Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document Ares(2024)5605846

    Mid-term evaluation of the European Globalisation Adjustment Fund for Displaced Workers 2021-2027

    VÝZVA K PŘEDLOŽENÍ FAKTICKÝCH PODKLADŮ PRO ÚČELY HODNOCENÍ

    Název hodnocení

    Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci na pomoc propuštěným pracovníkům – hodnocení v polovině období

    Příslušné GŘ – odpovědné oddělení

    GŘ EMPL – oddělení G.2

    Předběžný harmonogram

    (plánované datum zahájení a datum ukončení)

    1. čtvrtletí 2024 – 2. čtvrtletí 2025

    Další informace

    https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=326 

    Tento dokument slouží pouze k informačním účelům. Nepředjímá konečné rozhodnutí Komise o tom, zda tato iniciativa bude pokračovat, ani o jejím konečném obsahu. Všechny prvky iniciativy popsané v tomto dokumentu, včetně harmonogramu, se mohou změnit.

    A. Politické souvislosti, účel a rozsah hodnocení

    Politické souvislosti

    Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci na pomoc propuštěným pracovníkům (EFG) podporuje (bývalé) pracovníky postižené významnými restrukturalizačními událostmi. Zaměřuje se na poskytování včasné a cílené podpory jednotlivcům, kteří přijdou o práci v důsledku globálních hospodářských změn, včetně těch, které vyplývají ze změn ve struktuře obchodu, v důsledku finančních a hospodářských krizí, digitalizace nebo přechodu na nízkouhlíkové hospodářství.

    EFG lze využít v případě rozsáhlé restrukturalizace. Doplňuje pravidelná opatření pomoci při hledání zaměstnání tím, že je zintenzivňuje a nabízí další aktivní opatření v oblasti politiky trhu práce. Fond přispívá k úsilí EU o zlepšení přizpůsobivosti pracovníků a pomáhá jim znovu se začlenit do pracovního procesu. Slaďuje svou činnost s širšími cíli sociální politiky a politiky zaměstnanosti EU, jak jsou uvedeny v evropském pilíři sociálních práv.

    Účel a rozsah

    Cílem hodnocení je kriticky posoudit EFG na období 2021–2027 v polovině období. Hodnocení bude zkoumat účinnost, účelnost, relevanci, soudržnost a přidanou hodnotu EU (hodnota, která doplňuje hodnotu, kterou by jinak vytvořily země EU samostatně).

    Vzhledem k tomu, že využívání fondu je v současné době nízké, zaměří se hodnocení na změny zavedené pro období 2021–2027. Toto hodnocení posoudí, jak a do jaké míry fond dosáhl svých cílů.

    Cílem hodnocení je rovněž posoudit důvody nízkého využívání fondu, a to navzdory zjednodušeným požadavkům pro podávání žádostí o financování zavedeným nařízením o EFG na období 2021–2027.

    Hodnocení bude se bude týkat období od vstupu nařízení o EFG (2021/691) v platnost do konce roku 2024. Kromě nízké míry využití budou první závěrečné zprávy o intervencích z EFG k dispozici až v polovině roku 2024, a proto je pravděpodobné, že konkrétní důkazy budou omezené.

    Hodnocení se pokusí odhalit nově se objevující výzvy a možné způsoby jejich řešení.

    Cílem je shromáždit poznatky, které zajistí, aby EFG v rámci stávajícího regulačního rámce i nadále poskytoval účinnou podporu pracovníkům zasaženým globálními hospodářskými změnami, a byl tak v souladu s obecnými cíli sociální politiky EU.

    B. Zlepšování právní úpravy

    Konzultační strategie

    Hlavním prvkem EFG na období 2021–2027 je zavedení průzkumů mezi příjemci během fáze uzávěrky každého případu. Tyto průzkumy tvoří nedílnou součást procesu hodnocení a vyplňují je příjemci pomoci z EFG (v rámci EFG jsou příjemci definováni jako účastníci financovaných opatření).

    Kromě průzkumů mezi příjemci zahrnují plánované konzultační činnosti:

    -Čtyřtýdenní období pro zpětnou vazbu k výzvě k předložení faktických podkladů ve třetím čtvrtletí 2024 prostřednictvím internetových stránek EU „Podělte se o svůj názor“. Dotazníky budou k dispozici ve všech 24 úředních jazycích EU. Odpovídat lze rovněž v kterémkoli z 24 úředních jazyků EU. Tato konzultace dává veřejnosti a zúčastněným stranám možnost poskytnout zpětnou vazbu.

