EVROPSKÁ KOMISE
V Bruselu dne23.5.2018
COM(2018) 407 final
Doporučení pro
DOPORUČENÍ RADY
k národnímu programu reforem Irska na rok 2018
a stanovisko Rady k programu stability Irska z roku 2018
This document is an excerpt from the EUR-Lex website
Document 52018DC0407
Recommendation for a COUNCIL RECOMMENDATION on the 2018 National Reform Programme of Ireland and delivering a Council opinion on the 2018 Stability Programme of Ireland
Doporučení pro DOPORUČENÍ RADY k národnímu programu reforem Irska na rok 2018 a stanovisko Rady k programu stability Irska z roku 2018
Doporučení pro DOPORUČENÍ RADY k národnímu programu reforem Irska na rok 2018 a stanovisko Rady k programu stability Irska z roku 2018
COM/2018/407 final
EVROPSKÁ KOMISE
V Bruselu dne23.5.2018
COM(2018) 407 final
Doporučení pro
DOPORUČENÍ RADY
k národnímu programu reforem Irska na rok 2018
a stanovisko Rady k programu stability Irska z roku 2018
Doporučení pro
DOPORUČENÍ RADY
k národnímu programu reforem Irska na rok 2018
a stanovisko Rady k programu stability Irska z roku 2018
RADA EVROPSKÉ UNIE,
s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie, a zejména na čl. 121 odst. 2 a čl. 148 odst. 4 této smlouvy,
s ohledem na nařízení Rady (ES) č. 1466/97 ze dne 7. července 1997 o posílení dohledu nad stavy rozpočtů a nad hospodářskými politikami a o posílení koordinace hospodářských politik 1 , a zejména na čl. 5 odst. 2 uvedeného nařízení,
s ohledem na nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1176/2011 ze dne 16. listopadu 2011 o prevenci a nápravě makroekonomické nerovnováhy 2 , a zejména na čl. 6 odst. 1 uvedeného nařízení,
s ohledem na doporučení Evropské komise 3 ,
s ohledem na usnesení Evropského parlamentu 4 ,
s ohledem na závěry Evropské rady,
s ohledem na stanovisko Výboru pro zaměstnanost,
s ohledem na stanovisko Hospodářského a finančního výboru,
s ohledem na stanovisko Výboru pro sociální ochranu,
s ohledem na stanovisko Výboru pro hospodářskou politiku,
vzhledem k těmto důvodům:
(1)Dne 22. listopadu 2017 přijala Komise roční analýzu růstu, jež zahájila evropský semestr koordinace hospodářských politik pro rok 2018. Tento dokument náležitě zohlednil evropský pilíř sociálních práv, který společně vyhlásily Evropský parlament, Rada a Komise dne 17. listopadu 2017. Priority této roční analýzy růstu potvrdila dne 22. března 2018 Evropská rada. Dne 22. listopadu 2017 přijala Komise na základě nařízení (EU) č. 1176/2011 také zprávu mechanismu varování, ve které je Irsko uvedeno mezi členskými státy, u nichž bude proveden hloubkový přezkum. Téhož dne Komise přijala rovněž doporučení pro doporučení Rady týkající se hospodářské politiky eurozóny, které Evropská rada potvrdila dne 22. března 2018. Doporučení týkající se hospodářské politiky eurozóny („doporučení pro eurozónu“) přijala Rada dne 14. května 2018.
(2)Vzhledem k úzké provázanosti ekonomik v hospodářské a měnové unii by Irsko jakožto členský stát, jehož měnou je euro, mělo zajistit, aby bylo doporučení týkající se hospodářské politiky eurozóny, které je promítnuto zejména do níže uvedených doporučení č. 1 a 2, plně a včas provedeno.
