Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32023R1184

    Nařízení Komise v přenesené pravomoci (EU) 2023/1184 ze dne 10. února 2023, kterým se doplňuje směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/2001 stanovením unijní metodiky, v níž jsou vymezena podrobná pravidla pro výrobu kapalných a plynných paliv z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaných v odvětví dopravy

    C/2023/1087

    Úř. věst. L 157, 20.6.2023, p. 11–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, GA, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 10/06/2024

    ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_del/2023/1184/oj

    20.6.2023   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    L 157/11


    NAŘÍZENÍ KOMISE V PŘENESENÉ PRAVOMOCI (EU) 2023/1184

    ze dne 10. února 2023,

    kterým se doplňuje směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/2001 stanovením unijní metodiky, v níž jsou vymezena podrobná pravidla pro výrobu kapalných a plynných paliv z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaných v odvětví dopravy

    EVROPSKÁ KOMISE,

    s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

    s ohledem na směrnici Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/2001 ze dne 11. prosince 2018 o podpoře využívání energie z obnovitelných zdrojů (1), a zejména na čl. 27 odst. 3 sedmý pododstavec uvedené směrnice,

    vzhledem k těmto důvodům:

    (1)

    Kapalná a plynná paliva z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaná v odvětví dopravy jsou důležitá pro zvýšení podílu energie z obnovitelných zdrojů v odvětvích, u nichž se očekává, že budou dlouhodobě využívat plynná a kapalná paliva, jako je námořní a letecká doprava. Je nezbytné stanovit unijní metodiku, v níž budou vymezena podrobná pravidla pro elektřinu používanou pro kapalná a plynná paliva nebiologického původu v odvětví dopravy, aby mohla být považována za plně obnovitelnou. Za tímto účelem a s ohledem na celkové environmentální cíle směrnice (EU) 2018/2001 je nutné stanovit jasná pravidla založená na objektivních a nediskriminačních kritériích. Kapalná a plynná paliva nebiologického původu, která se vyrábějí z elektřiny, se zásadně považují za paliva z obnovitelných zdrojů pouze tehdy, pochází-li elektřina z obnovitelných zdrojů. Tato elektřina z obnovitelných zdrojů může být dodávána zařízením, které je přímo připojeno k zařízení (obvykle elektrolyzéru), které vyrábí kapalná a plynná paliva z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaná v odvětví dopravy, nebo může pocházet přímo z distribuční soustavy.

    (2)

    Energetický obsah téměř všech kapalných a plynných paliv z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaných v dopravě je založen na vodíku z obnovitelných zdrojů vyráběném elektrolýzou. Intenzita emisí v případě vodíku vyrobeného z elektřiny z fosilních zdrojů je podstatně vyšší než intenzita emisí v případě vodíku vyrobeného ze zemního plynu v konvenčních procesech. Je proto důležité zajistit, aby byla poptávka po elektřině pro výrobu kapalných a plynných paliv z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaných v odvětví dopravy pokryta elektřinou z obnovitelných zdrojů. Po invazi Ruska na Ukrajinu se potřeba Unie rychle přejít na čistou energii a snížit svou závislost na dovozu fosilních paliv stala ještě jasnější a naléhavější. Komise ve sdělení REPowerEU (2) nastínila svou strategii, jejímž cílem je dosáhnout nezávislosti na ruských fosilních palivech mnohem dříve než před koncem desetiletí. Kapalná a plynná paliva z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaná v odvětví dopravy hrají v tomto úsilí důležitou roli, stejně jako snižování závislosti na dovozu fosilních paliv obecně. Kritéria, která je třeba stanovit, jsou proto důležitá také k zabránění situaci, kdy by poptávka po elektřině pro výrobu vodíku potřebného pro paliva z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaná v odvětví dopravy vedla ke zvýšení dovozu fosilních paliv pro výrobu potřebné elektřiny z Ruska.

    (3)

    Pravidla stanovená v tomto nařízení by se měla použít bez ohledu na to, zda je kapalné a plynné palivo nebiologického původu používané v odvětví dopravy vyrobeno na území Unie nebo mimo něj. Odkazuje-li se na nabídkovou zónu a interval zúčtování odchylek, což jsou pojmy, které existují v Unii, ne však ve všech ostatních zemích, je vhodné umožnit výrobcům paliv ve třetích zemích, aby používali rovnocenné pojmy za předpokladu, že je zachován cíl tohoto nařízení a ustanovení je prováděno na základě nejpodobnějšího pojmu existujícího v dotčené třetí zemi. V případě nabídkových zón by takový pojem mohl spočívat v podobné regulaci trhu, fyzických vlastnostech rozvodné sítě, zejména úrovni propojení, nebo by se v krajním případě mohlo jednat o zemi.

