Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C:2021:353:FULL

Úřední věstník Evropské unie, C 353, 2. září 2021


Display all documents published in this Official Journal
 

ISSN 1977-0863

Úřední věstník

Evropské unie

C 353

European flag  

České vydání

Informace a oznámení

Ročník 64
2. září2021


Obsah

Strana

 

IV   Informace

 

INFORMACE ORGÁNŮ, INSTITUCÍ A JINÝCH SUBJEKTŮ EVROPSKÉ UNIE

 

Rada

2021/C 353/01

Zpráva o finanční činnosti za rok 2020 – Oddíl II – Evropská rada a Rada

1


CS

 


IV Informace

INFORMACE ORGÁNŮ, INSTITUCÍ A JINÝCH SUBJEKTŮ EVROPSKÉ UNIE

Rada

2.9.2021   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 353/1


ZPRÁVA O FINANČNÍ ČINNOSTI ZA ROK 2020

Oddíl II – Evropská rada a Rada

(2021/C 353/01)

OBSAH

1

ÚVOD 2

2

CÍLE A ROZPOČET PRO ROZPOČTOVÝ ROK 2020 2

2.1

Hlavní cíle ve finanční oblasti 2

2.2

Stanovení rozpočtu Evropské rady a Rady v roce 2020 2

2.2.1

Obecný přístup 2

2.2.2

Rozpočet na rok 2020 2

2.2.3

Rozpočet na rok 2020 a okruh 5 víceletého finančního rámce 3

3

CELKOVÝ PŘEHLED PLNĚNÍ ROZPOČTU V ROCE 2020 4

3.1

Činnosti a cíle Evropské rady a Rady v roce 2020 4

3.1.1

Zasedání 4

3.1.2

Legislativní činnosti 4

3.1.3

Modernizace administrativy 5

3.1.4

Plnění cílů v roce 2020 5

3.2

Příjmy 6

3.3

Výdaje v roce 2020 7

3.3.1

Rozpočtové změny v roce 2020 7

3.3.2

Přehled plnění rozpočtu v období 2010–2020 9

3.3.3

Čerpání prostředků podle kategorií v roce 2020 10

3.4

Přenesené prostředky 12

3.4.1

Prostředky přenesené z roku 2019 do roku 2020 automaticky 12

3.4.2

Prostředky přenesené z roku 2020 do roku 2021 automaticky 13

3.5

Účelově vázané příjmy 14

3.5.1

Účelově vázané příjmy vzniklé před rokem 2020 14

3.5.2

Účelově vázané příjmy přenesené na platby z roku 2019 15

3.5.3

Účelově vázané příjmy vzniklé před rokem 2020 a přenesené do roku 2021 na platby 16

3.5.4

Účelově vázané příjmy vzniklé v roce 2020 17

1   ÚVOD

V souladu s článkem 249 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) 2018/1046 (1) (dále jen „finanční nařízení“) je tento dokument zprávou o rozpočtovém a finančním řízení oddílu II rozpočtu EU (Evropská rada a Rada) za rozpočtový rok 2020.

Tato zpráva vychází z předběžné účetní závěrky za rok 2020, ze zjištění uvedených ve výročních zprávách o činnosti vypracovaných schvalujícími osobami Rady a z informací o plnění rozpočtu pocházejících z finančního systému Rady.

Kapitola 2 této zprávy obsahuje souhrnné informace o rámci, který byl pro rozpočtový rok 2020 stanoven. Celkový přehled čerpání rozpočtových prostředků, které byly v roce 2020 k dispozici, je uveden v kapitole 3.

Plnění rozpočtu na rok 2020 podle rozpočtových položek je obsaženo v příloze.

2   CÍLE A ROZPOČET PRO ROZPOČTOVÝ ROK 2020

2.1   Hlavní cíle ve finanční oblasti

Hlavními cíli generálního sekretariátu Rady (dále jen „GSR“) ve finanční oblasti pro rok 2020 bylo:

zajistit, aby rozhodování v Evropské radě a Radě mohlo pokračovat i přes výjimečnou situaci způsobenou pandemií COVID-19;

účinným a efektivním využíváním finančních zdrojů zajistit průběžnou podporu Evropské radě a Radě;

dosáhnout dalšího pokroku v procesu modernizace administrativy s cílem posílit kvalitu svého organizačního uspořádání a řádné využívání zdrojů.

2.2   Stanovení rozpočtu Evropské rady a Rady v roce 2020

2.2.1    Obecný přístup

Stanovení rozpočtu Evropské rady a Rady v roce 2020 vycházelo z obecného cíle nepřekročit u výdajů nesouvisejících s platy v nominálním vyjádření celkovou úroveň rozpočtu na rok 2019.

Navýšení související se statutárními či smluvními povinnostmi nebo v oblastech považovaných za zásadní pro řádné fungování GSR byla kompenzována stanovením priorit a změnou plánování u některých projektů s ohledem na plnění rozpočtu v uplynulých letech.

Pokud jde o plán pracovních míst, GSR pokračoval ve zefektivňování organizace takto:

přesunem jednoho místa AD5 a sedmi míst AST1 do Komise v rámci dohody o úrovni služeb týkající se systému SYSPER,

doplněním 5 míst AD5 a jednoho místa AST1 s cílem zohlednit nový jazykový režim překladů do irštiny podle pokynů Komise.

2.2.2    Rozpočet na rok 2020

Rozpočtový orgán stanovil souhrnný rozpočet Evropské rady a Rady na rok 2020 ve výši 590,6 milionu EUR. To ve srovnání s rokem 2019 představuje zvýšení o 8,7 milionu EUR (+1,5 %).

Počet míst v plánu pracovních míst na rok 2020 pro Evropskou radu a Radu činil 3 029.

V tabulce 1 je uveden přehled rozpočtu na rok 2020 podle jednotlivých kategorií.

Tabulka 1

Rozpočet Evropské rady a Rady na rok 2020 ve srovnání s rokem 2019 (podle kategorií)

(v EUR)

Kategorie

Rozpočet 2019

Rozpočet 2020

Změna

2020/2019

1

2

3=2/1

Plán pracovních míst

336 749 511

341 218 000

1,3  %

Ostatní výdaje na zaměstnance

25 077 000

25 366 000

1,2  %

Budovy (bez nákupu budov)

55 888 948

56 644 000

1,4  %

Počítačové systémy

41 355 000

44 509 000

7,6  %

Nábytek

951 000

1 171 000

23,1  %

Technické vybavení

5 745 000

6 026 000

4,9  %

Doprava

1 134 000

2 284 000

101,4  %

Cestovní výdaje delegací

17 372 000

17 228 000

-0,8  %

Náklady na tlumočení

81 694 000

81 450 000

-0,3  %

Zasedání a konference

5 237 000

6 285 000

20,0  %

Informování

9 125 000

7 235 000

-20,7  %

Různé

1 267 000

1 217 000

-3,9  %

Rezerva

300 000

 

- 100,0  %

Celkem (bez nákupu budov)

581 895 459

590 633 000

1,5  %

Nákup nemovitostí

 

Celkový součet

581 895 459

590 633 000

1,5  %

2.2.3    Rozpočet na rok 2020 a okruh 5 víceletého finančního rámce

Tabulka 2 podává přehled o vývoji rozpočtu Evropské rady a Rady v období 2010-2020. Podíl Evropské rady a Rady v rámci okruhu 5 víceletého finančního rámce klesl z 6,3 % v roce 2015 na 5,8 % v roce 2020.

Tabulka 2

Vývoj oddílu II rozpočtu EU (Evropská rada a Rada) v rámci okruhu 5 víceletého finančního rámce na období 2015–2020

 

2015

2016

2017

2018

2019

2020

(Částky v běžných cenách)

mil. EUR

změna

mil. EUR

změna

mil. EUR

změna

mil. EUR

změna

mil. EUR

změna

mil. EUR

změna

Okruh 5

8 659

3,0  %

8 951

3,4  %

9 395

5,0  %

9 666

2,9  %

9 945

2,9  %

10 222

2,8  %

Evropská rada / Rada

542

1,4  %

545

0,6  %

562

3,0  %

573

2,0  %

582

1,6  %

591

1,5  %

Podíl Evropské rady / Rady na okruhu 5

6,3  %

6,1  %

6,0  %

5,9  %

5,9  %

5,8  %

3   CELKOVÝ PŘEHLED PLNĚNÍ ROZPOČTU V ROCE 2020

3.1   Činnosti a cíle Evropské rady a Rady v roce 2020

Ve zprávě o finanční činnosti uvádí GSR informace o svých hlavních činnostech, které jsou z finančního hlediska relevantní, a popisuje fungování Evropské rady a Rady v průběhu rozpočtového roku. Jsou v ní rovněž vyzdviženy hlavní úspěchy dosažené v daném roce.

