EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32019D2193

Prováděcí rozhodnutí Komise (EU) 2019/2193 ze dne 17. prosince 2019, kterým se stanoví pravidla pro výpočet, ověřování a předkládání údajů a formáty údajů pro účely směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/19/EU o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (OEEZ) (oznámeno pod číslem C(2019) 8995) (Text s významem pro EHP)

C/2019/8995

OJ L 330, 20.12.2019, p. 72–85 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

Legal status of the document In force: This act has been changed. Current consolidated version: 20/12/2019

ELI: http://data.europa.eu/eli/dec_impl/2019/2193/oj

20.12.2019   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 330/72


PROVÁDĚCÍ ROZHODNUTÍ KOMISE (EU) 2019/2193

ze dne 17. prosince 2019,

kterým se stanoví pravidla pro výpočet, ověřování a předkládání údajů a formáty údajů pro účely směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/19/EU o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (OEEZ)

(oznámeno pod číslem C(2019) 8995)

(Text s významem pro EHP)

EVROPSKÁ KOMISE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

s ohledem na směrnici Evropského parlamentu a Rady 2012/19/EU ze dne 4. července 2012 o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (1), a zejména na čl. 11 odst. 3 a čl. 16 odst. 9 uvedené směrnice,

vzhledem k těmto důvodům:

(1)

Ustanovení čl. 11 odst. 2 směrnice 2012/19/EU stanoví metodu výpočtu dosažení minimálních cílů týkajících se využití OEEZ stanovených v příloze V uvedené směrnice.

(2)

V zájmu harmonizovaného výpočtu, ověřování a vykazování údajů je nezbytné stanovit doplňující pravidla, pokud jde o řadu parametrů výpočtu. Parametry se týkají zejména výpočtu hmotnosti OEEZ připravených k opětovnému použití, vstupujících do zařízení na recyklaci a využitých a zpracovaných v členském státě, který provedl jejich sběr, v jiném členském státě nebo ve třetí zemi.

(3)

Zejména příprava k opětovnému použití by se měla společně s recyklací započítávat do dosažení kombinovaného minimálního cíle využití.

(4)

Aby se zajistilo jednotné uplatňování pravidel pro metody výpočtu všemi členskými státy, je navíc nezbytné u nejběžnějších materiálů konstrukčních částí OEEZ a některých procesů recyklace stanovit, které odpadní materiály by měly být zahrnuty do výpočtu a v kterém místě se tyto materiály považují za materiály vstupující do recyklace.

(5)

Aby byly vykazované údaje o recyklaci OEEZ srovnatelné, mělo by se místo, v němž se materiály považují za materiály vstupující do recyklace, vztahovat také na odpadní materiály, které přestaly být odpadem v důsledku předběžného zpracování.

(6)

Je rovněž nezbytné upřesnit metodu výpočtu množství OEEZ, jež byla vykázána jako recyklovaná nebo využitá, z hlediska materiálů odstraněných během předběžného zpracování.

(7)

Vzhledem k tomu, že zpracování OEEZ může zahrnovat různé fáze, v jejichž rámci mohou být OEEZ za účelem zpracování jako celá zařízení nebo jako jejich části zaslána do jiného členského státu nebo vyvezena mimo Unii, je nezbytné upřesnit, co lze do hmotnosti OEEZ, která jsou zpracovávána v daných členských státech, zahrnout.

(8)

Podle čl. 10 odst. 1 směrnice 2012/19/EU může být zpracování OEEZ za určitých podmínek provedeno mimo členský stát, který provedl jejich sběr, nebo mimo Unii. V takových případech by možnost započítat OEEZ do příslušného minimálního cíle (příslušných minimálních cílů) využití měl mít pouze členský stát, který provedl jejich sběr.

(9)

Ustanovení čl. 16 odst. 4 směrnice 2012/19/EU vyžaduje, aby členské státy shromažďovaly určité druhy informací týkajících se elektrických a elektronických zařízení (EEZ) a OEEZ.

(10)

Článek 16 směrnice 2012/19/EU ve znění směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/849 (2) vyžaduje, aby členské státy předkládaly Komisi za každý kalendářní rok údaje shromážděné na základě odstavce 4 uvedeného článku, a to ve formátu, který stanoví Komise. Tento formát by měl zajišťovat, aby vykazované údaje tvořily dobrý základ pro ověření a sledování dosažení minimálních cílů pro sběr a využití OEEZ stanovených ve směrnici 2012/19/EU.