    (4)

    Vzhledem k tomu, že odvětví vodíku, jeho hodnotový řetězec a trh teprve vznikají, plánování a výstavba zařízení na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, jakož i zařízení produkujících kapalné a plynné palivo z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používané v odvětví dopravy se často potýkají se značným zpožděním v povolovacích řízeních a dalšími neočekávanými překážkami, přestože mají vstoupit do provozu ve stejnou dobu. Z důvodu praktické proveditelnosti je proto vhodné při určování, zda bylo zařízení vyrábějící elektřinu z obnovitelných zdrojů uvedeno do provozu ve stejné době jako zařízení vyrábějící kapalné a plynné palivo z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používané v odvětví dopravy nebo později, zohlednit období až 36 měsíců. Získávání elektřiny z obnovitelných zdrojů pro výrobu kapalných a plynných paliv z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaných v odvětví dopravy prostřednictvím přímého připojení k zařízení vyrábějícímu elektřinu z obnovitelných zdrojů, které není připojeno k distribuční soustavě, prokazuje, že elektřina je vyráběna v tomto zařízení. Pokud však zařízení vyrábějící elektřinu z obnovitelných zdrojů a zařízení vyrábějící vodík jsou nejen vzájemně přímo propojeny, ale jsou také připojeny k distribuční soustavě, mělo by se doložit, že elektřina používaná k výrobě vodíku je dodávána prostřednictvím přímého připojení. Zařízení dodávající elektřinu pro výrobu vodíku prostřednictvím přímého připojení by mělo vždy dodávat elektřinu z obnovitelných zdrojů. Pokud dodává elektřinu z neobnovitelných zdrojů, neměl by být výsledný vodík považován za vodík z obnovitelných zdrojů.

    (5)

    V nabídkových zónách, kde již má elektřina z obnovitelných zdrojů dominantní podíl, by měla být elektřina odebraná z distribuční soustavy považována za elektřinu vyrobenou zcela z obnovitelných zdrojů za předpokladu, že je počet hodin plného zatížení při výrobě kapalného a plynného paliva z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaného v odvětví dopravy omezen na podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů v nabídkové zóně a jakákoli výroba přesahující tento podíl je považována za výrobu z neobnovitelných zdrojů. Přidání dalších zařízení produkujících elektřinu z obnovitelných zdrojů není nutné vzhledem k tomu, že lze důvodně předpokládat, že výroba vodíku z obnovitelných zdrojů v nabídkové zóně, kde podíl energie z obnovitelných zdrojů přesahuje 90 %, umožňuje splnit kritérium 70 % úspory emisí skleníkových plynů stanovené v čl. 25 odst. 2 směrnice (EU) 2018/2001 a že může představovat problém pro provoz elektrizační soustavy.

    (6)

    Podobně není v nabídkových zónách, ve kterých je intenzita emisí elektřiny nižší než 18 g CO2ekv/MJ, pro dosažení 70 % úspor emisí pro vodík z obnovitelných zdrojů nutné přidání dalších zařízení vyrábějících elektřinu z obnovitelných zdrojů. V takových případech je vhodné považovat elektřinu odebranou ze sítě za plně obnovitelnou za předpokladu, že obnovitelné vlastnosti elektřiny jsou prokázány smlouvami o nákupu elektřiny z obnovitelných zdrojů a uplatněním kritérií pro časovou a zeměpisnou korelaci. Při nedodržení těchto podmínek a kritérií by elektřina používaná pro výrobu obnovitelných kapalných a plynných paliv používaných v odvětví dopravy nebyla považována za plně obnovitelnou.

    (7)

    Dále je vhodné považovat elektřinu, která byla odebrána z distribuční soustavy, za elektřinu vyrobenou zcela z obnovitelných zdrojů v době, kdy výroba kapalného a plynného paliva z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaného v odvětví dopravy podporuje integraci výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů do elektrizační soustavy a snižuje potřebu redispečinku výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů.

    (8)

    Ve všech ostatních případech by výroba vodíku z obnovitelných zdrojů měla motivovat k zavádění nových kapacit na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a měla by probíhat v době a na místech, kde je elektřina z obnovitelných zdrojů dostupná (časová a zeměpisná korelace), aby se zabránilo pobídkám ke zvýšení výroby elektřiny z fosilních zdrojů. Vzhledem k tomu, že plánování a výstavba zařízení na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů často podléhá značným prodlením v povolovacích řízeních, je vhodné považovat zařízení vyrábějící elektřinu z obnovitelných zdrojů za nové, pokud bylo uvedeno do provozu ne dříve než 36 měsíců před zařízením vyrábějícím kapalné a plynné palivo z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používané v odvětví dopravy.