3.1.1    Zasedání

Tabulka 3 obsahuje přehled o vývoji počtu zasedání pořádaných GSR pro Evropskou radu a Radu v období 2015 až 2020.

Kromě 3,086 institucionálních zasedání a zasedání s třetími zeměmi zorganizoval GSR v roce 2020 dalších 434 zasedání (např. seminářů, informačních schůzek a brífinků).

Tabulka 3

Vývoj počtu zasedání v období 2015–2020

 

2015

2016

2017

2018

2019

2020

2020

 

 

 

 

 

Fyzická zasedání

Videokonference / hybridní zasedání

CELKEM

Summity

12

9

15

15

17

15

8

23

Rada

81

75

77

75

80

31

85

116

Coreper

138

109

105

117

124

152

2

154

Coreper čl. 50

 

 

22

29

28

3

 

3

Pracovní skupiny

3 471

3 569

4 039

4 304

3 706

1 538

1 252

2 790

Ad hoc pracovní skupina čl. 50

 

 

32

61

28

 

 

 

Celkem

3 702

3 762

4 290

4 601

3 983

1 739

1 347

3 086

Jiná zasedání

2 271

2 034

3 030

3 129

3 685

401

33

434

Celkový součet

5 973

5 796

7 320

7 730

7 668

2 140

1 380

3 520

Rok 2020 se vyznačoval výjimečnými pracovními podmínkami v důsledku propuknutí pandemie COVID-19. To vedlo ke snížení počtu zasedání o 54,1 % (4 148 zasedání) ve srovnání s rokem 2019, zejména v kategorii jiných zasedání než v institucionálním kontextu Evropské rady a Rady. Nové způsoby pořádání zasedání se odrazily ve skutečnosti, že došlo k nárůstu počtu summitů, zasedání Rady a Výboru stálých zástupců a že 39,2 % zasedání se konalo prostřednictvím videokonference nebo v hybridním formátu (s některými účastníky připojenými na dálku).

3.1.2    Legislativní činnosti

Dalším kvantitativním ukazatelem činnosti je počet právních aktů vyhlášených v Úředním věstníku (Úř. věst.) (tabulka 4). V roce 2020 jich bylo 1 328. Je třeba poznamenat, že vyhlašování právních aktů v Úředním věstníku je posledním krokem legislativního procesu.

Tabulka 4

Vývoj počtu právních aktů v období 2015–2020

 

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Právní akty vyhlášené v Úř. věst.

1 412

1 259

1 187

1 210

1 326

1 328

Navzdory náročným pracovním podmínkám v roce 2020 v důsledku pandemie COVID-19 zachovala Rada legislativní činnost na stejné úrovni jako v roce 2019.

3.1.3    Modernizace administrativy

V roce 2020 pokračoval GSR ve zlepšování kvality a efektivnosti své vnitřní organizace, přičemž se zaměřil zejména na řešení pracovních omezení vyplývajících z pandemie COVID-19:

provádění akčního plánu na snížení míry neobsazenosti pracovních míst v generálním sekretariátu Rady, který zahrnuje pečlivé a pravidelné sledování míry obsazenosti míst ve vztahu k plánu pracovních míst a dostupnosti příslušných prostředků;

aby bylo možné zvládnout dlouhotrvající období práce na dálku, byly rozšířeny platformy generálního sekretariátu Rady a zvýšena přenosová rychlost, díky čemuž mohli téměř všichni zaměstnanci bezpečně pracovat na dálku;

v očekávání budoucího postupného návratu k práci v budovách GSR byly malé zasedací místnosti vybaveny vysoce kvalitním videokonferenčním zařízením s cílem usnadnit hybridní zasedání.

3.1.4    Plnění cílů v roce 2020

Plnění cílů v rozpočtovém roce 2020 lze shrnout takto:

Plán pracovních míst

Z celkového počtu 3 029 míst v plánu pracovních míst Evropské rady a Rady bylo ke dni 1. ledna 2020 v GSR obsazeno 2 817 pracovních míst. V návaznosti na fluktuaci v průběhu roku bylo k 31. prosinci 2020 obsazeno 2 905 pracovních míst, což v rozdílu představuje 88 dalších obsazených pracovních míst v plánu pracovních míst Evropské rady a Rady.

Finanční řízení

V roce 2020 pokračoval GSR v dalším zlepšování svého finančního řízení a výsledků. Došlo k několika zlepšením v oblasti finančního řízení organizace, jako např.:

migrace a přizpůsobení digitálních finančních procesů nové platformě SAP HANA;

veškeré mimorozpočtové mzdové činnosti, včetně správy bankovních účtů zaměstnanců, byly úspěšně převedeny na účetní oddělení;

pro všechna otevřená zadávací řízení byl úspěšně zaveden systém elektronického podávání nabídek.

Kromě toho si neočekávané rozšíření onemocnění COVID-19 a výjimečná situace během pandemie vyžádaly okamžité kroky a organizační opatření k zajištění kontinuity služeb. Bylo zveřejněno několik oběžníků s cílem poskytnout schvalujícím útvarům pokyny pro dočasné přizpůsobení finančních toků a postupů novým okolnostem.

V souvislosti se snahou o zlepšení peněžních toků v evropských podnicích činila v roce 2020 průměrná doba úhrady faktur přijatých GSR 20 dní, přičemž maximální lhůta činí 30 kalendářních dní (směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/7/EU (2)).

Politika v oblasti budov

Politika Rady v oblasti nemovitostí je stabilní. Od roku 2004 usiluje Rada o to, aby byly všechny její činnosti a činnosti Evropské rady v konečném důsledku umístěny v Bruselu v budovách, které vlastní, které jsou přizpůsobeny jejím potřebám a které se nacházejí ve vzájemné blízkosti. Tato reorganizace byla dokončena předáním budovy Europa dne 30. června 2016.

3.2   Příjmy

Tabulka 5 poskytuje přehled o celkovém výsledku příjmových operací za rok 2020. Výraz „stanovené nároky 2019“ odkazuje na inkasní příkazy, jež byly vystaveny v roce 2019, ale příslušné částky byly inkasovány až v roce 2020. Výraz „stanovené nároky 2020“ odpovídá inkasům zahájeným v roce 2020.

Tabulka 5

Přehled příjmových operací v rozpočtu na rok 2020

(v EUR)

Kapitola

Stanovené nároky

2019

Inkasované příjmy

z roku 2019

Stanovené nároky

2020

Inkasované příjmy

z roku 2020

Stanovené nároky celkem

2019+2020

Inkasováno celkem

2019+2020

K inkasu v roce

2021

1

2

3

4

5=1+3

6=2+4

7=5–6

4 0

Srážky z mezd zaměstnanců

0

0

32 466 725

32 466 725

32 466 725

32 466 725

0

4 1

Příspěvky do systému důchodového pojištění

1 544

1 544

26 004 187

26 004 187

26 005 731

26 005 731

0

5 0

Výnosy z prodeje movitého a nemovitého majetku

622

622

3 450

3 450

4 072

4 072

0

5 1

Výnosy z nájmů a pronájmů

9 821

9 821

736 508

352 241

746 329

362 062

384 267

5 2

Příjmy z investic nebo poskytnutých půjček, bankovních a jiných úroků

0

0

6 929

6 929

6 929

6 929

0

5 5

Příjmy z poskytování služeb a provedení prací

71 498

71 498

924 982

889 103

996 480

960 601

35 879

5 5

Příjmy z poskytování služeb a provedení prací (ESVČ)

0

0

104 231

104 231

104 231

104 231

0

5 7

Ostatní příspěvky a náhrady spojené s administrativní činností orgánu

779 051

312 571

40 031 129

39 974 593

40 810 180

40 287 164

523 015

5 8

Různé náhrady

0

0

4 044

4 044

4 044

4 044

0

5 8

Různé náhrady (ESVČ)

0

0

0

0

0

0

0

5 9

Ostatní příjmy z administrativní činnosti

0

0

0

0

0

0

0

6 3

Příspěvky na základě zvláštních dohod

688 466

688 466

1 249 018

1 249 018

1 937 484

1 937 484

0

7 0

Úroky z prodlení

0

0

0

0

0

0

0

9 0

Různé příjmy

0

0

0

0

1 038

0

1 038

Celkem

1 551 002

1 084 523

101 531 203

101 054 521

103 083 243

102 139 044

944 199

V roce 2020 činil celkový objem příjmových operací z hlediska stanovených nároků, tj. vystavených inkasních příkazů, 103,1 milionu EUR. Z této částky bylo 102,1 milionu EUR inkasováno během daného rozpočtového roku a 1,0 milionu EUR bude vybráno v roce 2021.

