EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 52016AE0575

Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k tématu Fórum evropské občanské společnosti pro udržitelný rozvoj (průzkumné stanovisko)

OJ C 303, 19.8.2016, p. 73–80 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

19.8.2016   

CS

Úřední věstník Evropské unie

C 303/73


Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k tématu Fórum evropské občanské společnosti pro udržitelný rozvoj

(průzkumné stanovisko)

(2016/C 303/09)

Zpravodajka:

Brenda KING

Spoluzpravodaj:

Roman HAKEN

Dne 16. prosince 2015 se nadcházející nizozemské předsednictví, v souladu s článkem 304 Smlouvy o fungování Evropské unie, rozhodlo konzultovat Evropský hospodářský a sociální výbor ve věci

Fórum evropské občanské společnosti pro udržitelný rozvoj.

(průzkumné stanovisko)

Specializovaná sekce Zemědělství, rozvoj venkova, životní prostředí, kterou Výbor pověřil přípravou podkladů na toto téma, přijala stanovisko dne 11. května 2016.

Na 517. plenárním zasedání, které se konalo ve dnech 25. a 26. května 2016 (jednání dne 26. května), přijal Evropský hospodářský a sociální výbor následující stanovisko 148 hlasy pro, 1 hlas byl proti, nikdo se nezdržel hlasování.

1.   Závěry a doporučení

1.1

Výbor vítá Agendu OSN pro udržitelný rozvoj 2030. Spolu s Pařížskou dohodou o změně klimatu přijatou na 21. konferenci smluvních stran považuje přijetí této agendy za velký průlom pro určení světového směřování k ukončení chudoby, prosazování prosperity pro všechny a ochraně přírodních zdrojů planety integrovaným způsobem.

1.2

Výbor doporučuje vytvořit ve spolupráci s Komisí a zástupci občanské společnosti Evropské fórum pro udržitelný rozvoj (dále jen „fórum“), které se stane platformou pro široké zapojení organizací občanské společnosti a zúčastněných stran do přípravy rámce pro provádění této agendy v EU a do jeho průběžného sledování a přezkumu.

1.3

Tato nová agenda se svými sedmnácti cíli udržitelného rozvoje platí univerzálně pro rozvojové i pro rozvinuté země a vyžádá si transformaci na všech stranách. EU a členské státy budou muset sladit všechny své politiky – nejen rozvojové – vyváženým a soudržným způsobem.

1.4

EU a její členské státy by jako jedna z hnacích sil při přípravě Agendy OSN pro udržitelný rozvoj 2030 měly jít příkladem při uvádění Agendy pro udržitelný rozvoj 2030 do praxe a při stanovování rámce správy. Výbor proto vítá záměr Komise zahájit v roce 2016 novou iniciativu s názvem Další kroky k udržitelné evropské budoucnosti, a to vzhledem k jejímu novému a naléhavému přístupu s cílem zajistit hospodářský růst a sociální a environmentální udržitelnost v Evropě po roce 2020 a začlenit provádění cílů udržitelného rozvoje do evropských vnitřních a vnějších politik (1). Výbor vyzývá Komisi, aby tuto iniciativu zařadila mezi své hlavní priority a aby do ní rovněž začlenila rámec pro participativní správu. Výbor považuje tuto iniciativu za krok nezbytný k posílení koncepce udržitelného rozvoje v celé Evropě, neboť přinese integrovanou strategii udržitelné Evropy v globalizovaném světě v časovém výhledu nejméně do roku 2030 a vymezí tak vnitrostátní provádění.

1.5

Výbor se zavazuje přispět k plnému provedení Agendy pro udržitelný rozvoj 2030 v EU. Na základě svých dlouhodobých zkušeností se spoluprací s občanskou společností se Výbor cítí obzvláště povolán k tomu, aby přispěl k výraznému zapojení občanské společnosti do těchto záležitostí.

1.6

Na úrovni EU je třeba dále rozvinout opatření pro participativní správu s cílem posílit demokratický rozhodovací proces podporující začlenění a posílit úlohu občanské společnosti.

1.7

Fórum pro udržitelný rozvoj, jehož vytvoření EHSV doporučuje, usnadní dialog a komunikaci mezi orgány EU a nevládními subjekty i mezi nevládními subjekty z různých regionů o pokroku směrem k udržitelnému rozvoji v EU. Zvýší informovanost o Agendě pro udržitelný rozvoj 2030, zajistí informovanou diskuzi a podpoří odpovědnost všech zainteresovaných stran.

