EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2021/031/07

2021 Výzva k podávání návrhů Složené programy Granty na informační a propagační opatření na podporu zemědělských produktů prováděná na vnitřním trhu a ve třetích zemích v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1144/2014 2021/C 31/07

PUB/2021/48

OJ C 31, 28.1.2021, p. 27–47 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

28.1.2021   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 31/27


2021 VÝZVA K PODÁVÁNÍ NÁVRHŮ

SLOŽENÉ PROGRAMY

Granty na informační a propagační opatření na podporu zemědělských produktů prováděná na vnitřním trhu a ve třetích zemích v souladu s nařízením Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1144/2014

(2021/C 31/07)

Obsah

0.

Úvod 29

1.

Základní informace 30

2.

Cíle – Témata a priority – Činnosti, které lze financovat – Očekávaný dopad 30
AGRIP-MULTI-2021-IM 30
Cíle 30
AGRIP-MULTI-2021-IM-ORGANIC 31
Cíle 31
AGRIP-MULTI-2021-IM-SUSTAINABLE 31
Cíle 31
AGRIP-MULTI-2021-IM-PROPER-DIET 32
Cíle 32
AGRIP-MULTI-2021-TC-ALL 32
Cíle 32
AGRIP-MULTI-2021-TC-ORGANIC 32
Cíle 32
Činnosti, které lze financovat 32
Očekávaný dopad 32

3.

Dostupný rozpočet 33

4.

Harmonogram a lhůty 34

5.

Přípustnost 34

6.

Způsobilost 35
Způsobilí účastníci 35
Složení konsorcia 37
Způsobilé činnosti 37
Zeměpisná poloha (cílové země) 39
Doba trvání 39

7.

Finanční a provozní způsobilost a vyloučení 39
Finanční způsobilost 39
Provozní způsobilost 39
Vyloučení 40

8.

Hodnocení a řízení o udělení grantu 41

9.

Kritéria pro udělení grantu 41

10.

Právní a finanční uspořádání grantových dohod 42
Datum zahájení a doba trvání projektu 42
Výstupy 43
Forma grantu, míra financování a maximální výše grantu 43
Kategorie rozpočtu a pravidla pro způsobilost nákladů 43
Vykazování a platební podmínky 44
Osvědčení 44
Úprava odpovědnosti za navrácení 44
Záruky za předběžné financování 44
Ustanovení týkající se provádění projektu 45
Nedodržení předpisů a porušení smlouvy 45

11.

Pomoc 45

12.

Důležité informace 46

0.   Úvod

Toto je výzva k podávání návrhů pro granty na akce EU v oblasti informačních a propagačních opatření na podporu evropských zemědělských produktů (program AGRIP) prováděné na vnitřním trhu a ve třetích zemích prostřednictvím složených programů.

Regulační rámec pro tento program financování EU je stanoven v těchto právních předpisech:

nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) 2018/1046 (finanční nařízení EU (1)),

základní právní akt (nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1144/2014 (2)),

nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2015/1829 (3) a

prováděcí nařízení Komise (EU) 2015/1831 (4).

Tato výzva je vyhlášena v souladu s pracovním programem na rok 2021 (5) a bude ji spravovat Výkonná agentura pro spotřebitele, zdraví, zemědělství a potraviny (CHAFEA) pověřená řízením propagační politiky Evropskou komisí.

Výzva se týká těchto čtyř témat na vnitřním trhu:

AGRIP-MULTI-2021-IM (Téma 1) — Vnitřní trh,

AGRIP-MULTI-2021-IM-ORGANIC (Téma 2) — Vnitřní trh,

AGRIP-MULTI-2021-IM-SUSTAINABLE (Téma 3) — Vnitřní trh,

AGRIP-MULTI-2021-IM-PROPER-DIET (Téma 4) — Vnitřní trh.

Kromě toho se týká těchto dvou témat ve třetích zemích:

AGRIP-MULTI-2021-TC-ALL (Téma 5) — Třetí země,

AGRIP-MULTI-2021-TC-ORGANIC (Téma 6) — Třetí země.

Vyzýváme vás k pozornému přečtení dokumentace výzvy na stránce Topic (Téma) portálu pro financování a nabídková řízení, a zejména tohoto dokumentu k výzvě, vzorové grantové dohody, on-line příručky k portálu EU pro financování a nabídková řízení, průvodce programem AGRIP a anotované grantové dohody pro granty EU.

Tyto dokumenty poskytují vysvětlení a odpovědi na otázky, které můžete mít při přípravě žádosti:

dokument k výzvě uvádí:

základní informace, cíle, rozsah, činnosti, které lze financovat, a očekávané výsledky (oddíly 1 a 2),

harmonogram a dostupný rozpočet (oddíly 3 a 4),

podmínky přípustnosti a způsobilosti, kritéria finanční a provozní způsobilosti a vyloučení (oddíly 5, 6 a 7),

hodnocení a řízení o udělení grantu (oddíl 8),

kritéria pro udělení grantu (oddíl 9),

právní a finanční uspořádání grantových dohod (oddíl 10),

on-line příručka a průvodce programem AGRIP uvádí:

postupy registrace a předkládání návrhů on-line prostřednictvím portálu EU pro financování a nabídková řízení (dále jen „portál“),

doporučení pro přípravu žádosti,

anotovaná grantová dohoda obsahuje:

podrobné poznámky ke všem ustanovením grantové dohody, kterou je nezbytné před získáním grantu podepsat (včetně způsobilosti nákladů, harmonogramu plateb, doplňkových povinností atd.).

Doporučujeme vám také navštívit portál propagace zemědělských produktů a prohlédnout si seznam dříve financovaných projektů.

1.   Základní informace

Obecným cílem programu AGRIP je posílit konkurenceschopnost zemědělského odvětví EU.

Program má tyto konkrétní cíle:

a)

zvýšit povědomí o kvalitě zemědělských produktů EU a o vysokých standardech, které se na metody produkce v Unii uplatňují;

b)

zvýšit konkurenceschopnost a spotřebu zemědělských produktů a některých potravinářských výrobků EU a jejich přitažlivost uvnitř EU i mimo ni;

c)

zvýšit povědomí o režimech jakosti EU a jejich uznání;

d)

zvýšit tržní podíl zemědělských produktů a některých potravinářských výrobků EU a zaměřit se při tom na trhy ve třetích zemích, jež mají největší potenciál růstu;

e)

obnovit standardní tržní podmínky v případě závažného narušení trhu, ztráty důvěry spotřebitelů či jiných specifických problémů.

2.   Cíle – Témata a priority – Činnosti, které lze financovat – Očekávaný dopad

AGRIP-MULTI-2021-IM

Cíle

V případě informačních a propagačních programů zaměřených na zvyšování povědomí o režimech jakosti Unie a jejich uznání, jak je stanoveno v čl. 5 odst. 4 písm. a) a c) nařízení (EU) č. 1144/2014 je cílem zvyšovat povědomí o režimech jakosti Unie a jejich uznání, konkrétně pak jde o:

a)

režimy jakosti: chráněné označení původu (CHOP), chráněné zeměpisné označení (CHZO), zaručená tradiční specialita (ZTS) a nepovinné údaje o jakosti;

b)

grafický symbol zvláštních jakostních zemědělských produktů z nejvzdálenějších regionů Unie.

Jedním z očekávaných výsledků je zvýšení míry rozeznání grafického symbolu označujícího režimy jakosti Unie ze strany evropských spotřebitelů. Podle zvláštního průzkumu Eurobarometr (č. 504) jen 14 % evropských spotřebitelů rozezná grafické symboly produktů, které získalo chráněné označení původu (CHOP), 20 % rozezná chráněné zeměpisné označení (CHZO) a 14% rozezná zaručenou tradiční specialitu, což jsou hlavní režimy jakosti Unie.

Očekávaným konečným dopadem je zvýšení povědomí o režimu jakosti Unie a konkurenceschopnosti a spotřeby zemědělsko-potravinářských produktů Unie zapsaných v rámci určitého režimu jakosti Unie, jejich zviditelnění a zvýšení jejich tržního podílu.

NEBO

V případě informačních a propagačních programů zaměřených na zdůraznění specifičnosti způsobů zemědělské produkce v Unii a vlastností unijních zemědělsko-potravinářských produktů a režimů jakosti definovaných v čl. 5 odst. 4 písm. d) nařízení (EU) č. 1144/2014:

Cílem je zdůraznit alespoň jeden ze specifických rysů způsobů zemědělské produkce v Unii, zejména pokud jde o bezpečnost potravin, vysledovatelnost, jedinečnost, označení, výživovou a zdravotní hodnotu (včetně správných stravovacích návyků a zodpovědné konzumace alkoholických nápojů), dobré životní podmínky zvířat a vlastnosti zemědělských a potravinářských produktů, zejména pokud jde o kvalitu, chuť, rozmanitost nebo tradice.

