Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52018JC0008

    SPOLEČNÁ ZPRÁVA EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ ZVLÁŠTNÍ ADMINISTRATIVNÍ OBLAST MACAO: VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2017

    JOIN/2018/8 final

    V Bruselu dne 24.4.2018

    JOIN(2018) 8 final

    SPOLEČNÁ ZPRÁVA EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

    ZVLÁŠTNÍ ADMINISTRATIVNÍ OBLAST MACAO: VÝROČNÍ ZPRÁVA ZA ROK 2017


    SPOLEČNÁ ZPRÁVA EVROPSKÉMU PARLAMENTU A RADĚ

    Zvláštní administrativní oblast Macao: Výroční zpráva za rok 2017

    Shrnutí

    Od předání Macaa Čínské lidové republice v roce 1999 Evropská unie a její členské státy pozorně sledují politický a ekonomický vývoj ve Zvláštní administrativní oblasti (ZAO) Macao, která se řídí zásadou „jedna země, dva systémy“. Evropská unie uznává politiku „jedné Číny“ a podporuje zásadu „jedna země, dva systémy“ a její uplatňování.

    Tato výroční zpráva o vývoji v Macau je vydána v souladu se závazkem, který byl dán Evropskému parlamentu.

    I v roce 2017 se v Macau nadále uplatňovala zásada „jedna země, dva systémy“ a těžila z ní nejen ZAO, ale i celá Čína a mezinárodní společenství.

    V září si Macao zvolilo nové zákonodárné shromáždění. Jeho politické složení nezaznamenalo po volbách žádnou změnu. Stále mu dominují provládní zákonodárci. Vysoká účast ve volbách do zákonodárného shromáždění, ve kterých se přímou volbou rozděluje 14 ze 33 křesel, dokazuje, že občané Macaa mají o účast na politickém dění velký zájem a chtějí se ke své budoucnosti vyjadřovat.

    Macajský základní zákon ani jiné legislativní akty nestanoví možnost zavedení všeobecného volebního práva. Evropská unie přesto vybízí macajské orgány, aby zvážily, jakým způsobem podpořit větší zapojení veřejnosti do volby místního předsedy vlády a zákonodárného shromáždění. Tím by se zvýšila jejich legitimita, vzrostla by podpora ze strany veřejnosti a posílila by se správa věcí veřejných.

    V roce 2017 byla i nadále v obecné rovině dodržována základní práva a svobody občanů. Macajské sdělovací prostředky navzdory obavám ze vzrůstající autocenzury stále vyjadřovaly širokou škálu názorů.

    Macajská ekonomika během roku významně posílila a byly ohlášeny další iniciativy, které mají za cíl hospodářství diverzifikovat.

    Obchodní vztahy mezi Evropskou unií a Macaem byly i nadále pevné a spolupráce probíhala na dobré úrovni.

    Politický vývoj

    Dne 17. září v Macau proběhly volby do zákonodárného shromáždění. Jednalo se o dosud nejvyšší volební účast, hlasovalo celkem 57,22 % voličů. Z celkových 33 křesel zákonodárného shromáždění se jich přímou volbou rozděluje pouze 14. Zbývajících 19 křesel se volí prostřednictvím funkčních volebních obvodů nebo je uděluje předseda vlády. V nově zvoleném zákonodárném shromáždění mají i nadále výraznou převahu provládní síly. Pouhé čtyři pandemokratické zákonodárce ve shromáždění doplňuje další zákonodárce, který podporuje zavedení všeobecného volebního práva, ale k pandemokratické platformě se nehlásí. Ve volbách sehrály zásadní roli otázky sociálního zabezpečení a živobytí.