1.8

Výbor je přesvědčen, že vytvoření fóra bude prakticky proveditelné a prospěšné pro všechny zapojené strany. Vychází při tom z hloubkového šetření názorů na tuto otázku, prováděného mj. formou slyšení a setkání, na nichž zainteresované strany myšlenku vytvoření takového fóra podpořily, a z velmi úspěšného příkladu Evropského fóra pro migraci.

1.9

Vzhledem k tomu, že řízení cílů udržitelného rozvoje na různých úrovních je novou politickou oblastí, vhodné rámce pro správu je třeba v nadcházejících letech teprve zavést a upevnit. Struktura fóra by proto měla umožňovat flexibilitu, aby bylo možné jej uvést do souladu s rozvíjejícím se celkovým rámcem pro správu.

1.10

Fórum by měli tvořit zástupci širokého spektra organizované občanské společnosti a sdružení zúčastněných stran, a to včetně soukromé sféry a odborů. Složení fóra by mělo být co nejinkluzivnější, aniž by to však ohrožovalo jeho účinné řízení a fungování. Mělo by být rovněž otevřeno místním iniciativám v oblasti udržitelného rozvoje. K diskuzi založené na skutečnostech by mělo přispět i zapojení akademické obce a výzkumu.

1.11

Klíčové je zapojení Evropské komise na vysoké úrovni, budou přizváni zástupci Rady a Parlamentu a předpokládá se spolupráce s Výborem regionů. Měly by být zastoupeny i národní rady pro udržitelný rozvoj a národní hospodářské a sociální rady, spolu s obdobnými vnitrostátními orgány zaměřujícími se na pokrok v oblasti udržitelného rozvoje.

1.12

Fórum by měla řídit rada, jejíž členové by měli většinou pocházet z řad občanské společnosti a organizací zúčastněných stran a další členové pak z Komise a EHSV.

1.13

Fórum musí být dobře zakotveno v procesech provádění, sledování a přezkumu cílů udržitelného rozvoje. Mělo by být uspořádáno jako nepřetržitý pracovní proces, scházet se alespoň jednou ročně a zabývat se mj. přípravou EU na každoroční politické fórum OSN na vysoké úrovni pro udržitelný rozvoj. Fórum by mělo sloužit jako platforma pro diskuzi o koncepci, uspořádání a podobách rámce EU pro provádění cílů udržitelného rozvoje. Dále by mělo svým regionům usnadňovat zapojení do mezivládních přezkumů cílů udržitelného rozvoje členských států.

2.   Úvod

2.1

Během summitu Organizace spojených národů o udržitelném rozvoji, který se konal ve dnech 25.–27. září 2015, přijali čelní představitelé světové politiky Agendu pro udržitelný rozvoj 2030 obsahující 17 ambiciózních cílů udržitelného rozvoje, jichž má být dosaženo do roku 2030.

2.2

V evropském regionu bude hrát EU klíčovou úlohu při začleňování nové agendy do evropských politik, při informování o této agendě, při stanovování cílů, při koordinaci a poskytování poradenství a při sledování pokroku a zajišťování kvality vzájemných (národních) hodnocení.

2.3

Za účelem provádění cílů udržitelného rozvoje bude třeba přijmout účinné řídicí mechanismy na globální, regionální, vnitrostátní i místní úrovni. Ty musí být založeny na participativním přístupu, který vychází ze zásad transparentnosti, odpovědnosti a posílení úlohy občanů, místních komunit, podniků, nevládních organizací a dalších subjektů občanské společnosti tak, aby mohly hrát aktivní roli na všech politických úrovních.

2.4

Ve své informační zprávě (2) zkoumal Výbor modely zapojení občanské společnosti do provádění Agendy pro udržitelný rozvoj 2030 v EU a předložil doporučení k posílené participativní správě. Navrhované fórum se opírá o klíčová doporučení této zprávy.