Očekávaným dopadem je zvýšení povědomí spotřebitelů o kvalitě zemědělských produktů Unie a zvýšení konkurenceschopnosti a spotřeby dotčených zemědělsko-potravinářských produktů Unie, jejich zviditelnění a zvýšení jejich tržního podílu.

AGRIP-MULTI-2021-IM-ORGANIC

Cíle

Cílem je zvyšovat povědomí o režimu jakosti Unie v oblasti ekologické produkce a jeho uznání.

Informační a propagační programy zaměřující se na režim jakosti Unie v oblasti ekologického způsobu produkce by měly být klíčovou prioritou na vnitřním trhu, neboť tento režim poskytuje spotřebitelům záruky ohledně udržitelnosti, jakosti a vlastností produktu nebo použitého výrobního postupu, přínosů pro životní prostředí, které z nich vyplývají, zajišťují dotčeným produktům přidanou hodnotu a zvyšují jejich možnosti uplatnění na trhu.

Jedním z očekávaných výsledků je další zvýšení míry rozeznání grafického symbolu EU pro ekologickou produkci ze strany evropských spotřebitelů. Podle zvláštního průzkumu Eurobarometr (č. 504) se povědomí o grafickém symbolu ekologického zemědělství od roku 2017 zvýšilo o 29 procentních bodů, přičemž 56 % evropských spotřebitelů rozeznává grafický symbol ekologického zemědělství EU.

Očekávaným konečným dopadem je zvýšení povědomí o režimu jakosti Unie v oblasti ekologické produkce a zvýšení konkurenceschopnosti a spotřeby ekologických produktů, jejich zviditelnění a zvýšení jejich tržního podílu.

AGRIP-MULTI-2021-IM-SUSTAINABLE

Cíle

Akce by měly zdůrazňovat udržitelnost zemědělství EU, a zejména jeho užitečnou roli v souvislosti s klimatem a životním prostředím.

Akce by se měly zaměřit na to, jak jsou produkty propagovány a jak metody jejich produkce přispívají k(e):

a)

zmírňování změny klimatu (např. snížení emisí skleníkových plynů) a/nebo přizpůsobení se této změně (např. úspory vody, plodiny a odrůdy plodin odolné vůči změně klimatu) a

b)

alespoň jedné z těchto oblastí:

i)

zachování biologické rozmanitosti a udržitelné využívání přírodních zdrojů (např. planě rostoucí rostliny a volně žijící živočichové, krajina, genetické zdroje);

ii)

udržitelné hospodaření s vodou (např. účinné využívání vody, snižování zatížení živinami nebo pesticidy);

iii)

udržitelné hospodaření s půdou (např. regulace eroze, bilance živin, prevence acidifikace, salinizace, snižování obsahu pesticidů);

iv)

udržitelné způsoby živočišné výroby s nízkými emisemi uhlíku;

v)

omezování používání antimikrobik;

vi)

omezování potravinových ztrát a plýtvání potravinami;

vii)

udržitelná spotřeba;

viii)

dobré životní podmínky zvířat.

AGRIP-MULTI-2021-IM-PROPER-DIET

Cíle

Komise se snaží podporovat správné stravovací návyky v souladu s bílou knihou Evropské komise o strategii týkající se zdravotních problémů souvisejících s výživou, nadváhou a obezitou (6). Akce by měly zdůrazňovat přínosy konzumace čerstvého ovoce a zeleniny ve vyvážené stravě. Sdělení by se mohla zejména zaměřit na: cíl konzumovat nejméně pět kusů různých druhů ovoce a zeleniny každý den; postavení ovoce a zeleniny v potravinové pyramidě, příznivý vliv na zdraví atd.

Cílem je zvýšit spotřebu čerstvého ovoce a zeleniny z EU pomocí informování spotřebitelů o vyvážených a správných stravovacích návycích.

Očekávaným konečným dopadem je zvýšení konkurenceschopnosti a spotřeby dotčeného ovoce a zeleniny z EU, jejich zviditelnění a zvýšení jejich tržního podílu.

AGRIP-MULTI-2021-TC-ALL

Cíle

Informační a propagační programy by se měly zaměřit na jednu či více třetích zemí.

Cíle těchto programů by měly být v souladu s obecnými a konkrétními cíli stanovenými v článku 2 a s cíli uvedenými v článku 3 nařízení (EU) č. 1144/2014, zejména se zdůrazněním specifičnosti způsobů zemědělské produkce v Unii, zejména pokud jde o bezpečnost potravin, vysledovatelnost, jedinečnost, označení, výživovou a zdravotní hodnotu, dobré životní podmínky zvířat, šetrnost k životnímu prostředí a udržitelnost a vlastnosti zemědělských a potravinářských produktů, zejména pokud jde o kvalitu, chuť, rozmanitost nebo tradice.

Očekávaným konečným dopadem je zvýšení konkurenceschopnosti a spotřeby zemědělsko-potravinářských produktů Unie, jejich zviditelnění a zvýšení jejich tržního podílu v těchto cílových zemích.

AGRIP-MULTI-2021-TC-ORGANIC

Cíle

Cílem je zvyšovat povědomí o režimu jakosti Unie v oblasti ekologické produkce a jeho uznání v jakékoliv třetí zemi.

Informační a propagační programy zaměřující se na režim jakosti Unie v oblasti ekologického způsobu produkce by měly být klíčovou prioritou, neboť tento režim poskytuje spotřebitelům záruky ohledně udržitelnosti, jakosti a vlastností produktu nebo použitého výrobního postupu a přínosů pro životní prostředí, které z nich vyplývají, zajišťují dotčeným produktům přidanou hodnotu a zvyšují jejich možnosti uplatnění na trhu.

Očekávaným konečným dopadem je zvýšení povědomí o režimu jakosti Unie v oblasti ekologické produkce a zvýšení konkurenceschopnosti a spotřeby ekologických produktů, jejich zviditelnění a zvýšení jejich tržního podílu.

Činnosti, které lze financovat

Činnosti, které lze v rámci této výzvy financovat, jsou informační a propagační kampaně týkající se produktů a schémat uvedených v článku 5 nařízení (EU) č. 1144/2014. Více informací naleznete v oddíle 6, který se týká „způsobilých činností“.

Očekávaný dopad

Očekávaným konečným dopadem této výzvy k podávání návrhů je zvýšení konkurenceschopnosti a spotřeby zemědělsko-potravinářských produktů EU a/nebo zvýšení povědomí o režimech jakosti Unie, jejich zviditelnění a zvýšení jejich tržního podílu v cílových zemích.

Image 1 Více informací o propagaci zemědělských produktů naleznete na adrese https://ec.europa.eu/chafea/agri/cs.

3.   Dostupný rozpočet

Dostupný rozpočet pro tuto výzvu činí 82 400 000 EUR.

Tento rozpočet může být navýšen maximálně o 20 %.

Konkrétní informace o rozpočtu pro jednotlivá témata naleznete v tabulce níže.

Vnitřní trh

Téma

Rozpočet pro téma

Podrobnosti o tématu

1 — AGRIP-MULTI-2021-IM

4 200 000 EUR

Informační a propagační programy zaměřené na zvyšování povědomí o režimech jakosti Unie a jejich uznání, jak je stanoveno v čl. 5 odst. 4 písm. a) a c) nařízení (EU) č. 1144/2014

NEBO

Informační a propagační programy zaměřené na zdůraznění specifičností způsobů zemědělské produkce v Unii a vlastností unijních zemědělsko-potravinářských produktů a režimů jakosti, jak je stanoveno v čl. 5 odst. 4 písm. d) nařízení (EU) č. 1144/2014

2 — AGRIP-MULTI-2021-IM-ORGANIC

17 000 000 EUR

Informační a propagační programy zaměřené na zvyšování povědomí o režimu jakosti Unie v oblasti ekologického způsobu produkce a jeho uznání ve smyslu definice uvedené v čl. 5 odst. 4 písm. b) nařízení (EU) č. 1144/2014

3 — AGRIP-MULTI-2021-IM-SUSTAINABLE

12 000 000 EUR

Programy na zvyšování povědomí o udržitelném zemědělství Unie a úloze zemědělsko-potravinářského odvětví v souvislosti s opatřeními v oblasti klimatu a životním prostředím

4 — AGRIP-MULTI-2021-IM-PROPER DIET

10 000 000 EUR

Informační a propagační programy zaměřené na zvýšení spotřeby čerstvého ovoce a zeleniny na vnitřním trhu v souvislosti s vyváženými a správnými stravovacími návyky (*1).