(11)

Ustanovení čl. 16 odst. 7 směrnice vyžaduje, aby členské státy předložily Komisi zprávu o kontrole kvality, která má být připojena k údajům předkládaným podle čl. 16 odst. 6. Je důležité, aby zprávy o kontrole kvality byly srovnatelné, aby Komise mohla mimo jiné předložené údaje přezkoumat, včetně organizace sběru údajů, zdrojů údajů, metodiky použité pro výpočet úrovně sběru OEEZ, popisu jakýchkoli podložených odhadů, jakož i jejich úplnosti, spolehlivosti, včasnosti a konzistentnosti. Za tímto účelem je nezbytné stanovit formát zprávy o kontrole kvality.

(12)

Podle čl. 7 odst. 1 směrnice 2012/19/EU činí počínaje rokem 2019 minimální úroveň sběru, které má každý členský stát každoročně dosáhnout, buď 65 % průměrné hmotnosti EEZ uvedených na trh v předchozích třech letech v dotčeném členském státě, anebo 85 % hmotnosti produkce OEEZ na území tohoto členského státu. Prováděcí nařízení Komise (EU) 2017/699 (3) stanoví společnou metodiku pro výpočet hmotnosti elektrických a elektronických zařízení (EEZ) uvedených na trh každého členského státu a společnou metodiku pro výpočet hmotnosti produkce odpadních elektrických a elektronických zařízení (OEEZ) v každém členském státě. Členské státy by měly metodiku, kterou se rozhodnou použít pro výpočet úrovně sběru OEEZ, uvést ve formátu stanoveném pro předkládání zpráv a ve zprávě o kontrole kvality.

(13)

V souladu s čl. 2 odst. 1 písm. b) směrnice 2012/19/EU se od 15. srpna 2018 všechna EEZ zařazují do šesti kategorií uvedených v příloze III uvedené směrnice a nikoli do deseti kategorií, jež platily během přechodného období před uvedený datem. Formát stanovený pro předkládání zpráv by měl tento přechod odrážet, a zajistit tak, aby vykazované informace umožňovaly ověřovat a sledovat dosahování cílů týkajících se využití OEEZ podle kategorií stanovených v čl. 11 odst. 1 a příloze V (části 3) směrnice 2012/19/EU.

(14)

Opatření stanovená tímto rozhodnutím jsou v souladu se stanoviskem výboru zřízeného článkem 39 směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/98/ES (4),

PŘIJALA TOTO ROZHODNUTÍ:

Článek 1

Pravidla pro výpočet minimálních cílů využití podle čl. 11 odst. 1 směrnice 2012/19/EU

1.   Hmotností odpadních elektrických a elektronických zařízení (OEEZ), jež byla vykázána jako připravená k opětovnému použití, je hmotnost celých spotřebičů, které se staly odpadem, a konstrukčních částí OEEZ, jež mohou být po kontrole, čištění nebo opravě opětovně použity bez dalšího třídění nebo předzpracování.

Jestliže jsou k opětovnému použití připraveny konstrukční části, vykáže se jako připravená k opětovnému použití pouze hmotnost dané konstrukční části.

Jestliže jsou k opětovnému použití připraveny celé spotřebiče a během procesu přípravy k opětovnému použití jsou nahrazeny novými částmi pouze konstrukční části představující celkově méně než 15 % celkové hmotnosti spotřebiče, uvede se jako připravená k opětovnému použití celá hmotnost spotřebiče.

Spotřebiče a konstrukční části, které jsou odděleny v zařízeních pro zpracování OEEZ a které mají být opětovně použity bez dalšího třídění nebo předzpracování, se rovněž vykazují jako připravené k opětovnému použití.

2.   Hmotnost OEEZ vstupujících do zařízení na recyklaci představuje hmotnost materiálů pocházejících z OEEZ, které po náležitém zpracování v souladu s čl. 8 odst. 2 směrnice 2012/19/EU vstupují do recyklace, přičemž odpadní materiály jsou znovu zpracovány na výrobky, materiály nebo látky, jež nejsou odpadem.

Předběžné činnosti zahrnující třídění, demontáž, drcení nebo jiné předběžné zpracování za účelem odstranění odpadních materiálů, které nejsou určeny k následnému přepracování, se nepovažují za recyklaci.

Místa, u nichž se má za to, že v nich některé odpadní materiály pocházející z OEEZ vstupují do recyklace, jsou uvedeny v příloze I. Jestliže odpadní materiály přestanou být v důsledku předběžného zpracování v místech uvedených v příloze I odpadem, zahrne se množství těchto materiálů do množství OEEZ, jež byla vykázána jako recyklovaná.