(3)Dne 7. března 2018 byla zveřejněna zpráva o Irsku pro rok 2018 5 . V této zprávě byl posouzen pokrok, jejž Irsko učinilo při plnění jemu určených doporučení přijatých Radou dne 11. července 2017, při přijímání opatření v návaznosti na doporučení přijatá v předchozích letech a při plnění národních cílů v rámci strategie Evropa 2020. Součástí zprávy byl rovněž hloubkový přezkum podle článku 5 nařízení (EU) č. 1176/2011, jehož výsledky byly také zveřejněny dne 7. března 2018 6 . Komise na základě své analýzy dospěla k závěru, že se Irsko potýká s makroekonomickými nerovnováhami. Slabinu představuje především velký objem soukromého a veřejného dluhu a čistých vnějších závazků. Došlo však také k podstatným zlepšením. Silný růst produktivity v uplynulých letech přinesl lepší konkurenceschopnost a kladné saldo běžného účtu znamenající rychlé snížení vysokého objemu čistých zahraničních závazků. Intenzivní hospodářský růst nadále působí ve prospěch snižování soukromého zadlužení. Objem soukromého dluhu však zůstává vysoký, ačkoli při posuzování zadlužení podniků je třeba zohlednit silný vliv činností nadnárodních společností; zadlužení domácností se zdá být obecně v souladu se základními předpoklady. Veřejný dluh má mít podle prognóz nadále klesající tendenci a schodek se postupně vyrovnává. Ceny rezidenčních nemovitostí rostou rychlým tempem – ačkoli z pravděpodobně podhodnocených úrovní – což rovněž posiluje bilance domácností. Banky jsou dobře rekapitalizovány a jejich ziskovost se postupně zlepšuje. Ačkoliv je objem úvěrů v selhání stále vysoký, nadále klesá. Byla přijata politická opatření k řešení těchto slabin, avšak u některých z nich bude nějaký čas trvat, než přinesou očekávané výsledky.
(4)Dne 18. dubna 2018 předložilo Irsko svůj národní program reforem na rok 2018 a dne 30. dubna 2018 svůj program stability z roku 2018. Vzhledem k jejich provázanosti byly oba programy posuzovány současně.
(5)Relevantní doporučení pro jednotlivé země byla zohledněna při programování evropských strukturálních a investičních fondů na období 2014–2020. V souladu s článkem 23 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1303/2013 7 může Komise členský stát požádat, aby svou dohodu o partnerství a příslušné programy přezkoumal a navrhl změny, je-li to nezbytné, aby se podpořilo provádění příslušných doporučení Rady. Podrobnosti o tom, jak bude Komise uvedené ustanovení používat, byly uvedeny v pokynech k provádění opatření propojujících účinnost evropských strukturálních a investičních fondů s řádnou správou ekonomických záležitostí 8 .
(6)Na Irsko se v současnosti vztahuje preventivní složka Paktu o stabilitě a růstu a přechodné pravidlo pro zadlužení. Ve svém programu stability z roku 2018 vláda očekává mírné snížení celkového schodku na 0,2 % HDP v roce 2018 a následně jeho další postupné zlepšování, přičemž v roce 2021 by mělo být dosaženo přebytku ve výši 0,4 % HDP. Střednědobý rozpočtový cíl – strukturální schodek ve výši 0,5 % HDP – má být splněn od roku 2019. Podle programu stability by měl v roce 2018 poměr veřejného dluhu k HDP klesnout na 66 % a poté dále klesat až na 58,7 % v roce 2021. Makroekonomický scénář, z něhož tyto rozpočtové projekce vycházejí, je realistický. Opatření, kterými je zapotřebí podpořit plánované cíle, pokud jde o schodky od roku 2019, nebyla zatím dostatečně upřesněna.
(7)Dne 11. července 2017 Rada doporučila Irsku, aby zajistilo, že nominální míra růstu čistých primárních výdajů vládních institucí v roce 2018 nepřesáhne 2,4 %, což odpovídá roční strukturální korekci ve výši 0,6 % HDP. Zároveň Rada uvedla, že by se mělo zvážit dosažení takové orientace fiskální politiky, která přispěje jak k posílení probíhajícího oživení, tak k zajištění udržitelnosti veřejných financí Irska. Podle prognózy Komise z jara 2018 existuje riziko určité odchylky od doporučené fiskální korekce v roce 2018 a v celém období 2017 a 2018.
(8)V roce 2019 by Irsko mělo dosáhnout svého střednědobého rozpočtového cíle. To je v souladu s nominální mírou růstu čistých primárních výdajů vládních institucí 9 , která nepřesáhne 5,3 % 10 , což odpovídá roční strukturální korekci ve výši 0,1 % HDP. Na základě prognózy Komise z jara 2018 se očekává, že strukturální saldo dosáhne schodku ve výši 0,4 % HDP v roce 2019, což je nad úrovní střednědobého rozpočtového cíle. Předpokládá se, že Irsko v roce 2018 dodrží přechodné pravidlo pro zadlužení a v roce 2019 pravidlo pro zadlužení. Celkově se Rada domnívá, že Irsko musí být připraveno přijímat další opatření pro zajištění souladu v roce 2018 a že podle předpokladů dosáhne souladu s ustanoveními Paktu o stabilitě a růstu v roce 2019. S ohledem na rozdíl mezi měřeními HDP a domácí výrobou v Irsku a na související dopad na poměr veřejného dluhu k HDP a na stávající cyklické podmínky a zvýšená vnější rizika v Irsku by bylo obezřetnou reakcí využít neočekávaných příjmů k dalšímu snižování míry veřejného dluhu.