Produkty způsobilé v rámci tohoto tématu jsou uvedeny v části IX a čerstvé banány v části XI přílohy I nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013.

Třetí země

Téma

Rozpočet pro téma

Podrobnosti o tématu

5 — AGRIP-MULTI-2021-TC-ALL

25 200 000 EUR

Informační a propagační programy zaměřené na jakoukoliv třetí zemi (jakékoliv třetí země) (*2)

6 — AGRIP-MULTI-2021-TC-ORGANIC

14 000 000 EUR

Informační a propagační programy týkající se ekologických produktů v rámci režimu jakosti Unie ve smyslu definice uvedené v čl. 5 odst. 4 písm. b) nařízení (EU) č. 1144/2014 v jakékoliv třetí zemi / jakýchkoliv třetích zemích (*3)

Dostupnost rozpočtu pro výzvu k podávání návrhů dosud závisí na přijetí rozpočtu pro rok 2021 rozpočtovým orgánem EU.

Vyhrazujeme si právo nepřidělit všechny finanční prostředky, které jsou k dispozici, nebo je přerozdělit mezi priority výzvy v závislosti na přijatých návrzích a výsledcích hodnocení.

Jestliže u daného tématu není dostatek návrhů na seznamu, ve kterém jsou návrhy uspořádány podle pořadí, aby došlo k vyčerpání celé předpokládané částky, zbývající částku lze přerozdělit mezi ostatní témata podle těchto kritérií:

(a)

celá zbývající předpokládaná výše částky na uvedená čtyři témata pro vnitřní trh bude přidělena na projekty zaměřené na vnitřní trh s nejvyšším bodovým hodnocením z hlediska kvality, a to bez ohledu na to, k jakému tématu se žádost vztahuje;

(b)

stejný přístup bude uplatněn u obou témat pro třetí země;

(c)

jestliže není i nadále předpokládaná částka vyčerpána, zbývající částky pro vnitřní trh i třetí země budou sloučeny a přiděleny projektům s nejvyšším bodovým hodnocením z hlediska kvality, a to bez ohledu na to, k jaké prioritě a k jakému tématu se žádost vztahuje.

4.   Harmonogram a lhůty

Harmonogram a lhůty

Zahájení výzvy k podávání návrhů:

28. ledna 2021

Uzávěrka pro podání návrhů:

28. dubna 2021 17:00:00 SEČ (bruselského času)

Hodnocení:

duben–září 2021

Poskytnutí informací o výsledcích hodnocení:

září 2021

Podpis grantové dohody:

< leden 2022

5.   Přípustnost

Návrhy musí být podány před uzávěrkou pro podání návrhů (viz harmonogram v oddíle 3).

Návrhy musí být podány elektronicky prostřednictvím systému pro elektronické podávání návrhů na portálu pro financování a nabídková řízení (k dispozici na stránce Topic (Téma) v oddíle Search Funding & Tenders (Vyhledávat financování a nabídková řízení)). Návrhy NELZE podávat v tištěné podobě.

Návrhy (včetně příloh a podkladů) musí být podány na formulářích poskytnutých v rámci systému pro podávání návrhů ( Image 2 NIKOLI na dokumentech dostupných na stránce Topic (Téma) – ty jsou určeny pouze pro informaci).

Návrhy musí být úplné a musí obsahovat všechny části a povinné přílohy a podklady.

Formulář žádosti se skládá z:

části A (vyplňuje se přímo on-line), která obsahuje administrativní informace o účastnících (budoucí koordinátor a příjemci) a souhrnný rozpočet projektu,

části B (ke stažení ze systému pro podávání návrhů na portálu, vyplněné a poté sestavené a opětovně nahrané ve formátu PDF do systému), která obsahuje technický popis projektu,

povinných příloh a podkladů (nahrávají se ve formátu PDF).

Při podávání návrhu budete muset potvrdit, že máte pověření k jednání za všechny žadatele. Kromě toho budete muset potvrdit, že informace uvedené v žádosti jsou správné a úplné a že účastníci splňují podmínky pro získání financování z EU (zejména pokud jde o způsobilost, finanční a provozní způsobilost, vyloučení atd.). Před podpisem grantové dohody bude muset každý příjemce tuto skutečnost znovu potvrdit podepsáním čestného prohlášení. Návrhy bez kompletních podkladů budou zamítnuty.

Vaše žádost musí být čitelná, dostupná a tisknutelná.

Návrhy musí mít maximálně 70 stran. Hodnotitelé nebudou zohledňovat žádné další strany.

Později můžete být požádáni o další dokumenty (pro ověření právního subjektu, kontrolu finanční způsobilosti, ověření bankovního účtu atd.).

Povinné přílohy a podklady

Mezi povinné přílohy a podklady (přímo dostupné v systému pro podávání návrhů) v rámci této výzvy k podávání návrhů patří:

podrobná rozpočtová tabulka,

životopis projektového manažera a případně členů projektového týmu,

zprávy o činnosti za poslední rok,

seznam všech projektů financovaných EU za poslední tři roky uvádějící předchozí projekty, u nichž je návrh pokračováním podle čl. 1 odst. 4 nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2015/1829,

podklady prokazující, že jednotliví žadatelé jsou organizace nebo subjekty uvedené v čl. 7 odst. 1 nařízení (EU) č. 1144/2014, dokumentace dokládající, že jsou splněna kritéria reprezentativnosti stanovená v článku 1 nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2015/1829 (viz oddíl níže), spolu s dokumenty týkajícími se právního subjektu.

Image 3 Více informací o postupu podávání návrhů (včetně aspektů IT) naleznete v on-line příručce.

6.   Způsobilost

Způsobilí účastníci

Aby žadatelé byli způsobilí, musí být:

právními subjekty (soukromými nebo veřejnými),

usazeni v členském státě EU (včetně zámořských zemí a území),

způsobilými organizacemi nebo subjekty uvedenými v čl. 7 odst. 1 nařízení (EU) č. 1144/2014:

oborové nebo mezioborové organizace usazené v členském státě a reprezentativně zastupující příslušné či příslušná odvětví v tomto členském státě, a především mezioborové organizace uvedené v článku 157 nařízení (EU) č. 1308/2013, a skupiny, jak jsou vymezeny v čl. 3 bodu 2 nařízení (EU) č. 1151/2012, za podmínky, že jsou reprezentativní pro název chráněný podle posledně uvedeného nařízení a je-li tento název předmětem uvedeného programu,

oborové nebo mezioborové organizace Unie, jež reprezentativně zastupují příslušné či příslušná odvětví na úrovni Unie,

organizace producentů či sdružení organizací producentů uvedené v článcích 152 a 156 nařízení (EU) č. 1308/2013, které byly uznány členskými státy, nebo

subjekty zemědělsko-potravinářského odvětví, jejichž cílem a činností je poskytování informací o zemědělských produktech a jejich propagace a jež byly příslušným členským státem pověřeny výkonem jasně definované veřejné služby v této oblasti. Tyto subjekty musí být zákonným způsobem usazeny v příslušném členském státě alespoň dva roky před datem výzvy k podávání návrhů uvedené v čl. 8 odst. 2.

Výše uvedené navrhující organizace mohou podat návrh za předpokladu, že reprezentativně zastupují příslušné odvětví nebo produkt, jehož se návrh týká, v souladu s podmínkami stanovenými v čl. 1 odst. 1 nebo 2 nařízení v přenesené pravomoci (EU) 2015/1829 ze dne 23. dubna 2015, a to:

oborová nebo mezioborová organizace usazená v členském státě nebo na úrovni Unie, jak je uvedena v čl. 7 odst. 1 písm. a) a b) nařízení (EU) č. 1144/2014, se považuje za reprezentativní pro odvětví, kterého se program týká:

pokud na ni v dotyčném členském státě nebo na úrovni Unie připadá alespoň 50 % z počtu producentů nebo 50 % z objemu či hodnoty tržní produkce produktů nebo dotčeného odvětví, nebo

pokud se jedná o mezioborovou organizaci uznanou členským státem podle článku 158 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1308/2013 (7) nebo podle článku 16 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1379/2013 (8),

seskupení ve smyslu čl. 3 bodu 2 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1151/2012 (9), na které odkazuje čl. 7 odst. 1 písm. a) nařízení (EU) č. 1144/2014, se považuje za reprezentativní pro název chráněný podle nařízení (EU) č. 1151/2012, na který se vztahuje program, pokud na ně připadá alespoň 50 % z objemu nebo hodnoty tržní produkce produktů, jejichž název je chráněn,

organizace producentů nebo sdružení organizací producentů podle čl. 7 odst. 1 písm. c) nařízení (EU) č. 1144/2014 se považují za reprezentativní pro produkty nebo odvětví, kterých se program týká, pokud jsou uznány členským státem v souladu s články 154 nebo 156 nařízení (EU) č. 1308/2013 nebo s článkem 14 nařízení (EU) č. 1379/2013,

subjekt agropotravinářského sektoru uvedený v čl. 7 odst. 1 písm. d) nařízení (EU) č. 1144/2014 je reprezentativní pro příslušná odvětví, kterých se program týká, pokud má mezi svými členy zástupce uvedených produktů nebo odvětví.