2.5

V návaznosti na představení zprávy v Komisi, na Fóru OSN na vysoké úrovni pro udržitelný rozvoj, v pracovních skupinách Rady a během dalších konferencí požádalo nizozemské předsednictví Rady Výbor, aby vypracoval průzkumné stanovisko ohledně praktického zavedení, řízení a financování mechanismu pro zapojení občanské společnosti na úrovni EU, tak aby se z něj stal účinný nástroj pro participativní správu v rámci Agendy pro udržitelný rozvoj 2030. Doporučení uvedená v tomto stanovisku by měla usnadnit následná politická rozhodnutí o zavedení takového nástroje.

3.   Zapojení občanské společnosti a zúčastněných stran do udržitelného rozvoje

3.1

Proces vedoucí k Agendě OSN pro udržitelný rozvoj 2030 vycházel z širokého participativního dialogu s organizacemi občanské společnosti a zainteresovaných stran, které významně přispěly k vypracování cílů udržitelného rozvoje v rámci otevřené pracovní skupiny OSN. Tento přístup podporující začlenění je třeba i nadále zachovat, jelikož občanská společnost hraje v každé fázi cyklu politického rozvoje (tj. stanovování cílů a milníků, stanovování prováděcích strategií a politických programů, provádění a sledování) klíčovou úlohu. Pokroku v oblasti udržitelného rozvoje dojde pouze tehdy, pokud vzejde přímo od odhodlaných a inovativních podniků, místních komunit a občanů.

3.2

Jedním z klíčových zjištění předchozí informační zprávy byla skutečnost, že zapojení zainteresovaných stran do udržitelného rozvoje funguje nejlépe, je-li organizováno jako strukturovaný a nepřetržitý proces, spíše než aby bylo prováděno na základě samostatných tematických či ad hoc konzultací. Strukturovaný proces umožňuje zúčastněným stranám plánovat dopředu a vypracovávat důkladně podložené příspěvky.

3.3

V této souvislosti musí být uznána existence rozdílných definic občanské společnosti. Zatímco některé strany činí rozdíl mezi organizacemi občanské společnosti zabývajícími se ochranou kolektivních statků a soukromým sektorem, Výbor chápe „organizovanou občanskou společnost“ v širokém smyslu, jako všechny skupiny a organizace, v nichž lidé spolupracují a vyjadřují své postoje, a kam patří subjekty soukromého sektoru, odborové svazy a jiné zájmové skupiny (3). Doporučení obsažená v tomto stanovisku vycházejí z širokého chápání občanské společnosti, jež inkluzivním a široce pojatým způsobem zahrnuje všechny nevládní subjekty, protože pro řešení výzvy provádění cílů udržitelného rozvoje je zapojení všech skupiny a odvětví nezbytné.

4.   Evropské fórum pro udržitelný rozvoj – přidaná hodnota

4.1

Výbor má dlouhodobé zkušenosti se spoluprací s organizacemi občanské společnosti ze všech odvětví a s vytvářením přidané hodnoty prostřednictvím dialogu a konkrétních činností prováděných spolu s evropskými tvůrci politik. Výbor prosazuje ambiciózní agendu na období po roce 2030, a to prostřednictvím mnoha stanovisek a řady konferencí a seminářů pořádaných ve spolupráci s Komisí a různými orgány OSN. Ty u příležitosti vyjednávání o Agendě pro udržitelný rozvoj 2030 poskytly platformu pro dialog s občanskou společností na úrovni EU. Výbor nyní navrhuje, aby se tato praxe dále rozvinula a získala trvalou a stabilnější strukturu.

4.2

Na základě doporučení zprávy hodlá Výbor zřídit ve spolupráci s Komisí a zástupci organizované občanské společnosti a zainteresovaných stran Evropské fórum pro udržitelný rozvoj.

4.3

Toto fórum by mělo poskytovat řádnou, stabilní, strukturovanou a nezávislou platformu pro dialog občanské společnosti o udržitelném rozvoji na úrovni EU. Mělo by se soustředit na následující cíle:

Poskytovat rámec pro dialog o udržitelném rozvoji a usnadňovat spolupráci mezi institucemi EU a nevládními subjekty, jakož i mezi nevládními subjekty z různých regionů.

Vytvářet prostor pro nevládní subjekty a subjekty a iniciativy vycházející zdola ke sdílení osvědčených postupů a řešení pro smysluplné provádění Agendy pro udržitelný rozvoj 2030.

Zajistit silné zapojení nevládních subjektů do rámce probíhajícího monitorování a přezkumu Agendy pro udržitelný rozvoj 2030.