Většina celkových inkasovaných příjmů (57 % neboli 58,5 milionu EUR z celkových 103,1 milionu EUR) v roce 2020 se týká daní, dávek a poplatků Společenství, jež odvádějí zaměstnanci GSR. Z této částky pochází 32,5 milionu EUR ze srážek z mezd zaměstnanců, zatímco 26,0 milionu EUR představují příspěvky do systému důchodového pojištění a převody důchodových práv do tohoto systému.

Zbývající část, tedy 43 % (43,7 milionu EUR), plynula z různých administrativních operací. Tato částka pochází především z těchto zdrojů:

částečného zpětného inkasa částek, které byly členským státům vyplaceny v předchozích letech na cestovní výdaje delegátů v návaznosti na jejich výkazy za roky 2019 a 2020 (30,4 milionu EUR, kapitola 5 7);

zpětné získání zálohové platby tlumočnické službě Evropské komise (6,3 milionu EUR, kapitola 5 7) a plateb členských států za dodatečné tlumočení na vyžádání do některých jazyků (1,7 milionu EUR, kapitola 5 7);

příspěvků na správní náklady vyplývající z rámce „schengenského acquis“ s Islandem a Norskem (1,9 milionu EUR, kapitola 6 3);

příspěvků ostatních orgánů a plateb úředníků Rady za jesle Rady (0,8 milionu EUR, kapitola 5 7);

plateb ze strany Soudního dvora, Účetního dvora a Evropského univerzitního institutu ve Florencii jako příspěvků na společný finanční systém s Radou (0,7 milionu EUR, kapitola 5 5);

výnosů z pronájmu prostor a úhrady částek s tím spojených (0,4 milionu EUR, kapitola 5 1);

převodů ESVČ Radě jako zálohových plateb za služby poskytované ESVČ ze strany GSR (0,1 milionu EUR, kapitola 5 5).

3.3   Výdaje v roce 2020

3.3.1    Rozpočtové změny v roce 2020

V průběhu rozpočtového roku 2020 došlo k přesunům prostředků na základě různých převodů. V tabulce 6 jsou uvedena rozhodnutí, kterými se měnily rozpočtové prostředky v období 2015–2020.

Tabulka 6

Počet rozpočtových změn podle typu v období 2015–2020

Změna

rok

Druh

Právní základ

2015

2016

2017

2018

2019

2020

Opravný rozpočet

článek 44 FN

0

0

0

0

0

0

Převod B

článek 29 FN

27

31

45

52

39

44

Převod C

článek 29 FN

2

2

1

2

2

2

Převod D

článek 31 FN

0

0

0

0

0

0

Celkem

29

33

46

54

41

46

V roce 2020 byly provedeny dva převody typu C, které byly spojeny s informováním rozpočtového orgánu (v souladu s článkem 29 finančního nařízení):

převod C1 ve výši 7 141 000 EUR dne 16. července 2020 za účelem:

posílení kapacity Rady v oblasti práce na dálku a zkvalitnění infrastruktury videokonferencí pro Evropskou radu, Radu a přípravné orgány (3 247 000 EUR);

financování technické pomoci na další opatření v oblasti informačních technologií v důsledku zdravotní situace (2 613 000 EUR);

pokrytí nákupu dalšího IT vybavení a softwaru, včetně údržby a servisu (246 000 EUR);

financování získání licencí a nástrojů ke zvýšení virtuální komunikační kapacity (50 000 EUR);

poskytování podpory předsedovi Evropské rady při řešení zvýšené poptávky po komunikaci ve všech formách, zejména v souvislosti s reakcí EU na pandemii COVID-19 (400 000 EUR);

financování dodatečných nákladů na cestovní výdaje předsedy Evropské rady a týmu zajišťujícího jeho osobní ochranu (145 000 EUR);

pokrytí nepředvídaných dodatečných potřeb v oblasti právních výdajů a nákladů odpovídajících především případným platbám náhrady škody a odškodného (440 000 EUR);

převod C2 ve výši 6 773 000 EUR dne 23. listopadu 2020 za účelem:

pokrytí projektů původně zahrnutých do rozpočtu na další rok, u nichž však nízká obsazenost kancelářských prostor v budovách GSR v důsledku pandemie COVID-19 umožnila urychlení projektového cyklu (1 720 000 EUR);

financování nákupu vybavení a softwaru pro přizpůsobení nástrojů pro správu informací a dalšího souvisejícího softwaru vyvíjejícím se požadavkům a potřebám (1 860 000 EUR);

financování další pomoci v několika oblastech činnosti Rady týkajících se IT, jako jsou dodatečné analytické prvky rozpočtové databáze nebo začlenění funkce elektronického podpisu do finančního systému (1 800 000 EUR);

pokrytí zlepšení schopností kybernetické obrany nezbytných pro lepší přípravu na řešení zvýšených bezpečnostních výzev, zejména přijetí politiky využívání cloud computingu (825 000 EUR);

financování dalších potřeb v oblasti vybavení nábytkem spojených s pokrokem v renovačních pracích (100 000 EUR);

pokrytí širšího balíčku informačních služeb zahrnujícího řadu služeb, které obvykle zajišťují média (mediální pokrytí akce, vnitrostátní brífinky a satelitní přenosy) (468 000 EUR).

Kromě toho v roce 2020 rozpočet Evropské rady a Rady vnitřně pozměnilo 44 převodů typu B na základě čl. 29 odst. 4 finančního nařízení.

Tabulka 7 obsahuje přehled rozpočtových položek, které byly v roce 2020 různými převody významně (3) změněny.

Tabulka 7

Rozpočtové položky, které byly v roce 2020 předmětem významných převodů

(v EUR)

Bod

Název

Původní rozpočet 2020

Převody

Konečné prostředky

Rozdíl

1 3 2 0

Lékařská služba

415 000

274 926

689 926

66 %

1 3 2 2

Jesle a družiny

2 837 000

- 274 926

2 562 074

- 10 %

2 0 0 3

Práce spojené s úpravou a zařízením prostor

10 465 000

2 150 000

12 615 000

21 %

2 0 0 4

Zabezpečovací práce

2 155 000

- 514 000

1 641 000

- 24 %

2 0 0 5

Předběžné výdaje na nákup, výstavbu a úpravu budov

918 000

- 280 000

638 000

- 31 %

2 0 1 0

Úklid a údržba

18 873 000

- 916 425

17 956 575

- 5 %

2 0 1 1

Voda, plyn, elektřina a topení

4 396 000

- 554 000

3 842 000

- 13 %

2 0 1 2

Zabezpečení a ostraha budov

18 493 000

- 790 000

17 703 000

- 4 %

2 0 1 3

Pojištění

285 000

312 425

597 425

110 %

2 1 0 0

Nákup vybavení a softwaru

10 138 000

6 244 964

16 382 964

62 %

2 1 0 1

Externí pomoc při využívání a zavádění počítačových systémů

25 108 000

5 550 692

30 658 692

22 %

2 1 0 2

Servis a údržba vybavení a softwaru

7 318 000

-1 056 569

6 261 431

- 14 %

2 1 2 0

Nákup a výměna technického vybavení a zařízení

3 009 000

437 000

3 446 000

15 %

2 1 2 2

Pronájem, servis, údržba a oprava technického vybavení a zařízení

2 707 000

-1 165 000

1 542 000

- 43 %

2 1 3 2

Pronájem, údržba a oprava vozového parku

1 784 000

- 630 000

1 154 000

- 35 %

2 2 0 0

Cestovní výdaje delegací

17 228 000

16 775 147

34 003 147

97 %

2 2 0 2

Náklady na tlumočení

81 450 000

-24 956 147

56 493 853

- 31 %

2 2 0 4

Různé výdaje na interní zasedání

4 980 000

-1 798 000

3 182 000

- 36 %

2 2 0 5

Organizace konferencí, kongresů a zasedání

650 000

- 250 000

400 000

- 38 %

2 2 1 3

Informování a veřejné akce

4 585 000

753 106

5 338 106

16 %

2 2 3 6

Soudní a právní výdaje, náhrady škod, odškodné

450 000

415 000

865 000

92 %

3.3.2    Přehled plnění rozpočtu v období 2010–2020

V uplynulých šesti letech činila celková míra plnění rozpočtu Evropské rady a Rady v průměru 92,8 % (viz graf 1). Míra plnění rozpočtu se týká závazků přijatých v průběhu rozpočtového roku na základě dostupného schváleného rozpočtu.