Je-li předběžné zpracování prováděno v zařízení na recyklaci, hmotnost materiálů odstraněných během předběžného zpracování, které nejsou recyklovány, není zahrnuta do množství OEEZ, jež byla vykázána jako recyklovaná nebo využitá uvedeným zařízením, a nezapočítá se do dosažení cílů v oblasti recyklace a využití.

3.   Hmotnost OEEZ, jež byla vykázána jako využitá, zahrnuje přípravu k opětovnému použití, recyklaci a další využití, včetně energetického využití.

4.   Hmotnost OEEZ, jež byla vykázána jako zpracovaná v daném členském státě, nezahrnuje hmotnost OEEZ tříděných a skladovaných v tomto členském státě před jejich vývozem do jiného členského státu nebo mimo Unii za účelem zpracování.

5.   Hmotnost OEEZ, jež byla členským státem vykázána jako zpracovaná v jiném členském státě nebo jako zpracovaná mimo Unii, zahrnuje množství OEEZ, jež jsou celými spotřebiči, jež se stala odpadem a jež jsou zasílána do jiného členského státu nebo mimo Unii za účelem vyčištění, demontáže, rozdrcení, recyklace nebo využití. Tato hmotnost nezahrnuje množství vyvezených materiálů, které byly získány zpracováním OEEZ ve vykazujícím členském státě.

6.   Jsou-li OEEZ zaslána ke zpracování do jiného členského státu nebo vyvezena za účelem zpracování ve třetí zemi v souladu s článkem 10 směrnice 2012/19/EU, může je do minimálních cílů využití uvedených v čl. 11 odst. 1 směrnice 2012/19/EU započítat pouze členský stát, který provedl jejich sběr a zaslal je nebo je vyvezl za účelem zpracování.

7.   Členské státy mohou pro výpočet průměrného procentního podílu recyklovaných a využitých materiálů pocházejících z OEEZ a konstrukčních částí OEEZ použít podložené odhady uvedené v čl. 16 odst. 4 směrnice 2012/19/EU.

Článek 2

Formát údajů podle čl. 16 odst. 6 směrnice 2012/19/EU a zpráva o kontrole kvality

1.   Členské státy uvedou množství elektrických a elektronických zařízení (EEZ) uvedených na jejich trhy, množství OEEZ sebraných všemi způsoby, dosaženou úroveň sběru a v příslušných případech rovněž množství produkce OEEZ, a to ve formátu uvedeném v tabulce 1 přílohy II.

Tyto údaje se vykazují za jednotlivé kategorie EEZ uvedené v příloze III směrnice 2012/19/EU. U kategorie 4 „velká zařízení“ se údaje vykazují ve dvou podkategoriích, a to „4a: velká zařízení kromě fotovoltaických panelů“ a „4b: fotovoltaické panely“.

2.   Členské státy vykazují množství OEEZ připravených k opětovnému použití, recyklovaných a využitých, jakož i kombinovanou úroveň dosaženou v přípravě k opětovnému použití a recyklaci, dosaženou míru využití a množství OEEZ, jež byla zpracována v daném členském státě, a případně množství OEEZ zpracovaných v jiném členském státě nebo mimo Unii, a to ve formátu stanoveném v tabulce 2 přílohy II.

Tyto údaje se vykazují za jednotlivé kategorie EEZ uvedené v příloze III směrnice 2012/19/EU. U kategorie 4 „velká zařízení“ se údaje vykazují ve dvou podkategoriích, a to „4a: velká zařízení kromě fotovoltaických panelů“ a „4b: fotovoltaické panely“.

3.   Členské státy vykazují údaje uvedené v odstavcích 1 a 2 v elektronické podobě pomocí normy pro výměnu údajů stanovené Komisí.

4.   Členské státy vykazují údaje o hmotnosti EEZ uvedených na trh vypočtené v souladu s článkem 3 prováděcího nařízení (EU) 2017/699.

5.   Členské státy vykazují údaje o hmotnosti produkce OEEZ vypočtené v souladu s článkem 4 prováděcího nařízení (EU) 2017/699.

6.   Členské státy vykazují úroveň sběru dosaženou ve vykazovaném roce, jež byla vypočtena na základě průměrné hmotnosti EEZ uvedených na jejich trhy v předchozích třech letech.

