EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52022SC0009

PRACOVNÍ DOKUMENT ÚTVARŮ KOMISE SOUHRN ZPRÁVY O POSOUZENÍ DOPADŮ Průvodní dokument k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady o Agentuře Evropské unie pro drogy

SWD/2022/9 final

V Bruselu dne 12.1.2022

SWD(2022) 9 final

PRACOVNÍ DOKUMENT ÚTVARŮ KOMISE

SOUHRN ZPRÁVY O POSOUZENÍ DOPADŮ

Průvodní dokument k

návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady

o Agentuře Evropské unie pro drogy

{COM(2022) 18 final} - {SEC(2022) 45 final} - {SWD(2022) 8 final}


Souhrnný přehled

Posouzení dopadů návrhu nařízení o Agentuře Evropské unie pro drogy (revize mandátu Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost, tj. nařízení (ES) č. 1920/2006)

A. Potřeba opatření

Proč? Jaký problém se řeší?

Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (dále jen „agentura“) bylo založeno v roce 1993 a jeho zakládající nařízení bylo přepracováno v roce 2006 (nařízení (ES) č. 1920/2006). Nejnovější hodnocení provedla Komise v letech 2018/19 (COM(2020) 228). Vymezení problému vychází z výsledků hodnocení a řeší nedostatky, na něž upozornily hlavní zúčastněné strany agentury. Zatímco před 25 lety bylo nezbytné shromáždit a analyzovat údaje o drogové situaci v Evropě a jejích důsledcích, zúčastněné strany v současné době potřebují rovněž analýzu nových problémů a poradenství ohledně nejlepších způsobů, jak řešit rychle se vyvíjející hrozby, jako jsou nové psychoaktivní látky, které se dostávají do EU a které jsou nebezpečnější pro (veřejné) zdraví a vyvolávají rovněž nové bezpečnostní obavy. Tvůrci politik potřebují větší podporu a více informací, aby mohli přijímat informovaná rozhodnutí a poskytovat odpovídající reakce. Agentura nemůže členským státům poskytnout dostatečnou podporu a síť vnitrostátních kontaktních míst agentury (Reitox) není plně využívána. Mezinárodní rozměr činnosti agentury není dostatečně definován. Informace poskytované agenturou mají zásadní význam pro provádění nové protidrogové strategie EU na období 2021–2025, která k protidrogové politice zaujímá fakticky podložený přístup.

Čeho by měla tato iniciativa dosáhnout?

Obecným cílem této iniciativy je zajistit, aby agentura plnila svůj účel a byla náležitě vybavena k řešení výzev, které drogy v EU představují, což povede k příslušným opatřením a podpoře ze strany EU a členských států. Navrhovaná revize mandátu by byla cílená. Měla by vyjasnit mandát agentury, pokud jde o oblast její působnosti (zejména látky, jimiž se má zabývat); zvýšit svou schopnost rychleji a cíleněji reagovat na výzvy a vznikající hrozby; prohloubit monitorování a analýzu drogové problematiky; poskytovat podporu členským státům a vyjasnit mezinárodní rozměr činnosti agentury.

Jakou přidanou hodnotu budou mít tato opatření na úrovni EU? 

Drogová problematika postihuje všechny Evropany a má přeshraniční a globální povahu. Existuje mnoho společných problémů, které se týkají všech členských států, a to jak na straně poptávky po drogách, tak na straně nabídky. Problém drog nelze řešit pouze na vnitrostátní úrovni, neboť takový přístup by vedl k roztříštěnosti; členské státy se od sebe navzájem učí prostřednictvím sdílení zkušeností a osvědčených postupů. Činnost EU poskytuje účinný a účelný způsob řešení těchto otázek.

B. Řešení

Jaké legislativní a nelegislativní možností politiky byly zvažovány? Je některá možnost upřednostňována? Proč? 

Nelegislativní možnost politiky (další spolupráce) a zrušení nebo sloučení agentury byly z další analýzy vyloučeny, neboť by zjištěné problémy neřešily.