Skutečná míra ročních plateb za období 2015–2020 představovala v průměru 82,9 % rozpočtu. Rozdíl mezi celkovým plněním a platbami v daném roce (tedy neuhrazené závazky) byl v souladu s čl. 12 odst. 7 finančního nařízení přenesen do následujícího rozpočtového roku na platby. Výdaje na odměny a příspěvky pro členy a zaměstnance orgánů Unie nelze převést (čl. 12 odst. 8 finančního nařízení).

Graf 1

Celkové plnění rozpočtu v období 2015–2020

Image 1

Přenesené prostředky se v roce 2020 týkají závazků, které byly před koncem rozpočtového roku řádně nasmlouvány, ale do konce roku ještě příslušné zboží nebylo dodáno a příslušné služby nebyly poskytnuty nebo za ně nebyly obdrženy faktury.

3.3.3    Čerpání prostředků podle kategorií v roce 2020

Analýza výdajů v roce 2020 je vyjádřena ve 14 kategoriích výdajů.

V tabulce 8 je provedeno srovnání konečného rozpočtu po provedení převodů (sloupec 2) s plněním rozpočtu z hlediska závazků (sloupec 3). Rozdíl mezi konečným rozpočtem a prostředky přidělenými na závazky odpovídá částkám, které nebyly v roce 2020 využity, a byly tudíž zrušeny.

Tabulka 8

Přehled plnění rozpočtu na rok 2020 (podle kategorií)

(v EUR)

Kategorie

Rozpočet 2020

(původní)

Rozpočet 2020 (konečný (*1))

Závazky

Míra plnění

Zrušené prostředky

1

2

3

4=3/2

5=2–3

Plán pracovních míst

341 218 000

341 218 000

330 567 554

96,9  %

10 650 446

Ostatní výdaje na zaměstnance

25 366 000

25 366 000

19 288 360

76,0  %

6 077 640

Budovy (bez nákupu budov)

56 644 000

56 286 000

54 072 077

96,1  %

2 213 923

Počítačové systémy

44 509 000

55 150 000

55 142 173

100,0  %

7 827

Nábytek

1 171 000

1 271 000

1 223 252

96,2  %

47 748

Technické vybavení

6 026 000

5 458 000

4 993 891

91,5  %

464 109

Doprava

2 284 000

1 654 000

1 407 771

85,1  %

246 229

Cestovní výdaje delegací

17 228 000

34 003 147

34 003 147

100,0  %

0

Náklady na tlumočení

81 450 000

56 493 853

36 837 394

65,2  %

19 656 459

Zasedání a konference

6 285 000

4 085 000

3 056 247

74,8  %

1 028 753

Informování

7 235 000

8 103 000

8 100 534

100,0  %

2 466

Různé

1 217 000

1 545 000

1 476 561

95,6  %

68 439

Rezerva

 

Celkem (bez nákupu budov)

590 633 000

590 633 000

550 168 962

93,1  %

40 464 038

Nákup nemovitostí

 

Celkový součet

590 633 000

590 633 000

550 168 962

93,1  %

40 464 038

Celková míra plnění rozpočtu na rok 2020 činí 93,1 %. Rozdíl mezi konečným rozpočtem a plněním lze vysvětlit takto:

v kategorii plánu pracovních míst zůstalo nevyužitých celkem 10,7 milionu EUR. Toto nevyužití souvisí především s nižšími potřebami v oblasti základních platů (2,0 milionu EUR) a se skutečností, že nebylo nutné použít předběžně vyčleněné prostředky na roční úpravu odměn (3,6 milionu EUR). Dalšími prvky, které vysvětlují nižší čerpání, jsou nižší potřeby u různých nároků stanovených právními předpisy (4,1 milionu EUR) a výdajů na sociální zabezpečení (0,4 milionu EUR) a dále nižší výdaje související s přesčasy (0,6 milionu EUR);

v kategorii ostatních výdajů na zaměstnance souvisí 47 % nevyužitých prostředků (2,9 milionu EUR z celkového objemu 6,1 milionu EUR) s cestovními výdaji zaměstnanců. Úspory v ostatních výdajích na zaměstnance (odborná příprava, výdaje na zdravotní péči, sociální služby atd.) dosáhly celkem 1,3 milionu EUR. Nižší platby týkající se smluvních zaměstnanců, vyslaných národních odborníků a dalších externích služeb představují dalších 1,8 milionu EUR. V oblasti, která se týká předsedy Evropské rady, došlo k úsporám ve výši 0,2 milionu EUR v důsledku nižšího čerpání rozpočtu na reprezentaci a souvisejících příspěvků;

celkové čerpání výdajů souvisejících s budovami přineslo úspory ve výši 2,2 milionu EUR. Z této částky se 2,1 milionu EUR týká nižších nákladů na bezpečnost a ostrahu budov a jejich údržbu a úklid, spotřebu vody, plynu a elektřiny. Zbývajících 0,1 milionu EUR pochází z úspor u některých předběžných studií a prací souvisejících se zařízením prostor;

v oblasti informačních technologií dosáhla míra plnění rozpočtu 100 %;

pokud jde o nábytek, nevyčerpání 0,05 milionu EUR je způsobeno především nižšími potřebami pronájmu a údržby nábytku, neboť mnohostranný summit EU-Afrika byl odložen na pozdější datum;

úspora ve výši 0,5 milionu EUR v oblasti technického vybavení vyplývá zejména ze snížených potřeb pronájmu technických zařízení a instalací a externích služeb;

úspora ve výši 0,2 milionu EUR v oblasti dopravy je způsobena především nižšími konečnými potřebami pronájmu automobilů, neboť mnohostranný summit EU-Afrika byl odložen na pozdější datum;

míra plnění u cestovních výdajů delegací činila 100 %. Částka, která byla na cestovní výdaje delegací k dispozici, dosáhla po převodech 34,0 milionu EUR. Původní rozpočet činil 17,2 milionu EUR, k nimž bylo převedeno 21,6 milionů EUR z úspor, jichž bylo dosaženo u některých prostředků vyčleněných na tlumočení. Naopak částka 4,8 milionu EUR byla převedena na tlumočení pro účely technického krytí (4) a v průběhu roku pak bylo 0,05 milionu EUR převedeno na financování doplňkového tlumočení v některých jazycích;

u prostředků na tlumočení zůstalo nevyužito 19,7 milionu EUR. Toto nižší čerpání prostředků představuje konečný výsledek po převodu 21,6 milionu EUR z prostředků vyčleněných na tlumočení ve prospěch prostředků na cestovní výdaje delegací (5). Konečný výsledek zahrnuje rovněž převod 4,8 milionu EUR z cestovních výdajů delegací v rámci provádění nového mechanismu a 0,05 milionu EUR na financování doplňkového tlumočení v některých jazycích;

částka 0,4 milionu EUR z celkových 1,0 milionu EUR, které zůstaly nevyčerpány u prostředků na organizaci zasedání a konferencí, odráží nižší objem potřeb v oblasti stravovacích služeb, než se v rozpočtu předpokládalo. Snížené potřeby v oblasti nájmu externích konferenčních místností a v oblasti akreditace umožnily dosažení dalších úspor ve výši 0,1 milionu EUR. To lze vysvětlit dopadem pandemie na pravidelná zasedání v kombinaci s odložením mnohostranného summitu EU-Afrika;

míra plnění prostředků v kategorii „Informování“ dosáhla 100 %;

nevyužité prostředky ve výši 0,07 milionu EUR v kategorii „Různé“ lze vysvětlit zejména kombinací snížené potřeby kancelářských potřeb, papíru, studií, uniforem a dalších provozních výdajů (0,1 milionu EUR).

