Choose the experimental features you want to try

This document is an excerpt from the EUR-Lex website

Document C2019/191/04

    Výzva k předkládání návrhů – EACEA/12/2019 – Program Erasmus+, klíčová akce 3 – podpora reformy politiky – Evropská mládež spolu

    Úř. věst. C 191, 6.6.2019, p. 138–142 (BG, ES, CS, DA, DE, ET, EL, EN, FR, HR, IT, LV, LT, HU, MT, NL, PL, PT, RO, SK, SL, FI, SV)

    6.6.2019   

    CS

    Úřední věstník Evropské unie

    C 191/138


    VÝZVA K PŘEDKLÁDÁNÍ NÁVRHŮ – EACEA/12/2019

    Program Erasmus+, klíčová akce 3 – podpora reformy politiky

    Evropská mládež spolu

    (2019/C 191/04)

    1.   ÚVOD – SOUVISLOSTI (1)

    Mnoho mladých lidí se aktivně zapojuje do činností EU: stávají se členy celoevropských organizací nebo se účastní méně strukturovaných neformálních výměn s mladými lidmi z jiných evropských zemí a vyjadřují pozitivní postoj a podporu evropskému integračnímu procesu (2). Ve svém postavení mohou být vlivnými ambasadory evropského projektu a budovat pomyslné mosty napříč kontinentem, mezi východem a západem a rovněž ze severu na jih, a inspirovat tak ostatní, co se týče způsobu, jakým prožívají Evropu a svoji evropskou identitu.

    Program Erasmus+ Youth v současné době podporuje různé formáty mobility, mimo jiné mládežnické výměnné pobyty či mobilitu mladých pracovníků, a podporuje mládežnické organizace. Analýza zkušeností vypovídá o plodné a aktivní spolupráci mezi organizacemi a mladými lidmi napříč zeměmi. Programu Erasmus+ se úspěšně daří lákat a zapojovat mladé lidi. O účast je velký zájem a v současné době je možné podpořit pouze 1 ze 3 projektů mobility (výměnné pobyty mládeže, mobilita mladých pracovníků) a 1 z 5 partnerství (nadnárodní mládežnické iniciativy).

    Jak podotkl předseda Komise Juncker: (3); “…Evropa musí být Unií rovnosti a Unií rovných. Rovnost mezi jejími členy, rovnost mezi velkými či malými, na východě či na západě, severu či jihu.” Mladí lidé v tom hrají klíčovou úlohu. Často se mohou v menší míře než starší lidé zapojovat do tradičních forem účasti, jako je hlasování nebo příslušnost k politické straně, ale většina z nich projevuje zájem o politiku a má silnější pocit občanské příslušnosti k EU, než je tomu u starších skupin obyvatelstva.

    Řada přípravných činností a konzultací s mladými lidmi, včetně průzkumu Eurobarometru, byla provedena předtím, než Komise předložila návrh na novou strategii EU pro mládež, která byla přijata v listopadu 2018 (4) a která vytvoří rámec činností EU pro politiku EU v oblasti mládeže v příštích několika letech a bude vycházet z evropských cílů v oblasti mládeže předložených mladými lidmi.

    Tyto konzultace potvrdily, že většina dotázaných mladých lidí žádá EU, aby upřednostnila oblasti, jako je vzdělávání a rozvoj dovedností a ochrana životního prostředí.

    2.   CÍLE

    Rozsah akcí „Evropská mládež spolu“ by měl stavět na zkušenostech získaných prostřednictvím projektu „Nový způsob prezentace významu Evropy“, (5) evropských cílů v oblasti mládeže (6) a zjištění Eurobarometru o prioritách mladých lidí (7) a na jiných iniciativách zaměřených na mládežnické politiky a programy, včetně projektů vybraných v rámci této akce v roce 2018, s cílem podpořit účast mladých lidí na evropském veřejném životě a na přeshraničních výměnách a činnostech v oblasti mobility.

    2.1.   Obecné cíle

    Projekty „Evropská mládež spolu“ usilují o vytvoření sítí podporujících regionální partnerství a fungování v úzké spolupráci s mladými lidmi z celé Evropy (země zapojené do programu Erasmus+). Tyto sítě by organizovaly výměny, podporovaly další vzdělávání (např. mladých vůdčích osobností) a umožnily mladým lidem, aby zakládali společné projekty.

