a 2006/49/ES (Úř. věst. L 176, 27.6.2013, s. 338–436).

Viz konsolidované znění.

Nařízení Rady (ES) č. 2531/98 ze dne 23. listopadu 1998 o uplatňování minimálních rezerv Evropskou centrální bankou (Úř. věst. L 318, 27.11.1998, s. 1–3).

Viz konsolidované znění.

Poslední aktualizace 29.06.2023

Top