Jestliže členský stát vypočítá úroveň sběru na základě množství produkce OEEZ na svém území, vykazuje údaje o hmotnosti produkce OEEZ a údaje o úrovni sběru OEEZ na základě produkce OEEZ.

Jestliže členský stát vypočítá úroveň sběru na základě průměrné hmotnosti EEZ uvedených na trh v předchozích třech letech, může dobrovolně vykázat údaje o hmotnosti produkce OEEZ a údaje o úrovni sběru OEEZ na základě produkce OEEZ.

7.   Členské státy předloží zprávu o kontrole kvality ve formátu stanoveném v příloze III tohoto rozhodnutí.

Jestliže členské státy použijí za účelem vykazování údajů o množstvích a kategoriích OEEZ sebraných všemi způsoby, o OEEZ zpracovaných v daném členském státě nebo o průměrném podílu recyklovaných a využitých materiálů pocházejících z dotčených OEEZ a konstrukčních částí OEEZ podložené odhady, popíší/popíše se metodika použitá pro tyto odhady ve zprávě o kontrole kvality.

Článek 3

Toto rozhodnutí je určeno členským státům.

V Bruselu dne 17. prosince 2019.

Za Komisi

Virginijus SINKEVIČIUS

člen Komise


(1)  Úř. věst. L 197, 24.7.2012, s. 38.

(2)  Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2018/849 ze dne 30. května 2018, kterou se mění směrnice 2000/53/ES o vozidlech s ukončenou životností, 2006/66/ES o bateriích a akumulátorech a odpadních bateriích a akumulátorech a 2012/19/EU o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (Úř. věst. L 150, 14.6.2018, s. 93).

(3)  Prováděcí nařízení Komise (EU) 2017/699 ze dne 18. dubna 2017, kterým se stanoví společná metodika pro výpočet hmotnosti elektrických a elektronických zařízení (EEZ) uvedených na trh každého členského státu a společná metodika pro výpočet hmotnosti produkce odpadních elektrických a elektronických zařízení (OEEZ) v každém členském státě (Úř. věst. L 103, 19.4.2017, s. 17).

(4)  Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2008/98/ES ze dne 19. listopadu 2008 o odpadech a o zrušení některých směrnic (Úř. věst. L 312, 22.11.2008, s. 3).


PŘÍLOHA I

MÍSTA UVEDENÁ V ČL. 1 ODST. 2, V NICHŽ ODPADNÍ MATERIÁLY POCHÁZEJÍCÍ Z OEEZ VSTUPUJÍ DO RECYKLACE

Materiál

Vstup do recyklace

Sklo

Tříděné sklo, které neprochází dalším zpracováním před vstupem do sklářské pece nebo do výroby filtračních médií, abrazivních materiálů, izolací na bázi skla a stavebních materiálů.

Kovy

Tříděné kovy, které neprocházejí dalším zpracováním před vstupem do tavicí pece.

Plasty

Plasty rozdělené podle polymerů, které neprocházejí dalším zpracováním před zahájením procesů peletizace, extruze nebo lisování.

Plastové vločky, které neprocházejí dalším zpracováním před použitím v konečném výrobku.

Dřevo

Tříděné dřevo, které neprochází dalším zpracováním před použitím ve výrobě dřevotřískových desek.

Tříděné dřevo vstupující do procesu kompostování.

Textilie

Tříděné textilie, které neprocházejí dalším zpracováním před použitím pro výrobu textilních vláken, hadrů nebo granulátů.

Konstrukční části OEEZ složené z více než jednoho materiálu

Kovy, plasty, sklo, dřevo, textilie a jiné materiály, které vznikly zpracováním konstrukčních částí OEEZ (např. materiály ze zpracování desek plošných spojů), jež jsou předmětem recyklace.


PŘÍLOHA II

FORMÁT ÚDAJŮ PŘEDKLÁDANÝCH PRO ÚČELY SMĚRNICE 2012/19/EU O OEEZ

Tabulka 1

Elektrická a elektronická zařízení (EEZ) uvedená na trh, produkce odpadních elektrických a elektronických zařízení (OEEZ) a jejich sběr a úroveň sběru OEEZ

 

1

2

3

4

5

6

Kategorie výrobku

EEZ uvedená na trh

Produkce OEEZ

OEEZ sebraná z domácností

OEEZ sebraná jinými uživateli, než jsou domácnosti

Celkem Sebraná OEEZ

Úroveň sběru OEEZ (v %)

Metodika

Celková hmotnost (v tunách)

Celková hmotnost (v tunách)

Celková hmotnost (v tunách)

Celková hmotnost (v tunách)

Celková hmotnost (v tunách)

A. na základě EEZ uvedených na trh (v %)

B. na základě produkce OEEZ (v %)

1.