    „Evropská mládež spolu“ usiluje o podporu iniciativ z nejméně pěti mládežnických organizací z pěti různých způsobilých zemí zapojených do programu Erasmus+ za účelem sdílení jejich názorů na EU, podpoření širší občanské účasti a pěstování pocitu evropského občanství. Tato iniciativa se snaží svést dohromady evropskou mládež z celé Evropy, a to z jejího východu, západu, severu i jihu.

    Tematickými prioritami jsou aktivní občanství, budování sítí, evropské hodnoty a evropské občanství, demokratická účast, demokratická odolnost a sociální inkluze týkající se mládeže.

    2.2.   Specifické cíle

    Tato iniciativa usiluje o to konkrétně podporovat:

    propagaci a rozvoj strukturovanější spolupráce mezi různými mládežnickými organizacemi za účelem budování a posilování partnerství,

    mládežnické organizace zapojující se do iniciativ podporujících účast mladých lidí na demokratickém procesu a ve společnosti formou pořádání školení, zdůrazňování společných rysů mladých Evropanů a podpoření diskuse a debaty ohledně jejich napojení na EU, její hodnoty a demokratické základy,

    účast nedostatečně zastoupených skupin mladých lidí v politice, mládežnických organizacích a dalších občanských organizacích formou zapojení zranitelné mládeže a mládeže znevýhodněné v sociálně-ekonomické oblasti.

    Cílí na mládežnické nevládní organizace, veřejné subjekty a neformální skupiny mladých lidí, zejména na ty, které jsou aktivní na místní úrovni a které by navrhovaly projekty zahrnující nejméně pět partnerů, kteří jsou schopni mobilizovat mladé lidí formou partnerství pokrývajících různé země a regiony v rámci zemí zapojených do programu Erasmus+.

    Rozsáhlé činnosti v oblasti mobility pro mladé lidi by měly být klíčovou součástí projektů „Evropská mládež spolu“. Tato mobilita by měla umožňovat přeshraniční výměny a příležitosti neformální či informální odborné přípravy pro mladé lidi z celé Evropy (východní, západní, severní i jižní) za účelem podpory cílů této výzvy. Tyto činnosti v oblasti mobility musí být velmi jasně odůvodněny na základě cílů této výzvy.

    Všechny výše uvedené činnosti by měly přispívat k širšímu oslovení mladých lidí, aby se zajistila rozmanitost názorů, a měly by se dostat k mladým lidem v mládežnických organizacích i mimo ně, jakož i k mladým lidem s omezenými příležitostmi, a to za využití různých kanálů.

    3.   KRITÉRIA ZPŮSOBILOSTI

    Důkladnému hodnocení budou podrobeny žádosti splňující následující kritéria.

    Způsobilé jsou pouze žádosti právnických osob usazených v zemích zapojených do programu Erasmus+ (8).

    3.1.   Způsobilí žadatelé

    Zúčastněnými organizacemi mohou být:

    neziskové organizace, spolky a nevládní organizace, včetně evropských mládežnických nevládních organizací,

    společensky prospěšné podniky,

    veřejné subjekty na místní, regionální nebo vnitrostátní úrovni,

    sdružení regionů,

    evropská seskupení pro územní spolupráci,

    ziskové orgány činné v oblasti společenské odpovědnosti podniků

    usazené v zemi zapojené do programu Erasmus+.

    Požadavek na minimální partnerské složení projektu pro tuto výzvu je nejméně 5 partnerů z 5 různých zemí způsobilých k účasti v programu Erasmus+. Žádající organizace musí prokázat svoji schopnost zajistit dobrou geografickou rovnováhu, co se týče partnerů z různých částí zemí zapojených do programu Erasmus+. To znamená rozložení partnerství mezi způsobilé země, kdy partneři pocházejí z různých regionů na východě, západě, severu a jihu.

    3.2.   Způsobilé země

    členské státy EU: Belgie, Bulharsko, Česká republika, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francie, Chorvatsko, Itálie, Irsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Lucembursko, Maďarsko, Malta, Německo, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rakousko, Rumunsko, Řecko, Slovensko, Slovinsko, Spojené království, Španělsko a Švédsko.

    země Evropského sdružení volného obchodu (ESVO), které jsou součástí Evropského hospodářského prostoru (EHP): Island, Lichtenštejnsko, Norsko,

    kandidátské země, pro které byla vytvořena předvstupní strategie v souladu s obecnými zásadami, podmínkami a postupy stanovenými v rámcových dohodách uzavřených s těmito zeměmi s cílem jejich účasti na programech Evropské unie: Severní Makedonie, Republika Srbsko (9) a Turecko.