3.4   Přenesené prostředky

3.4.1    Prostředky přenesené z roku 2019 do roku 2020 automaticky

Jak uvádí tabulka 9, byla z roku 2019 do roku 2020 přenesena částka 52,5 milionu EUR.

Tabulka 9

Čerpání prostředků přenesených z roku 2019 do roku 2020 (podle kategorií)

(v EUR)

Kategorie

Prostředky přenesené z roku 2019

Platby 2020

Míra plnění

Zrušené prostředky

1

2

3=2/1

4=1–2

Plán pracovních míst

374 910

295 052

78,7  %

79 858

Ostatní výdaje na zaměstnance

1 869 455

1 283 872

68,7  %

585 583

Budovy

22 265 219

17 149 124

77,0  %

5 116 094

Počítačové systémy

16 742 152

16 214 304

96,8  %

527 848

Nábytek

622 184

605 902

97,4  %

16 282

Technické vybavení

2 463 968

2 338 140

94,9  %

125 829

Doprava

526 139

383 068

72,8  %

143 071

Cestovní výdaje delegací

 

Náklady na tlumočení

4 110 564

4 085 741

99,4  %

24 822

Zasedání a konference

889 543

552 737

62,1  %

336 806

Informování

2 187 281

2 087 545

95,4  %

99 736

Různé

492 075

380 178

77,3  %

111 897

Rezerva

 

Celkem

52 543 491

45 375 664

86,4  %

7 167 827

Míra čerpání prostředků přenesených z roku 2019 činila 86,4 %. Hlavní důvody této míry čerpání jsou tyto:

částečné nebo úplné nedokončení prací či jejich neprovedení, nedodání zboží nebo neposkytnutí služeb objednaných generálním sekretariátem Rady během předchozího roku;

neobdržení faktur za provedené práce, dodané zboží nebo poskytnuté služby. To nevyhnutelně představuje rozpočtovou zátěž pro příští rozpočtový rok, neboť pro tyto transakce budou muset být v roce 2021 zapsány nové závazky.

3.4.2    Prostředky přenesené z roku 2020 do roku 2021 automaticky

Prostředky přenesené z roku 2020 do roku 2021 činily celkem 69,6 milionu EUR.

Tabulka 10

Prostředky přenesené z roku 2020 do roku 2021 (podle kategorií)

(v EUR)

Kategorie

Rozpočet 2020 (původní)

Rozpočet 2020 (konečný (*2))

Závazky

Platby 2020

Prostředky přenesené do roku 2021

Míra přenesení prostředků

1

2

3

4

5=3–4

6=5/3

Plán pracovních míst

341 218 000

341 218 000

330 567 554

330 241 206

326 349

0,1  %

Ostatní výdaje na zaměstnance

25 366 000

25 366 000

19 288 360

17 907 492

1 380 868

7,2  %

Budovy

56 644 000

56 286 000

54 072 077

32 099 038

21 973 039

40,6  %

Počítačové systémy

44 509 000

55 150 000

55 142 173

31 125 954

24 016 219

43,6  %

Nábytek

1 171 000

1 271 000

1 223 252

370 430

852 821

69,7  %

Technické vybavení

6 026 000

5 458 000

4 993 891

1 996 739

2 997 152

60,0  %

Doprava

2 284 000

1 654 000

1 407 771

889 076

518 695

36,8  %

Cestovní výdaje delegací

17 228 000

34 003 147

34 003 147

34 003 147

0

0,0  %

Náklady na tlumočení

81 450 000

56 493 853

36 837 394

23 354 993

13 482 401

36,6  %

Zasedání a konference

6 285 000

4 085 000

3 056 247

2 489 108

567 139

18,6  %

Informování

7 235 000

8 103 000

8 100 534

4 844 083

3 256 451

40,2  %

Různé

1 217 000

1 545 000

1 476 561

1 262 794

213 767

14,5  %

Rezerva

 

Celkem (bez nákupu budov)

590 633 000

590 633 000

550 168 962

480 584 061

69 584 901

12,6  %

Nákup nemovitostí

 

Celkový součet

590 633 000

590 633 000

550 168 962

480 584 061

69 584 901

12,6  %

Částky přenesené z roku 2020 do roku 2021 pocházejí hlavně z těchto kategorií:

budovy: ve výši 22,0 milionu EUR, z čehož 9,9 milionu EUR připadá na různé práce související se zařízením prostor, 4,7 milionu EUR na úklid a údržbu, 2,9 milionu EUR na zabezpečení a prevenci, další 1,6 milionu EUR na elektřinu, vodu, plyn a topení, 1,5 milionu EUR na zabezpečovací práce a 1,4 milionu EUR na ostatní výdaje související s budovami, například studie týkající se budov;

počítačové systémy: 24,0 milionu EUR, z čehož 13,4 milionu EUR souvisí s externí pomocí, 9,0 milionu EUR se zařízením a softwarem, 1,0 milionu EUR se službami a údržbou IT a 0,6 milionu EUR s telekomunikacemi;

13,5 milionu EUR na pokrytí části nákladů na tlumočení, které bylo poskytnuto v roce 2020, ale u nichž faktury nebyly plně odsouhlaseny s útvary Evropské komise;

3,3 milionu EUR související s výdaji na informace, z čehož 2,4 milionu EUR se týká informování a veřejných akcí, 0,7 milionu EUR se týká výdajů na dokumentaci a knihovnu a 0,2 milionu EUR se týká publikací Rady;

technické vybavení: 3,0 milionu EUR, z čehož 2,4 milionu EUR se týká nákupu a údržby konferenčního vybavení a 0,6 milionu EUR externí pomoci a údržby vybavení;

ostatní výdaje na zaměstnance: 1,4 milionu EUR, zejména v souvislosti s odbornou přípravou a náborem (0,6 milionu EUR), lékařskou službou a zařízeními péče o děti (0,4 milionu EUR) a podpůrnými opatřeními na pomoc zaměstnancům (0,1 milionu EUR);

zasedání a konference: 0,6 milionu EUR, jež souvisí většinou s dosud neobdrženými fakturami za organizaci zasedání Evropské rady a Rady v roce 2020;

nábytek: 0,9 milionu EUR, což odpovídá nákupu nábytku pro některé prostory určené pro pohoštění, pilotního projektu nových způsobů práce (NWOW) a budovu jeslí;

doprava: 0,5 milionu EUR zahrnující prostředky určené na plán mobility zaměstnanců Rady (0,3 milionu EUR) a náklady na pronájem a opravu vozového parku (0,2 milionu EUR);

různé výdaje: 0,2 milionu EUR týkající se většinou právních výdajů (0,1 milionu EUR), kancelářských potřeb (0,03 milionu EUR) a poštovních poplatků (0,03 milionu EUR).

3.5   Účelově vázané příjmy

3.5.1    Účelově vázané příjmy vzniklé před rokem 2020

Objem účelově vázaných příjmů vzniklých před rokem 2020 dosáhl celkem 14,7 milionu EUR.

Tabulka 11

Plnění účelově vázaných příjmů vzniklých před rokem 2020 (podle kategorií)

(v EUR)

Kategorie

Účelově vázané příjmy před rokem 2020 (konečný údaj (*3))

Závazky 2020

Platby 2020

Míra plnění

Zrušené účelově vázané příjmy

1

2

3

4=2/1

4=1-2

Plán pracovních míst

4 469

0,0  %

4 469

Ostatní výdaje na zaměstnance

2 068 489

1 564 717

1 555 069

75,6  %

503 772

Budovy

1 122 040

1 109 096

696 304

98,8  %

12 944

Počítačové systémy

822 837

820 333

809 443

99,7  %

2 503

Nábytek

 

Technické vybavení

5 700

4 511

4 511

79,1  %

1 189

Doprava

2 616

2 616

100,0  %

Cestovní výdaje delegací

4 831 525

4 831 525

4 831 525

100,0  %

Náklady na tlumočení

5 478 770

5 478 770

5 478 770

100,0  %

Zasedání a konference

90 014

87 854

87 773

97,6  %

2 160

Informování

 

Různé

7 073

7 073

7 073

100,0  %

- 0

Evropská rada / Rada celkem

14 433 534

13 906 495

13 470 469

96,3  %

527 038

Dohody o rozsahu služeb s ESVČ

262 865

260 794

163 598

99,2  %

2 071

Celkový součet

14 696 399

14 167 290

13 634 068

96,4  %

529 109

Účelově vázané příjmy související s činnostmi GSR dosáhly celkem 14,7 milionu EUR, z toho 14,2 milionu EUR bylo řádně přiděleno na závazky v roce 2020. Zbývající část ve výši 0,5 milionu EUR byla v souladu s čl. 12 odst. 1 finančního nařízení zrušena.