    Volby proběhly řádně. Prodemokratická strana Nové Macao však obvinila orgány z toho, že na stranu v průběhu kampaně vyvíjely nátlak, a s celou záležitostí se obrátila na soud. Rozhodnutím z 11. září dal nejvyšší odvolací soud straně Nové Macao za pravdu a vytkl úřadu pro občanské a komunální záležitosti, že zamítl žádost strany o povolení k uspořádání akce v rámci její volební kampaně. Prodemokratičtí aktivisté si stěžovali, že se ústřední vláda nabourala do jejich sociálních médií, e-mailů a služeb výměny rychlých zpráv, aby mohla sledovat jejich volební kampaň. Přinejmenším třinácti hongkongským novinářům nebyl před volbami povolen vstup do Macaa.

    Dne 4. prosince byl své funkce v zákonodárném shromážděním dočasně zbaven prodemokratický zákonodárce Sulu Sou. Byl obviněn z občanské neposlušnosti v souvislosti s protestem proti macajskému předsedovi vlády z roku 2016. O pozastavení jeho funkce rozhodlo zákonodárné shromáždění celkovým počtem 28 hlasů pro a 4 proti. Je to vůbec poprvé od předání Macaa Čínské lidové republice v roce 1999 co zákonodárné shromáždění využilo své pravomoci pozastavit činnost zákonodárce z důvodu obvinění z trestného činu. Pokud by Sou byl uznán vinným a uvězněn na víc než 30 dní, mohl by být funkce zákonodárce zbaven úplně.

    V květnu přijel do Macaa na třídenní návštěvu předseda Všečínského shromáždění lidových zástupců Čang Te-ťiang. Pochválil Macao za úspěšné uplatňování zásady „jedna země, dva systémy“ a vyzval ZAO, aby podnikla další kroky k hlubší integraci do čínského národního rozvoje.

    V srpnu zasáhl Macao tajfun Hato, který si vyžádal 10 obětí na životech a stovky zraněných. Tajfun 10. kategorie způsobil v Macau spoušť, zanechal město na několik hodin bez proudu a ukázal zranitelnost Macaa vůči efektům klimatických změn. Na žádost macajské vlády byly mobilizovány jednotky Čínské lidové osvobozenecké armády, které se zapojily do záchranných akcí.

    V listopadu odhlasoval Stálý výbor Všečínského shromáždění lidových zástupců připojení zákona o národní hymně do přílohy III macajského základního zákona, což znamená, že tento zákon bude platný v ZAO Macao.

    V průběhu roku 2017 byl odepřen vstup do Macaa více než dvanácti prodemokratickým aktivistům a několika novinářům. Imigrační úřady oznámily několika hongkongským politikům a zákonodárcům, že představují hrozbu pro vnitřní bezpečnost a stabilitu Macaa.

    Rovné příležitosti, práva a svobody

    V rámci zásady „jedna země, dva systémy“, která je zakotvena v základním zákoně Macaa, byla v obecné rovině nadále dodržována základní práva a svobody obyvatel Macaa a zachovávány zásady právního státu. V Macau jsou dodržovány občanské svobody a je zde vysoká úroveň respektování lidských práv. Přesto místní vláda ani v roce 2017 nezměnila svůj negativní postoj k doporučení Výboru OSN proti mučení, aby zřídila nezávislý orgán pro lidská práva. Své stanovisko obhajovala tvrzením, že toto doporučení se na Macao jakožto na zvláštní administrativní oblast Čínské lidové republiky nevztahuje.

    Sdělovací prostředky si zachovaly rozmanitost a mohly bez omezení vyjadřovat různorodé názory. Zdá se ale, že zejména ve sdělovacích prostředcích v čínském jazyce a při podávání zpráv o čínských záležitostech existuje určitá míra autocenzury. Na autocenzuru, přičítanou závislosti médií na vládním financování, nadále upozorňují nevládní organizace a aktivisté z řad novinářů.