Mohou být akceptovány nižší prahové hodnoty reprezentativnosti než 50 %, pokud navrhující organizace v předloženém návrhu prokáže, že existují zvláštní okolnosti, mimo jiné důkazy týkající se struktury trhu, které by odůvodnily, aby se s navrhující organizací zacházelo jako s reprezentativní pro příslušné produkty nebo odvětví.

Příjemci se musí zaregistrovat v rejstříku účastníků – a to před podáním návrhu – a budou muset být ověřeni centrální ověřovací službou (ověření REA). Za účelem ověření budou požádáni o nahrání dokumentů prokazujících jejich právní postavení a původ.

Další subjekty se mohou účastnit v rámci jiných úloh v konsorciu, například jako přidružení partneři, subdodavatelé, třetí strany poskytující věcné plnění atd. (viz oddíl 12).

Zvláštní případy

Subjekty bez právní subjektivity — subjekty, které podle příslušného vnitrostátního práva nemají právní subjektivitu, se mohou výjimečně zúčastnit za předpokladu, že jejich zástupci mají způsobilost přijímat právní povinnosti jejich jménem a že tyto subjekty poskytují stejnou záruku ochrany finančních zájmů EU jako právnické osoby (10).

Sdružení a zájmová sdružení — subjekty složené z členů se mohou účastnit jako „jediní příjemci“ nebo „příjemci bez právní subjektivity“ (11).

Image 4 Upozorňujeme, že pokud budou akci provádět členové, měli by se také zúčastnit (buď jako příjemci, nebo jako příjemci finanční podpory třetím stranám, jinak se akce nemůže vztahovat na jejich náklady).

Omezující opatření EU — pro určité subjekty platí zvláštní pravidla (např. subjekty, pro které platí omezující opatření EU podle článku 29 Smlouvy o Evropské unii a článku 215 Smlouvy o fungování EU (12) , a subjekty, na které se vztahují pokyny Komise č. 2013/C 205/05 (13)). Tyto subjekty nejsou žádným způsobem způsobilé k účasti, mimo jiné jako příjemci, přidružení partneři, třetí strany poskytující věcné plnění, subdodavatelé nebo příjemci finanční podpory třetím stranám (v příslušných případech).

Image 5 Více informací naleznete v Pravidlech pro ověřování právního subjektu, jmenování pověřeného zástupce právního subjektu a posouzení finanční způsobilosti.

Složení konsorcia

Návrhy musí předkládat konsorcium, které tvoří nejméně dvě organizace uvedené v čl. 7 odst. 1 písm. a), c) a d) nařízení (EU) č. 1144/2014, které musí být nejméně ze dvou členských států a dodržovat podmínky reprezentativnosti pro produkt propagovaného odvětví.

Návrhy jednoho žadatele NEJSOU povoleny, s výjimkou oborových nebo mezioborových organizací Unie, které reprezentativně zastupují propagovaný produkt nebo odvětví na úrovni Unie (čl. 7 odst. 1 písm. b) nařízení (EU) 1144/2014). V tomto případě jsou povoleny žádosti pro jednoho příjemce.

Způsobilé činnosti

Způsobilé činnosti jsou činnosti uvedené výše v oddíle 2.

Informační a propagační kampaně se mohou týkat těchto činností:

1.

řízení projektu

2.

vztahy s veřejností:

činnosti zaměřené na vztahy s veřejností

akce pro novináře

3.

internetové stránky, sociální média:

vytvoření, aktualizace, údržba internetových stránek

sociální média (zřízení účtů, pravidelné zveřejňování příspěvků)

jiné (mobilní aplikace, platformy elektronického učení, webináře atd.)

4.

reklamní služby:

tisk

televize

rozhlas

on-line

venkovní plochy

kino

5.

komunikační nástroje:

publikace, mediální balíčky, propagační předměty

propagační videa

6.

akce:

stánky na obchodních veletrzích

semináře, workshopy, setkání podniků, školení pro obchodníky/kuchaře, činnosti ve školách

tematické týdny v restauracích

sponzorství akcí

studijní pobyty v Evropě

7.

propagace v místě prodeje:

ochutnávky

jiné: propagace v publikacích maloobchodníků, reklama týkající se místa prodeje

Image 6 Ochutnávky a distribuce vzorků nejsou v souvislosti s kampaněmi týkajícími se odpovědné konzumace alkoholu realizovanými na vnitřním trhu povoleny. Tyto činnosti jsou však přijatelné, pokud doplňují a podporují opatření týkající se informování o režimech jakosti a ekologickém způsobu produkce.

Činnosti by měly doplňovat činnosti financované prostřednictvím společné zemědělské politiky a/nebo prostřednictvím fondů nebo nástrojů různých členských států podporujících propagaci zemědělských produktů na vnitrostátní úrovni a neměly by se s nimi překrývat. Projekty musí být navrženy tak, aby doplňovaly další soukromé nebo veřejné činnosti prováděné navrhující organizací (navrhujícími organizacemi) na cílových trzích, přičemž je třeba zajistit synergii s těmito činnostmi.

Projekty by měly zohledňovat výsledky předchozích spolufinancovaných kampaní a jasně popisovat jejich dopad a důvody pro opětovné podání návrhu.

Doplňkovost musí být popsána v návrhu projektu (část B formuláře žádosti).

Projekty musí být v souladu s politickými zájmy a prioritami EU (například v oblasti životního prostředí, klimatu, sociální, rozvojové a obchodní politiky atd.).

Návrhy musí:

a)

být v souladu s právními předpisy Unie týkajícími se dotčených produktů a jejich uvádění na trh a mít unijní rozměr;

b)

v případě návrhů na vnitřním trhu, které se vztahují na jeden nebo více režimů uvedených v čl. 5 odst. 4 nařízení (EU) č. 1144/2014: být zaměřeny na tento režim (tyto režimy) ve svém hlavním sdělení týkajícím se Unie. Pokud je v tomto programu režim znázorněn jedním nebo několika produkty, jsou ve vztahu k hlavnímu sdělení Unie až na druhém místě;

c)

v případě sdělení tlumočených složeným programem obsahujících informace o dopadu na zdraví:

na vnitřním trhu: splňovat ustanovení přílohy nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 (14) nebo být potvrzena vnitrostátním orgánem odpovědným za veřejné zdraví v členském státě, kde se operace provádějí,

ve třetích zemích: být potvrzena vnitrostátním orgánem odpovědným za veřejné zdraví v zemi, kde se operace provádějí;

d)

v případě návrhů navrhujících uvedení původu nebo obchodních značek: být v souladu s pravidly stanovenými v kapitole II prováděcího nařízení (EU) 2015/1831.

Pro účely posuzování způsobilosti činností musí být předloženy tyto informace:

v případě návrhů týkajících se vnitrostátních režimů jakosti: dokumentace nebo odkaz na veřejně dostupné zdroje, které dokazují, že režim jakosti je oficiálně uznávaný daným členským státem,

v případě návrhů zaměřených na vnitřní trh a zprostředkovávajících sdělení týkající se správných stravovacích návyků nebo zodpovědné konzumace alkoholu: popis toho, jak navrhovaný program a jeho sdělení splňují příslušné vnitrostátní předpisy v oblasti veřejného zdraví v členském státě, ve kterém bude program prováděn (včetně odkazů nebo dokumentace na podporu tohoto tvrzení),

v případě návrhů propagujících udržitelné produkty nebo způsoby: dokumentace nebo odkaz na veřejně dostupné zdroje, které dokazují, že je produkt/způsob certifikován jako udržitelný.

Finanční podpora třetím stranám je u grantů povolena za těchto podmínek:

finanční podpora se poskytuje pouze subjektům, které jsou propojeny s příjemcem (15) a jsou identifikovány již v návrhu projektu,

projekt uvádí maximální částku finanční podpory pro každou třetí stranu a kritéria a postupy při poskytování finanční podpory,

příjemci zajistí, aby se náklady účtované v rámci akce omezovaly na náklady skutečně vynaložené těmito třetími stranami a aby subjekty dodržovaly zásadu řádného finančního řízení a vedly záznamy o svých nákladech.

Zeměpisná poloha (cílové země)

Žádosti se musí vztahovat k činnostem zaměřeným na jednu nebo více zemí, kterých se týká vybrané téma výzvy k podávání návrhů.