    3.3.   Způsobilé činnosti

    Financování z Evropské unie v rámci této výzvy proběhne formou grantu na akce, který podpoří část nákladů, které vybraným subjektům vzniknou při provádění série činností. Tyto činnosti musí přímo souviset s obecnými a specifickými cíli výzvy a musí být podrobně popsány v popisu projektu vztahujícímu se na celé období, na něž je o grant žádáno.

    Následující druhy činností jsou způsobilé:

    činnosti mobility zahrnující rozsáhlé výměnné pobyty mládeže, včetně (nikoli výhradně) vytváření sítí a příležitostí neformální či informální odborné přípravy a vytváření projektů mladými lidmi,

    činnosti podporující přístup mládeže k činnostem v rámci politik EU, které souvisí s mladými lidmi, a její účast na těchto činnostech,

    výměny zkušeností a osvědčených postupů, vytváření sítí a partnerství s ostatními mládežnickými organizacemi, účast na schůzích či seminářích s ostatními zainteresovanými stranami a/nebo tvůrci politik taktéž s cílem zvýšit dopad politik na cílové skupiny, odvětví a/nebo systémy,

    iniciativy a akce zaměřené na rozvoj evropských nevládních organizací/občanských organizací/celoevropských sítí,

    činnosti zaměřené na zvyšování povědomí a na informační, distribuční a propagační činnosti (semináře, workshopy, kampaně, schůzky, veřejné debaty, konzultace atd.) v rámci priorit politiky EU v oblasti mládeže.

    Činnosti musí být přeshraniční povahy a lze je provádět na evropské, vnitrostátní, regionální nebo místní úrovni.

    Ze zásady by ve všech případech zúčastněné organizace měly uplatňovat strategie k navazování kontaktu s mladými lidmi z různorodých prostředí na místní úrovni, a zajistit tak oslovení rostoucího počtu mladých lidí na místní úrovni.

    Délka trvání projektu se musí pohybovat mezi 9 a 24 měsíci. Délku trvání nelze prodloužit.

    4.   VÝSLEDKY A DÉLKA TRVÁNÍ PROJEKTU

    Projekty, které grant obdrží, musí prokázat svůj očekávaný přínos pro politiku EU v oblasti mládeže tím, že budou:

    vycházet z cílů strategie EU pro mládež na období 2019–2027, a zejména že prokážou, jak přispívají k prioritám strategie „zapojovat, propojovat, posilovat“,

    stavět na výsledcích projektu Nový způsob prezentace významu Evropy, evropských cílech v oblasti mládeže a jiných debatních projektech a průzkumech mínění týkajících se budoucnosti Evropy a budou propojeny s rozvojem politiky na místní/regionální/vnitrostátní/evropské úrovni,

    zlepšovat zapojení mladých lidí do demokratického života, pokud jde o aktivní občanství a vztahy s osobami s rozhodovací pravomocí (posílení účasti, nové dovednosti, zapojení mladých lidí do navrhování projektů atd.),

    přispívat ke zlepšení schopnosti sektoru mládeže činného na místní úrovni pracovat nadnárodně a podporovat nadnárodní učení a spolupráci mezi mladými lidmi a osobami s rozhodovací pravomocí,

    zkvalitňovat stávající osvědčené postupy a rozšiřovat svůj dosah nad rámec obvyklých sítí,

    šířit své výsledky efektivním a poutavým způsobem mezi mladými lidmi zapojenými do mládežnických organizací, aby připravily půdu pro systematičtější partnerství, a mezi mladými, kteří nejsou členy žádných mládežnických struktur, nebo těmi, kteří pocházejí ze znevýhodněného prostředí.

    Délka trvání projektu se musí pohybovat mezi 9 a 24 měsíci. Délku trvání nelze prodloužit.

    5.   KRITÉRIA PRO UDĚLENÍ GRANTU

    Způsobilé žádosti budou posuzovány podle kritérií pro vyloučení, výběr a udělení grantu. Kritéria pro vyloučení a výběr naleznete v pokynech pro žadatele na adrese: https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding_en.

    Kritéria pro financování žádosti:

    význam projektu (30 %),

    kvalita koncepce a provádění projektu (20 %),

    kvalita partnerství a dohod o spolupráci (30 %),

    Včetně toho, jak se mladí lidé zapojují do všech etap realizace projektu a jak jsou zohledněny spojnice mezi východem a západem a mezi severem a jihem.

    dopad, šíření a udržitelnost (20 %).

