Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52020AE0108

Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení (EU) 2016/1139, pokud jde o zavedení stropů kapacity pro tresku obecnou ve východní části Baltského moře, sběr dat a kontrolní opatření v Baltském moři, a nařízení (EU) č. 508/2014, pokud jde o trvalé ukončení rybolovu týkající se plavidel lovících tresku obecnou ve východní části Baltského moře [COM(2019) 564 – 2019/0246 (COD)]

EESC 2020/00108

Úř. věst. C 106, 31.3.2020, p. 10–12 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

31.3.2020   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 106/10


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu nařízení Evropského parlamentu a Rady, kterým se mění nařízení (EU) 2016/1139, pokud jde o zavedení stropů kapacity pro tresku obecnou ve východní části Baltského moře, sběr dat a kontrolní opatření v Baltském moři, a nařízení (EU) č. 508/2014, pokud jde o trvalé ukončení rybolovu týkající se plavidel lovících tresku obecnou ve východní části Baltského moře

[COM(2019) 564 – 2019/0246 (COD)]

(2020/C 106/02)

Hlavní zpravodaj:

Gerardo LARGHI

Konzultace

Evropský parlament, 13. 11. 2019

Rada, 18. 11. 2019

Právní základ

čl. 43 odst. 2 a článek 304 Smlouvy o fungování Evropské unie

Odpovědná sekce

Zemědělství, rozvoj venkova, životní prostředí

Přijato na plenárním zasedání

23. 1. 2020

Plenární zasedání č.

549

Výsledek hlasování

(pro/proti/zdrželi se hlasování)

112/0/1

1.   Závěry a doporučení

1.1.

Evropský hospodářský a sociální výbor (EHSV) souhlasí s návrhem Komise na přijetí urgentních opatření v odvětví rybolovu tresky obecné v Baltském moři, ale domnívá se, že samotný návrh nemůže stačit k naplnění potřeb této oblasti a v ní žijících populací.

1.2.

EHSV zdůrazňuje, že rozhodnutí zakázat lov tresky obecné povede v některých členských státech k zániku velké části námořních rybolovných činností, což nejenom připraví rybáře o práci, ale bude to mít také nepříznivý dopad na drobné zpracovatele produktů rybolovu, přímý prodej a odvětví cestovního ruchu. Aby měli spotřebitelé i nadále k dispozici čerstvé ryby, je třeba podpořit udržitelnou akvakulturu v rybích farmách na moři, které by zaměstnávaly místní rybáře.

1.3.

EHSV se domnívá, že snížení kvót pro počet ulovených ryb samo o sobě nevyřeší krizový stav Baltského moře. Je zapotřebí vypracovat komplexní plán, který tomuto odvětví, podnikatelům, pracovníkům a spotřebitelům nabídne perspektivy do budoucna.

1.4.

EHSV bere na vědomí rozhodnutí Komise poskytnout členským státům nástroje nezbytné k vrakování rybářských loďstev, která v současnosti loví tresku obecnou, a přenést na členské státy stanovení tonáže a počtu plavidel, která mají být demontována.

1.5.

EHSV poukazuje na negativní důsledky ničení těchto loďstev a je toho názoru, že by se takový plán měl přijímat pouze na dobrovolném základě.

1.6.

EHSV připomíná, že Účetní dvůr zdůraznil skutečnost, že prostředky na tento účel byly často špatně použity a ne vždy přinesly očekávané výsledky. Výbor žádá Komisi a členské státy, aby připravily opatření, díky nimž by se tomu v tomto případě předešlo.

1.7.

EHSV se domnívá, že kdyby Komise a členské státy zasáhly včas, bylo by možné tento problém řešit postupně.

1.8.

EHSV vyzývá členské státy, které mají pravomoc stanovit pravidla pro přidělování finančních náhrad za vrakování rybářských plavidel, aby měli řádně na paměti odborné pracovníky tohoto odvětví, kteří by přišli o zdroj příjmů.

1.9.

