EUR-Lex Access to European Union law

Back to EUR-Lex homepage

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document 32014R0826

Prováděcí nařízení Rady (EU) č. 826/2014 ze dne 30. července 2014 , kterým se provádí nařízení (EU) č. 269/2014 o omezujících opatřeních vzhledem k činnostem narušujícím nebo ohrožujícím územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny

OJ L 226, 30.7.2014, p. 16–19 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

In force

ELI: http://data.europa.eu/eli/reg_impl/2014/826/oj

30.7.2014   

CS

Úřední věstník Evropské unie

L 226/16


PROVÁDĚCÍ NAŘÍZENÍ RADY (EU) č. 826/2014

ze dne 30. července 2014,

kterým se provádí nařízení (EU) č. 269/2014 o omezujících opatřeních vzhledem k činnostem narušujícím nebo ohrožujícím územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny

RADA EVROPSKÉ UNIE,

s ohledem na Smlouvu o fungování Evropské unie,

o ohledem na nařízení Rady (EU) č. 269/2014 ze dne 17. března 2014 o omezujících opatřeních vzhledem k činnostem narušujícím nebo ohrožujícím územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny (1), a zejména na čl. 14 odst. 1 uvedeného nařízení,

vzhledem k těmto důvodům:

1)

Dne 17. března 2014 přijala Rada nařízení (EU) č. 269/2014.

2)

Vzhledem k závažnosti situace na Ukrajině se Rada domnívá, že by na seznam fyzických a právnických osob, subjektů a orgánů, na něž se vztahují omezující opatření, obsažený v příloze I nařízení (EU) č. 296/2014 měly být zařazeny další osoby a subjekty.

3)

Příloha I nařízení (EU) č. 269/2014 by proto měla být odpovídajícím způsobem změněna,

PŘIJALA TOTO NAŘÍZENÍ:

Článek 1

Na seznam obsažený v příloze I nařízení (EU) č. 269/2014 se doplňují osoby a subjekty uvedené v příloze tohoto nařízení.

Článek 2

Toto nařízení vstupuje v platnost dnem vyhlášení v Úředním věstníku Evropské unie.

Toto nařízení je závazné v celém rozsahu a přímo použitelné ve všech členských státech.

V Bruselu dne 30. července 2014.

Za Radu

předseda

S. GOZI


(1)  Úř. věst. L 78, 17.3.2014, s. 6.


PŘÍLOHA

SEZNAM OSOB A SUBJEKTŮ PODLE ČLÁNKU 1

Jednotlivci

 

Jméno

Identifikační údaje

Odůvodnění

Datum zařazení na seznam

1.

Alexey Alexeyevich GROMOV

Image

Datum a místo narození: 31.5.1960, Zagorsk (Sergiev Posad)

Jako první náměstek personálního ředitele prezidentské kanceláře je odpovědný za udělování pokynů ruským sdělovacím prostředkům s cílem ovlivnit informování ve prospěch separatistů na Ukrajině a ve prospěch anexe Krymu, čímž podporoval destabilizaci na východě Ukrajiny a anexi Krymu.

30.7.2014

2.

Oksana TCHIGRINA

Оксана Чигрина

 

Mluvčí takzvané „vlády“ takzvané „Luganské lidové republiky“, která činila prohlášení ospravedlňující mimo jiné sestřelení ukrajinského vojenského letadla, držení rukojmích a bojové činnosti nelegálních ozbrojených skupin, což mělo za následek narušení územní celistvosti, svrchovanosti a jednoty Ukrajiny.

30.7.2014

3.

Boris LITVINOV

Борис Литвинов

 

Od 22. července předsedou takzvané „Nejvyšší rady“ takzvané „Doněcké lidové republiky“, který byl u zrodu politik a uspořádání nezákonného referenda vedoucích k vyhlášení takzvané „Doněcké lidové republiky“, což bylo porušením územní celistvosti, svrchovanosti a jednoty Ukrajiny.

30.7.2014

4.

Sergey ABISOV

Image

Datum narození: 27.11.1967

Přijetím funkce takzvaného „ministra vnitra Republiky Krym“, do níž ho jmenoval ruský prezident (dekret č. 301) dne 5. května 2014, a svou činností ve funkci takzvaného „ministra vnitra“ narušoval územní celistvost, svrchovanost a jednotu Ukrajiny.

30.7.2014

5.

Arkady Romanovich ROTENBERG

Image

Datum a místo narození: 15.12.1951, Leningrad (St Petersburg (Petrohrad))

Arkady Romanovich Rotenberg již dlouho patří mezi osoby blízké prezidentu Putinovi a býval jeho tréninkovým partnerem v judu.

Nabyl svého majetku během funkčního období prezidenta Putina. Ruští činitelé s rozhodovací pravomocí rozhodovali v jeho prospěch při udělování významných zakázek vyhlašovaných ruským státem nebo společnostmi státem vlastněnými. Konkrétně jeho společnosti získaly několik velmi lukrativních smluv pro přípravu olympijských her v Soči.

Patří mezi hlavní akcionáře společnosti Giprotransmost, která získala veřejnou zakázku od společnosti vlastněné ruským státem na vypracování studie proveditelnosti výstaby mostu z Ruska do nezákonně anektované Autonomní republiky Krym, aby se tak upevnila její integrace do Ruské federace, a to dále vede k narušování územní celistvosti Ukrajiny.

30.7.2014

6.