    V roce 2017 vydala Macajská asociace portugalsky a anglicky psaného tisku svou první zprávu zaměřenou na svobodu tisku v jiných než čínských sdělovacích prostředcích. Podle této zprávy byla svoboda tisku dodržována, čínskojazyčná média však čelila větším výzvám, omezením a tlaku, než je tomu u sdělovacích prostředků v angličtině a portugalštině. Hlavní překážku dodržování svobody tisku viděli autoři zprávy v obtížném přístupu ke zdrojům a nedostatečné transparentnosti ze strany orgánů.

    Nadále přetrvávají obavy z možné diskriminace na základě sexuální orientace a genderové identity. Tyto obavy jsou zvlášť silné v oblasti zaměstnání, vzdělávání a zdravotní péče. Vztahy mezi osobami stejného pohlaví doposud nebyly zahrnuty do zákona, který kvalifikuje domácí násilí jako trestný čin. Výbor OSN pro hospodářská, sociální a kulturní práva vyzval Macao, aby přijalo komplexní právní úpravu pro boj proti diskriminaci.

    Navzdory pokračujícím snahám macajské vlády bojovat proti obchodování s lidmi zůstává tento problém aktuální. Během roku uspořádaly macajské orgány četná školení a osvětové kampaně zaměřené na boj proti obchodování s lidmi. Ve snaze zamezit tomuto typu přeshraniční trestné činnosti posílilo Macao spolupráci s orgány pevninské Číny a Hongkongu, se kterými si vzájemně vyměňovalo zpravodajské informace a realizovalo společné operace. Macajský zákon o boji proti obchodování s lidmi je uspokojivý, je ho však třeba důrazněji prosazovat. Počet trestně stíhaných a odsouzených za obchodování s lidmi zůstává navzdory velkému množství stížností nízký. Evropská unie je připravena obnovit vzájemnou spolupráci a výměnu informací a poskytnout Macau odborné znalosti ohledně způsobů, jak se tomuto globálnímu problému postavit.

    Svobodu sdružování a kolektivního vyjednávání, jak je zakotvena v úmluvách Mezinárodní organizace práce (MOP), zatím Macao neprosazuje účinně. Zaměstnanci se sice aktivit odborových svazů a protestních akcí v kolektivním vyjednávání mohou účastnit, nejsou ale žádným způsobem chráněni před případnými odvetnými opatřeními. Podle článku 70 zákona o pracovním poměru může zaměstnavatel ukončit pracovní poměr se zaměstnancem bez udání důvodu, přičemž dotyčný zaměstnanec obdrží pouze skromné odstupné. Evropská unie vybízí Macao, aby přijalo nezbytná opatření, která povedou k naplnění úmluv MOP.

    V průběhu roku macajské orgány pokračovaly v tvrdých protikorupčních opatřeních a vláda spustila vyšetřování několika případů korupce, do kterých byli zapleteni místní vysocí představitelé. Řádění tajfunu Hato vyvolalo pochybnosti o připravenosti Macaa vzdorovat přírodním katastrofám a o schopnosti koordinovat odstraňování jejich následků. Po odeznění tajfunu spustila Komise proti korupci vyšetřování Meteorologického a geofyzikálního úřadu a jeho postupů ve vztahu k předpovědím tajfunu a kontroverzní správě úřadu jeho bývalým ředitelem. Zpráva Komise proti korupci nepřinesla žádné důkazy nelegálního jednání ani vnějších vlivů.