(9)Stav veřejných financí se díky silnému růstu produkce dále zlepšil. Nebezpečí kolísání příjmů však přetrvává a existuje zde prostor k tomu, aby se jejich odolnost vůči hospodářským fluktuacím a negativním otřesům zvýšila. V podmínkách ekonomické volatility by příjmovou stabilitu bylo možné zlepšit snížením rozsahu a množství daňových výdajů a rozšířením daňové základny. Některá nedávná daňová opatření se však zaměřila na snižování daní a daňové úlevy, a podle všeho tak dále zvýšila závislost na vysoce procyklických zdrojích příjmů. Kromě toho má Irsko další potenciál zlepšit způsob, kterým jeho daňový systém může podporovat environmentální cíle.
(10)Jak je uvedeno v doporučení pro eurozónu na rok 2018, pro zabránění narušování hospodářské soutěže mezi podniky, zajištění spravedlivého zacházení s daňovými poplatníky a pro ochranu veřejných financí je naprosto nezbytné bojovat proti strategiím agresivního daňového plánování. Dopady strategií agresivního daňového plánování na další členské státy vyžadují přijetí koordinovaných opatření v rámci národních politik, která doplní právní předpisy EU. Vysoká úroveň licenčních poplatků a výplat dividend vyjádřená jako procento HDP naznačuje, že irská daňová pravidla využívají společnosti, které provádějí agresivní daňové plánování. Omezené uplatňování daně vybírané srážkou z odchozích (tj. prováděných rezidenty EU ve prospěch rezidentů třetích zemí) licenčních poplatků a plateb dividend prováděných společnostmi se sídlem v Irsku může vést k tomu, že se tyto platby zcela vyhnou zdanění, pokud ani jurisdikce příjemce těchto plateb neukládá žádnou daň. Kromě toho mohou společnosti využívat určitá ustanovení v dvoustranných daňových dohodách uzavřených mezi Irskem a některými dalšími zeměmi, aby se vyhnuly novému pravidlu daňového rezidenství, jež bylo v Irsku zavedeno v roce 2015. Výsledek konzultací, které Irsko provedlo na základě nezávislého přezkumu zákona o dani z příjmu právnických osob, bude relevantní pro podobu ohlášených daňových reforem. Komise zaznamenala, že nedávno byla oznámena nebo přijata pozitivní opatření (tj. opatření přijatá s cílem bojovat proti agresivnímu daňovému plánování v Irsku a možná obranná opatření proti zjištěným jurisdikcím, které nespolupracují v daňové oblasti). Na základě těchto nedávných změn bude Komise pokračovat ve svém konstruktivním dialogu, aby byly ukončeny praktiky agresivního daňového plánování.
(11)Náklady spojené se stárnutím populace představují i nadále rizika pro dlouhodobou fiskální udržitelnost. Irsko zavedlo několik významných opatření ke zvýšení účinnosti, jako je dohoda o snížení nákladů s farmaceutickým průmyslem, systém finančního řízení a financování podle činností. Byla také přijata některá opatření na zlepšení dostupnosti primární zdravotní péče. Irský systém zdravotní péče je však nákladný a čelí řadě problémů, k nimž se řadí i problém rychlého stárnutí obyvatelstva. Služby primární zdravotní péče a komunitní péče dosud nedokáží zmírnit rostoucí tlak na kapacitu a náklady nemocniční péče. Plánovaný posun směrem ke všeobecné zdravotní péči je třeba posílit zavedením víceletého plánování rozpočtu a lepší kontrolou výdajů. To je kromě toho třeba zaštítit zjištěními z
komplexního posouzení výdajů, jež se týká efektivnosti a účinnosti zdravotnictví. Kromě toho by se mělo zvážit posílení úlohy primární zdravotní péče jako mechanismu předcházení nemocniční péči, aby se v Irsku ulevilo přetíženým nemocnicím. Navzdory široké řadě reforem zaměřených na řešení veřejných výdajů na důchody se očekává, že v dlouhodobé perspektivě celkový schodek důchodového systému významně vzroste. Včasné provedení předloženého plánu na důchodovou reformu má zásadní význam pro posílení fiskální udržitelnosti irského důchodového systému.