    (9)

    Smlouvy o nákupu elektřiny jsou vhodným nástrojem pro pobídky k zavádění nových kapacit na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů za předpokladu, že nové kapacity na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů nedostávají finanční podporu, protože vodík z obnovitelných zdrojů je již podporován tím, že je způsobilý k započtení v rámci povinnosti dodavatelů paliv stanovené v článku 25 směrnice (EU) 2018/2001. Alternativně by výrobci paliv mohli rovněž vyrábět množství elektřiny z obnovitelných zdrojů potřebné pro výrobu obnovitelných kapalných a plynných paliv nebiologického původu používaných v dopravě v rámci kapacity na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, kterou sami vlastní. Zrušení smlouvy o nákupu elektřiny by nemělo být na újmu možnosti, aby zařízení vyrábějící elektřinu z obnovitelných zdrojů bylo nadále považováno za nové zařízení, pokud se na něj vztahuje nová smlouva o nákupu elektřiny. Kromě toho může být každé rozšíření zařízení na výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů, které zvyšuje jeho kapacitu výroby, považováno za zařízení, které bylo uvedeno do provozu ve stejné době jako původní zařízení. Tím by se předešlo případné nutnosti uzavírat smlouvy o nákupu elektřiny s různými zařízeními při každém rozšíření, čímž by se snížila administrativní zátěž. Splacená finanční podpora nebo finanční podpora na pozemky nebo připojení k distribuční soustavě pro zařízení na výrobu energie z obnovitelných zdrojů by neměla být považována za provozní nebo investiční podporu.

    (10)

    Vzhledem ke kolísavé povaze některých obnovitelných zdrojů energie, včetně větrné a solární energie, a přetížení rozvodné sítě nemusí být elektřina z obnovitelných zdrojů pro výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů neustále k dispozici. Je proto vhodné stanovit pravidla, která zajistí, aby se vodík z obnovitelných zdrojů vyráběl v době a na místech, kdy a kde je k dispozici elektřina z obnovitelných zdrojů.

    (11)

    Aby výrobci vodíku prokázali, že se vodík z obnovitelných zdrojů vyrábí v době, kdy je k dispozici elektřina z obnovitelných zdrojů, měli by prokázat, že výroba vodíku z obnovitelných zdrojů probíhá ve stejném kalendářním měsíci jako výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů, že elektrolyzér využívá uskladněnou elektřinu z obnovitelných zdrojů nebo že elektrolyzér využívá elektřinu v době, kdy jsou ceny elektřiny tak nízké, že výroba elektřiny z fosilních zdrojů není ekonomicky životaschopná, a proto dodatečná poptávka po elektřině vyvolává zvýšení výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů a nevyvolává zvýšení výroby elektřiny z fosilních zdrojů. Kritérium synchronizace by se mělo zpřísnit, až budou k dispozici trhy, infrastruktury a technologie umožňující rychlé přizpůsobení výroby vodíku a synchronizaci výroby elektřiny a vodíku.

    (12)

    Nabídkové zóny jsou navrženy tak, aby nedocházelo k přetížení sítě v rámci zóny. Aby se zajistilo, že nedojde k přetížení rozvodné sítě mezi elektrolyzérem vyrábějícím vodík z obnovitelných zdrojů a zařízením vyrábějícím elektřinu z obnovitelných zdrojů, je vhodné požadovat, aby se obě zařízení nacházela ve stejné nabídkové zóně. Pokud se nacházejí v propojených nabídkových zónách, měla by být cena elektřiny v nabídkové zóně, kde se nachází zařízení vyrábějící elektřinu z obnovitelných zdrojů, stejná nebo vyšší v porovnání s cenou v nabídkové zóně, kde se vyrábí kapalné a plynné palivo z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používané v odvětví dopravy, aby přispěla ke snížení přetížení, nebo by se zařízení vyrábějící elektřinu z obnovitelných zdrojů podle smlouvy o nákupu elektřiny mělo nacházet v nabídkové zóně na moři, která je propojena s nabídkovou zónou, v níž se nachází elektrolyzér.

    (13)

    S cílem řešit vnitrostátní specifika svých nabídkových zón a podpořit integrované plánování elektroenergetických a vodíkových sítí by členské státy měly mít možnost stanovit doplňující kritéria týkající se umístění elektrolyzérů v rámci nabídkových zón.

    (14)

    Výrobci paliv by mohli flexibilně kombinovat různé možnosti započtení elektřiny, která se používá pro výrobu kapalných a plynných paliv z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaných v odvětví dopravy, pokud se pro každou jednotku elektřiny na vstupu použije pouze jedna možnost. Za účelem ověření, zda byla pravidla řádně dodržena, je vhodné požadovat, aby dodavatelé paliv důkladně dokumentovali, jaké možnosti byly při získávání elektřiny z obnovitelných zdrojů, která se používá pro výrobu kapalných a plynných paliv z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaných v odvětví dopravy, použity. Očekává se, že při provádění a certifikaci pravidel ve třetích zemích budou hrát důležitou roli nepovinné a vnitrostátní režimy, neboť členské státy jsou povinny přijímat doklady obdržené z uznaných nepovinných režimů.