Další část účelově vázaných prostředků vzniklých před rokem 2020 (0,3 milionu EUR) souvisí s částkami, které v roce 2019 na Radu převedla ESVČ za účelem pokrytí výdajů na služby vymezené v různých dohodách o rozsahu služeb mezi oběma orgány a poskytnuté ze strany GSR. Z částky závazků ve výši 0,3 milionu EUR bylo 0,2 milionu EUR uhrazeno v roce 2020.

3.5.2    Účelově vázané příjmy přenesené na platby z roku 2019

Celková výše účelově vázaných příjmů přenesených na platby z roku 2019 činila 0,4 milionu EUR.

Tabulka 12

Plnění účelově vázaných příjmů vzniklých před rokem 2020 a přenesených do roku 2020 na platby (podle kategorií)

(v EUR)

Kategorie

Účelově vázané příjmy přenesené na platby z roku 2019

Platby 2020

Míra plnění

Zrušené účelově vázané příjmy

1

2

4=2/1

4=1–2

Plán pracovních míst

Ostatní výdaje na zaměstnance

49 893

4 042

8,1  %

45 851

Budovy

122 651

87 762

71,6  %

34 889

Počítačové systémy

185 146

160 464

86,7  %

24 682

Nábytek

Technické vybavení

90

30

33,3  %

60

Doprava

3 248

1 197

36,9  %

2 051

Cestovní výdaje delegací

Náklady na tlumočení

Zasedání a konference

915

915

Informování

5 028

3 918

1 110

Různé

5 330

0,0  %

5 330

Evropská rada / Rada celkem

372 301

257 413

69,1  %

114 889

Dohody o rozsahu služeb s ESVČ

32 137

32 137

Celkový součet

404 438

289 549

71,6  %

114 889

3.5.3    Účelově vázané příjmy vzniklé před rokem 2020 a přenesené do roku 2021 na platby

Účelově vázané příjmy vzniklé před rokem 2020, které byly řádně přiděleny na závazky, ale nebyly v roce 2020 uhrazeny, byly přeneseny z roku 2020 do roku 2021 a činily celkem 0,5 milionu EUR.

Tabulka 13

Účelově vázané příjmy vzniklé před rokem 2020 a přenesené do roku 2021 (podle kategorií)

(v EUR)

Kategorie

Účelově vázané příjmy před rokem 2020 (konečný údaj (*4))

Závazky 2020

Platby 2020

Účelově vázanépříjmy přenesenédo roku 2021

Míra přeneseníprostředků

1

2

3

4=2-3

5=4/2

Plán pracovních míst

4 469

Ostatní výdaje na zaměstnance

2 068 489

1 564 717

1 555 069

9 648

0,6  %

Budovy

1 122 040

1 109 096

696 304

412 792

37,2  %

Počítačové systémy

822 837

820 333

809 443

10 890

1,3  %

Nábytek

 

Technické vybavení

5 700

4 511

4 511

0,0  %

Doprava

2 616

2 616

2 616

100,0  %

Cestovní výdaje delegací

4 831 525

4 831 525

4 831 525

0,0  %

Náklady na tlumočení

5 478 770

5 478 770

5 478 770

0,0  %

Zasedání a konference

90 014

87 854

87 773

81

0,1  %

Informování

Různé

7 073

7 073

7 073

0

0,0  %

Evropská rada / Rada celkem

14 433 534

13 906 495

13 470 469

436 026

3,1  %

Dohody o rozsahu služeb s ESVČ

262 865

260 794

163 598

97 196

37,3  %

Celkový součet

14 696 399

14 167 290

13 634 068

533 222

3,8  %

Přenesené částky se týkají zejména prací spojených se zařízením prostor v budovách (0,4 milionu EUR).

3.5.4    Účelově vázané příjmy vzniklé v roce 2020

Objem účelově vázaných příjmů vzniklých v roce 2020 dosáhl celkem 43,7 milionu EUR. Z tohoto objemu odpovídá 80,000 EUR částkám, které na Radu převedla ESVČ.

Tabulka 14

Plnění účelově vázaných příjmů vzniklých v roce 2020 (podle kategorií)

(v EUR)

Kategorie

Účelově vázané příjmy 2020 (konečný údaj (*5))

Závazky 2020

Platby2020

Disponibilní účelově vázané příjmy

1

2

3

4=1–3

Plán pracovních míst

1 753 861

30 000

22 316

1 731 544

Ostatní výdaje na zaměstnance

1 592 952

224 904

204 996

1 387 956

Budovy

719 778

194 519

192 019

527 758

Počítačové systémy

978 067

424 878

85 694

892 372

Nábytek

Technické vybavení

16 619

1 326

16 619

Doprava

6 113

6 113

Cestovní výdaje delegací

30 385 449

30 385 449

Náklady na tlumočení

7 954 330

45 274

45 274

7 909 056

Zasedání a konference

84 097

84 097

Informování

12 784

11 157

240

12 544

Různé

82 540

6 929

- 0

82 540

Evropská rada / Rada celkem

43 586 587

938 987

550 540

43 036 048

Dohody o rozsahu služeb s ESVČ

80 000

50 000

80 000

Celkový součet

43 666 587

988 987

550 540

43 116 048

V roce 2020 činily účelově vázané příjmy související s činnostmi GSR 43,6 milionu EUR. V průběhu rozpočtového roku bylo použito 0,9 milionu EUR, zatímco 43,0 milionu EUR bylo v souladu s čl. 12 odst. 4 finančního nařízení přeneseno do roku 2021.

Přibližně 70 % účelově vázaných příjmů (30,4 milionu EUR) se týká zůstatku cestovních výdajů delegací po předložení jejich cestovních výkazů a předpokládaných úhrad prostředků na cestovní výdaje na rok 2020 ze strany několika členských států.

7,9 milionu EUR odpovídá tlumočení, 6,3 milionu EUR úhradám záloh na platby tlumočnickým službám Komise a 1,6 milionu EUR doplňkovým platbám pro některé jazyky na pokrytí doplňkového tlumočení v těchto jazycích.

Zbývající část souvisí především s úhradou částek spojených s různými administrativními činnostmi Rady.


(1)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) 2018/1046 ze dne 18. července 2018, kterým se stanoví finanční pravidla pro souhrnný rozpočet Unie, mění nařízení (EU) č. 1296/2013, (EU) č. 1301/2013, (EU) č. 1303/2013, (EU) č. 1304/2013, (EU) č. 1309/2013, (EU) č. 1316/2013, (EU) č. 223/2014 a (EU) č. 283/2014 a rozhodnutí č. 541/2014/EU a zrušuje nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012 (Úř. věst. L 193, 30.7.2018, s. 1).

(2)  Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2011/7/EU ze dne 16. února 2011 o postupu proti opožděným platbám v obchodních transakcích (Úř. věst. L 48, 23.2.2011, s. 1).

(3)  Čistá částka > 250 000 EUR.

(*1)  Včetně interních přesunů prostředků.

(4)  V souladu s rozhodnutím generálního tajemníka Rady 54/18 (čl. 10 odst. 3) se částka odpovídající výši nevyužitých prostředků z předchozího roku u cestovních výdajů delegátů každoročně převede na tlumočení. V roce 2020 to představovalo 4,8 milionu EUR.

(5)  V souladu s rozhodnutím 54/18 (čl. 10 odst. 1) převádí GSR 66 % nevyužitých prostředků vyčleněných na tlumočení ve prospěch prostředků na cestovní výdaje delegátů, určených k použití v průběhu téhož rozpočtového roku. V roce 2020 to představovalo 21,6 milionu EUR.

(*2)  Včetně interních přesunů prostředků.

(*3)  Včetně interních přesunů prostředků.

(*4)  Včetně interních přesunů prostředků.

(*5)  Včetně interních přesunů prostředků.