(12)Roky nízkých investic v důsledku hospodářské krize se odrazily na dostupnosti náležité infrastruktury v oblastech dopravy, čisté energie, vodohospodářství, bydlení a telekomunikací. Trvale nedostačující nabídka ve spojení se zvýšenou poptávkou nadále podporují růst cen nemovitostí. Ač se ceny nemovitostí v roce 2016 nejevily jako nadhodnocené, cenová dostupnost nemovitostí představuje problém. Nebude-li se tato otázka řešit, mohly by překážky omezující nabídku bydlení přispět ke zvýšení nerovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. Spolu s územním plánováním je zlepšení infrastruktury rozhodujícím faktorem pro dosažení toho, aby nabídka bydlení náležitě odpovídala poptávce, pro posílení soukromých investic, růst produktivity a pro vyrovnaný regionální hospodářský rozvoj. Kromě toho investice do infrastruktury v oblasti čisté energie, ekologické a veřejné dopravy a vodohospodářství, stejně jako zvýšené úsilí v oblasti obnovitelné energie a oběhového hospodářství, budou mít zásadní význam pro to, aby Irsko uspělo v přechodu k nízkouhlíkové ekonomice, jež bude odolná z hlediska životního prostředí. Národní rozvojový plán na období 2018–2027 a národní plánovací rámec, které jsou součástí strategie Irska na období do roku 2040, budou důraznými kroky správným směrem, pokud budou v úzké spolupráci se zúčastněnými stranami zohledňovány a provedeny.
(13)Stávající úsilí o zmírňování změny klimatu neumožní Irsku dosáhnout svých závazků v rámci cílů EU, jichž má být v oblasti změny klimatu dosaženo do roku 2020. V dekarbonizaci klíčových částí ekonomiky bylo dosaženo pouze omezeného úspěchu, a to zejména v zemědělství, silniční dopravě a v odvětví bydlení. Proto aby Irsko zajistilo soulad s rozhodnutím o „sdílení úsilí“, bude muset využít dostupné flexibility, např. nakoupit povolenky od jiných členských států. Národní odhady zdůrazňují rozsah dalšího potřebného úsilí: očekává se, že emise v rámci rozhodnutí o „sdílení úsilí“ (jež stanoví závazné roční cíle emisí skleníkových plynů pro členské státy v období 2013–2020) na základě stávajících politik porostou až do roku 2025, než se stabilizují na úrovni, jež bude lehce pod úrovní emisí v roce 2005. Irsko nedávno přijalo národní plán na zmírnění dopadů změny klimatu, který stanoví plán pro dosažení nízkouhlíkového hospodářství a soudržný rámec pro boj proti přetrvávajícím výzvám v odvětví energetiky. Tento plán však ve své současné podobě nabízí jen málo nových a konkrétních opatření na zmírnění dopadů změny klimatu. Také národní plánovací rámec obsahuje složku týkající se klimatu, aby se zdůraznila skutečnost, že náležité územní plánování bude rozhodujícím faktorem při zmírňování dopadů změny klimatu, a to vzhledem k tomu, že obyvatelstvo Irska je široce rozptýleno a země má jen malý počet rozlehlých městských oblastí, jež všechny čelí závažnému dopravnímu přetížení a problémům v oblasti veřejné dopravy. Při dekarbonizaci hospodářství bude mít zásadní úlohu také národní rozvojový plán na období 2018–2027 a jeho účinné provádění. Tento plán totiž stanoví míru uvolnění dodatečných prostředků na dekarbonizaci odvětví energetiky, využívání obnovitelných zdrojů energie a zlepšení veřejné dopravy a energetické účinnosti.