Upřednostňovanou možností je cílená revize mandátu. V reakci na žádost některých zúčastněných stran o rozšíření oblasti působnosti agentury na další závislosti byla tato otázka analyzována; posouzení dopadů však dospělo k závěru, že agentura by se měla i nadále zaměřovat na nelegální drogy. Polyvalentní užívání by však mělo být lépe řešeno. Do tematické oblasti činnosti agentury by rovněž měla spadat nabídka drog a trhy s drogami. V zájmu zajištění pružnější analýzy a analýzy zaměřené více na budoucnost by měly být dále rozvíjeny schopnosti agentury v oblasti monitorování a posuzování hrozeb. S cílem rychle informovat veřejnost a poskytnout varování o hrozbách, které se vyskytují v několika členských státech, by agentura měla podporovat rozvoj informačních kampaní a varování na úrovni EU nebo sama tyto kampaně rozvíjet. Za účelem rozšíření informační základny agentury by měla být zřízena specializovaná síť laboratoří. Mandát vnitrostátních kontaktních míst by měl být posílen s cílem lépe využívat jejich kapacity na podporu agentury a odrážet změny, které mají být zavedeny v mandátu agentury. A konečně, mezinárodní rozměr činnosti agentury by měl být lépe vyjasněn.

Kdo podporuje kterou možnost? 

Hlavní zúčastněné strany, tj. vnitrostátní a evropští tvůrci protidrogové politiky podporují – a dokonce požadují – posílení mandátu agentury. Nová protidrogová strategie EU, kterou Rada přijala v prosinci 2020, výslovně vyzývá Komisi, aby co nejdříve předložila návrh na revizi mandátu. Některé členské státy, které mají širší strategie týkající se závislostí, by uvítaly širší mandát agentury. Jiné členské státy mají rámec pouze pro drogy a byly by spokojeny se stávajícím mandátem doplněným vyjasněním polyvalentního užívání drog. Stanovení minimálních kritérií pro vnitrostátní kontaktní místa by také mohlo být pro některé členské státy sporné, neboť by to mohly považovat za zásah do svých výsad. Tato kritéria by však byla zapotřebí k zajištění rovných podmínek v celé Evropě a k zajištění poskytování údajů agentuře.

C. Dopady upřednostňované možnosti

Jaké jsou výhody upřednostňovaných možností (je-li nějaká doporučena, jinak uveďte výhody hlavních možností)? 

Upřednostňovaná možnost by přispěla k informovanějším politikám a opatřením; to by vedlo k účinnějším evropským (a vnitrostátním) reakcím na problematiku drog v EU. Významně by to přispělo k účinné a fakticky podložené reakci na problematiku drog, a to jak z hlediska zdraví, tak z hlediska bezpečnosti. Mandát agentury by se i nadále zaměřoval především na monitorování a podporu EU a jejích členských států v souladu se zásadou subsidiarity. Tato cílená revize mandátu agentury by vedla k lepší připravenosti na evropské a vnitrostátní úrovni, pokud jde o rostoucí nové hrozby v oblasti drog.

Jaké jsou náklady na upřednostňované možnosti (je-li nějaká doporučena, jinak uveďte náklady na hlavní možnosti)? 

Upřednostňovaná možnost by vyžadovala navýšení finančních a lidských zdrojů ve srovnání se zdroji vyčleněnými ve víceletém finančním rámci (VFR) na období 2021–2027. Odhaduje se, že pro nové období VFR by byl zapotřebí dodatečný rozpočet ve výši přibližně 51 až 63 milionů EUR a přibližně 40 dodatečných pracovních míst.

Jaký bude dopad na podniky, malé a střední podniky a mikropodniky?

Nebude to mít žádný přímý dopad na podniky, malé a střední podniky a mikropodniky. Revize by mohla mít pozitivní nepřímé dopady tím, že omezí ztrátu pracovních sil v hospodářství v důsledku toho, že uživatelé drog nejsou schopni v plné míře pracovat nebo poskytovat práci, a tím, že naruší příjmy organizovaných zločineckých skupin.

Očekávají se významné dopady na vnitrostátní rozpočty a správní orgány? 

Ačkoli by upřednostňovaná možnost vedla ke zvýšení úkolů a povinností agentury, celkově by iniciativa přispěla ke snížení administrativní zátěže a zjednodušení správních postupů, zejména v členských státech. Hlavním faktorem, který k tomu přispívá, je navrhované zefektivnění a centralizace povinností týkajících se podávání zpráv. Vzhledem k nedostatku údajů o dostupných finančních prostředcích pro protidrogovou politiku není možné kvantifikovat dopady zjednodušení a snížení zátěže.

Očekávají se jiné významné dopady? 

Ne.

D. Návazná opatření

Kdy bude tato politika přezkoumána?

V souladu se společným přístupem bude nařízení o agentuře zahrnovat externí hodnocení agentury, a to každých pět let.

Top