    (15)

    Články 7 a 19 směrnice (EU) 2018/2001 poskytují dostatečné záruky, aby byly obnovitelné vlastnosti elektřiny použité pro výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů uplatněny pouze jednou a v jediné oblasti konečné spotřeby. Článek 7 uvedené směrnice zajišťuje, že se při výpočtu celkového podílu obnovitelných zdrojů energie na hrubé konečné spotřebě energie kapalná a plynná paliva z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaná v odvětví dopravy nezohledňují, protože elektřina z obnovitelných zdrojů použitá k jejich výrobě již byla zohledněna. Článek 19 uvedené směrnice by měl zabránit tomu, aby jak výrobce elektřiny z obnovitelných zdrojů, tak výrobce kapalných a plynných paliv z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaných v odvětví dopravy vyrobených z takové elektřiny mohli získat záruky původu, tím, že se zajistí, aby záruky původu vydané výrobci elektřiny z obnovitelných zdrojů byly zrušeny.

    (16)

    Zavedení časové korelace v krátkodobém horizontu brání technologické překážky pro měření hodinového přiřazování, s tím spojené komplikace při projektování elektrolyzérů a také nedostatek vodíkové infrastruktury umožňující skladování a přepravu vodíku z obnovitelných zdrojů ke konečným uživatelům, kteří potřebují stálé dodávky vodíku. Aby bylo možné výrobu kapalných a plynných paliv z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaných v odvětví dopravy rozvíjet, měla by být kritéria časové korelace v počáteční fázi pružnější, což by účastníkům trhu umožnilo zavést potřebná technologická řešení.

    (17)

    Vzhledem k době potřebné pro plánování a výstavbu zařízení na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a k nedostatku nových zařízení na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, která nedostávají podporu, by se požadavky stanovené v čl. 5 písm. a) a b) tohoto nařízení měly uplatnit až v pozdější fázi.

    (18)

    Závislost na fosilních palivech pro výrobu elektřiny by měla s postupem času díky provádění Zelené dohody pro Evropu klesat a podíl energie z obnovitelných zdrojů by se měl zvyšovat. Komise by měla tento vývoj pečlivě sledovat a posoudit dopad požadavků stanovených v tomto nařízení, zejména postupné zpřísňování požadavků na časovou korelaci, na výrobní náklady, úspory emisí skleníkových plynů a energetický systém, a nejpozději do 1. července 2028 předložit Evropskému parlamentu a Radě zprávu,

    PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

    Článek 1

    Předmět

    Toto nařízení stanoví podrobná pravidla pro určení, kdy lze elektřinu používanou k výrobě kapalných a plynných paliv z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaných v odvětví dopravy považovat za plně obnovitelnou. Tato pravidla se použijí na výrobu kapalných a plynných paliv z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaných v odvětví dopravy pomocí elektrolýzy a obdobně pro méně obvyklé způsoby výroby.

    Použijí se bez ohledu na to, zda je kapalné a plynné palivo nebiologického původu vyrobeno na území Unie nebo mimo něj.

    Článek 2

    Definice

    Pro účely tohoto nařízení se rozumí:

    1)

    „nabídkovou zónou“ nabídková zóna ve smyslu čl. 2 bodu 65 nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/943 (3) pro členské státy, nebo rovnocenný pojem pro třetí země;

    2)

    „přímým vedením“ přímé vedení ve smyslu čl. 2 bodu 41 směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/944 (4);

    3)

    „zařízením vyrábějícím elektřinu z obnovitelných zdrojů“ jednotlivé jednotky nebo skupiny jednotek vyrábějící elektřinu na jednom nebo více místech ze stejných nebo různých obnovitelných zdrojů ve smyslu čl. 2 bodu 1 směrnice (EU) 2018/2001, s výjimkou jednotek vyrábějících elektřinu z biomasy a jednotek pro skladování energie;

    4)

    „výrobcem paliva“ hospodářský subjekt, který vyrábí kapalné a plynné palivo z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používané v odvětví dopravy;

    5)

    „uvedením do provozu“ zahájení výroby kapalných a plynných paliv z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaných v odvětví dopravy nebo elektřiny z obnovitelných zdrojů poprvé nebo po modernizaci ve smyslu čl. 2 bodu 10 směrnice (EU) 2018/2001, která vyžaduje investice přesahující 30 % investic, které by byly potřebné k výstavbě podobného nového zařízení;

    6)

    „inteligentním měřicím systémem“ inteligentní měřicí systém ve smyslu čl. 2 bodu 23 směrnice (EU) 2019/944;

    7)

    „intervalem zúčtování odchylek“ interval zúčtování odchylek ve smyslu čl. 2 bodu 15 nařízení (EU) 2019/943 v rámci Unie nebo rovnocenný pojem pro třetí země.