(14)V Irsku přetrvává problém v souvislosti se zajištěním růstu podporujícího začlenění. V roce 2017 klesla nezaměstnanost na 6,7 %, ale určité skupiny jsou stále do značné míry vzdáleny trhu práce a sociálně vyloučeny. Díky systémům sociálního zabezpečení a zdanění se daří účinně omezovat chudobu a nerovnost a Irsko přijalo opatření ke stimulaci zaměstnanosti prostřednictvím degresivního vyplácení dávek a doplňkových plateb. Setrvale vysoká míra ohrožení chudobou nebo sociálním vyloučením souvisí s vysokým podílem lidí žijících v domácnostech s nízkou intenzitou práce (v roce 2016 se jednalo o téměř dvojnásobek průměru EU a nejvyšší procento v EU: 18,2 % (Irsko) oproti 10,5 % (průměr EU)). Tento problém se týká především domácností s jedním rodičem. Pokud jde o Irsko, téměř tři čtvrtiny lidí, kteří nepracují, jsou pracovně neaktivní. Ačkoliv míry týkající se dětí nebo lidí obecně, kteří jsou ohroženi chudobou nebo sociálním vyloučením, v roce 2016 mírně poklesly, stále převyšují průměr EU. Proto musí Irsko dokončit provádění svého akčního plánu pro domácnosti bez zaměstnaných osob, a to mimo jiné zlepšením integrované podpory pro osoby, které jsou nejvíce vzdáleny trhu práce. V oblasti nabídky sociálního bydlení je třeba věnovat neustálou pozornost plnění ambiciózních cílů a uspokojení vysoké poptávky.
(15)Přístup k finančně dostupným a kvalitním celodenním službám péče o děti zůstává i nadále výzvou. Podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj byly v Irsku v roce 2015 náklady na služby péče o děti – vzhledem ke mzdám – nejvyšší v EU pro rodiče samoživitele a druhé nejvyšší v EU pro páry. Vysoké náklady na služby péče o děti mohou působit jako překážka v přístupu k placenému zaměstnání, zejména u nízkopříjmových domácností, včetně domácností s jedním rodičem. To má negativní dopad na míru zaměstnanosti žen, která v roce 2016 činila 65,4 %, což se blížilo průměru EU. Zákon o jednotném programu finančně dostupných služeb péče o děti je nyní projednáván v irském parlamentu. Tento zákon má být proveden v roce 2018, avšak již nyní je zřejmé, že dojde ke zpožděním. Kvalitu poskytování služeb péče o děti rovněž podpořily zejména iniciativy na zajištění náležité kvalifikace zaměstnanců.
(16)Rozdíly mezi mírami zaměstnanosti osob s nízkou, střední a vysokou kvalifikací byly v roce 2016 jedny z nejvyšších v EU a míra zaměstnanosti pracovníků s nízkou kvalifikací je o 10 procentních bodů nižší než před hospodářskou krizí. V důsledku toho a v souvislosti se změnami v hospodářské činnosti je nesoulad mezi nabízenými a požadovanými dovednostmi a nedostatek dovedností v řadě oblastí stále zřetelnější. To zvýrazňuje nutnost urychlit provádění politik a opatření zaměřených na rozšiřování dovedností a rekvalifikace. Irsko má zejména nízkou úroveň účasti na celoživotním učení, pokud jde o zaměstnané osoby s nízkou kvalifikací, což je činí zranitelnými vůči změnám v poptávce po pracovní síle. Irsko má celkově jednu z nejnižších úrovní digitálních dovedností v EU, což je v příkrém rozporu s vysokým podílem absolventů vědních, technologických, inženýrských a matematických oborů opouštějících irský systém vysokoškolského vzdělávání. Irsko má rovněž jednu z nejnižších měr zaměstnanosti osob se zdravotním postižením v EU.
(17)Za růst produktivity vděčí Irsko především nadnárodním společnostem. Rozdíl v produktivitě těchto společností a irských domácích podniků – jedná se většinou o malé a střední podniky – se zvyšuje. Vysoká mezinárodní mobilita některých nadnárodních společností a současné nejistoty mohou dlouhodoběji ohrozit udržitelnost a odolnost irské ekonomiky. Nedávný výzkum odhalil, že podniky v irském vlastnictví těží z pozitivních vedlejších účinků činností nadnárodních společností usazených v Irsku pouze v omezeném měřítku a že nedokáží plně využít jejich přínosu pro růst produktivity, inovace a vývozní výkonnost. Prospěch z vedlejších účinků působení nadnárodních společností však mají ty irské podniky, které provádějí výzkumné a vývojové činnosti. Veřejné pobídky k provádění výzkumných a vývojových činností a zvýšení dostupnosti kvalifikovaných pracovníků pro irské malé a střední podniky by podpořily šíření nových technologií v takových podnicích. Kromě toho, jak také opakovaně uvedla irská národní rada pro konkurenceschopnost, je pro zajištění konkurenceschopnosti irských podniků třeba omezit růst některých vstupů a zejména soudní náklady. Překážky na trhu právních služeb i nadále představují problém, který narušuje hospodářskou soutěž a zvyšuje náklady pro příjemce služeb. To má dopad především na malé podniky, neboť se tak zvyšují náklady na vedení soudních sporů. Prováděcí předpisy k novému zákonu o regulaci právních služeb ještě neexistují. Veřejné konzultace, které jsou předpokladem pro prováděcí právní předpisy, mají značné zpoždění.