Doba trvání

Projekty by měly trvat minimálně 12 měsíců a maximálně 36 měsíců.

V návrzích je třeba dobu trvání akce upřesnit.

7.   Finanční a provozní způsobilost a vyloučení

Finanční způsobilost

Žadatelé musí mít stabilní a dostatečné zdroje pro úspěšné provádění projektů a přispění svým podílem. Organizace účastnící se několika projektů musí mít dostatečnou způsobilost k provádění všech těchto projektů.

Kontrola finanční způsobilosti bude provedena na základě dokumentů, o jejichž nahrání do rejstříku účastníků budete požádáni během přípravy grantu (např. výkaz zisků a ztrát a rozvaha, podnikatelský plán, zpráva o auditu vypracovaná schváleným externím auditorem, osvědčující správnost účetní závěrky za poslední uzavřené účetní období atd.). Analýza bude vycházet z neutrálních finančních ukazatelů, zohlední však také další aspekty, jako je závislost na financování EU a schodek a příjmy v předchozích letech.

Kontrola se obvykle provede u všech příjemců, s výjimkou:

veřejných subjektů (subjektů zřízených jako veřejné subjekty podle vnitrostátního práva, včetně místních, regionálních nebo vnitrostátních orgánů) nebo mezinárodních organizací,

případů, kdy jednotlivá požadovaná výše grantu nepřesahuje 60 000 EUR.

Pokud usoudíme, že vaše finanční způsobilost není uspokojivá, můžeme požadovat:

další informace,

posílený režim finanční odpovědnosti, tj. společná a nerozdílná odpovědnost za všechny příjemce (viz oddíl 10 níže),

(jednu nebo více) záruk za předběžné financování (viz oddíl 10 níže)

nebo

požádat, abyste byli nahrazeni, nebo v případě potřeby zamítnout celý návrh.

Image 7 Více informací naleznete v Pravidlech pro ověřování právního subjektu, jmenování pověřeného zástupce právního subjektu a posouzení finanční způsobilosti.

Provozní způsobilost

Žadatelé musí mít k dispozici know-how, kvalifikace a zdroje pro úspěšné provádění projektů a přispění svým podílem (včetně dostatečných zkušeností s projekty srovnatelné velikosti a povahy).

Žadatelé musí doložit, že jako projektový manažer bude jmenována alespoň jedna fyzická osoba zaměstnaná u žadatele na základě pracovní smlouvy (nebo přidělená k provádění akce na základě rovnocenného jmenovacího aktu, vyslání pracovníka za úplatu nebo na základě jiného druhu přímých smluv, např. upravujících poskytování služeb). Projektový manažer musí mít nejméně tři roky zkušeností s řízením projektů.

Provozní způsobilost bude hodnocena jako součást kritéria pro udělení grantu „kvalita“ na základě odborné způsobilosti a zkušeností žadatelů a jejich projektových týmů, včetně provozních zdrojů (lidských, technických a jiných) nebo výjimečně opatření navržených k jejich získání v době zahájení provádění úkolu.

Pokud je hodnocení kritéria pro udělení grantu kladné, má se za to, že žadatelé mají dostatečnou provozní způsobilost.

Žadatelé budou muset prokázat svoji způsobilost prostřednictvím těchto informací ve formuláři žádosti (část B):

obecné profily (kvalifikace a zkušenosti) pracovníků odpovědných za řízení a provádění projektu (např. životopis projektového manažera, životopisy členů hlavního projektového týmu atd.),

zprávy o činnosti žadatele za poslední rok,

seznam projektů financovaných EU za poslední tři roky.

V případě potřeby mohou být požadovány další podklady k potvrzení provozní způsobilosti kteréhokoli žadatele.

Vyloučení

Žadatelé, na které se vztahují správní sankce EU (tj. rozhodnutí o vyloučení nebo peněžité sankci) (16) nebo kteří se nacházejí v jedné z níže uvedených situací zakládajících vyloučení, které jim brání v získání financování z EU, se NEMOHOU zúčastnit:

úpadek, likvidace, podnikání podléhající soudní správě, dohoda s věřiteli o vyrovnání, pozastavení obchodní činnosti nebo jiná podobná řízení (včetně řízení pro osoby s neomezeným osobním ručením za dluhy žadatele),

porušení povinností týkajících se placení příspěvků na sociální zabezpečení nebo daní (včetně případů, kdy k němu došlo osobami s neomezeným osobním ručením za dluhy žadatele),

dopuštění se vážného profesního pochybení (17) (včetně případů, kdy se jej dopustily osoby s oprávněním zastupovat, rozhodovat nebo řídit, skuteční majitelé nebo osoby, které jsou nezbytné pro udělení/provádění grantu),

dopuštění se podvodu, korupce, vazby na zločinecké organizace, praní peněz, trestné činy související s terorismem (včetně financování terorismu), dětská práce nebo obchodování s lidmi (včetně případů, kdy se jej dopustily osoby s oprávněním zastupovat, rozhodovat nebo řídit, skuteční majitelé nebo osoby, které jsou nezbytné pro udělení/provádění grantu),

prokázané významné nedostatky při plnění hlavních povinností vyplývajících ze smlouvy o veřejné zakázce EU, grantové dohody, ceny, smlouvy s odborníkem apod. (a to i ze strany osob s oprávněním zastupovat, rozhodovat nebo řídit, skutečných majitelů nebo osob, které jsou nezbytné pro udělení/provádění grantu),

dopuštění se nesrovnalostí ve smyslu čl. 1 odst. 2 nařízení č. 2988/95 (a to i ze strany osob s oprávněním zastupovat, rozhodovat nebo řídit, skutečných majitelů nebo osob, které jsou nezbytné pro udělení/provádění grantu),

založení pod jinou jurisdikcí s úmyslem obejít daňové, sociální nebo jiné právní závazky v zemi původu nebo založení jiného subjektu za tímto účelem (a to i ze strany osob s oprávněním zastupovat, rozhodovat nebo řídit, skutečných majitelů nebo osob, které jsou nezbytné pro udělení/provádění grantu).

Žadatelé budou rovněž zamítnuti, pokud se prokáže, že (18):

během řízení o udělení grantu poskytli vědomě nesprávné informace vyžadované jakožto podmínka pro účast nebo takové informace vůbec neposkytli,

byli zapojeni do přípravy výzvy k podávání návrhů a tato skutečnost znamená narušení hospodářské soutěže, které nelze napravit jiným způsobem (střet zájmů).

8.   Hodnocení a řízení o udělení grantu

Návrhy se budou muset řídit standardním postupem podávání návrhů a hodnocení (jednofázový postup podávání + jednofázový postup hodnocení).

Návrhy budou nejprve zkontrolovány z hlediska formálních požadavků (přípustnost a způsobilost) a poté vyhodnoceny (pro každé téma zvlášť) hodnotící komisí (ve spolupráci s nezávislými externími odborníky) z hlediska provozní způsobilosti a kritérií pro udělení grantu (viz oddíly 7 a 9) a následně seřazeny podle bodového hodnocení u kritéria „kvalita“.

U návrhů se stejným bodovým hodnocením (v rámci stejného tématu) bude pořadí priorit stanoveno takto:

U každé skupiny návrhů ex aequo, počínaje návrhy s nejvyšším bodovým hodnocením a dále v sestupném pořadí, budou upřednostněny návrhy, které umožňují diverzifikaci z hlediska produktů nebo cílových trhů.

To znamená, že u žádostí ex aequo v rámci téhož tématu budou upřednostněny žádosti, které dosud nejsou zastoupeny v lépe hodnocených návrzích, zaprvé z hlediska produktů, zadruhé z hlediska cílového trhu.

Pokud tato kritéria nelze použít, budou vybrány projekty s nejvyšším bodovým hodnocením pro jednotlivá kritéria pro udělení grantu.

Nejprve porovnáme bodové hodnocení projektů u kritéria „relevantnost“. Pokud budou tato bodová hodnocení stejná, bude priorita vycházet z bodového hodnocení u kritéria „dopad“. Pokud budou tato bodová hodnocení stejná, bude priorita vycházet z bodového hodnocení u kritéria „kvalita“.

Pořadí, v němž budou návrhy uvedeny v takto seřazených seznamech, bude přísně dodržováno.

O výsledku hodnocení budeme informovat u všech návrhů (dopis o výsledku hodnocení). U úspěšných návrhů vyzveme k přípravě grantu, ostatní budou zařazeny na rezervní seznam nebo zamítnuty.

Image 8 Žádný závazek k financování — výzva k přípravě grantu NEPŘEDSTAVUJE formální závazek k financování. Před udělením grantu budeme muset provést různé právní kontroly: ověření právního subjektu a finanční způsobilosti, kontrola kritérií pro vyloučení atd.