PŘÍLOHA

RADA VYUŽITÍ PROSTŘEDKŮ NA ROK 2020

(v EUR)

Rozpočtová položka

Původní prostředky

Převody/ změny

Konečné prostředky

Závazky

Platby

Přenesení na základě nároku do roku

Přenesení na základě rozhodnutí do roku

Zrušené prostředky

2020

2020

2020

2020

2020

2021

2021

 

1

2

3

4

5

6

7

8 = 3 – 5 – 6 – 7

1 0 0 0

Základní platy

350 000,00

 

350 000,00

342 732,18

342 732,18

 

 

7 267,82

1 0 0 1

Nároky spojené s pracovním místem

74 000,00

 

74 000,00

69 982,92

69 982,92

 

 

4 017,08

1 0 0 2

Nároky související s osobní situací

11 000,00

 

11 000,00

10 954,08

10 954,08

 

 

45,92

1 0 0 3

Sociální zabezpečení

15 000,00

 

15 000,00

12 965,58

12 965,58

 

 

2 034,42

1 0 0 4

Ostatní výdaje na řízení

475 000,00

145 000,00

620 000,00

485 748,07

387 441,66

98 306,41

 

134 251,93

1 0 0

Odměny a jiné nároky

925 000,00

145 000,00

1 070 000,00

922 382,83

824 076,42

98 306,41

 

147 617,17

1 0 1 0

Přechodné náhrady

200 000,00

 

200 000,00

167 734,53

167 734,53

 

 

32 265,47

1 0 1

Skončení služebního poměru

200 000,00

 

200 000,00

167 734,53

167 734,53

 

 

32 265,47

Kapitola 1 0 celkem – Členové orgánu

1 125 000,00

145 000,00

1 270 000,00

1 090 117,36

991 810,95

98 306,41

 

179 882,64

1 1 0 0

Základní platy

254 462 000,00

 

254 462 000,00

252 492 921,26

252 492 921,26

 

 

1 969 078,74

1 1 0 1

Nároky podle služebního řádu spojené se služebním poměrem

1 697 000,00

50 000,00

1 747 000,00

1 399 484,74

1 399 484,74

 

 

347 515,26

1 1 0 2

Nároky podle služebního řádu spojené s osobní situací zaměstnance

67 144 000,00

150 000,00

67 294 000,00

64 094 900,81

64 094 900,81

 

 

3 199 099,19

1 1 0 3

Sociální zabezpečení

10 352 000,00

45 000,00

10 397 000,00

10 033 478,72

10 033 478,72

 

 

363 521,28

1 1 0 4

Úpravy opravnými koeficienty

143 000,00

 

143 000,00

142 868,14

142 868,14

 

 

131,86

1 1 0 5

Práce přesčas

1 248 000,00

 

1 248 000,00

634 256,72

634 256,72

 

 

613 743,28

1 1 0 6

Nároky podle služebního řádu spojené s nástupem do služebního poměru, přeložením a skončením služebního poměru

1 895 000,00

 

1 895 000,00

1 715 000,00

1 388 651,36

326 348,64

 

180 000,00

1 1 0 7

Úprava odměn

3 834 000,00

- 245 000,00

3 589 000,00

 

 

 

 

3 589 000,00

1 1 0

Odměny a jiné nároky

340 775 000,00

 

340 775 000,00

330 512 910,39

330 186 561,75

326 348,64

 

10 262 089,61

1 1 1 0

Odstupné pro zaměstnance, jejichž pracovní místo bylo ze služebních důvodů zrušeno

363 000,00

 

363 000,00

54 643,98

54 643,98

 

 

308 356,02

1 1 1 2

Nároky bývalých generálních tajemníků

80 000,00

 

80 000,00

 

 

 

 

80 000,00

1 1 1

Skončení služebního poměru

443 000,00

 

443 000,00

54 643,98

54 643,98

 

 

388 356,02

Kapitola 1 1 celkem – Úředníci a dočasní zaměstnanci

341 218 000,00

 

341 218 000,00

330 567 554,37

330 241 205,73

326 348,64

 

10 650 445,63

1 2 0 0

Ostatní zaměstnanci

11 250 000,00

 

11 250 000,00

10 584 429,23

10 576 416,16

8 013,07

 

665 570,77

1 2 0 1

Vyslaní národní odborníci

1 213 000,00

 

1 213 000,00

926 750,02

925 349,78

1 400,24

 

286 249,98

1 2 0 2

Stáže

706 000,00

 

706 000,00

604 548,19

601 937,99

2 610,20

 

101 451,81

1 2 0 3

Externí služby

493 000,00

 

493 000,00

100 342,74

75 785,15

24 557,59

 

392 657,26

1 2 0 4

Doplňkové služby pro překladatelskou službu

235 000,00

 

235 000,00

92 325,02

81 757,61

10 567,41

 

142 674,98

1 2 0 7

Roční úprava odměn

172 000,00

 

172 000,00

 

 

 

 

172 000,00

1 2 0

Ostatní zaměstnanci a externí služby

14 069 000,00

 

14 069 000,00

12 308 395,20

12 261 246,69

47 148,51

 

1 760 604,80

Kapitola 1 2 – Ostatní zaměstnanci a externí služby celkem

14 069 000,00

 

14 069 000,00

12 308 395,20

12 261 246,69

47 148,51

 

1 760 604,80

1 3 0 0

Různé výdaje na nábor zaměstnanců

156 000,00

50 000,00

206 000,00

202 106,16

138 376,96

63 729,20

 

3 893,84

1 3 0 1

Profesní rozvoj

2 413 000,00

-50 000,00

2 363 000,00

1 907 233,46

1 378 771,74

528 461,72

 

455 766,54

1 3 0

Výdaje související s personálním řízením

2 569 000,00

 

2 569 000,00

2 109 339,62

1 517 148,70

592 190,92

 

459 660,38

1 3 1 0

Zvláštní pomoc

30 000,00

-7 000,00

23 000,00

878,68

878,68

 

 

22 121,32

1 3 1 1

Společenské styky mezi zaměstnanci

117 000,00

7 000,00

124 000,00

56 283,24

25 167,11

31 116,13

 

67 716,76

1 3 1 2

Doplňková pomoc zdravotně postiženým osobám

208 000,00

 

208 000,00

157 000,00

64 627,10

92 372,90

 

51 000,00

1 3 1 3

Ostatní sociální opatření

66 000,00

 

66 000,00

65 029,40

41 850,48

23 178,92

 

970,60

1 3 1

Pomocná opatření pro zaměstnance orgánu

421 000,00

 

421 000,00

279 191,32

132 523,37

146 667,95

 

141 808,68

1 3 2 0

Lékařská služba

415 000,00

274 926,00

689 926,00

550 429,08

363 875,25

186 553,83

 

139 496,92

1 3 2 2

Jesle a družiny

2 837 000,00

- 274 926,00

2 562 074,00

2 035 202,31

1 795 202,31

240 000,00

 

526 871,69

1 3 2

Činnosti týkající se všech osob pracujících v orgánu

3 252 000,00

 

3 252 000,00

2 585 631,39

2 159 077,56

426 553,83

 

666 368,61

1 3 3 1

Výdaje sekretariátu Rady na služební cesty

3 130 000,00

- 145 000,00

2 985 000,00

569 083,00

534 083,00

35 000,00

 

2 415 917,00

1 3 3 2

Cestovní výdaje zaměstnanců v souvislosti s Evropskou radou

800 000,00

 

800 000,00

346 601,98

311 601,98

35 000,00

 

453 398,02

1 3 3

Služební cesty

3 930 000,00

- 145 000,00

3 785 000,00

915 684,98

845 684,98

70 000,00

 

2 869 315,02

Kapitola 1 3 celkem – Ostatní výdaje související s osobami pracujícími v orgánu

10 172 000,00

- 145 000,00

10 027 000,00

5 889 847,31

4 654 434,61

1 235 412,70

 

4 137 152,69

HLAVA 1 CELKEM – Osoby pracující v orgánu

366 584 000,00

 

366 584 000,00

349 855 914,24

348 148 697,98

1 707 216,26

 

16 728 085,76

2 0 0 0

Nájem

505 000,00

154 000,00

659 000,00

658 513,52

658 513,52

 

 

486,48

2 0 0 3

Práce spojené s úpravou a zařízením prostor

10 465 000,00

2 150 000,00

12 615 000,00

12 548 855,54

2 698 299,44

9 850 556,10

 

66 144,46

2 0 0 4

Zabezpečovací práce

2 155 000,00

- 514 000,00

1 641 000,00

1 604 862,29

135 880,40

1 468 981,89

 