(18)Přestože je irský finanční sektor na cestě k udržitelnému oživení, z minulosti přetrvávající problémy stále vytvářejí omezení. Ačkoli Irsko i nadále dosahovalo pokroku ve snižování úvěrů v selhání, jejich podíl v rámci hrubých úvěrů celkem (11,2 % v září 2017) je i nadále jedním z nejvyšších v EU. Převis dluhu, koncentrace trhu a zvýšená nejistota v některých vývozních odvětvích omezují poptávku po úvěrech ze strany malých a středních podniků, která tak zůstává utlumená. Je zásadně důležité snížit míru dlouhodobě nesplácených úvěrů: úvěry ve více než dvouletém prodlení představovaly v roce 2017 přibližně 60 % celkového objemu hypotečních úvěrů v prodlení. Snížení dlouhodobě nesplácených úvěrů by též mohlo pomoci s řešením problematického převisu dluhu, který snižuje pobídky pro podniky, a zejména malé a střední podniky, tak aby úvěry sloužily k produktivnějšímu využití. Nedávný výzkum irské centrální banky ukazuje, že restrukturalizační řešení, jež zahrnují dočasné snížení platby, jsou obzvláště náchylná k opětovným selháním. Životaschopnost odnímání vlastnictví nemovitostí a odpisů by mohla být zdokonalena a doplněna o pevnější rámec na ochranu spotřebitelů pro sekundární trh prodeje úvěrů a současně zaručovat trvalost restrukturalizačních řešení.
(19)V kontextu evropského semestru 2018 provedla Komise komplexní analýzu hospodářské politiky Irska, kterou zveřejnila ve své zprávě o Irsku pro rok 2018. Posoudila také program stability z roku 2018 a národní program reforem na rok 2018, jakož i opatření přijatá v návaznosti na doporučení, která byla Irsku adresována v předchozích letech. Vzala v úvahu nejen jejich význam pro udržitelnou fiskální a sociálně-ekonomickou politiku v Irsku, ale také jejich soulad s pravidly a pokyny Unie, neboť celkovou správu ekonomických záležitostí v Unii je třeba posílit tím, že do rozhodování členských států v budoucnu budou zahrnuty vstupy na úrovni Unie.
(20)Na základě tohoto posouzení přezkoumala Rada program stability z roku 2018, přičemž její stanovisko 11 je promítnuto zejména do níže uvedeného doporučení č. 1.
(21)Na základě hloubkového přezkumu Komise a tohoto posouzení projednala Rada národní program reforem a program stability. Její doporučení podle článku 6 nařízení (EU) č. 1176/2011 jsou promítnuta do níže uvedených doporučení č. 1 až 3,
DOPORUČUJE Irsku v období 2018–2019:
1.Dosáhnout střednědobého rozpočtového cíle v roce 2019. Použít neočekávané příjmy k urychlení snižování míry veřejného zadlužení. Snížit množství a rozsah daňových výdajů a rozšířit daňovou základnu. Řešit očekávaný nárůst výdajů spojených se stárnutím obyvatelstva zvýšením nákladové efektivnosti systému zdravotní péče a uskutečněním plánovaných důchodových reforem.
2.Zajistit včasné a účinné provádění národního rozvojového plánu, a to i v oblastech čisté energie, dopravy, bydlení, vodohospodářství a finančně dostupných a kvalitních služeb péče o děti. Zařadit mezi priority rozšiřování dovedností dospělého obyvatelstva v produktivním věku se zaměřením na digitální dovednosti.
3.Posílit růst produktivity irských podniků, zejména pak malých a středních podniků, podporou výzkumu a inovací prostřednictvím cílených politik, přímějších forem financování a strategičtější spolupráce se zahraničními nadnárodními společnostmi, veřejnými výzkumnými středisky a univerzitami. Podpořit rychlejší a trvalejší snižování míry dlouhodobě nesplácených úvěrů na základě iniciativ pro zranitelné domácnosti a podporou odpisů nenávratných expozic.
V Bruselu dne
Za Radu
předseda/předsedkyně