    Článek 3

    Pravidla pro započtení elektřiny získané z přímého připojení k zařízení vyrábějícímu elektřinu z obnovitelných zdrojů jako elektřiny vyrobené zcela z obnovitelných zdrojů

    Pro účely prokázání souladu s kritérii stanovenými v čl. 27 odst. 3 pátém pododstavci směrnice (EU) 2018/2001 pro započtení elektřiny získané z přímého připojení k zařízení vyrábějícímu elektřinu z obnovitelných zdrojů jako elektřiny vyrobené zcela z obnovitelných zdrojů, výrobce paliva předloží důkazy o tom, že:

    a)

    zařízení na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů jsou připojena k zařízení vyrábějícímu kapalné a plynné palivo z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používané v odvětví dopravy prostřednictvím přímého vedení nebo výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů a výroba kapalného a plynného paliva z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaného v odvětví dopravy probíhá v rámci téhož zařízení;

    b)

    zařízení na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů nebyla uvedena do provozu dříve než 36 měsíců před zařízením vyrábějícím kapalné a plynné palivo z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používané v odvětví dopravy; pokud je ke stávajícímu zařízení vyrábějícímu kapalné a plynné palivo z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používané v odvětví dopravy přidána dodatečná výrobní kapacita, považuje se přidaná kapacita za součást stávajícího zařízení za předpokladu, že je přidána na stejném místě a k přidání dojde nejpozději 36 měsíců po uvedení původního zařízení do provozu;

    c)

    zařízení vyrábějící elektřinu není připojeno k distribuční soustavě nebo zařízení vyrábějící elektřinu je připojeno k distribuční soustavě, ale inteligentní měřicí systém, který měří veškeré toky elektřiny z distribuční soustavy, ukazuje, že z distribuční soustavy nebyla na výrobu kapalného a plynného paliva z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaného v odvětví dopravy odebírána žádná elektřina.

    Pokud výrobce paliva využívá také elektřinu z distribuční soustavy, může ji započítat jako elektřinu vyrobenou zcela z obnovitelných zdrojů, pokud splňuje pravidla stanovená v článku 4.

    Článek 4

    Obecná pravidla pro započtení elektřiny odebírané z distribuční soustavy jako elektřiny vyrobené zcela z obnovitelných zdrojů

    1.   Výrobci paliv mohou elektřinu odebíranou z distribuční soustavy započítat jako elektřinu vyrobenou zcela z obnovitelných zdrojů, pokud se zařízení vyrábějící kapalné a plynné palivo z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používané v odvětví dopravy nachází v nabídkové zóně, kde průměrný podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů v předchozím kalendářním roce přesáhl 90 % a výroba kapalného a plynného paliva z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaného v odvětví dopravy nepřekročí maximální počet hodin stanovený ve vztahu k podílu elektřiny z obnovitelných zdrojů v nabídkové zóně.

    Tento maximální počet hodin se vypočítá vynásobením celkového počtu hodin v každém kalendářním roce podílem elektřiny z obnovitelných zdrojů vykázaným pro nabídkovou zónu, kde se kapalné a plynné palivo z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používané v odvětví dopravy vyrábí. Průměrný podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů se stanoví vydělením hrubé konečné spotřeby elektřiny z obnovitelných zdrojů v nabídkové zóně vypočtené analogicky podle pravidel stanovených v čl. 7 odst. 2 směrnice (EU) 2018/2001 hrubou výrobou elektřiny ze všech zdrojů energie ve smyslu přílohy B nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1099/2008 (5) s výjimkou vody, která byla předtím přečerpána z dolní nádrže do horní, plus dovoz minus vývoz elektřiny do nabídkové zóny. Jakmile průměrný podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů v kalendářním roce překročí 90 %, považuje se nadále za vyšší než 90 % i po dobu následujících pěti kalendářních let.

    2.   Nejsou-li splněny podmínky stanovené v odstavci 1, mohou výrobci paliv započítat elektřinu odebranou ze sítě jako plně obnovitelnou, pokud se zařízení vyrábějící obnovitelná kapalná a plynná paliva nebiologického původu používaná v dopravě nachází v nabídkové zóně, ve které je intenzita emisí elektřiny nižší než 18 g CO2ekv/MJ, za předpokladu, že jsou splněna tato kritéria:

    a)

    výrobci paliv uzavřeli přímo nebo prostřednictvím zprostředkovatelů jednu nebo více smluv o nákupu elektřiny z obnovitelných zdrojů s hospodářskými subjekty vyrábějícími elektřinu z obnovitelných zdrojů v jednom nebo více zařízeních na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů na množství, které je přinejmenším rovnocenné množství elektřiny, která je deklarována jako elektřina vyrobená zcela z obnovitelných zdrojů, a deklarovaná elektřina je v tomto zařízení nebo těchto zařízeních skutečně vyrobena;

    b)

    jsou splněny podmínky týkající se časové a zeměpisné korelace v souladu s články 6 a 7;