Zařízení pro tepelnou výměnu

 

 

 

 

 

 

 

2.

Obrazovky, monitory a zařízení obsahující obrazovky o ploše větší než 100 cm2

 

 

 

 

 

 

 

3.

Světelné zdroje

 

 

 

 

 

 

 

4.

Velká zařízení  (1)

(kterýkoli vnější rozměr větší než 50 cm)

 

 

 

 

 

 

 

4a.

Velká zařízení kromě fotovoltaických panelů  (1)

 

 

 

 

 

 

 

4b.

Fotovoltaické panely  (1)

 

 

 

 

 

 

 

5.

Malá zařízení

(s žádným vnějším rozměrem větším než 50 cm)

 

 

 

 

 

 

 

6.

Malá zařízení informačních technologií a malá telekomunikační zařízení

(s žádným vnějším rozměrem větším než 50 cm)

 

 

 

 

 

 

 

Celkem

 

 

 

 

 

 

 

Poznámky:

Světle šedá pole znamenají, že předkládání příslušných údajů je dobrovolné.

Tmavě šedá pole znamenají, že předkládání příslušných údajů může být povinné nebo dobrovolné, v souladu s čl. 2 odst. 6 prováděcího rozhodnutí Komise (EU) 2019/… ze dne 17. prosince 2019, kterým se stanoví pravidla pro výpočet, ověřování a předkládání údajů a formáty údajů pro účely směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/19/EU o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (OEEZ) (Úř. věst. L 330, 20.12.2019, s. XXX).

Členské státy rozliší mezi skutečnými nulami (0 tun) a chybějícími/neznámými hodnotami. Uvedou „0“ pro hodnotu nula tun a „M“ v případě, že údaje jsou neznámé.


Tabulka 2

Příprava k opětovnému použití, recyklace a využití OEEZ, zpracování OEEZ v jednotlivých členských státech a vyvezená OEEZ, jakož úroveň přípravy k opětovnému použití, recyklace a využití

 

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Kategorie výrobku

Příprava k opětovnému použití

Recyklace

Příprava k opětovnému použití a recyklaci

Míra přípravy k opětovnému použití a recyklace

Využití

Míra využití

OEEZ zpracovaná v dotčeném členském státě

OEEZ zpracovaná v jiném členském státě

OEEZ zpracovaná mimo Unii

Celková hmotnost (v tunách)

Celková hmotnost (v tunách)

Celková hmotnost(v tunách)

v %

Celková hmotnost (v tunách)

v %

Celková hmotnost (v tunách)

Celková hmotnost (v tunách)

Celková hmotnost (v tunách)

1.

Zařízení pro tepelnou výměnu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

2.

Obrazovky, monitory a zařízení obsahující obrazovky o ploše větší než 100 cm2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.

Světelné zdroje

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4.

Velká zařízení  (2)

(kterýkoli vnější rozměr větší než 50 cm)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4a.

Velká zařízení kromě fotovoltaických panelů  (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4b.

4b. Fotovoltaické panely  (2)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

5.

Malá zařízení

(s žádným vnějším rozměrem větším než 50 cm)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6.

Malá zařízení informačních technologií a malá telekomunikační zařízení

(s žádným vnějším rozměrem větším než 50 cm)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Celkem

 

 

 

-

 

-

 

 

 

 

Poznámky:

Členské státy rozliší mezi skutečnými nulami (0 tun) a chybějícími/neznámými hodnotami. Hodnotu „0“ použijí pro vykázání hodnoty nula tun a „M“ v případě, že údaje jsou neznámé.


(1)  Pro účely vykazování se kategorie 4 velkých zařízení dělí do podkategorie „4a: Velká zařízení kromě fotovoltaických panelů“ a podkategorie „4b: Fotovoltaické panely“. Členské státy budou údaje vykazovat v rámci podkategorií 4a a 4b a nechají souhrnný řádek kategorie 4 prázdný. Není-li členský stát schopen rozlišit údaje podle podkategorií 4a a 4b, vyplní pole v jednotlivých sloupcích pouze v souhrnném řádku kategorie 4.