Pokud se domníváte, že postup hodnocení vykazuje nesrovnalosti, můžete podat stížnost (podle lhůt a postupů stanovených v dopise o výsledku hodnocení). Upozorňujeme, že oznámení, která nebyla otevřena do deseti dnů od odeslání, se považují za přečtená, a že lhůty se počítají od otevření/přečtení (viz také podmínky portálu pro financování a nabídková řízení).

Během přípravy grantu s vámi budeme komunikovat s cílem doladit technické nebo finanční aspekty projektu a můžeme požadovat poskytnutí dalších informací z vaší strany, což může zahrnovat také úpravy návrhu s cílem zohlednit doporučení hodnotící komise nebo jiné připomínky. Nezbytnou podmínkou pro podepsání grantu je dodržení předpisů.

9.   Kritéria pro udělení grantu

Kritéria pro udělení grantu jsou v rámci této výzvy k podávání návrhů tato:

Relevantnost (25 bodů):

relevantnost navržené akce s ohledem na obecné a konkrétní cíle uvedené v článku 2 nařízení (EU) č. 1144/2014, pokud jde o záměry uvedené v článku 3 uvedeného nařízení i priority, cíle a očekávané výsledky, které byly oznámeny v rámci příslušné tematické priority výzvy k podávání návrhů,

příspěvek navrhovaného informačního a propagačního projektu s ohledem na cíle týkající se klimatu a životního prostředí stanovené ve společné zemědělské politice, Zelené dohodě a strategii „od zemědělce ke spotřebiteli“, zejména pokud jde o udržitelnost produkce a spotřeby,

kvalita a relevantnost analýzy trhu,

soudržnost strategie, konkrétních cílů, cílových skupin a hlavních sdělení akce,

sdělení EU v rámci kampaně.

Kvalita (50 bodů):

vhodný výběr činností zohledňující cíl a strategii akce, odpovídající komunikační mix a synergii mezi činnostmi,

stručný popis činností a výstupů,

kvalita navržených způsobů hodnocení a ukazatelů,

vhodné přidělení rozpočtu s ohledem na cíle a rozsah činností,

jasný popis odhadovaných nákladů a správnost rozpočtu,

soudržnost mezi odhadovanou výší nákladů a výstupy,

organizace projektu a řídící struktura,

mechanismy pro kontrolu kvality a řízení rizik,

Dopad (25 bodů):

dopad projektu na úrovni EU,

odůvodnění celkové výše investic.

Kritéria pro udělení grantu

Požadované minimální bodové hodnocení

Maximální bodové hodnocení

Relevantnost

15

25

Kvalita

30

50

Kvalita

15

25

Celkové (požadované) bodové hodnocení

60

100

Maximální bodové hodnocení: 100 bodů

Prahové hodnoty pro jednotlivá kritéria: 15/25 a 30/50 bodů

Celková prahová hodnota: 60 bodů

Financování bude zvažováno u návrhů, které v rámci jednotlivých kritérií překročí prahové hodnoty, A celkem získají více bodů, než je celková prahová hodnota – v mezích dostupného rozpočtu pro výzvu k podávání návrhů. Ostatní návrhy budou zamítnuty.

10.   Právní a finanční uspořádání grantových dohod

Pokud uspějete v hodnocení, uskuteční se v souvislosti s vaším projektem příprava grantu, přičemž budete požádáni o přípravu grantové dohody ve spolupráci s projektovým pracovníkem EU.

Tato grantová dohoda stanoví rámec pro váš grant a jeho podmínky, zejména pokud jde o výstupy, vykazování a platby.

Vzorovou grantovou dohodu, která bude použita (a všechny další příslušné vzory a pokyny), naleznete v referenčních dokumentech portálu.

Datum zahájení a doba trvání projektu

Datum zahájení a doba trvání projektu budou stanoveny v grantové dohodě (přehled údajů, bod 1). Projekt je obvykle zahájen po podpisu grantové dohody. Nemělo by to být později než 6 měsíců ode dne vstupu grantové dohody v platnost. V řádně odůvodněných případech lze grant výjimečně udělit zpětně – nikdy však na období před datem podání návrhu.

Doba trvání projektu: minimálně 12 měsíců, maximálně 36 měsíců.

Výstupy

Výstupy pro jednotlivé projekty budou spravovány prostřednictvím systému pro správu grantů na portálu a budou zohledněny v příloze 1 grantové dohody.

Forma grantu, míra financování a maximální výše grantu

Parametry grantu (maximální výše grantu, míra financování, celkové způsobilé náklady atd.) budou stanoveny v grantové dohodě (přehled údajů, bod 3 a článek 5).

Rozpočet projektu: Bez omezení. Udělený grant může být nižší než požadovaná částka.

Grant bude kombinací grantu na skutečné náklady vycházející z rozpočtu. To znamená, že z něj budou hrazeny POUZE určité typy nákladů (způsobilé náklady) a POUZE náklady, které jste skutečně vynaložili na svůj projekt (NIKOLI rozpočtované náklady).

Náklady budou hrazeny podle míry financování stanovené v grantové dohodě (85 % pro příjemce usazené v členských státech EU, kteří obdrží finanční pomoc, a 80 % pro příjemce z jiných zemí).

Pravidlo neziskovosti platí pro ziskové organizace, které podávají žádost v rámci této výzvy k podávání návrhů. Grant NESMÍ vytvářet zisk. Pokud vznikne zisk (tj. pokud součet příjmů a grantu EU převýší náklady), odečteme jej od konečné výše grantu.

Dále upozorňujeme, že konečná výše grantu může být snížena v případě nedodržení grantové dohody (např. nesprávné provedení, porušení povinností atd.).

Kategorie rozpočtu a pravidla pro způsobilost nákladů

Kategorie rozpočtu a pravidla pro způsobilost nákladů jsou stanoveny v grantové dohodě (přehled údajů, bod 3 a článek 6).

Kategorie rozpočtu v rámci této výzvy k podávání návrhů:

A. Personální náklady:

A.1 Zaměstnanci, A.2 Fyzické osoby pracující na základě přímého smluvního vztahu, A.3 Vyslané osoby

A.4 Majitelé MSP a fyzické osoby, které jsou příjemci

B. Náklady na subdodávky

C. Náklady na nákup

C.1 Cestovné a náklady na pobyt

C.2 Vybavení

C.3 Ostatní zboží, práce a služby

D. Ostatní kategorie nákladů:

D.1 Finanční podpora třetím stranám

E. Nepřímé náklady

Specifické podmínky způsobilosti nákladů v rámci této výzvy k podávání návrhů:

personální náklady:

doplňkové platby: standardní

jednotkové náklady majitele MSP / fyzické osoby: ano

náklady na dobrovolníky: ne

cestovné a náklady na pobyt: skutečné náklady

náklady na vybavení: odpisy

další kategorie nákladů:

náklady na finanční podporu třetím stranám: povoleny pro granty; maximální částka na třetí stranu 60 000 EUR, pokud není požadována vyšší částka z důvodu, že jinak by bylo nemožné dosáhnout cíle akce nebo by jeho dosažení bylo příliš obtížné, což je řádně odůvodněno ve formuláři žádosti

paušální sazba nepřímých nákladů: 4 % způsobilých přímých personálních nákladů (kategorie A)

DPH: neodpočitatelná DPH je způsobilá (upozorňujeme však, že od roku 2013 DPH zaplacená příjemci, kteří jsou veřejnými subjekty jednajícími jako orgán veřejné moci, NENÍ způsobilá)

různé:

bezplatné věcné plnění je povoleno, musí však být nákladově neutrální, tj. nelze je vykazovat jako náklady

úvodní setkání: náklady na úvodní setkání pořádané orgánem udělujícím grant jsou způsobilé (cestovné pro maximálně 2 osoby, zpáteční letenka do Bruselu a ubytování na jednu noc), pouze pokud se setkání koná po datu zahájení projektu stanoveném v grantové dohodě; datum zahájení lze v případě potřeby změnit

finanční příspěvky poskytnuté třetími stranami, které se konkrétně použijí na náklady způsobilé v rámci akce, nejsou povoleny, s výjimkou případů, kdy jsou poskytnuty členy organizace příjemce

Vykazování a platební podmínky

Vykazování a platební podmínky jsou stanoveny v grantové dohodě (přehled údajů, bod 4 a články 21 a 22).

Po podpisu grantové dohody obvykle obdržíte předběžné financování, abyste mohli začít pracovat na projektu (počáteční hotovost obvykle ve výši 20 % maximální výše grantu).

Předběžné financování bude vyplaceno 30 dnů od vstupu grantové dohody v platnost / 10 dnů před datem zahájení projektu / finanční zárukou (je-li požadována) – podle toho, co nastane později.