36 137,71

2 0 0 5

Předběžné výdaje na nákup, výstavbu a úpravu budov

918 000,00

- 280 000,00

638 000,00

577 681,02

132 591,64

445 089,38

 

60 318,98

2 0 0

Budovy

14 043 000,00

1 510 000,00

15 553 000,00

15 389 912,37

3 625 285,00

11 764 627,37

 

163 087,63

2 0 1 0

Úklid a údržba

18 873 000,00

- 916 425,23

17 956 574,77

17 313 705,75

12 591 893,29

4 721 812,46

 

642 869,02

2 0 1 1

Voda, plyn, elektřina a topení

4 396 000,00

- 554 000,00

3 842 000,00

3 799 265,73

2 167 175,54

1 632 090,19

 

42 734,27

2 0 1 2

Zabezpečení a ostraha budov

18 493 000,00

- 790 000,00

17 703 000,00

16 432 715,81

13 540 180,62

2 892 535,19

 

1 270 284,19

2 0 1 3

Pojištění

285 000,00

312 425,23

597 425,23

597 425,23

26 561,23

570 864,00

 

 

2 0 1 4

Ostatní výdaje související s budovami

554 000,00

80 000,00

634 000,00

539 051,95

147 942,02

391 109,93

 

94 948,05

2 0 1

Náklady související s budovami

42 601 000,00

-1 868 000,00

40 733 000,00

38 682 164,47

28 473 752,70

10 208 411,77

 

2 050 835,53

Kapitola 2 0 celkem – Budovy a vedlejší náklady

56 644 000,00

- 358 000,00

56 286 000,00

54 072 076,84

32 099 037,70

21 973 039,14

 

2 213 923,16

2 1 0 0

Nákup vybavení a softwaru

10 138 000,00

6 244 964,07

16 382 964,07

16 382 964,07

7 339 694,06

9 043 270,01

 

 

2 1 0 1

Externí pomoc při využívání a zavádění počítačových systémů

25 108 000,00

5 550 691,95

30 658 691,95

30 650 864,61

17 254 101,79

13 396 762,82

 

7 827,34

2 1 0 2

Servis a údržba vybavení a softwaru

7 318 000,00

-1 056 569,22

6 261 430,78

6 261 430,78

5 284 366,98

977 063,80

 

 

2 1 0 3

Telekomunikace

1 945 000,00

-98 086,80

1 846 913,20

1 846 913,20

1 247 791,27

599 121,93

 

 

2 1 0

Počítačové systémy a telekomunikace

44 509 000,00

10 641 000,00

55 150 000,00

55 142 172,66

31 125 954,10

24 016 218,56

 

7 827,34

2 1 1 1

Nákup a výměna nábytku

1 105 000,00

100 000,00

1 205 000,00

1 204 545,64

360 466,82

844 078,82

 

454,36

2 1 1 2

Pronájem, servis, údržba a oprava nábytku

66 000,00

 

66 000,00

18 706,00

9 963,50

8 742,50

 

47 294,00

2 1 1

Nábytek

1 171 000,00

100 000,00

1 271 000,00

1 223 251,64

370 430,32

852 821,32

 

47 748,36

2 1 2 0

Nákup a výměna technického vybavení a zařízení

3 009 000,00

437 000,00

3 446 000,00

3 330 589,76

959 465,66

2 371 124,10

 

115 410,24

2 1 2 1

Externí pomoc pro provoz a rozvoj technického vybavení a zařízení

310 000,00

160 000,00

470 000,00

304 346,81

197 477,57

106 869,24

 

165 653,19

2 1 2 2

Pronájem, servis, údržba a oprava technického vybavení a zařízení

2 707 000,00

-1 165 000,00

1 542 000,00

1 358 954,42

839 795,30

519 159,12

 

183 045,58

2 1 2

Technické vybavení a zařízení

6 026 000,00

- 568 000,00

5 458 000,00

4 993 890,99

1 996 738,53

2 997 152,46

 

464 109,01

2 1 3 2

Náklady na pronájem, údržbu a opravy služebních vozidel

1 784 000,00

- 630 000,00

1 154 000,00

907 771,35

700 195,72

207 575,63

 

246 228,65

2 1 3 3

Plán mobility

500 000,00

 

500 000,00

500 000,00

188 880,29

311 119,71

 

 

2 1 3

Doprava

2 284 000,00

- 630 000,00

1 654 000,00

1 407 771,35

889 076,01

518 695,34

 

246 228,65

Kapitola 2 1 celkem – Počítačové systémy, vybavení a nábytek

53 990 000,00

9 543 000,00

63 533 000,00

62 767 086,64

34 382 198,96

28 384 887,68

 

765 913,36

2 2 0 0

Cestovní výdaje delegací

17 228 000,00

16 775 147,41

34 003 147,41

34 003 147,41

34 003 147,41

 

 

 

2 2 0 1

Různé cestovní výdaje

495 000,00

- 152 000,00

343 000,00

150 479,27

106 979,27

43 500,00

 

192 520,73

2 2 0 2

Náklady na tlumočení

81 450 000,00

-24 956 147,41

56 493 852,59

36 837 394,00

23 354 993,00

13 482 401,00

 

19 656 458,59

2 2 0 3

Výdaje na reprezentaci

160 000,00

 

160 000,00

80 420,55

58 042,08

22 378,47

 

79 579,45

2 2 0 4

Různé výdaje na interní zasedání

4 980 000,00

-1 798 000,00

3 182 000,00

2 753 151,63

2 273 169,91

479 981,72

 

428 848,37

2 2 0 5

Organizace konferencí, kongresů a zasedání

650 000,00

- 250 000,00

400 000,00

72 195,93

50 917,19

21 278,74

 

327 804,07

2 2 0

Zasedání a konference

104 963 000,00

-10 381 000,00

94 582 000,00

73 896 788,79

59 847 248,86

14 049 539,93

 

20 685 211,21

2 2 1 0

Výdaje na dokumentaci a knihovnu

2 350 000,00

75 000,00

2 425 000,00

2 423 550,61

1 767 719,81

655 830,80

 

1 449,39

2 2 1 1

Úřední věstník

 

9 893,63

9 893,63

9 893,63

9 893,63

 

 

 

2 2 1 2

Obecné publikace

300 000,00

30 000,00

330 000,00

329 797,21

125 069,97

204 727,24

 

202,79

2 2 1 3

Informování a veřejné akce

4 585 000,00

753 106,37

5 338 106,37

5 337 292,60

2 941 399,84

2 395 892,76

 

813,77

2 2 1

Informování

7 235 000,00

868 000,00

8 103 000,00

8 100 534,05

4 844 083,25

3 256 450,80

 

2 465,95

2 2 3 0

Kancelářské potřeby

358 000,00

-80 000,00

278 000,00

248 274,89

215 378,40

32 896,49

 

29 725,11

2 2 3 1

Poštovní poplatky

55 000,00

-10 000,00

45 000,00

45 000,00

18 740,79

26 259,21

 

 

2 2 3 2

Výdaje na studie, průzkumy a konzultace

45 000,00

-45 000,00

 

 

 

 

 

 

2 2 3 4

Stěhování

18 000,00

 

18 000,00

6 335,00

2 554,24

3 780,76

 

11 665,00

2 2 3 5

Finanční poplatky

10 000,00

-7 000,00

3 000,00

1 489,56

1 042,70

446,86

 

1 510,44

2 2 3 6

Soudní a právní výdaje, náhrady škod, odškodné

450 000,00

415 000,00

865 000,00

865 000,00

722 729,77

142 270,23

 

 

2 2 3 7

Jiné provozní výdaje

281 000,00

55 000,00

336 000,00

310 461,57

302 348,13

8 113,44

 

25 538,43

2 2 3

Různé výdaje

1 217 000,00

328 000,00

1 545 000,00

1 476 561,02

1 262 794,03

213 766,99

 

68 438,98

Kapitola 2 2 celkem – Provozní výdaje

113 415 000,00

-9 185 000,00

104 230 000,00

83 473 883,86

65 954 126,14

17 519 757,72

 

20 756 116,14

HLAVA 2 CELKEM – Budovy, vybavení a provozní výdaje

224 049 000,00

 

224 049 000,00

200 313 047,34

132 435 362,80

67 877 684,54

 

23 735 952,66

ROZPOČET CELKEM

590 633 000,00

 

590 633 000,00

550 168 961,58

480 584 060,78

69 584 900,80

 

40 464 038,42


Top