    Intenzita emisí elektřiny se určí podle přístupu pro výpočet průměrné uhlíkové náročnosti elektřiny z rozvodné sítě v metodice pro stanovení úspor emisí skleníkových plynů z obnovitelných kapalných a plynných paliv nebiologického původu používaných v odvětví dopravy a z recyklovaných paliv s obsahem uhlíku stanovené v aktu v přenesené pravomoci přijatém podle čl. 28 odst. 5 směrnice (EU) 2018/2001 na základě nejnovějších dostupných údajů.

    Jakmile je intenzita emisí elektřiny v kalendářním roce nižší než 18 g CO2ekv/MJ, považuje se nadále za nižší než 18 g CO2ekv/MJ i po dobu následujících pěti kalendářních let.

    3.   Elektřinu odebíranou z distribuční soustavy, která je používána k výrobě kapalného a plynného paliva z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaného v odvětví dopravy, lze rovněž započítat jako elektřinu vyrobenou zcela z obnovitelných zdrojů, pokud je elektřina používaná k výrobě kapalného a plynného paliva z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaného v odvětví dopravy spotřebována během intervalu zúčtování odchylek, během nějž může výrobce paliva na základě důkazů od vnitrostátního provozovatele přenosové soustavy prokázat, že:

    a)

    zařízení na výrobu elektřiny využívající obnovitelné zdroje energie byla předmětem redispečinku ke snížení výkonu v souladu s článkem 13 nařízení (EU) 2019/943;

    b)

    elektřina spotřebovaná na výrobu kapalného a plynného paliva z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaného v odvětví dopravy snížila potřebu redispečinku o odpovídající množství.

    4.   Pokud nejsou podmínky uvedené v odstavcích 1, 2 a 3 splněny, mohou výrobci paliv započítat elektřinu odebranou z distribuční soustavy jako elektřinu vyrobenou zcela z obnovitelných zdrojů, pokud splňuje podmínky doplňkovosti, časové a zeměpisné korelace podle článků 5, 6 a 7.

    Článek 5

    Doplňkovost

    Podmínka doplňkovosti uvedená v čl. 4 odst. 4 prvním pododstavci se považuje za splněnou, pokud výrobci paliv vyrobí množství elektřiny z obnovitelných zdrojů, jež je alespoň ekvivalentní množství elektřiny deklarované jako elektřina vyrobená zcela z obnovitelných zdrojů, ve svých vlastních zařízeních, nebo uzavřeli přímo nebo prostřednictvím zprostředkovatelů jednu nebo více smluv o nákupu elektřiny z obnovitelných zdrojů s hospodářskými subjekty vyrábějícími elektřinu z obnovitelných zdrojů v jednom nebo více zařízeních na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů na množství elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů, které je přinejmenším rovnocenné množství elektřiny, která je deklarována jako elektřina vyrobená zcela z obnovitelných zdrojů, a deklarovaná elektřina je v tomto zařízení nebo těchto zařízeních skutečně vyrobena, pokud jsou splněna tato kritéria:

    a)

    Zařízení vyrábějící elektřinu z obnovitelných zdrojů nebylo uvedeno do provozu dříve než 36 měsíců před zařízením vyrábějícím kapalné a plynné palivo z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používané v odvětví dopravy.

    Pokud zařízení vyrábějící elektřinu z obnovitelných zdrojů splňovalo požadavky stanovené v prvním pododstavci tohoto odstavce na základě smlouvy o nákupu elektřiny z obnovitelných zdrojů s výrobcem paliva, jejíž platnost skončila, má se za to, že bylo uvedeno do provozu ve stejné době jako zařízení vyrábějící kapalné a plynné palivo z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používané v odvětví dopravy na základě nové smlouvy o nákupu elektřiny z obnovitelných zdrojů.

    Pokud je ke stávajícímu zařízení vyrábějícímu kapalné a plynné palivo z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používané v odvětví dopravy přidána dodatečná kapacita výroby, má se za to, že přidaná kapacita byla uvedena do provozu ve stejné době jako původní zařízení, pokud je kapacita přidána na stejném místě a k přidání dojde nejpozději 36 měsíců po uvedení původního zařízení do provozu.

    b)

    Zařízení vyrábějící elektřinu z obnovitelných zdrojů neobdrželo podporu ve formě provozní podpory nebo investiční podpory, s výjimkou podpory, kterou zařízení obdržela před modernizací, finanční podpory na pozemky nebo na připojení k síti, podpory, která nepředstavuje čistou podporu, jako je podpora, která je plně splacena, a podpory pro zařízení na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů, která zásobují zařízení produkující kapalné a plynné palivo z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používané v odvětví dopravy využívané pro výzkum, testování a demonstrace.