    -Cílené rozhovory a konzultace se zúčastněnými stranami z členských států a EU, které se podílejí na navrhování, řízení a poskytování EFG, v kombinaci s online seminářem EFG zaměřeným na vytváření sítí a setkáním kontaktních osob EFG, které mají být uspořádány ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024. Konzultace s příjemci EFG se uskuteční prostřednictvím on-line průzkumu mezi příjemci EFG, který se uskuteční u každého případu EFG.

    S cílem oslovit co nejširší veřejnost budou tyto konzultační činnosti oznámeny prostřednictvím komunikačních kanálů Evropské komise, řídicích orgánů EFG a dalších zúčastněných stran. K hodnocení bude připojena souhrnná zpráva o konzultaci, v níž budou shrnuty výsledky všech konzultačních činností.

    Osm týdnů po ukončení konzultace bude na jejích stránkách zveřejněna věcná souhrnná zpráva s informacemi o hlavních rysech a výsledcích veřejné konzultace.

    Proč se konzultace koná? 

    Cílem konzultací je zjistit, zda fond dosahuje svých cílů s ohledem na svou pozměněnou koncepci a měnící se institucionální, sociální a hospodářské souvislosti.

    Některé nové prvky návrhu zahrnují rozšířenou oblast působnosti; zjednodušení postupu podávání žádostí; nižší prahové hodnoty pro propuštěné pracovníky; povinné horizontální požadavky na šíření zelených a digitálních dovedností a sladění míry spolufinancování z EFG s nejvyšší mírou spolufinancování z ESF+ v každém členském státě.

    Další podrobnosti naleznete také na internetových stránkách EFG 1 .

    Cílem konzultace je:

    • shromáždit podklady od cílových skupin a široké veřejnosti o výsledcích dosažených prostřednictvím podpory z EFG,

    • určit faktory, které přispívají k účinnosti, účelnosti, relevanci, soudržnosti a přidané hodnotě EU EFG nebo jim brání, a

    • zjistit, jaké poznatky byly vyvozeny z předchozích zkušeností.

    Cílová skupina

    Příjemci (prostřednictvím povinných průzkumů mezi příjemci).

    Instituce a organizace zapojené do poskytování prostředků z EFG.

    Veřejné služby zaměstnanosti.

    Odbory a reprezentativní organizace zaměstnanců, zástupci účastníků.

    Orgány odpovědné za navrhování a provádění opatření spolufinancovaných z EFG.

    Akademické a výzkumné subjekty.

    Sběr údajů a metodika

    Hodnocení využije kombinaci stávajících zdrojů k vyvození vyvážených závěrů.

    Bude sem patřit:

    ·sekundární výzkum (předchozí hodnocení a posouzení dopadů, nařízení, programové dokumenty, přezkum literatury atd.), 

    ·údaje a zprávy z monitorování programu, jako jsou dvouleté zprávy EFG,

    ·zprávy členských států, jako jsou závěrečné zprávy o každém provedeném případu EFG,

    ·vnitrostátní zprávy o auditu nebo hodnocení. 

    K posouzení relevantnosti EFG bude použit další související výzkum v oblasti restrukturalizace, globalizace, budoucnosti práce atd.

    Posouzení se proto bude opírat o triangulaci údajů, která kombinuje kvantitativní údaje (např. údaje vykazované monitorovacími systémy) a kvalitativní důkazy (např. zpětná vazba zúčastněných stran).

    Jednou z novinek je, že nařízení o EFG zavedlo průzkumy mezi příjemci v závěrečné fázi každého případu. Tyto průzkumy jsou nedílnou součástí hodnocení EFG.

    Tyto průzkumy budou doplněny konzultacemi se zúčastněnými stranami. Zúčastněné strany budou vyzvány, aby se vyjádřily k vývoji fondu ve srovnání s minulostí a k jeho měnící se úloze mezi dalšími nástroji aktivní politiky na trhu práce.

    To zahrnuje také zapojení zúčastněných stran prostřednictvím veřejných konzultací a online fór, aby se podělily o své názory na zjednodušení a snížení administrativní zátěže.

    Cílem této integrované metodiky je poskytnout jasné hodnocení fondu založené na důkazech, které na závěr přinese proveditelná doporučení pro jeho budoucí zlepšení.

    (1)  https://ec.europa.eu/social/main.jsp?catId=326
    Top