    Pouze návrhy, které získají:

    alespoň 60 % z celkového skóre (tj. souhrnné skóre za čtyři kritéria pro udělení grantu) a

    alespoň 50 % u každého kritéria

    budou zařazeny do posuzování pro udělení finanční podpory EU.

    6.   ROZPOČET

    Celkový dostupný rozpočet na spolufinancování projektů v rámci této výzvy činí 5 000 000 EUR.

    Finanční příspěvek od EU je minimálně 100 000 EUR a nepřesáhne 500 000 EUR. Je omezen na maximální míru spolufinancování ve výši 80 % celkových způsobilých nákladů projektu.

    Agentura si vyhrazuje právo nerozdělit všechny dostupné finanční prostředky.

    7.   POSTUP PODÁVÁNÍ ŽÁDOSTÍ A LHŮTA

    Dokumentace žádosti musí být předložena on-line na správném elektronickém formuláři, musí být řádně vyplněná a obsahovat všechny příslušné a platné přílohy a podklady.

    Elektronický formulář je k dispozici v angličtině, francouzštině a němčině na této internetové adrese:

    http://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding_en

    a musí být řádně vyplněn v jednom z úředních jazyků EU.

    Řádně vyplněný formulář musí být předložen prostřednictvím internetu do 18. července 2019 – 12:00 (poledne bruselského času) a musí zahrnovat příslušné přílohy (10):

    Další povinné správní přílohy musí být zaslány e-mailem agentuře v téže lhůtě.

    Žádáme žadatele, aby si pečlivě přečetli veškeré informace o výzvě k předkládání návrhů EACEA/12/2019 a postupu předkládání a aby použili dokumenty, které jsou součástí dokumentace žádosti na adrese:

    https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding_en

    8.   KOMPLETNÍ INFORMACE O VÝZVĚ

    Kompletní informace o výzvě EACEA/12/2019, včetně pokynů pro žadatele, jsou k dispozici na adrese:

    https://eacea.ec.europa.eu/erasmus-plus/funding_en

    Kontaktní e-mail:

    EACEA-YOUTH@ec.europa.eu


    (1)  Viz C(2018) 774 ze dne 15. února 2018 (WPI 3.18): https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/sites/erasmusplus2/files/c-2018-774-en.pdf.

    (2)  Viz průzkum Eurobarometru 455 týkající se „evropské mládeže“ (září 2017), zveřejněno v lednu 2018: http://ec.europa.eu/commfrontoffice/publicopinion/index.cfm/survey/getsurveydetail/instruments/flash/surveyky/2163.

    (3)  http://europa.eu/rapid/press-release_SPEECH-17-3165_en.htm.

    (4)  Rezoluce Rady 2018/C 4556/014, zveřejněná v prosinci 2018: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/CS/TXT/PDF/?uri=CELEX:42018Y1218(01)&from=CS

    (5)  Viz https://europa.eu/youth/have-your-say/new-narrative-for-europe_en.

    (6)  https://ec.europa.eu/youth/policy/youth-strategy_en

    (7)  Bleskový průzkum Eurobarometr 478, http://ec.europa.eu/commfrontoffice/publicopinion/index.cfm/survey/getsurveydetail/instruments/special/surveyky/2224

    (8)  https://ec.europa.eu/programmes/erasmus-plus/sites/erasmusplus2/files/files/resources/erasmus-plus-programme-guide_cs.pdf.

    (9)  Rozpočtové úpravy vyplývající z toho, že se Srbsko stalo zemí účastnící se programu Erasmus+, budou platit od 1. ledna 2019 za předpokladu, že bude přijato rozhodnutí Komise, kterým se schvaluje (pozměněná) Dohoda mezi Evropskou unií a Republikou Srbsko o účasti Republiky Srbsko v programu Erasmus+: programu Unie pro vzdělávání, odbornou přípravu, mládež a sport k 1. lednu 2019.

    (10)  Veškeré další správní doklady vyžadované v pokynech pro žadatele musí být zaslány e-mailem Výkonné agentuře pro vzdělávání, kulturu a audiovizuální oblast nejpozději do poledne 18. července 2019 (bruselského času) na tuto e-mailovou adresu: EACEA-YOUTH@ec.europa.eu.


    Top