EHSV vyzývá členské státy, aby s využitím prostředků z ESF prováděly programy rekvalifikace pracovníků, kteří v současnosti pracují v tomto odvětví.

1.10.

Vzhledem k tomu, že z vědeckého výzkumu vyplývá, že stávající úmrtnost tresky obecné souvisí více s environmentálními faktory než s rybolovem, žádá EHSV Komisi, aby považovala za prioritní každý zásah, který přispěje ke zlepšení ekosystému Baltského moře.

1.11.

EHSV důrazně vybízí Evropskou komisi, aby prozkoumala, zda by nebylo možné vyčlenit zvláštní prostředky na opatření přijímaná v souladu se zásadami modré bioekonomiky napříč regiony. Jak již dokládá řada existujících projektů, mohou některé nové ekonomické činnosti výrazně přispět k tomu, aby se v oblasti Baltského moře dosáhlo pozitivních environmentálních výsledků. Je třeba podporovat chov slávek a pěstování mořských řas, jelikož velmi účinně zachycují živiny. Takovéto činnosti rovněž pomáhají obnovit biologickou rozmanitost v pobřežních vodách a vrátit do nich rybí populace. EHSV se domnívá, že k zúročení tohoto potenciálu by bylo možné využít stávajících plavidel a rybářů, jelikož disponují uzpůsobitelným vybavením a dovednostmi. Je naprosto nezbytné, aby EU i samotné členské státy zavedly zvláštní finanční program určený regionům.

1.12.

EHSV zdůrazňuje, že když návrh zakáže konverzi na rekreační a turistický rybolov, přijdou příslušné subjekty o konkrétní pracovní a podnikatelskou příležitost.

1.13.

EHSV považuje za důležité, aby Komise předešla tomu, že zákaz lovu tresky obecné členskými státy bude ve prospěch subjektů z jiných zemí, které nejsou členy EU.

2.   Obecné připomínky

2.1.

Degradace ekosystému Baltského moře je známa již léta. Populace tresky obecné ve východní části Baltského moře je v současnosti jediná, u níž je úmrtnost zapříčiněná environmentálními faktory třikrát vyšší než úmrtnost způsobená rybolovem. Nepředpokládá se ostatně, že by do roku 2024 došlo k výrazným změnám, i kdyby se tato populace vůbec nelovila.

2.2.

EHSV se domnívá, že se musí komplexně posoudit situace v odvětví rybolovu v Baltském moři a problém mořského prostředí, které se v důsledku řady faktorů (kromě znečištění pocházejícího z ústících řek, se upozorňuje na plavby výletních lodí, které ne vždy splňují normy pro recyklaci vody) dostalo do krize.

2.3.

EHSV je si vědom toho, že velká část znečišťujících látek i nadále pochází z průmyslových odvětví a z čistíren odpadních vod. Vyzývá Evropskou komisi, aby po členských státech požadovala aktivnější provádění směrnice o trestněprávní ochraně životního prostředí a náležité stíhání velkých znečišťovatelů. EHSV vybízí členské státy, aby příjmy z pokut vybraných od znečišťovatelů využívaly k financování environmentálních programů.

2.4.

EHSV je toho názoru, že by se měly urychleně shromáždit všechny zúčastněné strany z tohoto odvětví a že by se měl ve spolupráci s nimi vypracovat společný akční plán. Jedním z řešení by mohla být partnerství veřejného a soukromého sektoru.

2.5.

Je rovněž třeba prozkoumat, zda by nebylo možné uzavřít dohodu ohledně zaměstnávání zahraničních rybářů a prosazování zásad modré bioekonomiky na sousedním území Ruské federace. Spolupráce se nesmí omezit na hledání kompromisních řešení v oblasti rybolovu, ale musí se rovněž zaměřit na přípravu a provádění opatření, pomocí nichž se od základu a trvale vyřeší ekologické problémy, jež ohrožují rovnováhu ekosystému Baltského moře.

V Bruselu dne 23. ledna 2020.

předseda Evropského hospodářského a sociálního výboru

Luca JAHIER


Top