    Hospodářský vývoj

    V roce 2017 se macajská ekonomika vzpamatovala z významného propadu, který zažívala v předchozích třech letech, kdy odvětví hazardních her hluboce zasáhla protikorupční kampaň na pevninské Číně. V roce 2017 vzrostl macajský HDP o 9,1 % 1 v reálném vyjádření, což ve srovnání s poklesem o 0,9 % v roce 2016 znamená významné zlepšení. Ekonomický růst zapříčinilo oživení herního průmyslu a setrvalý příliv turistů. Celkový počet návštěvníků vzrostl v roce 2017 o 5,4 % na 32,6 milionu osob. Návštěvníci v Macau také víc utráceli. Příjmy z hazardních her zaznamenaly v roce 2017 dvouciferný růst a dosáhly celkem 266 miliard MOP; oproti roku 2016 se jedná o 19,1% nárůst. Domácí poptávka stabilně rostla, výdaje na soukromou spotřebu i vládní výdaje vykázaly mírný nárůst. Nejslabší část hospodářství představovaly soukromé investice, které v roce 2017 poklesly v reálném vyjádření o 10 %. Investiční výdaje se snížily, protože se přiblížilo dostavění několika rozsáhlých turistických zařízení a obrovských rekreačních středisek. Inflace poklesla z 2,3 % v roce 2016 na 1,2 % v roce 2017. Míra nezaměstnanosti se v minulých pěti letech, a to i po dobu zpomalení hospodářského růstu, stabilně udržovala pod 2 % a macajská ekonomika byla významně závislá na zahraničních pracovnících a odbornících. Přes 40 % macajské pracovní síly představovali v roce 2017 zahraniční pracovníci, zhruba dvě třetiny z nich pocházely z pevninské Číny.

    Dne 14. listopadu přednesl macajský předseda vlády Fernando Chui svůj programový projev pro rok 2018. Připomněl v něm hlavní směřování politik stanovených v macajském pětiletém plánu (2016–2020), který vešel v platnost v roce 2016. Předseda vlády prohlásil, že jeho vláda bude usilovat o diverzifikaci ekonomiky a zasadí se o účast na čínské iniciativě „pás a stezka“ a na iniciativě „širší okolí zálivu“ mezi Kuang-tungem, Hongkongem a Macaem. Vláda se zavázala i nadále rozvíjet cestovní ruch spojený s obchodem, a to prostřednictvím zasedání, pobídek, kongresů a výstav, jakož i kulturní a kreativní průmysl, čínskou medicínu, služby finančního leasingu a správu majetku. Předseda vlády vybídl malé a střední podniky ke spolupráci s provozovateli elektronických obchodů na pevninské Číně, aby prozkoumaly trhy v portugalsky mluvících zemích. V souladu se zavedenou praxí ohlásil předseda vlády také balíček finančních dotací pro místní obyvatele. Tento balíček – poskytovaný už po 11. v řadě – v tomto roce dosáhl celkové výše 12,9 miliardy MOP. V roce 2018 obdrží osoby s trvalým pobytem 9 000 MOP a osoby bez trvalého pobytu 5 400 MOP.

    Fiskální situace Macaa byla i v roce 2017 stabilní a celý region disponuje značnými rezervami. V minulých letech macajský rozpočtový účet konzistentně vykazoval přebytky navzdory významnému poklesu příjmů z daní z hazardních her v letech 2015–2016. Opatrná fiskální politika v letech rychlého hospodářského růstu zajistila nulový dluh veřejného sektoru a rozpočtové rezervy převyšující 130 % HDP 2 . Na konci roku 2017 dosahovaly celkové rozpočtové rezervy hodnoty 490 miliard MOP 3 , což je pro území s menší než půlmilionovou populací (pokud nepočítáme pracovníky, kteří se nenarodili v Macau) mimořádně vysoké číslo. V roce 2016 vláda oznámila, že do roku 2019 zřídí nezávislý rozvojový fond, který bude rozpočtové rezervy spravovat.