Konstantin Valerevich MALOFEEV

Константин Валерьевич Малофеев

Datum a místo narození: 3.7.1974 Puschino (Puškino)

Konstantin Malofeevov je úzce napojen na ukrajinské separatisty na východě Ukrajiny a na Krymu. Je bývalým zaměstnavatelem Aleksandra Borodaje, takzvaného předsedy vlády takzvané „Doněcké lidové republiky“ a během procesu anexe Krymu udržoval styky se Sergejem Aksyonovem, takzvaným předsedou vlády takzvané „Republiky Krym“. Ukrajinská vláda zahájila trestní vyšetřování týkající se jeho údajné materiální a finanční podpory separatistům.

Kromě toho se několikrát veřejně vyjadřoval ve prospěch anexe Krymu a začlenění Ukrajiny do Ruska. Konkrétně v červnu 2014 prohlásil, že „do Ruska nelze začlenit celou Ukrajinu. Možná východ (Ukrajiny)“.

Konstantin Malofeev takto svým jednáním podporuje destabilizaci východní Ukrajiny.

30.7.2014

7.

Yuriy Valentinovich KOVALCHUK

Юрий Валентинович Ковальчук

Datum a místo narození: 25.7.1951 Leningrad (St Petersburg (Petrohrad))

Yuriy Kovalchuk již dlouho patří mezi osoby blízké prezidentu Putinovi. Je spoluzakladatelem společnosti zvané Ozero Dacha Cooperative, společnosti sdružující vlivnou skupinu jednotlivců okolo prezidenta Putina.

Má prospěch ze svých vazeb na ruské činitele s rozhodovací pravomocí. Je předsedou a největším akcionářem banky Bank Rossiya; v roce 2013 vlastnil podíl přibližně ve výši 38 %. Tato banka je považována za osobní banku vysoce postavených úředníků Ruské federace. Od nezákonné anexe Krymu tato banka otevřela pobočky na Krymu a v Sevastopolu, čímž upevňuje jejich integraci do Ruské federace.

Bank Rossiya je významně zainteresována ve skupině National Media Group, která ovládá televizní stanice, jež aktivně podporují politiky ruské vlády za účelem destabilizace Ukrajiny.

30.7.2014

8.

Nikolay Terentievich SHAMALOV

Николай Терентьевич Шамалов

Datum narození: 24.1.1950

Nikolay Shamalov již dlouho patří mezi osoby blízké prezidentu Putinovi. Je spoluzakladatelem společnosti zvané Ozero Dacha Cooperative, společnosti sdružující vlivnou skupinu jednotlivců okolo prezidenta Putina.

Má prospěch ze svých vazeb na ruské činitele s rozhodovací pravomocí. Je druhým největším akcionářem banky Bank Rossiya; v roce 2013 vlastnil podíl přibližně ve výši 10 %. Tato banka je považována za osobní banku vysoce postavených úředníků Ruské federace. Od nezákonné anexe Krymu tato banka otevřela pobočky na Krymu a v Sevastopolu, čímž upevňuje jejich integraci do Ruské federace.

Bank Rossiya je významně zainteresována ve skupině National Media Group, která ovládá televizní stanice, jež aktivně podporují politiky ruské vlády za účelem destabilizace Ukrajiny.

30.7.2014


Subjekty

 

Název

Identifikační údaje

Odůvodnění

Datum zařazení na seznam

1.

JOINT-STOCK COMPANY CONCERN ALMAZ-ANTEY (rovněž známá jako ALMAZ-ANTEY CORP; rovněž známá jako ALMAZ-ANTEY DEFENSE CORPORATION; rovněž známá jako ALMAZ-ANTEY JSC)

Image

41 ul.Vereiskaya, Moscow (Moskva) 121471, Rusko;

internetová stránka: almaz-antey.ru;

e-mail: antey@almaz-antey.ru

Almaz-Antei je společnost vlastněná ruským státem. Vyrábí protiletadlové zbraně, včetně raket země-vzduch, jež dodává ruské armádě. Ruské orgány dodávají těžkou vojenskou techniku separatistům na východě Ukrajiny, což přispívá k destabilizaci Ukrajiny. Separatisté tyto zbraně používají i k sestřelování letadel. Společnost Almaz-Antei tak jako státem vlastněná společnost přispívá k destabilizaci Ukrajiny.

30.7.2014

2.

DOBROLET (rovněž známá jako DOBROLYOT)

Добролет/Добролёт

Kód letecké společnosti: QD

International Highway, House 31, building 1, 141411 Moscow

141411, Москва r (Moskva), Международное ш, дом 31, строение 1

internetová stránka: www.dobrolet.com

Společnost Dobrolet je dceřinou společností letecké společnosti vlastněné ruským státem. Od nezákonné anexe Krymu byla společnost Dobrolet doposud výhradním provozovatelem letů mezi Moskvou a Simferopolem. Usnadňuje tak integraci nezákonně anektované Autonomní republiky Krym do Ruské federace a narušuje svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny.

30.7.2014

3.

RUSSIAN NATIONAL COMMERCIAL BANK

Image

Licence č. 1354 udělená centrální bankou Ruska,

ul. Krasnoproletarskaya 9/5, 127 030 (Moscow) Moskva, Ruská federace

Po nezákonné anexi Krymu je banka Russian National Commercial Bank (RNCB) plně vlastněna takzvanou „Republikou Krym“. Před anexí tato banka nebyla na Krymu zastoupena, nyní se však stala jedním z hlavních subjektů na trhu. Koupí nebo převzetím poboček bank, které se z Krymu stahovaly, banka RNCB materiálně a finančně podporovala činnosti ruské vlády za účelem integrace Krymu do Ruské federace, a tím narušovala územní celistvost Ukrajiny.

30.7.2014


Top