Organizovat za tímto účelem průběžný dialog včetně schůzí doplněný dalšími prostředky komunikace, například elektronickou platformou.

4.4

Přidanou hodnotou tohoto fóra bude:

Dosah: EHSV coby organizátor fóra přináší svou schopnost navázat kontakt s různými zainteresovanými stranami a zajistit integraci napříč odvětvími.

Informace a rady: fórum by informovaným způsobem ukazovalo politické úspěchy, nedostatky a selhání při provádění cílů udržitelného rozvoje a podporovalo by úspěch prostřednictvím odbornosti různých zainteresovaných stran, výměny osvědčených postupů, zajišťováním dlouhodobého horizontu a přinášením nových perspektiv.

Zvyšování povědomí a budování odpovědnosti: fórum zvýší povědomí o Agendě pro udržitelný rozvoj 2030 a díky zapojení různých zainteresovaných stran do procesu posílí odpovědnost.

Partnerství: fórum usnadní mnohostranná partnerství za účelem provádění cílů udržitelného rozvoje na úrovni EU.

4.5

Fórum nabízí příležitost k posílení dialogu, dosahování shody a odhalování sporných bodů. Nehovoří jménem organizací občanské společnosti ani nenahrazuje informační kampaně zúčastněných organizací. Výbor oceňuje efektivní práci nevládních organizací a dalších společenství obhajujících ambiciózní provádění Agendy pro udržitelný rozvoj 2030 v EU. Vyzývá výše jmenované, aby se účastnili fóra a využívali ho jako platformu k propagaci svých poselství a k zapojení se do dialogu s širší škálou zúčastněných stran a orgánů EU.

4.6

Svým návrhem Výbor rovněž navazuje na pozitivní zkušenosti několika členských států EU s efektivním zapojováním národních rad pro udržitelný rozvoj do domácího procesu rozhodování na úrovni vlád, místních komunit a společností, přičemž je zohledňována širší diskuze o udržitelnosti. Členové národních rad pro udržitelný rozvoj zastupují občanskou společnost, podpůrné skupiny a sdružení zúčastněných stran spolu s podnikovými a odborovými svazy. Institucionální koncepce národních rad, jež jsou jmenovány vládami, se může podle specifik jednotlivých států lišit. Aniž by nahrazovaly legitimní postupy zastupování zájmů, představují tyto rady spojení s rozhodujícími činiteli na vrcholné úrovni a provádějí celou škálu činností a úkolů:

poskytují poradenství vládě;

sbližují zúčastněné strany, navazují kontakty s cílovými skupinami a rozšiřují vertikální integraci;

sledují pokrok;

usnadňují učení v oblasti politiky, a to zejména vzájemným hodnocením;

stanovují program;

podporují vnímání konceptu udržitelnosti.

4.7

Příklad Evropského fóra pro migraci (EMF) ukazuje výhody podobné platformy organizované EHSV. Evropské fórum pro migraci založila Evropská komise ve spolupráci s EHSV v roce 2009 jako Evropské fórum pro integraci (4). Vzhledem k úspěchu fóra bylo rozhodnuto o rozšíření jeho působnosti i na oblasti imigrace a azylu. Sdružuje kolem 200 účastníků, včetně přibližně 120 organizací občanské společnosti, 20 zástupců místních a regionálních orgánů, zástupce členských států a orgánů EU.

4.8

V roce 2012 zřídilo Generální ředitelství pro mezinárodní spolupráci a rozvoj (GŘ DEVCO) s velkým úspěchem „politické fórum pro rozvoj“ na úrovni EU, které vytváří prostor pro mnohostranný dialog s organizacemi občanské společnosti a orgány místní samosprávy z EU a partnerských zemí s cílem zajistit účinnou konzultaci a zapojení těchto subjektů do rozvojových politik a programů EU. Mezi účastníky patří nevládní organizace pro rozvoj, odborové svazy, družstva, nadace a dobročinné organizace, orgány místní samosprávy, obchodní komory, organizace na ochranu lidských práv, podpůrné/humanitární organizace, organizace na ochranu životního prostředí a mládežnické organizace. Toto politické fórum však pokrývá pouze aspekty vnější a rozvojové politiky EU, a to zejména tím, že umožňuje důkladný dialog s občanskou společností o rozvojové politice a rozvojových projektech. Představuje ideální doplněk širší agendy pro udržitelný rozvoj, o niž usiluje Evropské fórum pro udržitelný rozvoj, a jejího hlavního cíle, jímž je začleňování vnitřních a vnějších aspektů cílů udržitelného rozvoje. V praxi bude velká část diskuze v tomto fóru věnována provádění cílů udržitelného rozvoje v rámci EU. Práci fóra bude třeba úzce koordinovat s politickým fórem pro rozvoj, aby bylo možné vytvářet synergie.