    Diverzifikace macajské ekonomiky zůstává i nadále dlouhodobým a trvalým cílem, v oblasti diverzifikace herního průmyslu se však v loňském roce podařilo dosáhnout určitých výsledků. Podíl hazardu „VIP“ (hazard s vysokými sázkami, kterého se účastní bohatí lidé) na celkovém příjmu z hazardních her poklesl v roce 2017 ze 70 % na 56 % 4 . Macao buduje nová turistická střediska a vylepšuje městskou infrastrukturu, aby uspokojilo poptávku turistů, kteří sem jezdí za masovým hazardem, i těch, kteří hazard nevyhledávají vůbec. Provozovatelé hazardních her se zavázali k investicím do rozhlehlých luxusních středisek, která by nalákala hojně navštěvované akce. Dále se zavázali investovat do jiných druhů volnočasových aktivit, které by byly vhodné pro rodiny, osoby na služebních cestách a běžné turisty. V roce 2018 má otevřít pět nových středisek o hodnotě několika miliard dolarů. Celkově by v Macau mělo ke stávajícím 37 000 hotelových pokojů přibýt 9 000 nových. Vláda zdůraznila, že schopnost rozvíjet cestovní ruch nezakládající se na herním průmyslu bude jedním z hlavních kritérií pro prodloužení koncesí pro provozování hazardních her. V současné době těmito koncesemi disponuje šest společností, jejich licence vyprší mezi lety 2020 a 2022.

    V oblasti regionální spolupráce podepsalo Macao v prosinci dvě nové dohody s Čínou v rámci Dohody o užším ekonomickém partnerství (CEPA) mezi pevninskou Čínou a Macaem. Jednalo se o „Dohodu o investicích“ a o „Dohodu o hospodářské a technické spolupráci“. Dohoda o investicích poskytuje mechanismus řešení investičních sporů a rámec pro soudní řízení. Ještě předtím podepsalo Macao v říjnu jinou dohodu v rámci dohody CEPA s Hongkongem, jejím cílem bylo zjednodušit volný pohyb zboží, usnadnit celní řízení a obchod, otevřít obchod se službami a navázat dvoustrannou spolupráci v oblasti duševního vlastnictví. S pevninskou Čínou uzavřely Macao i Hongkong samostatné dohody CEPA. Očekává se, že tyto tři vlády na základě svých dohod CEPA vybudují novou společnou platformu s cílem prohloubit liberalizaci a usnadnění obchodu a investic v „širším okolí zálivu“.

    Macao hraje roli ekonomického mostu mezi Čínou a portugalsky mluvícími zeměmi. Pro posílení této pozice přesunul stěžejní fond pro podporu spolupráce mezi Čínou a portugalsky mluvícími zeměmi v červnu 2017 své hlavní sídlo z Pekingu do Macaa. Fond založily v roce 2013 Čínská rozvojová banka a Macajský fond pro rozvoj průmyslu a obchodu. Spravuje ho Čínsko-africký rozvojový fond. Fond se zavázal zapojit do svých budoucích projektů více malých a středních macajských podniků.

    Během roku Macao pokračovalo v boji proti praní peněz a financování terorismu. Tyto snahy v roce 2017 zmínila i zpráva o vzájemném hodnocení, kterou na základě metod hodnocení stanovených Finančním akčním výborem společně vydaly Asijsko-tichomořská skupina pro boj proti praní peněz a mezinárodní skupina finančních inspektorů. V listopadu Macao navíc zavedlo systém ohlašování peněžní hotovosti pro návštěvníky, kteří do Macaa přicestují s hotovostí v hodnotě 120 000 MOP nebo více.

    Dvoustranné vztahy mezi EU a Macaem

    V roce 2017 byla Evropská unie druhým největším zdrojem dovozu do Macaa po pevninské Číně, zasloužila se o 25 % celkového dovozu ZAO. Zároveň však do EU směřovala méně než 2 % macajského vývozu zboží. Tato tržní nerovnováha měla za následek dlouhodobý obchodní přebytek ve prospěch EU, vzhledem k tomu, že poptávka po dovozu v Macau po léta přetrvává, zatímco místní zpracovatelský sektor postupně upadá a nyní už nedosahuje ani 1 % HDP.