Na konci každého roku dokončeného provádění akce bude provedena průběžná platba (s podrobným vykazováním nákladů).

Na konci projektu vypočítáme konečnou výši grantu. Bude-li celková výše předchozích plateb vyšší než konečná výše grantu, budeme požadovat, aby koordinátor rozdíl vrátil (navrácení).

Všechny platby budou vyplaceny koordinátorovi.

Osvědčení

V závislosti na typu akce, velikosti grantu a typu příjemců můžete být požádáni o předložení různých osvědčení. Typy, harmonogramy a prahové hodnoty pro jednotlivá osvědčení jsou stanoveny v grantové dohodě (přehled údajů, bod 4 a článek 24).

Úprava odpovědnosti za navrácení

Odpovědnost za navrácení bude stanovena v grantové dohodě (přehled údajů, bod 4.4 a článek 22).

Pro příjemce jde o jednu z těchto možností:

omezená společná a nerozdílná odpovědnost s individuálními stropy — pro každého příjemce až do maximální výše jeho grantu,

bezpodmínečná společná a nerozdílná odpovědnost — pro každého příjemce až do maximální výše grantu na akci

nebo

individuální finanční odpovědnost — pro každého příjemce pouze za jeho vlastní dluhy.

Záruky za předběžné financování

Je-li požadována záruka za předběžné financování, bude stanovena v grantové dohodě (přehled údajů, bod 4). Výše záruky bude stanovena během přípravy grantu a bude obvykle stejná jako předběžné financování vašeho grantu nebo nižší.

Záruka by měla být v eurech a vystavena schválenou bankou / finanční institucí usazenou v členském státě EU.

Částky blokované na bankovních účtech NEBUDOU jako finanční záruky akceptovány.

Záruky za předběžné financování NEJSOU formálně spojeny s jednotlivými členy konsorcia, což znamená, že můžete svobodně zajistit způsob poskytnutí výše záruky (v případě celkové výše jedním nebo několika příjemci nebo v případě několika záruk na dílčí částky dotčeným příjemcem nebo jiným příjemcem atd.). Je však důležité, aby byla pokryta požadovaná částka a aby nám byly záruky zaslány včas, abychom mohli provést předběžné financování (naskenovaná kopie zaslaná prostřednictvím portálu A originál zaslaný poštou).

Po dohodě s námi může být bankovní záruka nahrazena zárukou od třetí strany.

Záruka bude uvolněna na konci platnosti grantu v souladu s podmínkami stanovenými v grantové dohodě.

Ustanovení týkající se provádění projektu

Bezpečnostní pravidla: viz vzorová grantová dohoda (článek 13)

Etická pravidla: viz vzorová grantová dohoda (článek 14)

Pravidla týkající se práv duševního vlastnictví: viz vzorová grantová dohoda (článek 16 a příloha 5):

seznam podkladů: ano

užívací práva k výsledkům: ano

Komunikace, šíření a viditelnost financování: viz vzorová grantová dohoda (článek 17 a příloha 5):

další činnosti v oblasti komunikace a šíření: ano

zvláštní logo: ano

Zvláštní pravidla pro provádění akce: viz vzorová grantová dohoda (článek 18 a příloha 5):

zvláštní pravidla pro informační a propagační kampaně týkající se zemědělských produktů

zvláštní pravidla pro finanční podporu třetím stranám

Nedodržení předpisů a porušení smlouvy

Grantová dohoda (kapitola 5) stanoví opatření, která můžeme přijmout v případě porušení smlouvy (a dalších záležitostí souvisejících s nedodržováním předpisů).

Image 9 Více informací naleznete v anotované grantové dohodě.

11.   Pomoc

Pokud je to možné, pokuste se nalézt potřebné odpovědi sami, a to v tomto dokumentu a další dokumentaci (máme omezené zdroje pro vyřizování přímých dotazů):

on-line příručka,

FAQs (Často kladené dotazy) na stránce Topic (Téma) (v případě dotazů týkajících se konkrétních výzev k podávání návrhů),

často kladené dotazy k portálu (v případě obecných dotazů),

konkrétní často kladené dotazy týkající se politiky propagace (https://ec.europa.eu/chafea/agri/faq.html).

Pravidelně také navštěvujte stránku Topic (Téma), protože ji použijeme ke zveřejňování aktualizací výzvy k podávání návrhů.

Kontakt

Máte-li konkrétní dotazy týkající se systému pro podávání návrhů na portálu, obraťte se na asistenční službu IT.

Dotazy, které se netýkají IT, je třeba zaslat na tuto e-mailovou adresu: CHAFEA-AGRI-CALLS@ec.europa.eu.

Jasně uveďte referenční číslo výzvy k podávání návrhů a tématu, kterého se váš dotaz týká (viz titulní strana).

12.   Důležité informace

Image 10 DŮLEŽITÉ

Neodkládejte podání na poslední chvíli — vyplňte svou žádost s dostatečným předstihem před uplynutím lhůty, abyste předešli technickým problémům, které se mohou vyskytnout na poslední chvíli. Přebíráte veškeré riziko související s problémy způsobenými podáním návrhu na poslední chvíli (např. přetížení atd.). Uzávěrky pro podání návrhů NELZE prodloužit.

Navštěvujte pravidelně stránku Topic (Téma) portálu. Budeme ji používat ke zveřejňování aktualizací a dalších informací o výzvě k podávání návrhů (aktualizace výzvy a témat).

Systém pro elektronickou výměnu informací na portálu pro financování a nabídková řízení — odesláním žádosti všichni účastníci souhlasí s používáním systému pro elektronickou výměnu informací v souladu s podmínkami portálu.

Registrace — před podáním žádosti musí být všichni příjemci zaregistrováni v rejstříku účastníků. Pro formulář žádosti je vyžadován identifikační kód účastníka (PIC) (jeden na účastníka). Přidružení partneři se mohou zaregistrovat později (nejpozději během přípravy grantu).

Úlohy v konsorciu — při vytváření konsorcia byste měli oslovit organizace, které vám pomohou dosáhnout cílů a vyřešit problémy.

Úlohy by měly být přiděleny podle míry účasti na projektu. Hlavní účastníci by se měli účastnit jako příjemci, ostatní subjekty se mohou účastnit jako přidružení partneři, subdodavatelé či třetí strany poskytující věcné plnění. Přidružení partneři a třetí strany poskytující věcné plnění by měli nést své vlastní náklady (nestanou se formálními příjemci financování EU). Subdodávky musí provádět třetí strany (nikoli jeden z příjemců).

Koordinátor — v případě grantů pro více příjemců se příjemci účastní jako konsorcium (skupina příjemců). Budou muset zvolit koordinátora, který zajistí řízení a koordinaci projektu a bude zastupovat konsorcium vůči orgánu udělujícímu grant. U grantů pro jednoho příjemce se koordinátorem stává automaticky jediný příjemce.

Přidružení partneři — žadatelé se mohou účastnit s přidruženými partnery (tj. partnerskými organizacemi, které se akce účastní, ale bez práva na získání grantových prostředků). Účastní se, aniž by jim byly poskytovány finanční prostředky, a proto není nutné je ověřovat.

Dohoda o konsorciu — z praktických a právních důvodů se doporučuje zavést interní ujednání, která vám umožní vypořádat se s výjimečnými nebo nepředvídanými okolnostmi (a to ve všech případech, i když to není podle grantové dohody povinné). Dohoda o konsorciu vám také umožňuje přerozdělit grantové prostředky podle vašich vlastních interních zásad a parametrů konsorcia (například jeden příjemce může přidělit své grantové prostředky jinému příjemci). Dohoda o konsorciu vám takto umožňuje přizpůsobit grant EU potřebám v rámci vašeho konsorcia a může vám také pomoci se chránit v případě sporů.

Vyrovnaný rozpočet projektu — žádosti o grant musí uvádět vyrovnaný rozpočet projektu a dostatek dalších zdrojů k úspěšné realizaci projektu (např. vlastní příspěvky, příjmy z akce, finanční příspěvky od třetích stran atd.). Můžete být požádáni o snížení svých odhadovaných nákladů, pokud nejsou způsobilé (včetně případů, kdy jsou příliš vysoké).

Pravidlo neziskovosti — granty NESMÍ přinést zisk (tj. součet příjmů a grantu EU nesmí převyšovat náklady). Tuto skutečnost zkontrolujeme na konci projektu.

Zamezení dvojímu financování existuje přísný zákaz dvojího financování z rozpočtu EU (s výjimkou výzev k podávání návrhů v oblasti synergií EU). Kromě takových výzev v oblasti synergií může jakákoliv daná akce obdržet z rozpočtu EU pouze JEDEN grant a nákladové položky nesmí být za ŽÁDNÝCH okolností vykazovány na dvě různé akce EU.