(2)  Pro účely vykazování se kategorie 4 pro velká zařízení rozdělí na podkategorii „4a: Velká zařízení kromě fotovoltaických panelů“ a podkategorii „4b: Fotovoltaické panely“. Členské státy budou údaje vykazovat v rámci podkategorií 4a a 4b a nechají souhrnný řádek kategorie 4 prázdný. Není-li členský stát schopen rozdělit údaje do podkategorií 4a a 4b, vyplní pole v jednotlivých sloupcích pouze v souhrnném řádku kategorie 4.


PŘÍLOHA III

FORMÁT ZPRÁVY O KONTROLE KVALITY PŘIPOJENÉ K ÚDAJŮM UVEDENÝM V PŘÍLOZE II

ČÁST 1

OBECNÉ INFORMACE

Členský stát

...

Název

Zpráva o kontrole kvality týkající se údajů předložených pro účely směrnice Evropského parlamentu a Rady 2012/19/EU ze dne 4. července 2012 o odpadních elektrických a elektronických zařízeních (Úř. věst. L 197, 24.7.2012, s. 38).

Organizace předkládající údaje a zprávu o kontrole kvality

...

Kontaktní osoba/kontaktní údaje

...

Referenční rok

...

Datum předložení/verze zprávy o kontrole kvality

...

Žádost o zachování důvěrnosti

Zprávu o kontrole kvality lze zpřístupnit

veřejnosti (na internetových stránkách Komise):

☐ Ano / ☐ Ano, kromě části (částí):...

☐ Ne

Pokud ne, uveďte jasné informace o tom, které části by měly být důvěrné, jakož i důvody pro zachování důvěrnosti: ...

členům výboru pro technické přizpůsobování a odborné skupiny zaměřené na odpadní elektrická a elektronická zařízení (OEEZ):

☐ Ano / ☐ Ano, kromě části (částí):...

☐ Ne

Pokud ne, uveďte jasné informace o tom, které části by měly být důvěrné, jakož i důvody pro zachování důvěrnosti: ...

ČÁST 2

ZDROJ ÚDAJŮ, OVĚŘOVÁNÍ ÚDAJŮ A ROZSAH

A.   Použité metodiky a zdroje údajů

A.1:   Metodika výpočtu množství EEZ uvedených na trh

Uveďte metodiku použitou k výpočtu množství EEZ uvedených na trh v souladu s prováděcím nařízením Komise (EU) 2017/699 ze dne 18. dubna 2017, kterým se stanoví společná metodika pro výpočet hmotnosti elektrických a elektronických zařízení (EEZ) uvedených na trh každého členského státu a společná metodika pro výpočet hmotnosti produkce odpadních elektrických a elektronických zařízení (OEEZ) v každém členském státě (Úř. věst. L 103, 19.4.2017, s. 17).

...

A.2:   Metodika pro výpočet úrovně sběru OEEZ

Uveďte metodiku použitou pro výpočet úrovně sběru OEEZ.

Je-li použitá metodika založena na průměrné hmotnosti EEZ uvedených na trh v předchozích třech letech, uveďte údaje o množství EEZ uvedených na trh během tří let předcházejících referenčnímu roku:

 

Celková hmotnost EEZ uvedených na trh členského státu (v tunách)

Rok (jeden rok před referenčním rokem)

 

Rok (dva roky před referenčním rokem)

 

Rok (tři roky před referenčním rokem)

 

Průměrná hmotnost za tři roky =

(součet řádků 1 + 2 + 3 děleno 3)

 

A.3:   Zdroj údajů

Popište zdroj údajů pro jednotlivé níže uvedené položky (např. sčítání/národní statistiky/oznamovací povinnosti pro podniky nebo certifikované obchodní jednotky/agentury/sdružení/průzkumy složení odpadů/posouzení konkrétních dopadů, které mohou mít vnitrostátní právní předpisy, a příslušné právní předpisy).

a)   EEZ uvedená na trh (tabulka 1: sloupec 1)

Uveďte zdroje, z nichž byly získány údaje o EEZ uvedených na trh.

...

b)   produkce OEEZ (tabulka 1: sloupec 2)

Uveďte údaje o hmotnosti produkovaných OEEZ vypočtené pomocí nástroje pro výpočet OEEZ a uveďte případné aktualizace údajů z nástroje pro výpočet OEEZ.

U členských států, které vykazují úroveň sběru OEEZ vypočtenou na základě produkce OEEZ, jsou tyto údaje povinné. Členské státy, které vykazují úroveň sběru OEEZ vypočtenou na základě průměrné hmotnosti EEZ uvedených na trh v předchozích třech letech, mohou tyto údaje poskytnout dobrovolně.