    Dvoustranný obchod se zbožím v roce 2017 vzrostl o 8 % na celkových 744 milionů EUR. Vývoz EU do Macaa dosáhl v roce 2017 hodnoty 626 milionů EUR, meziroční nárůst o 4 % znamenal obchodní přebytek ve výši 508 milionů EUR. Macao představuje rostoucí trh pro evropské luxusní zboží. Obchodní příležitosti v herním průmyslu a v odvětví cestovního ruchu jsou středobodem obchodních vztahů mezi EU a Macaem. Mezi hlavní vývozní produkty Evropské unie patřily luxusní kožené výrobky, oblečení, hodinky a šperky, potraviny a nápoje a automobily.

    S ohledem na to, že se v Macau zvyšuje počet projektů infrastruktury, může být z pohledu společností z EU zajímavé i zadávání veřejných zakázek v oblasti dopravy, energetiky a stavebnictví. V porovnání s ostatními velkými investory (Hongkong, Čína a USA) jsou však přímé investice společností z EU v Macau i nadále skromné. Nejvýznamnějším investorem EU v Macau bylo Portugalsko, suma jeho investic (9 miliard MOP) představovala 3,7 % celkového objemu přímých zahraničních investic roku 2017.

    V rámci programu pro spravedlivé zdanění na celosvětové úrovni EU dne 5. prosince zveřejnila seznam 17 nespolupracujících daňových jurisdikcí (příloha I k příslušným závěrům Rady), na kterém figurovalo i Macao. Prověřovací fáze programu odhalila v macajském daňovém systému tři problémy. Zaprvé, Macao se zavázalo při výměně informací uplatňovat standard OECD pro automatickou výměnu informací, který stojí na dvoustranném přístupu, jeho síť dohod však nepokrývá všechny členské státy EU. Zadruhé, Macao se stále neúčastní mnohostranné úmluvy OECD o vzájemné správní pomoci v daňových záležitostech (MAC). Zatřetí, v oblasti standardů spravedlivého zdanění se v Macau vyskytuje jeden daňový režim, tzv. režim „offshorových společností“, který byl označen za škodlivý. Na základě těchto závěrů bylo Macao vyzváno, aby se zavázalo odstranit identifikované nedostatky do konce roku 2018. Závazek, který Macao přijalo na konci roku 2017, neuznaly členské státy za dostatečný, a proto se Macao ocitlo na seznamu nespolupracujících jurisdikcí. Ze seznamu nespolupracujících jurisdikcí bylo Macao vyňato dne 23. ledna 2018, když se zavázalo rozptýlit obavy EU ohledně své účasti na mnohostranné úmluvě OECD o vzájemné správní pomoci (MAC). Efektivní plnění závazků ze strany Macaa bude nyní EU monitorovat. 

    V říjnu se v Macau konalo každoroční Světové fórum ekonomiky a cestovního ruchu. Během této události bylo oznámeno, že v roce 2018 se EU stane „oficiálním partnerem“ fóra. Oznámení dobře zapadá do iniciativy 2018: Rok cestovního ruchu mezi EU a Čínou, kterou předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker a čínský premiér Li Kche-čchiang ohlásili v červnu 2017. EU se těší na spolupráci s Macaem a věří, že společnými silami dosáhnou úspěchu Světového fóra ekonomiky a cestovního ruchu jak v Macau, tak mimo něj.

    Zasedání společného výboru EU-Macao – obvykle se koná jednou ročně – se v roce 2017 neuskutečnilo. Očekává se, že k zasedání dojde v roce 2018, spolupráce mezitím pokračuje na základě dříve stanovených priorit. Do budoucna chtějí EU a evropské podniky spolupracovat s vládou Macaa a podílet se na diverzifikaci místního hospodářství, zasadit se o zvyšování udržitelnosti hospodářského rozvoje a podporovat dvoustranný obchod a investiční toky. Podniky EU by mohly poskytnout cenné know-how a služby mnoha probíhajícím projektům infrastruktury a hrát významnou roli v plánech soukromých investorů na expanzi. Vzhledem k tomu, že Macao trpí akutním nedostatkem pracovních sil a kvalifikovaných vedoucích pracovníků, jsou evropské společnosti, které v zemi působí, významně závislé na vyslaných a zahraničních pracovnících. Získat pro tyto pracovníky pracovní povolení je však obtížné. EU je připravena spolupracovat s orgány Macaa a s evropskými podniky a pomoci při identifikaci oblastí hospodářské činnosti, ve kterých je situace obzvlášť naléhavá. Zjednodušení podmínek pro vstup kvalifikovaných odborníků na macajský pracovní trh by podpořilo konkurenceschopnost Macaa. EU a Macao budou pokračovat ve spolupráci v právních a regulačních záležitostech.