Dokončené/probíhající projekty návrhy na projekty, které již byly dokončeny, budou zamítnuty. Návrhy na projekty, které již byly zahájeny, se posoudí zvlášť u každého případu (v tomto případě nelze hradit žádné náklady za činnosti, které se uskutečnily před datem zahájení projektu / podáním návrhu).

Kombinace s granty EU na provozní náklady — kombinace s granty EU na provozní náklady je možná, pokud se na projekt nevztahuje pracovní program týkající se grantů na provozní náklady a pokud zajistíte, aby nákladové položky byly ve vašem účetnictví jasně odděleny a NEBYLY vykazovány dvakrát (viz článek 6.2.E anotované vzorové grantové dohody).

Více návrhů — žadatelé mohou v rámci téže výzvy předložit více než jeden návrh na různé projekty (a mohou jim být přiděleny finanční prostředky).

Organizace se mohou účastnit několika návrhů.

ALE: pokud existuje několik návrhů na tentýž / velmi podobný projekt, bude přijata a hodnocena pouze jedna žádost; žadatelé budou požádáni, aby jednu z nich vzali zpět (nebo bude zamítnuta).

Opětovné podání — návrhy mohou být měněny a znovu podávány až do uzávěrky pro podání návrhů.

Zamítnutí — podáním žádosti všichni žadatelé přijímají podmínky výzvy k podávání návrhů stanovené v tomto dokumentu k výzvě (a v dokumentech, na které odkazuje). Návrhy, které nesplňují veškeré podmínky výzvy k podávání návrhů, budou zamítnuty. To platí také pro žadatele: Všichni žadatelé musí kritéria splnit. Pokud je některý z nich nesplňuje, musí být nahrazen, jinak bude celý návrh zamítnut.

Zrušení — mohou nastat okolnosti, které mohou vyžadovat zrušení výzvy k podávání návrhů. V takovém případě budete informováni prostřednictvím aktualizace výzvy nebo tématu. Upozorňujeme, že zrušení nezakládá nárok na odškodnění.

Jazyk — svůj návrh můžete předložit v jakémkoli úředním jazyce EU. Z důvodu efektivity vám však důrazně doporučujeme použít angličtinu. Pokud potřebujete dokumentaci výzvy v jiném úředním jazyce EU, požádejte o ni do 10 dnů od zveřejnění výzvy (kontaktní informace viz oddíl 11).

Transparentnost — v souladu s článkem 38 finančního nařízení EU jsou informace o udělených grantech EU každoročně zveřejňovány na internetových stránkách Europa.

Mezi zveřejňované informace patří:

jména nebo názvy příjemců,

adresy příjemců,

účel, pro který byl grant udělen,

maximální udělená částka.

Od zveřejnění lze výjimečně upustit (na základě odůvodněné a řádně opodstatněné žádosti), pokud existuje riziko, že by zveřejnění informací mohlo ohrozit vaše práva a svobody podle Listiny základních práv EU nebo poškodit vaše obchodní zájmy.

Ochrana údajů — podání návrhu v rámci této výzvy zahrnuje shromažďování, použití a zpracování osobních údajů. Tyto údaje budou zpracovány v souladu s platným právním rámcem, a to pouze za účelem hodnocení vašeho návrhu, následné správy vašeho grantu a v případě potřeby monitorování programu, hodnocení a komunikace. Více informací naleznete v prohlášení o ochraně osobních údajů na portálu pro financování a nabídková řízení.


(1)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU, Euratom) 2018/1046 ze dne 18. července 2018, kterým se stanoví finanční pravidla pro souhrnný rozpočet Unie, mění nařízení (EU) č. 1296/2013, (EU) č. 1301/2013, (EU) č. 1303/2013, (EU) č. 1304/2013, (EU) č. 1309/2013, (EU) č. 1316/2013, (EU) č. 223/2014 a (EU) č. 283/2014 a rozhodnutí č. 541/2014/EU a zrušuje nařízení (EU, Euratom) č. 966/2012 (Úř. věst. L 193, 30.7.2018, s. 1).

(2)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1144/2014 ze dne 22. října 2014 o informačních a propagačních opatřeních na podporu zemědělských produktů na vnitřním trhu a ve třetích zemích a o zrušení nařízení Rady (ES) č. 3/2008 (Úř. věst. L 317, 4.11.2014, s. 56).

(3)  Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2015/1829 ze dne 23. dubna 2015, kterým se doplňuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1144/2014 o informačních a propagačních opatřeních na podporu zemědělských produktů na vnitřním trhu a ve třetích zemích (Úř. věst. L 266, 13.10.2015, s. 3).

(4)  Prováděcí nařízení Komise (EU) 2015/1831 ze dne 7. října 2015, kterým se stanoví pravidla pro uplatňování nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 1144/2014 o informačních a propagačních opatřeních na podporu zemědělských produktů na vnitřním trhu a ve třetích zemích (Úř. věst. L 266, 13.10.2015, s. 14).

(5)  Prováděcí rozhodnutí Komise C(2020) 8835 final ze dne 16 prosince 2020 o schválení pracovního programu na rok 2021 a rozhodnutí o financování provádění programu Propagace zemědělských produktů).

(6)  KOM(2007) 279 v konečném znění, 30.5.2007.

(*1)  Návrhy složených programů týkající se oblasti „ovoce a zelenina“ pro vnitřní trh jsou rovněž způsobilé v rámci tématu AGRIP-MULTI-2021-IM. V takovém případě nebude sdělení kampaní týkajících se ovoce a zeleniny v rámci tématu AGRIP-MULTI-2021-IM spočívat ve zdůrazňování přínosů konzumace ovoce a zeleniny ve vyvážené a správné stravě, ale půjde o jiné sdělení (kromě případů, kdy jsou ovoce a zelenina spojeny s jinými produkty).

(*2)  Programy zaměřené na nejméně rozvinuté země podle seznamu OSN dostupného na adresehttps://www.un.org/development/desa/dpad/wp-content/uploads/sites/45/publication/ldc_list.pdf by měly být v souladu s rozvojovými cíli EU. Žadatelé budou požádáni, aby předložili vlastní hodnocení s vysvětlením, proč navrhovaný propagační program nebude mít nepříznivý vliv na cíle rozvojové politiky EU v nejméně rozvinuté zemi, na kterou se propagační program zaměřuje.

(*3)  Složené programy propagující ekologické produkty ve třetích zemích se předkládají v rámci tématu AGRIP-MULTI-2021-TC-ORGANIC. Nelze je předkládat v rámci tématu AGRIP-MULTI-2021-TC-ALL, kromě případů, kdy jsou ekologické produkty kombinovány s jinými produkty.

(7)  Úř. věst. L 347, 20.12.2013, s. 671.

(8)  Úř. věst. L 354, 28.12.2013, s. 1.

(9)  Úř. věst. L 343, 14.12.2012, s. 1.

(10)  Viz čl. 197 odst. 2 písm. c) finančního nařízení EU 2018/1046.

(11)  Definice viz čl. 187 odst. 2 a čl. 197 odst. 2 písm. c) finančního nařízení EU 2018/1046.

(12)  Upozorňujeme, že Úřední věstník EU obsahuje oficiální seznam a v případě rozporu má jeho obsah přednost před obsahem mapy sankcí EU.

(13)  Pokyny Komise č. 2013/C 205/05 týkající se způsobilosti izraelských orgánů a jejich činností na územích okupovaných Izraelem od roku 1967, pokud jde o granty, ceny a finanční nástroje financované EU počínaje rokem 2014 (Úř. věst C 205, 19.7.2013, s. 9–11).

(14)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1924/2006 ze dne 20. prosince 2006 o výživových a zdravotních tvrzeních při označování potravin, Úř. věst. L 404, 30.12.2006, s. 9–25.

(15)  „Propojené subjekty“ jsou subjekty, které mají vztah k příjemci, zejména právní nebo kapitálový vztah, který se neomezuje pouze na akci ani není vytvořen pouze za účelem jejího provedení.

(16)  Viz článek 136 finančního nařízení EU 2018/1046.

(17)  Mezi profesní pochybení patří: porušení etických norem platných v oboru, protiprávní jednání s dopadem na profesní důvěryhodnost, nepravdivá prohlášení / zkreslení informací, účast na kartelové dohodě nebo jiné dohodě narušující hospodářskou soutěž, porušení práv duševního vlastnictví, pokus o ovlivnění rozhodovacích procesů nebo získání důvěrné informace od orgánů veřejné moci s cílem získat výhodu.

(18)  Viz článek 141 finančního nařízení EU 2018/1046.


Top