5.   Hlavní rysy/stavební prvky Evropského fóra pro udržitelný rozvoj

5.1

Vzhledem k tomu, že cíle udržitelného rozvoje jsou ojedinělé a rámce pro správu teprve postupně vznikají, mělo by fórum zaměřit zvláštní pozornost na probíhající práci na aspektech správy a zůstat flexibilní. Fórum se bude muset začlenit do celkového politického cyklu udržitelného rozvoje. Za tímto účelem bude třeba ho detailně přezkoumat, jakmile bude známa podoba rámců pro správu EU a členských států pro Agendu pro udržitelný rozvoj 2030.

5.2

Výbor je na základě prozkoumání hlavních rysů fóra při přípravě tohoto stanoviska přesvědčen, že jeho zahájení by mělo zpočátku obsahovat následující prvky.

5.3    Účastníci

5.3.1

Pokud jde o nevládní subjekty, cílem je umožnit jim co největší účast, jak je uvedeno v odstavci 3.3, a zapojit rovněž zástupce

nevládních organizací působících v oblastech rozvoje, sociálních věcí, životního prostředí, lidských práv a nediskriminace,

soukromého sektoru včetně průmyslu, malých a středních podniků a mikropodniků, služeb a udržitelných investic,

odborových svazů,

zemědělců, lesníků,

spotřebitelů,

kulturního rozměru udržitelnosti,

mládeže,

rozvoje měst a venkova

a dalších příslušných odvětví.

5.3.2

Je třeba zapojit i skupiny občanské společnosti, jejichž zájmy obvykle nejsou na úrovni EU dobře zastoupeny. Mezi účastníky by však měli být nejen zástupci organizací, ale i skutečných iniciativ a subjektů v oblasti udržitelného rozvoje, kteří mohou přinést zkušenosti s osvědčenými postupy.

5.3.3

Složení by mělo zajistit vyvážené zastoupení různých odvětví a skupin zúčastněných stran a přiměřené pokrytí všech rozměrů udržitelného rozvoje. Na druhou stranu bude třeba rovněž zvážit různorodá specifická témata jednotlivých setkání. Skupiny klíčové pro politiky udržitelného rozvoje tak budou mít stálé zastoupení, zatímco účast ostatních zástupců bude záviset na konkrétním tematickém zaměření. Klíčovými skupinami jsou ty, které se zabývají všemi sedmnácti cíli udržitelného rozvoje a zaměřují se na zastřešující otázky správy. Účast skupin zvláštního zaměření bude založena na otevřených výzvách, které nastíní program každého setkání.

5.3.4

Členství ve fóru by mělo odrážet mnohaúrovňovou správu a také kontinuitu a flexibilitu v rámci odbornosti. Bude se zaměřovat především na organizace působící na evropské úrovni. Pokud jde o úroveň vnitrostátní a nižší, ve fóru by měly být zastoupeny rady pro udržitelný rozvoj, hospodářské a sociální rady a místní a regionální komunity. Mělo by se počítat se spoluprací s Výborem regionů.

5.3.5

Z institucionálního hlediska je na schůzích nezbytná přítomnost Komise, a to zejména jejího místopředsedy pro koordinaci politik udržitelného rozvoje. Komise by měla být vyzvána, aby pořádala prezentace a účastnila se dialogu se zúčastněnými stranami. Měli by být přizváni i zástupci Rady Evropské unie a Evropského parlamentu.

5.3.6

Mělo by být zajištěno zastoupení odvětví vědy a výzkumu. Přítomnost vědeckého pilíře by rovněž mohla usnadňovat propojení vědy a politiky v rámci provádění Agendy pro udržitelný rozvoj 2030 na úrovni EU.

5.3.7

Pro organizace občanské společnosti s omezenými možnostmi účasti bude také třeba zajistit finanční prostředky na cestu a ubytování.

