Accept Refuse

EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document E2017J0010

Rozsudek Soudního dvora ze dne 17. září 2018 ve věci E-10/17 – Nye Kystlink AS v. Color Group AS a Color Line AS (Článek 53 Dohody o EHP – Článek 54 Dohody o EHP – Zásada rovnocennosti – Zásada účinnosti – Vnitrostátní pravidla pro promlčecí lhůtu u nároků na náhradu škody)

OJ C 459, 20.12.2018, p. 47–47 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

20.12.2018   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 459/47


ROZSUDEK SOUDNÍHO DVORA

ze dne 17. září 2018

ve věci E-10/17

Nye Kystlink AS v. Color Group AS a Color Line AS

(Článek 53 Dohody o EHP – Článek 54 Dohody o EHP – Zásada rovnocennosti – Zásada účinnosti – Vnitrostátní pravidla pro promlčecí lhůtu u nároků na náhradu škody)

(2018/C 459/16)

Ve věci E-10/17, Nye Kystlink AS v. Color Group AS a Color Line AS – ŽÁDOST podaná Soudnímu dvoru odvolacím soudem Borgarting (Borgarting lagmannsrett) podle článku 34 Dohody mezi státy ESVO o zřízení Kontrolního úřadu a Soudního dvora ohledně výkladu zásad rovnocennosti a účinnosti v rámci vnitrostátních pravidel pro promlčecí lhůtu u nároků na náhradu škody v případech, kdy byly podle článků 53 a 54 Dohody o Evropském hospodářském prostoru uloženy pokuty, vynesl Soudní dvůr ve složení Páll Hreinsson, předseda a soudce-zpravodaj, Per Christiansenn a Bernd Hammermann, soudci, dne 17. září 2018 rozsudek, jehož výrok zní:

1.

Zásada rovnocennosti vyžaduje, aby vnitrostátní pravidlo týkající se promlčení, které stanoví zvláštní promlčecí lhůtu v délce jednoho roku pro podání žaloby na náhradu škody vzniklé v důsledku spáchání trestného činu, o němž bylo rozhodnuto v pravomocném odsuzujícím rozsudku, bylo odpovídajícím způsobem použito v souvislosti s řízením o náhradu škody za porušení článků 53 a 54 Dohody o EHP stanovené v pravomocném rozhodnutí Kontrolního úřadu ESVO o uložení pokuty, pokud dané žaloby mají podobný předmět, důvod a podstatné náležitosti.

2.

Zásada účinnosti neomezuje právo států EHP uplatňovat promlčecí lhůtu v délce tří let pro podání žaloby o náhradu škody za porušení článků 53 a 54 Dohody o EHP, pokud je tato promlčecí lhůta spojena s povinností vyšetřování poškozené strany, která by mohla vést k tomu, že by uvedená promlčecí lhůta vypršela dříve, než Kontrolní úřad ESVO dospěje ve věci týkající se porušení článků 53 a 54 Dohody o EHP na základě stížnosti poškozené strany k rozhodnutí, pokud uplatňování této promlčecí lhůty neznemožňuje podání žaloby na náhradu škody za porušení pravidel hospodářské soutěže EHP či jej nadměrně neztěžuje. Uvedené posouzení musí zohledňovat zvláštní náležitosti věcí týkajících se hospodářské soutěže.


Top