    Článek 6

    Časová korelace

    Do 31. prosince 2029 se podmínka časové korelace uvedená v čl. 4 odst. 2 a 4 považuje za splněnou, pokud je kapalné a plynné palivo z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používané v odvětví dopravy vyrobeno ve stejném kalendářním měsíci jako elektřina z obnovitelných zdrojů vyrobená na základě smlouvy o nákupu elektřiny z obnovitelných zdrojů nebo z elektřiny z obnovitelných zdrojů z nového skladovacího zařízení, které je umístěno za stejným místem připojení k síti jako elektrolyzér nebo zařízení vyrábějící elektřinu z obnovitelných zdrojů a které bylo nabito ve stejném kalendářním měsíci, v němž byla vyrobena elektřina na základě smlouvy o nákupu elektřiny z obnovitelných zdrojů.

    Od 1. ledna 2030 se podmínka časové korelace považuje za splněnou, pokud je kapalné a plynné palivo z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používané v odvětví dopravy vyrobeno ve stejné hodině jako elektřina z obnovitelných zdrojů vyrobená na základě smlouvy o nákupu elektřiny z obnovitelných zdrojů nebo z elektřiny z obnovitelných zdrojů z nového skladovacího zařízení, které se nachází za stejným místem připojení k síti jako elektrolyzér nebo zařízení vyrábějící elektřinu z obnovitelných zdrojů a které bylo nabito ve stejné hodině, v níž byla vyrobena elektřina na základě smlouvy o nákupu elektřiny z obnovitelných zdrojů. Po oznámení Komisi mohou členské státy uplatňovat pravidla stanovená v tomto odstavci od 1. července 2027 na kapalné a plynné palivo z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používané v odvětví dopravy vyrobené na svém území.

    Podmínka časové korelace se považuje za splněnou vždy, pokud je kapalné a plynné palivo z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používané v odvětví dopravy vyrobeno ve stejné hodině, ve které zúčtovací cena elektřiny vyplývající z jednotného propojení denních trhů v nabídkové zóně, jak je uvedeno v čl. 39 odst. 2 písm. a) nařízení Komise (EU) 2015/1222 (6), je rovna 20 EUR za MWh nebo nižší či nižší než 0,36násobek ceny povolenky na vypouštění jedné tuny ekvivalentu oxidu uhličitého po dané období pro účely splnění požadavků směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/87/ES (7).

    Článek 7

    Zeměpisná korelace

    1.   Podmínka zeměpisné korelace uvedená v čl. 4 odst. 2 a 4 se považuje za splněnou, pokud je splněno alespoň jedno z těchto kritérií týkajících se umístění elektrolyzéru:

    a)

    zařízení vyrábějící elektřinu z obnovitelných zdrojů na základě smlouvy o nákupu elektřiny z obnovitelných zdrojů se nachází nebo se v době uvedení do provozu nacházelo ve stejné nabídkové zóně jako elektrolyzér;

    b)

    zařízení vyrábějící elektřinu z obnovitelných zdrojů se nachází v propojené nabídkové zóně, a to i v jiném členském státě, a ceny elektřiny v daném časovém období na denním trhu uvedeném v článku 6 jsou v propojené nabídkové zóně stejné jako v nabídkové zóně, kde se vyrábí kapalné a plynné palivo z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používané v odvětví dopravy, nebo vyšší;

    c)

    zařízení vyrábějící elektřinu z obnovitelných zdrojů podle smlouvy o nákupu elektřiny z obnovitelných zdrojů se nachází v nabídkové zóně na moři, která je propojena s nabídkovou zónou, v níž se nachází elektrolyzér.

    2.   Aniž jsou dotčeny články 14 a 15 nařízení (EU) 2019/943, mohou členské státy zavést ke kritériím stanoveným v odstavci 1 doplňující kritéria týkající se umístění elektrolyzérů a zařízení vyrábějících elektřinu z obnovitelných zdrojů, aby zajistily slučitelnost navyšování kapacity s vnitrostátním plánováním vodíkové a rozvodné sítě. Jakákoli doplňující kritéria nesmí mít negativní dopad na fungování vnitřního trhu s elektřinou.