5.3.8

V zájmu zachování kontinuity a flexibility by měl být konečný výběr nestálých účastníků prováděn před každou schůzí fóra, a to i s ohledem na tematické zaměření schůze a na základě otevřené výzvy. Podobný postup se úspěšně používá v Evropském fóru pro migraci.

5.3.9

Aby bylo zajištěno začlenění a důvěra, budou podmínky účasti transparentní a účastníci se budou muset registrovat v rejstříku transparentnosti EU a stvrdit příslušné zásady, jako jsou istanbulské zásady pro účinnost rozvoje organizací občanské společnosti (5).

5.4    Organizace a řízení

5.4.1

Vhodné vymezení institucionální formy a organizačního uspořádání musí brát v úvahu celou škálu funkcí fóra. Je velice důležité, aby fórum bylo nezávislé a důvěryhodné. Správa fóra musí být co nejpřehlednější a nejtransparentnější, aby nedocházelo k tříštění odpovědnosti.

5.4.2

Fórum by měl zřizovat a koordinovat EHSV jakožto subjekt usilující o usnadnění zapojení občanské společnosti na úrovni EU.

5.4.3

Přípravu schůzí by měla řídit rada složená ze zástupců občanské společnosti a zainteresovaných organizací, kteří budou tvořit většinu členů rady, a také ze zástupců Komise a EHSV. Stejně jako u Evropského fóra pro migraci by členové rady mohli být voleni účastníky Evropského fóra pro udržitelný rozvoj na základě zásady rotace.

5.5    Pracovní postup a schůze

5.5.1

Fórum by mělo fungovat jako nepřetržitý pracovní proces. Každoročně se budou konat pravidelné schůze doprovázené přípravnými schůzemi, které budou mít podobu „otevřených schůzí“, pracovních skupin a pokračující spolupráce založené na on-line platformách, a to za využití inovativních metod organizace komunikačních postupů a akcí.

5.5.2

Složení fóra a jeho způsob práce by měly respektovat právo zúčastněných organizací občanské společnosti definovat své příspěvky nezávisle a na základě samostatné organizace.

5.5.3

Fórum bude usilovat o smysluplné propojení s procesem provádění cílů udržitelného rozvoje na úrovni EU a obdobně i na úrovni OSN a členských států. Na úrovni členských států se od vlád očekává, že přizpůsobí všeobecné cíle a budou podávat zprávy OSN a v rámci OSN vytvořenému politickému fóru na vysoké úrovni, které má za úkol řídit a sledovat provádění Agendy OSN pro udržitelný rozvoj 2030. Fórum by se mělo scházet alespoň jednou ročně na plenárním zasedání před každoročním letním zasedáním politického fóra OSN na vysoké úrovni, které tak bude moci navázat na jeho výsledky.

5.5.4

Harmonogram dalších zasedání je zapotřebí stanovovat s ohledem na evropský semestr, jednání o rozpočtu a pracovní program Evropské komise. Fórum bude usnadňovat účast partnerů z řad občanské společnosti a zainteresovaných stran v rozvíjejících se systémech vzájemného hodnocení připravovaných vládami členských států, které v současnosti zkoumá evropská síť udržitelného rozvoje.

5.5.5

Další významný referenční bod pro zapojení zainteresovaných stran do sledování představují monitorovací zprávy o provádění Agendy pro udržitelný rozvoj 2030 v EU, a to zejména monitorovací zprávy Eurostatu, které by mohly tvořit kvalitní znalostní základnu pro rozpravy v rámci fóra.

5.6    Stanovení programu

5.6.1

Program plenárních schůzí se musí pravidelně a komplexně zaměřovat na pokrok a podmínky Agendy pro udržitelný rozvoj 2030. Program by se navíc mohl vždy soustředit na konkrétní téma a zohlednit přitom soubor cílů udržitelného rozvoje nebo některé téma s horizontálním významem pro více cílů udržitelného rozvoje (např. souběžné snížení chudoby a nerovnosti). Program jednání by měl být navržen tak, aby podporoval spolupráci zúčastněných stran z různých prostředí.

5.6.2

Vzhledem k tomu, že by Evropské fórum pro udržitelný rozvoj mělo působit jako nezávislý a transparentní orgán, měli by být účastníci během přípravy programu jednání konzultováni prostřednictvím správní rady fóra.