...

c)   sebraná OEEZ (tabulka 1: sloupce 3, 4, 5 a 6)

Uveďte zdroje, z nichž byly získány údaje o OEEZ sebraných všemi způsoby. Upozorňujeme, že podle čl. 7 odst. 2 směrnice 2012/19/EU je množstvím sebraných OEEZ množství OEEZ, jež:

a) obdržela sběrná a zpracovatelská zařízení;

b) obdrželi distributoři;

c) formou tříděného sběru sebrali výrobci nebo třetí osoby jednající jejich jménem.

Zejména uveďte, zda byly zavedeny systémy, které držitelům a distributorům umožní vracet OEEZ přinejmenším bezplatně v souladu s článkem 5 směrnice 2012/19/EU, a poskytněte informace o údajích, které můžete s pomocí těchto systémů získat.

...

d)   příprava k opětovnému použití, recyklaci a využití OEEZ (tabulka 2: sloupce 1, 2 a 5)

Upozorňujeme, že podle čl. 11 odst. 2 směrnice 2012/19/EU musí být používány údaje o hmotnosti OEEZ, jejich konstrukčních částech a materiálech nebo látkách vstupujících (jako vstup) do zařízení pro přípravu k opětovnému použití nebo recyklaci nebo využití po řádném zpracování v souladu s čl. 8 odst. 2 směrnice 2012/19/EU.

Uveďte zdroje údajů týkajících se přípravy k opětovnému použití, recyklace a využití OEEZ podle čl. 11 odst. 4 směrnice 2012/19/EU.

Uveďte, jakým způsobem se liší vstup do zařízení pro přípravu k opětovnému použití, zařízení na recyklaci, do spalování (či tavení) nebo do zařízení pro (energetické) využití.

...

e)   zpracovaná OEEZ (tabulka 2: sloupce 7, 8 a 9)

Uveďte zdroje údajů o OEEZ, jež byla zpracována v dotčeném členském státě, a o OEEZ, jež byla zpracována v jiném členském státě nebo mimo Unii.

Poskytněte rovněž obecný popis systémů pro zpracování, jež se nacházejí v dotčeném členském státě, a uveďte, zda se požadavky na zpracování nebo minimální standardy kvality pro zpracování sebraných OEEZ v dotčeném členském státě liší od příslušných požadavků nebo standardů uvedených v příloze VII směrnice 2012/19/EU nebo zda přesahují jejich rámec. V takovém případě tyto požadavky nebo standardy popište.

...

B.   Kvalita zdrojů údajů/Ověřování údajů

B.1:   Kvalita zdrojů údajů

Popište kvalitu různých použitých zdrojů (včetně problémů týkajících se kvality údajů a způsobu, jakým má být do budoucna kvalita zlepšena).

...

B.2:   Kvalita odhadů týkajících se EEZ uvedených na trh v jednotlivých kategoriích

Jsou-li údaje předtím, než je shromáždí členské státy, shromážděny provozovateli v rámci jiných kategorií EEZ, než jsou kategorie uvedené ve směrnici 2012/19/EU, nebo v rámci podkategorií, vysvětlete, které kategorie nebo podkategorie EEZ jsou použity a jak se údaje v těchto kategoriích převádějí na údaje v kategoriích EEZ stanovených ve směrnici 2012/19/EU.

B.3:   Sledování dosažení cílů

Popište vnitrostátní opatření zaměřená na podporu dosahování cílů týkajících se sběru, přípravy k opětovnému použití a recyklace, jakož i cílů využití.

Poskytněte rovněž informace o opatřeních přijatých s cílem informovat uživatele EEZ a podpořit jejich účast na nakládání s OEEZ v souladu s článkem 14 směrnice 2012/19/EU.

Jestliže vykazujete množství OEEZ jako „zpracovaná v jiných členských státech“ nebo „zpracovaná mimo EU“, upřesněte:

zda jsou tyto vývozy zohledněny ve výpočtu míry využití a míry přípravy k opětovnému použití a recyklace;

jakým způsobem byla u těchto vyvážených množství odvozena míra využití a míra přípravy k opětovnému použití a recyklace.

V případě, že je ke schválení vývozu příslušnými orgány kromě důkazů požadovaných podle čl. 10 odst. 2 směrnice 2012/19/EU nutné předložit dodatečné písemné doklady, požadované doklady popište.

...