    Jako každoročně Macajsko-evropská obchodní komora 5 a Evropská obchodní komora v Hongkongu společně koordinovaly hojnou evropskou účast na březnovém Macajském mezinárodním fóru a výstavě o environmentální spolupráci a na říjnovém Macajském mezinárodním obchodním a investičním veletrhu.

    Nejvýznamnějšími projekty spolupráce mezi EU a Macaem jsou i nadále vzdělávací programy věnované právním záležitostem a tlumočnictví. Od roku 2006, kdy spolupráce mezi EU a Macaem v oblasti vzdělávání tlumočníků započala, program absolvovalo 90 tlumočníků v jazykové kombinaci portugalština–čínština. Ve spolupráci s Evropskou komisí provozuje Macajský polytechnický institut (MPI) vzdělávací program určený univerzitním učitelům tlumočnictví a profesionálním tlumočníkům z Macaa a pevninské Číny. Ve dnech 10.–11. října 2017 proběhla v MPI mezinárodní konference k oslavě 10. výročí spolupráce EU a Macaa v oblasti vzdělávání tlumočníků, jejíž důležitost stále narůstá i vzhledem k tomu, že Macao bylo označeno za „obchodní a vzdělávací platformu“ mezi pevninskou Čínou a portugalsky mluvícími zeměmi.

    Po 20. zasedání společného výboru EU-Macao zřídil Macajský fond pro vývoj vědy a technologie (FDCT) mechanismus spolufinancování, který má povzbudit macajské výzkumné pracovníky k účasti na rámcovém programu EU Horizon 2020. Prostřednictvím tohoto mechanismu bude FDCT poskytovat finanční podporu macajským účastníkům z návrhů vybraných v rámci programu Horizon 2020.

    V rámci akademického programu Evropské unie, který je spravován konsorciem pod vedením Univerzity v Macau, byla uspořádána celá řada nových aktivit, včetně např. pobytů hostujících přednášejících, seminářů, výměn výzkumných a akademických pracovníků, soutěže krátkometrážních filmů na téma EU, pravidelného rozhlasového pořadu o tématech souvisejících s EU a soutěže „Model EU“.

    (1)  Zdroj: Není-li uvedeno jinak, všechny makroekonomické ukazatele pocházejí od Úřadu pro statistiku a sčítání lidu při vládě ZAO Macao.
    (2)  Zdroj: 2016 Article IV Consultation Staff Report of Macao SAR, IMF (Zpráva MMF o konzultaci podle článku IV s ZAO Macao za rok 2016).
    (3)  Zdroj: Tisková zpráva macajského měnového úřadu ze dne 1. března 2018.
    (4)  Zdroj: Inspekční a koordinační úřad pro herní průmysl vlády ZAO Macao.
    (5)      Macajsko-evropská obchodní komora je hybridní komora, mezi jejíž členy patří jak přímo společnosti, tak i vnitrostátní komory zemí EU. V současné době jsou jejími členy Britské obchodní sdružení v Macau, Francouzsko-macajské obchodní sdružení, Německo-macajské obchodní sdružení, Irská obchodní komora v Macau, Macajsko-rumunská obchodní komora a Portugalsko-čínská obchodní a průmyslová komora.
    Top