    Článek 8

    Společná pravidla

    Výrobci paliv poskytnou tyto spolehlivé informace prokazující, že jsou splněny všechny požadavky stanovené v článcích 3 až 7, a to v relevantních případech i pro každou hodinu:

    a)

    množství elektřiny použité k výrobě kapalného a plynného paliva z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaného v odvětví dopravy, které je dále upřesněno takto:

    i)

    množství elektřiny pocházející z distribuční soustavy, která se nezapočítává jako elektřina vyrobená zcela z obnovitelných zdrojů, jakož i podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů;

    ii)

    množství elektřiny, která se započítává jako elektřina vyrobená zcela z obnovitelných zdrojů, protože byla získána z přímého připojení k zařízení vyrábějícímu elektřinu z obnovitelných zdrojů, jak je stanoveno v článku 3;

    iii)

    množství elektřiny pocházející z distribuční soustavy, která se započítává jako elektřina vyrobená zcela z obnovitelných zdrojů v souladu s kritérii stanovenými v čl. 4 odst. 1;

    iv)

    množství elektřiny, které se započítává jako elektřina vyrobená zcela z obnovitelných zdrojů v souladu s kritérii stanovenými v čl. 4 odst. 2;

    v)

    množství elektřiny, která se započítává jako elektřina vyrobená zcela z obnovitelných zdrojů v souladu s kritérii stanovenými v čl. 4 odst. 3;

    vi)

    množství elektřiny, která se započítává jako elektřina vyrobená zcela z obnovitelných zdrojů v souladu s kritérii stanovenými v čl. 4 odst. 4;

    b)

    množství elektřiny z obnovitelných zdrojů vyrobené zařízeními na výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů bez ohledu na to, zda jsou přímo připojena k elektrolyzéru, a bez ohledu na to, zda je elektřina z obnovitelných zdrojů používána k výrobě kapalného a plynného paliva z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaného v odvětví dopravy nebo k jiným účelům;

    c)

    množství kapalného a plynného paliva z obnovitelných a neobnovitelných zdrojů nebiologického původu používaného v odvětví dopravy vyrobeného výrobcem paliva.

    Článek 9

    Certifikace souladu

    Bez ohledu na to, zda je kapalné a plynné palivo z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používané v odvětví dopravy vyrobeno na území Unie nebo mimo něj, mohou výrobci paliv k prokázání souladu s kritérii stanovenými v článcích 3 až 7 tohoto nařízení, v souladu s článkem 8, podle toho, co je relevantní, využít vnitrostátní režimy nebo nepovinné mezinárodní režimy uznané Komisí podle čl. 30 odst. 4 směrnice (EU) 2018/2001.

    Pokud výrobce paliva předloží důkazy nebo údaje získané v souladu s režimem, který byl předmětem rozhodnutí v souladu s čl. 30 odst. 4 směrnice (EU) 2018/2001, v rozsahu, v němž se takové rozhodnutí vztahuje na prokázání souladu režimu s čl. 27 odst. 3 pátým a šestým pododstavcem uvedené směrnice, členský stát nepožaduje, aby dodavatelé kapalných a plynných paliv z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaných v odvětví dopravy předložili další důkazy o souladu s kritérii stanovenými v tomto nařízení.

    Článek 10

    Zpráva

    Do 1. července 2028 předloží Komise Evropskému parlamentu a Radě zprávu, v níž posoudí dopad požadavků stanovených v tomto nařízení, včetně dopadu časové korelace, na výrobní náklady, úspory emisí skleníkových plynů a energetický systém.

    Článek 11

    Přechodná fáze

    Ustanovení čl. 5 písm. a) a b) se do 1. ledna 2038 nepoužijí na zařízení produkující kapalné a plynné palivo z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používané v odvětví dopravy, která budou uvedena do provozu před 1. lednem 2028. Tato výjimka se nevztahuje na kapacitu na výrobu kapalného a plynného paliva z obnovitelných zdrojů nebiologického původu používaného v odvětví dopravy přidanou po 1. lednu 2028.

    Článek 12

    Vstup v platnost

    Toto nařízení vstupuje v platnost dvacátým dnem po vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

    Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

    V Bruselu dne 10. února 2023.

    Za Komisi

    předsedkyně

    Ursula VON DER LEYEN


    (1)  Úř. věst. L 328, 21.12.2018, s. 82.

    (2)  COM(2022) 108 final.

    (3)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/943 ze dne 5. června 2019 o vnitřním trhu s elektřinou (Úř. věst. L 158, 14.6.2019, s. 54).

    (4)  Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/944 ze dne 5. června 2019 o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou a o změně směrnice 2012/27/EU (Úř. věst. L 158, 14.6.2019, s. 125).

    (5)  Nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1099/2008 ze dne 22. října 2008 o energetické statistice (Úř. věst. L 304, 14.11.2008, s. 1).

    (6)  Nařízení Komise (EU) 2015/1222 ze dne 24. července 2015, kterým se stanoví rámcový pokyn pro přidělování kapacity a řízení přetížení (Úř. věst. L 197, 25.7.2015, s. 24).

    (7)  Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2003/87/ES ze dne 13. října 2003 o vytvoření systému pro obchodování s povolenkami na emise skleníkových plynů v Unii a o změně směrnice Rady 96/61/ES (Úř. věst. L 275, 25.10.2003, s. 32).


    Top