5.7    Znalostní základna

5.7.1

Pokud mají být rozpravy v rámci fóra účinné a smysluplné, musí se opírat o znalostní základnu na vynikající úrovni. Dá se očekávat, že Eurostat bude nadále vydávat každé dva roky zprávu (6) o sledování provádění Agendy OSN pro udržitelný rozvoj 2030 v EU. Tyto zprávy budou tvořit část znalostní základny pro rozpravy v rámci fóra.

5.7.2

Do tohoto procesu musí být zahrnuty informace z nezávislých zdrojů, jako jsou zprávy a iniciativy organizované občanské společnosti, národních hospodářských a sociálních rad či rad pro udržitelnost, akademické obce, výzkumných subjektů (např. systém práce s poznatky o cílech udržitelného rozvoje Mezinárodního institutu pro udržitelný rozvoj) a evropských agentur, jakož i z monitorovací činnosti občanů. Přísun informací by mohl být podporován internetovými platformami. Pro získání odbornosti prostřednictvím pozvaných odborníkům či zahájení výzkumu by mělo fórum usilovat o napojení na již existující výzkumné kapacity.

5.7.3

Díky využívání osvědčených postupů národních rad pro udržitelný rozvoj by fórum mělo v celoevropském měřítku navázat spolupráci s institucemi pro financování výzkumu a zahájit transdisciplinární výzkum ohledně přechodu k udržitelnému rozvoji.

5.8    Výsledky

5.8.1

Výsledky schůzí fóra a průběhy diskuzí by měly být shrnuty ve zprávách nebo zdokumentovány jinými vhodnými způsoby. Ve výsledné dokumentaci by měly být zohledněny názory a doporučení všech zástupců. Vyřešení střetů zájmů je v pravomoci rady. Výsledky by měly být rovněž příležitostí pro zúčastněné organizace, aby představily své závěry a zprávy.

5.8.2

Budou-li Eurostat nebo Komise vydávat pravidelné zprávy o pokroku v oblasti udržitelného rozvoje, fórum navrhne, aby jeho zjištění byla považována za stínovou zprávu z pohledu občanské společnosti.

5.8.3

Je třeba zajistit, aby výsledky byly využity při práci Komise a dalších evropských orgánů v souvislosti s Agendou pro udržitelný rozvoj 2030 a aby byla bedlivě sledována jakákoliv zpětná vazba.

5.8.4

Dalším výstupem může být série evropských rozhovorů se zvláštními zájmovými skupinami či jinými cílovými skupinami osob, např. mladými lidmi jakožto příslušníky budoucí generace tvůrců rozhodnutí, kteří dosáhnou důchodového věku v roce 2050.

5.8.5

Fórum navíc může navázat nové formy interakce. Ve hře je také zavedení evropské ceny za udržitelnost, která by mohla být udělována za výjimečnou činnost a vedení na straně občanské společnosti.

5.9    Financování

5.9.1

EHSV by mohl poskytnout svou technickou infrastrukturu a řízení sekretariátu. Způsoby financování nezbytných náhrad výdajů za dopravu účastníků a řečníků, jakož i správy on-line platforem a vytváření zpráv a výsledných dokumentů, bude nutné prozkoumat ve spolupráci s partnery.

V Bruselu dne 26. května 2016

předseda Evropského hospodářského a sociálního výboru

Georges DASSIS


(1)  COM(2015) 610 final.

(2)  Informační zpráva EESC-2015-1169 ze dne 17. září 2015. Ke zprávě byla přiložena výzkumná studie fóra zúčastněných subjektů nazvaná Budujeme Evropu, jakou si přejeme – modely pro zapojení občanské společnosti do provádění agendy pro období po roce 2015, kterou Výbor zadal k vypracování, červen 2015.

(3)  Čl. 300 odst. 2 SFEU.

(4)  Stanovisko Základní prvky struktury, organizace a fungování platformy pro větší zapojení občanské společnosti do podpory politik pro integraci státních příslušníků třetích zemí na úrovni EU, Úř. věst. C 27, 3.2.2009, s. 95.

(5)  http://cso-effectiveness.org/InternationalFramework.

(6)  http://ec.europa.eu/eurostat/en/web/products-statistical-books/-/KS-GT-15-001.


Top