B.4:   Sladění údajů a konzistentnost

Popište opatření přijatá s cílem zabránit dvojímu započítání dovezených OEEZ, která by se neměla započítávat do dosažení cílů a nejsou vykazována v rámci zpracování, přípravy k opětovnému použití, recyklace a využití v dovážejícím členském státě.

Popište případné opravy za účelem zohlednění dovozů a vývozů, např. zohlednění soukromých dovozů a vývozů nebo zavádějících prohlášení (použitá EEZ namísto OEEZ), a jiné opravy.

...

B.5:   Ověřování údajů

Popište způsob zjištění platnosti údajů.

Uveďte rovněž podrobnosti o systémech inspekce a kontroly používaných v dotčeném členském státě k ověření provádění směrnice 2012/19/EU.

...

C.   Úplnost/Rozsah

C.1: Vztahují se výše uvedené zdroje na celé odvětví?

☐ Ano / ☐ Ne


C.2: Používají se podložené odhady týkající se EEZ uvedených na trh podle prováděcího nařízení 2017/699?

☐ Ano / ☐ Ne


C.3: Používají se podložené odhady týkající se sebraných a zpracovaných OEEZ, jež se zohledňují při předkládání údajů o dosažení příslušných cílů?

☐ Ano / ☐ Ne

Pokud ano, popište metodiku získání odhadů a předložte příslušné podklady.

...


C.4: Používají se podložené odhady týkající se průměrného procentního podílu recyklovaných a využitých materiálů pocházejících z OEEZ a z konstrukčních částí OEEZ, jež se zohledňují při předkládání údajů o dosažení příslušných cílů?

☐ Ano / ☐ Ne

Pokud ano, popište metodiku pro získání těchto odhadů a předložte příslušné podklady pro tyto odhady.

...


C.5: Na jakou část (v %) sebraných a zpracovaných OEEZ se vztahuje systém předkládání údajů nebo na jakou část se systém vztahuje podle odhadů?

...

D.   Další údaje

D.1:   Chybějící údaje

Jestliže chybí povinné údaje, uveďte důvod a informujte o opatřeních přijatých k vyřešení tohoto problému.

...

D.2:   Kontrola věrohodnosti

Uveďte, zda došlo k některé z těchto situací:

1.

Množství EEZ uvedených na trh je nižší než 10 kg na obyvatele a rok.

☐ Ano / ☐ Ne

2.

Množství sebraných OEEZ je vyšší než množství EEZ uvedených na trh.

☐ Ano / ☐ Ne

3.

Úroveň sběru OEEZ je vyšší než 75 % EEZ uvedených na trh nebo vyšší než 100 % produkce OEEZ.

☐ Ano / ☐ Ne

4.

Množství zpracovaných OEEZ je vyšší než množství sebraných OEEZ.

☐ Ano / ☐ Ne

5.

Množství recyklovaných OEEZ (včetně přípravy k opětovnému použití) je vyšší než množství využitých OEEZ (včetně přípravy k opětovnému použití).

☐ Ano / ☐ Ne

6.

Míra recyklace (včetně přípravy k opětovnému použití) přesahuje 95 %.

☐ Ano / ☐ Ne

7.

Míra využití (včetně přípravy k opětovnému použití) přesahuje 99 %.

☐ Ano / ☐ Ne

8.

Přerušení časových řad (významné změny v množstvích vykazovaných v průběhu času)

☐ Ano / ☐ Ne

Jestliže jste na jednu či více otázek odpověděli kladně, poskytněte o situaci a souvisejících důvodech další informace.

...

E.   Rozdíly oproti údajům předloženým v předchozích letech

Popište a vysvětlete všechny významné metodické změny ke sběru nebo ověřování údajů nebo v metodikách použitých pro výpočet úrovně sběru OEEZ a jejich míry využití za běžný referenční rok oproti přístupům a metodikám uplatněným na předchozí referenční roky.

...

F.   Hlavní vnitrostátní internetové stránky, referenční dokumenty a publikace

Uveďte jakékoli další relevantní zdroje informací, včetně zpráv týkajících se aspektů kvality údajů, rozsahu nebo jiných aspektů prosazování, jako jsou zprávy odpovědných výrobců o dosažených výsledcích, pokud jde o sběr OEEZ, zpracování a recyklaci OEEZ, zprávy o osvědčených postupech v oblasti sběru a zpracování OEEZ, zprávy o dovozu a vývozu OEEZ a případné další zdroje údajů a informací o OEEZ.

...


Top